Jlieuwe fTeiitsdic ÖTouranl ENORME DAM SCHEURT Gebergte schoof kilometers stuwmeer in het Natuurramp langs de Stille Oceaan Berg schuift rivier in? acht doden, honderden mensen in nood Voorbereiding topgesprek T eer onrust in Laos Dienstplicht in België wordt een jaar Zeven doden bij ongeluk met Belgische bus Joegoslavische piloten vliegen boven Nederland w T s 11 WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1959 BUREAUS Steenstraat 37 Directie Redactie Abonnementen Advertentie-afdeling Tel 31441 Ef ADVERTENTIES f 0 20 per millimeter Postrekening 58936 Veerligsle jaargang no. 11644 B. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD foor Leiden en Omstreken „Stantwastfcfi Is gfjebleven myn hert ia tcgfjeaspoet" H-BOM in reageerbuisje ^fWARE AARDSCHOKKEN hebben een en langs de Stille Oceaan. In de buurt natuurramp veroorzaakt in an de Salomonseilanden, ver uit de Amerikaanse kust, lag het centrum van de schokken die over de gehele wereld onder andere in De Bilt werden geregistreerd. Om trent de schade op de moeilijk te bereiken eilanden is nog niets bekend, des te meer echter over de ramp die zich voltrok in Montana, een Ameri kaanse staat aan de kust van de oceaan. De reusachtige Hebgendam, die een stuwmeer met 410 miljoen ton water in bedwang houdt, scheurde door de aardschokken. Honderden mensen, door aardverschuivingen ge ïsoleerd in de vallei achter de dam, zijn in gevaar. Vanmorgen hield de dam nog stand. bruikt als kampeerterrein. Het gebergte langs de rivier behoort tot het beroemde Yellowstone nationaal park. In deze bergen werden de schokken het hevigst gevoeld. Acht mensen 1 hier door het vallende gesteente leven. Meer dan 60 anderen zwaar gewond in ziekenhuizen worden opgenomen. Een bergwand gleed de ri vier in en wierp enkele kilometers van de dam een zestig meter hoge barrière op. Het gevolg biervan is dat de vele kam peorders in de vallei zijn ingesloten. Met helikopters tracht men hen te redden, terwijl met bulldozers wordt geprobeerd een afvoerkanaal door de aardmassa te graven. Het reddingswerk is op grote schaal aangepakt, omdat .men het ergste voor de toeristen achter de dam. De Gehele kust in alarmtoestand Niet alleen in het noordelijke Montana richtten de schokken ech ter zware schade aan. De gehele kust verkeerde in een alarmtoestand. In de Chileense provincie Chiloe, aan het uiterste zuiden van de Stille- Oceaankust verdween een hele rivier en werden tal van wegen volkomen vernield. In Noord-Chili werd een gezin van acht personen bedolven. Vanmorgen was nog slechts één stoffelijk overschot gevonden. Nergens Is de situatie echter dermate kritiek als in Montana. Hel waler uil het stuwmeer stroomt in de Madisonrivier. De grote vallei achter de dam wordt ge- Verschillende delen van Noord- en Zuid-Amerlka en eilanden in de Stille Oceaan ten weslen daarvan zijn door aardbevingen getroffen. In het noord westen van de Verenigde Staten, tegen Canada aan. ligt de staat Mon tana. waar de gevolgen zeer ernstig de In Parijs, Londen en Bonn is men op iet ogenblik druk bezig de ontvangst 'an Eisenhower voor te bereiden. Vooral n Frankrijk en Engeland verwacht men. iat er van een luisterrijke begroeting prake zal zijn. De president komt in de avond van 26 augus komt dus een dag eerder dan werd ver wacht. maar Eisenhower wil eerst goed uitrusten voor hij'de volgende dag zijn besprekingen begint. In Moskou heeft een vredescomité, be staande uit de schrijver Ilja Ehrenburg, de componist Dmitri Sjostakowitsj, de metropoliet Nikolai en de machinist Blaz- jenof, de wederzijdse bezoeken van Chroesjtsjef en Eisenhower toegejuicht. Dat men het belang der besprekingen in- ziet blijkt wel uit het feit. dat de Rus sische premier premier Macmillan tei voorbereiding de teksten heeft toege stuurd van zijn gesprekken met vice-pre sident Nixon. wat de Amerikanen had den geweigerd. In Hongarije is de situatie somber. Daar heeft het orgaan van de vakbeweging al verteld, dat er intern niets zal verande ren. „De sociale orde en het regerings systeem van de socialistische landen zijn uitsluitend zaak van de volken dezer landen", aldus het blad. Premier Nehroe heeft Eisenhower en Chroesjtsjef laten dat hij hoopt op bevordering van ■ede. Rotsgravures in Nieuw-Guinea Nabij 't dorp Dojo Lama In de omgeving van het Sentanimeer, in Nleuw-Guinea, heeft dr. K. W. Galis, waarnemend advi seur voor bevolkingszaken, een aantal grote rotsblokken aangetroffen, waarop waarschijnlijk eeuwenoude afbeeldingen zijn ingekrast. Dit is de eerste dergelijke ontdekking in Nederlands Nieuw-Guinea. Wel zijn er voorhistorische rotstekeningen bekend, doch er bestaat een technisch verschil tussen deze tekeningen en deze inkras singen. De graveringen stellen voorname lijk vissen voor, veelal onduidelijk, maar ook vond men een vrij diep ingekerfde slang. Dr. Galis kon de graveringen foto graferen door deze met wit krijt over te trekken. De ouderdom is voorlopig nog niet te bepalen. tische rebellen zijn Noord- Laos binnengevallen. Op tal va^ grensposten worden overschrijdinge gemeld. In China zouden nog duizen opstandelingen klaar staan om Lat binnen te rukken. Zij zouden door d Chinezen opnieuw bevoorraad zijr Aan een periode van betrekkelijke rust op het Laotische front is eer einde gekomen. Een brigade-generaal van de Laotische strijdkrachten heeft verklaard, dat de communistische eenheden reeds 80 km met hun operaties zijn gevorderd. Zij po gen de hoofdsteden van de provincies Sam Noia en Phong Saly te omsingelen De totale sterkte van de communisten in Sam Noia wordt geschat op 2500 man. Tot nu toe hebben tussen de regerings troepen en de rebellen alleen kleine schermutselingen plaats gehad. Khampphan Panya, minister van bui tenlandse zaken van Laos, heeft tijdens een persconferentie meegedeeld, dat in dien Dag Hammarskjöld geen V.N.-waar- nemers naar het bedreigde gebied zal zenden, Laos zelf de zaak bij de V.N. aan hangig zal maken. Rood-China tenslotte hoopt men dat de Russische premier na zijn bezoek aan de Verenigde Staten de viering van liet tienjarig bestaan van de Chinese volksrepubliek zal komen bijwonen. Verlenging noodwet. Aan de Twee de Kamer is een voorstel gezonden tot verlenging van de werkingsduur van de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandi gen tot i januari 1961. omdat de algeme- aardschok zond gisteren een zestig cen timeter hoge vloedgolf over de Hebgen dam. De rivier kon deze watermassa we! baas, maar bij de volgende schokken veranderde de situatie. De dam scheur de, grote rotsblokken vielen In het meer. Bovendien werd het meer schuin ge trokken. De noordelijke oever zakte twee tot vier meter en de zuidelijke kwam evenveel omhoog. De omtrek is onher kenbaar. Men vraagt zich nu af of de oude di in staat zal zjjn een nieuwe schok te v< dragen. Het zal enige tijd duren voordat men aan zijn herstel kan denken, aange zien de grote verkeersweg erheen op tal van plaatsen is gespleten. De Hebgendam, die 27 meter hoog, meter broed aan de top en 30 meter breed aan de voet is, werd in 1915 gebouwd als onderdeel van een plan om met behulp van water uit de Missouri elektriciteit op te wekken. Deskundigen verklaarden dat de dam bijzonder solide was. De dienstplicht in België wordt met ingang van 26 september teruggebracht van vijftien maanden op een jaar. Dit heeft de minister van defensie, Arthur Gilson, gisteren bekendgemaakt. Alleen de dienstplichtigen die voor officier wor den opgeleid, zullen nog vijftien maan den moeten dienen. België zal in 1960 voor 1.65 miljard gulden bijdragen aan de N.A.V.O., dat is tien procent meer dan in 1959. Met een fikse sprong in het water verliet de zestienjarige keteljongen Arie Michel uit Voorburg gisteren de Staten dam, die hem naar New York zou brengen. De levensgevaar lijke sprong in de Nieuwe Wa terweg liep gelukkig goed af. Arie is veilig thuis gekomen. Rechts zijn vader. De bijzonder heden over Aries daad vindt men op pagina 5. Veefokker ging op verkenning: EEN VEEFOKKER kreeg van autoriteiten in Montana op dracht met zijn vliegtuig op te stij gen en een rapport op te stellen over de gevolgen die de aardbeving heeft gehad voor de Hebgendam en zijn omgeving. Zijn ooggetuigeverslag is bestemd voor mensen die de situatie ter plaatse kennen, maar ook ande ren zal het een idee geven van de ramp die zich in de Amerikaanse staat heeft voltrokken. ..Het is verschrikkelijk. U kunt niet be seffen wat hier gebeurd is De vallei achter de Hebgenstuwdam is opgevuld door het gebergte. De grote verkeersweg in de vallei is misschien wel voor ander halve kilometer onder het gebergte ver dwenen De rivier is verdwenen en daarboven' begint zich een nieuw i te vormen. Kampeerders langs beide oevers vam de rivier tussen de bergverschuiving en de Hebgendam staan in groepjes op hoge punten bijeen, terwijl zij met witte vlag gen zwaaien naai overvliegende vlieg tuigen. Op alle onbeschadigde delen van de grote verkeersweg zie je s-o-s- staan De kampeerders zitten lelijk in de knel. De stuwdam zelf is er slecht aan toe, maar hij houdt nog aardig stand. Er stroomt modderig water door de dam, waaruit blijkt dat er barsten in ziitten en hij kan elk ogenblik bezwijken, waardoor de mensen die beneden de dam niet weg kunnen komen in groot gevaar zouden gaan verkeren- De verkeersweg langs de oostelijke oever van het Hebgenstuwmeer is misschien wel over 8 a 10 km. stuk en is op ver schillende punten in het meer gegleden Ongeveer halverwege de berghelling is een duidelijk waarneembare spleet ont staan welke dwars door het pebertte oostelijk van het Hebgeenmeer loopt. Het gehele gebergte is namelijk ver scheidene kilometers het meer inge schoven. De dam scheen het nog te houden De overloop van het water was normaai met uitzondering van de lekken. Wij konden zien dat de dam geïnspecteerd werd. Wij konden een 30 40 mensen op de dam zien staan Zij hadden bo ven op de stuwdam de woorden „sos- ok" geschreven. Ik maakte daaruit op. dat bij hun inspectie gebleken was dat de dam het althans voorlopig nog we' zal houden. Uit het gezwaai met witte dere tanks met 48.000 liter ontploften TWEE BRANDWEERLIEDEN kwa- er drje ue vlammen schoten 70 meter J men om het levej en honderd de ,ucht in en raakten de brand- anderen werden gewond bij een zware veerlieden aan de overzijde van de benzinebrand in Kansas City (V.S.) straat. Een aantal van hen werd door De brand, die was begonnen in een de rook bevangen. Het duurde ruim pompstation, breidde zich uit naar drie uur voordat men de brand be- vier tanks met een inhoud van hon- dwongen had. Bij het uitbreken van derdduizend liter elk. Eén voor één !e brand h»d«'"n ""ifnriteiten ont- ontploften deze tanks en van vijf an- ruiming van de wijk bevolen. Noordwijk te koud voor Soraya Prinses Soraya. de voormalige gemalin van de Sjah van Perzië, is gisteren on verwacht in Keulen teruggekerd. Zij heeft haar vakantie in Noördwijk. die een maand zou duren, afgebroken. De prinses heeft zoals gewoonlijk haar intrek genomen in de Perzische ambas sade, bij haar vader die ambassadeur is. Naar van de ambassade is vernomen, is het prinses Soraya in Noordwijk wel be vallen, maar zij vond het er te koud. Zij wil nu enkele weken in Keulen blijven en in het najaar naar Rome gaan. Conferentie in Santiago Vredesconunissie krijgt speciale bevoegdheden De ministers van buitenlandse zaken van twintig Latijns-Amerikaanse landen zijn gisteren, op de laatste dag van de conferentie in Santiago, overeengekomen speciale tijdelijke bevoegdheden te ver lenen aan de inter-Amerikaanse vredes- is gemachtigd gevallen van spanning te onderzoeken en onrustige gebieden in het oog te houden. De Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, Herter, is van mening dat de confe rentie op de lange baan een uitwerking van grote betekenis zal hebben. vlaggen leidde ik af dart er gewonden zijn. Er zijn veel aardverschuivingen geweest waar mensen kampeerden. Bij het Wade meer, ongeveer 30 a 40 km- ten noordwesten der Hebgendam, za- gen wij 15 a 20 wagens "welke niet weg schenen te kunnen komen- Het leek op dat een bergverschuiving de weg meegenomen heeft in het meer- Bij het C1LE1 meer, waar gemeld is dart er twee doden zijn, was het water bezaaid met bomen en wrakstukken tengevolge van kleinere aardverschuivingen langs de gehele lengte van 't meer. Dit meer ligt ongeveer 2.5 km. ten zuiden van he". Wade meer. Wij zagen daar mensen en erg veel brokstukken en bomen op een kampeerterrein- Ik vermoed dart daar de doden gevallen zijn. In de gehele Madisonvallei zijn landver schuivingen geweest, groot en klein. En op veel plaatsen is de weg niet met RAMP OP WEG BIJ DARMSTADT ZEVEN BELGEN, vijf jongens tus sen 14 en 18 jaar, een tweede chauffeur en een lifter, zijn kort na middernacht om het leven gekomen toen de bus waarin zij met vijfen vijftig andere jongens van een va kantiereis op thuisreis naar Brussel waren, op de grote verkeersweg bij Darmstadt in botsing kwam met een Duitse vrachtwagen. De Duitse wa gen raakte een wegens pech gepar keerde Nederlandse personenauto uit Utrecht, waarin op dat moment niemand zat. Vijfentwintig jongens werden gewond. Volgens de Darmstadter politie is het volgende gebeurd: De buschauffeur wil de een truck met oplegger passeren ging daarom op de linker rijbaan. Bij het passeren raakte ie bus de vrachtauti zwenkte naar links en kwam aan d voorzijde zwaar beschadigd in d Geknoeid om uit de schulden te komen „Wat moeten we met u aan. Dit is toch wel een erg doortrapte manier". v< vanmorgen de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof een 40-jarige sergeant eerste klasse toe. „Ik het klaagde, „ik vraag alleen maar cl< Dit had de sergeant op zijn geweten: omdat de schulden thuis met de dag aangroeiden, was hij in de boeken gaan knoeien. Met bedragjes van f4.50, tientje of twaalf gulden zorgde hij extra inkomsten. Toen dit bedrag f 127 was opgelopen kwam het uit. De krijgsraad in Den Haag veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst Maar beklaagde tekende appèl aan. zie geen gronden voor strafvermin dering", oordeelde de advocaat-fiscaal er requireerde tot bevestiging van het von- De raadsman belichtte de trieste hui selijke omstandigheden van de sergeant De verdediger wees erop dat beklaagde; iedere avond overwerkte en dat hij ier jaar al niet met vakantie was eest omdat hij zijn werk niet aank Het HMG zal over drie weken arrest wijzen. Haagse korporaal bestal minderen „Ver beneden peil" was gistermorgen 'I commentaar van de president van het Hoog Militair Gerechtshof over de daad van de Haagse korporaal L. C. D. W. W. Deze had, terwijl de eigenaar met verlof acht gulden gestolen uit het spaar potje van een soldaat, die zelf ook var een klein bedrag moest rondkomen. Ook de advocaat-fiscaal sprak van een minderwaardige handeling. W. had de acht gulden uit het spaarpotje gehaald, had het daarna onder de krib van een an dere soldaat geschoven en het geld aar zijn moeder gegeven. De bestolene maak te werk van de diefstal en zo liep be klaagde tegen de lamp. Zes weken gevangennisstraf, waarva helft voorwaardelijk met een proeftijd ;en jaar en verlaging tot de rang gewoon soldaat, dat was het vonnis de krijgsraad voor deze diefstal van acht gulden geweest. Beklaagde had hiertegen appel aangetekend, maar de advocaat fiscaal bij het HMG meende dat er linste reden was om een mildere straf te eisen. Als in dienst een meerdere mindere gaat bestelen loopt het toch wel de spuigaten uit, meende hij. raadsman wees op de achtergron- van deze zaak. De korporaal heeft het zijn hele leven moeilijk gehad. Hij drong op een mildere straf aan. Tegen verlaging in rang had hij geen bezwaar, wel vroeg hij om een voorwaarde lijke veroordeling. Het hof wijst ovei drie weken arrest. Met Amerikaanse Sabres Boven Nederland wordt op het ogenblik door Joegoslavi sche piloten op proefgevlogen met Amerikaanse straaljagers van het type North American F-86 e Sabre. De vliegtuigen, die de Joegoslavische kentekenen dragen, zijn gestatio neerd op het vliegveld Ypenburg er geleverd door Amerika, lnvliegers zijn speciaal voor het testen van de toestellen overgekomen uit Joego slavië. Het betreft hier 78 straaljagers. Twee iar geleden zijn ze uit Amerika naar Nederland getransporteerd om bij Avio Diepen op Ypenburg te wachten op ver- ;r transport naar Joegoslavië. Maar rst enkeie weken geleden kwam uit Amerika het bericht dat de toestellen gereed moesten worden gemaakt voor De rode ster werd er op geschilderd n vandaag is het zestiende vliegtuig er trein de grens over gegaan. De helft an het aantal toestellen zal door de lucht, de andere helft per trein worden etransDurteerd Half september moeten 11e toestellen in Joegoslavië zijn. Er zijn special evergunningen verstrekt om de - communistische Joegoslavi- ïsche straaljagerpiloten boven Nederland te laten vliegen. Hoewel de toestellen twee jaar lang aan de grond hebben gestaan, kon met vrijwel alle vliegtuigen direct worden gevlogen. Regelmatig hadden ze onder houdsbeurten gekregen en waren zorg vuldig gecocooned (ingekapseld in plas tic). zodat ze tegen weersinvloeden be- Waarom de vliegtuigen eerst thans naar Joegoslavië worden getransporteerd is niet bekend; waarschijnlijk om poli tieke redenen. De Koninklijke Luchtmacht heeft mee gedeeld geheel buiten de zaak te staan. Het betreft hier een opdracht aan Avio- Piepen van de Amerikaanse regering. Er vliegen in Joegoslavië ook Canadese Sabres en voorts 150 verouderde Mos- quitos en Thunderbolts, die in de laatste wereldoorlog nog hebben dienst gedaan Als transportvliegtuigen worden zowel Amerikaanse Dakota's als Russische II- ishin IL-14's gebruikt. De communistische luchtmacht in Joe goslavië bezit en men kan dat be- eemdend noemen geen enkel opera- meel bewapend vliegtuig van Russisch, type. berm tot stilstand. De chauffeur en de bijrijder uit de vrachtwagen werden ge wond. Van de jongens, die uit Tirol terug kwamen, werden er enkele ernstig gewond. De jongens waren leden van r.k. jeugdorganisaties. Het verkeer op de autoweg was tussen Mannheim en Frankfort geruime tijd ge stremd. De weg staat bekend als gevaar lijk en daarom mag men er niet harder dan 100 kilometertrijden. Bij het ter perse gaan van dit nummer maakte de politie bekend, dat er zes en niet zeven doden zijn te betreuren, zoals aanvankelijk was opgegeven. Netelige vraag Hoe kwam thermometer boven de 40 graden „Hoe zit dat nu met die thermome ter?" vroeg vanmorgen de president van het Hoog Militair Gerechtshof aan de jonge dienstplichtige W. P. M. van H.. thans soldaat, maar in het burgerleven semi-prof voetballer. Die vraag leefde bij heel het Hof, want daarvan hing het af of Van H. schuldig of onschuldig bevonden zou Beklaagde was opgenomen in een mi litair hospitaal. De „hospik" had hem een thermometer gegeven en beklaagde had die naar zijn zeggen „aangelegd zo als hem dat geleerd was". Ver over de veertig wees de thermometer en toen rees het vermoeden dat Van H. de ther mometer op de verwarming gelegd had of dat hij deze had „warm gewreven". Bij hoog en laag hield hij vol dat hij onschuldig was. De krijgsraad had hem dan ook vrijgesproken, maar daartegen was appèl aangetekend door het open baar ministerie. Ook voor een tweede feit: niet terug gekeerd naar de kazerne, was hij niet veroordeeld. Beklaagde had het bevel gekregen naar de kazerne te gaan, maar, zei de controlerende arts, als je ziek bent wordt je opgenomen in het hospi taal. Beklaagde voelde zich zipk, bleef thuis en werd opgenomen. Het gaat niet aan om hem dan kwade trouw te ver wijten, had de krijgsraad geredeneerd en de advocaat-fiscaal nam die redone- ring over. Ook hij kwam tot vrijspraak dat niet bewezen was dat beklaagde inderdaad met de thermometer gemanipuleerd had. Ook het tweede feit achtte hij niet be- De raadsman, mr. Thoolen, kwam uiteraard tot dezelfde conclusie Nie mand heeft iets gezien, constateerde hij nuchter. Kritiek had de verdediger op het feit dat het onderzoek wat te wen sen overliet. Het wettig bewijs is niet geleverd, aldus pleiter en daarom vroeg ook hij vrijspraak. De uitspraak is over drie weken. Geef mij maar. VIRGINIA H O. 1 CIGAR ETTES arm tê De Bilt verwacht tot don derdagavond Droog, zonnig en warm weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 u DONDERDAG 20 AUGUSTUS Zon op: 5.30 uur. onder 19.56 uur; maan p: 20.34 uur, onder 7.46 uur. 26 augustus laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur De Bilt Twente Eindh Zd -LIml Frankfort MÜnchen ZUrich Madrid Mallorca Lissabon onbew

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1