CHRISTELIJK Vakantie in de schaduw van morgen Bedrijfsleven uit wensen inzake mammoetwet Meer belangstelling voor het kweekschoolonderwijs Audiovisuele dienst voor vormingswerk Eert woord voor vandaag Kanttekening Rooms-katholieken trouwen minst buiten eigen kring Ontsnapt langs Krakatau Bisschop De Blank wil zijn ambt neerleggen Als we onze agenda de baas zijn In het weekblad. „De Wekker" van de Christelijk Gereformeer de Kerken verzorgt ds. J. H. Velema de rubriek Voor de lens". In een van de laatste num mers heeft hij zijn aandacht ge richt op de vakantie, die in het leven van de Christen wordt be ïnvloed door zijn geloof: Vakantie is het slagwoord van deze weken. Waar u ook komt en wat u ook doet telkens stuit u op de vakantie. In de winkel en op het kantoor, in het bedrijf of in de kerk op allerlei wijzen komt u aan de weet dat het va- kantietijd is, voor het geval u zelf nog niet met vakantie mocht geweest zijn of zelfs aan vakantie niet denkt. We juichen zelf op de val reep van de vakantie staande de vakantie hartelijk toe. We zijn dankbaar, dat het maatschappelij ke leven zo is ingericht, dat van daag ieder recht heeft op vakan tie. Er zijn ook andere tijden ge weest! Trouwens, het tempo van deze tijd vraagt ook om vakantie. Zonder vakantie zouden er nog meer slachtoffers van het tijds- tempo vallen, die dan noodge dwongen met vakantie zouden ge stuurd moeten worden. Alleen het is wel van beteke nis dat we onze vakantie op de juiste wijze gebruiken. Niemand zal beweren dat iedere vakantie ganger dit doet. Wie in z'n vakan tie zoveel mogelijk kilometers wil maken en van de ene naar de an dere plaats holt en vliegt, zal ver moeider op z'n basis terugkeren dan hij is weggegaan. Maar er is ook een andere, ver keerde manier van vakantiebeste ding. Struisvogelpolitiek DAN meent men dat vakantie betekent: aan niets anders denken dan aan wat zich momen teel aan je voordoet. Tracht je werk te vergeten. Bekommer je niet om wat na de vakantie weer aan de orde is. Geniet er nu van. Pluk de dag. Dat lijkt verbazend veel op struisvogelpolitiek. Deze woestijn bewoner steekt immers ook de kop in het zand, als het gevaar nadert, in de mening dat hij dah buiten schot is en het gevaar hem geen kwaad kan doen. Zo mag een christen, geloof ik, niet vakantie houden. We mogen het werk laten lig gen en iets anders doen dan we gewoon zijn. We behoeven ons niet te laten opschrikken door de telefoon en voor de macht van de post niét te buigen. Onze agenda zijn we in de vakantiedagen de baas. Maar dat betekent niet: laat u in die dagen of weken maar le ven. We.hebben juist vakantie met het oog op ons werk. We houden vakantie om uit te rusten van en ons voor te berei den óp ons werk. Dat betekent: afstand nemen van je dagelijks werk. De fouten die gemaakt zijn, erkennen en te gelijk je zelf beproeven op de lief- werk. Als het goed i^ Bezinningstijd VAKANTIETIJD is bezinnings tijd Daarom allerminst een tijd, waarin we vakantie kunnen nemen van de geestelijke dingen. Dat is feitelijk een bedorven va kantie. Het gaat er juist om dat ook in de geestelijke dingen de sleur gebroken wordt, die in ons drukke leven zo oppermachtig kan zijn. Dan is uw vakantie goed wan neer ge u zelf terugvindt, door dat ge de Heere vindt of opnieuw We houden vakantie in de scha duw van morgen. Morgen, als weer nieuwe ar beid roept. Morgen, als we misschien nog meer dan vroeger geconfronteerd worden met allerlei problemen, die we maar niet kunnen oplos- Morgen en u denkt aan de toekomst. Waar gaan we heen met de kerk en het kerkelijke vraag stuk? Zijn we klaar met het con stateren en desnoods betreuren van de kerkelijke verdeeldheid? U ziet de tweeërlei gevaren in de ze maanden: enerzijds het zich la ten meeslepen door een eenheids- roes en anderzijds het zich bij voorbaat vastbijten in eigen ker kelijke posities. Rustig worden yAKANTIE houden is in de schaduw van morgen daarom temeer nodig om rustig te wor den, om niet direct van uw stuk gebracht te worden,, om onder de zegen des Heeren "die innerlijke levenshouding te krijgen of her krijgen, die achter de schaduw van morgen het licht van de ko mende Dag ziet. Ja, dat is de beste vakantie. De schaduw van morgen legt zich over heel het leven, ook over uw vakantie, als u het ziet. Maar uiteindelijk leeft de Kerk in het licht van Christus' weder komst de Dag, zoals het typè- het Nie Testament staat. En wie in dat licht vakantie houdt, waardeert de kostbare rust van zijn vakantie-tijd, omdat hij weet: het zal straks, morgen", met die rust zijn gedaan. Maar hij gaat weer rustig terug naar de arbeid in maatschappij, staat of kerk, achteraf of in de voorste rijen, want het licht schijnt over al. Christus wandelt langs de we gen der wereld en der kerk, van werk en vakantie, van overstro mingen in Oostenrijk en benau wende droogte in ons land Zijn toekomst tegen. Meer aandacht voor commerciële vakken Adres van 34 Kamers van Koophandel VIERENDERTIG Kamers van Koophandel en Fabrieken hebben een brief gezonden aan de Tweede Kamer, waarin enkele wensen worden genoemd tot wijzi ging of aanvulling van het ontwerp van wet tot regeling van het voort gezet onderwijs, de zg. mammoet wet. Zij vragen vooral meer aan dacht voor Commerciële vakken en intensievere bemoeiingen van han del en industrie met het onderwijs. De Kamers achten het wenselijk, dat zijzelf, of andere organen van handel en industrie, de gelegenheid krijgen ad vies uit te brengen bij alle algemene maatregelen van bestuur in onderwijs zaken waarbij de belangen van het be* drijfsleven betrokken zijn. Zij wensei voorts, dat het contact tussen onderwij, en bedrijfsleven dat het laatste de cennium zeer versterkt is verder ge stimuleerd wordt en waar mogelijk wet telijk wordt vastgelegd. De Kamers vragen zich af, of het wenselijk is de cursusduur van het atheneum tot zes jaar te verlengen. Reeds nu is de klacht van het bedrijfs- Morgen en u denkt aan ons eigen kerkelijk leven, dat in het teken van de generale synode komt te staan. De afgevaardigden zullen bij thuiskomt van vakantie kunnen gaan beginnen aan het doorwerken van de stukken. Uit middelbare milieus komt het meest C.B.S.-cijfers Van de in 1957 tot de kweek scholen toegelaten leerlingen was 64% afkomstig uit de middelbare milieus. In 1950 was dat 57%. Het aantal toegelatenen afkomstig uit lagere milieus bedroeg in beide jaren ongeveer 1.100. Daar de be langstelling voor het kweekschool- onderwijs onderwijl toenam, bete kent dit echter, dat het aandeel van deze groepen terugliep van 31 naar 24%. Dit wordt meegedeeld in een derwijspublikatie van het Cenl bureau voor de Statistiek: „Stati: Roemeense rabbijnen onder zware druk Onderwij s- benoemingen de lagere Nederlands Instituut voor Efficiency, Jaarboekje 1959. Adres Prins Hendrik plein 17, Den Haag. Koning der haaien. Onderwater jacht in de Indische Oceaan, door Franco Prosperi. Nederlands van drs. H. J. de dient Op last van rfe Roemeense regering moeten de rabbijnen in Roemenië predikaties van leer trekken tegen hen die naar Israël willen emigreren. Israël dient te worden afgeschilderd als een land van zondaars. Bij de opdracht be vonden zich, zo is in Wenen bekend gemaakt, afschriften van brieven die geschreven zouden zijn door Roemeense Joden die enige maanden geleden Roe menië voor een bestaan in Israël hebben geruild. In deze brieven wordt de Joden aangeraden in Roemenië te blijven, daar de strijd om het bestaan in Israël schier onmogelijk is. Op bevel van de regering in Boekarest moeten deze brie ven in de synagogen worden opgehan gen. Anderzijds heeft een rechtbank te Boekarest rabbijn Purtogal en zijn zoon tot langdurige gevangenisstraf veroor deeld op beschuldiging van verraad van de staat en spionage Rabbijn Purtogal heeft zich sinds het einde van de tweede wereldoorlog beijverd Joodse kinderen die tijdens het nazibewind door niet- Joden waren gered op te sporen om hen in het Jodendom te onderwijzen. Voor tweehonderd van hen heeft hij een te huis opgericht. Enige maanden geleden kreeg rabbijn Purtogal van de Roemeen- se regering toestemming naar Israël teGiessendam; aan de christelijk lagere door Francoemigreren. Hij wenste dat echter alleen school te Sleeuwijk mej. H. J. Brouwei ifgeschilder als een te Raamsdonksveer; van de onderwijzersopleiding 1957-'58 1958-'59, waarin opgenomen gege vens over de herkomst der toegela ten leerlingen". Gemiddeld blijkt thans 2,7 pet. der 17-jarige jongens en meisjes de weg naar de kweekschool te vinden. In Groningen en Drenthe is dit echter 3,2 pet. en in Friesland 4,5 pet. On geveer een achtste van de aanstaan de onderwijzers en een kwart van. de aanstaande onderwijzeressen is in het bezit van een middelbare school-di ploma (hbs of mms). Weer omhoog Het aantal leerlingen der kweek scholen steeg wederom en wel van 17.231 in 1957-'58 tot 19.135 in 1958- '59, het aantal toegelatenen van 4.608 tot 5.671. In 1958 behaalden 3.504 leerlingen de akte van bekwaamheid als onder wijzer en 1.427 die als volledig be voegd onderwijzer (vroeger: hoofd akte), herexamens niet meegerekend. Van de eerstgenoemden vervolgden 2.291 hun studie in de 3e leerkring, terwijl 1.213 (waarvan 1.160 meis jes) zich voor een functie bij het la ger onderwijs beschikbaar stelden, al dus het CBS. Benoemd tot Ieraar: ia6Clc landbouwschool te Workum G. Hoekstra 'i Makkum. Benoemd tot onderwijzer: aan de Her vormde lagere school te Amsterdam- st R. C. Schuurman te Amsterdam; i de lagere technische school te Wehe H, J. Penterman te Deventer; aan de chr. lagere school te Niawier H. J. M. PatbCrg te Delfzijl; aan de chr. nat. school te Surhuisterveen J. Bakker te Kiehvindeweer; aan de Hervormde lage re school te Bergen op Zoom J. Log gers te Bergen op Zoom. Benoemd tot onderwijzeres: aan de Hervormde lagere school te Bergen op Zoom mej. W. M. Gijzel te Hardinxveld- leven, dat academici, die een loopbaan in het bedrijfsleven kiezen, daarin op een te laat tijdstip binnenkomen. Het streven moet er daarom volgens de Kamers op gericht zijn (indien het par lement deze verlenging aanvaardt) de studiestof niet te verspreiden over die zes jaar noch de studie te verlichten, maar juist het inzicht te verdiepen. Nu het atheneum zuiver als vooropleiding voor de universitaire studie wordt ge zien, moet de mogelijkheid geschapen worden de academische studie te be korten, zodat de totale studieperiode niet langer wordt dan zij reeds is. Zelfstandig De Kamers zeggen voorts over plannen om In het vervolg slechts athe nea in te stellen met een afdeling a en b, dat het wenselijk is in de wet de mogelijk open te laten voor de vestiging van zelfstandige athenea a of b, om dat in het huidige systeem van hbs- en de zelfstandige hbs-a een bijzonde re positie inneemt, daar deze van de eerste klas af op het economisch en administratief onderwijs ingesteld is. Niet wenselijk achten de Kamers dat op de athenea onderwijs in het Latijn wordt ingevoerd. Eenvoudige kennis van het Latijn achten zij nutteloos. De betekenis van bepaalde Latijnse woor den of uitdrukkingen, die intellectuelen als gewenste aanvulling op de moeder taal moeten kennen, kunnen volgens hen op eenvoudige wijze bij het vak Nederlands worden ingevoegd. Zij zou den voorts gaarne zien, dat aan het atheneum a ingevoerd wordt het vak handelswetenschappen, waarin bedrijfs economie, bedrijfsadministratie, orga nisatie van handel, statistiek, handels recht e.d. wordt onderwezen. De Kamers ,zijn voorts ten aanzien van de huidige handelsdagscholen van mening, dat deze, om de leerlingen een goede algemene vorming te kunnen geven, moeten worden omgezet in scho len voor hoger algemeen vormend on derwijs met 5-jarige cursus. Over de huidige handelsavondscholen zeggen de Kamers, dat deze naar hun opvatting in de nieuwe opzet teruggevonden moe ten worden in de driejarige school voor middelbaar algemeen vormend onder wijs, gevolgd door twee jaren middel baar economisch en beroepsonderwijs. Kerk sta achter overtuiging van de enkeling Ieder, die meent naar overtuiging en christelijk geweten in verzet te moeten komen tegen d- staat, moet de garan tie hebben, dat de kerk hem daarin niet alleen laat, ook al heeft de meerder heid een andere mening. Aldus een uitspraak van de Hervorm de of Gereformeerde Wereldbond, uit gesproken op zijn congres te Sao Pau lo (Brazilië) aar het slot van de beraad slagingen over de verhouding tussen kerk en staat. In de conclusies over het debat wordt onder meer opgemerkt: „De kerken dienen haar leden te wij- ;n op de duidelijke oproep van Chris- is om ook in' het sociale en politieke leven zich aan Zijn dienst te wijden. Niet alleen onder het kerkdak, maar ook in staatsdienst en bedrijfsleven heeft de christen zijn Heer te dienen. De kerk kan slechts aan de staat eisen stellen, als zij met haar wedijvert in gerechtigheid en vrijheid en barmhar tigheid schenkt aan mensen van alle assen en standen." De kerken worden ervoor gewaar schuwd de macht van de staat niet te gebruiken om iemand tegen zijn over tuiging in tot iets te dwingen. De chris tenen, die een openbaar ambt bekleden, wordt gevraagd te denken aan de ar men, de gevangenen, de zwakken en uit gestotenen van de maatschappij. Ber< oepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ommen: J. N. de Ruiter te Leiden. Bedankt voor Houten (U.)P. de Jong te Kootwijk; voor Hoogeveen (derde pred'. plaats): W. Bloemendaal te Zeven huizen (Z.-Holland). GEREF. KERKEN Beroepen te Aalten (vac. J. van Wijn gaarden): J. Rinzema, evangelisatie predikant te Baarn. Aangenomen naar Goor: F. H. Veen- huizen, kandidaat te Huizen (N.-JIol- land), die bedankte voor Tholen-Poórt- vliet en voor Schildwolde; naar Krim pen aan de Lek/Krimpen aan den IJs- sel: H. Lijesen, kandidaat te Bever wijk, die bedankte voor Munnekeburen, Reitsum, Westeremden en voor West- Terschelling-Midsland; naar Buenos Aires: R. van Benthem, aanstaand mis sionair predikant op Soemba; naar Zaanslag: M. den Boer te Voorschotén. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Sneek: M. Rebel, kandi daat te Hilversum en W. van 't Spijker te Drogeham. Aangenomen naar Kornhorn: T. Har der, kandidaat te Leeuwarden, die be dankte voor Den Helder, de Krim (O.), Oud-Beijerlanó' en voor Wildervank. Aangenomen naar Rozenburg: H. P. Brandsma, kandidaat te Sneek, die be dankte voor Aalsmeer. Te Hilversum is de stichting audio visuele dienst van de oecumenische raad van kerken in het leven geroe pen. Het doel van deze stichting is, au diovisuele middelen zoals geluidsband en klankbeeldstrook dienstbaar te ma ken aan het jeugdwerk, het vormings werk en het evangelisatiewerk van de in oecumenisch verband samenwerken de kerken. Het initiatief tot oprichting is uitgegaan van het I.K.O.R. en de Oe cumenische stichting filmcentrum. Ook het filmstrokenbureau van de Neder landse Hervormde Kerk en de protes tantse stichting ter bevordering van hel bibliotheekwezen en de lectuurvoorlich- ting in Nederland behoren tot de op richters. Door een subsidie van het 1 Bernbard-fonds is de stichting in di legenheid gesteld, apparatuur aa schaffen. Deze zal o.a. gebruikt worden voor de vertoning van de kleurendia- reeks ,,De eilanden wachten", die han delt over het zendingswerk op het Men- tawi-eilanden, een eilandengroep ten westen van Sumatra en de Indische Oceaan. Conferentie over de streekontwikkeling In het conferentiecentrum „Woudscho- ten" te Zeist zullen van 24 tot en met 26 september de najaarsstudiedagen van het Instituut voor Bestuurswetenschap pen gehouden worden. Het onderwerp van de studie is: „Problemen van de streekontwikkeling". Onder meer zal de taak van de overheid in de regionale ontwikkeling worden besproken. De vergaderingen zullen worden voor gezeten door prof. dr. P. A. van Poel je, voorzitter van het bestuur van het organiserend instituut. De inleiders zijn: prof. dr. W. Banning te Driebergen, drs. F. J. J. H. M van Os, hoofd van de afdeling regionale industriële zaken van het ministerie van economische zaken, de heer A D. W. Tilanus, directeur van de stichting Gelderland voor maatschap pelijk werk te Arnhem en de heer P. B. M. Alberts, burgemeester van Ruc- Het was wèl de sensatie van de dag daar bij Jeruzalem, aan de voet van de Olijfberg. Kerkelijke leiders, mannen van groot gezag, omstuwd door een op sensatie beluste menigte, brachten een vrouw naar Jezusde profeet, die zoveel van zich horen deed. Zij was ontmaskerd, op heterdaad betrapt bij het plegen van overspelReken maar, dat binnen een paar uur ieder een wist wie het was. En dat de reacties varieerden van „het verwondert me niets van haar" tot „dat had ik nooit achter haar gezocht". En dan moet „de wet" worden toegepast. Die schrijft voor: stenigen. Alleen zijn die schriftgeleerden en fari- zeeën wel benieuwd wat Jezus ervan zeggen zal. Eerst zegt Hij niets. Hij schrijft alleen met de vinger op de grond. Maar dan, als er al iets triomfantelijks zichtbaar wordt op de ge zichten van de omstanders, als in velerlei toonaard de vraag aan Jezus wordt herhaald wat er met de vrouw moet gebeuren, richt Hij Zich op. En dan klinkt, striemend en vol ingehouden toorn, van Zijn lippen: Wie van u zonder zonde is, werpe het eerst een steen naar haar." Meer niet. Maar er vliegt géén steen Eén voor één druipen ze af. Tot Jezus alleen overblijft i met de vrouw. Een kort gesprek volgt. „Vrouw, waar zijn zijl Heeft niemand u veroordeeld?" „Niemand Here!" „Ook Ik I veroordeel u niet. Ga heen, zondig van nu af niet meer!" Dat is alles. En het is genoeg. SLACHTOFFERS VAN COMMUNISME jyjARX verwachtte, dat het socia- beginsel is de overwinning reeds be- lisme de religie vanzelf zou doen haald. verdwijnen. Met de verandering de produktieverhoudingen - derbouw" zou ook de bouw" de denkbeelden Aan Chroesjtsjefs voorspelling, dat le „on- het communisme de wereld zal be- boven- heersen, moet men ook overigens reli- niet al te veel waarde hechten. Hij Publicatie Geref. Sociologisch Instituut Jongh. Met 28 foto's en 16. tekeningen, te doen als ook zijn kinderen verlof te Beverwijk mej. A. Lijesen te Bever- de In een studie over de frequentie van het kerkelijk gemengd huwelijk ons land, gepubliceerd in de laat ste kwartaaluitgave van de stichting Gereformeerd Sociologisch Instituut, concludeert drs. C. Boekestijn, weten- chappelijk ambtenaar voor de socia le psychologie aan de Vrije Univer- oiuuwci stteit te Amsterdam, op basis van de de Chr^Ulol gegevens der volkstelling 1947, dat is-katholieken het minst bui- Uitgave C. de Boer Jr., Hilversum. I kregen, Daarop volgde de I ten eigen kring huwen, daarna de 1 98 Nicolson liet zich op de knieën vallen en be tastte de lichamen en de gezichten van degenen die op het strand lagen. Maar geen Peter en ook geen Gudrun bevond zich onder hen. Hij sprong weer overeind, duwde waggelend iemand opzij die hem in de weg stond, rende als een waanzinnige de golven weer tegemoet en werd voor hij het wist door een naderende roller neergeworpen. Als een kat was hij een ogenblik later weer overeind; hij voelde nu geen spoor van vermoeidheid meer. Hij was er zich vaag van bewust dat er iemand achter hem aan. de zee in kwam geplonsd, maar wijdde daar verder geen aandacht aan. Toen hij zes stappen had gedaan, zo groot als zijn benen ze maar konden nemen, sloeg er iets met een ge weldige, hem bijna verdovende kracht tegen zijn knieën. Het was de boot, die ondersteboven kwam aandrijven. Hij maakte een buiteling door de lucht smakte met een schouder tegen de kiel aan en kwam aan de andere kant plat op zijn rug in het water terecht met een kracht die hem bij kans de adem benam. Maar een ogenblik later snelde hij alweer verder het water in, voortge dreven door een angst en een nameloze woede, zo als hij die nog nooit eerder had gekend. Bij iedere stap voelde hij snijdende steken van pijn in borst en benen, maar hij dwong zich onbarm hartig verder te gaan, alsof de pijn en de be nauwdheid in het geheel niet bestonden. Na twee stappen botste hij weer tegen iets aan. Maar nu was het iets zachts, dat meegaf. Door de schok schoof het weer zee in, maar werd gegrepen door een volgende golf die kwam aanrollen. Hij bukte en kreeg een rok beet, tilde zijn vrachtje omhoog en zette zich daarmee schrap tegen de woedende golven. „Gudrun?" Johnny, o, Johnny!" Zij klampte zich aan vast en hij voelde hoe zij beefde. „Peter! Waar is Peter?" vroeg hij met drang. door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Pèb Limburg) „O, Johnny!" Zij was haar gewone zelfbeheer sing totaal kwijt, en het kwam eruit als een klacht. „De boot sloeg om enen....". „Waar is Peter?" Zijn, vingers klauwden diep in haar schouders terwijl hij haar door elkaar schud de. Zijn vraag kwam eruit als een woeste, wan hopige kreet. „Ik weet het niet! Ik wéét het niet! Ikik kan hem nergens meer vinden!" Zij rukte zich los. dook zijdelings het water weer in, dat kolkend en ziedend tot aan hun middel reikte. Hij kreeg haar weer beet, rukte haar overeind en draaide zich om. Het bleek Vannier te zijn. die achter hem aan was gekomen; hij stond vlak achter hem. Hij duwde hem het meisje in de armen. „Breng haar aan land, Vannier!" „Ik ga niet! Ik doe het eenvoudig niet!" Met alle kracht die in haar was verzette zij zich te gen Vannier, maar veel energie had zij niet meer over. „Ik ben hem kwijt! Ik ben hem kwijtge raakt!" „Heb je me verstaan. Vannier?" vroeg Nicolson, terwijl hij zich alweer omdraaide. Zijn stem klonk sleurde het half hysterische meisje met zich mee door de branding- Telkens weer opnieuw dook Nicolson in het wit te water en grabbelde als een wanhopige over de bodem van de zee. Maar telkens was het opnieuw vergeefs en kwam hij voor de zoveelste maal met ledige handen boven. Eén keer dacht hij, dat hij het kind had gevonden, maar het bleek slechts een ledige tas te zijn. Woedend smeet hij die weer in het water en ploeterde nog verder de branding in, tot hij bij het brok koraal kwam dat hun zo noodlottig was geworden. Het water reikte hem nu tot aan de schouders. Hoe vaak hij al kopje onder was geweest wist hij niet eens meer. In ieder geval had hij een massa water binnengekregen. Maar voortdurend bleef hij de naam van de kleine jongen uitschreeuwen, als was het een krankzinnige litanie;, terwijl hij zijn uitge putte lichaam tot een bovenmenselijke krachtsin spanning opzweepte. Hij was nu bijna gek van een zo wanhopige angst, als hij zich nooit had kunnen voorstellen in het hart van een man. Er waren nauwelijks twee minuten verlopen sinds het omslaan van de boot, hoogstens drie en hoe wel hij de waanzin meer dan nabij was, begreep hij toch maar al te goed dat de kleine jongen zo lang niet in leven had kunnen blijven in een onstuimig water als dit. Maar daar wilde hij een voudig niet van weten en hij dook opnieuw door de schuimende branding naar de grindbodem. Maar hij vond alweer niets onder noch boven wa ter. Er was niets dan wind, regen, duisternis en het zware gedreun van de branding En toen hoor de hij het, opeens, hoog en helder boven het ru moer van wind en zee uit. Het zwakke, dodelijk benauwde kreetje van de kleine jongen kwam van rechts, ongeveer dertig meter verder. Hij draaide zich om en plonsde er op af, inwendig vloekend over het diepe water dat hem tot een hopeloos slakkegangetje veroordeel de. Weer riep het kind, nu geen twaalf meter meer van hem af. Nicolson riep terug en hoorde een mannestem antwoorden. Een ogenblik later was hij bij hem: een forse man, bijna even groot als hij zelf, stond in het water, met het kind hoog opgeheven in zijn armen. (Wordt vervolgd) den van de gereformeerde gezindte, vervolgens de Nederlands hervorm den en de onkerkelijken. Behalve bij de laatsten trouwen telkens meer vrouwen uit een bepaalde gezindte met een man van een andere ker kelijke groepering dan andersom, Dit houdt volgens drs. Boekestijn verband met het in de kerken aan wezige vrouwenoverschot. Het aantal gemengde huwelijken is bi; een tweede of volgende huwelijk vooi alle gezindten relatief veel hoger dan bij de eerste huwelijken. Het .meest trouw aan de eigen ker kelijke gezindte bij het aangaan van eer huwelijk, zijn de vier noordelijke pro vincies van ons land met uitzonderin gen van de rooms-katholieken in Gro ningen en de Nederlands Hervormden in Groningen en Friesland. In de provincies Noord- en Zuidholland en Utrecht zijn de cijfers van de ge mengde huwelijken zeer hoog, een ge volg van de invloed der grote steden Deze hoge cijfers vindt men voor de rooms-katholieken in Rotterdam en voor de Nederlands Hervormden en de Gere formeerden in Amsterdam. Bij het nagaan van de vraag, met wie men huwt als een gemengd huwe lijk tot stand komt, blijken de rooms- katholieken geen voorkeur te bezitten voor een protestant boven een onkerke- Eerder is volgens drs. Boekestijn het tegendeel het geval. De Ned. Hervormden vertonen duidelijke aversie tegen een huwelijk met een rooms-katholiek. Zij v nen geen voorkeur voor de groep rige protestanten (dus vooral de gere formeerde gezindte) boven de onkerke- Zij sluiten veel vaker een huwelijk met een onkerkelijke dan met een rooms-katholiek. De Gereformeerden tonen een dui delijke voorkeur voor de groep overi ge protestanten (dus vooral de Neder lands Hervormden) boven de onker kelijken. Zij geven blijk van een grote aver sie tegen een huwelijk met rooms-ka tholieken en huwen dan ook met de niet meer geloven. Zij willen aan die vaarden. verdwijning ook gaarne medehelpen Toch moge niemand uit het oog ver door gewelddadige onderdrukking, liezen, dat het communisme zelfs «n Zij vrezen met name de invloed van Westerse landen bondgenoten heeft, de christelijke kerken. Zij durven de Openlijke bondgenoten in de com- geestelijke vrijheid niet s munistische partijen. Maar potenti- De Russische dictator Chroesjtsjef e'e bondgenoten binnen de ontkers- heeft onlangs verklaard, dat het munisme de gehele wereld beheersen. Dan zou zich ovoral een vervolging van de Christenbelijders, van Joden en Mohammedanen inzet ten. Zelfs de aanhangers der heidense a' ^an slechts religies zouden, zoals reeds China >bIo®d en tranen' bewijst, niet aan onderdrukking ont- worden. tende massa's. Deze zullen op den gaan duur £een of slechts zwakke weer- I een stand kunnen bieden aan de commu nistische propaganda, die een aards paradijs in het vooruitzicht stelt, ook de weg van verwezenlijkt komen. De ontkerstening moet in Gods het Evangelie. Door gatcu ia iici, nciciuuMiuui 13 mei in zijn banden. Hij heeft seen weet chnstelnk onderwijs. Door weten- i de kracht die schuilt in een lc- schappelijke arbeid. Door toegewijd vend christelijk geloof, dat stennt op "'f1rk »P sociaal en politiek terrein, de beloften, van Christus: „Ik hen christenen hebben hier een hei- lige roeping te vervullen. Met geest drift bezield. Grote waarden zijn in gevaar; dat moet steeds meer beseft worden. Er zal wel verdrnkkins komen, maar Komen er dan ,och (ljden Tan de eindoverwinning is aan de opge- daD „y ,oï| stane en verheerlijkte Verlosser. In trouwen op de bewaring, die chris. tus aan de Zijnen heeft beloofd. Anglicanen vechten tegen apartheid Als tenminste premier Verwoerd dit ook doet De aartsbisschop van Kaap- stadi Joost de Blank, heeft in de afgelopen week aangeboden zijn ambt neer te leggen en uit Zuid- Afrika te vertrekken, om tot een ontspanning te komen - in de steeds groeiende tegenstellingen tussen deze bisschop en de Zuid- afrikaanse regering over de apartheid. Er zit echter een maar" aan dit voorstel. Hij wil dit alleen doen als de premier van Zuid-Afrika, dr. Hendrik Verwoerd, ook zijn ambt neerlegt en naar Nederland terugkeert. De anglicaanse aartsbisschop deed dit aanbod in een brief gericht aan zijn gemeenteleden in het kerkblad „Good Hope." Hij beweert daarin dat de apartheids-politiek van de regering de toekomst van het christendom Zuid-Afrika op het spel zet. „Het breekt mijn hart, schreef bisschop De Blank, „om dit aanbod te doen. maar ik wil dit offer graag brengen, als daardoor het land weer zou terug keren tot een beschaafde en gezon de levenshouding" Volgens de bisschop is de „krachtig gevoerde apartheidspolitiek" volgens de overweldigende meerderheid van de christenen in de wereld niet al leen onchristelijk, maar zelfs anti christelijk. Hij wees de gedachte af dat Zuid-Afri ka de banier van de christelijke be schaving in hel Zuiden draagt, er meende dat het veeleer op weg is om zich onverhoeds met dt zwijnen var het land der Gadarenen in het ravijn te storten. Als het christelijk geloof in de «Unie wordt uitgeblust, zal Zuid-Afrika geen toekomst hebben. Daarom is de chris telijke toekomst van Afrika veel be langrijker dan haar politieke of eco nomische, zei hij. Vorige week heeft ook prof. Arthur Keppel-Jones, een historicus aange kondigd dat hij het land zal verlaten. Hij heeft een professoraat aangeno men in Canada omdat: „Ik geen a'eel meer wens uit te maken van deze krankzinnige structuur." Kruiswoordpuzzel zen minder dan met buitenkerkelij ken. De invloed van de onkerkelijken doet zich in veel grotere mate gelden bij de protestanten dan bij de rooms- katholieken. Met name geldt dit voor de Nederlands Hervormden. Horizontaal: 1. treurspel; 5. dier; 9. telwoord; 11. water in N. Brab.13. mu- ziekoefening; 14. vreemde munt (afk.); 15. gewoonterecht (Indonesië)17. ake lig, 19. boom, 20. huid, 22. van elke evenveel (op recepten), 23. zoon van Ja cob en Lea, 24. oud muntstukje van 2 duiten, 25. opening, 26. bijl, 28. aard soort, 30. venster, 32. meisjesnaam, 33. slede, 34. alvorens, 37. sint (afk.), 38. eertijds, 40. vis, 41. gestold dierlijk vet, Verticaal: 1. ineengedrilde vezels, 2. uitroep, 3. noodzaak, dwang, 4. voor voegsel, 5. slaapt men op, 6. iemand de achting geven, welke hem toekomt, 7. bekende afkorting, 8. aarde, grond, 10. bedrogene, gefopte, 12. vogel. 14. gem. in Groningen, 16, persbureau, 18 bijb. figuur, 20. over, langs, 21. niet vast, 25. adellijke titel, 27. oprolbaar zonnescherm Indonesië), 29. houten klepper, 31. tij ding, 32. palmboom, 35. pret, 36 ik (Lat.), 38. dag der week (afk.), 39. rijksgrens (afk.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. mast, 4. Oslo, 7. pom- Onder de gereformeerde gezindte wordt in deze studie verstaan, de leden van de gereformeerde kerken („syno daal" en i,vrijgemaakt"de christelijk gereformeerde kerken, de gerefor meerde gemeenten en de oud-gerefor meerde gemeenten. Een huwelijk tus sen leden van verschillende kerkge- toendra, 13, adelaar, 16. neger, 19 pos, nootschappen binnen dezelfde gezindte 20. alm. 23. omdat, 25. opera, 26. arme, werd niet als gemengd huwelijk ge- 27. Ane, 28. kei, 30. stom, 32. ets, 34' ekend. I ver poen, 10. store, 12. oraal, 14. 17. adé, 18. esp, 20. are, 21. orgel, 22. dos, 24. moa, 26. arm, 27, ark. 29.' pas, 31. raden, 33 Evert, 35. atelier, 36. erts. 37. raam. Verticaal: 1. mist, 2. spons, 3. tor, 4. 6. oele, 8. mee, 9. oot, 11.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2