Jlieuuie £rihsrl)e (Courant OPNIEUW ONRUST IN ROERGEBIED ItiSSl Atoomonderzeeërs voor Nederland? Kolenvoorraden blijven groeien Mijnwerkers dreigen met protestacties Fokker draagt bedrijf over Situatie doet denken aan Dien Bien Phoe Militairen kri jgen medisch identiteitsbewijs SS-instructies gevonden in Toplitzmeer Welke portefeuille krijg ik?", vroeg Castro Kijk uit naar sterrenregen "IJ WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11638 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. K. DIEMEB CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanteastfch is gfjebleven mynfacrtm tegljenspoct" Geschenken aanvallers Zie pagina 7 (Van onze correspondent) ESSEN, woensdagmorgen UR HEERST ONRUST in het Roergebied. Nu het er nog steeds niet op lijkt, dat er een oplossing wordt gevonden voor de kolencrisis, begint het te gisten onder de mijnwerkers. Er doen berichten de ronde, dat het Roergebied 100.000 mijnwerkers te veel heeft en dat minder rendabele schachten gesloten zullen worden. Reeds is een aantal mijnwerkers Ont slagen en hebben verscheidenen een veilig heenkomen gezocht in andere takken van de industrie. Dit alles heeft vooral de laatste dagen de onrust doen toenemen en sommigen vrezen, dat de kolenrel in de Belgische Borinage zich op Duitse bodem zal herhalen In het Noorderdicrcnpark te Emmen jstapt sinds gisteren een ooievaar rond op een kunstpoot. Toen het vorig jaar geboren dier een van zgn eerste „rondvluchten" maakte, kwam hü terecht in de ren van de emoe, die dat blijkbaar niet erg op prijs stelde en de ooievaar zo toetakelde, dat de linkerpoot moest worden afgezet. De jstaf van het diaconessenhuis in Em men was op verzoek bereid de ooie vaar van een echte prothese te voor- lien. De operatic slaagde. Zij werd o.a. bijgewoond door dr. A. Perdeck, hoofd van het vogeltrekstation te Leiden. De maatregelen van de regering de invoering van de vijfdaagse werkweek, afkoop van de Ameri kaanse kolencontracten, een prijzen- overeenkomst tussen de oliemaat schappijen en de mijnen en een hef fing op buitenlandse kolen heb ben niet het gewenste resultaat ge had. De' voorraden onverkochte kolen blijven zich ophopen. Gezien deze ongunstige gang van za ken. heeft de mijnwerkersbond van Hein- rich Gutermuth alarm geslagen. Er is gedreigd me<t protestacties, met een alge- lene staking van 24 uur en met een mars Deze dreigementen heeft de potige oorzitter van de mijnwerkersbond, Gu termuth, van een tweeduizend vakbonds- Zwarte baret met twee insignes maken iemand niet tot een tankexpert „In de slag bij El Alamein in tober 1942 heeft veldmaarschalk ontgomery taktische fouten ge- aakt, waardoor onnodig vele men- nlevens verloren zijn gegaan-" Dit schrijft generaal McCreery, die in Tweede Wereldoorlog het Britse ïtste Leger in Italië en later het itse Rijnleger heeft gecommandeerd. Engels militair tijdschrift. Het is eerste keer dat een hoofdofficier open kritiek heeft geleverd op de woestijn- :hten die Montgomery beroemd maak- Zoals bekend heeft Montgomery in memoires verschillende bevelheb- uit de oorlogsjaren onder wie esident Eisenhower als onbekwaam schreven. Montgomery krijgt er nu van langs ïdat hij bij El Alamein zowel zijn iterie als zijn tanks verkeerd zou heb- gebruikt. Volgens McCreery heeft niet willen luisteren naar de advie- van cavalerie-experts en de pantser- ijdkrachten in het begin van de slag lanhoren. i bijei Zelf had hij tevoren veel gematigder eisen geformuleerd. Zo vroeg hij de rendabele mijnen alleen maar op lange termijn stil te leggen en garanties nieuwe permanente arbeid van de werk loos geworden mijnwerkers. Voor de: werklozen verlangde Gutermuth de ve tiging van nieuwe industrieën in het ko- lengebied. Natuurlijk mogen de mijnw kers niets tekort komen in hun lonen moet het ondersteuningsfonds van K.S.G. worden aangesproken. Tenslotte vroeg de voorzitter verla ging van de pensioengerechtigde leeftijd voor mijnwerkers tot 60 jaar en tot 50 jaar voor mijnwerkers, die werkloos zijn geworden. Gelukkig heeft Heinrich Gutermuth zijn mijnwerkers in toom kunnen houden, zodat de regering in Bonn nog tijd heeft, al deze problemen, politieke consequenties zijn verbonden, te bestuderen. Maar veel tijd is er niet, it de toestand wordt steeds spannen der. Het ministerie van economische zaken heeft opnieuw overleg gepleegd met de mijndirecties en de oliemaatschappijen om een oplossing voor de problemen te Maar wat er ook gepraat wordt, het duidelijk, dat de steenkool op retour Dc stookolie is in opmars en straks komt daar nog de atoomenergie bij. De mijnen moeten inkrimpen, schachten den gesloten en mijnwerkers moeten den ontslagen. Deze ontwikkeling i- 'ermijdelijk en Heinrich Gutermuth ziet dat ook wel in. Daarom komt hij voor mannen op. Maar ook moet hij bij mensen begrip wekken voor deze ontwikkeling. En of hem dat zal geluk- In Brazilië De directie van de Fokkerfabriek is be- prinen met de overdracht van de vlieg- ligfabriek aan de Braziliaanse lucht- jacht. De fabriek die zich op het vlieg- pld te Galeao bevindt, is nl. eigendom pn de Braziliaanse regering en was aan pkker verpacht. Fokker heeft de fabriek onlangs geslo te na een he%'ig meningsverschil met de Iraziliaanse regering over een contract. Demonstratie in Little Rock In Little Rock is vandaag door hard- ikkige tegenstanders van de rasseninte- fatie op middelbare scholen een demon- ratie gehouden, teneinde gouverneur aubus te bewegen de toelating van zes egerleerlingen te weigeren. De verloven van alle politieambtenaren jn ingetrokken. Het schoolbestuur van ittle Rock heeft de leerlingen gewaar- huwd, dat met onruststokers krachtig, chtvaardig en doelmatig zal worden af bekend. verkeerde opdrachten gegeven. Hij niet hebben willen luisteren, hoewel hij vrijwel geen tankervaring had. „Het dragen van een zwarte baret, zelfs met twee insignes erop, maakt iemand nog niet tot een tankexpert," schryft generaal McCreery. Meisje met tante verdronken Het 10-jarig meisje J. J. van Tilburg uit Dordrecht is gisteren met haar 33-jarige tante, mejuffrouw Th. C. van Tilburg, de Brabantse Biesbos verdronken. Zij v ren bij een zandplaat aan het zwemm en zijn toen waarschijnlijk in moeilijk heden geraakt. In Lith bij Oss is de 18-jarige J. de Bokx uit Terneuzen in de Maas verdronken, nadat hij overboord was geslagen. LAOTISCHE MINISTERS Amerika ontkent de vestiging van bases besloten de spanning in Zuid oost-Azië te handhaven. Het is nog niet duidelijk of dit hun enige tief is, of dat het deel uitmaakt een uitgebreid communistisch offen sief. De woordvoerder van he: Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, Lincoln White, die dit gisteren verklaarde, ontkende tege lijkertijd de Noordvietnamese be schuldiging, dat de Verenigde Sta ten bases in Laos vestigen. De woordvoerder herhaalde dat de re bellen in Laos naar de mening der Amerikaanse regering worden ge steund en geleid door Noord-Viet- nam. De Laotische minister van defensie, generaal Southone Pathammavong, deelde gisteren mee dat Noord-Vietnam aan zijn grens met Laos luchtdoelgeschut in stel ling heeft gebracht. In een gesprek met de pers zeiden Laotische ministers dat de aotiviteit der opstandelingen doet denken GEVOLG VAN T.B.C.-EXPLOSIE De staatssecretaris van defensie M. R. H. Calmeijer heeft in de gebeur tenissen, die tot de besmetting achttien militairen in het garnizoen Ede met t.b.c. hebben geleid, aanlei ding gevonden de volgende maatre gelen te gelasten: 1. Insluiting bij de verzending van gegevens betreffende de controle van militairen, die met t.b.c.-patiënten in con- zijn geweest, van een bewijs van ontvangst, dat getekend en gedateerd dient te worden terug gezonden. 2. Invoering van een door iedere mi litair van de Koninklijke landmacht en Koninklijke luchtmacht steeds bij zich dragen en bij ieder medisch onder zoek te tonen identiteitsbewijs, waarop is zijn gemeld de voornaamste me dische gegevens van de houder, zoals de bloedgroep en rhesusfactor, de vacci natietoestand, de röntgenologische con- Groot voedseltekort in Rood-China In Britse diplomatieke kringen ver luidt dat de voornaamste leiders van communistisch China ergens buiten Pe king vergaderen, om een oplossing te vinden voor de ernstige binnenlandse problemen. Het grootste probleem is het nijpende voedseltekort, gevolg van te kortkomingen van het communestelsel, van de droogte en van de vreselijke over stromingen die daarop volgden. trole van de longen, de sanering van het gebit, het brilvoorschrift, overgevoe ligheid voor medicamenten enz. Verwacht wordt, dat door deze twee maatregelen voor de toekomst voorko men wordt, dat belangrijke medische ge gevens bij overplaatsingen van militairen in het ongerede kunnen raken. Poliofonds waarschuwt: Kinderverlamming niet overwonnen Het wordt steeds moeilijker om het Nederlandse volk duidelijk te ma ken. dat de kinderverlamming be paald nog niet tot de overwonnen problemen behoort. De op zichzelf verheugende oorzaken van deze ontwikkeling zijn van tweeërlei aard. enerzijds de grootscheepse inenting tegen polio met de daaraan verbon den publiciteit, anderzijds het terug lopen van het aantal nieuwe ziekte gevallen in Nederland. Maar zelfs al zouden zich nooit weer nieuwe ziektegevallen voordoen, dan nog blijft er een grote en kostbare taak: de verzorging van hen die in vroegere jaren het slachtoffer van de kinderver lamming werden. Aldus wordt geconcludeerd in het „Overzicht van dew erkzaamheden van het Prinses Beatrix-poliofonds in 1958". De juistheid van deze conclusie wordt op overtuigende wijze aangetoond door de nog steeds in omvang groeiende acti viteiten van het poliofonds. Ook blijkt uit dit verslag hoe veelzijdig de werk zaamheden van dit fonds zijn. Behalve steun aan instellingen werden iet minder dan rond 400 poliopatiënten langs individuele weg geholpen. Verkeerd bericht In een radiouitzending is een bericht gelanceerd, als zou Hr, Ms. Evertsen be schoten zijn door een buitenlands oor logsschip. igerustheid bij familie en verwan- opvarenden van genoemde bo dem weg te nemen, deelt de Marine voorlichtingsdienst mee, dat het verhaal uit de lucht is gegrepen. Van schade of slachtoffers is geen sprake. aan de slag om Dien Bien Phoe. (Een ring van luchtdoelgeschut om dit fort heeft in dertijd bevoorrading door de lucht onmo gelijk gemaakt en was een van de voor naamste oorzaken van de val). Hoewel er de afgelopen twee dagen nieit is gevochten, blijft de toestand noordelijke provincies van het koninkrijk gespannen- Volgens een regeringswoord voerder worden de rebellen per fiefts be voorraad. (Ook dit doet denken aan Dien Bien Phoe. waar voor de bevoorrading bataljons fietsers werden ingeschakeld). In Vientiane, de hoofdstad van Laos, aan acht leiders van de communistische Neo Lao Haksat-partij onder wie prins Souphanouvong huisarrest opgelegd. Zij zullen terechtstaan wegens samenzwering tegen de regering en hulp aan buitenlandse troepen- Wallstreet veert weer op De New Yorkse effectenbeurs heeft gis teren een deel van de verliezen van maan dag ingehaald De koerswaarde van alle ;enoteerde fondsen nam met f 7,5 miljard oe tegen een verlies van f 20Vz miljard op maandag- De 'winsten liepen uiteen van enkele centen tot twee dollar, doch bij ■lectronica, projeotielen en raketten lie pen zij soms op tot 6 dollar. De meeste staalwaarden, spoorwegen, chemische fondsen en elektrische uitrus ting gingen ook voorudt. Van de 1193 fondsen gingen 709 vooruit, 288 achteruit "96 bleven onveranderd. Het gemid delde van A.P- voor 60 aandelen steeg 1,50 dollar tot 230,7 De index van Standard and Poor voor 500 waarden herwon meer dan de helft van het verlies, die van Dow Jones een derde door een stijging van 4,28 tot 658,07. De beurzen van Europa reageerden gis teren minder dan verwacht werd. B s e 1 sloot zeer prijshoudend, P a r ij s had een lichte koersdaling, Oslo gaf weinig afwijkingen, Stockholm en Genèvi hadden kleine verliezen. In Franfor werden vrij aanzienlijke dalingen ten del< ingehaald. Londen had vrij veel zeei kleine verliezen. Als een kloek met haar kui kens, zo dobbert het Britse marineschip achter de nietige kano's in Het Kanaal. De jonge kanovaarders maken een over tocht naar het schiereiland Cherbourg, waar zij hun va kantie zullen doorbrengen. W.-Duitsland ontkent medewerking aan Franse atoombom Het Westduitse ministerie van defensie heeft, naar aanleiding van een bericht een Londens dagblad, tegengesproken dat West-Duitsland deelneemt aan de produk- tie van de Franse atoombom. De woord voerder noemde het bericht absurd, maar voegde eraan toe niet te weten of mis schien Duitse deskundigen op particuliere basis aan het werk van de Franse atoom bom deelnamen. Volgens de overeenkomst van Brussel van maart 1955 is het West- Duitsland verboden atoom-, biologische of chemische wapens te vervaardigen. Een woordvoerder van het Engelse mi nisterie van buitenlandse zaken ontkende dat de inlichtingendienst van de N.A.V.O. onderzoek zou instellen naar de be weerde medewerking van Westduitse ge leerden aan de Franse atoombom. Uit Parijs wordt overigens gemeld dat de ontploffing van de eerste Franse atoombom spoedig gevolgd zal worden door de produktie van een waterstofbom. De kikvorsmannen die in het Toplitz meer in Oostenrijk duiken naar kisten vol documenten en valse bankbiljetten, die daar aan het eind van de oorlog door de SS zjjn gedeponeerd, hebben volledige .tabotageinstruclies in het Engels, N e- d e r 1 a n d s. Noors en Duits gevonden- De instructies, die zijn uitgegeven door de SS, omvatten handleidingen tot het opblazen van schepen, vliegveldinstalla ties en andere militaire inrichtingen. Geruchten dat het dagboek van Himm- !er zou zijn opgedoken, werden tegenge- Löhde, de leider van de groep kikvors mannen, die in dienst zijn genomen door het Westduitse tijdschrift Der Stern, ver klaarde een aantal dreigbrieven uit Duits land te hebben ontvangen, waarin wordt bevolen het duiken te staken. Verder ze: Löhde, dat iemand de duikwerkzaamhe- den heeft willen verhinderen door een kabel door te snijden waaraan een vlot was bevestigd De duizenden valse pondsbiljebten die in de opgehaalde kisten zaten, zijn door de Oostenrijkse autoriteiten in beslag ge- Macmïllan boos op De Gaulle De voorbereidingen voor de ont vangst van Eisenhower in Frankrijk hebben de ontstemming van de Britse eerste-minister Macmillan opgewekt, aldus het Amerikaanse tijdschrift Newsweek. Zoals bekend, heeft De Gaulle Macmillans voor stel tot een bespreking door de wes telijke Grote Drie kortweg van de hand gewezen. Macmillan heeft zich hier vreselijk nijdig over gemaakt, volgens Newsweek. In Schotland wacht er een spook op Eisenhower. Een fluitspelend spook, dat behoort bij kasteel Culzean. Het kasteel gelegen op een hoge rots met een majes tueus uitzicht op de bijzonder mooie Firth of Clyde, staat sinds 1945 op Eisenhower wachten. In dat jaar hebben de Schot ten Eisenhower willen danken voor zijn diensten, bewezen aan de wereld. De Schotten hopen nu, dat Eisenhower één of twee dagen op het kasteel zal ver toeven, tijdens zijn bezoek aan koningin Elizabeth. Het kasteel heeft twee golf links. De Schotten maken dus een goede kans, dat Ike komt. De Sabena, de Belgische luchtvaart- aatschappij. zal in december viermoto- ge Boeing-straalvliegtuigen in dienst ;men. De maatschappij heeft er besteld. Geef mij maar.. Frankrijk rekent VIRGINIA HO. 1 CIGARETTES Fidel castro, de Cubaanse minister president, moet eigen handig een einde hebben gemaakt aan een bijeen komst van contra-revo lutionairen. De vergade ring van de contra-revo lutionairen ergens in Ha vanna had juist het punt bereikt, waarop een rege ring gevormd zou wor den, toen Castro binnen kwam. „En welke portefeuille krijg ik nu?", vroeg de gebaarde minister-president de ver schrikte samenzweerders. Daarop stonden enkele adju danten van Castro op, die zogenaamd met de samen zweerders onder een hoedje hadden gespeeld, en namen 't hele gezelschap gevangen. Het Amerikaanse blad Miami News. dat dit weet te melden, schrijft verder d«t de agenten van Castro micro foons en bandrecorders in het huis hadden aangebracht, waar de contra-revolutionai ren geregeld vergaderden- De samenzweerders beston den voornamelijk uit zaken lieden, die zich gedupeerd voelden door Castro's econo mische maatregelen, en mi litairen, die trouw zijn ge bleven aan de afgezette pre sident Batista. Ondanks dit succes van Castro heeft de samenzwe ring zich tot tot het platte land uitgebreid. In verschil lende delen van het land wordt gevochten en zijn ar restaties verricht. Ook in Havanna hadden vuurgevechten plaats. In de provincie Las Villas moet de toestand kritiek zijn. De au toriteiten hebben alle verbin dingen verbroken. op Amerikaans reactorplan 7V"AAST Frankrijk en Italië heeft ook Nederland belangstelling getoond voor atoomonderzeeërs. Via diplomatieke kanalen heeft de Ne derlandse regering Washington van deze belangstelling op de hoogte ge bracht. Zoals bekend, zijn de Verenigde Sta- en bereid hun Atlantische bondgenoten e steunen bij het ontwerp en de ver- aardigdng van onderzeeërs, voortgedre- en door atoomkracht. Franse diplomaten hebben inmiddels verklaard, dat Frankrijk de Amerikaan se steun bij het vormen van een door kernenergie aangedreven vloot, 'met stemming zal begroeten. Van Amerikaanse zijde is op deze Franse verklaring nog niet gereageerd, doch in Frankrijk rekent men er op, dat Eisenhower bij zijn bezoek aan De Gau- le, volgende maand, de plannen voor een atoomreactor als begroetingsgeschenk zal meebrengen. Een dergelijk „geschenk" is mogelijk de Amerikaanse wet verbiedt alleen het geven van informaties inzake kernwa pens aan landen, die nog niet over kern energie beschikken. Reeds heeft Frankrijk van Amerika 440 kilo verrijkt uranium voor een atoomreactor gekocht. In Washington bestonden reeds plannen Frankrijk de beschikking te geven over de blauw drukken van de Amerikaanse atoom onderzeeër Nautilus. Frankrijk heeft deze drukken echter niet nodig; er is alleen belangstelling het voortstuwingsmechanisme. W isselvallig Als het niet regent... ~kMSTREEKS deze tijd zijn weer veel vallende sterren te verwachten, de ■ogenaamde Perseiden. De grootste •terrenregens komen meestal in de nacht tan 11 op 12 en 12 op 13 augustus. if* De Bilt verwacht tot don derdagavond Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Dezelfde temperatu ren als vandaag of Iets ho gere. (Opgemaakt 11.15 uur) ZON EN MAAN Donderdag 13 augustus; zon op 5.19 en onder 20-10; maan op 15.53 en onder 00.05 uur; 18 augustus volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur De afgelopen ongunstig voor hopen, dat de nt het komende nacht helder en dat de sterrenregen zich vertonen zal. De meeste kans op waar neming vindt men tussen Cassiopeia en de horizon. De Perseiden zijn zeer fijne deeltjes, soms niet groter dan een zandkorrel, die in ellipsvorm om de zon draaien buiten de baan van Pluto en die op of omstreeks twaalf augustus de baan van de aarde kruisen. Als deze deeltjes in de aardatmosfeer terecht komen, wor den zij door wrijving gloeiend verhit zodat er op ongeveer 100 km hoogte lichtflitsi

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1