Economie en Financiën Geldmarkt blijft nog zeer ruim EXAMENS H Vrl. kantoorbediende LEERLING MATRASSENMAKERS AANK. MATRASSENMAKERS 'n Heerlijke zomeravond! MARTIN EVANS EN DE DREIGENDE ZON LEIDSE MATRASSENFABRIEKEN MACHINE5TIKSTERS LEERLING-MACHINESTIKSTERS BETONTIMMERLIEDEN Geroutineerde Nieuwbouwschilders Prima Onderhoudsschilders. RÖNTGENASSISTENTE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1959 Spanje toegelaten als aandeelhouder van Eurochemic De eerste bijeenkomst van de algemene vergaderoing van de Europese maat schappij voor de chemische behandeling van bestraalde brandstoffen (Eurochemie) is in Parijs gehouden. Na de verkiezing van dr. E. Pohland (Duitsland) tot voorzitter, behandelde men de officiële toelating van de Spaan se Junta de energia nuclear als aandeel houder in de maatschappij en de goed keuring van de overdracht van een deel van de Belgische, Franse en Duitse aan delen naar resp. de Belchim en St. Go- bain-maatschappij, alsmede naar de fe deratie van Duitse elektriciteitsonderne mingen en naar een bepaald aantal Duit se industriële organisaties. Eurochemic is derhalve een gemengde onderneming geworden, met zowel overheids en parti culier kapitaal. De toelating van de Spaanse junta bracht een wijziging van het statuut van de maatschappij door de verhoging van het aantal aandelen van 400 tot 430- Dil betekent zowel een stijging van het kapi taal van 20 tot 21.3 miljoen E.M.O.-reken- eenheden (overeenkomend met Ameri kaanse dollars), als de verhoging van het aantal leden van de bestuursraad van 15 op 16 door het opnemen van een Spaans lid. TRANSATLANTICA N.V. Opgericht is de cultuurmaatschappij Transatlantica N.V. te Amsterdam, met als doel het exploiteren of doen exploite ren van landbouwondernemingen in tro pische en sub-tropisceh gebieden, als mede het verwerken en verhandelen van agrarische produkten uit deze gebieden enz. Oprichters zijn de heren G. H. Cro ne, die zichzelf en de firma H. G. Th. Crone vertegenwoordigt, mr. A. Molster en H. von Saher. Het maatschappelijk kapitaal van de vennnootschap bedraagt 2.250.000, verdeeld in 22-500 aandelen van 100, waarvan geplaatst 4500 aan delen. Deelgenomen wordt door de fa. Crone voor 4050, door de heer G. H. Cro ne voor 300, door mr. Molster voor 75 en door de heer von Saher eveneens voor 75 aandelen. De directie voert de firma Schatkistpapier Het ministerie van financië publieert de volgende gegevens omtrent de stand van het schatkistpapier, resp. per 3 augustus en 27 juli:: schatkistpromessen en -biljetten ter be legging van saldi op akkoordrekenin gen overige schatkistpromessen ƒ1.245.700.000, ƒ1.293.200.000; overige schat kistbiljetten 2.732.991.400, 2.726.692.000. Levensverzekeringen. In juni is voor 364.4 miljoen aan levensverzekeringen afgesloten, waarvan 161-3 miljoen ka pitaal-, 179.2 miljoen rente- en 23.3 miljoen volksverzekering. Veelbelasting opgelegd In juni werd uit hoofde va nde geza menlijke kohierbelastingen een bedrag van 299-2 miljoen opgelegd, tegenover 308-8 miljoen in mei. In het afgelopen halfjaar is in totaal 150 miljoen meer opgelegd dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Van dit accres betreft 86 miljoen de inkomstenbelasting en 48 miljoen de vennootschapsbelasting. Slechts het aan personele belasting opgelegde bedrag vertoonde een teruggang. Maatschappijnieuw? Serbadjadi Blijkens de gecombineer de verlies- en winstrekening over 1958 van de N.V. Cultuurmaatschappij Serbad jadi en haar dochtermaatschappijen, heeft de maatschappij uit commissie en produktenzaken 69.627 ontvangen 165.806). De interest bracht 48-992 50.557) op en de koersverscChillen ef fecten 67.034 (nihil). De onkosten be droegen 123.698 208.857). pensioen verplichtingen 313-441 (nihil). Het ge leden verlies beliep 284.180, waarvan werd gedekt door een reservefonds 142-002. Het saldo verlies bedraagt 142-177 149-331). welk bedrag wordt overgeboekt. Centrale Volksbank In juli is bij de Centrale Volksbank te Utrecht ingelegd 2-584-300 en terugbetaald 1.873-100, het geen resulteerd in een spaaroverschot van /711-200. In juni bedroef het spaar- Schaken jeugdtitel Kuypers na remise op negende plaats In het wereldkampioenschap schaken voor junioren, dat vrijdagavond eindigt, heeft de Argentijn Bielicki zijn voor sprong tot een punt vergroot. Hij won van Parma na 27 zetten op prachtige wijze, na in de 26ste zet in een Siciliaan- se verdediging zijn koningin te hebben geofferd. De overige uitslagen van de achtste ronde waren: Erny (Zwits.)Tomson (Rusl.) 10, Kuypers (Ned.)Naranja Vz(na 42 zetten Siciliaanse verdedi ging), Stefanof (Buig.)—Hamann (Den.) Vz—Rumens (Eng.)—Phillips (N.Z.) VzKuebtner (O.-Dld.)Clemens (W.- Dld.) afgebroken na 40 zetten. De stand is nu: 1. Bielicki 6% pt.; 2. Rumens 5% pt.; 3./4. Parma en Stefanof 4% pt.; 5-/6 Clemens en Kuettner 4 pt. plus 1 afgebr.7./8. Hamann en Naranja 4 pt.; 9. Kuypers 3pt.; 10 Tomson 3 pt.; 11. Phillips 2% pt.; 12. Erny 1 pt. overschot (definitief) 983-800, in juli 1958 17-200. Per ultimo juli bedroeg het to tale uitstaande spaarsaldo 83.419.300. WEEKSTAAT NED. BANK Het opmerkelijke van de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 3 augustus 1959 is wel de geringe uitzetting van de bankbiljettencirculatie. Hoewel er reke ning gehouden moet worden, dat er op 1 en 3 augustus behoorlijke bedragen aan bankbiljetten zullen zijn ingeleverd, kan de uitzetting der circulatie in de laatste dagen van juli niet erg groot zijn geweest. De circulatie beliep op 3 augustus 4399 miljoen, dat is 16 miljoen hoger hoger dan op 21 juli. Met deze stand blijft de circulatie onder de hoogst bereikte stand van 4451 miljoen, welke pp 29 de cember '58 gepubliceerd werd, maar deze stand is wel de hoogste van 1959- Men mag aannemen, dat augustus een snelle en krachtige contractie van de circu latie zal laten zien. De goud- en deviezenreserve vertoon de een vermindering van 20 miljoen, waarvan 5 miljoen in goud. De totale voorraad bedraagt 5197 miljoen. De ruimte van de geldmarkt blijkt uit de vermindering van de posten „voorschot ten" en „wissels" door de bank gekocht. De eerste post daaldemet 13 miljoen tot een zeer lage stand van 12-7 miljoen. De wissels daalden met 54 miljoen tot 392 miljoen, als gevolg van de verkoop door de Nederlandsche Bank aan de open markt. Het betrof hier kort papier, na melijk per 18 augustus en per 15 okto ber, tegen een disconto van respectieve lijk 1V4 procent en 1% procent. Deze ver valdata liggen zeer gunstig in verband met betaling van vennootschapsbelasting. De banken hielden op 3 augustus een saldo bij de Nederlandsche Bank aan van 572 miljoen, hetgeen weliswaar 65 miljoen lager dan de vorige week, maar nog altijd aanzienlijk boven het aan te houden verplichte kasreservegemid- De schatkist zag haar saldo met 27 miljoen dalen tot 496 miljoen, maar de ze daling is gering in het licht van de verplichtingen die de Staat had. Er ver viel op 30 juli circa 180 miljoen schat kistpapier, terwijl de vorige tender 133 miljoen opbracht. Verder moest de staat circa 10 miljoen betalen als rente op gevestigde schuld. De inkomsten uit be lasting betaling nemen op het ogenblik steeds meer in omvang toe. De geld' markt blijft zeer ruim en het ziet er naai uit, dat deze toestand voorlopig zal aan houden. C J Rosier, 's-Gravenhage; T van Spoel. MeppelJ Vellema. Eindhoven. TEKENEN M.O. 's- GRiAV'ENHAGE4 augustus Gesla. voor tekenen M.O-B Zegeling, Den He F L F1 edt. Den Haag. FRANS M.O.-A UTRECHT. 4 augustus Geslaagd Frans M O -A: A van der Graaf. Haar T L Harmens. Rotterdam; N Henkels. Haag; S P Hofstra, Eindhoven: P J Got Aster n; H Essers, Amstert Bloemendaal; S Döi De Hoek—Harwich - - De stoomvaart maatschappij Zeeland te Hoek van Hol land en de Britse spoorwegen zijn .ter vervanging van het in 1927 gesloten con tract, een nieuwe overeenkomst aange gaan, die vandaag geratificeerd is. Hier door wordt de verbindingbestendigd. Sfeer in 't gezin De „Nieuwe Leidsche" er in Een regenachtige dag, geen verloren dag Haal een NIEUWE HAACSCHE VAKANTIEKAART en bezoek de 5 onderstaande instellingen. (Gereduceerde toegangsprijzen) Voor 1.90 (kinderen ben. 15 jaar 1.kunt U naar: 1. MADURODAM stad er uitziet Ook dit jaar we uitgebreid. 2. VREDESPALEIS Een prachtig interieur met geschenken uit tal van landen. Prachtige zalen en schitterende 3. MAURITSHUIS Wereldberoemde schil derden van Rembrandt, Vermeer, Jan Steen, 4. PANORAMA MESDAC Grote collectie schil derden, aquarellen, Scheveningen. 5. GEMEENTEMUSEUM U vindt hier schitterende zeer uiteenlopende verzamelingen: Haagse historie, Kunstnijverheid, moderne Kunst, enz enz. Bovendien kunt u tegen bdzonder lage prds kaarten ver kregen voor de speciale tentoonstelling „30 EEUWEN MEXICAANSE KUNST" welke in het Gemeentemuseum wordt gehouden. Op willekeurige dagen kunnen de bezoeken gemaakt wor den in de periode van 1 juli—13 september. Op de vakantie- kaart staan tevens aangegeven de openingstijden en hoe men er met bus of tram kan komen. Kaarten verkrijgbaar aan bureau Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37 Leiden. Ook u kunt verzekerd zijn van een goede vakantie voor weinig geld Wij vragen v. spoedige indiensttreding een voor facturering en bediening telefoon RIEDEL LIMONADEFABRIEKEN N.V., Rembrandtstraat 17 Leiden. .eidse Matrassenfabrieken Hansenstraat 71 -77 Leiden r directe indiensttreding: Goed loon premie 4 °/o vakantietoeslag. Bij indiensttreding in aanmerking voor met 3 januari a.s.). Aanmelden iedere werkdag aan de fabriek GEVRAAGD LEERLING MONTEUR (diploma ambachtsschool) SINCER MAATSCHAPPIJ N.V., Breestraat 21 Leiden Personeel gevraagd Kraamcentrum Noordwijk vraagt flinke meisjes die op geleid willen worden tot kraamverzorgster. Aanvang nieuwe cursus, begin sept. Verdere inl. bij de Leidster docente, Nieuwe Zeeweg 82. Noordwijk aan Zee. Rust- en Verpleeginrich ting „Weltevreden", de Laat de Kanterstraat 2, hoek Zoeterwoudse Singel, vraagt voor spoedige indiensttreding een flink meisje, niet jonger dan 18 jaar. Gevr. per 1 sept., in gezin met 3 k. (3, 7, 2) net jong meisje, voor d. of d. en n. Mevr. J. Dijsvan Zuilen, Mauritssingel 11, Leiderdorp. Personeel aangeb. Gedipl. schilderwerk. Ook witwerk. Zeer billijke prijs. Brieven nr. 4073 bur. Woningruil 0 Woningruil. Aangeb. Rijs wijk benedenhuis, 4 kam met gr. achtertuin, schuur, voortuin, f 57-55 per mnd Gevr. Aalsmeer-Kudelstaart of omg. soortgelijke woning, hogere huur geen bezwaar Brieven: Leeuwendaallaan 116, Rijswijk Z.H. Te huur aangeb. 0 Vast, groot zomerhuisje (Noordw.hout) te huur, wa terleiding en closet, 6 pers., van 22/8 t.m. 30/9. Br. no. 4074 bur. van dit blad. Te koop gevraagd Inkoop goad, zilver en juwelen tegen de hoogste waarde. Het adres waartoe u zich met het volste ver trouwen kunt wenden. Het Ringenhuis. Morsstraat 9, Leiden. Voor Oegshgeest: Geverssbraat 47. Te koop aangeboden Accordeon, pianoklavier, 80 bassen, met registers, z.g. a.n. T.e.a.b, Korevaarstr. 5. Aangeboden: fototoestel, klapcamera, Zeiss Ikon 6x9. lens 1:4%, in pr. staat, met lederen tas; prijs 35,-. Hya- cinbhstraat 10, Voorschoten, na 6 uur. In goede staat zijnde par tij gebruikt glas, maat 38,5x 51 cm. Spoed. Abr. Star, Rijnsburgerweg 106, Rijnsb. Diversen 0 Fa. Sasburg wegens va kantie gesloten van 5 t/m 8 aug. Gas afhalen De Wet- 0 Voorkom prikkelbaarheid iie vaak de oorzaak van ilecht en onrustig slapen is net Calma Dragées. ƒ2.— bij elke drogist. 0 Een kapok matras is goed en niet duur bij de Kleine Winst. Haarlemmerstraat 51. Leiden. 1-pers. vanaf f 59, 2- pers. vanaf f 98. 0 Strijkinrichting Ozon. voor uw fijne was. Hoge Rijndijk 34. Telefoon 22675. 0 Overhemdenreparatie. Boorden en manchetten enz. vernieuwen onder garantie. Ook no-iron. „Smits" Over hemden en kousenreparatie bedrijf. Nieuwe Rijn 94. Tel. 25391. 0 Iedereen is enthousiast als wij uw matras overtrek ken met damast, l-pers. van af f 19.50, 2-pers. f 26.50. SMIT Bedden-Tapijtmaga zijn. Mare 98; Vrouwensteeg no. 9. Telefoon 23913. 0 Duitse, Oostenrijkse en Zwitserse dames en heren, 15—65 iaar. wensen corres pondentie met Holland. In lichtingen gratis. Wereld- koerier. Postbus 6057 Rot terdam. Telefoon 32421. Petroleum, haardolie, huisbrandolie, buitaangas, propgaas. Caltex-olie- servicedienst. Fa. Sasburg, De Wetstraat 37, tel. 21523; Stieltjesstraat 10, tel. 25089. Speciale slangenwagen. Ge ijkte teller. U kunt zelf af lezen bezorgde hoeveelheid Caltex Olie-servicedlenst. Fa. Sasburg, De Wetstraat 37. tel. 21523; Stieltjesstraat 10, tel. 25089, Speciale tank wagen met de nieuwste en modernste apparatuur. Spe ciaal aangepast aan de be zorgdienst in de huisbrand- Fa Gebr. v. d. Meer, Hoge Rijndijk 4, tel. 26782. Dagel. expedities op Den Haag, Delft en Utrecht, Overijssel. Gelderland en Friesland. 2 x p. w. n. Groningen. Stads- De Sleutelkoning. Bijma ken van alle sleutels, repare ren. veranderen en openen van elk slot. Haarlemmerstr. 273. tel. 33958 (bij de Over dekte). Levering aan Rijk en Gemeente. Maandagmorgen gesloten. Roojjackers en naaimachi nes één begrip. Prima kwa liteit. Voordelig. Vlotte ser vice. Vraagt bezoek aan huis en u bent overtuigd. Naai machinehandel Rooijackers, Leemamsstraat 31, Leiden. Telefoon nr. 31324. Opklap-, wentel- en tnl- melbedden, nieuw en ge bruikt. Dekpla^ken met gor dijnrails, ruime sortering ledikanten, spiralen, divan bedden. etagebedden, enz. Beter en voordeliger bij het bekende speciaaladres Was senaar. Jan Vossensteeg 60. Houthandel Morspoort biedt u latten en planken, hardboard, tegelboard, bo- top- en clairet voor tafels, Fablon het plakplastic. Co- lovinyltegels Morsstraat 58 Rijschool „Beatrix", Beatrixstraat 4, telef. 30319. Vermindert uw praktische lessen door theorie-onderwijs Kredieten t.m. 3000,- (iedereen zonder borg) voor aankoop meubelen en wo ningtextiel, direct van fa briek. Enorme keuze en be sparing, zeer prettige beta ling en onder strikte geheim houding. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Postbu3 538, Den Haag. Nette jongeman, 25 jaar, G.G., vaste betrekking, zoekt langs deze weg ser. kennis making met net eenvoudig Gereform. meisje. 2127 jr. Brieven nr. R1354 bur. blad. Open balcondeurende avondster aan de hemel en de stille majesteit van de naderende zomernacht... er zijn ogenblikken, waarop de mens tevreden met de wereld is. En in die stemming smaakt een kop Douwe Egberts Koffie dubbel goed, dan geniet men eerst recht van de krachtige geur en de pittige smaak, die zo kenmerkend zijn voor Douwe Egberts Koffie! Fijne Dessert Rood Merk Voor de fijnproevers. Werkelijk iets heel bijzonders. Pak van 250 g 2.04 De kwaliteits-koffie bij uitstek. Pak van 250 g 1.74 BOT5END TBCEN EEN -ROTSWAND Hansenstraat 71-77 Leiden vraagt voor direkte indiensttreding (ook gehuwden) Geboden wordt: goed loon plus premie, 4'/» vakantie toeslag. Bij indiensttreding voor 1 september a.s. komt U ook in aanmerking voor wintervakantie (24 dec. t.m 3 jan. a.s.). Aanmelden iedere werkdag aan de fabriek van 96 biedt aan enige NETTE MEISJES de gelegenheid opgeleid te worden tot DEKEN en STOFFENSTOPSTER Dit prettige handwerk levert een zeer goed loon op en later ook een goede bijverdienste als thuiswerk. FLINKE MANNELIJKE ARBEIDSKRACHTEN kunnen nog worden geplaatst ter opleiding in diverse Afdelingen. Reiskosten voor werknemers buiten Leiden worden vergoed. Mondelinge sollicitaties dagelijks van 8.3012.00 uur en van 13.3017.30 uur bij afdeling Personeelszaken, Vestestraat IE, Leiden. VOOR EEN CROOT BOUWWERK, dat nog minstens één jaar duurt, worden voor Tariefwerk. vraagt voor haar werk te Leiden tevens kunnen geplaatst worden Aanmelden Oude Singel 20 te Leiden. Telefoon 22271. SHELL PERNIS RAFFINADERIJ N.V. in het bezit van de diploma's E.H.B.O. en Röntgen-Laborante en bij voorkeur tevens in het bezit van het diploma ziekenverpleging-A. Leeftijd niet ouder dan 35 jaar. Voor vervoer van personeel dat in Rotterdam-Zuid woont, wordt gezorgd. Zij die niet in Rotterdam of naaste om geving wonen, komen in aanmerking voor een aanzienlijke tegemoetkoming in de pension- en/of reiskosten zolang zij de leeftijd van 29 jaar nog niet hebben bereikt. Brieven met vermelding van leeftijd, opleiding en ervaring te rishten aan Shell Pernis RaffinaderijN.V., Post bus 644, Rotterdam onder PSr 32/22.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 6