CttRISTFLIJK Wetsontwerp moet sterk gewijzigd worden Belijdenis is voor Ceref. predikanten geen keurslijf T Een woord voor vandaat Kanttekening Chr. landbouwstudenten in Deventer met eigen kring Ontsnapt langs Krakatau De kerk wacht taak in achtergebleven landen Tweede artikel van dsReeskamp 1/A MD A AG het tweede artikel van ds. W. Reeskamp in de Groninger kerkbode, het orgaan van de Gerèf. Kerken in de provincie Groningen. In_ zijn eerste artikel sprak ds. Rees kamp over de onkunde, die er in de Geref. kerken t.a.v. de belijdenisgeschriften heerst. Hij pleitte zowel voor het preken in de avonddienst vanuit de ge hele belijdenis (en dus niet al leen vanuit de Heidelbergse Ca techismus) als voor het opstellen van een nieuw belijdenisge schrift, dat met name voor de jeugd en de buitenkerkelijken duidelijk en begrijpelijk zal zijn. In zijn tweede artikel schrijft ds. Reeskamp nu: „Akkoord van. kerkelijke gé- meenschap" zó pleegt men ón der ons de drie formulieren van enigheid te noemen. Het wil o.a. zeggen dat diegenen, die tot de ge- meensohap van onze kerken beho ren, geacht worden van harte in te stemmen met hetgeen in deze confessie uitgesproken wordt. Daarom moet onze opgroeiende jeugd op de catechisatie ook on derwezen worden in de belijdenis der kerk êrr niet in de Gerefor meerde dogmatiek. Het is het be zwaar van veel catechisatieboek jes, dat men, vanuit de belijde nis, een samenvatting gaat geven van de Gereformeerde dogma tiek. Maar de bedoeling der cateche se is niet om van de jeugd klei ne theoloogjes te maken, maar onder beding van Gods genade oprechte belijders. Ze zijn dan ook bij het belijde nis doen niet gebonden aan meer genoemde dogmatiek, maar aan de belijdenis dêr kerk en daaraan alleen. Van jongelui Op de belijdenis- catechisatie mag dan ook ge vraagd worden dat zij de belijde nisgeschriften terdege doorgelezen hebben en dat ze met eventuele vragen en bedenkingen bij hun do minee komen. Men zal in dit licht opnieuw mijn vraag naar een nieuw belijdenisgeschrift verstaan. Uit een en ander vloeit dan ook voort dat in een belijdenisgeschrift niet te veel moet staan, Zet men er te veel in door b.v. uitge werkte uitspraken over de toe komst dan wordt het voor be paalde oprechte gelovigen te be nauwd. Omdat zij het met zulke uitspraken iiie't eens zijn. En het moet ons te doen zijn, niet om een elitekerk te vórmen in confes sioneel opzicht, maar om zoveel mogelijk katholieke, algemene) kerk te. zijn, waaï. allen die, de Here Jëzüg. liefhebben als Gqd èn Zaligmaker in kunnêh adefnen. Soepel On2e kerken hebben de binding aan de belijdenis voor gewone ge meenteleden dan ook steeds soe pel gehouden. Wij hebben steeds grote tolerantie toegepast ten op zichte van hen die. als gemeente lid, op bepaalde punten bezwaard In dit verband wordt nog wel eens de kinderdoop genoemd. Men kan voor zichzelf en als kerk overtuigd zijn van de schrif tuurlijkheid van de kinderdoop alleen al het feit dat .er in de „Una Sancta" miljoenen christe nen zijn, die bij de Bijbel alleen willen leven en die op grond van hun visie tegen de kinderdoop zijn moet ons ervan weerhou den de kinderdoop te zien als een van de fundamentele waarheden van ons christelijk geloof. Als Calvijn deze waarheden op somt noemt hij de kinderdoop dan ook niet. Een Geref. Kerk, die leden zou weren, die overigens als goede belijdende christenen zich openba ren, omdat zij op het punt van de kinderdoop een afwijzend stand punt innemen, zou de weg der secte inslaanI Men zal ze als vol waardige leden, der gemeente moeten dragen 'in dit-van-de-belij- denis-af wijkend gevoelen. Waar tegenover staat dat zulken ook de kerk moeten dragen in hetgeen zij als in strijd met Gods Woord Enerzijds dus een houden van dc leden aan de belijdenis der kerk anderzijds een grote to lerantie in zaken die niet tot dc hoofdzaken van de leer behoren. Ziedaar, het standpunt dat onze kerken steeds innamen. Rechtlijnig is het niet. Geluk kig! Ambtsdragers Hét spreekt vanzelf dat dé kwestie van de binding aan de be lijdenis van de ambtsdragers wat anders ligt. Zij hebben door hun ambt invloed in 'de gemeente. Naar hun woord .wordt in breder kring geluisterd. Met name geldt dit van dé predikanten. In het mid den der gemeente staat de Kansel vanwaar zondag aan zondag de dienst geleid wordt en tot die dienst behoort de prediking. Van daar dat onze kerken met meer klem instemming met de belijde nisgeschriften van hun ambtsdra gers vergen. Pas bevestigde ouderlingen en diakenep onderte kenen op de eerste kèrkeraads- vergadering dé drie formulieren van enigheid en door hun eenvou dige daad van handtekening be loven zjj in hun ambtelijk werk niets te spreken en te doen dat met die belijdenis in strijd zou zijn Het Stuit mij altijd tegén de borst als men op kerkeraadsvergaderin- gen dit en passant even doeh „Willen de nieuwe ambtsdragers in de koffiepauze even hun hand tekening zetten? Het boekje ligt hier op de tafel." Ja, zo gaat het soms. Zou het geen aanbeveling ver dienen als onze kerken daarvoor een bepaalde formule opstelden, die eerst gelezen moest worden, waarna de nieuwe ambtsdragers een voor een naar voren komen en hun handtekening plaatsen? In deze formule was dan m.i, meteen plaats voor een zinsne de over het ambtsgeheim, want het is toch wel gewenst dat daar ook eens nader aandacht aan gegeven wordt. Misschien dat het de lekkage van veel kerkeraden wat hielp stoppen! Predikanten hebben wel een on- dertekeningsförmuliier. Zij beloven niets te leren wat in strijd komt met de leer der kerk, op stralfé dat zij geschorst zullen worden in hun bediening als zij zich aan deze belofte niet houden. Binding Binnen onze kerken en zeker daarbuiten treft men de gedachte aan dat met name die Geref. do minees toch eigenlijk wel in een zeer eng keurslijf verpakt zijn door deze binding aan de belijde nis. Men heeft bijna medelijden met deze lieden, die zondag aan zondag vanuit de Ouderlingenbank naarstig bespied zouden worden of zij ook iets leerden dat met de confessie in strijd was. Dit nu is een caricatuurtekening. die met de werkelijkheid niét klopt. Wie trouwt neemt ook een hele „binding" op zich, gaat een verbintenis aan waaraan hij zijn leven lang met huid en haar gebonden is. Maar de liefde maakt dit juk tot een zeer lichte last. Niet anders is het met de binding aan de- be^ lijdenis der kerk. Wie deze be^ lijdenis liefheeft, wie daarmee van harte kan instemmen, die ondertekent niet al zuchtende. - V-'I' - Knelpunten van de mammoetwet (V Gymnasium heeft weinig toekomst nodige wijzigingen zal aanbrengen, inzonderheid die in de juridische op zet. Voor de minister kan en mag de- foutieve juridische opzet niet een beginselkwestie zijn. AMENDEMENTEN Zoals de zaken nu staan, kan minis ter Cals rekenen op amendementen die betrekking hebben op de normen voor het stichten en opheffen van scholen. Hij kan rekenen op amendementen die zullen proberen het delegeren naar al gemene maatregelen van bes-tuur in te krimpen, op amendementen die zullen pogen een aantal artikelen, die slaan op de eisen van deugdelijkheid voor- open baar en bijzonder onderwijs, voor dit laatste onderwijs anders te formuleren óf in andere hoofdstukken onder te bren gen. Het is helemaal niet onmogelijk, dat de belofte van de minister gevraagd zal wórden, het gymnasiaal onderwijs te ontzien en niét rigoreus te gaan kappen als deze scholen niet overeenkomen met de norm. Er zal wel een amendement Worden ingediend, dat zich verzet tegen de naam „atheneum". Deze naam komt overwaaien uit België, waar déze school echter een totaal ander karakter heeft. Bovendien zou het wenselijk zijn om te zien, of vóór de namen lavo, mavo er havo niét iéts beters gevonden kan wor den. (Van een ónzer redacteuren) Minister Cals had, als wij goed zijn ingelicht, gehoopt, dat hij nog vóór het reces van de Staten- Generaal een begin had kunnen maken met de behandeling var zijn wetsontwerp op het voortge zet onderwijs. Dat dit niet ge beurd isf betreuren wij niet. Er zijn nog al te veel vraagtekens en bezwaren, die beter eerst rustig bestudeerd moeten kun nen worden en waarvoor hel wenselijk zou zijn, dat er een op lossing wórdt gevonden, eer het ontwerp in behandeling komt. Dat het wetsontwerp niet aanvaard zal worden, zoals het ons is aangeboden, kan 7»» met vrijwel absolute zekerheid wórden LYCEUM S nodige veranderin Zoals de-zaken er nu voorstaan, zou Sen, straks deze ontwerpwet werke- het wel eens een onoverzichtelijke berglijk wet wordt? Geen mens kan pre kunnen zijn. De gevolgen van een grote cies vertellen wat er zal gebeuren, serie veranderingen zouden ons later wél Het is wel mogelijk enige lijnen grote moeilijkheden kunnen j aan te geven. Bij het v.w.o. zal zeker het gymnasium de zwakste schakel in de mammoetketen worden. Onge twijfeld zullein velen, die nu naar het gymnasium gaan, straks toch het atheneum met zes-jarige curs een handjevol Latijn verkiezen, al nu onze tijd meer en meer waar de gaat hechten aan de praktijk en de techniek. Bovendien zal men met het atheneumdiploma precies dezelfde studierichtingen kunnen kiezen als zal het niet meer beslist noodzakelijk zijn naar het gymnasium te gaan als men medicijnen of theologie wil stu deren. Ds. R. van Benthem, die oorspronkelijk bestemd was voor de missionaire dienst van de Geref. kerken op het eiland Soem- ba, doeh daarvoor geen visum ontving, heeft van de Geref. kerk in Buenos Aires in Argentinië een beroep ontvan gen, dat hij ook heeft aangenomen. Dit beroep is uitgebracht nadat hieromtrent overleg gepleegd is met de emigratie-dé- putaten, de Soemba-zendingsdeputatcn en de generale-zendingsdeputaten, Het ligt in de bedoeling, dat ds. Van -Benthem met zijn gezin zo spoedig mogelijk naar Buenos Aires vertrekt. Beroepingswerk GEREF. KERKEN Aangenomen naar Niezijl (Gron.): H. W. Nusselder, kandidaat te. Dinxperló, die bedankte vóór Wolphaartsdijk; naar Winsum (Fr.): C. A. Verhoog, kandidaat te Voorschoten, die bedankte voor Koot wijkerbroek en voor Schermerhorn CN.-H.). Bovendien zou daarna een nieuwe on derwijsperiode ingaan, terwijl een aan tal, misschien zelfs wel een groot aan tal, onderwijsmensen zich niet of nau welijks kunnen verenigen met de ver anderingen. Dat zou catastrofaal zijn voor ons onderwijs. In de komende jaren hebben wij gro te behoefte aan rust. De overgangsperio de naar dit nieuwe systeem van Cals zal jaren vergen. Eer een nieuw type school als het havo werkelijk uit' de kinderziekten is, zijn er zeker twintig jaar voorbij. En in een dergelijke overgangsperio de wordt er toch al genoeg druk op de verenigde samenwerking uitgeoefend om oötf nóg 'een- onderstroom van wantrou wen en passief vèrzet het hoofd te moé ten bieden. Ons dunkt, dat het noodzakelijk is, dat minister Cals, eer hij zich in het strijdperk van de politici waagt, zich tot rustig overleg bereid verklaart met onderwijsmensen van de verschil lende richtingen en zelf de dringend Biografie verschenen over Martin Niemöller Bij de uitgeverij Rowohlt te Hamburg is een biografie over Martin Niemöller verschenen. De schrijver is Dietmar Schmidt uit Oberursel, die het boek heeft gebaseerd op een verantwoorde bronnenstudie: In de biografie is tot dusver onbekend materiaal verwerkt. Zij geeft naast de beschrijving van Niemöl- lêrs leven en werk een analyse van de kerkstrijd en van de kerkelijke ontwik keling in het Duitsland van na de Oorlog. Onder, de titel. „Pastor Niemöller" is tegelijkertijd, een Engelse vertaling ver schenen bij de Londense uitgeverij Od- hams.Ook een Amerikaanse uitgave is voorbereiding. In de tweede plaats, nu de H.B.S. Ook een zesjarige cursus.krijgt, voorzien we een gouden toekomst vóór het ly ceum. Vooral de christelijke lycea vol doen onder de huidige .omstandigheden reeds uitstekend: Het is niet uitgesloten, dat over dertig jaar het v.w.o. nog maar één schooltype kent, n.l. het lyceum met vier afdelingen. Dan zijn we dus automatisch van die klassieke naam voor een niet klassieke school, athene um, af. HAVO Wat er met havo gebeuren gaat, kan niemand voorspellen. Het kon wél eens een soort touwtrekken worden tussen v.w.o. en mavo. Omdat zij een afsplit sing zal zijn van de H.B.S., zal zij voor lopig wel automatisch bij het v.w.o. wor den ondergebracht Het lijkt ons échter een oplossing voor het hele mulo pro bleem, als zij met de nieuwe mavo kon worden gecombineerd. Voor een groot deel zal het er aan liggen, welke eisen aan de onderwijs- het havo zullen worden ge- eniglng van docenten, oud-docen ten, leerlingen, oud-leerlingen etc. van het Gemeentelijk Lyceum te Enschede, heeft de nieuwe mam moetwet dichterlijk bezongen: Bravo 't Ministerie van O, k en w. Doet met de navo-partners mee; Straks krijgen we landsgewys Echt Atlantisch onderwijs: Havo, mavo, lavo, fijn! 't Lijkt net eerstejaars Latijn. Jongens, meisjes, wat een pret, Algemeen en voortgezet. Enkel op het Atheneum Leer je straks nog je Te Deum. Aan de beschrijving van Gods almacht en de nietigheid dI de volkeren door de profeet Jesaja gaat iets vooraf. Iai liefelijks, dat dan abrupt overgaat in dat veel hardere, cum nerend in de waarschuwing God op Zijn troon te laten I Hem met niemand te vergelijken. Want lièfelijk is het bec| van de herder, die zijn kudde weidt, die de lammetjj draagtXJ kent die oude prenten wel, die óns als kinderl zo aanspraken: een herder bij zijn kudde, op de grote, stil heide, terwijl de zon ondergaat. Liefelijk, maar toch ook reètg hoe zoetelijk de kleuren op die oude prenten dan, mtsschiTT zijn! En dat is toch eigenlijk het grote wonder, waarvan hele Bijbel vol is en waarvan Jesaja in zijn indrukwekkem taal getuigenis aflegt: de Schepper van hemel en aarde, II- n'ooit Zijn handen terugtrekt, is tegelijk Degene, in Wie j"T rusteloze en vaak zo angstige mens zijn rust vindt. God -§*jj moeit zich nl. niet alleen met al die grote dingen, met 1 natuur en met het volkerenleven, maar Hem ontgaat niets in het leven van de miljoenen, die de aarde bevolke Hij is als een herder van een kudde, Hij is méér, nl. een Vad» van Zijn kinderen, die altijd weer proberen zich van Hém la te scheuren, maar die Hij vasthoudt. En het grootste toondjC in een mensenleven is, dat die mens zich ten slotte in vi trouwen overgeeft. L WAAKZAAMHEID GEBODEN Bij de mulo-mensen leven misschien wel de sterkste bezwaren tegen deze wet. We zien echter niet goed, hot minister Cals deze bezwaren kan on dervangen. Men stelt wel, dat er tus sen de H.B.S. en het mulo geen derde school behoeft te zijn, maar de H.B.S. wordt sterk opgetrokken. Dat wil zeg gen, dat de ruimte tussen H.B.S. mulo groter wordt. Nu reeds ver dwijnt 50% van de leerlingen, die aa de H.B.S. begonnen, geruisloos uóó; hun einddiploma, terwijl een vrij be hoorlijk percentage van hen, die wel slagen, toch niet verder gaat stude- ren. Bij een zes-jarige stevige cursui zou dit percentage nog stijgen. Waar moeten deze afvallers dan allemaal heen? De vraag is gesteld of de adverten ties die jonge mensen met een H.B.S. of gymnasium-diploma oproepen, in df toekomst zullen verdwijnen. Men is na melijk bang, dat het bedrijfsleven toch het onderste uit de ka-n wil hebben, 1 de stroom van mensen, die geen unive sitaire studie willen volgen, toch aan z houden in de richting van het v.w._. Maar dan behoeft het mulo zich hele maal geen illusies te maken, want dan zal datzelfde bedrijfsleven bijna automa tisch, in plaats van mulo-, havo-menser gaan vragen. Het is niet duidelijk uit de tot nu toe verschenen artikelen, welke plaats het mulo graag zelf in het onderwijssysteem va-n minister .Cals wil gaan inn Het liefst zou het blijven wat het we kere zin is: een middelbare algemene school, zonder de .concurrent havo naast zich te krijgen. Maar we geloven niet, dat minister Cals zijn havo aan deze wensen van het mulo zal opofferen. WIJZIGINGEN Minister Cals heeft een ver metele poging ondernomen om het voortgezet onderwijs te rege len. Het is voor het onderwijs en de politieke situatie in ons land te hopen, dat de minister zijn wetsontwerp zo. zal willen wijzi gen, dat het met algemene stem men zal kunnen worden aange nomen. Maar éér het zo ver is zullen nog heel wat besprekingen l« eI„0",^,^r'lro„bVa?fehri g^ouden" "warden, zullen nog het v.w.o., waar het dan de vergaarbak I heel wat artikelen verschijnen. Samenkomsten in kelder De vele studenten van protestants- christelijke huize, die-in Deventer tro pische en sub-tropische landbouw stu deren aan de Rijks Hogere school voor tropische landbouw, behoeven niet zoals vroeger, ongeorganiseerd te blijven. Er bestaat namelijk een prot..- christelijke kring van „landbouwers", zoals men in Deventer deze studen- Zij 97 1 geen ogenblik te vroeg gewéést mèt de er dan bij de tweehonderdvijftig te 1 zij zaten er nu al bijna in. Zorgvul- -- 14 'tuurde Ni- de bran- aarbij hij een groot mogelijk nuttig gebruik maakte de landing. De heel wat dichter bij de vijftig me zijn geweest u* - - - dig, volgens de regelen van de kunst, Stuurde Ni- colson dé boot naar de gladde strook dinggolven begonnen op te rijz het sleepanker en de stuurriem. Bijna onmid dellijk kreeg de boot vaart, ging de hoogte in en gleed snel vooruit óp de reusachtige golf, terwijl dé riemen boven water uit kwamen en McKinnón dè lijn van het sleepanker inhaalde. Daarna glééd de bóót vlug en geruisloos verder, terwijl de golf, reeds vooroverbuigend, een ziedende chaos van schuim te gemoet snelde. Opeens minderde de boot vaart, toen de riemen weer in het water werden gestoken en de lijn van het sleepanker op een kort, scherp bevel van Nicolson plotseling weer werd gevierd. Daarna plofte de boot over de brekende kam van de golf heen en snelde op hét zacht glooiende strand af door een wolk van fosforesccrend schuim en opspat tend water alles was te snel In zijn werk ge gaan. dan dat de zee de olie zover had kunnen voort stuwen terwijl de strak gespannen lijn van het sleepanker de achtersteven loodrecht op de kust hield eh het wit Schuimende water hun voorbijstreefde in de wedloop, wie hêt eerst het strand zóu bereiken. Juist toen zij het érgste achter dé rug schenen te hebben, zag NicOlson, die intens in de duisternis tuurde, iets dat daar niet had behoren te zijn. On middellijk uitte hij een hese, waarschuwende kreet, maar het was reéds té laat. De scherpgetande rots het kon ook wel één brok koraal met een vlijmscherpe rand zijn sneed letterlijk de bodem uit de eróverhéên glij dende boot, van de achtersteven tot aan de boeg toe. Onder een hevig' gekraak kwam dé boot met zulk een schok nagenoeg tot stilstand, dat vrijwel door AUSTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) één allé Inzittenden hun houvast verloren verward kluwen van lichamen, armen en betten in de richting van de böég wérden gesmakt; enke len sloegen zélfs overboord. Het volgende ogenblik nam de boot een geweldige draai opzij én sloeg om, zodat allen in het ziedende en kolkende wa ter terechtkwamen. Van de seconden die nU volgden kon niemand door de ene" golf na de andere; het binnenkrij gen van massa's zeewater; het overeind krabbe len op het met kiezelsteentjes bedekte glooiende strand, om dadelijk daarop weer omvergesmeten en tegen de ondersteboven liggende reddingboot aangesmakt te worden; hét opriiéuw mpeizaam over eind krabbelen, brti dan de grohd ónder de voe ten te voelen wegzuigen door het terugvloeiende water; het voor de derde maal met heel veel moeite op de been komen, om dan wankelend naar de kant te waden en zich daar, met bon zend hart en naar adem happend, totaal uitgeput languit op het strand te latèn vallen. Nicolson maakte deze moeizame tocht driemaal Eerst met juffrouw Pienderieith, die door de schok tegen hem was aangesmakt toen zij overboord gi gén. Instinctief had. hij haar stevig tegen aangekneld, toén $ij *■- zich onder water raakten. Zij bleek bijna tweemaal zo zwaar te zijn als hij had verwacht, en hield haar zware linnen reistas krampachtig vast. Toen Nicolson had geprobeerd haar dè tas te ontrukken, had zij zich uit alle macht vèrzét met de kracht van een wanhoop die vólgens hém alleen maar een produkt kpn zijn van doodsangst en paniek. Maar hij had haar, ter wijl zij nog altijd hartstochtelijk haar tas om klemde, toch op de een of andere manier aan land gêkrègen en op de eerste de beste terugrol- lende golf gewacht om opnieuw in zee te gaan teneinde Va-nnier te helpen de.' kapitein aan wal te brengen. Findhórn had geèh hulp gewild en bleef maar roepen dat hij die niet nodig had, maar zijn verwonding en de afmattende pijnen van dé afgelopen week hadden hem van zijn laat ste restje kracht beroofd, zodat hij onherroepelijk zou zijn verdronken in het ondiepe water, waarin hij had gelegen, als men hem niét geholpen had. Al glijdend, struikelend, vallend en weer opstaand hadden zij hem samen naar het droge gedragen en hem buiten bereik strand neergelegd. Intussen zaten, lagen en stonden er al één stuk of tién mensen dicht bij elkaar óp het strand vage schimmen in de duisternis die naar adem hapten, krèunden óf in hèvige benauwdheid het binnengekregen zeewater weer uitbraakten. Hoewel hij zelf totaal buiten adem was, begón Nicolson een kort appèl te houden onder de aanwezigen. Mar hij kwam niét eens verder dan, de eerste naam de béste. „Gudrun. Juffrouw Drachmen!" Geèn- antwoord. Alleen maar gekreun en benauwd braken. - „Juf frouw Drachm a nn! Is er iemand die juffrouw Drachmann heeft gezien? En heeft iemand Peter bij zich?" Alles bleef stil „Geef dan toch ant woord. Heeft iemand Peter gezien? De kleine jon gen'' Heeft iemand hem gezien?" Maar mén hoor de alleen maar het sombere gedreun ding en het zachte gèruis zêèwater. ten pleegt te noemen. De kring is van een kleine groep georganiseerden uit gegroeid tot een 'organisatie die een groot deel van de leerlingen van de Deventer landbouwschool omvat. De christelijke studentenorganisatie dateert van de na-oorlogse tijd. Aan- vankelijk heette zij Vereniging var Christelijke Landbouwers, maar de ani mo om zich te organiseren was niet zc en ^eze V.C.L, werd omstreeks 1950 opgenomen-in het Deventer Land bouw Corps, de neutrale studentenor ganisatie, waarvan het een onderaf deling werd. Doch deze onderafdeling floreerde niet en bovendien wilde niet ieder zich in dat Corps org; Enkele jaren geleden werd daarom door enkele leerlingen een groep ge vormd, die de naam „Kring -van pro testants-christelijke landbouwers" kreeg. Deze aanvankelijk kleine groep groei- een grootte van thans. Er kwamen statuten en röglémenten werd de K.P.C.L.,. zoals zij nu afgekort u3et, een officiële vereniging v enter studenten. Sport en film Met die groCi ging de uitbreiding in haar activiteiten llknd in hand. Verschillende onderafdelingen weiden opgericht met de afzonderlijke bestu ren en commissies, die zich bezig hou den met het organiseren en besturen van het aan hun zorg toevertrouwd» werk. 1 de bran- Een van deze onderafdelingen is die der sportbeoefening. De leden kunnen allerlei soorten van sporten beoefenen waarbij nauw samengewerkt wordt mei de D.K.L.V., de katholieke vereniging van landbouwers. In de regel wordt er elke maand een filmavond of lezing ge organiseerd. Op deze wijzé wordt steeds in ruime mate aandacht besteed aan het culturele leven. Ook In de behoefte aan uitspanning wordt rijkelijk voorzién. Elk jaar wor den er enkele feesten gegeven, die tot nu toe steeds geslaagd bleken te zijn. voor de vereniging oók een iiï samenkomst, waar de land bouwers elkaar kunnen ontmoeten. De K.P.C.L. heeft voor di. doel de beschikking over twee kelders onder het schoolgebouw. Een daarvan is reeds hét terugvloeiende met Vereende krachten door de lédei zélf geheel gerestaureerd JNDONESIË, dat door verkeerd po litiek beleid in zeer moeilijke omstandigheden verkeert, blijft stre ven naar het bézit van Nederlands Nieuw-Guinea. Indien dit streven tot het beoogde doel zou leiden, zouden de Papoea's wel zeer te beklagen zijn. Indonesië kan zijn eigen huishouding nóg niet goed overeind houden. Wat zou er dan van de opheffing der bewoners van Nieuw-Guinea terecht kunnen komen? Op allerlei manieren heeft de Indone sische regering getracht Nieuw-Gui nea aan Soekarno's ongelukkig land toe te voegen. Zij heèft het een en andermaal via de Verenigde Naties pogen te bereiken. Maar dit heeft geen succes gehad. Ook de terreur tegen Nederlandse onderdanen in In donesië en het zich vergrijpen aan Nederlandse eigendommen hadden niet tot gevolg, dat de Nederlandse regering door de chantagemethoden zich gewonnen gaf. Hoe zou dat ook anders denkbaar zijn geweest? Thans wordt door velen de vraag ge steld, of men het doel soms met een militaire actie zou willen verwezen lijken. Daar zijn er die zeggen: dat zal niet ondernomen worden; Neder land behoeft geen voorzorgsmaatre gelen te nemen. Wij zijn daarvan niet zeker. Wij me nen, dat uiterste waakzaamheid ge boden blijft. De communistische vakbeweging in Indonesië heeft de eis gesteld, dat de kwestie-Nieuw-Guinea opnieuw aan hangig gemaakt zou worden bij de Verenigde Naties. Maar de heer Sijjet bandrio, de minister van buitenland se zaken, verklaarde, dat een verzoje in deze richting geen resultaat z|r opleveren. Indonesië moest zi kracht vergroten en consolidere^i „ómdat wij van oordeel zijn, dat ie oplossing van de kwestie-West-Irijr voor een groot deel afhangt van erf: krachtmeting op alle terreinen tu sen Indonesië en Nederland, zoals durende onze strijd tussen 1945 He, 1950". N Een „krachtmeting" dus. En een ve1 wijzing naar 1945-1950. )e Later heeft Soebandrio een pogi|f gedaan om de indruk van zijn wooie den enigszins te verzwakken. Önc merkte op: „Na de consolidering vl onze kracht staan wij sterker en zifrc wij beter toegerust voor een dipig matieke strijd tegen Nederland". Maar wanneer alleen diplomatie^ strijd tegen Nederland beoogd worör wat betekent dan de verwijzing na de strijd van 1945 tot 1950? Net wij hebben geen zekerheid, dat lj!E donesië afkerig is van geweld. Nu eens: wij moeten waakzaam zijn. ?ti Het valt te betreuren, dat de Parf van de Arbeid thans een andti houding aanneemt dan ook het k?e biriet-Drees de juiste achtte. Die hoF ding is bedenkelijk. Wij hebben in Nieuw-Guinea een ro ping te vervullen ten bate van de b volking. Wij mogen ook niet vergetüc de betekenis, die Nieuw-Guinea he«i voor heel de vrije Westelijke wpr reld. Het land moet beschermd wör oen tegen mogelijke acties. Conferentie in Salonika De kerk zal zich niet kunnen onttrekken aan de verantwoorde lijkheid, die de volkeren van Azië, Afrika en Latijns-Amerika haar in deze tijd van geweldige technische ontwikkeling opleg gen. In deze landen, die sociaal en economisch een geweldige om wenteling doormaken, is de kérk wel in het bijzonder-geroepen de verwezenlijking van een nieuwe sociale ordening te dienen en te ondersteunen. Aan de brandende problemen, die de jonge volkeren in de achtergebleven ge biedsdelen bezighouden, nu doo. de ge weldige schok van een snelle sociale ontwikkeling hun levensfundament ver loren dreigt te gaan, hebben 150 gedele geerden uit 34 landen in Saloniki (Grie- ~""'~.nd) een conferentie gewijd, onder ciën van de Wereldraad van Ker ken. Het was overigens niet de eerste keer, dat orthodoxe, anglicaanse en protestant se géestelijken en leken moesten erken nen, dat de kerk in de gebieden, die een ingrijpende maatschappelijke om- enteling doormaken, een taak wacht, 'at was ook al duidelijk geworden in an rapport, dat de afdeling kerk en raatschappij van de Wereldraad op ver zoek van het centraal comité van die ad had opgesteld en dat eigenlijk het uitgangspunt voor deze conferentie Saloniki was. Prof. D. Wenland uit Münstef teken de in zijn referaat de houding, die christelijke gemeente in dit tijdpërk. sociale hervormingen heeft aan te men en die hij karakteriseerde als lidariteit met de menselijke samenleving en haar noden". In plaats van de oude maatschappij-ordening moet de kerk een weg banen vóór een nieuwe levens ordening, die heenvoert over verdeeld heid en dilemma onder heri. die bij de sociale omwenteling betrokken zijn. De directeur van het instituut voor sociale wetenschappen in Den Haag prof. dr. De Vries, waarschuwde daaren tegen dat pogingen om „oude ordenin- gen hoe vlugger hoe beter omver te werpen" gevaarlijk zijn, evenals het tegenovergestelde, namelijk om alles bij het oude te laten. Hij drong er bij de kerken op aan mede tc wefken aan de vorming van de betrokken mensen tot verantwoordelijke staatsburgers. Propagandisten In Saloniki bekritiseerde een Euro peaan vrijmoedig de „achterlijkheid van de theologische denkwijze". De Engel- (Wordt vervolgd) terwijl men "dat in het komende ver enigingsjaar ook. met de andere hoopt te doen. Verder zijn êr in deze kelder Wekelijkse samenkomsten onder leiding van ds. T J Hagen, evangelisatie-pre dikant té Deventer en tevens modera tor van de K.P.C.L., die hier met allen daarvoor belangstelling hebben een andere leerlingen van de mr. Denys Munby van d universiteit van Oxford tekende alf: academici in het algemeen als egocek tnsche „propagandisten voor hun eigeU imperialisme, dat de neiging tot theoif tisch den-ken bedenkelijk aantoont." u< Alleen als de kerk een weg baaP! yoor de sociaal-economische ontwikkf chtergebleven gebiedei?' 1 in de toekomst algemei> gangbare maatstaven opstellen. Dat de christenen onder de jonge vo!' keren van Azië en Afrika wat van dR kerk verwachten, daarvan getuigd dr. G. Kiano uit Kenia in een gloedvo,8 le toespraak. Dr. Kiano riep de kerker op tot ondersteuning van de AfrikaaniR onafhankelijkheidsbeweging. Hij schuwde voor confessionele s die i Hij waa|„ - de kerk tot gevolg zullen Zwolle wil gesprek j met ds. Goossens 1 gesprek met ds. S. J. P. Goossens, voormalige missionair predikant y„. deze kerk te Oost-Soemba, met wie ee1 conflict gerezen is. Het conflict - stond enkele jaren geleden tussen dominee en de kerkeraad van Zwol 1 als gevolg hiervan werd hij geschon, en later afgezet. Op eigen gezag keer de de predikant echter terug naar zijP arbeidsterrein. 1 Een commissie uit de synode der G('j reformeerde kerken (vrijgemaakt) orh derzocht de kwestie en oordeelde dc de dominee ten onrechte geschorst war Later maakte de synode dezer kerke, uit dat de uitspraak van de kerkeraa|, van Zwol'e niet gedaan had mogefe worden. Hoewel de kerkeraad van Zwit le. van. oordeel blijft dat ds. Goosseï niet naar Soemba had mogen terugk? ren, is dé raad b'reid opnieuw een gl sprek te hebben met ds. Goossens, Reorganisatie bij ,Hoogelandr; schappelijk ontspoorden heeft in Beeh bergen het landgoed „Rauwenhul" aai de Loenenseweg aangekocht. Het buitel Omvat zestien hectare terrein en stóf de vereniging in staat een reeds lang gï gewenste reorganisatie en concentratif tot uitvoering te brengén. De spreidinr van de tehuizen „Het Hoogelantf"] ..Klein Bouwzieht", „Ons Thuis" et[, „Het Hiétveld" te Beekbergen. „Het RU- ge link" te Hengelo (G) „Dé Beclè" et -•De Foil" in Voorst en „Filadelfia" it Vries (Dr,), die door dezé vereniging it Stand gehouden wordén, werd door he! bestuur reeds lang als Oneconomisch en weinig efficiënt ervaren. In het aani gekochte buiten zullèn nu de hoofddir tie, de admlnistiatie en het propagi dablireau onderdak vinden. Op het b- rijke terrein Wordt een verpleeginrict ting met 60 bedden gebouwd ter vanging van „De Poll". Alleen Regelink" té Hengelo en „Filadelfla" Vries wórden nu nóg gehandhaafd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2