JHemuc fdhsctfe(fourani Grote stap in richting van bemand ruimteschip s tegen von ilanteuf f el .twee jaar Nieuw (onaanvaardbaar) Russisch voorstel *jen dode, zes gewonden 1" door brandende olie Belgen krijgen loonronde van 2,5 procent Rode aanval nu gevaarlijker Vliegramp in Spanje eist 32 doden Afrikaanse vrouwen met baby's op de rug de gevangenis in (DERDAG 20 AUGUSTUS 1959 ^REAUS: Steenstraat 37 "jn Directie, Redactie, Abonnementen- e §R Advertentie-afdeling Tel, 31441. iVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11645 Dlrectle> F. DIEMEB Dr. E. DIEMEB CHRISTEL! JK-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tant*asticf| fs gijcblepen myn hert ia kgljenspoet" Klacht over GR. BATELAAR Zie pagina 5 Ac Mensen achter de TAPTOE Zie pagina 5 Ik heb mijn HUIS GERUILD Zie pagina 7 UNILEVER recordwinst Zie pagina 7 jaar gevangenisstraf heeft d< e aanklager gisteren te Düssel- ïëist tegen de Duitse ex-generaal Janteuffei. Deze wordt ervan be- Ifgd in januari 1944 als commandant zevende Duitse pantserdivisie op lige wijze een executiebevel tegen Êdaat te hebben uitgevaardigd. Seneraal verklaarde dinsdag v jfitbank dat de soldaat zich volgens M had gedragen en hij een w tend voorbeeld wilde stellen, w gerechtigd krachtens jrder van Hitier. ^veldmaarschalk von Manstein !|f|n als getuige dat het onder de Scheden, die toen aan het oostelijk I bestonden, absoluut noodzakelijk ,jj(reng de tucht te handhaven, i /oormalige militaire arts Haueisen j 'h beschrijving van de laatste minu- in het slachtoffer. Hij verklaarde veroordeelde soldaat niet goed be- - - wat er eigenlijk met hem gebeur en hij naar de executieplaats werd Iht. Voor het genadeschot had de ^Mt „gekronkeld in zijn eigen bloed". ■Buitenant die het bevel over het BBiepeloton had, had tegen de arts „Dokter, u moet hem het genade- Sh geven". Haueisen zei dat hij dit vgad willen doen en dat de luitenant aflfelf de soldaat had doodgeschoten, van de verdedigers vroeg om vrij- t. Hij merkte op dat een burger rechtbank zich na vijftien jaar niet in de toestand kon verplaatsen, H de generaal verkeerde op het p waarop de soldaat werd doodge- akantiegangers ij Hebgendam in veiligheid meeste van de ongeveer tweehon- mensen die dinsdag in de Amerl- le staat Montana van de buitenwe- werden afgesloten door aardver- vingen, waren gisteravond in veilig- gebracht. Men zoekt nog naar (offers van de ramp. Volgens offi- gegevens hebben acht mensen het verloren, maar andere berichten ;en van negentien doden. Zestig ge len zijn in ziekenhuizen opgenomen, slachtoffers blijken te behoren tot /akantiegangers die in de vallei :r de beschadigde Hebgenstuwdam jeerden Zij werden meegesleurd vallend gesteente en een sterke m modderwater. 1 de stuwdam blijkt een schoor door ardbevingen te zijn losgewrikt. De ir is echter nog niet gevallen en el de toestand nog dreigend is, heeft goede hoop dat de dam het water (dwang zal kunnen houden. 4TISTA NAAR PORTUGAL voormalige Cubaanse dictator Ba- I die door Fidel Castro en zijn re- n op 1 jamuari van dit jaar is ver- i. is gisteren in een gecharterd (tuig uit de Dominikaanse republiek Portugal vertrokken, waar hem po- t asiel zou zijn verleend. Batista wil met enkele volgelingen op het eiland Jira vestigen ■"^ista, die onmiddellijk na de machts neming door Fidel Castro naar d? >r ïinikaanse republiek vluchtte waar Jjr anderen ook Perón in ballingschap Jijft is vermoedelijk naar Europa ndat zijn leven, naar hij de, gevaa rliep. VERKLARING AMERIKAANSE LUCHTMACHT: Zesde Ontdekker werd met succes gelanceerd TAE Amerikaanse luchtmacht be- reidt thans in samenwerking met de Lockheed fabrieken het ogen blik voor, waarop de mens voor het eerst een ruimtevlucht zal maken. Deze verklaring heeft de Amerikaanse luchtmacht vanmorgen gedaan, nadat met succes een nieuwe kunstmaan, de Ontdekker VI, was gelanceerd. De twee geslaagde lanceringen van Ont dekker-kunstmanen in minder dan 1 weken, zo gaat de verklaring verder, betekenen een belangrijke stap voor waarts in de studie van de bemande Minister Christian Herter 4 sept. in de N.A.V.O.-raad TAE Russische ambassadeur in Londen, Jacob Malik, heeft de Britse -L' autoriteiten een memorandum overhandigd, waarin het plan om van West-Berlijn een gedemilitariseerde stad te maken, verder is uitge werkt. De Russische ambassadeur in Parijs, Vinogradof, schijnt president De Gaulle, een soortgelijke nota te hebben overhandigd. Ondanks een officiële ontkenning door het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, houden berichten over een voorstel van Chroesjtsjef aan Eisenhower betreffende West-Berlijn aan. De broer van de president, dr. Milton Eisenhower, die Nixon op zijn Russische heeft vergezeld, zou het voorstel vah de Russische premier, om West-Berlijn mder toezicht van de Westduitse rege ring te stellen, aan het Witte Huis heb ben doorgegeven. Zelf heeft dr. Eisen hower, wiens invloed toeneemt op het Amerikaanse ministerie van buitenland- i zaken, geen bezwaren tegen het nieu- e voorstel van Chroesjtsjef. De Russische suggestie is niet aan vaardbaar voor het Westen, omdat de ge allieerde troepen dan toch West-Berlijn moeten verlaten en de westelijken hun rechten moeten opgeven. Ook het Engelse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, dat het Westen niet op een dergelijk voorstel kan ingaan. Herter Inmiddels wordt uit Parijs gemeld, dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Christian Herter, 4 septem ber een vergadering van de N.A.V.O.- raad zal bijwonen, na de besprekingen president Eisenhower met de Euro pese regeringsleiders. De aanwezigheid van Herter in de NAVO-raad betekent, dat men heeft ge- wens van de kleine luisterd Zware explosie bij Stork nheh 11 ~i JN ZWARE ontploffing in de ma- chinefabriek van Stork te Hen- heeft gistermiddag om half vier leven gekost aan een personeels- luit Enschede. Zes personen wer- gewond, waaronder twee zeer tetig. let ongeluk gebeurde toen het car- jvan een drie cilinder dieselmotor 3000 pk oververwarmd geraakte. 1 deksel van het carter werd de fkplaats ingeslingerd. Brandende 1 spoot naar buiten over de op en ,de machine staande werknemers, 'e 24-jarige B. J. A. N. overleed en- e uren na het ongeval in een zieken- p aan zware brandwonden. Twee f.S.-ers, die hun praktijkjaar bij rk doorbrengen, werden eveneens far gewond. toordat een steekvlam omhoogschoot, -te het dak van de fabriekshal vlam. NIET BOENEN MAAR WRIJVEN schoencreme - wrijfwas Metaseul (vooralle metalen) Handelsond. Gerard Roovers - Breda Voor alle zekerheid werd behalve de bedrijfsbrandweer ook de gemeentelijke brandweer gealarmeerd. De bedrijfs brandweer wist het vuur in korte tijd te doven. De berichten over de explosie verwek ten veel ongerustheid onder de familie leden van de ruim 5000 werknemers bij Stork. Grote aantallen van hen begaven zich onmiddellijk naar de fabriekspoor- Daar de kosten van levensonderhoud in België de laatste tijd vrij sterk zijn ge stegen, verwacht men dat vermoedelijk per 1 oktober een algemene loonronde van 2Vz procent zal worden gegeven. Officieel zal deze ronde alleen gelden r ambtenaren, daarmee gelijkgestelden gepensioneerden, maar in de praktijk zal het er op neerkomen dat het particu liere bedrijfsleven niet achterblijft. Voor de staat komt de loonronde, die automatisch volgt als de kosten van levensonderhoud een bepaald peil berei ken, hoogst ongelegen. Zij komt haar te staan op circa een miljard franken. Ook het bedrijfsleven, dat nog strijdt tegen de gevolgen der recessie, ziet de situatie vrij donker in. De boerderü van de heer R. Oldenziel in Nieuw Buinen is gisteren door brand geheel verwoest. Onder meer ging oogst van vijftien hectare koren a NAVO-landen, ook hun mening kenbaar te kunnen maken aan de vooravond van de belangrijke besprekingen tussen pre sident Eisenhower en Chroesjtsjef. In kringen van de Belgische regering is dan ook met grote voldoening van dit bericht kennis genomen. Minister Luns zal deze zitting van de NAVO-raad niet bijwonen. De Neder-, landse minister van buitenlandse zaken zal 3 september of in Le Havre of in Southampton aan boord gaan van de Rot terdam voor een bezoek aan Amerika. Eerder op de dag zal minister Luns, na zijn onderhoud met president Eisen hower, verslag uitbrengen aan de NAVO- Gisteravond werd de „voor-gene- rale-repetitie" van Taptoe Delft 1959 gehouden. Ruim 6000 men sen, niet alleen Delftenaren want uit de verre omtrek was men gekomen woonden deze gratis voorbereiding van de grootse show bij. Het was een voorstelling waarbij het kon ge beuren dat tijdens vloeiende koraalmuziék plotseling een stem door de tientallen luidsprekers klonk: „Jazeker, majoor. In orde, majoor". En prompt daarop een andere stem: „Ja, dat koraal maar weer overHet was een repe titie, waarbij alles nog fout mocht gaan en waarbij fouten gemaakt wérden. En, wie ver wachtte overigens anders, het publiek wist de fouten direct te ontdekken. De Taptoe staat in het teken van het 130-jarig be staan der Kon. Militaire Kapel. Vandaar dat ook een historische groep van grenadiers en jagers met twee marketentsters uit 1829 optrad. De bovenste foto toont twee grenadiers met hun korps marketentster en de andere foto een overzicht. Toestand in Laos Een woordvoerder van de Laotiaanse regering heeft gisteren bekendgemaakt dat de toestand in de noordelijke pro vincies kritieker is dan de vorige maand het geval was. De communistische geur- nllagroepen die nu het land zijn binnen gevallen, hebben namelijk een nieuwe tactiek. Zij treden op in groepen van on geveer twaalf man. De benden zouden erin zijn geslaagd, opnieuw een aantal voorposten van de regeringstroepen te bezetten. Op het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken is gisteren een ver klaring uitgegeven naar aanleiding van de Russische beschuldiging betreffende Amerikaanse interventie in Laos. Een woordvoerder zei dat er geen Ameri kaans militair personeel in het Latoiaan- se leger dient of in Laos aanwezig is. Ook is aan Laos door de V.S. geen zware of moderne uitrusting geleverd. Wij heb ben bases noch vliegvelden in Laos, het geen alle buitenlandse correspondenten daar kunnen bevestigen, aldus de woord- Prins Bernhard zal de 55 Amerikaanse middelbare-scholieren, die op het ogen blik onder auspiciën van de American field service in Nederland vertoeven en binnenkort naar de Verenigde Staten te rugkeren, dinsdag 25 augustus op Soest- diik ontvangen. ruimt-vaart. De vorige lanceringen hebben een schat van wetenschappe lijke gegevens opgeleverd. Gisteravond om tien uur kon gemeld worden, dat de zesde Ontdekker goed in zyn baan om de aarde was gekomen. De omlooptijd van de kunstmaan be draagt 95 minuten. De baan loopt weer over de Noord- en de Zuidpool. De kleinste afstand tol de aarde is 220.8 km en de grootste 859.2 km. Ook de Ontdekker VI heeft een ruimte cabine. die vanmiddag boven Hawaii zou worden losgelaten. Weer staan vliegtuigen met grote vangnetten ge reed om de kostbare capsule op le vangen. Missen de vliegtuigen de ruim tecabine, dan zullen schepen het op sporingswerk voortzetten. Ook de Ontdekker V had een capsule met instrumenten in de neus. Deze kunstmaan heeft de ruimtecabine wel op de juiste plaats losgelaten, maar omdat het radiobaken faalde, konden de vliegtuigen en de schepen de cabine niet vinden. Bij een volgend experiment zullen ver moedelijk apen in de ruimtecabine worden meegevoerd. Voor de raket, die de Ontdekker VI in ziin baan bracht, heeft men de nieuwe, krachtige brand stof, Keroseen RJ-1, gebruikt. IN DICHTE MIST is gisteren een Engels chartervliegtuig tegen de 800 meter hoge Turo '1 home-top in het Spaanse Montsenygebergte ge vlogen. Alle 32 inzittenden kwamen het leven. Het toestel, gecharterd door de Engelse studentenbond voor vervoer van leden die hun vakantie in Spanje willen doorbrengen, had twee uur tevoren een nieuwe groep Engelse studenten in Barcelona ge bracht. Tien minuten nadat was opgestegen oor de terugreis naar Engeland, vond het ongeluk plaats. Onder de 32 inzitten den bevonden zich 22 Britse studenten, drie Spanjaarden, waaronder een 22- jarige geestelijke die pas tot priester was gewijd en zijn studies in Dublin wilde gaan voltooien, twee Perzen, een Indiër en Duitse passagiere, benevens drie bemanningsleden. Geen storing Het wordt uitgesloten geacht dat torstoring de oorzaak van het ongeval geweest. Een uur tevoren waren de motoren in Barcelona nog gecontroleerd. Men schrijft de ramp toe aan zeer slecnt zicht. Onmiddellijk na het brandend neerstor- :n van de Dakota werden tien ambu lancewagens naar de plaats van de ramp gezonden. Zij konden tot op 10 km af stand van de plaats van het ongeluk rijden. Daarna moest een klimtocht van twee uur door de Spaanse bergen wer den ondernomen. Reddingswerk bleek echter onmogelijk, daar de tanks van het vliegtuig een voor een ontploften. Aangenomen moet worden dat alle in zittenden onmiddellijk zijn verbrand. De lijken zijn niet meer te identificeren. V\jf uur nadat het toestel was neergestort, woedde nog een felle vlammenzee op de plaats van de ramp. houdt nu een schilderfeest met SIKKENS-TJALLEM A PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden FLEXA verkrijgbaar bij Strijd op Celebes Leger verschuift zijn attache's Het Indonesische leger maakt bekend, dat de regeringstroepen met steun van de vloot de haven Inobonto op de noord kust van Celebes hebben veroverd. De opstandelingen gebruikten deze haven voor de uitvoer van landbouwprodukten. Volgens het leger is nu bijna de gehele noordkust weer in handen van de rege ringstroepen. Een aantal opstandelingen zou zich hebben overgegeven. Het congres van de Indonesische com munistische partij, dat voor augustus verboden was, zal thans van 7 tot 15 sep tember worden gehouden. Het Indonesische leger heeft een alge hele reorganisatie onder de militaire attaché's aangekondigd. Overste Sujo Ongko, hoofd van de afdeling verbindin gen van het leger, wordt eerste attaché te Moskou, overste Z M. Zem wordt zijn assistent en luitenant-generaal Su- pardjo van de legerstaf wordt attache te Kuala Lumpur. De militaire vertegen woordigingen te Nieuw-Delhi, Peking, Manilla, Londen. Belgrado, Washington en Karatsji worden gereorganiseerd. Kind verdronken. In de Delfshavense Schie in Rotterdam is gisteravond het zesjarige meisje G. G. Oudenaarde dronken. Jongeman verdronken. De 18-jarige Henk Stienissen uit Bergh is gisteren bij het zwemmen in de Oude IJssel in Doe- tinchem verdronken. ME EER dan honderd Afrikaanse 'rouwen, velen met. een baby op de rug gebonden, zijn gisteren vanuit de gevangenis in Oemzinto naar de centrale gevangenis in Pieter Maritzburg gebracht. De mannen en de familieleden van de vrouwen stonden langs de hete Afrikaanse wegen, toen zes carriers van 't leger met de arrestanten voorbijreden. Wanordelijkheden, gevolgd door charges van de politie en massale arrestaties blijven doorgaan in Natal. De autoriteiten zijn krachtiger gaan optreden. Hoge boeten worden opgelegd. Voor het moed willig vernielen van een spoelbak voor het vee eiste de politierechter in Oemzinto gisteren van 113 vrouwen elk 25 pond. Aangezien de beklaagden weigerden te betalen, moeten zij de strenge vervan- gingsstraf van drie maanden gaan uit- Onrust in Natal duurt voort In Ixopo trad de rechter nog strenger op. Hier werden 61 vrouwen, die een bus tot stilstand hadden gebacht, tot 40 pond of vier maanden veroordeeld. Ondanks deze zware straffen blijven de onlusten voortduren. De toestand in Naital wordt steeds kritieker. In het gebied van Oemtwaloemi arres teert de politie op het moment kleurlingen, die ervan worden verdacht de suikerriet velden van drie plantages in brand te hebben gestoken, De boeren helpen de politie bij het handhaven van de orde. In Estcount heeft de politie Afrikaanse 'rouwen gearresteerd, omdat zij voor een :afé de wacht hadden betrokken en hun nannen beletten, binnen te gaan. De dag evoren hadden zich wanordelijkheden bij het bierhuis voortgedaan, waarbij de blanke exploitant met stenen werd be kogeld. De Bilt verwacht tot vrij dagavond: Droog, zonnig en warm tol zeer warm weer. Zwakke tol matige zuidoostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). Geen houden en katten op tafel in Duitsland Het Westduitse kabinet heeft gisteren een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij het verboden wordt honden of katten te slach ten voor menselijke consumptie. Het wets ontwerp zal binnenkort door de volksver tegenwoordiging worden behandeld. Het wordt ingediend om een einde te maken aan de mishandeling van honden en katten. In sommige delen van Duitsland schrijft men grote genezende waarde toe aan het vet van honden en katten. Tal van drogisterijen hebben deze dierenvetten in voorraad. In het wetsontwerp wordt op 't slach ten van honden en katten of het in voor raad hebben van vleesprodukten die van deze huisdieren afkomstig zijn, boeten en een gevangenisstraf tot e zes maanden gesteld. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Ee'.de Twente Etndfa Zd -Limb Helsinki Stockholir Kopenh Innsbruc Belgrado Athene VRIJDAG 21 AUGUSTUS Zon op 5.32, onder 19.54; maan op 20.59, onder 8.55. 26 augustus laatste kwartier. Warm en zonnig zomerweer (Van onze weerkundige medewerker) zelfs Augustus ts, na de laatste jaren als zomermaand te zijn mislukt, druk bezig weer naam te maken, daarbij geholpen door een zeer omvangrijk en sterk ho- gedr uk-gebied, waarvan het centrum tussen Duitsland en Zweden ligt. Dit hogedruk-gebied is tot op grote hoogte in de atmosfeer aanwezig en vertoont een gering percentage vochtigheid. Dit is er de oorzaak van, dat het weer deze warmte kan verdragen zonder dat er zonnig Frankrijk en Duitsland sprake is van onweer. De temperatuur steeg gisteren en ook vandaag hier in het wes ten tot 27 a 28 graden en het is moge lijk, dat het kwik tegen het weekeinde nog de 30 graden Celsius haalt. De grote stabiliteit van dit zomerweer maakt het waarschijnlijk dat het zeker nog tot zondag zal voortduren. Zowel in Nederland als in het overige Europa komt thans warm en deel

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1