NIEUW! Hf Ketelbinkie sprong van schip in Waterweg „Meneer, heel veel dank en ik heb erg genoten" r Heimwee werd hem te machtig Levensgevaarlijk avontuur had gelukkig slot in Voorburg Krommingsmiddelpunten B. BURMEISTER directeur Delftse VVV MENSEN TAPTOE KLM HEEFT EEN TRAINER VOOR DE D.C.-8's lanoeuvre De Indonesische president Soekarno nderkent nog altijd een Nederlandse idenkwijze. Maar pas op, zo zegt hij, al lies zal worden gereorganiseerd, alles zal <t aangepast. Ook mensen. Men [had daar voorheen een andere uitdruk- jking voor: „ausradieren" menen wij, dat was. Want daar komt het op neer. de Nederlanders zo goed als geheel Indonesië verdwenen zijn, zijn er [toch nog kennelijk Indonesiërs, wie het bewind van Soekarno niet zint, die met (belangstelling luisteren naar Soekarno's 's tegen liberalisme en andere -is- als kapitalisme en imperialisme, die toch nog altijd de corruptie \zien en de armoede in de kampong. De nize onderwerpen roert president Soekar- n ,no in zijn uitvoerige rede niet aan Neen, 'I het zijn de Nederlanders en altijd weer de Nederlanders die het hebben gedaan. Als Nederland inzake Nieuw-Guinea op >hq zijn stuk blijft staan, gaat het gemengd kapitaal in Indonesië eraan, als iemand in Indonesië het bestaat om Nederlands te denken, wordt hij „gereorganiseerd" Terwijl het toch de taak is van iemand die regeert om allereerst de hand in eigen boezem te steken, om allereerst te denken aan welvaartsverhoging voor zijn eigen landgenoten en aan de orde en de eerlijke gang van zaken in het eigen land. Als president Soekarno erin zou slagen om het vertrouwen van de wereld te herwinnen door het stellen van orde op zaken in eigen land, dan pas zal hij zich het recht hebben ver- I worven het woord Nieuw-Guinea in de j mond te nemen. Nu lijkt het nog teveel en op een afleidingsmanoeuvre. b' (Alg. Dagblad) Arie Michel zit gelukkig tussen zijn moeder en zijn broer Bertus thuis, al weer bekomen van zijn avontuur. rpE (Van een onzer verslaggevers) 'ER HOOGTE van het station Hoek van Holland moest het gebeuren; daar heb ik de sprong gewaagd. Vanaf de achterplecht ben ik ge sprongen, nadat ik mij op de reling goed had afgezet, want ik moest buiten de zuiging van het schroefwater terecht komenAlsof hij vertelde hoe hij in een zwembad een duik moest nemen voor zijn zwemdiploma, vertelde Arie Michel (16 jr) vannacht in de ouderlijke woning aan de Zegwaardstraat te Voorburg zijn „avontuur", dat hij gistermiddag in de Nieuwe Waterweg had beleefd. Twee uren nadat de Statendam van de Holland Amerka-lijn gistermiddag uit de Rotterdamse haven opweg naar New York was vertrokken, besloot Arie terug te keren. der van huis zou voeren, Terwijl hij met forse slagen in de richting van de zwom. kwam een loodsboot voorbij van de opvarenden de „vlucht", d later zou blijken, toch geen vlucht ge noemd mocht worden, hadden opgemerkt. Direct werd een öloep gestreken en de drenkeling opgepikt. Arie kreeg toen hij nog in de sloep was. van zijn redders droge kleren, waarna hij vervolgens aan boord van de loodsboot werd gebracht. Inmiddels was er ook een boot van de Rotterdamse havenpolitie langszij ge komen. die de jongen overnam en afle verde aan het politiebureau in Hoek Holland. „Waarom hij deze levensgevaarlijke sprong had gewaagd?", zo wilden de politiemannen weten, omdat een ieder het als een groot wonder beschouwde, dat de jongen de sprong van boord had overleefd. boord blijven, ik ;a6 het korte ant- je ouders laten „Ik moet naar huis, ik mag het niet doen; een jaar wegblijven mag ik niet; ik heb heimwee, zet mij in Hoek van Hol land van boord" zo had de 16-jarige ketel jongen tegen zijn kapitein gezegd. „Dat heimwee gaat wel over jongen. Werk maar stug door, je kiest toch niet de eerste keer het zeegat Dit laatste was inderdaad waar. De jon gen, die een uur later de levensgevaar lijke sprong in het diepe water waagde, had met vorige, zij het kortere reizen al enige ervaring als ketelbinkie op de grote vaart opgedaan. Reeds eerder voer hij naar New York. naar Hamburg en gister morgen, toen hij afscheid nam van zijn moeder en broers in Voorburg wees nlet6 er op, dat hij 's nachts nog in de ouder lijke woning zou terugkeren. Met de Statendam zou Arie Michel naar ,Ik mocht niet a; woord. „Dan zullen waarschuwen", zo besliste de politie, die1/ 25.000. Arie een hete mok koffie gaf, om weer enigszins op verhaal te komen. Even half zeven ging er een telefonisch bericht vanuit Hoek van Holland naar de politie in Voorburg. Tegen half negen, dus twee uur later kregen de ouders van Arie het bericht. Hoewel dit geruststel lend was, schrokken de ouders niet weinig. Ze begrepen er niets van, vooral omdat hun zoon toch niet de eerste keer een zeereis maakte. Achterop de scooter van zijn oudste 18-jarige zoon Bertus reed vader Michel met droge kleren naar Hoek van Holland, waar hij goed negen uur aankwam. Vader Michel besloot met Arie per trein terug te keren naar Voorburg. Bertus ging vooruit met de scooter om zijn moeder en jongste broer van 14 jaar gerust te stellen. Aan het 6tation Hoek van Hol land werden de spoorkaartjes gekocht Naar Den Haag-station Laan van Nieuw Oost-Indië. Maar toen zij in de trein zaten, bleek deze niet aan de Laan van Nieuw Oost-Indië te stoppen, zodat de reizigers doorreden naar Leiden. In de Sleutelstad aangekomen, gelukte vader en zoon de laatste blauwe tram naar Voorburg te krijgen. Terwijl moeder Michel in grote spanning zat te wachten, kwam haar man met haar jongen om goed half één thuis. Veel werd er niet gesproken. „Moeder, ik mocht geen jaar wegblijven. Ik moest veer terug, daarom deed ik het Zijn moeder en daar ia het een moeder voor, begreep hem Veel weten 16 veel vergeven, zelfs wan- neer een zestienjarige jongen een levens gevaarlijke 6prong doet, waarvan zij, di< de Waterweg kennen zeggen, dat niemand die overleeft. HULP VOOR OOSTENRIJK De goederen, die het Nederlandsche Roode Kruis zondag heeft verstuurd ten behoeve van de slachtoffers van de wa tersnood in Oostenrijk, zijn gisteren af geleverd aan het Oostenrijkse Rode Kruis. Deze goederen bestonden uit de kens, lakens en slopen ter waarde Welvaart in Amerika en Engeland De Amerikaanse minister van handel Frederick Mueller heeft verklaard, dat het Amerikaanse bedrijfsleven een uitste kende tijd doormaakt en dat hij binnen kort hoopte te komen met voorstellen tot belastingverlaging. Al6 de etaaletaking niet te lang duurt, zal de economische opbloei ongetwijfeld sberker worden. Het bruto nationaal produkt op jaarbasis is in het tweede kwartaal met 55 miljard tot 1841 miljard gestegen of 190 mil jard boven het dieptepunt van begin 1958 Mueller zeide, dat Eisenhower Chroesjt- sjef geen toezeggingen zou doen ten aan- van uitbreiding van de handel in strategische goederen. Hij is van oordeel dat het doel van de Russen niet is meer handel met de Verenigde Staten te drij ven. doch er achter te komen, hoe de Amerikaanse goederen worden vervaar digd. Daarom wensen de Russen vooral synthetische materialen voor vervaar diging van banden en chemische produk- ten uit aardolie. De Britse minister van financiën ver wacht dat de vooruitgang van de Britse economie zal voortduren. In vele seotoren stijgt de produktie en de produktiviteit per man nam in het eerste halfjaar met 4 pet toe. Stijging van het persoonlijk verbruik bevorderde de produktie. De uitvoer neemt toe en er valt een belang rijk overschot op de betalingsbalans te verwachten. Taptoe-kaarten nog niet uitverkocht Alle kaarten voor de Taptoe-Delft zijn nog niet uitverkocht. Het zal op de avon den van de voorstellingen (21 tot en met 29 augustus) mogelijk zijn aldus deelt het Taptoe-comité mee aan het WV- kantoor te Delft nog een klein aantal kaarten per avond te kopen. In de eerste instantie denkt men hierbij aan buitenlandse toeristen, die Delft be zoeken en die niet ln de gelegenheid wa ren enige weken geleden voor een kaartje ln de rij te staan. De oorzaak van deze plotselinge mede deling van het kaarten-overschot ligt ln het feit, dat er merkwaardig genoeg ver scheidene tevoren bestelde kaarten niet zijn afgehaald en in het feit, dat de uit breiding van de tribunes gunstiger is uitgevallen dan men verwachtte. Per avond kan de Taptoe vanaf de tribunes worden gadegeslagen door niet minder dan 7300 personen. Weekstaat l\ed. Bank Saldo schatkist gestegen Blijkens de weekstaat van de Neder landsche Bank van 17 dezer is het saldo van de schatkist met 94 miljoen tot 679 miljoen gestegen, ten dele doordat de bank in de markt is gekomen met verkoop van schatkistpapier en ten dele door belastinggelden. Het saldo der ban ken daalde van 588 miljoen tot 535 miljoen. Tegenover de storting op schat kistpapier stond de inkrimping van de bankbiljettenomloop van 4280 miljoen tot 4243 miljoen, door terugkerende va kantiegelden. De banken zijn echter goed boven het verplichte gemiddelde van 420 miljoen. De buitengewoon lage post voorschotten steeg van 11.7 miljoen tot 12-5 miljoen. Goud en deviezen stegen licht van 5187 miljoen tot 5188 mil joen, met goud onveranderd 4397 mil joen. Convertibele deviezen daalden van 732 miljoen tot 778 miljoen. Het dek kingspercentage daalde van 91-92 tot 91.91. De rekening andere ingezetenen daalde van 121.5 miljoen tot 119.1 miljoen De geldmarkt is nog steeds ruim. Dag geld bleef 1V4. New York gaan en daar ovenstappen op de Arkeldijk om met deze vrachtvaarder een reis van een jaar door de Pacific te maken. Ongeveer half vier vertrok de Staten dam van Rotterdam. „Had ik maar niet getekend" zo piekerde de jongen, toen het 6ohip naar de Hoek koerste Zijn verlan gen naar huis bleek gietermiddag sterker, dan de animo voor het varen, die hij altijd had gehad. Toen het schip langs het «tation Hoek van Holland voer, sprong hjj. Aan boord was er niemand, die op dat moment iets merkte, maar aan de wal zag men met ontzetting naar hetgeen zich op het brede en diepe vaarwater afspeelde. Met achter lating van al zfln bezittingen, alleen maar gekleed in zijn werkpak dook de jongen ln het water. „Wanneer ik aan de wal kom, neem ik direct een kaartje naar Den Haag en ga zo èpoedlg mogelijk naar huls", zo dacht hij. Eerst verkeerd Terwijl hij in de Waterweg zwom, aan vankelijk nog in een verkeerde richting, voeren de zeeboten langs hem. Vanaf de Statendam gooide men maar het wa6 te laat. want de afstand tussen het schip en de zwemmer was al te groot geworden nog een reddingboei uit. Arie Michel wilde echter niete van een reddingboei weten, die hem weer aan boord van de Statendam zou helnen en daarna nog ver- 70) Wanneer we TJ vertellen, dat de geniale wiskundige Christlaan Huy- gens er ln 1673 voor het eerste ln slaagde een evoluut te construeren als de evolvente gegeven was, zullen slechts enkele vakmensen kunnen be grijpen, wat hier bedoeld wordt. Dat is niet erg, want de zaak klinkt In gewikkelder dan zij ts. Wanneer U om een klosje één winding garen hebt gewonden en U wikkelt de draad af, er voor zorg dragend, dat de draad gespannen blijft, dan be schrijft het vrije uiteinde van de draad (dus het punt dat U in han den houdt) een kromme lijn, dus een afwikkelingskromme, die evolvente wordt genoemd. De meetkundige plaats van de krommingsmiddelpun ten van evolventen heet een evoluut. Dat zijn ingewikkelde krommen om te construeren en het zal dan ook nie mand verbazen, dat het tot het einde van de 17de eeuw moest duren, eer de knapste koppen de- TOCH IS HET ZO! Nu hebben we de vorige maal de ber kenbladkever aan U voorgesteld, een diertje dat op een zeer bijzondere wijze sneden in een berkenblad geeft, zodat het daaruit vervaardigde pe perhuisje de grootste stevigheid en duurzaamheid in zich verenigt, de overvloedigste hoeveelheid voedsel voor de aanstaande larven biedt en tevens de geringste krachtsinspan ning eist. Dat zijn vier voorwaarden die uitsluitend gerealiseerd kunnen worden, wanneer de wiskundigen zich aan het rekenen zetten. Maar sneden, die een treffende gelijkenis vertonen met de wiskundige krom men die Huygens destijds voor het eerst construeerde. De bladroller ont breekt het aan de nodige wiskundige opleiding en inzichten, maar deson danks doet hij „vanzelf" wat de knapste mathematicus van de 17de eeuw eerst na veel peinzen mocht gelukken. Sterker nog. de berkenblad- roller heeft er zelfs geen idee van, waarvoor die ingewikkelde kromme eigenlijk dient. De sneden kunnen niet door imitatie zijn ontstaan, want het insect heeft haar ouders nooit gekend, zodat het voorbeeld-ter-na- volging heeft ontbroken. Aan moei lijke wiskundige berekeningen in het kleine keverkopje behoeven we hele maal niet te denken, zodat eigen scherpzinnigheid bij de oplossing van dit vraagstuk buiten beschouwing kan worden gelaten. Deze in praktijk gebrachte wiskundi ge kromme is één van de talloos vele voorbeelden van in stincthandelingen, die we overal in de dierenwereld kun nen tegenkomen, vooral bjj insecten en spinnen. Maar hier staan we weer voor een ander raadsel, want het wonder der dierlijke instincten wordt door geen enkel mens begrepen. Wel hebben velen getracht ln dtkke boe ken het verbazingwekkende van de Instincthandelingen ln formules van geleerde termen samen te vatten, maar dit alles heeft ons nog geen stap nader tot het begrip ervan ge bracht. Toch zullen we een poging ln die richting wagen. Daarover een volgende keer. man van ons VW-kantoor vanaf 31 juli tot 12 augustus praktisch dag en nacht bezig zijn geweest met de ad ministratieve rompslomp, die aan het rptE PROBEREN is het altijd", had hij door de telefoon gezegd, „maar ik kan X niets garanderen. Ik heb vanmorgen, eens kijken, een, twee, drie, nee, verzenden van de per post aange vraagde kaartjes verbonden is. Maar bijna niemand weet van de narigheid, die wij hebben als er geen kaartjes meer zijn. Tientallen keren per dag word je opgebeld en dan hoor jeme neer, luister eensen dan komt het: ik was met vakantie, ik was vier afspraken, maar misschien kan ik mij tussen twee afspraken even vrij maken". Goed dan, hij kon zich even vrij maken. Dat wil zeggen: in de tien minuten, die hij voor het gesprek dacht te kunnen reserveren, kwam zijn as ziek, ik heb de krant niet goed ge lezen, ik heb me in de datum vergist heeft u nog een kaartje voor me? Of je krijgt een brief: ik heb besteld sistente hem driemaal een Taptoe-probleem voorleggen, dat hij had op te lossen en rinkelde welgeteld zes maal de telefoon. En zo verglijden dan in deze week de dagen van de heer B. Burmeister, Amsterdammer van geboorte, maar van het ogenblik af, dat hij, op zijn 29ste jaar nu tien jaar geleden naar Delft voor die en die dag, maar kan ik niet ruilen? Of: ik heb toch liever een rang duurder, of, mijn schoonzuster kan die dag niet, kunt u het kaartje kwam om daar de functie van directeur V.V.V. te vervullen, Delftenaar in hart en nieren, een man met gevoel voor humor en met veel levensblijheid, gn ook met veel tact, die hij wel nodig heeft omdat hij zich dag-in dag-uit voor moei lijke en ingewikkelde situaties ziet geplaatst. En die van Delft maken zijn beeld dan nog compleet door te beweren: „Burmeister? Houd op, dat is een man met goud in zijn vingers". En met dat goud bedoelen ze dan of je rijk bent of arm, een gewone de kaartjes voor de Taptoe Delft, die man of president-directeur van een hij ten verkoop onder zijn beheer wereldfirma - er zijn geen kaartjes, heeft, er waardoor hij behoort tot de En aan de vragen, die je zo af en toe mensjn, die in het middelpunt van de krijgt, merk je wel, dat men in het achter de niet terugnemen, of, ik heb een be meren en naast woorden van lof en dank veel kritiek hebben te incasse ren Want naast de zeer velen die zeggen; Hij doet het goed, zijn er ook, die vertellen: er deugt niets van, en daarmee uiting geven aan hun teleur stelling over het feit dat zij al of niet door hun eigen schuld, niet in het be zit zijn unnen komen van een plaats bewijs voor het grootste evenement, dat Nederland in de maand augustus landgenoot en buitenlander heeft te bieden. „Kan het nog Hij is iid van het Comité Taptoe Delft omdat hij directeur is van de VW en omdat hij directeur is van de VVV moet hij, als lid, zowel aan de Taptoe als aan Delft aandacht schen ken „Mijn taak is", vertelde hij, „tweeledig. Ik behoor tot de kleine dag tevoren heeft men overal in den de Taptoe, maar daarnaast en dat is wel het meest spectaculaire ben ik belast met hc' op eerlijke wijze distribueren van de ongeveer 50.000 kaartjes, en dan beklemtoon ik: op eerlijke wijze. De eerste Taptoe le verde geen moeilijkheden op. Taptoe algemeen, dat begrijpt. Ik werd eens opgebeld door een dame, die niets anders vroeg dan: „Kan het nog?" Ik zei„Nee, het kan niet meer". Ze ant woordde toen„Dat dacht ik wel. Jam mer", en belde af". „Nu waterdicht „Door de ervaring wijs geworden'', zei hij, „hebben we een verkoop systeem ontworpen, waarvan we ons toch nog afvragen of het waterdicht is, ik bedoel dan, of het een eerlijke verdeling waarborgt. Op een bepaalde dag gaan we met de verkoop begin nen. Om negen uur gaan dan in de VVV-kantoren te Rotterdam, Den Haag en Delft de loketten open. Een dag tevoren heeft men overal ln de lande bij plaatselijke VVV's bestel- caarten kunnen afhalen en als die bestelkaarten tijdig zijn gepost, zijn ze op hetzelfde ogenblik, waarop met de verkoop-over-de-toonbank een be gin wordt gemaakt in mijn bezit. Ik weet dus die dag om negen uur hoe groot de aanvragen van buiten zyn. Dat geeft geen moeilijkheden. En door het aantal kaarten per persoon (e be perken, kunnen we er ook nog voor vangen. Op de eerste dag van de kaartjes verkoop komt er om twaalf uur precies een postbode binnenren- nen met een expresse-brief. Er zat een bestelkaart in, alles goed ingevuld, viel niets op aan te merken, alleen: de afzender was vergeten zijn naam ên adres in te vullen. En zo iemand zegt natuurlijk: Die kaartjesverkoop voor Taptoe Delft? Deugt niets van! Vanmorgen kwam er een telefoontje uit Groningen. Of we ook konden zeg gen. wanneer dit jaar de Taptoe wordt gehouden? Ik heb gestameld: We be ginnen morgen. Stuur me dan nog een stuk of wat kaarten! werd er ge vraagd". „Goed gedaan" „Ik word opgebeld door de direc teur van een groot bedrijf en die zegt: Meneer, een relatie van me uit Zweden is tien dagen hier en wil de Taptoe zien. Hij heeft me gevraagd voor kaartjes te zorgen. Kunt u me helpen? En hij vertelt er bij, dat, hoe gek het ook klinkt, van dat ene Tap toe-kaartje het opdragen van een voor ons land belangrijke order kan afhan gen. Hier speelt dus het kaartje voor Delft zei in 1954 niemand wat. Elke dag kon je toen nog kaartjes kopen voor 's avonds. De moeilijkheden zijn pas na die eerste Taptoe gekomen. Toen v/ou iedereen een kaartje. En pieker nou maar eens ..ver een sys teem, dat zo voldoet, dat iedereen te vreden is. Kan toch immers niet! Er zullen altijd mns n zijn, die er naast grijpen en dat is zuur, maar niet te voorkomen. Op een ogenblik zijn alle kaartjes uitverkocht, finaal weg. en dan helpt er geen moedertje-lief aan, in het bezit van een toegangsbewijs komen. Ook geen moeilijkheden. Voor ons begint het pas, als er in de kran ten het berichtje is gepubliceerd: Na anderhalve dag waren de kaartjes voor Taptoe Delft uitverkocht". „Ik was ziek" -T'l zei: „Ik hoef niet te verteilen, dat men uren en uren in de rij staat voor een kaartje, en het hoeft hele maal niet in de krant dat dit jaar vier sche leven. En geef nou maar eens aan, hoe dat vraagstuk opgelost moet worden. En zo, dat je 'toch kunt zeg gen, dat je naar eer en geweten hebt gehandeld. Maar wat lerk voor ons is, dat zijn die schaarse brieven, die we na elke Taptoe ontvangen. Een gewoon uit een schrift gescheurd velletje papier, waarop staatMeneer, ik heb de kaartjes ontvangen, heel veel dank, ik heb erg genoten, de Taptoe was mooi". DE VIERDE MANIER VAN ROKEN Tot nu toe kon U een sigaar, een pijp of een sigaret roken maar nu is er een totaal nieuw en sportief rokertje bijgekomen: Filter No. 3 van Willem II. Wat is het? Een sigaartje dat U kunt roken als sigaret. Gemaakt van eerlijke tabakken en met een prima „doordacht" .filter. De naam Willem II garandeert U in alle opzichten kwaliteit! Vraag Uw sigarenwinkelier vandaag nog Filter No. 3 van. WILLEM II DOE DE 14-DAGEN TEST! Rook twee weken Filter No. 3 van Willem H en ontdek dat U deze vierde manier van roken om vele redenen steeds meer gaat waarderen dat U ook meer gaat genieten- van Uw roker^e 20 STUKS F 1.60 EEN SIGAARTJE DAT U KUNT ROKEN ALS SIGARET Een primeur voor Europa T~\E K.L.M. heeft als eerste in U Europa een trainer voor straal vliegtuigen in gebruik genomen. Het apparaat kost 76.000 dollar. In okto ber zal een begin worden gemaakt met het geven van drie- en vierdaag se cursussen aan piloten, boordwerk tuigkundigen en grondpersoneel, om hen met de straalmotor vertrouwd te maken. De kostbare trainer werd geleverd door Link Aviation in Binghampton, staat New York. Over drie maanden zal deze fabriek ook een trainer leveren aan de Scandina vian Airlines. De K.L.M. beschouwt de aankoop de trainer niet als luxe. Iedere DC-8 straalverkeersjager heeft vier Pratt Whitney-motoren aan boord, die sar meer dan 800.000 dollar kosten. De K.L.M heeft 12 DC-8 toestellen besteld. Vandaar dat de K.L.M.-directie er prijs op stelt, dat het vliegend personeel en de grond en boordwerktuigkundigen feilloos de straalmotoren kunnen omgaan. De trainer is op driekwart van de grootte gebouwd en is geheel in kleuren- plastic uitgevoerd. Ruim anderhalf jaar heeft Link Aviation aan het apparaat ge- Advertentie) Met baard en snor ale ln 't verleden Met oude kledij EszzrEzxna Inz Mevr v. d HAmersfoort. TIP 1 Lfl Rood van Bootz Nwe limericks inz. aan H Bootz - A'dam fikl c 7TOV d Copyright P 1 B. Bo. b Copoohogen Ó9V9 dokterd. Verscheidene Amerikaanse maatschappijen hebben reeds een trainer besteld. Het nut van de trainer blijkt voorts uit het feit, dat men nu temperaturen van minus 50 graden Celsius kan nabootsen, een hoogte van 15.000 meter en een snel heid, gelijk aan die van het geluid, kan simuleren. De geluiden die men hoort wanneer de trainer in werking is, zijn gelijk aan die welke de bemanning in de echte stuurhut waarneemt. Het wachten is nog op de vluchtna- bootser van de DC-8, die Link Aviation ook zal leveren. Het apparaat dat geen visueel systeem voor landings- en startma noeuvres kent, wordt per schip naar Ne derland vervoerd. Eind september hoopt de K.L.M. de vluchtnabootser bedrijfs klaar te hebben. De kosten bedragen 1 miljoen dollar. Op Schiphol worden voorts nog ver wacht een trainer voor de Allison turbine- motoren en een vluchtnabootser voor de Lockheed Electra. Koersdaling in Wallstreet De New Yorkse effectenbeurs is giste ren scherp gedaald. Er waren grote ver liezen door late winstnemingen, de mees te koersen waren bij het einde op het laagste punt. De verliezen wisselden van enkele centen tot twee dollar, doch wa ren voor enkele speculatieve soorten ho ger. Vrijwel alle belangrijke afdelingen zijn gedaald. Van de 1183 verhandelde fondsen daalden er 745. stegen er 238 en bleven er 200 onveranderd. De waarde der genoteerde fondsen nam met 8550 miljoen af. Het gemiddelde van AP. voor i0 aandelen daalde met 170 dollar tot J28-90 dollar, de index van Standard and Poor voor 500 waarden met 0.55 dollar tot 58 62 dollar, die van Dow Jones voor 30 industriële fondsen met 7 63 tot 650.79 punten. Tweede onderzoek naar dood van Algerijn De Franse autoriteiten hebben een tweede onderzoek gelast naar de dood van de Algerijnse vakbondsfunctionari6, Aissat Idir. die volgens officiële medede lingen zou zijn overled-n aan brandwon den die hij had opgelopen doordat zijn beddegoed in brand was gevlogen. Idir was in januari vrijgesproken van een samenzwering, waarvoor hij terecht stond. Na zijn vrijlating werd hij echter gearresteerd en naar een internerings centrum gezonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5