Jlicmuc geihsctfeGTourant Eisenhowers overleg gevaarlijk precedent Alle NAVO-landen bij problemen betrokken Rotterdammer doorstond overval en ongeluk Snel wassend water niet te bedwingen Drie negermeisjes trotseerden demonstrerend Little Rock wisü 195pOi NDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 I BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- c Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11639 Directie: r. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantwasUcft is ghcbltuca myn hert ia togljeaspoct" IK GA ALLEEN OP REIS" Zie apgina 9 BELGISCHE REGERING VERONTRUST Russische vondst blijkt oud nieuws levelvlek ontdekking van prof. Oort 3 Ie Russische pers besteedde giste- veel aandacht aan een ontdek- g van de jonge Russische astro- brn Pariski: hij vond in het melk- nstelsel een nevelvlek van \eiend geïoniseerd gas. De vlek is jiderden malen dichter dan de Imte elders. Ie „ontdekking" bleek echter voor de itelijke astronomen geen verrassing te I. Dr. Otto Struve van het observa- lum in de Amerikaanse plaats Green- jk maakte bekend dat de nevelvlek Es eerder is gezien en wel door de se professor dr. J. H. Oort. vendien heeft de Amerikaanse astro- Frank Drake twee maanden ge- waargenomen dat de nevel uit svel vlek "het begin i: Bonton van het technologisch in- ït in Californië heeft gisteren even- verklaard dat de nevel al bekend en „verscheidene keren door Neder- dse geleerden is waargenomen." Zelfs door Pariski genoemde temperatuur 1 10.000 graden was reeds bekend, al- dr. Bolton. TAE manier waarop president Eisenhower het overleg zal plegen in Euro- pa, alvorens hij de Russische premier Chroesjtsjef ontvangt, acht de Belgische regering een gevaarlijk precedent. In een officieel communiqué zegt de regering in Brussel, dat dit vooroverleg nadelig zal zijn voor het Atlantische bondgenootschap, als het niet besloten wordt met een ver gadering waarin alle N.A.V.O.-landen zijn vertegenwoordigd. Dit standpunt heeft de Belgische regering reeds uiteengezet in een memorandum, dat vorige week aan de ambassadeurs van alle N.A.V.O.- landen is overhandigd. Gisteren heeft de permanente raad van de N.A.V.O. in Parijs de kwestie besproken, maar men slaagde er niet in een beslissing te nemen. Na de zitting van de N.A.V.O- raad is gisteren namens het mi nisterie van buitenlandse zaken Brussel meegedeeld, dat België het weinig gepast vindt, dat Eisenhower alleen maar langdurige gesprekken zal voeren met vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, West- Duitsland en Italië. De N.A.V.O. is bondgenootschap van gelijk gerechtigde landen, aldus de Bel gische verklaring, en daarom moet het overleg plaats hebben op het geschiktste vlak binnen de N.A.V.O. De besprekingen tussen Eisenhower Chroesjtsjef hebben immers niet alleen de Duitse vraagstukken onderwerp, maar ook de geschillen KE OVER DE STAALSTAKING -Chroesjtsjef moet zien dat wij in vrijheid leven (RESIDENT EISENHOWER heeft gisteren gezegd dat het niet zqn doeling is in te grijpen in de vier ïken oude staalstaking, tenzij een jtionale noodtoestand zou ont- De President verklaarde zich tegen erheidsinmenging in arbeidsgeschillen, or zover deze verder gaat dan be- Üdeling. Toen Eisenhower hoorde dat l verhaal de ronde deed, dat de sta king ten einae moet zijn voordat pre mier Chroesjtsjef op 15 september Amerika arriveert, zei hij dit belachelijk te vinden. Hij vroeg: „Willen wij juist met dat Chroesjtsjef de V.S. ziet als een heidlievend land?" De President merkte op dat het de democratie op haar best is. indien er samenwerking tussen de werknemers en werkgevers bestaat en stakingen voorkomen kunnen worden. _r IlSf Chroesjtsjef mag militaire bases gaan bekijken fet doel van de besprekingen met roesjtsjef zal zijn een eind te maken i de impasse in de koude oorlog, ver arde president Eisenhower gisteren op I pereconferentie die hij hield in kantieverblijf te Gettysburg. Ie Russische premier zal in de pnheid worden gesteld om war 1 dat wenst Amerikaanse militaire jallaties te bezichtigen, zo deelde di pident mee. Wat zijn eigen reis be It: het gaat er hem in de eerste plaats met de Russische bevolking kennis isenhower verzekerde dat het beslist jl zijn bedoeling is, als woordvoerder I het Westen onderhandelingen met (Russische premier te voeren. Een top- jferentie acht hij alleen gerechtvaar- W als er duidelijke tekenen zijn dat de pdpunten van Oost en West nader tot par komen. foen een verslaggever hem vroeg, prom hij tot een kennelijk nieuwe (pak op diplomatiek terrein overgaat, iwoordde de President dat geen per- jnlijke poging mag worden nagelaten I nieuw leven te blazen in de betrek ken tussen Oost en West. b antwoord op een andere vraag pnhower dat zijn besluit om Chroesj- pf uit te nodigen geen breuk is met de jitiek van de overleden minister Dul- Eisenhower en Dulles hebben dik- jls met ambtenaren van het ministerie n buitenlandse zaken over deze moge- fheid gesproken. Tot een besluit was p echter nog niet gekomen. Geen uitnodiging voor Tsjoe i suggestie President Eisenhower heeft premier Tsjoe En-Lai van communis- teh China uit te nodigen voor een bezoek n de Verenigde Staten verworpen. De fegestie was gedaan door Charles Porter, p democratisch lid van het Huis van fgevaardigden, nadat bekend was ge iden dat Eisenhower en Chroesjtsjef paar zouden bezoeken. Leden van het Amerikaanse Congres •bben verklaard dat Eisenhower op taters suggestie had geantwoord, de wen- lijkheid van erkenning van communis- >ch China of een uitnodiging Uitdaging Inmiddels heeft David Macdonald, de leider van de 500.000 stakende staalarbei- ders verklaard, dat de vakbond noon haar strijd voor hogere lonen zal op geven. Hij herinnerde aan de langdurige staking van 1937. „Als wij niet toegaven in 19-37. dan doen wij dat zeker niet in 1959", riep hij uit. In een van de krach tigste redevoeringen sedert het begin van de staking, daagde hij de fabrikan ten uit een loonaanbod te doen. tussen Oost en West. En deze geschil len gaan alle N.A.V.O.-landen aan. Het fundamentele principe van d< N.A.V.O., de solidariteit die alle lan den verenigt, vereist dat elk lid de kans wordt gegeven zijn standpunt kenbaar te maken. De Belgische openbare mening, zo besluit de verklaring, zal niet kun nen begrijpen, dat België niet en an dere N.A.V.O.-landen wel worden in gelicht en om advies gevraagd. Succes voor Ike Een motie in de Amerikaanse Senaat, ie beoogde het veto van president Eisen- ower over een wet inzake de woning bouw te vernietigen, heeft gisteren niet de vereiste tweederde meerderheid kun- krijgen. Zij kwam negen stemmen te kort. De President heeft dus zijn record, gedurende zijn 6%-jarig verblijf het Witte Huis geen enkel veto ongedaan s gemaakt, kunnen behouden. Generaal Grivas bij koning Paul van Griekenland Koning Paul van Griekenland heeft gisteren in zijn vakantieverblijf op he* iland Korfoe een onderhoud van bijna wee uur gehad met de ex-Eokaleider jenèraal Grivas. Er werd niet bekend gemaakt wat tijdens dit onderhoud be sproken is. Ook Grivas zelf wilde niets mededelen. Da waarnemend leider van de Turkse bevolkingsgroep, Denktash, verklaarde gisteren in Nicosia, dat de Turken niet hun schouders kunnen op halen over de gevaren die zich thans •oordoen. Hij zei dit in een commentaar p een nieuwe Grieks-Cyprische orga- ii.satiè, genaamd K.E.M.. die voor aan- luiting van Cyprus bij Griekenland vert. Denktash zei dat het de taak van de Griekse bevolkingsgroep is een der gelijke beweging in de kiem te smoren. Verder verklaarde hij dat elke actie die tegen de Turkse gemeenschap zal wor- gericht, als een aanval op Turkije forden beschouwd. Koning Boudewijn is onver wacht en nogal in het geheim met vakantie naar Zuid-Frank rijk vertrokken. En aangezien ook prinses Marie-Thérèse de Bourbon-Parma daar vertoeft, begonnen de geruchten over een spoedige verloving tussen die twee weer spoedig de ronde te doen. Bij Fort de Bragangon werd deze foto gemaakt van koning Boudewijn in een motor boot. In gezelschap van een jongedame, volgens sommigen prinses Marie-Adelaide, een zuster van prins Jan van Luxemburg. Twee jongens na schommelen met boot verdronken Op de Bergse achterpias te Rotterdam heeft zich gisteravond een drama afge speeld, dat geëindigd is met de dood van twee jongemannen. Drie jongelui uit 's-Gravendeel waren aan het roeien ge gaan en zijn daarbij vermoedelijk te overmoedig geworden. Door het schom melen van de boot kantelde deze met het gevolg, dat het drietal in het water viel. De oudste van hen, de 20-jarige molenaarsknecht L. Middelhoek, de ge, die kon zwemmen, stelde eerst gingen in het werk om zijn neef. de 17-jarige H. Middelhoek en diens vriend je de 15-jarige G. In 't Veld boven water te houden, tot er hulp kwam opdagen. Toen dit niet gelukte en het ongeluk blijkbaar niet werd opgemerkt, zwom in wanhoop naar de oever om hulp halen. Andere jongens zijn toen met i boot te hulp gesneld en ter plaatse het ongeluk gaan duiken. Maar toen het tweetal uit 's-Gravendeel eindelijk werd gevonden, was het al te laat; de levensgeesten waren reeds geweken. Klappen met betonijzer en even later een bewusteloze taxichauffeur (Van een onzer verslaggevers) TTEN VEELBEWOGEN dag had gis- -Lj teren de 41-jarige opticien N. Stolk uit Schiedam, 's Middags werd hij vrij ernstig gewond bij een over val en een paar uur later wist hij ternauwernood aan een verkeersonge luk te ontsnappen. Om vijf uur werd de heer Stolk overvallen in de fotozaak van Jos Hartog aan de Mauritsweg in Rotter- ïm, die hij beheert. Al eerder in de middag was er een ngeman in de winkel geweest, die een filmpje kocht. De jongen had toen ge legd terug te zullen komen voor een belichtingsmeter. Hij kwam inderdaad te en terwijl de heer Stolk zich bukte de belichtingsmeter onder de toon bank vandaan te halen, sloeg de jongen ijn slag. Hij liep om de toonbank heei n ging de nietsvermoedende opticien iet een ijzeren staaf te lijf. De overvaller trof de heer Stolk scheidene malen op het hoofd en in de nek. Gelukkig stond de deur van winkel open en de 22-jarige Rotterdam se glazenwasser J. C. de Hees, dde juist passeerde, zag met een oogopslag w i de hand wa6. Hij stoof naar bi greep de jongeman, de achttienjarige v. d. B. uit Antwerpen, zoals later bleek. Een tweede voorbijganger, erbaasd de glazenwasser naar binnen ad zien schieten, stormde hem achterna. „Haal de politie", schreeuwde de gla zenwasser. De ander bedacht zich geen ogenblik en rende de zaak weer uit. Een passerende auto werd aangehouden en met de meeste spoed reed de bestuurder naar het politiebureau aan de Wester singel. Het geluk was met hem, want juist kwam een agent naar buiten om ziin dienst te beginnen. Een enkel woord was genoeg en men ging onmiddellijk op weg naar de winkel. De glazenwasser had de jonge overval ler intussen in bedwang gehouden. De agent nam zijn taak over en spoedig zat de jongen achter slot en grendel. Het eerste onderzoek wees reeds uit, dat de Belg een gedeserteerde militair is. Hij Salzach bedreigt Salsburg SALZBURG, donderdagmorgen TA7NSDAGAVOND is het in Oostenrijk gaan regenen en in de provincie LJ Salzburg kwam donderdagmorgen het water nog steeds en zonder onderbreking met stromen uit de hemel. Overal in Oostenrijk doen zich overstromingen voor, doch in de provincie Salzburg gaat zich, als de regen niet spoedig ophoudt, een catastrofe voltrekken Het water van de rivier de Salzach dat van het hooggebergte bij de Gross Glockner en de Hohe Tauern kom en naar Salzburg stroomt, is sinds 1920 niet meer zo hoog geweest. Vanmorgen is de hoofdweg van Salz burg naar de Gross Glockner en zijn ook de zijwegen naar Attenau en Hallstatt voor het verkeer gesloten, nadat gi avond reeds een brug in deze hoofdweg bij Kuchl, 25 kilometer ten zuiden Salzburg, gesloten was. In de afgelopen nacht zijn in de gehele provincie Salz burg de reddingsdiensten opgeroepen. Verschillende laaggelegen dorpen er lage delen van dorpen, zijn geheel on dergelopen. De Salzach is op sommige plaatsen twee kilometer buiten zijn oevers getreden en bedekt dan praktisch het gehele dal. Zelfs bij het tamelijk hoog in het dal gelegen dorpje Golling. dertig kilometer ten zuiden van Salzburg, is de hoofdweg overspoeld. Er is geen wegverkeer meer, terwijl het spoorwegverkeer zo goed en zo kwaad als het gaat met veel vertra ging voortgang vindt. Voetgangers hebben toestemming ge kregen over de wat hooggelegen spoor dijk te lopen, terwijl aan beide zijden het grijs-bruine snelstromende water kolkt. Enkele dorpjes zijn vanmorgen voor een deel geëvacueerd. Op de bruggen, die nog intact zijn, maar niet meer door het ver keer gebruikt mogen worden, staan de leden van de reddingsbrigade met lange stokken, voorzien van scherpe ijzeren punten, om de grote stukken hout. die door het water worden meegesleurd, uit de rivier te prikken, omdat anders de nog niet weggespoelde bruggen of rivier oevers ernstig zouden worden beschadigd. Tractors zijn thans een geliefd vervoer middel. Zij brengen de mensen in groep jes van twee of drie over de ondergelo pen plaatsen. De bewoners van de laag tussen de spoordijk en de Salzach gelegen wyk Golling, kwamen vanmorgen tot de ont dekking, dat hun huizen geheel door wa- aren omgeven. In dit dorpsgedeelte, ongeveer 80 woningen staan, alle kelders ondergelopen. De me: moeten tot hun middel door het water 'aden om de spoorbaan te bereiken. Het water van de ver buiten zijn oevers getreden Salzach sleurt vele eigendom- n mee. Het is een troosteloze wereld vele vrijwilligers werken hard om de de ramp zoveel mogelijk te beperken, doch de kracht van het water is in vele gevallen te sterk. Gisteravond zijn reeds vrachtwagens, geladen met planken, naar de bedreigde Opnieuw is het niis in Little Rock Weer is er sprake van een rassenstrijd, nu voor het nieuwe cursusjaar aan de middelbare scholen Zes neger leerlingen werden ingeschre ven. Een grote groep blanke leerlingen „nam" het niet en organiseerde voor de school een flinke rel plaatsen gestuurd, doch het hout dat van nacht is gebruikt voor de oeverbeveili ging, dreef vanmorgen reeds overal rond. De radio heeft vanmorgen uitvoerige mededelingen gedaan over de omvang (Zie vervolg pag. 7) Weinig hoop op opstond tegen Soivjetregime De Amerikaanse vice-president Richard Nixon werd gisteren geciteerd, verklaard te hebben dat er weinig hoop bestaat dat het Russische volk zal opstaan tegen het huidige communistische regime- Nixon sprak tijdens een lunch die hij anbood aan een aantal democratische senatoren. Hij zou ook gezegd hebben, dat een nieuwe elite in Rusland aan het op- Tsjoel komen is die stevig gcïndootrineerd is in |de communistische theoriè- DRIE NEGERMEISJES zijn giste ren een middelbare school van Little Rock binnengestapt. Zij wa ren met een particuliere auto gè- komen en hun was niets overkomen, hoewel de straat naar de school was gebarricadeerd en de politie elders in de onrustige Amerikaanse stad slaags raakte met opgewonden be togers. Vier minuten voor de les begon, meldden de drie meisjes zich. De 737 blanke leerlingen waren al binnen Voor deze middelbare school was de entree van de meisjes een belangrijk Faubus hield alleen maar een toespraak gebeuren. Ondanks de maatregel van gouverneur Faubus die in het voor afgaande jaar de school liet sluiten, was de integratie een feit. Gouverneur Faubus zelf had dit jaar alle maatregelen achterwege ge laten. Alleen sprak hij gisteren in Little Rock op een massabetoging van tegenstanders der integratie. ..Laat ons de strijd voortzetten", zei de gouverneur, terwijl hij onstuimig werd toegejuicht. „Maar laat ons dat doen op een wijze, waarop het nage slacht trots kan zijn." Later trokken de demonstranten naar de middelbare school. Maar zij kregen geen kans iets uit te richten De politie sloeg er met de gummi knuppels op in en verrichtte verschei dene arrestaties. In het Coolsingelziekenhuis werden de wonden van de heer Stolk verbonden. Zijn vrouw kwam hem met een taxi halen, maar vlak voor zijn huis aan de Kamerlingih Onnes la an zag de heer Stolk uit de koers raakte, een De heer Stolk, en het trottoir den door de etherlucht uit het verband van de heer Stolk. Met grote tegenwoor digheid van geest boog de heer Stolk zich voorover. Hij greep over het lichaam de chauffeur heen het stuur en wiet de wagen in een andere richting te dwingen. De auto hield pas stil toen de voet van de chauffeur van het gaspedaal gleed. De chauffeur ia later in een zie kenhuis opgenomen. Toch r.k. ziekenhuis in Bergen op Zoom De regenten van het Algemeen Burger gasthuis in Bergen op Zoom hebben er geen bezwaar tegen, dat er een groot rooms-katholiek ziekenhuis zal worden gebouwd, mits het gasthuis behouden kan blijven voor andere bevolkingsgroepen dan de r.k. Men is bereid het aantal bed- tot honderd terug te brengen en de van het gsathuis te bestemmen voor erpleging van chronisch zieken. Men echter van plan het burgergasthuis las ziekenhuis buiten gebruik te stellen, waartegen van protestantse zijde ernstig bezwaar was gemaakt. Om toestemming e verkrijgen voor het r.k. ziekenhuis vas het noodzakelijk, dat het college van egenten van het burgergasthuis afzag 'an zijn vernieuwingsplannen. Weer warm De Bilt verwacht tot vrij dagavond: Warm weer met zonnige perioden en plaatselijk een regen- of onweersbui. Mati ge tot vrij krachtige wind tussen zuid en oost. (Opgemaakt om 11.15 u.). Vrijdag 14 augustus Zon op 5.20. onder 20.08, maan op 16.54, nder 00.55; 18 aug. volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Wordt het een verloving? In Griekenland wordt er vast op gerekend. Prinses Desiree van Zweden, die met haar twee zusters op het ogenblik met vakantie is in Griekenland, als gasten van het Griekse Ko ninklijke gezin op het eiland Korfoe trekt, veel op met de Griekse kroonprins Constan- tin. En in Athene verwacht men dat de officiële verloving binnen enkele dagen bekend zal worden gemaakt i

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1