Jiicutue Ccihsr()c (iToumnl Weinig opzienbarends te verwachten Rusland schuld van mislukking Genève Nixon over Chroesjtsjefs reis: Russische premier uiterst vriendelijk Korthals: censuurkwestie hoog opgenomen MARTIN MARINERS ZIJN IN STAND TE HOUDEN PERSEN DRAAIEN WEER IN GROOT-RRITANNIË Laos beschuldigt Rood-China Vijf jaar voor mishandeling van kind Kamerleden wensen één gemeente in N.O.P. schilder met liSï® DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; t 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMEB Dr. E. DIEMER CHRIST EU JK'N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastich is ghebleurn myn hert ia ttgfyeaspotf Veertigste jaargang no. nooo Onderzeese BASTIONS tegen stromingen Zie pagina 5 jGisteren zijn in het zijn zeven- honderdjarig beslaan vierende (Amers/oort Nico Eybergen en IWoutertje van Essen geheel in l/iistorische stijl in het huwelijk \getreden. Ruim tweehonderd \bruiloftsgasten, eveneens in his torische kostuums, woonden de jplechtigheid bij. Na een lange jtuandeltng door de stad werd de Ibruilo/t in de open lucht gevierd. kuni i ongé- VICE-PRESIDENT Nixon is zeker niet optimistisch over de politieke kant van de komende ontmoeting tussen Eisenhower en Chroesjtsjef, schrijft de bekende Amerikaanse commentator James Reston vandaag in de New York Times. Reston, die de reis van Nixon naar Rusland heeft meegemaakt, zegt dat Nixon op politiek gebied niets opzienbarends van de besprekingen verwacht. Nixon zou wel voorstander zijn van Chroesjtsjefs komst naar Amerika, maar bang zijn dat het publiek er mogelijk te grote waarde aan gaat hechten. Voorts is Nixon, volgens James Reston, niet van mening dat een bezoek aan de Verenigde Staten Chroesjtsjefs misvattingen over Amerika zal wegnemen. Tijdens zijn verblijf zo schrijft Reston verder heeft de Ameri kaanse vice-president enkele aan wijzingen gekregen, die een bevesti ging waren van de indrukken die premier Macmillan van Engeland tijdens zijn reis door Rusland heeft opgedaan. Deze waren: 1. Chroesjtsjef heeft de neiging, de kracht van Rusland te overschat ten, wanneer hij die vergelijkt met de kracht der Verenigde Staten. 2. Hij is geneigd de vastberadenheid van Amerika om zijn nationale belangen, zelfs ten koste v log. te verdedigen, te onder schatten. met al zou Nixon echter toch den dat een bezoek van de Russisi premier aan de V.S. nut kan hebben hij heeft dit dan ook had gezegd in ;lag dat hij gisteravond aan president Eisenhower uitbracht. Enkele uren eerder had Chroesjtsjef Moskou op een persconferentie klaard dat hij vermoedelijk half septem ber naar Washington zal vliegen, voerde een vriendelijk gesprek met de journalisten en uit zijn antwoorden kreeg de indruk dat hij alles wilde Moskou had voor akkoord geen interesse pIJDENS de slotzitting van de Geneefse conferentie hebben de lestelijke ministers gisteren duide- |k laten uitkomen, dat Rusland de ihuld is van het fiasco. Moskou ■as erop uit West-Berlijn en ook [est-Duitsland in de communisti- he sfeer op te nemen. „Daarom was unistcr Gromyko niet werkelijk ge- Iteresseerd in een verbetering van toestand in Berlijn", zo zei de merikaanse minister van buiten- Indse zaken, Herter. iRusland heeft het westelijke plan tot Ireniging van Duitsland volgens Her- ir nooit een ogenblik in ernstige over ling genomen. „De reden is duidelijk: usland weet dat een hereniging in rijheid het einde betekent van de com- lunistische heerschappij in Oost-Duits- nd", aldus de Amerikaanse minister. Gromyko, die deze opmerking negeer- hield een optimistische slotredevoe- ng. Volgens hem heeft de conferentie it een beter begrip van de wederzijdse andpunten geleid. Een aantal misver- anden is weggenomen. Zinspelend op het bezoek van Chroesj- jef aan Amerika, zei Gromyko voorts: In de ontwikkeling van de betrekkin- Nederlandse nota over Rijnvaart in Duitsland Op het „Auswertiige Amt" te Bonn is :n nota van de Nederlandse regering cerhandiigd naar aanleiding van de be- fndanakinig van een verordening van de Wasser- und Sohiffahrt9direktion Dui6- urg" inzake verdeling van scheeps rechten op de Rijn in Duiteland. Kr a ch ins deze verordening moet iedere ver- »erder, die het transport van met name snoemde bouwstoffen op zioh neemt. 25 rocent van dit vervoer ter verscheping inbieden aan de Duitse organisatie van articuliere Rijnschipper6. In de Nederlandse nota wordt het ver- ouwen uitgesproken, dat de verordening i ieder geval niet op buitenlandse recht, vervoerd ere zal worden toegepast, ingezien daardoor het bestaande geschil ver de vrijheid van scheepvaart op de ijn slechts zou worden verscherpt. De reserves aan goud en converteer- are valuta van het Sterlinggebied zijn lijkens een bekendmaking van het En- slse ministerie van finanoiën in juli miljoen pond Sterling gestegen tol 150 miljoen pond. In juni waren de re ams met 19 miljoen pond gestegen. buiten- Ook de Engelse minister v landse Zaken, Selwyn Lloyd, v mening, dat de conferentie toch heeft gehad. De ministers zijn er mei in geslaagd overeenstemming te berei ken over bijzonderheden, zei Lloyd, maar zij hebben een belangrijke bijdrage ge leverd tot het scheppen van de juiste atmosfeer voor verdere internationale besprekingen, die moeten volgen. Na de slotrede heeft de Oostduitse minister van buitenlandse zaken, Bolz, blijk gegeven van een groot optimisme. Hij heeft de ministers van de Grote Vier een brief gezonden, waarin hij hen uitnodigt een bezoek aan Oost-Duitsland te brengen Chroesjtsjef verklaarde d. stand in Berlijn tijdens de wijzigd zou blijven. Voorts zei ook hi dat de ontmoeting in Amerika geen top conferentie zal zijn. Wat het Duits» vraagstuk betreft wees de Russische pre. mier echter weer op het bekende Sowjet- standpunt volgens hetwelk dit alleen kan worden opgelost door een vredesverdrag met Duitsland. (In Bonn beschouwde men deze opmerking als een bewijs van de Rus sische neiging om West-Duitsland al* het „zwarte schaap" af te tekenen wanneer er over de spanning in de wereld wordt gesproken). Steeds weer op het thema „vrede" terugkomend zei de Russische premier onder meer: „Als de betrekkingen tus sen Rusland en Amerika verbeteren, dan zullen ook de betrekkingen met ander» anden verbeteren en de donkere wol- ren in andere delen van de wereld we len verdreven. Als Amerika en Rusland •riendschappelijke betrekkingen onder houden. wordt de wereldvrede versterkt." Een Belgische correspondent vroeg de Russische premier, of de bijeenkomsten de leiders van de grote mogendh» niet nadelig zouden kunnen zijn de kleine landen. Chroesjtsjef vond en „vreemde logica", larom zouden de kleine landen er- r lijden, als de grote mogendheden ivereenstemming komen?, vroeg hij. Zij kunnen daar immers alleen bij win- Alleen als de grote mogendheden vechten, zullen de kleine landen lijden. Het Russische spreekwoord zegt toch Als de landeigenaars vechten, lijden de boeren. het Mr. Van Beek blijft met verlof hangende het onderzoek Gisteravond vertrok de gouver neur van Nederlands Nieuw- Guinea, dr. P. J. Platteel, van Schiphol, uitgeleide gedaan door minister Korthals. Om het ge sprek op de brandende vraag van de avond te brengen, hadden journalisten een zilveren brief opener voor dr. Platteel op tafel gelegd. Onder het beantwoorden van de vragen over de brief censuur bemerkte hij plotseling de opener genoten, antwoordde de Russische pre mier: „Dat is zijn zaak. Hij vindt liet blijkbaar nodig. Maar wij moeten wel bedenken, dat ook Adenauer aan het westelijke overleg zal deelnemen en wij kunnen nauwelijks aannemen, dat de Bondskanselier onbevangen zal spreken." Wat dit westelijk overleg betreft, schijnt het Italiaanse voorstel alle N.A.V.O.-landen aan het gesprek met Eisenhower te laten deelnemen door Frankrijk in de permanente N.A.V.O.- aad diplomatiek onder de tafel te zijn ;ewerkt. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. Luns, heeft verklaard een dergelijk overleg te zijn. Ne derland heeft echter nog geen oordeel het niveau, waarop dit overleg moet plaats hebben. DE GOUVERNEUR van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. P. J. Plat teel, is fysiek niet in staat het ver dere onderzoek van de censuurkwes tie zelf uit te voeren. Daarom zal ei een commissie worden gezonden. Dit vertelde de minister van zaken over zee, drs. H. A. Korthals, gisteravond op Schiphol toen de heer Platteel op het punt stond naar zijn ambtsgebied terug te keren. Dr. Platteel heeft overigens een voorlopig onderzoek ingesteld en dat heeft hem duidelijk gemaakt, dat het onwettig openen van poststukken is voorgekomen. Er is reeds eerder sprake geweest va: posteensuur, zo zei minister Korthals. Ook daarover ontving de regering be richten. De kwestie, die ik persoonlijk zi> als een zeer ernstige zaak. is thans wel bijzonder actueel geworden. De samenstelling van de commissie blijft, ook nu gouverneur Platteel ver trekken is, nog geheim. Minister Kort- N DUIZENDEN Engelse drukkerijen zijn gisteravond de persen weer gaan draaien. Zeven weken hebben zij door een staking van de drukkers stilgestaan. Ongeveer 4300 drukkerijen en 1100 provinciale bladen werden door de staking getroffen. De afgelopen zeven weken hebben de Britse industrie tientallen miljoenen gul- sns gekost. Bijna vijftienhonderd man had het werk neergelegd en eiste hoger loon. Op 31 juli is men ten slotte tot een akkoord gekomen: de drukkers krijgen een <onsve-hoging van 4% procent en een werkweek van 42 inplaats van 44 uur. De sen wareneen werkweek van veertig uur en een loonsverhoging van tien procent. De nieuwe regeling komt erop neer dat de drukkers een verhoging van 5bt> gul den per week krijgen op het loon dat varieert van 92 tot 155 gulden per week. De GOUVERNEURS van de Thailandse provincies die aan het noordelijke deel van Laos grenzen, hebben opdracht gekregen de veiligheidsmaatregelen aan de grens te verscherpen. Tevoren was vernomen dat de Laoti- sche stad Sam Naua in handen van de communistische opstandelingen was ge- Het communistische persbureau Nieuw China meldde gisteren, dat het Noord- vietnamese ministerie van buitenlandse zaken, Amerika verantwoordelijk stelde voor wat het noemde de huidige gevaar lijke toestand in Laos. Noord-Vietnam verzocht in een verklaring de landen die itwoordelijk zijn voor de uitvoering de Geneefse akkoorden over Laos, noodmaatregelen te nemen om de inter nationale commissie voor Laos nieuw leven in te blazen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde mee, dat de toestand in Laos met grote ongerustheid wordt gadegeslagen. De woordvoerder wees erop dat de aanvallen van de communisten op het Laotische leger zijn voorafgegaan door een bezoek van de Noordvietnamese president. Ho Chi Minh, aan Moskou. Desgevraagd zei de woordvoerder niet te willen zeggen dat de aanvallen van de communisten een direct gevolg zijn van dit bezoek. De Amerikaanse vice-president Nixon is weer thuis. Gisteren vloog hij van Polen naar Ver. Staten. Tot het laatst van zijn bezoek hebben de Polen hem gehuldigd als een bevrij der. Op zijn tocht naar vliegveld moest hij ook nu v schillende keren laten stoppen. een volleerd acrobaat ving hij de vele bloemen op, die hem door de enthousiaste bevolking werden toegeworpen. secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammerskjöld. communistisch China er van heeft beschuldigd gemene zaak te maken met communistisch Noord-Viet nam, om de strijd in het grensgebied van Laos en Vietnam aan te wakkeren. Door vervoer in onderdelen TTET IS MOGELIJK de Martin Ma- riners overzee in stand te hou den. mits doeltreffende maatregelen worden genomen. De heer P. S. J. de Jong, staatssecretaris van defensie, heeft dit geantwoord op vragen van de heer G. Ritmeester (lib.), lid van de Tweede Kamer, die zijn vragen had gesteld naar aanleiding van het ongeluk bij Goa op 10 juni. Besloten is de toestellen gedeeltelijk gedemon teerd naar en van Nederland te ver schepen. De staatssecretaris beantwoordt de vra gen van het Kamerlid, hoewel nog eteed6 niet alle gewenste gegevens voorhanden zijn. Deze zullen echter nog geruime tijd op zioh laten wachten. De heer De Jong ent daarom dat het niet verantwoord de v rage nb e a n-trwoord mg nog langer le stellen. Dat de Marimere naar en van Neder land vereoheept zullen worden, is omdat onderweg onvoldoende technische facili teiten kunnen worden verkregen, wat d< taak van de bemanning aanzienlijk ver zwaart. Bovendien treden hierdoor on evenredig grote vertragingen op. Ten aanzien van het ongeluk beperkt de staatssecretaris zich tot voorlopige conclusies. Hij deelt mede, dat de com mandant van de Mariner tevergeefs heeft getracht gewicht te verliezen door ben- znne af te werpen. Bij de vrij plotselinge noodlanding trok het toestel in het ruwe terrein een spoor van tachtig meter, aan het eind waarvan het vliegtuig over de kop sloeg en in brand vloog. Vlagofficier moet woordkeus beter overwegen „Prent u in, dat, mocht onze bruine buurman, die reeds zo vaak zijn bege rige ogen op dit gebiedsdeel (Nieuw- Guinea) richt, werkelijk zijn klauwen uitslaan, ook van u geëist zal worden, uw plicht tot het uiterste vervult." woorden heeft de aftredende com mandant der zeemacht in Nederlands w-Gudnea bij de commando-over at van 'n marineschip geuit, aldus de heer P. J. S. de Jong, staatssecretaris van defensie, in antwoord op vragen van ds. N. van der Veen (pac.-soc.), lid van de Tweede Kamer. De staatssecretaris acht het buiten proportie in dit verband te spreken van een belediging van het Indonesische volk of van zijn regering. De regering zal dan ook geen stappen op diplomatiek niveau doen. Aan de be trokken vlagofficier zal echter een aan wijzing worden gegeven in voorkomende gevallen zijn woordkeuze beter te over wegen. De regering ziet geen aanleiding verdere maatregelen. hals ontkende krachtig wat in enkele bladen was beweerd, dat hij mr. J. D. van Gilse, procureur-generaal van het gerechtshof in Den Haag, om advies over de samenstelling heeft gevraagd. Uitermate verbaasd toonde de minister zich over de publikaties over de inhoud van het advies van het Hof inzake de kwestie mr. Van Beek. Het advies van het Hof van Nieuw-Guinea is onder ver zegelde enveloppe neergelegd op het bureau van de gouverneur, aldus moti veerde de minister zijn verbazing. Het advies i6 overigens niet meer dan een schakel in de gehele kwestie. Zonder twijfel zal de commissie van onderzoek de zaak-Van Beek (die, zoals bekend, is voorgedragen voor ontslag, hangende de censuurkwestie) op zijn weg tegenkomen. Verdere mededeLiregen over deze zaak kan ik ndet verstrekken, aldus de minis ter. De commissie ddent echter op korte termijn haar bevindingen te rapporteren en zal met de grootst mogelijke spoed haar arbeid dienen uit te voeren. De resultaten, neergelegd in een rapport, zullen de Kamer ter kermis worden ge bracht. Minister Korthals vertelde, dat mr. Van Beek in Nieuw-Guinea (met verlof) blijft gedurende het onderzoek a i de c „Nee, Jan, dat is mammie niet, die juffrouw is van bordpapier" Planologie was niet gelukkig De vaste commissie voor Binnen landse Zaken uit de Tweede Kamer heeft haar voorlopig verslag uitge bracht over het ontwerp van wet re gelende de instelling van gemeenten het gebied van de Noordoostelijke polder. Uit dit verslag blijkt, dat een niet onbetekenende meerderheid van rommissie voorkeur gaf aan in stelling van een gemeente voor het hele gebied, met uitzondering van eventueel bij de gemeente Urk voegen stuk, boven de in het wetsontwerp voorgestelde instelling vier gemeenten. Emmeloord is steeds duidelijker een centrale func tie gaan vervullen in het polderland als de hoofdplaats in een klein ge- rvige leden verklaarden dat, indien voor een leeg gebied hadden gestaan arvan de opbouw nog bevorderd dien de te worden, zij stellig niet het stand punt zouden hebben gehad dat de pol één gemeente moet worden. Nu ech- de polder bevolkt is en de dorpen zijn gesticht, spraken zij zich duidelijk •oor vorming van één gemeente, ige andere leden wezen er op, dat laat, dat de planologie van de pol- liet de gelukkigste is geweest. Het aantal dorpen is te groot; ze zullen ler alle elf tot bloei kunnen ko- Het is zelfs niet uitgesloten dat gehele dorpen op den duur zullen ver wijnen Dit is onder meer het gevolg an het feit dat men te optimistische erwachtingen heeft gekoesterd ten aan zien van het bevolkingscijfer. Reedi slaan er in de polder woningen leeg er behalve in Emmeloord en gedeeltelijk in Marknesse, is van een bloeiende mid denstand weinig te merken. De leden, die voorstanders zijn van de instelling van één gemeente, merk ten ook op. dat de polderbevolking allerminst eenstemmig voor de viei meenten heeft uitgesproken. Zij hadden waargenomen, dat het zover het poli tieke richtingen betrof, diegenen in de polder die behoren tot de kringen van P.v.d.A. en VVD duidelijk kiezen voor één gemeente. In de kringen van ARP en CHU zijn de meningen verdeeld. Al leen de aanhang van de KVP heeft in het algemeen voorkeur voor de instel ling van vier gemeenten. Twaalfde provincie Een lid van de commissie duchtte voor de vorming van vier gemeenten het gevaar, dat Nederland in de toekomst een twaalfde provincie zal krijgen. An dere leden gaven van dezelfde opvatting blijk. Zij hadden vastgesteld, dat vele polderbewoners, die instelling van vier gemeenten nastreven, voor ogen staat te eniger tijd te geraken tot vorming van een twaalfde provincie, welke dan het grondgebied van de noordoostelijke pol der. de polder Oostelijk en Zuidelijk Fle voland en de Markerwaard zou moeten omvatten. Deze leden achtten het voorts van het grootste belang, dat de Noord oostelijke polder zo spoedig mogelijk bij een bestaande provincie wordt inge deeld, namelijk bij Overijssel. De Rotterdamse rechtbank heeft van morgen de 29-jarige fabrieksarbeider W. J. F. uit Rotterdam en zijn 24-jarige w veroordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf. met aftrek van voorarrest. Zij hadden hun vierjarig zoontje mis handeld. De officier had tegen de man ijf en tegen de vrouw vier jaar geëist iet aftrek. Beleggingsmaatschappij. In Dusseldorp bekendgemaakt, dat een Westduitse beleggingsmaatschappij is opgericht, dia slechts Franse aandelen in portefeuille zal jfemen. Het fonds, de Agefa (Anlage- gesellschaft für Französische Aktien Wer- te GmbH) is door een Frans/Duits bank- syndicaat opgericht. Er zullen 40 5 50 verschillende groepen van vooraanstaan de Franse aandelen worden gekocht. Aa nhet publiek zullen coupures wor den aangeboden van 100 DM. Het fonds zal e enkapitaal hebben van 500.000 DM. de verf voor het schilderfeest FLEXA verkrijgbaar bij Opklaringen De Bilt verwacht tot vrijdagavond: v Bewolkt en op de meeste J plaatsen droog weer. Mor- ."•'VMJ Sen enkele opklaringen, f 7(i Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. De- jjy. zelfde temperaturen als van- daag of iets hogere, (Opge- maakt 11.15 uur). Vrijdag 7 augustus: Zon op 5.09, onder 20.21; Maan op 8.34, onder 21.22. Eerste 'iwartier dinsdag 11 augustus. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Belgrade Rome Ajac;io

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1