Jlietuiic geihsctf ÜTourant Grote loonactiviteit bedrijfstakken in SNELLE BESLISSING METAAL-CA O. Rijksbemiddelaars staan al voor veel werk Gerieflijke banken en tafels voor bermtoeristen in Zuid-Holland Franse proeven op agenda der V.N.-assemblee Drie ruimteproeven in V.S. mislukten Artsen verontwaardigd over campagne ANWB Donau blijft stijgen Moeilijkheden met Carras opgelost door akkoord ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week- ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11641 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRIST ELIJK.N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticij is gficbleuen triyn faertitticgljetispocf Dankbaarheid op Martha-stichting ^cnspoct" Zie pagina 4 (Van onze sociaal-economische redactie) T ANGZAAM MAAR ZEKER komt het spel van de vrijere loonvorming •L- thans op gang. Nadat de regering de regels van het spel aan he [College van Rijksbemiddelaars verschafte, is er een grote activiteit ont staan in verschillende bedrijfstakken. Onderhandelingen zijn geopend, of zijn reeds afgesloten en Rijksbemiddelaars hebben al een aantal voor stellen in huis ter goedkeuring. DE belangrijkste beslissing, die het College allereerst heeft nemen en die spoedig wordt ver wacht (wellicht de komende week al), is die over de overeengekomen voorstellen in de metaalindustrie. Die beslissing is daarom zo be langrijk, omdat ze als het startschot van de vrijere loonvorming wordt beschouwd. Hoewel de staatssecre taris van sociale zaken heeft ge waarschuwd, dat de metaal-cao niet als een magneet zal mogen werken, toch al een grote aandacht in andere bedrijfstakken te bespeuren voor deze voorstellen. Er i den. En dat ondanks het feit dat sociale zaken de door partijen overeen gekomen vijf procent niet bepaald aai lage kamt vindt. Want de meerderheid van de Stichting Ml de Arbeid, die zich ter uitbrenging in advies aan Rijksbemiddelaars c de metaalvoorstellen heeft beraden, dat haar looncommissie geen over stemming over het te verstrekken ad- bereikte, schijnt anders ov« percentage te denken. Men stelt dat de produktiviteit metaalindustrie de gemiddelde nationale produktiviteit gemakkelijk komen, zodat er meer ruimte te verdelen :al zijn dan de minister van economische «ken in het algemeen heeft berekend inderheid in dc stichting (boe- renorganisaties, prot.-chr. werkgevei Kon. Ned. Middenstandsbond) heeft tegen de voorstellen verklaard, omdat men van mening is dat de produktiviteit in dc metaalindustrie verkeerd berekend is en omdat men bevreesd is voor mag neetwerking. Metaalbeambten Naar i ting van men voorstellen voor de cao van de be ambten Ln de metaalindustrie bekeken en heeft zij geadviseerd deze cao. even als die van de handarbeiders, met terug werkende kracht tot 1 augustus goed te keuren. Dat de voorstellen .die al ge ruime tijd geleden zijn ingediend, nu eerst de revue passeren, vindt zijn oor zaak in de wijziging van de loonpoli tiek, heeft onlangs staatssecretaris Rool- vink gezegd. Het wachten was dus eerst op de richtlijnen van de regering voor Rijksb e mi dd elia a r s Grafici De voorstellen voor een nieuwe cae oor de grafische bedrijven, waarover indertijd tegelijk met de metaalvoorstel- :reenstemming werd bereikt, zijn behandeling geweest in de Stich- n de Arbeid, althans in de loon commissie van die stichting. Hoewel er nog geen advies is uitgebracht en de voorstellen eerst nog de voltallige stich- bngsvergadenng moeten passeren, schijnt de grafische cao niet ongunstig ontvan- De zijn. o een loonsverhoging van :ent voorziet en regelingen treft voor i diensttijdtoeslag en 'n etappesgewijze verkorting van de werktijd, zal echter wel niet voor september goedgekeurd Vr Oliw lil t spel J?EN, ongetwijfeld lieftallig, Zandvoorts meisje dat donder dagmiddag in de Brcderodestraal liep, trok de aandacht van drie fietsers, daar passerend tijdens de training voor het amateur wieler kampioenschap op de weg. Het wa ren Billy Stewart, manager van de Ierse ploeg, en de renners Ian Moore en Sam Kerr. Alle drie ke ken om, ook Billy Stewart, die ook al omdat hij de oudste was eigenlijk wijzer had moeten wezen dan zijn pupillen. Hij werd het zwaarst ge troffen bij de valpartij die ontstond toen de drie sturen in elkaar haak ten: met een ernstige neuswond werd hij naar het Maria-hospitaal te Overvecn gebracht. Daar zal hij wel tot maandag moeten blijven, omdat de behandelende geneesheei zeker wil zijn dat geen koorts op treedt. Sam Kerr, tijdelijk knock out na een smak op de straat, ver gezelde hem naar het hospitaal doch bleek op enkele ontvellingen na, niets te mankeren. Alleen Ian Moore bleef geheel ongedeerd. Hij was vanmorgen weer aan het trai nen, maar zonder om t.e kijken. GEEN NOODSEIN MAAR VREUGDEVUUR De reddingboot Prins Hendrik uit Den Helder is gisteravond de Waddenzee opge varen omdat men meende dat daar een schip in nood verkeerde. Men had name lijk een vuurpijl waargenomen. Achteraf bleek de vuurpijl afgeschoten te zijn van een feestterrein in Oosterend op Texel. kunnen worden. De Stichting van de Ar beid is voor een paar weken op (uit gesteld) reces gegaan en moet nog een eindadvies over de grafische cao opstel len. Na de hearing, die de looncommis sie van de stichting woensdag hield voor het Centraal bureau der grafische be drijven, wordt een eenstemmig advies overigens niet uitgesloten geacht. Andere takken Ook in andere bedrijfstakken ontwik kelt zioh een grote loonactiviteit. Werk nemers en werkgevers in de textiel industrie zijn overeengekomen onderhan delingen te beginnen over een wijziging van de bestaande cao, die niet wordt opgezegd, maar opengebroken op grond van een bepaling in de cao, die zulks toestaat bij* verandering van de loon- situatie. Er zal worden gepraat over een loonsverbetering zo ongeveer als de metaal heeft voorgesteld, terwijl ook de werktijdverkorting dc aandacht krijgt. In de sector van het wegvervoer zijn al spijkers met koppen geslagen. Een groot aantal vervoersondernemingen be- De negenjarige Berlijnse politie hond Asso traint voor politie- demonstraties met de vlagge- houder in de hek. Zijn records: 3 meter op de plankenschutting en 4Vz a 5 meter ver springen. reikten met de betreffende vakorganisa ties overeenstemming over een loonsver betering van zes procent en over een ver hoging van de onregelmatigheidstoeslag, de diplomatoeslagen en de pensioenpre miecompensatie, eveneens met zes pro- In de hout- en bouwnijverheid heeft de nieuwe loonontwikkeling ook de volle aandacht. Het is niet onmogelijk dat ook hier binnenkort nieuwe loon onderhandelingen zullen worden geopend, hoewel men ook nog steeds zit te wach ten op de goedkeuring van de concept cao voor de werknemers in de timmer fabrieken, die al was ingediend toen er van gedifferentieerde loonvorming nog geen sprake was. Overleg over de mogelijkheid om tot herziening van de bestaande over eenkomsten te geraken is thans ook aan de gang in de verschillende an dere industriesectoren, zoals de che mische industrie, de voedings- en ge notmiddelenindustrie, de steen- en cementindustrie, enzovoorts. BE ERMTOERISTEN worden de mensen genoemd, die soms een hele dag in het lawaai van voorbij suizende auto's en in de stank van uitlaatgassen langs' de kant van keerswegen „recreatie" zoeken. Steeds meer ziet men hele gezinnen in de wegberm op klapstoeltjes zit ten om van de natuur te genieten. Marokkaans verzoek Marokko heeft gisteren formeel zocht in de Algemene Vergadering de Verenigde Naties een debat op grote schaal te houden over de Franse plannen om atoombommen tot ontploffing brengen in de Sahara. Het verzoek is gedaan in een brief van de Marokkaanse regering aan secretaris-generaal Ham- marskjöld. In een verklarend memorandum, bij de brief gevoegd, wordt gezegd dat Ma rokko talloze malen vergeefs heeft ge tracht. Frankrijk ertoe te brengen de plannen voor een atoombomproef in de Sahara te laten varen. Ongeveer twee weken geleden is voor de laatste keer bij Parijs geprotesteerd. ,De Sahara is in Marokko en Marokko een deel van de Sahara. Als de proe- i worden uitgevoerd, zal het Marok kaanse volk in gevaar komen en ook de vrede", aldus het memo Waterstaat maakt picknickplaatsen Langs enkele provinciale wegen in Zuid- Holland belooft het binnenkort een grote drukte te worden van bermtoe risten, nu de waterstaat in deze pro vincie heeft besloten op verschillende plaatsen picknickplaatsen aan te leg gen, ten einde zoals het officieel heet automobilisten in de gelegen heid te stellen langs de kant van de weg hun boterhammen te eten. De eerste picknickplaats is nu gereed gekomen en ligt langs de verkeersweg Schoonhoven-Krimpen a. d. IJssel. Er zijn zes banken en een tafel opgesteld en verder is enige beplanting aange bracht om bescherming te bieden tegen regen en wind. Waterstaat in Zuid-Holland verklaart Uitdrukkelijk, dat met de aanleg van de picknickplaatsen niet wordt ge tracht op het psychologisch of toeris tisch aspect van het bermtoerisme in te gaan. Men staat op het standpunt, dat het voornamelijk uit verkeerstech nisch oogpunt belangrijk is het berm toerisme binnen zekere perken te hou den. De auto's kunnen namelijk bij de picknickplaaitsen, die ook worden aan gelegd langs de weg GoudaBergam Europese dollars voor N.-Guinea TAE AMERIKAANSE ruiintevaartexperts hebben gisteren drie grote proeven genomen. Alle drie mislukten. Het betrof: 1. de lancering van een ballonvormige satelliet, die de berekende baan om de aarde niet bereikte en vermoedelijk in de atmosfeer is verbrand; het uitwerpen van de capsule uit de eergisteren gelanceerde Ontdekker- V de capsule is spoorloos; 3. de lancering van een Titanraket, die kort na de start brandend op de raketbasis terugviel er deden zich geen persoonlijke ongelukken Krachtens de overeenkomst der Europese Economische Gemeenschap zijn 35 miljoen dollars of 133 miljoen gulden beschikbaa: gesteld voor ontwikkelingsplannen voo: Tederlands Nieuw-Guinea. aldus deelt de oorlichtingsdienst der EJE.G. mede. Deze gelden zijn bestemd voor ontwerpen, die buiten de op de begroting van Nieuw- Guinea voorkomende ontwikkelingsplan nen staan, o.a. afzonderlijke onderzoekin gen voor geologie en landbouw, alsmede naar de samenstelling der bevolking op richting van een landbouwproefstation, verbetering van de onderbouw van Nieuw- Guinea zoals de sociaal-economische toe stand, aanleg en verbetering van wegen, oprichting van een medisch centrum, enz een tijdvak van vijf jaar te rekenen 1 januari 1959. Het ministerie a overzee onderzoekt nu een aantal plannen. bacht en nabij de Breekade, veilig worden geparkeerd. Er is ook een nieuw verkeersbord ont worpen om de pleisterplaatsen voor de bermtoeristen aan te duiden. De pro vinciale waterstaat heeft hiervoor een suggestie van de A.N.W.B. overgeno men. De bond is uitgegaan van de aanduiding voor een parkeerplaats. Aan de voet van de P is een gesty- leerd rustend mannete geplaatst. Het wordt aan de fantasie van de wegge bruiker overgelaten om voor de P in plaats van „parkeren" het begrip „picknicken" te lezen. De A.N.W.B. heeft reeds in 1957 de aan dacht van de minister van verkeer en waterstaat gevraagd voor het berm toerisme, dat sociologisch gezien niets nieuws is. De bond heeft de minister geadviseerd met deze vorm van recrea tie rekening te houden bij de aanleg van nieuwe wegen, bij de aankoop van profiel-vraag- jr beplanting. Zeshonderd pontonniers zijn bezig met het slaan van een Baileybrug in het Haringvliet waardoor het mogelijk wordt de Deltawerken in dit gebied onder alle weersomstandig heden te laten doorgaan. Dank zij de brug zullen mensen en materieel immers steeds naar het werk kunnen worden ver voerd. (Reportage op pagina 5) NEDERLANDSE TANKER HAD AANVARING Het 7984 brt. metende Nederlandse tank schip Perna van Shell-tankers N.V. is woensdag in de mond van de Moesi in aanvaring gekomen met het vrachtschip Ikan Mas van de Cathay Shipping Corpo ration uit Singapore. Het laatste schip zonk, waarbij de hoofdmachinist, Los Suan uit Singapore, om het leven k' De overige opvarenden van de Ikan Mas werden aan boord genomen door het Ne derlandse schip. De Perna heeft voor- jver bekend geen schade opgelopen, ter ijl ook niemand van de opvarenden let sel heeft opgelopen door de botsing. „AUTOPARK TECHNISCH NIET SLECHT' DE BALLON JN een enorme vlammenmassa ver- x hief zich gisteren een 23 meter lange drietraps Juno-raket van de basis te Cape Canaveral met in de 'iskegel de opgevouwen satelliet- spe ..Beacon". Deze Beacon zou in ruimte tot een ballon worden op geblazen (zij was gemaakt van sterk plastic .bedekt met een dun laagje linium) en als eerste satelliet die het blote oog zichtbaar is, gaan dienst doen. De drie trappen van de raket kwamen normaal tot ontsteking, maar vermoe delijk haperde er iets aan het apparaat voor de hoogtecontrole. De raket kreeg hierdoor een afwijking en kwam niet hoog genoeg. Toen de satelliet was uit gestoten, is zij naar men aanneemt vrij ipoedig in de atmosfeer verbrand. CAPSULE JN de buurt van Hawaii heeft de Ontdekker-V gisteren volgens plan zijn capsule losgelaten, doch het ge lukte de vliegende verhuiswagens, die waren opgestegen om het appa raat in hun netten te vangen, niet hun doel te bereiken. Ook de sche- in het doelgebiedvonden niets.1 Hoewel er weinig kans is dat de cap sule nog terechtkomt, zetten de sche pen hun speurtochten voort. De lancering van de Ontdekker-V heeft toch enkele goede resultaten opge leverd. waarvan de belangrijkste de uit stekende functionering van de Thor- raket is. De Amerikanen zijn van mening dat dé gebreken, die hebben geleid tot het mislukken van de vorige Ontdek kers, nu zijn verholpen. De Amerikaanse luchtmacht bereidt al proeven voor om dieren levend van een ruimtereis te laten terugkeren. TITAN JN een dichte zwarte rook is gisteren een clertig meter lange, intercon tinentale Titanraket de grootste raket uit het Amerikaanse arsenaal neergestort op de basis te Cape Canaveral. Het was de bedoeling een proef te nemen met het scheidings mechanisme van de twee trappen der raket. Op tachtig kilometer van de basis zou de tweede trap zich los maken. Dit was de vijfde proef met een Titan, doch nooit is de oewenste afstand gehaald. Bij de lancering van gisteren waren ongeveer zestig technici betrokken. Zij bleven ongedeerd. Geen wonder dat de bouw van deze kerk in een nieuwe wijk van Kiel (Did.) vele tongen in beweging heeft gezet. De kerk heeft een driehoekig dak, dat aan een kant lager ligt. De ramen lijken op patrijspoorten, en de toren enfin, dat ziet de lezer zelf. VERENIGING van artsen automobilisten is ontstemd over de berichtgeving van de A.N.W-B. over de toestand van het Neder landse wagenpark. De bond verwekt paniek en voert een reclamecam pagne die misdadig genoemd moet worden en funest is zowel voor de automobilist als voor de niet-auto- mobilist. Deze krasse uitlatingen deed jhr. dr. G. Th. Beelaerts van Blokland, voorzitter van de artsen- vereniging. Hij vertelde, dat de technische dienst van zijn organisatie tot de conclusie is gekomen, dat er geen enkele aanleiding bestaat voor een alarmstemming, tenmin ste wanneer het om de veiligheid gaat. Jhr. Beelaerts noemde het onver antwoordelijk, dat de ANWB stelsel matig de Indruk tracht te wekken, dat het Nederlandse autopark tech nisch zo slecht is, dat het gevaarlijk moet worden geacht. Hij zeide te vre zen, dat de ANWB zijn „angstcam pagne" voert, om de regering te dwin gen het regelmatig keuren van auto's verplicht voor te schrijven. De bond zou daarbij het oogmerk hebben deze keuring aan zich te trekken. Het zou dan ook niet alleen om de verkeers veiligheid gaan. De directeur wegen en verkeer van d Zonnig weekend (Van irkundiye medewerker f)E stormdepres een koufront met enkele buien land passeerde, trekt in de richting IJsland weg. Boven de omgeving Spanje is een hogedrukgebicd tot wikkeling gekomen, dat zich in de rich ting van West-Europa uitbreidt Deze ontwikkeling komt juist op tijd om in ons land een vrij zomers week end te kunnen veroorzaken. De zwakke tot matige westenwind zal geleidelijk weer naar zuidelijke richting draaien en de temperatuur wordt overdag lang zaam weer iets hoger, maar zal hier in het westen ook zondag nog even be neden 25 graden Celsius blijven. De kans op buien is de komende dertig ur klein. Bijzonder zwaar was de regen val deze week in Oostenrijk en zuid-oost Duitsland. Enkele plaatsen langs de Oos tenrijks-Duitse grens kregen in drie dagen 150 tot 168 mm regen, hetgeen is dan er vanaf 1 mei in Rotter- is gevallen. ANWB, de heer A. G. M. Boost, deelde desgevraagd mee, dat de 7000 keuringen, waarover de bond heeft gerapporteerd, zijn uitgevoerd overeenkomstig de eisen, die de wet stelt ten aanzien van rem- en stuurkwaliteiten. Overigens is de ANWB geen voorstan der van een verplichte overheidskeuring, maar het gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel van een groot aantal auto bezitters zal er wellicht toe leiden, dat een verplichte keuring niet is te ontgaan. De technische dienst van de bond heeft geen aspiraties om een monopoliepositie in te nemen, aldus de heer Boost. De Donau, de Enns en de Inn blijven stijgen. Zij hebben grote gebieden ln de oostelijke prcivincies van Oostenrijk blank gezet. In het westen daalt het wa ter echter, een ravage achterlatend. De schade loopt in de honderden miljoenen In Amstetten en omgeving heefit de Do nau .grote gebieden onder water gezet. In één dorp zijn 35 boerderijen door het wild sitromende water omringd. Een groot deel van het Enn&dal dn. Stier marken staat blank. Zes grote bruggen over de En-n6 tussen Mandling en Dié- zen zijn weggeslagen. Enkele dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. In Opper-Oostenrijk daalt het peil van alle rivieren, behalve dat van de Inn. De .rivier de Mur i6 buiten haar oevers getreden en grote gebieden nabij de Zuidslavische grens staan blanik. Het is niet meer mogelijk bij Weltersfeld en Lichtendorf Zuidsla vié binnen te red- De Oostenrijkse minister van binnen landse zaken, ACritsch, heefit gister avond in een radiotoespraak om geld en kleding voor de slachtoffers van de overstromingen verzocht. De Oosten rijkse vakbeweging heeft er bij haar jeugdgroepen op aangedrongen deel te nemen aan het hulpwerk. In de omgeving van het Abtermeer is de weg tussen Weyregg en Stednbaoh op 23 plaatsen door aardverschuivingen ge blokkeerd. Het zal weken duren voor dat deze weg weer voor het verkeer kan worden geopend. De ergste schade is aangericht in de stad Salzburg, het district Obemdorf, enikele steden in Filachgau, de stad Halledm en het gebied ten noorden daarvan^ Zonnige perioden De Bilt verwacht tot zon dagavond Droog weer met zonnige pe rioden en dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Meest zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 16 augustus: Zon op 5.24, onder 1.04; Maan op 18.32, onder 2.59. Maandag 17 agu.: Zon op 5.25, onder 20.02; Maan op 19.09, onder 4.10. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Vliss. Eelde De Bilt Twente Zd -Limb Helsinki Stockholir Oslo Kopenti. ParijTb' 1 bew 1 bew' ALLE PARTIJEN DELEN IN SCHADE (Van een onzer redacteuren) T~\E betalingsmoeilijkheden van de U Griekse reder J. C. Carras zijn tot een oplossing gebracht, aldus mr. A. Rinnooy Kan, plaatsvervan gend thesaurier-generaal van het ministerie van financiën, op een gis termiddag gehouden persconferentie. Inderdaad zo gaf hij toe, hebben zich bij de afwikkeling van de door Carras geplaatste orders voor de bouw van tien vrachtschepen 10.000 ton en van vijf tankers van 24.000 ton moeilijkheden voorge* daan, die voortvloeiden uit de on gunstige situatie op de vrachten- markt De heer Kan liet echter in het mid den of de heer Carras in staat was zijn eenmaal aangegane verplichtin gen na te komen of dat hij alleen maar geen emplooi voor de nieuwe schepen had. In elk geval is er thans een rege ling tot stand gekomen, die voor de betrokkenen reder, scheepsbouwers en Staat) de meest aanvaardbare is. Alle partijen lijden dus weliswaar schade, maar bij het niet treffen van regeling was deze mogelijk veel groter geweest, zodat iedereen dus tevreden kan zijn, zo meende mr. Kan. De consequentie van de regeling is. dat de vijf bij de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouwmaatschappij in aanbouw zijnde schepen (een is er reeds van sta pel gelopen) zullen worden afgebouwd en afgenomen. Van de tien vrachtschepen die D§ Schelde zou bouwen, worden er vier betaald, terwijl de order voor de resterende zes wordt geannuleerd. De Schelde zal deze schepen toch bouwen en men verwacht ze zonder grote moeilijk heden te kunnen verkopen. Naar aanleiding van de zijns inziens on bevredigde kwaliteit van de vier gele verde schepen, had de maatschappij van de heer Carras een klacht ingediend bij de Rotterdamse rechtbank. Deze klacht is thans ingetrokken en volgens een ANP-bericht zal de heer Carras twee miljoen schadevergoeding ontvangen. De woordvoerder van financiën weigerde daarover echter inlichtingen te verschaf fen. Nu er een akkoord is, achtte hij het overbodig zo hij daar bevoegd toe zou zijn iets te vertellen over de details. Evenmin bleek hy bereid nadere mede delingen te verstrekken over de conse quenties van de regeling voor de Staat, «aarbij het risico der exportfinanciering is verzekerd. De „strop" achtte h(j wel aanvaardbaar. In de loop der jaren heeft men op de dekking van het exportfinan cieringsrisico circa 26 miljoen ver diend en de schade, die men thans lijdt, is niet onredelijk, vond de heer Kan. Dat de Staat risico neemt is ln het kader van de politiek ter bevordering van de ex port, waarin een groot landsbelang is ge legen, algemeen als acceptabel aanvaard, aldus mr. Rinnooy Kan. Alle betrokke- zullen nu wat moeten betalen en daarmee is aan een onverkwikkelijke ge schiedenis, die kort geleden in sommige opzichten hoogst onaangenaam dreigde te orden, een bevredigend einde gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1