Jïicuiwe gtihsctfe GTouranl Premier Castro maakt weer schoon-schip Winst Spoorwegen daalde meer dan f 3 miljoen Naar schatting 1500 personen in arrest Koningin terug Luchtbrug naar het bedreigde gebied Haagse dames in Utrecht verdronken Bonn stille vennoot in atoomproject goederenvervoer Reizigers- en in 1958 teruggelopen SPANNING IN LITTLE ROCK WIS® 1 Europa geteisterd door storm, hagel en onweer DINSDAG 11 AUGUSTUS 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11637 F. DIEMER CURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticfi is ghtbltoea triyn bert ia toyljenspoef Na STARHEID beweging Zie pagina 2 Komplot tegen Cubaanse regering Formalisme Rusland weigert handelsverdrag met Benelux DE SOWJETUNIE heeft gewei gerd een handelsovereenkomst met de Benelux te sluiten, omdat het verdrag inzake de economische unie van de drie landen nog niet door alle drie parlementen is goed gekeurd. De Sowjetunie is daaren tegen wel bereid afzonderlijke han dels- en scheepvaartverdragen te sluiten met Nederland en de Belgisch-Luxemburgse economische unie. Volgens het Agence France Press schij nen de Beneluxregeringen onaangenaam verrast te zijn door dit formalisme van de Sowjetunie. Zij plegen thans overleg over het antwoord. A.F.P. merkt op, dat het verdrag tot nog toe alleen door Luxemburg is geratificeerd. Koningin Juliana en prinses Irene zijn gisteravond omstreeks kwart voor negen per vliegtuig uit Napels in Nederland teruggekeerd. Het toestel heeft op de vlucht Napels—Soesterberg geen tussen landing gemaakt. Prins Bernhard kwam vandaag op pa leis Soestdijk aan. Prinses Beatrix zal, is gemeld, nog enige dagen in Flo- verblijven. zwering ontdekt tegen het regime van Fidel Castro. Deze samen zwering zou echter de kop ingedrukt zijn, doordat Castro een ieder heeft laten arresteren die er bij betrokken zou kunnen zijn. Het gevolg is dat zeker 1500 personen in voorlopig arrest zijn gesteld. In het leger is schoon schip gemaakt door alle officieren, die indertijd onder Batista dienden, gevangen te nemen. Wat de burgers betreft schijnen vooral grootgrond bezitters te zijn aangehouden. Dezen verzetten zich namelijk tegen Castro's plannen tot herverdeling van het land. Hoewel in officiële kringen wordt gezegd dat het complot is opgerold, zijn er aanwijzingen dat in de pro vincie Las Villas (Midden-Cuba) nog zuiveringsacties worden uitgevoerd. De telefoonverbindingen met Las Villas zijn op last van de autoriteiten verbroken. De militaire kampen in en om de hoofd stad Havanna zijn hermetisch afgesloten. Intussen gonst het in Havanna van ge ruchten, waarop geen officieel commen taar is gegeven? Een hiervan luidt dat de samenzweerders van plan waren de vr gere senator Tellaeche tot president benoemen, diens collega Milhanes tot pre mier en een zekere Vazquez tot hoofd van de politie. Van Tellaeche en Milhanes is bekend dat zij zijn gearresteerd. Een ander gerucht wil dat de Ame rikaanse majoor William Morgqn. die indertijd aan de zijde van Fidel Cas tro heeft gestreden, zich in kringen van Cubaanse samenzweerders in het buitenland heeft ingedrongen. Hij zou met een schip revolutionairen uit de Dominikaanse republiek naar Cuba Brits plan voor Laos? TTET Laotische leger heeft giste- AJ- ren een luchtbrug in werking gesteld om de regeringstroepen in de noordelijke provincies te kunnen versterken en vrouwen en kinderen uit dat gebied te kunnen evacueren. In de noordelijke provincies ope reren zoals bekend de benden van de communistische Panthet Lao. Volgens berichten van regeringszijde is het de regeringstroepen gelukt de rebel len uit vier van de vijf bolwerken die zij in de provincie Sam Neua hebben, te ver drijven De vrouwen en kinderen worden naar zuidelijker streken gebracht, om het voedseltekort in Sam Neua zo gering mo gelijk te houden. Over de grens tussen Sam Neua en Noord-Vietnam zijn volgens de bevelheb ber van het Laotische leger in de noor delijke zone tot nu toe zes bataljons com munistische guerillatroepen het gebied van Laos binnengedrongen. Zij zouden meer dan twintig dorpen hebben bezet. De noordelijke bevelhebber noemde de toestand in de bedreigde provincies zeer ernstig, maar indien de Noordvietname- zen geen versterkingen zenden, zullen de Laotische troepen het naar zijn mening dat Engeland AUTO REED IN SINGEL Van de Rijnkade in Utrecht i6 gister middag een auto in de Singelgracht ge reden. Hierbij kwamen twee personen om het leven. Een derde inzittende, die uit de wagen werd geslingerd, kon door op- Varenden van een passerende rondvaart boot udt het water worden gehaald. De slachtoffers zjjn de 54-jarige mevr. J. E. FurnéeHonig, die de wagen be stuurde en haar 76-jarige moeder me vrouw H. HonigPies. De 21-jarige me juffrouw C. Furnée kon worden gered. Zü waren allen uit Den Haag afkomstig. De Utrechtse brandweer, die spoedig na het gebeurde met een takelwagen arri veerde. 6laagde er aanvankelijk niet in de auto op het droge te trekken. Toen men zag. dat de wagen, ale gevolg v het losschieten van een kabel opnieuw de diepte zou verdwijnen, werden de twee zich in de auto bevindende per sonen van af een bootje uit de auto ge haald. De redding kwam evenwel te laat. Direct nadat de belde slachtoffers uit de auto waren, zonk deze opnieuw. Eerst een uur later slaagde men er in de zwaar gehavende wagen op de wal te trekken. Ooggetuigen hebben verklaard, dat de auto met flinke vaart langs de parkeer haven de singel in reed. In plaats van gas te minderen zou meer gas zijn ge geven, waardoor de wagen over de be tonnen stootrand heenschoot en ove kop het water inreed. binnenkort met de Sowjetunie overleg zal plegen met een nieuw plan tot pacificatie Laos. Beide landen maakten deel uit de Geneefse conferentie van 1954, waarop Laos zijn onafhankelijkheid kreeg. De Britten hebben over deze zaak reeds contact opgenomen met de Franse en "e Amerikaanse regering. Aangenomen ordt dat het nieuwe Engelse plan voor- et in een commissie vaq de Verenigde Naties, die de situatie ter plaatse moet onderzoeken. zijn meegevaren en onderweg, met behulp van aan boord gesmokkelde aanhangers van Castro, Jiet schip in zijn macht hebben gekregen, waar na de revolutionairen in Midden- Cuba aan de autoriteiten zouden zijn uitgeleverd. De radio van de Dominikaanse republiek wist gisteren te melden dat Fidel Castro om het leven was gekomen- Dit bericht werd in Ha vanna echter onmiddellijk tegen gesproken. De Premier zou de on juistheid van het radio-bericht aan tonen door vandaag een rede te houden tot het volk. Naar deze toe spraak werd met spanning uitgezien, omdat dan mogelijk duidelijk zou worden wat zich achter de schermen in de Cubaanse regeringskringen heeft afgespeeld. Dr. Van Houten staatssecretaris van B.Z. Hel was me het avontuur wél, dat Tineke Rog en Arie Zoutenbier in hun vakantie beleefd hebben: een reis met vaders logger meemaken en dan midden in de nacht wakker geschud worden omdat het schip gaat zinken. Bij hun aankomst in Vlissingen gistermiddag waren ze blijkbaar weer over de schrik heen. De bemanning trouwens ook. Over spanning en opluchting van zestien opvarenden van de SCH 37 leest u een uitvoerige reportage op pagina 5. Daily Herald over Franse proef BIJ het vervaardigen van de atoombom die Frankrijk bin nenkort in de Sahara tot ontploffing zal brengen, helpen volgens het En gelse blad Daily Herald Westduitse geleerden. Het feit dat dit is uit gelekt, zo schrijft de Daily Herald, is aanleiding geweest tot een nauw keurig onderzoek door de geheime dienst van de N.A.V.O. Men wenst van officiële zijde op dit bericht geen commentaar te geven. West- Duitsland, dat op grond van een verdrag geen eigen kernwapens mag vervaardigen, zou de „stille vennoot" van Frankrijk zijn in het atoomproject. De Bondsrepubliek zou vermoedelijk zowel contanten als tech nische kennis leveren- Inmiddels is van verschillende zijden gewezen op de mogelijkheid dat de Franse proef zal worden genomen als president De Gaulle van 27 tot 30 augustus in Alge rije is Een woordvoerder van de regering heeft dit echter pertinent ontkend. Wel werd verklaard dat alle voorzorgsmaat regelen zijn getroffen voor het nemen van de proef. Chroesjtsjef De kanunnik John Collins van de Lon dense St. Paul's Cathedral heeft aan d» regeringsleiders der „atoommogendheden' brieven gezonden, waarin hy aandringt op openbare en bindende verzekering dat de proeven met kernwapens niet zul len worden hervat"- Premier Chroesjtsjef van Rusland heeft sgrepen om me t als tot staatssecretaris van buitenlandse za ken is benoemd dr. H. R. van Houten, tot nu toe directeur-generaal politieke zaken van het ministerie, waaraan thans als staatssecretaris wordt verbon- Dr. Van Houten, die reeds buitenge- oon en gevolmachtigd ambassadeur werd 13 augustus 1907 in Den Haag ge boren, Hij studeerde rechten in Leiden promoveerde op het onderwerp „Egyp- internationaal statuut". >e nieuwe staatssecretaris heeft vooral de laatste tijd van zich doen spreken ais de bekwame onderhandelaar met West- Duitsland over de grens- en andere kwes- Voor dr. Van Houten op het departe ment werd geplaatst, was hij in de bui tenlandse dienst werkzaam in Kopen hagen, Stockholm, Berlijn, Washington, Brussel en Mexico. landsche Spoorwegen minder gunstig geweest dan 1957. Men wyt dit in het zojuist verschenen jaarverslag aan de verminderde economische activiteit en d mede daardoor toegenomen concurrent andere vervoermiddelen. Dank zy verlaging van de kosten (ondanks loonsverhoging) kon men het jaar toch afsluiten met een batig saldo f246.000 (1957 f3.500.000). De opbrengsten daalden met f 13.6 miljoen tot f 493.1 mil joen, de ontvangsten uit het reizigersver- met f 0.8 miljoen, die uit het goe derenvervoer met f 12.2 miljoen. De kos ten liepen terug met f 10.3 miljoen en kwamen op f492.9 miljoen. De exploita tiekosten waren f7 miljoen lager dan in 1957. De omvang van het reizigersvervoer is in 1958 anderhalf procent onder het niveau van het voorgaande jaar geble ven. Het totale aantal reizen bedroeg 186.6 miljoen, het aantal reizigerskilo meters daalde van 7.612 miljoen tot 7.466 miljoen. De gemiddelde reisafstand be droeg 40 kilometer (1957 40.2 km). In het internationale verkeer steeg het aantal reizen met 19.2 procent, het aantal reizigerskilometers met 14.5 procent. Het goederenvervoer liep terug. Het vervoerde gewicht nam met 6.5 procent af tot 23.6 miljoen ton. het aantal ton- kilometers van 15.9 tot 15.3 miljoen ton. De personeelssterkte daalde van 32.870 tot 32.700 personen. Veiligheid Het spoorwegnet werd uitgebreid met 4.9 kilometer tot 3227.5 km, waarvan 1623.9 km thans is geëlektrificeerd. In 1958 werd 41.1 km voor elektrisch ver voer geschikt gemaakt. Er werd f 66.9 miljoen geïnvesteerd in spoorwegen, bruggen, viadukten, vrije kruisingen en beveiligingsinstallaties. De beveiliging betrof een groot aantal baanvakken. Over een lengte de Johan Willem Friso-kapel weliswaar goed gemutst, als zij ergens moesten musiceren, maar de eenvoudige hoofddek sels waren de bewoners van Assen toch wel een doorn in het oog (al is de vergelijking wat mank). Een inzameling bracht echter uitkomst: over enkele dagen zal de overdracht geschieden van een aantal fraaie sjako's. Gisteren werden ze gepast en het scheen wel, of de muziek, die de leden van de kapel produceerden, nog wélluidender was. In het ziekenhuis te Tilburg is gisteren overleden de 19-jarige diensbpliohbige soldaat A. F. M. van der Linden, na een ongeval dat hem bij het zwemmen in de Dommel bij Eindhoven op 6 augustus overkwam. Hij brak zijn nek. Cliessman 23 oktober naar gaskamer Een rechtbank te Los Angelcw heeft gis teren bepaald, dat de schrijver-misdadi ger Caryl Chessman op 23 oktober in de gaskamer van de gevangenis San Quentin zal worden terechtgesteld. De advocaten van Chessman zijn echter van plan weer in beroep te gaan om te trachten opnieuw uitstel van de executie te bewerkstelligen. Chessman en zijn advocaten zijn er nu reed6 door handige juridische manoeu vres elf jaar achtereen in geslaagd de uitvoering van het doodvonnis te ver hinderen. Morgen gaan de scholen open scholen in Little Rock weer open en de spanning in deze door het negerprobleem beruchte Ameri kaanse plaats is weer gestegen. De middelbare scholen moeten zoals be kend op berperkte schaal kleurlin gen toelaten Het hoofd van de plaatselijke politie heeft reeds al zijn beschikbaar personeel op geroepen om bij de scholen te patrouil- Van verschillende kanten worden acties gevoerd, die de sfeer in Little Rock vertroebelen. Er is zelfs een economi sche strijd ontbrand, 'n Groep blanken heeft namelijk een boycot tegen de winkeliers afgekondigd om van Boycot tegen winkeliers afgekondigd een protest tegen de rassenintegratie op de scholen af te dwingen. Gisteren er evenwel nog weinig van de boycot te merken. Ook de Nationale vereniging ter be hartiging van de belangen van de kleurlingen is weer actief geworden. De vereniging heeft gedreigd met ge rechtelijke stappen, omdat op twee scholen, die tot nu toe alleen door blan ken werden bezocht, slechts zes negers worden toegelaten. In het totaa] heb ben niet minder dan zestig negerleer lingen om toelating gevraagd. Gisteren had ook de eerste demonstratie in Little Rock plaats. Vijftig blanke scholieren met vlaggetjes verzamelden zich voor de particuliere Raney-school voor blanken, die wegens geldgebrek gesloten moest worden. Ook in andere delen van het zuiden der Verenigde Staten neemt de spanning toe. In Montgomery in Alabama legde gouverneur John Patterson deze dui delijke verklaring af: „Als op een school in Alabama integratie w toegepast, dan zal dat over mijn lijk van 113 km- werd een. automatisch blokstelsel met lichtseinen aange bracht. Per 31 december was 713 km (22 pet) van het net op deze manier beveiligd. Er waren toen 227 over wegen uitgerust met automatische en 18 met halfautomatische knipper lichtinstallaties. Bij 91 overwegen waren halve overwegbomen in dienst, waarvan 70 met automatische bedie ning. Bij 25 overwegen werden, rode knipperlichten aangebracht. Het fonds voor de financiering van het opheffen van gelijkvloerse kruisingen was aan het einde van het verslagjaar f 14.6 miljoen groot. Dat de opheffing van deze kruisingen niet zo vlot gaat als men had verwacht, schrijft de N.S.- directie toe aan de financieringsmoeilijk heden der gemeenten ten aanzien var hun aandeel in de kosten. De materieelpositie werd aanzienlijk verbeterd. Tegenover de afvoer vai laatste elf stoomlocomotieven en vai negentien dieselelektrische locomotieven stond de ïndienststelling van veertien dieselelektrische locomotieven. Het aan tal zitplaatsen steeg met 4310 tot 116.920. Het totale aantal goederenwagons m eigendom daalde van 22.230 tot 20.890, doordat de aflevering van nieuwe wa gens liet wachten. eerste met de proeven zal beginnen- Zoals bekend doen in Amerika al lang geruchten de ronde dat, wanneer op 31 oktober de afgesproken termijn afgelopen is, nieuwe proeven zullen worden genomen. Ontmoet Bouclewijn Marie Thérèse Prinses Marie-Thérèse van Bour- bon-Parma is gisteren per auto naar de Rivièra vertrokken en dit heeft de geruchten dat een ver loving op til is tussen de 25-jarige Franse prinses en koning Boude- wijn van België weer nieuw voed sel gegeven. De vader van de Prinses, prins Xavier, maakte gisteren het ver trek van zyn dochter bekend, doch over het doel van de reis zweeg hy. Zondag vertrok zoals ge meld koning Boudewyn plotse ling per vliegtuig naar de Rivièra. Ook over zün reis werd geen en kele mededeling verstrekt. Vrij koel f. De Bilt vermacht tot mor- genavond: 1 Half tot zwaar bewolkt en g vrij koel weer met af en toe regen. Zwakke tot matige, k tijdelijk vrij krachtige zuid westelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 12 aug. Zon op 5.17 uur, onder 20.12; Maan op 14.45, onder HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur D Helde Ypenburi VUss Madrid Ma'.lorca 1 bew. h. bew onbew h. bew I bew. windstil windstil windstil windstil windstil Kampeerders van de Hoek verdreven Een HEVIGE storm, gepaard gaande met zware onweers-, regen- en hagelbuien, heeft gisteren enkele delen van Europa geteisterd. In het buitenland kwam bij de hevige storm een vrouw om het leven en vele personen werden gewond. Ook in ons land kwam gisteravond on weer voor. gepaard met regen- en hagelbuiep In Hoek van Holland werden gister avond om half zes duizenden badgasten door het onweer overvallen. Velen trachtten hun zomerverblijf te bereiken, maar moesten voor het geweld van de hagelbuien schuilen onder bomen en zelfs onder auto's. Hagelstenen, zo groot als duiveneieren richtten veel schade aan op de tuinen, waar veel glas werd ver nield. In een ogenblik tijd stonden tal loze kelders in De Hoek onder water. Het caravankamp liep geheel onder. De caravans cn linnen tenten zakten weg. De brandweer en de technische dienst van de gemeente waren enkele uren druk bezig met het leegpompen van het ter rein en het in veiligheid brengen van de verdrevenen. Door de storm werden veel tenten aan flarden gescheurd en veel kampeerders moesten hierdoor hun vakantie vroegtijdig afbreken. Gat in de weg In het fietspad op de 's-Gravenzandse- weg zakte plotseling een gat. Een Rot terdammer die juist op de fiets passeer de, werd het slachtoffer, Hij raakte met zijn voorwiel in het gat en kreeg een hoofdwond en enige schaafwonden Ook op andere plaatsen vielen gaten in het wegdek. De totale schade wordt geschal op vele duizenden guldens In andere delen van ons land richtte het onweer veel schade aan. In 't buurt schap Varsel (gemeente Hengelo) gingen twee korenbulten in vlammen op. In Hummelo cn Keppel brandde een door de bliksem getroffen hooischuur geheel nit. Hierbij ging een grote partij graan verloren. In Brammen werd een villa door dc bliksem geraakt en brandde af. De storm die met onweer gepaard ging, was het hevigst in het buitenland. In Lausanne in Zwitserland kwam een kampeerster om het leven toen een reus achtige boom op haar tent viel. Vier andere mensen werden gewond. In de stad werd het dak van een huis wegge blazen om daarna terecht te komen op een geparkeerde auto, waarbij twee mensen werden gewond. Vele auto's wer den door vallende bomen beschadigd. Zware stenen Milaan en Turijn werden getroffen door een hagelbui, waarbij stenen van meer dan een pond vielen. Tien personen wer den gewond toen door de storm daken werden afgerukt, bomen werden ontwor teld en ruiten werden verbrijzeld. In Frankrijk kwamen windstoten voor van 100 kilometer per uur. In Lyon werd een vrouw gewond toen zij werd getrof fen door een dakpan. Grote bomen waai den om en richtten veel schade aan in parken Het verkeer ondervond veel stagnatie. Brandweerlieden moesten zes toeristen redden, die door de storm wa ren overvallen toen zij zich op een meer bevonden. Op het Meer van Constanz in West-Duitsland werden door de wa- terpolitie eenentwintig roeiers en zeilers gered. In Karlsruhe brak een kerktoren af. Brokstukken kNvamen terecht op een autobus met toeristen. De chauffeur en jn assistent werden gewond. De hevige regenbuien hebben een groot deel van Cornwall in Zuidwest-Engeland doen overstromen. Bij Londen strandden auto's, omdat het water bijna een meter hoog stond. Hier kwamen echter geen persoonlijke ongelukken voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1