Voor dertig miljoen aan apparatuur op Firato Compacte t.v.-toestellen en automatisering Vakantie-zwendelaar in li Haarlem gearresteerd Napoleon leefde niet! Romantiek en Haagse school op zomertentoonstelling oenen vals geld opgedoken f59.75 Ifif China houdt de spanning in Laos op peil 19^_ DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 l?J Verbindingen nieuwe België blijft vragen ichelde-Rijnverbinding. Het doet iet grote aandrang, omdat binnen een lsverloop van enkele jaren de Volke- zal zijn voltooid. Het nieuwe van sluizen bij Willemstad zal tra vertraging veroorzaken op bestaande verbinding van Antwerpen dcriW bet Hollands Diep over de Wester- llogéchelde. De Belgische regering verlangt Vtiens een verbinding, waarvan in het loorden het vertrekpunt moet liggen in iiidjief Hollands Diep, zo dicht mogelijk lij de Dordtse Kil en de Nieuwe Mer- terwijl het eindpunt zuidelijk uitmonden in het te bouwen ka- aaldeel ten noorden van Antwerpen. en slotte vraagt de Belgische regering prj et aantal sluizencomplexen in de toe- vgj omst te beperken tot ten hoogste twee, het dwarsprofiel van het beoogde S| anaal zodanig te bouwen, dat twee sr( uwkonvooien elkaar gemakkelijk kun ing, m Poseren. De grootste moeilijkheid, ai| ia armee België en speciaal Antwerpen mie kampen heeft, is het feit, dat de {'olkerakdam met de nieuwe sluizen bij 75 /illemstad in 1966 voltooid zal zijn, ter- e v lijl het zeker nog tien jaar zal duren oordat de Oosterschelde zal kunnen ha orden gesloten. In die tussentijd be- edr IJfen dr'e complexen van sluizen de nor ntwerpse Rijnvaart. De Belgische rege- um i"0 verlangt van de Nederlandse, dat jdig maatregelen genomen zullen wor- jen welke voorkomen dat Belgische :h gielangen teordij geschaad door werken, te ie uitsluitend tot doel hebben Neder- I 26 otidse belanjjen te bevorderen. Dit ver- Bep"0cn is niet onredelijk. Nu de Belgi- ton 'be regering tevens verklaard heeft be- gst rijn elke verbetering, die door aagje Nederlandse regering wordt voorge meld, te onderzoeken, is het niet uit je gesloten, dat de controversen tussen elgië en Nederland wat betreft de ekyaterwegen op voor beide partijen aan- ui aardbare wijze opgelost zullen worden. (De Telegr BLOEDPROEF BIJ ELK AUTO-ONGELUK neer dan 1,5 gram alcohol in het oed wordt aangetroffen, kan de be- okkene tot een boete of gevangenis- raf worden veroordeeld. Explorer en Hawk te zien (Van onze speciale verslaggever) "p\E TIENDE FIRATO, waarvan de poorten op 1 september in het Amsterdamse RAI-gebouw opengaan, zal de bezoeker een wereld van vernuft en kunde openen, een wereld ook, dié glanst van politoer en chroom. Voor dertig miljoen gulden aan apparatuur zal er zijn opgesteld en het aantal vertegenwoordigde merken zal in de buurt van de drie duizend liggen. Bijna onafzienbaar is het terrein, dat bestreken wordt. Er zullen niet alleen de nieuwste modellen radio- en tv-toestellen staan, maar ook opname- en afspeelapparatuur, telecommunicatie-middelen, scheepszend- en -ontvanginstallaties, radarschermen, elektronica in veler lei uitvoering en formaat etc. DLIKV ANGERS van de tentoonstel- ling zullen ongetwijfeld enkele onderdelen en een serie modelfoto's i de Hawk en de Explorer zijn, die Europa nog nooit in 't openbaar zijn getoond. De Hawk is de door de N.A.V.O. bestelde raket, die van een grondbasis wordt gelanceerd en zich een havik op z'n prooi stort om deze met een explosieve lading te vernietigen. De Explorer is een Ame rikaanse versie van de Spoetnik, eer kunstmaan dus, waarvan er momen teel enkele om de aarde cirkelen. Standard Electric Nederland heeft d< komst van een elektronische rekenmachi ne aangekondigd. Het apparaat, de Stan- tec Zebra, is van middelgrote omvang, is qua opzet afkomstig van de P.T.T. en is oorspronkelijk bedoeld voor weten schappelijk werk. Het toepassingsgebied is echter zeer veelzijdig. Drieduizend ge tallen van elk negen cijfers kunnen ei liefst in één seconde mee worden opge teld, er kunnen wiskundige problemen mee worden opgelost, er kunnen aohtdui- zend woorden in worden „bewaard", maai er kan ook een gezellige deun uit op klinken. De zonnebatterlj is er ook en het ge bruik ervan zal tijdens de expositie wor den gedemonstreerd. Het zgn. zonne-ele- ment, waarin het kristallijn silicium de belangrijkste plaats inneemt, geeft een volkomen nieuwe rlehting aan, de opwek- "JE VOORTVLUCHTIGE exploitant van de „Chaletdienst Austria", e 39-jarige J. van D. uit Uithoorn, gisteren te Haarlem aangehouden. verbleef na zijn terugkeer uit ostenrijk in Nederland gedurende '7 IS WffR Biq8£N-WEEA! "BigTSfi plastic jassen v.a. 6.»° twee dagen en twee nachten op onderduikadres te Hillegom. Nadat hem daar de grond te heet der de voeten was geworden vertrok hij Haarlem, waar hij gistermiddag ook en onderduikadres werd gearresteerd door de groepscommandant der rijkspoli tie te Uithoorn en de adjudant van districtsrecherche te Amsterdam, in menwerking met de recherche van H lem. Van D. werd overgebracht naar hoorn en ingesloten op het politiebureau aldaar. Zoals bekend heeft Van D. met zijn chaletdienst talloze Nederlandse vakan tiegangers gedupeerd. Hij plaatste in de afgelopen lente advertenties in diverse bladen, waarin hij kamers, landhuisjes chalets in Oostenrijk te huur aan bood. Hij kreeg vele gegadigden, die hij allen vooruit de huursom liet betalen. In derdaad had hij in Oostenrijk een aantal woningen voor dit doel gehuurd, i al spoedig bleek dat hij in tientallen ge vallen een chalet gelijktijdig aan ettelijke families had verhuurd, zodat vele Ne derlandse gezinnen in Oostenrijk een tere teleurstelling wachtte. Aan oude en nieuwe huurders van lets in Oostenrijk, die door bemiddeling van deze chaletdienst een zomerhuisje hebben gekregen, wordt in overweging gegeven zich in verbinding te stellen de rijkspolitie te Uithoorn. trokken. Dit was natuurlijk ook met een duidelijke overeenkomst te sien Napoleon het geval. Voor vele voudigen van geest was het immers een moeilijk te verteren feit, dat de heerser, die aan half Europa zijn wil of Latoi had opgelegd, in alle stilte op St. treedt. Helena had kunnen overlijden aai een zo weinig romantische ziekte al: maagkwaal. Kort na de dood de afstamming van Napoleon, riens moeder Laetitia heette, ln velke naam de toespeling op Leto duidelijk aan het licht Zoals békend, had Napoleon drie zusters, die we moeten opvatten als de drie gratiën, die volgens de mytho- Napoleon doken dan ook berichten 'ogie de omgeving van Apollo met rlijke vlucht St. Helena en sommige schrijvers lieten de Franse keizer weer op duiken als opperbevelhebber Turkse troepen in gevechten met de gang vexigheid opluisterden. De vier broers van Napoleon zijn daar entegen de vier jaargetijden, die sich geheel dienen te schikken naar de Russen. Een frisse en ori ginele tegenhanger vormen in dit op zicht de fantasieën van J. B. Pérès. die in de eerste helft haarfijn bewees, d; Napoleon nooit heeft geleefd. Hij noemt 1 het „geloof" aan de Franse keizer een grote dwaling en een bron van talloze misvattingen die het historisch onderzoek tijd op dwaalwegen heeft geleld. In rijn geschriften toont hij aan, dat catles lichaam heeft volgens verschillende mythologische be schouwingen twee aarde en de maan. Welnu, ook Napo leon had twee vrou wen, zodat de zaak sluit als een bus! Pérès gaat echter nog een stapje ver der. door ook de Napoleon in de mythe TOCH BS HET ZO! omgeving te betrekki i d'e De twaalf bevelvoerende maarschal ken worden daardoor tot personifi- de twaalf tekens vap de Napoleon niets anders is geweest dan dierenriem, die onder de invloed personificatie van de zon. De de zon staan en de vier maarsehal- alleen al wijst (natuurlijk nog ken, die buiten dienst waren, moeten de vier hemelstreken voorstellen. Zo voortredenerend, toont onze fantasle- leld die gens de Griekse mythologie maakt weest, die het eiland Delos aanspraak als ge- heeft geleefd boorteplaats van Apollo te worden genoemd. Dienovereenkomstig moest de latere personificatie van de zon eveneens op een eiland in de Middel landse Zee geboren worden, waar voor in dit geval Corsica werd uit gekozen. Als moeder van Apollo wordt Leto genoemd, de geliefde van h- werkelijkheid nooit die In de verbeelding van ne mensen ten onder is gegaan toen hU (als zon) zich te ver naar het noorden (Rusland) waagde. Nu we het toch over Rusland hebben, weet u, dat Peter de Grote destijds de samovar uit ons vader land heeft meegenomen? Daarover een volgende keer. king, de opslag en het gebruik van elek triciteit. Silicium-zonnebatterijen voeden bijv. de zenders van de laatst gelanceerde, Amerikaanse aardsatelliet, waardoor deze nooit uitgeput kunnen raken. Ook de kustwacht in de Verenigde Staten ge bruikt ze reeds voor de voeding van kunstlichten op veraf en moeilijk te be reiken plaatsen, terwijl er op velerlei ge bied mee wordt geëxperimenteerd. Zowel de Nederlandse Radio Unie als de Nederlandse Televisie Stichting zullen öp de Firato iets van hun apparatuur la ten zien, speciaal van die onderdelen, welke voor het buitenwerk worden ge bruikt. Er zal verder een nieuw antenne systeem worden gedemonstreerd, er zul len stalen Amerikaanse radio- en televi siemeubelen getoond worden, kortom: op alle terreinen, die door de elektro-akoes- tiek en de elektronica bestreken worden, zal men te kust en te keur te werk kun- i gaan. Stereofonie Wat de radio betreft, zet zich de vorig jaar gelanceerde stereofonie in vele prijs klassen en uitvoeringen door. Meerdere typen tafeltoestellen en de meeste typen comblnatiemeubclen hebben dan ook tweekanalenversterker, een extra luid spreker of een aansluiting voor klankzuilen, NiFi-boxen e.d. De steeds groter wordende populariteit van de „snoerloze" toestellen is een volg van het op ruime schaal toepas.' van de transistor, die de elektronenbuis geleidelijk aan gaat vervangen. Zij vol doen aan de wensen van de hedendaag; mens om een radiotoestel op elke ge wenste plaats te kunnen gebruiken. Met het transister-type wordt tevens een sooi aansluiting gezocht bij de televisiekijkei voor wie de radio vaak bijkomstig word en die een toestel gaat prefereren, da weinig plaats inneemt. Ook in bandrecorders wordt de trar sistor steeds veelvuldiger toegepast. E zullen typen worden getoond met een zgr viersporen-systeem, waardoor niet alleen een aanzienlijk langere speeltijd wordt verkregen, maar waarmee men ook de mogelijkheid heeft woord en muziek ge scheiden op te nemen en gezamenlijk weer te geven. De invoering in Europa van de nieuwe 110 graden beeldbuis heeft in de sector televisietoestellen een duchtig woordje neegesproken. Als gevolg hiervan zijn de pparaten compacter geworden, terwijl 't gewicht van vier tot zes kilo werd gere duceerd. Ook aan de vormgeving heeft iets gedaan, want de nieuwe lijn is vaak asymetrisch, terwijl de bedienings knoppen hier en daar aan een zijde naast het beeldscherm zijn aangebracht. Om de compactheid nog wat te accentueren, zijn er ook constructiefoefjes toegepast, zoals bv. de uitrusting van het toestel met een „rugzak". De lichtopbrengst van de nieuwe beeld buis is hoger (helderheidswinst), de beeld oplossing (definitie) iets beter. Sommige fabrikanten hebben hun apparaten met een contact-foudfilter of een geallumi- neerd scherm uitgerust, wat winst op het punt van beeldhelderheid betekent. Bij de duurdere toestellen wordt een vergaande automatisering toegepast. Automatische fijnafstemming, automa tische contrastaanpassing en automatische omschakeling van het Nederlandse naar het Belgische lijnen-systeem komen steeds meer in zwang en het zal waarschijnlijk niet lang meer duren, of het kleinste kind kan het televisiebeeld in de kamer haar fijn afstellen. „De wildverkoopster"een klein karakteristiek paneel van de in 1845 op 35-jarige leeftijd overleden schilderes Elisabeth Kiers-Haanen (collectie Scheen). Hobby van Pieter A. Scheen T/~ AN MEN het de Haagse kunstexpert Pieter A. Scheen kwalijk nemen, dat hij zijn hart verpand heeft aan de schilderkunst van Romantiek en Haagse School? Kan men hem als kunstkenner een gebrek aan pro gressiviteit toeschrijven? Of zou men zijn behoudendheid in een artistiek- negatieve zin kunnen interpreteren? Nu reeds 14 jaar lang elk jaar met een nieuwe collectie te komen alleen maar uit bovengenoemde tijd, wijst toch wel op een bepaalde, een zeer bepaalde zelfs, hobby. Deze vragen zou ik beslist niet'beve: end willen beantwoorden. Het collection- leren van een bepaalde stroming in de childerkunst wijst niet op een gebrek nteresse voor een andere stroming. En nen kan moeilijk verwachten dat alle kunsthandelaren progressief zouden zijn Dan wordt het kunstbedrijf een heel een :iidige instelling. Ten slotte: liefde vooi de Romantiek is in het geheel geen bewij: een eventueel tekort aan artistiek in zicht. De hobby van Pieter Scheen is juisi gegroeid uit de ontdekking van de artis tieke waarde. wie dan nu zijn 14e zomertentoon stelling in de Zeestraat 50 te Den Haag bezoekt, zal dat artistieke direct ontdek- Schat in Toplitzmeer ken. De bezoeker zal zich verbaasd •agen hoe het mogelijk is steeds w erken van zulke hoge kwaliteit uit de Romantische en Haagse School te vinden s in die periode zo ontzettend veel geschilderd, waaraan we heel wat waa stukken te danken hebben. Er is ook goed geschilderd en Pieter Scl •ft opnieuw kans gezien het kaf het koren te scheiden. Dat is gewoon sport voor hem geworden en er is er licht niet één in ons goede vaderland te •inden, die met dezelfde kennis van zaken n hetzelfde hoge artistieke gevoel zijn speurderswerk verricht. Hoog artistiek gevoelInderdaad Want ondanks al m'n liefde voor de goede moderne kunst heeft een doek als „Haven Rotterdam" van Jongkind (1819-1891) zodanig geboeid dat ik er heel wal derne werken voor zou willen geven. Wie dit werk van Jongkind ziet zal het klinkt misschien wat overdreven tot de overtuiging komen dat er zonder derge lijke uitingen uit een voorbije periode De kikvorsmannen van het West- duitse weekblad Der Stern, die in het Oostenrijkse bergmeer Toplitz duiken naar verborgen schatten, die de terugtrekkende troepen van Hitier daar vijftien jaar geleden hebben laten zinken, hebben gisteren weer voor veertig miljoen gulden aan valse Engelse pondsbiljetten opgedoken. Ook werden lijsten gevonden met na men van Joden die zijn vergast. De lijsten en het valse geld zijn aan de Oostenrijkse regering afgedragen. De schatgravers koesteren de hoop dat zij op de bodem van het meer kisten :ullen vinden met zuiver goud, waar schijnlijk wel 200 kilo. Albrechl Gais- winkler, gewezen leider van de onder grondse in Oostenrijk, meent dat het goud of in het meer ligt of verborgen in bergholen. Wanneer het goud inderdaad gevon- sn word-t, zal dit een goede zaak wordep >or de vinder en voor de Oostenrijkse :hatkist. Volgens de Oostenrijkse wet- ln luxe etui Zeer modern, zeer chic, zeer sterk doublé dameshorloge. Zes modieuze asymmetrische modellen I waar de schat gevonden is in dit geval de staat en een derde gaat naar de regering Censuurcommissie benoemd De :aken H, A. Korthals heeft thans de com missie samengesteld, welke een verder gaand onderzoek zal doen naar de ge vallen van onwettige opening van post stukken in Nederlands Nieuw-Gumea. Zoals bekend had de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea onlangs de minister medegedeeld, dat naar hem bij zijn voorlopig onderzoek gebleken was. zich gevallen van onwettige postcensuur in Nederlands Nieuw-Guinea hebben Als leden van deze commissie zijn be noemd jhr. mr. G. Witsen Elias, presi dent van de arrondissements-rechtbank tc 's-Gravenhage, mr. J. P. Hustinx. of ficier van justitie, hoofd van het arron dissementsparket te Arnhem, M. van Veen, oud-staatssecretaris van oorlog, thans regeringscommissaris voor het ra- diowezen en prof. dr. L. W. G. Scholten. hoogleraar aan de Vrije Universiteit te ■Amsterdam. Fokker wint kort geding in Rio Fokker heeft dinsdag te Rio de Janeiro een kort geding gewonnen tegen de Bra ziliaanse luchtmacht cn deze heeft van e rechter hevel gekregen de door pre- ident Kubitschel; gelaste overneming der fabriek uit te stellen, omdat het pro ces over deze overneming nog aanhan gig Is voor het Hof, aldus meldt A.P. Desondanks heeft brigade-generaal Julio Reis van de luchtmacht een deel jn het personeel verzocht de hervat- ng van het werk voor te bereiden. (Gisteren werd gemeld, dat de over- vee" van Willem Roelofs (1822-1897), wijl ook „Landschap met wadend van Paul Gabriel (1828-1903) sublie: sfeer, opbouw en expressie is. Van de minder bekende schilder Everhardus Kos ter (1817-1892) is er een „Strandgezicht' dat opvalt door de heel fijne streek en h. abstraherende vermogen. Dit is wellicht het meest ruimtelijk-werkende doek (hi< bij afgebeeld). Bij het interieur zochten de schilders het veel meer in de intimiteit. Het zijn mentopnamen geworden, close-ups van heel verhaal. Hier niet het wegdrome de ruimte, maar het vastleggen van treffend en meestal charmant ogenblik. Als zodanig zijn het tijdsbeelden van heel veel historische waarde, vaak meer sentimi teel dan sprankelend. Voorbeelden hierv zijn „De kaartlegster" van P. T. van Wi gaerdt (1816-1893) en ook „De wildver koopster" van Elisabeth Kiers-Haanen (1809-1845). Met welk een enorme liefde hebben die interieurschilders elk detail behandeld. En met welk een technische •digheid wisten ze het te realiseren, „Strandgezicht", een doek van de vorige eeuwse Haagse schil der Everhardus Koster, thans tentoongesteld bij Kunsthandel Pieter A. Scheen te Den Haag. Jongen uit Enschede naar Oostenrijk of verdronken (Van ?spondent) De Enschedese politie heeft de hulp van Interpol ingeroepen bij het zoeken naar de 16-jarige Hans Hödl uit de Hen drik Smeltwcg tc Enschede. Zondag vond een wandelaar een overhemd langs de oever van de Dinkel. Even later zag hij een zwembroekje in het water drijven, terwijl in de nabijheid ook een portemonnaie lag. Een lidmaatschaps kaart vermeldde de naam van Hans Hödl. De moeder, een Oostenrijkse van ge boorte en thans voor de tweede maal gehuwd met een Pool, maakte zich bij de mededeling van de verdwijning van haar zoon niet ongerust. Hans had een dikke twintig gulden op zak en nog een honderdtal Oostenrijkse shillingen. Bo vendien had hij juist zijn eigen paspoort gekregen, toen hij zestien jaar werd. Hij zou wel naar zijn ta-nte in Thörl in Stiermanen zij-n. Hij had kortgeleden nog een opmerking gemaakt dat Oost .rijk waalfde ja: rillen. (Hans heeft tot Stiermarken gei De reden van de plotselinge verdwij ning is onbekend. Hij had een goed rap- oort od de h.b.s., terwijl ogenschijn-liik de verhouding in het gezi-n, waar vijf kinderen zijn (twee uit het eerste huwe lijk van Hans' moeder), goed is. De politie blijfit uiteraard naar de verdwenen jongen zoeken. Overdracht van ,,'t Witte huuske" gaat niet door De overdracht van het zonnehuisje bij het „Witte Huuske" te Opheusden gaat niet door. Eén van de twee zusjes Rot huis, voor wie het huisje werd gebouwd, de zesjarige Airwiie, is zo ziek geworden, dat zij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Het actiecomité had reeds bekend ge maakt. dat twee extra-treinen zouden worden ingelegd om de vele belangstel lenden, die met hun bijdragen de bouw van het zonnehuisje mogelijk hadden ge maakt. zaterdag naar Opheusden te ver deze interieurs uit steekt dan de terkeuken", een paneel van Joh. Bosboom, dat ook de intieme beslotenheid heeft, maar veel vrijer is geschilderd, bre der uitgewerkt. ~in dan zijn er nog de stadsgezichten, zo als dat van J. C. K- Klinkenberg (1852 1924) of het kijkje in Amsterdam van Corn. Springer (1817-1891). Bij die stads gezichten komt vaak veel stoffage. d.w.z. men zet er heel veel figuren op. Dat geeft natuurlijk een bepaalde Ibeweging aan i'n verbeelding. Springer is in dit opzicht wel heel druk geweest. Sommigen detail leren een stadsgezicht heel sterk, zoals bijv. Klinkenberg, en ze weten altijd een iterke lichtvalling te bereiken. Hier is er noch de ruimtelijkheid, noch de intimiteit, teer objectieve weergave van het stadsfragment en het leven in die stad. De sfeer van het gewone om hen heen inspi reerde de schilders veel meer dan dit het geval is bij de schilders van onze tijd. Ze hadden hun steden, hun kerken en hun ":ef en die liefde hebben ze heel duidelijk willen vastleggen. Zo zijn er van deze opmerkelijke exposi tie nog meer werken te noemen: Israëls, Mesdag, Maris, Leickert, Nuyen, Rochus- sen, Schelfhout, Verschuur, Koekkoek, Van Hove, Eversen, e.a. Het zijn alle werken die waard zijn gezien te worden en periode uit onze kunstgeschiedenis geven die toch eigenlijk niet verwaarloosd mag worden. Tot 5 september kunt u de expositie zien. Corn. Basoski geen moderne kunst mogelijk is. Het is aangrijpende verbeelding geworden, vondgezicht van Jongkind, een werk een topkwaliteit. om in dit verband nog een werk nen dat een voorloper kan hetenhet kleine aquarel „Strandgezicht" van J. H Weissenbruch (1824-1903), een voorbeeld alle latere aquarellisten. Niet minder dan 8 werken heeft Pieter Scheen hangen met de naam Weissenbruch: 2 van Weissenbruch (1822-1880) en 6 van J Weissenbruch. Van de befaamde kerken schilder Joh. Bosboom (1817-1891) hangen werken. Daardoor heeft deze tentooi stelling weer een bepaald accent gekregei Verschil totaal 58 werken) zal het opvallen hoe geheel verschillend de schilders uit Ro mantische en Haagse School landschappen, interieurs en stadsgezichten schilderden. Het landschap is altijd van een enorme ruimtelijke werking, met grote luchtpartij •gezicht. Een bijzonder op- dit opzicht is „Wadend vallend doek i Engels voorstel bijna gereed (COMMUNISTISCH CHINA heeft geëist dat de Verenigde Staten al hun militair personeel en mate rieel terugtrekken uit Laos. Onder andere zouden zich Amerikaanse officieren in het Laotiaanse leger Nuttêlozê training bevinden. Rood-China heeft de Ame rikanen er tevens van beschuldigd, de vrede in Zuidoost-Azië te bedrei gen. De Amerikaanse actie in het koninkrijk Laos aldus een uitzen ding van radio-Peking bedreigt de veiligheid van China en zal door de Chinese regering en het Chinese volk krachtig worden weerstaan. Dit is krasse taal, die doet denken aan bedreigingen van Peking ten HJde van de communistische inter ventie in Korea. In uitzendingen van de Noordvietnamese radio werden de Chinese beschuldigingen getrouw herhaald. Washington bestempelde deze commu nistische aanval als louter propaganda. Hij komt op een ogenblik, dat de Britse regering de laatste hand legt aan een „constructief voorstel" om een eind te ma-ken aan de gevechten in Laos. Verwacht wordt,- dat het Engelse voor stel over een paar dagen zal worden be kendgemaakt. Het zou neerkomen op een afvaardiging van waarnemers der V. N. naar het gebied waar de Panthet Lao actief ie. Overigens zijn de laatste dagen geen meldingen gemaakt over gevechten tussen de rebellen en regeringstroepen. President Eisenhower heeft gisteren verklaard dat hij de situatie in Zuidoost- Azië zal bespreken met Chroesjtsjef.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5