Ilieutue JTdJtsrlic (fimrniif Ioenemende spanning in Zuid-Natal Vlieger redt badgasten door landing' op zee prinses Vrouwen verdedigen Steward wilde smokkelen Brits-Russisch overleg over kwestie-Laos zich met messen Geruchten in Parijs: Chroesjtsjef mogelijk ook naar De Gaulle Waanzinnige vrouw schiet haar kinderen neer MOEDIGE DAAD VAN VOORBURGER genavond: IINSDAG 18 AUGUSTUS 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel, 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter I Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11643 ictle: F. DIEMEB Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantaastleft Is gbtbltuen tnyn hert ia tcgi^enspoct" Confetti Zie pagina 5 ONRUST ONDER AFRIKANEN l)e K.L.M. heeft de 26-jarige steward Ifontslagen, omdat hij dezer dagen is isteerd wegens een poging tot smok- an diamanten en vreemde valuta. Ildie bijna vijf jaar in dienst van de 1. was, bleek voor een reis naar a in het bezit te zijn van diaman- i Turkse ponden. Hij is inmiddels -er op vrij voeten, in afwachting van p berechting. Broer van Dalai Lama: ,aat jonge Tibetanen taar Europa komen Phoebten Jimge Norboe, een broer van Dalai Lama, heeft gisteren in Bonn rklaard, dat de Dalai Lama en de letaanse regering in ballingschap ho- i, dat jonge vluchtelingen naar Euro- kunnen komen om er te studeren en i vak te leren. Volgens hem zijn de este van de 20.000 Tibetanen, die naar lië zi.in uitgeweken, twintig tot dertig Ln de belangrijke Tibetaanse stelen, lus Norboe. ziet men vrijwel alleen jaarden en kinderen, doordat het me ldeed van de bevolking naar de om- ngende heuvels is gevlucht. De steden n door Chinese militairen bezet, die Tibetaanse huizen zijn ingekwartierd. KLAVERTJE VIJF VOOR DE KONINGIN Adrie Hisken, een vijftienjarig meisje t Utrecht, vond een poosje terug een avertje-vijf. Ze stuurde het naar de bningdn en die liet haar terugschrijven: ste Adrie. H.M. de Koningin heeft mij rraa-gd je te willen bedanken voor de ezending van het klavertje-vijf. De oningin vond het erg aardig van je, it je haar dit gelukblaadje toezond, i laat je vriendelijk groeten en danken. Adri ebli.i is met dit briefje van joiitfrouwe C. E. B. Röell, particulier sse, laat zich denken. Echter nog geen enkel akkoord vandaag voorstellen uitgewis seld voor het herstel van de vrede in Laos. De Russische ambassadeur in Londen, Jacob Malik, en de Engelse ninister van staat, John Profumo, ipraken gisteravond een uur over de 'espannen toestand in het Verre- Oosten. De voorstellen van de twee landen, die zich verantwoordelijk lebben gesteld voor de toestand in jaos, waren echter tegenstrijdig. De Engelse minister heeft, naar men aanneemt, een plan overhandigd, dat voor- observatiesysteem om infiltra- nmunistische rebellen over de De Russischn minister was echter van mening, dat de internationale controle- bestaande uit vertegenwoor- Ind-ia, Canada en Polen haar werk moet hervatten. De regering van Laos is, zoals bekend, tegen de terugkeer an deze commissie. Wel heeft de Laotische regering een speciale gezant naar New York gezonden om de Verenigde Naties te vragen een jwaarnemer te zenden. I Radio-Moskou heeft zich intussen ook jin het conflict gemengd. De radio riep verklaring van het Russische ministe- van buitenlandse zaken om. waarin wordt .gezegd, dat de moeilijkheden in Laos door de pro-westelijke regering van premier Phoui Sanaikone zijn veroor zaakt. Volgens Moskou heeft de regering van Laos openlijk de overeenkomst van 1954 New York zat zonder stroom Miljoenen mensen in New York heb ben gisteren aan den lijve ondervonden welk een belangrijke rol de elektriciteit in het moderne leven speelt, nadat een groot deel van New York door een ka- belbreuk dertien uur stroomloos was geworden. Ondergrondse treinen stonden stil. dui zenden personen zaten gevangen in liften, ijzeren long-apparaten in ziekenhuizen moesten met de hand worden bediend, ijskasten koelden niet meer en ventilato ren stonden bij een hitte van 31 graden eclsius plotseling stil. De storing strekte zich uit over een gebied aan beide zijden van Central Park waarin zich circa 500 huizenblokken be vinden met woningen, ziekenhuizen, mu sea, kantoren en bedrijven. Vooral het spitsuur was voor degenen die zich in ondergrondse treinen bevon den bijzonder onaangenaam, want toen de treinen weer gingen rijden, bleken de seinen nog niet te werken. De onder grondse treinen reden daarom stapvoets en werden voorafgegaan door treinperso neel dat lantaarns drceg. geschonden door een verdrag te sluiten, waardoor de aanwezigheid van Ameri kaans militair personeel in Laos gelega liseerd wordt. „Onder Amerikaanse leiding worden met grote snelheid militaire voorberei dingen getroffen", aldus de Russische v~~ klaring. Zoals bekend is, heeft het Amerikaai ministerie van buitenlandse zaken reeds eerder meegedeeld, dat er slechts 80 Ame rikaanse militaire adviseurs in .Laos zijn die samen met de Fransen het Laotische leger opleiden. EENHEDEN van politie en leger zijn ijlings naar Zuid-Natal gedirigeerd wegens alarmerende berichten over een nieuwe haard van onrust onder de Afrikaanse bevolking. Ook nu zijn het vrouwen die voor de on rust zorgen. Reeds zijn 114 Afrikaanse vrouwen gearresteerd. De opstand overgeslagen naar Cato Manor, de voorstad voor kleurlingen van Dur ban. Zoals bekend, werd hier in juni fel gevochten tussen naturellen en politie-eenheden. De minister voor Afrikaanse zaken heeft een onderzoek laten instellen naar de ongeregeldheden. Deze ontstonden toen meer dan honderd Afrikaanse vrouwen gisteren bussen tot stilstand brachten en de chauffeurs het bevel gaven, hen naar Durban en Pieter Maritzburg te rijden om daar gevangen landgenoten te gaan bevrijden. Zondagavond waren de telefoonverbindingen tussen en kele steden reeds verbroken, doordat Afrikanen de leidingen hadden doorgesneden. Auto's van blanken werden met stenen bekogeld. Ook een reportage wagen werd aangevallen. Twee Europeanen die foto's van de onge regeldheden namen, werden daarbij licht gewond. Autoriteiten erken- dat de toestand in Natal met de dag slechter wordit. De politie trad onmiddellijk krachtig op. Zij ontving versterkingen om de rel letjes te bestrijden. 114 vrouwen werden n arrest gesteld. Sommigen verweerden :ich met messen, die zij tevoren, op Afri kaanse rietsnijders hadden buitgemaakt. Politiepatrouilles werden eveneens uit- ïzonden naar andere roerige gebieden in Natal, bijvoorbeeld naar St. Faith's, waar Afrikaanse vrouwen weigeren belasting te betalen. Gemeentelijke functionarissen die in Cato Manor de gezondheidsdienst weer in werking moesten stellen, zijn terugge keerd wegens de dreigende houdir de Afrikanen. De gemeente had de i diensten in juni, tijdens de felle opi stilgelegd. Enkele dagen geleden v Drie oorzaken De Zuidafrikaanse regering heeft middels het eerste, voorzichtige, comr taar over de gebeurtenissen gegeven. Vol gens de officiële lezing kunnen drie hoofdoorzaken voor het ontstaan van de relletjes worden genoemd: 0 De Afrikaanse vrouwen zijn veront waardigd omdat zij tanks met water hebben moeten vullen zonder dat hier voor betaald werd. Ten slotte voelen de Afrikanen het als een onbillijkheid, dat zij door de controle op de toeloop naar grote stadscentra, veelal worden gedwongen op het platteland te blijven, waar zij minder kunnen verdienen. Geen ministers op Wisma Duta De diplomatieke vertegenwoordiging van de republiek Indonesia heeft gis teravond op Wisma Duta, het vroegere Backershagen te Wassenaar, een druk bezochte receptie gehouden ter herden king van de onafhankelijkheidsverkla ring van 17 augustus 1945. Dit was de eerste ontvangst, die de vertegenwoor diger, de heer Maramis, sinds 1956 vooi deze gelegenheid hield. Behalve honder den Indonesiërs waren er ook mr. J. A. Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer en mr. N. S. Blom, chef van het direc toraat Indonesië van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken. Prof. mr. L. J. M. Beel, vice-president van de Raad van State, had bericht gezonden, dat hij plotseling verhinderd was te ko men. De ministers mr. V. G. M. Marijnen en mr. A. C. W. Beerman waren even eens verhinderd. Vele diplomaten waren op de receptie aanv Zonnebadend fruit! Toen Sol Goldberg, fotograaf van het blad Ithaca Journal, met deze foto thuiskwam, keek zijn hoofdre dacteur hem bezorgd aan. „Jij bent hard aan vakantie toe," was zijn commentaar. Goldberg was namelijk op pad gegaan om foto's te nemen van een plechtigheid. ji EEN BEZOEK van de Russische ambassadeur in Parijs aan De Gaulle (zondagmiddag) en een twee de korte ontmoeting (gisteren), waar bij de ambassadeur president De Gaulle een mededeling van de Rus sische regering overhandigde, zijn oorzaak van geruchten in Parijse po litieke kringen dat Chroesjtsjef niet alleen naar Eisenhower, maar ook naar De Gaulle zal komen. Officieel is hierover geen mededeling gedaan. De plotselinge ontmoetingen tussen president De Gaulle en ambassadeur Vinogradof trokken vooral de aandacht, doordat de president met vakantie op zijn buiten te Colombey-les-deux-Eglises ver blijft, waar hij aan zijn memoires werkt. Hij heeft de officiële zaken tot een mini mum gereduceerd en ontvangt weinig be zoekers. Het gesprek met Vinogradof betrof dus i ieder geval een dringende kwestie. Van regeringszijde deelde men slechts mee, dat het schrijven, door de Russische ambassadeur aan De Gaulle overhandigd, thans wordt bestudeerd. Inmiddels wordt in Washington nog druk beraadslaagd over de vraag of president Eisenhower tijdens zijn be- Gesprek over Spanjes toelating tol de NAVO De speculaties dat Spanje nu spoedig id van de N.A.V.O. zal worden, zijn yeer toegenomen. Functionarissen van de Britse regering hebben namelijk oe- estigd dat president Eisenhower tijdens lijn verblijf in Londen een bespreking zal hebben met de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Caïtiella. Van Britse zijde werd op deze specu laties echter niet ingegaan. Men deelde dat Engeland door president Eisen- ir niet op de hoogte was gesteld van diens ontmoeting met de Spaanse minis- r, maar dat er geen enkel bezwaar :gen bestaat. Selwyn Lloyd, de Engelse minister van buitenlandse zaken, is trou wens van plan bij deze gelegenheid ook met zijn Spaanse collega te spreken. Franse vaders nu langer in dienst De Franse regering heeft bekendge maakt dat de vaders van twee of r kinderen voortaan een dienstplicht 24 maanden in plaats van 18 maanden zullen moeten vervullen. Zij zullen echter vrijgesteld blijven van uitzending n Algerije. De andere dienstplichtigen m- ten allen 27 maanden in dienst blijven. De vader zwaar gewond TAE POLITIE van het rustige Zwit- -L' serse dorp Le Pont heeft n gedeeld, dat een krankzinnige n der haar kinderen, na ze geblind doekt te hebben, met een revolver heeft neergeschoten. De jongste twee dochtertjes, Eliane (8 jaar) en Ro6©mairie (6 jaar) waren op slag dood. De toestand van Monique (12 jaar) en van de jongen Michael (10 jaar) levensgevaarlijk. Toen de vader, de hor logemaker Fernand Masson, thuis kwam, werd hij eveneens door de schietende waanzinnige vrouw ernstig gewond. Mevrouw Masson heeft zichzelf bij de politie gemeld. Men vond de kinderen opgesloten in een kast. De man was het huis van de buren gestrompeld. Uit het verslag van de politie blijkt verder, dat mevrouw Masson haar kinde ren had voorgesteld blindemannetje t< spelen. Ze blinddoekte de kinderen ei begon toen te schieten. Monique vertelde WEER BOEING IN NOOD Opnieuw is een Boeing 707, het nieuwi Amerikaanse straalverkeersvliegtuig, ii moeilijkheden geraakt. Tijdens eei vlucht op de dienst New York—Buenos Aires merkte de gezagvoerder dat de hy draulische druk te laag was. In het toe stel zaten 112 passagiers en 10 beman ningsleden. Uit veiligheidsoverwegingen liet de ge zagvoerder een grote hoeveelheid brand stof in de oceaan wegstromen. Daarna werd de machine op perfecte wijze aar de grond gezet. Situatie nagenoeg normaal in Oostenrijk De toestand in het Oostenrijkse over stromingsgebied was vanmorgen weei nagenoeg normaal. Overal zijn de weg verbindingen hersteld, met uitzondering van de streek rondom Attersee, de Blom- bergmondsee en het geïsoleerde bergdorp Filzmoos. Men heeft vandaag vier van de negen jonge bergbeklimmers gevonden, die twee dagen geleden verdwaalden in een sneeuwstorm op de Weibachhorn. Twee van hen waren dood, de anderen totaal uitgeput. De groep bestond uit twee West duitsers en zeven Oostenrijkers. Een grote Nederlandse met hout geladen vrachtwagen is, doordat de remmen weigerden, de aflopende hoofdstraat 1 de Belgische plaats Houffalize afgereden. Voordat de wagen tegen een muur tot stilstand kwam, verpletterde hij op een parkeerplaats twee personen auto's en beschadigde zes an dere wagens zwaar. De chauf feur en de bijrijder werden slechts licht gewond. DAF-wagens naar Amerika Vorige weck züu met de Nieuw Am sterdam vier DAF-jes te New York aan gekomen, bestemd voor het DAF-kan- toor, teneinde deze te demonstreren en laten keuren voor de Amerikaanse ver- keerswegenwet. Vooralsnog blijft de af levering tot Nederland beperkt en men verwacht, dat pas ln begin ioao de leve ring naar het buitenland begint- 33 DOOR zijn vliegtuig, dat in het on gerede was geraakt, even bui ten de kustlijn een „landing" op zee te laten maken, heeft de 46-jarige vlieger B. de Geus uit Voorburg van middag niet alleen zijn leven, maar ook dat van een aantal badgasten aan het strand onder Kijkduin bij Den Helder gered. Texel met achter zich een doelzak ten behoeve van oefeningen voor dc lucht- doelartillerie ,die bij Kijkduin ligt. Juist boven de stellingen kreeg het toestel ongekend hevige vibratie, waardoor de huidplaten van het toestel vlogen. Op dat moment vloog de heer De Geus in de richting van de zee. Hij koppelde onmiddellijk de doelzak af en draaide zijn toestel in zuidelijke richting om het op het strand te zetten. Toen hij voldoen de hoogte had verloren om te landen, bleek hij echter boven eén sirandgedeelte te zijn, waar het vol badgasten was. De heer De Geus heeft daarom zijn toestel een meter of vijftig van het strand ir doen neerkomen. Hij slaagde erin tijdig uit de cockpit te komen en het strand te bereiken. Het toestel, dat in gebruik was bij Aero-Ypenburg ,is gezonken, alleen bij eb komt de staart boven water. De vertegenwoordiger van de vooron derzoeker van de rijksluchtvaartdienst, de heer A. F. Fournier zal een onderzoek instellen naar de oorzaak van de landing. Ook een vertegenwoordiger van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie begaf zich naar Den Helder voor een nader onder- de politie, da-t ze de doek voor haar ogen had weggetrokken. Verder herinnerde ze Mevrouw Maeson, 28 jaar oud, ie ge arresteerd onder verdenking van moord. De maximale etraf voor moord in Zwit serland ie levenslang. De advocaat van mevrouw Masson. heeft reede verklaard, dat zij krankzinnig is. Man schiet twee kinderen, vrouw en zichzelf dood De heer A. de K., de 36-jarige admini strateur van de KLM voor Columbia, heeft in Bogota zijn echtgenote, 32 jaar oud en twee kinderen, Miriam 10 jaar er Ronny 7 jaar, met revolverschoten ge dood. Vervolgens heeft hij zichzelf eer kogel door het hoofd gejaagd. Het drama, dat vrijdag plaats had, werd zondag pas ontdekt, toen een kennis van de familie De K. een ruit van de slaap kamer insloeg, omdat hij geen gehoor kreeg. In de slaapkamer vond hij de ont zielde lichamen. De politie neemt aan, dat de heer De K. in een vlaag van waanzin heeft ge handeld. Niettemin is een uitgebreid on derzoek ingesteld naar de mogelijkheid, dat de vier personen door een onbekende zijn gedood. Methode gevonden om de H-bom te temmen? Geleerden van de Amerikaanse marine menen erin te zijn geslaagd een metho de te vinden om de kracht van de water stofbom te beteugelen. Door proefnemin gen zal echter nog moeten worden bewe zen of de theorie bruikbaar is. Dit is meegedeeld door een woord voerder van de marine, nadat het nieuws over de ontdekking was bekend gemaakt door de New York Times. Volgens dit blad wordt voor de reactie gebruik ge maakt van een apparaat, dat bestaat uit een glazen buis van dertig centimeter lengte en drie centimeter doorsnee, ge vuld met een vorm van zware waterstof 1 gevat in een magnetische klos. Het „temmen van de H-bom" is, zoals bekend, een lang gekoesterde wens van de drie atoommogendlieden, Amerika, Rusland en Engeland. Steve Rockefeller, de zoon van de Amerikaanse miljardair, die op 22 augustus a.s. gaat trouwen met de Noorse Anne-Marie Ras mussen, houdt vakantie in Kris- tiansund, waar het paar iedere dag er met een roeiboot op uit trekt. zoek aan Europa een speciale NAVO- vergaderlng zal bijwonen. Men ver wacht dat in ieder geval minister Herter, die de president op zijn reis vergezelt, aanwezig zal zijn bij een NAVO-vergadering op 3 september ln Parijs. De beslissing over een dergelijke ver gadering wordt morgen genomen op de wekelijkse bijeenkomst van de perma nente NAVO-raad. Gaat zij door, dan zal vermoedelijk een groot aantal ministers van buitenlandse zaken de vergadering gepresideerd door minister Luns bijwonen. Dieren houden niet van film In de Ueno-dierentuin te Tokio heeft men gisteren bij wijze van experiment voor de hokken van verscheidene dieren gedeelten uit de Zweedse film Jungle Saga ver toond. Dc gekooide dieren zagen hierin hun in vrijheid levende soortgenoten optreden, maar zij bleven volkomen onbewogen. Twee tijgers en een luipaard, die loge zaten, vielen na twee minuten in slaap en deden geen oog meer open, terwijl andere dieren met hun rug naar het doek gingen zitten. Ook de begeleidende dierengelui den trokken hun aandacht niet. De enige, die reageerde, was het vrouwelijke aapje Kiko, dat vrese lijk schrok van het geluid van de tamtams van een negerstam en sidderend in de armen van zijn be- Een Japanse psycholoog, die het experiment bijwoonde, kwam tot de conclusie, dat de dieren nog niet rijp waren voor het medium film. Gibraltar drinkt water uit Amsterdam Deze week zuillen de Gibraltar kunnen proeven hoe Amster dams leidingwater smaakt. Het stadsbe stuur van de Britse kolonie bestelde na melijk twintig miljoen liter water dn Amsterdam omdat het op de rots al In geen tijden geregend heeft. Het gebrek water heeft tot drastische bezuini gingsmaatregelen geleid. Iets warmer \'fp\ De Bilt verwacht tot mor- Droog, zonnig en opnieuw m iets warmer. Zwakke tot 11«. matige oostelijke wind. (Op- jp. rLo* gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 19 augustus Zon op 5.28, onder 1958, maan op 20.09, onder 6.35; 26 augustus laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Ee!de De Bilt Twente Eindh Zd -Limt Kopenh Aberdeen Londen h bew h bew h bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1