mw/è Amerika voorop in race om „getemde H-bom"? maastrichts Energie van kernfusie voor vreedzaam werk Fokker schond contract, zegt Brazilië Kleurlingen veroorzaken stakingen op plantages Met schedelbreuk nacht in cel doorgebracht Polen komen weer regelmatig naar IJmuidens visser shaven NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1959 Op zoek naar nieuwe brandstof (Van een onzer redacteuren) TET „temmen van de waterstofbom" is weer in het nieuws. Gisteren kon men in alle kranten lezen dat geleerden van de Amerikaanse narine erin zijn geslaagd een methode te vinden om de kracht van de ge- laarlijke H-bom te beteugelen. Met andere woorden: in een laboratorium nen erin zijn geslaagd een reactie, gelijk aan die welke zich voltrekt >ij het ontploffen van een waterstofbom, „in een reageerbuisje" teweeg e brengen. Is dit inderdaad het geval, dan hebben de Amerikanen een lelangrijke race gewonnen. Men zal zich namelijk herinneren dat al ver- chillende keren dergelijke berichten de ronde hebben gedaan. Russische geleerden hebben beweerd zo'n reactie tot stand te hebben gebracht, maar langezien daar later nooit meer met een woord over is gerept, moet men .annemen dat de zaak achteraf toch is tegengevallen. Vorig jaar kwamen le Britten met hun reusachtige, appelbeignet-vormige Zeta. Enkele maan- len geleden werd echter gemeld dat het project-Zeta een mislukking was leworden. In ons land is indertijd bovendien veel ophef gemaakt over de troeven van de Amsterdamse professor Kistemaker, die zelf ontkende •esultaten te hebben bereikt. Zal ook in het nieuwste Amerikaanse leval de wens de vader van de gedachte zijn GEEN ZEKERHEID Ir. Alan Kolb, de man die de Ameri kaanse proeven heeft genomen, acht het not: niet bewezen dat bij zijn proevi werkelijk een „thermonucleaire" reactie teweee is gebracht. Wel weet hii zekei dat bii de reactie neutronen zijn uit gestoten. fat is nu het belang van dit „temmer van de H-bom"? Voorop dient gesteld dat de geleerden die aan deze proeven werken, beslist geen militaire plannen koesteren. Het gaat er hen om, de mach- t"e energie die vrijkomt bij het ont ploffen van een waterstofbom op te vangen en voor vreedzame doeleinden te gebruiken. [et grote probleem is, dat een H-bom ont ploft bij zeer hoge temperaturen. De Engelse Zeta bijvoorbeeld, werkte bij een temperatuur van vijf miljoen graden Celsius hoger dan de oppervlakte- temperatuur van welke ster ook maar die temperatuur kon men maar twee- tot vijfduizendsten van een secon de handhaven. Is nu de Amerikaanse proeven zouden zijn genomen bij 28 miljoen graden de „temperatuur-bar- rière" doorbroken? OLIE RAAKT OP )och eerst terug naar het belang van de getemde waterstofbom. De beschikbare hoeveelheid conventionele brandstof (olie, steenkool etc.) wordt in vrij hoog tempo opgemaakt en het is bekend dat men zoekt naar nieuwe energiebron nen. En in verschillende landen werkt men dan ook reeds met atoomenergie centrales. |n de kernen der atomen bevindt zich een onuitputtelijke energiebron, namelijk in de kracht die de atoom bijeen houdt. Deze atoomkernen vormen de stoffe lijke basis voor alle levende en leven loze cellen. Nu kan een deel van die kernen worden omgezet in energie, het geen gebeurt bij het ontploffen van een atoombom, maar ook in de atoomener giecentrales. De kern van een atoom uranium-235 (of andere „zw men")-wordt daarin gesplitst in twee of meer delen. Het gezamenlijk gewicht van ie deeltjes is na de splitsing niet meer gelijk aan dat van de oorspronke lijke kern een deel is omgezet in energie. 'e reacties van de kernenergiecentrales i hebben echter een bekend bezwaar: de ontwikkeling van atoomenergie gaat gepaard met een gevaarlijke ontwikke ling van radioactieve afvalprodukten, die moeilijk op een veilige manier kun nen worden weggewerkt. - ALS DE ZON l'ooral voor dit laatste probleem nu zou het „temmen van de H-bom" een prach tige oplossing zijn. Een waterstofbom ontploft namelijk niet door de splitsing Sultan van Djokja naar voren komt Sukarno heeft volgens de New York Times een comité van waakzaamheid be- loemd en de sultan van Djokja tot voor- litter aangewezen. Dit lichaam zal dienen erkoepelend con.trole-apparaat voor il'le overheidsorganen en onder recht sreeks toezicht van de president staan. )e correspondent van het blad meent, dat iet optreden van de sultan als waakhond volgens waarnemers belangrijke politieke gevolgen zal hebben ten aanzien van de BP®tand in Celebes en Sumatra. Hij en atta waren de twee fif uren. die inder tijd door de opstandelingen als kabinet- formateur werden gewenst. In sommige kringen meent men, dut de sultan zou parzelen een belangrijke post te aanvaar den als Djakarta vasthoudt aan de eis Van onvoorwaardelijke overgave der op standelingen. van atoomkernen, maar door het mensmeltcn van atomen. Twee atomen zware waterstof gaan bijvoorbeeld fusie aan tot één atoom helium. De heliumkern weegt minder dan die van twee oorspronkelijke kernen der water stofatomen een deel is omgezet in energie. Op deze wijze „werkt" ook de zon. Het grote probleem is. zoals gezegd, hoe komt men aan de hoge temperatuur die voor de reactie vereist is. Bij het tot ontploffing brengen van een water stofbom, gebruikt men een atoombom waarvoor die hitte immers niet ver eist is en die bij ontploffing juist een enorme warmte vrijgeeft als „lu- Uiteraard is dit systeem buiten de mill- taire sector onbruikbaar Men dacht dertijd bij het Zeta-project de volgende oplossing te hebben gevonden deuteriumgas tot vijf miljoen graden Celsius werd verhit, kon men het uit stoten van neutronen waarnemen het was namelijk gelukt het gas meer dan tweeduizendste deel van een seconde van de wanden van het apparaat van daan te houden. In dit ondenkbare ogenblikje was het dus gelukt het gas zo heet te krijgen. Want deuteriumgas tot deze temperatuur ver warmen, geeft geen problemen meer, doch de apparaten waarmee men werkt, zijn hiertegen beslist niet bestand. In dat ruim tweeduizendste deeltje van een seconde was het nu gelukt het gas „te vangen" binnen een magnetisch veld en het daardoor van de wanden der Zeta af te houden. De zaak was helaas, dat het de Britten nooit is gelukt een bevredigender tijdsduur voor de „om knelling" van het gas te bereiken. Heeft Amerika dit stadium bijna bereikt? Dr. Kolb durft nog geen pertinente uit spraak te doen. Zeker weet hij slechts dat bij zijn proeven neutronen zijn uit gestoten, waardoor het gewicht van de kernen die voor de reactie werden ge bruikt, kleiner is geworden. Gedurende welk onderdeel van een seconde die uitstoting werd volgehouden, is niet bekend. Burgemeester in duikerspak door Noordzeekanaal De burgemeester van Zaandam, de hee: G. J. D. Franken, zal in duikerspak over de bodem van het Noordzeekanaal wan delen op de plaats waar de Coentunnel is geprojecteerd. Da ma gaat de burge meester, zoveel mogelijk het tracé van de tunnelweg volgend, naar de Dam in zijn woonplaats. Op deze manier hoopt de eerste burger van Zaandam zijn aandeel te leveren in de Dam-tot-Dam-race en na tuurlijk ook propaganda te maken voor de zo begeerde Coentunnel. Albert. Keijn heeft met vijf trailers in geschreven in de snelheidsrace. De trai lers zullen via verschillende routes naar de Dam in Amsterdam rijden. Ook de Haagse ballonvaardcr Boesman neemt aan de wedstrijd deel. Maar of hij precies op de Dam. zal uitkomen. Het comité „Leeuwarden. Frieslands kern" doet p sjee< Vermoedelijk zal de sjees met t hengsten het van de auto win de auto rijdt via de Afsluitdijk, Zwolle en Amersfoort. Op de Nieuwe Maas bij Schiedam ligt het verplaatsbare boorplat- form Seashell, dat de werf Gusto voor de B.P.M. heeft gebouwd. Het zal naar Qatar in de Perzi sche Golf worden gesleept om daar dienst te doen bij olieborin gen in de diepere aardlagen on der de zeebodem. Het gevaarte heeft acht grote poten, die men in zee kan laten zakken om de stabiliteit te vergroten. De Seas hell biedt plaats aan zeventig man. Gisteren heeft men onder meer het uitklapbare helikopter- landinasdek met succes beproefd. Het conflict tussen Fokker en de Bra ziliaanse regering voltrekt zich nu geheel in het openbaar. Beide partijen beschul digen elkaar in officiële publikaties ontoelaatbare handelingen.- Zoals wij gisteren reeds meldden, hééft Fokker de Braziliaanse regering verwe ten, dat de luchtmacht haar rekeningen niet betaalde en zich mengde in de direc tionele zaken van Fokker. De Braziliaanse luchtmacht heeft op haar beurt verklaard, dat zij altijd prompt betaalde, maar dat Fokker pro beerde rekeningen tweemaal te innen, de belastingen ontdook en naliet het con tract na te komen. Voorts zouden de directeuren zich hebben schuldig gemaakt aan smokkel m vliegtuigonderdelen Ook zouden gelden van het personeel uit het pensioenfonds zijn genomen, aldus de lezing van de Braziliaanse autoriteiten Geen startverbod voor Boeing 707 Een lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren opnieuw verzoek geficht tot de Rijkslucht vaartdienst, een startverbod uit te vaai^ digen voor de Boeing 707, een 9traalver- keersvliegfuig. Ook dit verzoek werd ie hand gewezen met de verklaring, dat het toestel als volkomen veilig wordt beschouwd. Het blad van het Russische leger, Rode ter, wijdde gisteren een artikel aan de Boeing 707, onder de kop „het ongeluks toestel". Tijdens het bezoek van Nixon Moskou had premier Chroesjtsjef Dewondering voor de Boeing 707 uit gesproken en gezegd dat het wel met it toestel naar de V.S. wilde vliegen. Amsterdam Rubber naar Liberia De directie van de N.V. Rubbercultuur maatschappij Amsterdam deelt mede. dat net een buitenlandse onderneming binnenkort met de rubbercultuur in Li beria zal beginnen. De Liberiaanse rege ring heeft reeds toestemming gegeven en volgende maand begint de aanplant. De financiering van het project, waarin Amsterdam Rubber een meerderheidsbe lang zal hribben, geschiedt geheel uit eigen middelen. Hardnekkige geruchten op de Amsterdamse beurs, dat er een tweede te rugbetaling op aandelen en een hoger di vidend zouden komen, worden uitdruk kelijk tegensproken. Honderden vrouwen gearresteerd Afrikaanse kleurlingen hebben gisteren opnieuw relletjes ontketend in Natal. Een honderdtal vrouwen drong verschillende plantages binnen en eiste van de negerarbeiders, dat zij van nu af aan een loon van een pond sterling per dag zouden eisen. De arbeiders, die thans vijf pond per hiaand verdienen, zijn in staking ge gaan. Met buitgemaakte kapmessen demon streerden de vrouwen later op straat, tot dat zij door de politie werden ingerekend. gevangenissen in Natal zitten vol met opstandige vrouwen, terwijl ook de ge- Opzichters van de suikerplantages vre zen grote moeilijkheden met hun perso neel, wanneer de vroutven te lang in de gevangenissen worden vastgehouden. Inmiddels zijn de eerste processen we gens ordeverstoring begonnen. Keeds zijn 118 vrouwen veroordeeld tot een boen van tien pond sterling of twee maandei dwangarbeid. Allen weigerden de boet» te betalen. In Highflats dwongen tachtij vrouwen een buschauffeur hen naar d< commissaris voor naturellenzakon ir Ixopo te rijden. Zij werden door dc politie ingerekend, terwijl zijn hun Zoeloelied zongen. Minckelers kreeg zijn standbeeld Minckelers is de Maastrichtenaar, die in de 2e helft van de 18e eeuw het lichtgas uitvond Daar profiteren de huisvrouwen vandaag nog van Petrus Regout legde in de le helft van de 19e eeuw (125 jaar geleden) de grond slag van de aardewerkindustrie. Daar zijn de huisvrouwen van vandaag hem nog dankbaar voor Immers, meer dan 4000 mensen vervaardigen thans in de fabrieken van de N.V Sphinx - Céramique v/h Petrus Regout het beroemde Maastrichts aardewerk volgens de oude procédé's Maastrichts aarde werk is sterk van kwaliteit, mo dern van vorm, aantrekkelijk van kleuren en decoratie Kortom het is waardewerk, dat een standbeeld verdient Let op deze merken, dan heeft U een goed product. TELEVISIE VOOR VOLGENDE WEEK Meer medische tv- uitzendingen De VPRO doet haar woord gestand en vervolgt trouw de reeke medische tele visie-uitzendingen. In het programma, dat zij op woensdag 26 augustus a.s. te verzorgen krijgt, mog-en we een door j hef Nijimeeg- j^>es Odufré geregisseerde documentaire „Ha'k zo^ge- verwachten, die getiteld is „Erfelijkheid *T'T,C geneeskunde", een programma dat geleid word-t door dr. J van den Bosch. an.tnropogeneticu6 te Leiden Vooraf o m. de rubriek ..De oude draaidoos", waarin Simon van Collum Onder voorbehoud van wijzigingen geven we u hier weer het televisiepro gramma voor de volgende week. d.i. van 2329 augustus. Zondag: 8 uur KRO met „Tele-dubbel" over Rubens, optreden v se studentencabaret mc dacht" en Tussenspel. Om 10 uur NTS met epoituitzending. Maandag: 5 uur KRO-kinderhalfuur. Dinsdag: NTS-programma met jour naal, weeroverzicht en film. Woensdag: Om 8 uur NTS-journaal fragmenten Gat" zien uit dc film „Bind en weerbericht, daarna VPRO met ge- (0f. Toen het licht verdween) van jhr. sprek aan de schrijftafel, „De oude a W G van Riemsdijk, waarin o.a. d raai doos" waarin de film „Blind" ^g cornero een rol speelde. Het is de wordt behandeld muziek door Sammy ^doehng, dat zij die avond m de studm Price en een medische documentaire. aanwezig zal zijn Donderdag: 5 uur NCRV-programma voor de jeugd. 8 uur NTS-journaaJ en 8.20 NCRV met het televisiespel „De gebroken kruik" naar het werk van Heinrich von Klei6t. Om 10 uur dag sluiting. Vrijdag: Om 8 uur NTS-programma mei. weekoverzicht van de journaal- dienst. een telerecording van muziek door Nat King Cole en een reportage. Zaterdag: Na het NTS-journaal KRO- programima met oude journaals onder de titel „Anno", sportrubriek. een showprogramma, een Hitchcockfilm en epiloog. Zondagavond laat werd in het Oost plantsoen te Delft een 28-jarige man aan getroffen naast zijn fiets, waarvan de lantaarn was beschadigd. De man leunde tegen een geparkeerde auto ,rook drank en sprak wartaal, zodat de politie hem naar het bureau vervoerde en daar ter ontnuchtering in een cel onderbracht. De volgende morgen vroeg maakte de an de indruk nog niet nuchter te zijn zodat men hem liet liggen. Toen hij echte tegen half elf nog niet in orde wa; aarschuwde men een arts van de GG GD. Deze kreeg overigens terecht de indruk te doen te hebben met iema: die veel had gedronken, doch na onder- .oek stelde hij vast dat de man een enschudding had opgelopen. Hij achtte echter overbrenging naar huis geen be vaar. Kort daarop werd de man door jn broer met een taxi gehaald. In de loop van de middag maakte de toestand van de man het nodig de hulp de huisarts in te roepen. Deze advi seerde overbrenging naar het Oude- en Nieuwe Gasthuis. Van daar uit werd de nog dezelfde avond met spoed over gebracht naar de Ursulakliniek in Wasse naar, waar hij werd geopereerd. Hij bleek op twee plaatsen de schedel te hebben gescheurd. De commissaris van politie te Delft, de heer P. G. J. van Mulbrcngt deelde mee, dat met de man was gehandeld zoals men in dergelijke gevallen steeds pleegt te doen. Er was geen enkele aanleiding te veronderstellen, dat hij zwaar gewond was. Dit laatste werd bevestigd door de arts van de GG en GD, die de toestand evenmin ernstig had ingezien. Daggeld verlaagd Vanochtend is hot tarief van daggeld zoals verwacht werd met een kwart procent verlaagd tot 1 procent tengevolge van de ruimere geldmarkt, zodat dit in geldkringen geen verrassing is geweest. De stichting Recreatie heeft de staat6- screiaris van onderwijs haar ongerust heid doen blijken over het gebruik van recreatiegebieden voor militaire doel einden. Visserij golven Haringvisserij nu over het algemeen vrij goed TAE NIEUWE KOTTER MATTHEUS UK 202, het vlaggeschip van de Urkse kottervloot, heeft een weinig gelukkige eerste reis gemaakt. Het schip vertrok maandag uit IJmuiden met onder meer het reeds eerder genoemde Amerikaanse ringnet van 30.000 gulden aan boord. Dinsdag middag werd de Mattheus in Scheveningen binnengesleept door de UK 57. Het net was tussen de schroef geslagen. De schipper van de kotter haastte zich te verzekeren, dat het niet het net van 30.000 gulden was, maar een gewoon net, omdat men eerst eens wilde proberen hoe de kotter het zou doen op de visserij. Een geluk bij een ongeluk zou men dat kunnen De Polderm voor 1030 kisten verse vis. wi het merendeel haring. De Haa: trawlers Amsterdam IJM 28 en Deining KW 8 warendinsdag met onbekende vangst uit de Noord op weg naar IJmui- De oudste schepen zijn thans- Emma Wilhelmina KW 135 van 5 augustus. Ge- zina Geertruida KW 176 van 6 augus tus. Toronto IJM 97 van 8 augustus. Pol derman IJM 20 van 8 augustus. Protmus IJM 154 van 10 augustus Amsterdam IJM 28, Postbov IJM 35. Wiron II TJM •111, Ariadne IJM 18. Brittenburg KW 121, riorneMs Vroliik SCH 171, Onderneming III SCH 117 van 11 augustus. Albatros KW 87 Go'fstroom KW 4. Robert Wil liam KW J?-8. Pietertje HD 87. Drie Ge broeders HD 79. Annie IJM 14 van 12 Ruw weer Om de Noord hebben de schepen hin- i makreel De De Poolse trawler, die IJmuiden is binnengelopen met verse haring, zoals eeds eerder werd gemeld, zal door meer Poolse trawlers worden gevolgd. De heer Joh. Krijger, ccn IJmuidcnsc reder, die agent van de Polen is in Nederland, telde ons, dat er gedurende het ha- gseizoen twee trawlers per week in IJmuiden zullen binnenlopen. Dit bete kent, dat het transitoverkeer tussen IJmuiden en Gdynia is hervat. De haring wordt in IJmuidense koel huizen bevroren en dan met kustvaar ders of met andere vaar- of voertuigen Polen vervoerd. De haring zal me behulp van een automatische losinsta IJmuiden worden gelost. De P( ten zullen ook de haven van Oostende benutten voor transitoverkeer Er zijn hier reeds twee Poolse trawlers aan rkt geweest. In vrachtschepen veel geprobeerd De Polen hebben a net hun haring. De Gdynia is namelijk te lang rawlers om lonende reizen te ooral, hetgeen voor de Polen weegt, te lang om nog haring aliteit te kunnen aanvoeren. Zi, gonnen met de haringvisserij IJmuiden uit. Daarna brachten zij derschepen voor de voorziening v; ihepen met proviand en vistuig ansportschepen voor het ov sn de vangsten in volle zep. in c 30 diversen. De SCH 153 heeft Dat volle haring is geen succes geworden, gens ziin de Polen in Leewiek op de Shetlands geland om daar een „haring- basis" te vormen. Nu zijn zij weer op het vasteland van Eurona terug, zij het dan voorlopig gedeeltelijk. Dit was er De IJmuidense visafslag werd dinsdag oorzien van een totale aanvoer van 2520 isten verse vis, 175 stijve kabeljauwen 400 kilo tong. De SCH 153 Onderne- iing 4 van 5 augustus kwam aan de markt met 750 kisten verse haring en westkust van Engeland i>n de Ierse Zee gevist. De Elie Cheneviere IJM 32 van 8 augustus zorgde voor 230 schelvis, 110 haring, 170 makreel, 15 wijting, 150 ka beljauw en gul. 70 zwarte koolvis, 40 diversen. 175 stijve kabeljauwen en 80 kleine kistjes haring. De Gezina Jacoba IJM 36 zorgde voor 880 haring, 70 diver- G'xida IJM 79 Tus< het i hier i 55 f 60 manden en trek van 30 manden •derbreedte :oed. hari schepen meld 250 kantïes De ïior meldde een 'en last (een las! iselvalli den vangsten van 60 Vlaardingse logger 5 trek van maar liefst is 17 kanties haring). Op het Zand vingen de log.ei ters gemiddeld 25 tot 50 mand' schelvis en schol per etmaal vooral veel schol gevangen. De Claesje RO 46 en de Thorina IJM 33 zijn naar zee vertrokken. Wat de haringvangsten van de vleet- loggers betreft: de Arend KW 7 was „lucky man" met 150 kantjes, ter- rijl nog irtig i gehaald. De Èierman I 90 kantjes met nog..55 nett De haringvisserij kan daarc d. zij het dan n schepen, worden genoemd. die geen vangsten Proefvaart Zaterdagmorgen half elf zal uit de Wilhelminahaven te Vlaardingen de Aaf- ke SCH 16 vertrekken voor een proef vaart. Het schip is gebouwd door scheeps werf De Hoop voorheen gebroeders Boot te Leiden in opdracht van de n.v. rederij en haringhandel Jac. den Duik en Zn. Scheveningen. Davis Cupploeg van Amerika Alex Olmedo, Carl Buchholz en Ber nard Bartzen zijn door ploegleider Per ry Jones aangewezen voor de Ameri kaan Davis Cupploeg, die 28 augustus tegen Australië op de baan moet komen. Van de Australische ploeg maken deel uit Neale Fraser, Roy Emerson, Robert Mark en Rodney Laver. Nederland van de partij Studentenolympiade in Turijn In Turijn begint volgende week de stu denten-Olympiade, waarbij studenten uil 41 landen elkaar in zeven takken var. sport zullen bekampen. De Italiaanse regering heeft inmiddels doen weten, dat deelnemers uit communistisch Chin; Noord-Korea, noch voor de studenten- Olympiade, noch voor de Olympiade var. 1960, visa zullen worden verstrekt, daar de regeringen van deze landen door Italic niet worden erkend en deze landen geen lid zijn van het Internationale Olympi sche Comité. Tot dusver zijn uit 41 landen inschrijvin gen ontvangen en wel; schermen 24 lan den. zwemmen 25. waterpolo u, basket bal 21, volleybal 16 en tennnis 24 landen. Nederland heeft ingeschreven voor alle takken van sport. Rusland neemt deel aan alle sporten, behalve volleybal. De Ver, Staten zenden slechts enkele deelnemers, daar de Pan-Amerikaanse spelen te Chicago vrijwel tegelijkertijd worden gehouden. Huizen gebouwd met legermateriaal Een Amerikaans-Duitse commissie on derzoekt de bewering, dat er voor mil joenen dollars aan Amerikaans materiaal arbeidskracht is gebruikt voor de bouw het herstel van particuliere huizen en wegen in West-Duitsland. In Kaisenslautern zijn ongeveer honderd verdachten, die in een periode van zes jaar vermoedelijk 28 particuliere huizen drie eigen wegen hebben gebouwd uit een Amerikaans militair depot gestolen materiaal. Een woordvoerder van het Amerikaanse hoofdkwartier in Heidelberg zei. dat men ook beweerd heeft dat militairen, die onregelmatigheden aan meerderen meld den, gedegradeerd of ontslagen zijn. Sportfitsen 0 Tijdens atletiekwedstrijden in Boraas (Zweden) zijn enkele goede prsetaties ge leverd. Zo won de Zweed Stig Petterson het hoogspringen met een sprong van 2.05 meter; Razik (Pakistan) zegevierde op de no meter horden in 14 2 sec. en zijn landgenoot Khaliq was met 21 7 sec. de snelste op de 200 meter en de Zweed Alf Petterson wer deerste op de 400 meter in 48-1 sec. 0 De amateurelftallen van Denemarken en Finland hebben gisteravond te Kopen hagen met 00 gelijk gespeeld .Het gold hier een wedstrijd voro de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi. 0 De Limburgse ere-divisieclub Fortuna '54 heeft gisteren een wedstrijd gespeeld in Duitsland tegen de F C. München. De Duitsers wonnen met 32, na met de rust reeds een voorsprong te hebben gehad van 2—1. 0 Op het congres van de Europese roei- federatie, de F I.S.A., dat te Macom werd gehouden, is besloten de Europese da meskampioenschappen volgend jaar in de week van 7 tot 14 augustus te Willes- den in Groot-Brittannië te houden. Om dat er in i960 Olympische Spelen zijn, zullen er geen Europese kampioenschap pen heren plaats vinden. Tsjechoslawakije heeft de organisatie voor de Europese kampioenschappen 1961 (dames en heren) op zich genomen. 0 Het Nederlandse selectieteam Flamin go's, dat momenteel een toernee maakt door West-Duitsland, heeft gisteren in Rheindalen een begin gemaakt met de tweedaagse cricketwedstrijd tegen de B.A.O.R. (het Britse Rijnleger). De En gelsehen sloten op 269 voor 9. De Neder landse bowlingcijfers waren: Baak 5 voor 46, Terwiel 3 voor 63. Leeftink 1 voor 30- De Flamingo's antwoorden met 167 voor 4. De Nederlandse battingciifers van de eerste dag waren: Stolk 27. Van Vlugt 20. Van Riemsdijk 59. W van Weelde 44 n.o. Nadat maandag in een gecombineer de vergadering van het bestuur en de technische commissie van de FISA (in ternationale roeifederatie) het Neder landse verzoek om een plaats van de wegens een gebroken arm uitgeschakelde Redele in het skifnummer diens clubge- Van Weezenbeek te mogen laten uitkomen op formele gronden was afge- n, heeft het dinsdag gehouden con gres anders beschikt. Van Weezenbeek zal mogen starten. Engelse beiaardier in Hilversum De Engelse beiaardier Clifford Hall zal op donderdag 27 augustus het caril lon van het Hilversumse raadhuis be spelen. De KRO zal er ccn radio-uitzen ding van maken. T elevisie-amusement direct uit Italië Op zaterdagavond 29 augustus kunnen de Nederlandse televisiekijkers een Italiaans amusementsprogramma kun- nen zien, waarvan de KRO rechtstreeks relais geeft. Het programma heet „Prettige vakantie" en er werkt een groot aan tal in Italië welbekende artiesten aan mee. O.a. zult u kunnen kennismaken met Paolo Bacilieri, Jula de Palroa, Mario Petri, Ernesto Bonino. Maria Paris en Aurelio Fiero. namen, die u nu misschien nog niets zeggen, maar die de Italianen borg staan voor een vroljjk programma. Of de Italiaanse opvatting van amusement in ons land zal aanslaan, zullen we met interesse afwachten! Wegwijs op reis Theo Eerdrnan6 heeft gisteravond voor de televisie verteld, dat er nog steeds gelegenheid is voor deelneming aan de N.T.S.-quiz: „Wegwijs op reis", welke op 12 september a.s. in de feeste lijke uitzending uit de Twentse schouw burg in Enschede wordt gespeeld. Het wordt een toeristische quiz voor koppels, dus bijvoorbeeld voor echt paren, twee familieleden, of twee vrien den of vriendinnen, die ruime toeris tische keunis hebben van Franikrijk, Zwitserland, Italië of Duiteland. De prij6 Is een reis van een week naar een van de Eu rovisi eiland en. Indien u mee wilt doen, behoeft u daarvoor geen televisiekijker te zijn. U kunt zich dan opgeven voor 26 augustus a.6. aan: NTS, postbus 80. Hilversum. vanavond Vanavond i-9 het na het NTS-iour- naal KRO-uitzenddn.g met om 8.20 uur „Gastenboek", om 8.40 uur „Testplaat" voor rijpere jeugd, om 9.05 uur weer een n'ternationaal variété-programma en om >.40 uur telerecording van het optreden van Victor Silvester in Utrecht. l&X.clCC/' Nederland heeft 2.758.100 huizen Op 31 maart bestond de Nederlandse woningvoorraad uit 2.758.100 woningen. Er kwamen er namelijk in de eerste dne naanden 15.670 bij. terwijl er 2070 afgin gen door brand, afbraak enz. Van de ge reedgekomen woningen werden er 6430 ge bouwd voor particulieren. 4560 in op dracht van gemeenten en 4630 voor wo- ingbouwverenigingen De overige kwa len tot stand in opdracht van rijk. pro- incie enz. Er waren er 3980 bestemd oor zelfbewoning. Dit alles blijkt uit het kwartaalover- icht van het ministerie van volkshuis- esting en bouwnijverheid. In de verslagperiode werd begonnen iet de bouw van rond 10.000 particuliere woningen tegen rond 5300 in het eerste taal van 1958. Het totale aantal wo ningen met de bouw waarvan werd be- onnen (18.090) lag 3500 hoger dan in de erste drie maanden van 1958. De totale bouwproduktie beliep ƒ645 ïiljoen tegen 558 miljoen in januari, ?bruari en maart 1958, waarvan ƒ645 558) miljoen aan gebouwen, aan scho- 52 miljoen, aan kerken 5 miljoen n ziekenhuizen e.d. 16 miljoen. varia vond Het Handel-orkest, het koor „Soli Deo Gloria" uit Hoorn en solisten geven een uitvoering van werken van Handel in het NCRV-programma. Meindert Boekei dirigeert. U kunt het concert horen tussen 8 en 8.45 uur. Om kwant over 9: De kerk in de vakantie, zang- dienst op Terschelling. 0 In het VARA-prograrrama speelt om 8.05 uur het Metropole-orkest ol.v. Dolf van der Linden en Corry Brokken zingt. Om kwart voor 9 het hoorspel „De twee deugden" van Alfred Suto en om 10.15 uur een uitvoering van de Sonate in A van Franok door de violiste Johanna Marfczy en de pianist Jean Antonietti. Tips uit het buitenland Een grote selectie opera-melodieën kunt u horen in een muziekprogramma, dat Brussel Vlaams tussen 8 en 10 uur uitzendt op 324 m. Fernand Terby diri geert het Omroeporkest, het Omroep koor en tal van solisten. Om half zeven begint in het BBC- programma het Promenadeorkest, van avond weer te beluisteren op 434 m. Sir Malcolm Sargent is dirigent en u hoort het BBC-symfon 1 eo rk est. dat werken van Prokofiev, Rachmanimof en Berlioz Programma voor morgen DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1959 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. AVRO 7 00 Nws 7 10 Gym 7.20 Gram VPRO: 7 50 Dagopening AVRO: 8.00 Nws 8 15 Gram meded 12 33 Gram 13 00 Nws '.3 15 Meded en grain 13.25 Theaterork 13 55 Beursber 14 00 Sopraan en piano 14 30 Gram 15 10 Logboek 1941, deel II. klankbeeld 15 40 Lichte muz 16 00 Varianten 17 00 V d jeugd 17 30 C pioenschappen Mac 18 00 Nws 18 15 Liet praatje 13 53 Gesproken brief 19 00 Instr kwintet 19.22 Orgelspel 19 37 Lichte muz 19.45 V d Jeugd 20 00 Nws 20 05 Festival van Salzburg 1959: Cosi fan tutte, opera km±31 35—ai 46): Rep proef tocht se Rotit ber van Ne Rep proeftocht 1 lerdam 23.35—24 0i Morgendic Gewijde 1 12 03 Graa Land- en 1 12 50 Act 13.00 Gram NCRV: 14 00 Lichti mermuz 15.15 Gram 15 40 V. Bij bel o verdenking 16 12 25 Wij iwmeded 12.38 Lichte r 13 15 Zonnewijzer 1: ng leugel 00 V d jeugd" 17 30 Gram 17 40 1 ber 17 45 Koorzang 13 10 Gram 13.25 Gevar muz 18 50 Boek- bespr 19 00 Nws en weerber 19 10 Gram - 19 5o CHU: pol caus 20 00 Gelijk oversteken 21.30 Radloki Lichte muz Lichte muz 32 00 P< speelde 22.30 Gram 22.45 Avondoverdenlcing 23 klankbeeld Televlslcprogr. nd NTS: 20 0 .erz, AVRO: 20.20 Act ïtwikkeling van de aardolie-indu: 21 00-32 35 Goede reis. TV-spc-I. AVRO: 0 20 Journ en t 2030 Progr

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7