Oude vervallen molen werd riant zomerhuis Zeventig zieken uit Leiden omgeving een week met de Henry Dunant op reis en ME UWE LEIDSCUE COURANT 3 MAANDAG 10 AUGUSTUS 19S9 Agenda voor Leiden Dinsdag Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 uur: koor ge opend voor meditatie en gebed. Prediker. 8 uur: ervartgelisatiebijeen- komst, spreker de heer J. Maasbach. Woensdag Pieterskerk, 7.30 u.: avondgebed. De Lakenhal, 10 tot 12 uur: „kijkrace" voor kinderen. Kooilaan, 8 uur: straatprediking Baptis ten Gemeente. Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Steenschuur 6, 8 uur: ledenvergadering De Natuurvriend. Donderdag De Lakenhal, 10 tot 12 uur: „kijkrace" voor kinderen. Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 uur: koor ge opend voor meditatie en gebed. Vrijdag Vroom en Dreesmann, 10.30 uur: ope ning tentoonstelling over Suriname door mr. R. H. Pos, gevolmachtigd minister van Suriname. De Lakenhal, 10 tot 12 uur: „kijkrace" voor kinderen. Zondag (16 augustus) OEGSTGEEST: Kasteel Oud-Poelgeest. 730 uur: openbare bijeenkomst ter gele genheid van de joods-christelijke confe- Apotheken De dienst der apotheken wordt van maandag 10 aug. tot en met vrijdag 14 aug. waargenomen door apotheek Boek wijt, Breestraat 74, telefoon 20552. Tentoonstellingen De Lakenhal: Het Nederlandse Portret tot 31 augustus Prentenkabinet: grafische kunst van Nono Reinhold e.a (tot en met 15 augus tu.«). Museum van Volkenkunde, dagelijks tot 5 uur: tentoonstelling over de Zuid xee (tot en met 3 oktober). Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73; elke dag geopend van half 10 to* half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdae van 2 tot 5 uur Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopeo vaD 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur) Gravasteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigsr, tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst" p, de vakanties), concierge; Kolfmakci steeg Ida Geologisch en mineralogiscb museum Garenmarkt 1b: elke dag geopend van 1' tot 12 an vaD 2 tot 4 uur Rijksherbarium, Nonnensteeg l: elke dag geopend van 8.30 tot 12 30 en van i tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Archeologisch Instituut, Rapenburg 26 elke dag geopend van 9 tot 12 en van i tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg /4 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half 10 tot half t, op zaterdag tot 5 uur. Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van i tot 4 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag vaD i tot 5.30 eo van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 630 uur; vrijdag van 10 tot 530 en vbd 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 530 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraa' lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, ut zaterdag tot 1 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliu theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag vaD 4 tot o3U u woensdag en zaterdag van 12 tot 430 uu> en vrijdag (speciaal vooi de grotere ïeugd van 630 tot 830 uur 's avonds Pilgnmfathers-huisje, Boisotkade 2; el ke dag geopend vaD half 10 tot 12 eD van 2 tot 4 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 830 tot 1230 en van t tot 530 uur, behalve op zaterdagmiddag Rijksmeuseum voor Volkenkunde, Steen straat la: elke dag geopend vaD 10 to- Instituut voor culturele anthropologic Eerste Binnenvestgracht 33a: elke da* geopend van 9 tot 12.30 en vaD 2 tot 53< uur, behalve zaterdagmiddag Uitbreiding van de school aan de Medusastraat De dienst van Gemeentewerken heeft namens B. en W, onderhands aanbesteed het wljziigen van twee lokalen en het bijbouwen van een lokaal aan de bedrijfs- teohmisdhe school aan de Medusastraat. Hiervoor werden vijf aannemingsfirma's uitgenodigd. Hun inschrijvingsbedragen waren van hoog naar laag: J van Rhijn en Zonen te Katwijk aan Zee f 48.500 Aann.-bedr. vJi. Leo Zitman te Leiden 46.900; fa. Jac. van Riet te Leiden 45.770; N.V B. J Huurman Zn tc Leiden 45.211 en K. Burgy te Oegst- geest 44.786 De opdracht tot het uitvoeren van dlU werk is nog niet verleend. Eens iets anders dan AETIJD datzelfde FWEZIG: Mej. Geertr. J. Verbrugge, arts: Alweer een dokter met ■t*- vakantie. En de zieken dan? Die ook. Ja, zeventig zieken krijgen een week lang vrijaf van altijd diezelfde ruimte, altijd diezelfde matras en altijd datzelfde uitzicht. Uitnodigend lag het prachtige schip van het Nederlandse Rode Kruis vanmorgen aan de Havenkade te wachten en de bestuursleden van de afdelingen uit de omgeving van Leiden hadden zich ervan vergewist, dat het schip waaraan zij hun patiënten toevertrouwden, er zijn mocht. Toen de zon de laatste nevelgordijnen openschoof en een prachtige morgen tevoorschijn toverde, reed de eerste ambulance al uit Boskoop naar de Henry Dunant. Om zeven uur kwamen de eerste patiën ten aan. En daar rolden de auto's af en aan, uit de omgeving van Gouda (1/3) van de patiënten kwam uit die afdeling) en uit Leiden en omgeving. Om tien uur zou de laatste patiënt binnenkomen. En dan kon het feest beginnen. geboren. Voor zoveel ziekten zijn langzamerhand afdoende medicijnen gevonden. Voor reuma nog niet. Maar de heer Roman was van plan alles te vergeten deze week, oren en ogen open te houden, want er zou wat te beleven zijn. De heer Roman kan het weten. In 1956 is hij met Kasteel Staverden" de kanten van Rotterdam en Tiel uit geweest en van die tocht heeft hij een uitvoe rige reportage gemaakt. Als je met >'n tocht meegeweest bent, heb je eer eens wat om over te denken en te vertellen Daar kan je weer maan den op teren. Een feest zal het worden. Het waren allemaal glunderende gezichten op de Henri Dunant en op de Havenkade. Mej. Verbrugge zag ze één voor één aankomen, al die mensen die zij in de laatste tijd heeft bezocht om te kijken of men wel in aanmerking kwam om mee te gaan. Want de belangstelling voor deze prachtige reis is natuurlijk groot. Alleen als men vele- jaren ziek is geweest en bijna nergens meer kan komen, dan kan er een plaats worden gereserveerd. Men moet ook wel eens een paar jaar overslaan. Mevrouw M. H Zwart, Aar straat 1, bijvoorbeeld is in 1954 voor het laatst meegeweest en vanmorgen om 7.15 uur lag ze met de goede herinneringen aan die tocht in één van de drie vrouwen zalen te wachten op de schone dingen die komen zouden. Ze is nu 73 jaar an de laatste 25 jaren wordt ze sterk in haar bewegingen belemmerd door reumatiek. Haar vakantieweek geeft haar 76-jarige man, die haar altijd moet verzorgen, een paar vrije dagen. Mevr. Zwart was daar erg blij mee en ze had haar man op het hart gebonden, die week goed te besteden Op de enige mannenzaal zagen we de lieer W B. Roman'van de Lam mermarkt 31 nog even. Toen we bij hem aankwamen hoorden we hem net de verzuchting slaken, dat hij eigenlijk een generatie te vroeg was Ds. De Ruiter weer beroepi en Heeft ds. J. N. de Ruiter, Hervormd predikant te Leiden voor de wijkgemeen- te Kooi wijk, vorige week bedankt voor een beroep uit Breukelen, zaterdagmid dag werd hem ter kennis gebracht, dat de gemeente van Ommen (Overijssel) hem had verkozen. In Ommen werken twee Hervormde predikanten. Verbeteringen in woningen van De Goede Woning Het architectenbureau Paandekooper- Barnhoorn te Lisse heeft namens heit bestuur van de woningbouwvereniging „De Goede Woning" het vervangen vai droogclosefcs in 73 woningen aan Sophia- straat. Alexanderstraat en Anna Pau- lownastraat opgedragen aan de laagste inschrijver van een voor dit werk ge houden onderhandse aanbesteding. E. A. H. Halverhout te Leiden. De aannemings som ligt rond de dertigduizend gulden. Wedvlucht Het Oosten De postduivenvereniging Het Oosten hield zaterdag een wedvlucht van Trois- dorf af. In concours 160 duiven, die om 11-15 uur met oostelijke wind werden ge lost. Eerste duif binnen 21.30 uur, snel heid 1407.60 meter per minuut. Laatste duif binnen 2.22.59 uur. Uitslag: W de Haas i en 7; D Sonnega 2, 3. 8 en 10; E va nder Hooff 4, 18 en 22; A van Hemert 5 en 28; J van Wezel 6 en 16; K W van Dokkum 9 en 23; J. Rost 11, 13 15, 19, 20 en 27; H. va nder Vecht 12, 17, 25. 30 en 31; K. van der Berg 14. 29 en 32; A ter Haar 21 en 24: J. Verbaan 26- Sick en Co. In verband met verschuivin gen in het aandelenbezit is eervol ontslag verleend aan vijf commissarissen, t.w M. Sanders, dr. R. IJzerman, ir. E. D, Cartier van Dissel, ir. J. W. Coenen mr. D. C. M. Stigter. Ir. E. J. IJzern blijft zitting houden in het college, met twee leden werd aangevuld door de benoeming bij acclamatie van mr H. Th ter Haar Romeny en J. H. Middeldorp. De huidige uit twee leden bestaande direc tie werd voorts uitgebreid door de benoe ming tot directeur van de heren P. J. Bijlmer en G. L. Oostergo, directeuren van Hagemeyer en Co's handelmaatschap pij N.V. te Amsterdam, Juweel De „Henri Dunant" is een juweeltje van ?n schip. Prachtige ruime zalen met allo bedden naar het raam gekeerd, zodat iedereen een loge-plaats heeft. De keuken met de grote ketels, fornuizen en ijskast mag er ook zijn. Voor het verplegend personeel. 38 verpleegsters en broeders. de scheepsmoeder mej. Pietersen aan het hoofd, is de mooie recreatiezaal, waar ook gegeten kan worden. Het hele schip air-conditioned. Er is ook een radii- kamer, waar een werkstudent de pro gramma's verzorgt. Patiënten dragen zo ;n dan platen op aan het verplegend personeel, er wordt voortdurend een ver slag gegeven van alles wat men passeert avonds voor de lichten om half tien uitgaan, houdt de scheepsarts, mej. G J Verbrugge. een dagsluiting Nadat vanmorgen het Leidse bestuurs lid van het Rode Kruis de heer E. Moens de goede gevers van milde gaven cn an deren die zich voor deze reis hebben in gespannen en gaan inspannen, had be dankt, werd koers gezet naar Schoon hoven. Tussen half acht en half negen mogen de patiënten daar bezoek ontvan gen. Dan gaat de reis. zoals van tevoren vastgesteld, naar Harderwijk, dan naar Kampen, maar dan moet worden afge weken van dc vastgestelde route, omdat het I.Tsselwater een te lage stand heeft Van Kampen gaat de tocht over het IJs- selmeer weer naar Alkmaar. Vrijdag avond is dan Krimpen aan de Lek aan de beurt. In elk van deze plaatsen is een ontvangst in voorbereiding. Mèt alle opvarenden van de Hcnri Du nant hopen we op veel zon en zonnige gezichten. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Barbara, dr v J van Haarlem en G. A M. A. Hoogen- boom; Theodora Sophia Maria, dr v. A. P. van Ruiten en C. A. Heems kerk; Johannes Gerardus Jozef, z v. G. L. J. van Sohagen en J. P. Laiger- beng; Elisabeth Bou-dine, dn. v. M. van der Kleij en E. A. Bal; Jannetje Maria, dr. v. A. Ram en S G van der Horst: Rozalia Helena Maria, dr. v P. L van der Poel en P. A. van Leeuwen: Elisabeth Petronella. dr. v. C. P. J Boekei en J. A Smit: Cor- nelie Ernestine, dr. v. J. L. Unger en G. Vink; Bertus. z. v. C. H. Frederiks en F. Eenkhoorn. OVERLEDEN: A. D. Martijnse, 60 jaar, wed. van H. van Leeuwen. Mej. Wilschut overleden Zaterdagmorgen overleed in een van de rusthuizen van Leiden, mej. A. Wil schut, die vele jaren een trouwe zangeres was bij de koraalmuziek op 3 oktober. In 1953 werd zij gehuldigd, omdat zij toen voor de zestigste maal had meegezongen. Morgenmiddag om half 1 wordt in de aula van Rhijn hof een rouwdienst gehou den, waarna de begrafenis plaats heeft. Weer een gelukkige gegadigde voor een week vakantie wordt aan boord van de Henry Dunant gedragen. Het is de Warmondse Welsink van de Teylingerkade 2. Foto N, van der Horst HILLEGOM Wisselbeker voor Haarlem Bij de polowedstrijden, die zaterdag middag in de gemeentelijke zweminrich ting te Hillegom werden gehouden, is de wisselbeker gegaan naar de zwemvereni ging Haarlem. De wedstrijd, die in een prettige sfeer werd gespeeld, had tot re sultaat, dat Haarlem met 20 van V.Z.V. te Velsen won. H.Z.V.—V.Z.V. werd een overwinning voor de Hillegommers, maar die verloren op hun beurt met 30 van Haarlem, zodat de beker meeging naar Haarlem. Tot nu toe was de trofee in het bezit van H.Z.V. JSOORDWIJK Aanbesteding Namens de heer Blok werd door ar chitect Joh. van Tubergen alhier in het openbaar aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Hoogwakersbos- straat. Zeven aannemers hadden interes se voor dit werk. Dat waren achtereen volgens: Fa. Rietmeyer Wildenburg tc 's-Gravenhage, 60.065; J. Vink Zn te Noordwijk, 53.245; J. C. Beugelsdijk te Noordwijk, ƒ48.000; B. van der Wiel &- Zn eveneens te Noordwijk. ƒ45.585; de Katwijkers A. de Waard, ƒ44 600 en L de Best 42.240 en W. Oosterlee uit Valkenburg, ƒ40.310. De gunning werd nog aangehouden. OEGSTGEEST Naar Garderen Leden van de twee Gereformeerde jon gensclubs Johannes Post hebben een week in een G.J.O.-kamp te Garderen gekam peerd. Zij waren daar met ruim 100 an dere jongens, voor het merendeel afkom stig uit IJmuiden, Ridderkerk. Amster dam, Pijnacker en Poortugaal. Hoewel de eerste dag de regen spelbreker was bij de sportwedstrijden, heeft men de overige dagen genoten van zon en spel. Opvallend waren de bijzondere resultaten van de 26 Oegstgeester jongens bij de sportwedstrij den. Prijzen werden onder anderen ge wonnen door John Fockens, Karei van Hartingsveldt, Jaap van Hartingsveldt, Adri Lubbers en Nico Siljée. Bij de grote „joolavond" werd de gehele avond met groot succes verzorgd door de IJmuidense en Oegstgeester groepen. VOORSCHOTEN Uitbreiding Herv. school Door de architect ir. B. Uyterlinde te Voorschoten werd namens het besbuur van de Hervormde schoolvereniging het uitbreiden en verbouwen van de school aan de Schoolstraat onderhands opgedra gen aan W. Hennipiman te Leiderdorp voor een bedrag van 129.735. Ds. Den Boer naar Zaamslag Ds. M. den Boer. Gereformeerd predi kant te Voorschoten, heeft het beroep van de kerk te Zaamslag (Zeeland) aangeno men. Ds. den Boer staat tien jaar in Voor schoten. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 30 juli tjrn 5 augustus 1959 TE LEIDEN N Wageveld ge Noordeinde 39; J Muldersstraat 42. I. J. Klerks /rijdingsplein meeltapper, ster. Looierstraat 21: F C. der Lage Rijndijk 17; _M Heijkoop Stave Singel 106; A. A. Doornik, kantoorbediende. Ti Brandsmalaan 51; K. Koerts. V. d. Sande Bakhuyzenlaan 10; L. A. Eichhorn, kleuter leidster. Kam. Onneslaan 3; J. Onderwater Marend. Dwarsstraat 3; W. R. M. v. Ouden ■pleegstei R. Roe Stap g. 51; Parkstrs H. t 3: P. Ver. UIT LEIDEN VERTROKKEN: letcherts en fam., Lage Rijndijk 6a, Al le, Burg. Peeklaan 2, R. H. van Dijt Ti.. Franchimontlaan 33, 's-Gravenhage hage, Damasstraat 49. J. J. C Geul en Maredijk 161, Brits Oost-Afrika; D. dert en fam., W. Klooslaan 34. Lex Van Hogendorplaan 14. J. Goosen en Diefsteeg 6b. Katwijk, Tulpstraat 21a; Tomesen en fam.. Moddermanstraat Gre>enlo, Lichtenvoordseweg 33; W. T '3. Morssingel, Alphen lormanstraat 13; T. J. 'emminckstraat 23. Leider- it 5: C. M. Hoogduin, •ijk Z.H., Haagweg denn Rijn, K. Dc Schïe en fam., "I dorp. Resedastra: Kasteinstr M. M. tei dam. Wol 51. Katwi; Boog. Te Harkei, Ble weg 99; A. Wlelders. Waardstraat r. Tulpstraat 17; J. C. H weepark 3, Warmond. 1 15; R. M. T 1; J. M. Naber, Wit Pelikaanstra Smit, Roodenburgerstraat 59. Gouda. J. "j Stolberghof 34; P. J. de Vrijer, Tomat straat II. Moordrecht. Pr. Beatrixstraat C. van Dijk. geb. Hoekstra. Burggravenl 197, Vlaardingen. Schoolstraat 1; L. M. H ket. Hooigracht 5. Oegstgeest. Rhijng.str: weg 163; H. H. Perquin. Stille Mare 2. 1 sen. Lierstraat 54; A\ H. Neervoort. Ho Kerkgracht 18. Ede. Stationsweg 90; H van Putten. Janvossensteeg 56, Rotterd Molenstraat 5; S. H. Bloembergen, Haarli merstraat 234a, Bloemendaal, Ign. Bispin laan 56; R. E. Gollo, Boerhaavelaan 47. ragao; G. Veldt, Morsstraat 17, Warme Oosteinde lil; M. E. Rueb, Rijnsburgen 40. 's-Gravenhage Van Zaeckstraat 4: Ykenxa. Houtlaan 31. straat 21; H. Meijer. venhage, Soestdijksekade 517; L. M. L. Ji gens, Groenhovenstraat 13. Nijmegen. Berg en Dalseweg 132; M, S. Vuijk, Haagweg 59. NIEUW-BEIJERLAND behield mooi bezit (Van een onzer verslaggevers.) 7° ZAL **ET ongeveer gegaan zijn: op een dag, dat de hemel grauw en bewolkt was en de Hoeksche Waard er maar somber en triest bij lag, reed een auto over de dijk bij Nieuw-Beijerland. Wat die glanzende wagen daar deed, werd pas duidelijk, toen hij stopte aan de voet van de molen; de eeuwenoude, verweerde en verwaarloosde molen, die er op deze donkere dag nog ééns zo troosteloos uitzag. 1I/|"AAR DE INZITTENDEN van de auto dachten er niet zo over. Ze 1"-L stapten uit en zeiden tegen elkaar: „dat is hem" want zij zagen in gedachten de Hoeksche Waard onder een stralend blauwe hemel en veel zon, en zij zagen de oude, grauwe molen in een helder wit jasje. Het leek hun een ideaal plekje om daar rustige weekeinden door te brengen. Zij de heer Juan Aziria, (Spanjaard) van afkomst, zakenman in Den Haag) en z(jn echtgenote kregen, wat noemt, plezier in dc molen. Ze hadden al lang gezocht naar een rustig „buiten verblijf" en zo'n ouderwetse molen leek hen nu juist iets om die te veranderen in een bewoonbaar geheel, met net ge noeg comfort om niet helemaal te „ver wilderen", maar overigens met behoud van alles, wat een stadsmens als „pri mitief" belieft te betitelen. Een brede groenstrook moest om de molen heenkomen, met veel bloembed den en een ligusterhaag moest de om heining van deze tuin vormen. Zo zag het echtpaar het „droomhuis" al staan maar het leek allemaal gemakkelijker aan het in werkelijkheid ging. Want de molen, al was hij dan oud en verwaarloosd, al stond hij op het punt van aan tóitaal verval te zijn overge leverd die molen kon maar niet zo een-twee-drie gekocht en gerestaureerd worden. Er waren verschillende hinder- oalen in verband met de eigendomsrechten lie eerst uit de weg geruimd moesten v ord n, en in afwachting daarvan moest te situatie blijven zoals hij was. Dus: geen herstelwerkzaamheden aan de scheefhan gende deuren, geen uitbreken van balken. ?een metselwerk Geen tuin En omdat die molen op een dgk staat, een zeedijk nog wel. kwam er van de riante tuin ook niet# Het bleef bij een hekje, al werd wél toestemming verleend tot het ophogen van de glooiende dijk tot een soort terras. Vijftigduizend kilo grond moest er gestort worden Al met al ging het tóch nog vrij vlot want als men bedenkt dat het Haagse echt paar de molen in april „ontdekte" en er thans al heerlijke weekeinden doorbrengt, dan volgt daaruit dat het met het laten draaien van de ambtelijke molens voor /.e molen toch nog niet zo traag ging! Nu staat die molen daar als een blinkend -wit baken op de dijk en trekt, uiteraard, de aandacht van velen. En terecht, want wat het echt paar Aziria in die paar maanden heeft bereikt, en wat het aan die molen heeft laten opknappen, is niet gering. Alles gebruikt Alles wat in de molen aatnwezlg was. is op de een of andere manier wel ge bruikt. De molenstenen, wit gekalkt, vor men het voetpad van de straatweg af. De stortbakken voor het graan en de steen- kuipen zijn gebruikt als bloembakken. De bor.kelanrs, de houten raderen door mid- e! waarvan de molenstenen draaien, orden gebruikt als tuintafeltjes. Eén is doormidden gezaagd en op die manier zijn twee, tegen de wand geplaatste, kastjes ontstaan, die in de molen zelf de half ronde zitbank (tegelijkertijd opbergbank) flankeren. Een extra raam zorgt voor wat meer licht in het anders wat donkere interieur en biedt een praohtuitzicht op het ha ventje en verderop naar het Spui. Een ouderwets boerenbuffet uit 1850 doet dienst als opbergmeubel, knopsfcoelen en een schommelstoel staan om een ronde, lage boerentafel. Links van de voordeur, die versierd is met krullerig ijzerbeslag, is een aanrechtje gemetseld. De oude eikenhouten trap is gehand haafd en voert naar de steenzolder, de eer ste etage dus- Daar zijn het slaapvertrek, pius de sanitaire inrichting. Weer een ver dieping hoger, op de lui-zolder. is een logeergeiegenheid ingericht en dan kan men nog een trapje hoger, naar de kap- zolder, met de oude, maar nog steeds in- Aannemer De Geus en beheerder A. IJzerman hebben een stukje werk geleverd dat alle lof verdient. Bal ken en zolderingen zijn verstevigd, de binnen- en buitenmuur zijn glad. gemaakt en gewit, de vloer „geëgali seerd". De heer en mevrouw Aziria hebben zelf met ware hartstocht teer- en witkwast gehanteerd spijkers geslagen. Bij antiquairs En intussen zochten ze bij antiquairs naar voorwerpen om hun nieuwe .Jiuis" mee op te sieren. Koperen kandelaars en „snotneuzen", olielampjes en kaarsen kronen. lantaarntjes, een weegschaal, een melkjuk. een antiek geweer, een spiegel met een koperen rand. tinnen kroezen en borden het werd allemaal zorgvuldig; uitgekozen en in het ronde vertrek op gehangen of neergezet. De vloer, met eer linoleumbedekking van zwart-witte rui ten, maakt de herinnering aan de ouder wetse boerenwoning compleet: Delfts blauwe sehouwtegeltjes. gemetseld boven het aanrecht, verlevendigen die indi nog. Het is, kortom, een bijzondi t gezellig geheel geworden nolen in Nieuw-Beijerland. De ei- s brengen er weekeinden door, ge- ds is het in de molen bijzonder oeven, met de olielampjes en de elektrische verlichting is), met de knusse gezel- het interieur geeft. hgheid d Nieuw-Beijerland heeft zijn mo len, die uit 1703 dateert, behouden, dank zij een stadsmens, die de romantiek en de sfeer van het pol derland weet te waarderen. H Klaassen geb. Paal ïansweg 80. Katwijk, Oui E. Ykema geb. Commandi mdstraat 2: Gld.. Wilterdinkstraat 21; A. M. Boelens. H. de Vrlesstraat 74, i, Nrd. Parallelweg 3; H. H. van der Kam. Onneslaan 32. Duitsland: H. ïlzen. Kernstraat 25a. Almelo. Plante- la, D. C. M. Ditters. Wasstraat 65. swaard. Waalreseweg 2; J. Akker- lapenburg 131, Haarlemmermeer, Fa- C. M. Silvertant geb. Bik, Doe- Schaesberg, Bonairestraat 10; E. Rapenburg 122. Velsen. Duinweg N. E M. Osse, int. Duyck- irg 51. Ver. d. Sande Bakhuj 1 244; L. C. H. van Riet. Vrc ïebroek. Meerweg 6; ïdsesingel 72. Alphen a Emissie en introductie van leningen Dinsdag 18 augustus zullen de Neder landse eredietbank N.V. te Amsterdam en de Coöperatieve centrale boerenleen bank te Eindhoven, de inschrijving open stellen op ƒ3 min. 5 procent obligaties lening 1959 in stukken aan toonder van nominaal 1000 ten laste van de Coöpe ratieve handelsvereniging van de Noord- brabantse (r.k.) christelijke boerenbond G.A.. te Veghel. De koers van uitgifte bedraagt 100 procent. Tevens zullen op woensdag 2 september de banken ter beurse introduceren en voor het eerst doen verhandelen, ƒ8.114.500 5 procent bligaties lening 1957 in stukken aan toonder groot nominaal 1000 en 500 eveneens ten laste van de vereniging. Dooreenleverbaarheid van de obligaties der leningen 1957 en 1959 zal worden aan gevraagd. De leningen zijn aflosbaar door uiMotang a pari in 20 gelijke jaar lijkse termijnen vanaf 1 juli 1963 tot 1 juli 1982. De opbrengst van de emissie is bestemd ter financiering der nieuwe veevoeder fabriek, de modernisering van het be staande bedrijf en om te voorzien in de groeiende behoefte aan bedrijfsmiddelen door toename van de omzetten. Obligatielening van Bronswerk De Nederlandsche Handel Maatschap pij en de Twentsche Bank zullen dinsdag 18 augustus de inschrijvi openstellen op de reeds door de directie in het voor uitzicht gestelde emissie van nominaal 2-500.000 5 pet in aandelen B converteer bare obligr.ties in stukken van nominaal 1000 aan toonder, ten laste van de N.V. Bronswerk te Amersfoort, tot de koers van 100 pet. De inschrijving is uitsluitend voor houders van claimbewijzen van de N.V. -onswerk, in dier voege, dat het bezit an nominaal 4000 aandelen en of onderaandelen, recht geeft op toewijzing van één obligatie ad nominaal ÏOOO, voor houders van claimbewijzen van aan delen der N.V. Nederlandsche Fabriek van Bronswerken v/h Becht en Dyserinck in dier voege, dat het bezit van f 3000 aandelen recht geeft op één obligatie ad 1000. De claimhandel ie begonnen 1 augustus. Ballet Jean Babilee naar Scheveningen Het Ballet Jean Babilée, dat op dinsdag 18 augustus in de Kurzaal zal optreden, arriveert in Nederland na een optreden in Rio de Janeiro en vertrekt van Scheve ningen uit regelrecht naar het Edinburg Festival. Behalve Babilée zelf dansen in zijn troep Claire Sombert, Iovanka Biego- vitch, Gerard Ohn, Adolfo Andrade en Josette Clavier. Het gezelsohap omvat erder een corps de ballet van 9 personen. Militaire mutaties Met ingang van 1 september is de gene- raal-majoor der infanterie W. de Boer, thans commandant van de 5e divisie, be stemd voor de functie van algemeen in specteur tevens commandant van het korps mobiele colonnes; is de generaal- majoor van de generale staf J. F. Agasi, s chef staf van het le legerkorps, bestemd voor de functie van commandant de 5e divisie, kolonel van de generale E. J. C. van Hoogtegem belast met vaarneming van de functie chef staf het le legerkorps. et ingang van 1 september is op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst, eervol ontslag verleend, aan kolonel D. Blanken, van de infanterie. Met ingang van 1 augustus is eervol ntheven van de functie van militair- :vens luchtmacht-attaché bij H. M's am- assade te Brussel en van militair attaché ij de ambassade te Luxemburg, luite- ant-kolonel H. L. van der Tuk, van de ïfanterie. Tevens is hij wegens langdu rige dienst eervol ontslagen. Zijn opvolger kolonel J. van Nieuwenhuijzen, van de generale staf. t ingang van 1 september is voor de tijd dat hij de functie vervult van direc- r van de hogere krijgsschool, benoemd aangesteld, bij de generale staf, tot kolonel, luitenant-kolonel G. Gouman, die staf. D.R.U. Aandeelhouders van de Kon. fabrieken Diepenbrock en Reigers-Ulfts hebben tot directeur benoemd ir. F. A. A. M. Daamen uit Malden, thans direc teur van de N.V. Kon. zeepfabrieken Dobbelman. De huidige directeur, de heer C. Viskil, zal tot eind i960 de direc tie blijven voeren. Men zal thans voor alles aan de sanering van het bedrijf werken. Boerenleenbanken in juli Bij de stichtingen spaarbank van de boerenleen banken. aangesloten bij de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöp. Centr. Raiffeisenbank te Utrecht, bedroegen de stortingen en terugbetalin- in juli respectievelijk 160.000.000 en 113-900-000, zodat er een spaaroverschot "7as van 46.100.000 (v. m. 34.800.000). Belaste waarden. In de tweede ver gadering van pandbriefhouders van de N.V. Nederlandsche Bankinstelling voor waarden belast met vruchtgebruik en periodieke uitkeringen, werden de voor stellen met algemene stemmen aanvaard, waarbii voor de 4 (4'A) pet pandbrieven dezelfde verplichte amortisatievoorwaaiv den worden ingevoerd ,als voor de 4 (5) pet. pandbrieven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3