DELTA-PLAN eist snel tempo van uitvoering Straatgevechten in Caracas: 4 doden Hartelijk afscheid van Warschau Subandrio van Menzies' rede geschrokken Ckefarin.e4 Een duidelijk tijdschema is gewenst, omdat alles in elkaar grijpt en haakt Dieren eten zichzelf op r„ 4 Is moeilijk in Limburg maast richts WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1959 aiEHGI ■EsEHI Laos Het ligt voor de hand dat men in Peking en Moskou spreekt van Amerikaanse inmenging in Laos. Die zal ook wel in het spel zijn geweest. Men moet echter be denken, dat een klein zwak land als Laos moeilijk neutraal kan blijven, als het niet wordt beschermd. Wel hebben India en Burma zich voor Laos geïnteresseerd, maar daadwerkelijk konden zij weinig hulp bieden. De meerderheid in Laos, die anti-communistisch is, heeft dus uitgezien naar steun van andere zijde Het zou jammer zijn, indien het land nu wordt betrokken in de koude oorlog. Doch anderzijds is het een Internationaal be lang, dat het niet in de communistische sfeer valt. De daaruit voortkomende con flicten zouden niet zijn te overzien Ook voor India en Burma en niet alleen voor Tailand en Zuid-Vietnam, is het von be lang dat Peking niet verder naar hm zuiden opdringt. Nehroe heeft geprotes teerd tegen het feit dat de internationale commissie is terzijde gesteld. Hij heeft ge lijk, indien hij wenst, dat in Laos geen Amerikaanse bases zullen worden inqe richt. Dan immers zouden de spanninget evenzeer toenemen als wanneer rood- China het kleine koninkrijk onder zijn gezag zou brengen. Doch indien all Amerikaans-Franse bescherming de onaf hankelijkheid van Laos kan redden, moet men deze aanvaarden. De rebellen be schikken over vluchtbasesin Nonrd- Vietnam en ook al ontkent dit schuld aan de aevechten, hier is wel degelijk sprakt van een botsing tussen twee .blokken" In 1954 was het de bedoeling dat Laos niet- communistisch zou zijn. En voor de vredt m het machtsevenwicht is het nodig, dat het dit blijft. (Al g. Handelsblad De Indonesische minister van buiten landse zaken, Subandrio, heeft gisteren de ambassadeur van Australië in Indone sië, Lawrence Mclntyre, ontboden op zijn ministerie, om opheldering te vragen o>cr de laatste verklaring van de Australische premier Menzies over Nieuw-Guinea. Menzies verklaarde zondag voor de t levisie te hopen dat Nieuw-Guinea een daags zelfbestuur zal verkrijgen. Na het onderhoud met Mclntyre ve klaarde Subandrio tegenover journalisten dat de ambassadeur niet kon zeggen of de persberichten over Menzies' rede juist dom in West-Irian (Ned. Nieuw- Guinea). Hij voegde eraan toe: ..De be langen en de veiligheid zowel van ooste bjk Nieuw-Guinea (het Australische deel als van het Australische continent zuller beter worden behartigd, wanneei West-Irian weer onder Indonesische sou vereiniteit zal zijn gebracht." 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! helpet trkelijlt bet Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in (hefarme „4"- elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nog beier. Ze helpen vaak «ok dan. wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderenf/ fa JTffTir' i'TMI el die wordt beschermd door hel bestanddeel Chelan pROF. IR. P. PH. JANSEN is hoofd van de Deltadienst. Hij gaat door voor een geestig man. Degenen, die onder en met hem op Walcheren nebben „gediend", weten dat. Hij is sindsdien niet veel veranderd. Deze professor lijkt zo, wat zijn uiterlijke verschijning betreft, niet veel op hetgeen men zich meestal voorstelt van een bedwinger van de zee. Den Doolaard heeft hem op Walcheren meegemaakt en hij schreef van hem: „Zijn bleke bureau-gezicht paste niet bij de forse hoge laarzen. Wanneer je hem op een dijk zag naast het water, dan leek het voor een buitenstaander belachelijk, dat het grote Waterstaatskorps er zo'n klein mannetje op uit zou sturen om de zee te verslaan". Maar dat kleine mannetje mag dan toch maar de eretitel „droogmaker van Walcheren" dragen. En omdat de mensen, die beslissingen moeten nemen, welen, dat hij die titel'beslist heeft verdiend, is hij een der belanorijkste figuren bij de uitvoering van het Deltaplan geworden Zijn tweede levenswerk, waarvan hij weet. dat het moet slagen, zoals hij op Walcheren in die donkere dagen van inuimatie direct na de bevrijding wist, dat er geen alternatief bestond. CONTOUREN WORDEN ZICHTBAAR (8 en slot) laat de i trekt clusie moeten komen, dat het oodzakelijk is de dammen in tempo te voltooien En da n duidelijk en nogal straf tijdschema zal moeten worden gewerkt Prof Jansen zegt: .Alles qnjpl en haakt in elkaar. Zolang liet gehele plan '.gevoerd, kan de ingreep van plaatselijk gevaren opleveren eilighcid van de oevers Het niet zo. dat gezegd kan wor den: we stoppen er voorlopig even mee. omdat er op het ogenblik geen geld is. U moet wel beseffen, dat c met dit Deltaplan heel wat risico's nemen En we mogen die niet vermeerderen door de werken stil te gaan leggen". Kritiek Veranderd is prof Jansen dus weinig sinds zijn Walcherse tijd Om nog cen ten Doolaard te citeren uit zijn boek „Het verjaagde water": „Hij viel dood op een decimaal en kon dagenlang pottende opmerkingen maken over een verkeerd gezette rij stenen. Het voorhoofd vas vol verstand en de ogen vol goed- ïeideen voorhoofd en ogen om vriend- ;chap mee te sluiten Maar met zijn stem hield hij de mensen op een afstand: zijn lang. dun. scherpgeslepen hij de draad van ander en gedachten meedogenloos doorsneed verschillen met die tijd op Walcheren Prof Jansen heeft nu de be- tchi'kking over een korps medewerkers enkele malen groter dan toen, maar even enthousiast en vasthoudend En hij heeft de techniek mee die is in de naoorlogse haar ontwikkelingsgang-'begonnen Walcherens droogmaking één gran dioze improvisatie, mogelijk door de er- ijsheid van weinigen, de realise ring van het Deltaplan geschiedt na vast stelling van tot in de kleinste details uit gekiende plannen, waarbij niets aan de factor geluk wordt overgelaten en waar bij, naast de ervaring van ecuwen, de middelen van de moderne techniek en de wetenschappelijke bekwaamheid van •elen te hulp worden geroepen. Toen de gaten in de Walcherse dijken orden gedicht. „georganisei op. Toen me Deltawerkei irder juichkree d" ging er e de uitvoering werd begonnen, wa ot van baggermo zandzuigers beschikbaar Dat grote verschil En dat was oo maar vanzelfsprekend Want als besliste noodzaak aanwezig is or proviseren gebeurt dat ook niet: zee aan banden wil leggen, moe dat hij met een vijand te maken k in staat is op de meest onverwaï menten terug te slaan! Het is met dat Deltaplan min een wonderlijke zaak Er is nl Nederlander, die aan het slagen uitvoering twijfelt 1 volk heeft een onbegi in het kunnen van zijn waterstaatsmen sen. omdat zij dat vertrouwen nog nim mer hebben beschaamd En wanneer die zelfde waterstaatsmensen zeggen, dat het technisch mogelijk is. dan kan iedei erop gerust zijn. dat de zeearmen tus sen Hoek van Holland en Walcheren eenmaal dicht zullen gaan. ook al er kennen die experts dan zeer nederig dat ze van de zee eigenlijk nog z< weinig afweten Maar ook net éei de Nederlandse slacht," zegt prof. Jansen. „Maar," voegt hij er onmiddellijk aan toe, „het heel gemakkelijk lijnen op de kaart 'zetten. Die in dijken en dammen te vera deren is een ander punt. Als wij daar ai de kust aan het werk gaan, dan betekent dit, dat wij het dynamisch evenwicb Zo is het: het Deltaplan beoovt primair de veiligheid van zuidwest Nederland tot het menseliik mogelijke op te voeren - en dat gebeurt helaas de laatste tijd durft te beweren, dat er onevenred veel geld voor de uitvoering van hi Deltaplan wordt beschikbaar gesteld e dat het tempo gerust wat kan worden ve traagd. die weet niet wat hij zegt Mis schien kent zo iemand de zee niet of wat erger is misschien gunt hij die vei ligheid niet aan de bewoners van de Del ta en vindt hij, dat het geld beter besteed kan worden voor economische objecten, die een directer en tastbaarder rendement opleveren. Wanneer de burgemeestei de hoofdstad klaagt, dat allerlei toch ook zo belangrijke zaken in de totstandko ming lijden van het Deltaplan, dan blijkt deze autoriteit op dit punt het gevoel voor verhoudingen te hebben verloren. Om terug te keren tot het tijdschema bij de afsluiting van de zeearmen wordt van het kleine naar het grote gewerkt Om het geheugen even op te frissen geven we hier het voorlopig opgemaakte sche ma Veersegatdam en Zandkreekafslui- ting in 1961. Grevelingendam in 1963. Ha- ringvlietdam en daarbij behorende Volke- rakdam in 1968. dam door Brouwersha- vensegat in 1970. dam door Oosterschelde in 1978. Drie charmante en vrolijke prinsessen zijn uit Zweden op uitnodiging van het Griekse vorstenpaar naar Griekenland vertrokken voor een vakantie- tocht. Een Grieks vliegtuig is haar komen afhalen. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat kroonprins Konstantin van Griekenland zijn gasten zou ko men afhalen, maar dat kon op het laatste moment niet door- Nog veel In onze serie, die met dit artikel wordt afgesloten is uitsluitend gesproken de grote mannen (en dan nog slechts de stroomtoestand niet alleen beïnvloeden maar ook verstoren. En dan moete: beslist weten wat de gevolgen dai Een sprekend voorbeeld is wat er bij de aanleg van de bouwput voor de u ringssluizen in het Haringvliet beurd. Op een bepaalde plaats lag de zeebodem daar op acht meter beneden N A P Als gevolg van de werkzaam heden voor dc bouwput was op ccn ge geven moment die bodem uitgeschuurd tót achttien meter beneden dat peil er elders zelfs nog vijf meter meer! Er was overigens niet aan de hand rijkswaterstaat had erop gerekend, dat dat ze iedere dag lerc „Wij kunnen het, mede dank 58) Aan pijn kunnen we verschil- wat hun uiteraard niet gelukte. lende waarden toekennen. Niet alleen by de men» die immers bij extase, grote opwinding, of gespan nen aandacht hevige kwetsuren vaak niet of nauweiyks voelt maar ook in het dierenrijk. Bepaalde insecten, die Zeer „fijngevoelig" zijn en met hun ontvangapparaten de fijnste indrukken van de buitenwereld kunnen waarnemen omdat tij een hoog ontwikkeld zyn voortien, blyken de verminkingen en kwetsuren te kui nen verdragen zonder het minsti teken van onbehagen, en soms zelf zonder zich in hun bezigheden ti laten storen. Zonder verklaarban reden begin mollei elf 1 ngzaam op tc eten. Eerst bekna gen zij klauwen en poten, dan komt bij de wyfjes de leg- boor aan de beurt volgens be- Het zjjn echter niet alleen laag georganiseerde dieren, die biyk ge ven wel pijn te voelen, doch geen pijn te lijden. Curtis vertelt van een vis die lelijk verminkt werd, toen hem de vishaak uit bek en oog werd gehaald. Teruggeworpen in het wa ter hapte het dier echter direct weer naar het aas. De grote wonden aan bek en kop veroorzaakten klaar- telsel biykelük zó weinig onbehagen, dat lykste de eetlust van de vis er geen moment door werd ingetoomd. Kortom, uit al dergeiyke gedra gingen van dieren kunnen we op maken, dat dodelijke letsels en ver minkingen in de dierenwereld niet sprinkhanen gepaard gaan met gewaarwordingen. soms zich- die WÜ onder het begrip „pijn lijden" Ook ginni TOCH IS HET ZO! degelijk pijl eigen achterlijf. Ook rupsen, die aan het einde van hun li chaam gewond zyn, zien enkel bezwaar In zichzelf a af op te eten. Spinnen v hun afgebroken poot en waarvan het achterlijf wordt gesneden, kauwen doodrustig dingen of kwetsuren zijn toegebracht, maar zij lijden daar niet onder zoala de dat doet. Is de pijnscheut voor- n ieder heeft dat bij een dier wel kunnen waarnemen) dan is het libellen, dier op hetzelfde moment weer volko- normaal. (Deze overpeinzingen echter voor niemand aanlei- achter by Ook mieren bg ie bel ecbterlijl kwellen. w»nl we berbklen ontbreekt, tonen zich daardoor niet nogmaals: dieren voelen de pün wel!) het minst geschokt of verontrust, Laten we nu maar eens aantonen maar trachten weer deel te nemen 4 4 de normale «erke.embeden In dki de melk. die b,j hel optreden vergiftigingsverschijnselen vaak En hommels, wier als tegengif wordt gedronken, zelden koppel ontbrak, keerden IwJaBlg dienst doet. nest. of aan het gevecht met dlreet naar een bloem terug traehten daaruit honing te kragen. ZA wordt het dan, als eenmaal het Deltaplan zal zijn voltooid: land. veilig achter hoge en brede dammen. 1llll!lllllilllllllll!lll!llll(llllllllllllllilllllllllllllllllllllfllllllll enkele). Met geen woord is nog gerept de enorme aanpassingswerken, dir vele plaatsen zullen moeten worden uit gevoerd. Die zyn misschien wat minder spectaculair, maar daarom niet minder noolzakelyk. We denken ook aan de verhoging de zeedijken lange de Nieuwe Waterweg en Westerechelde, aan de ingrepen, die enerzijds op de bestaande bebouwing zul len moetên worden toegepast en aan dt consequenties niet in de laatste plaats financieel voor de polder- en water schapsbesturen waarbij het woord „bij- dragenwet" al heel spoedig valtDi' alle6 en nog zo heel veel andere zaken meer. zoals de moeilijke kwesties var schadevergoeding behoort óók onlos makelijk tot dat fantastische complex var werken, dat hert Deltaplan wordt ge noemd. Wanneer als God het leven geeft wij in het jaar 1978 langs de brede weg over de dammen de tocht zullen maken van Rotterdam naar Vlissin- gen, dan zullen wij het land linker- en de zee aan onze rechter zijde met andere ogen zien. Wij zullen dan weten, dat de poging van de mens om- het water te bedwingen, strijd van een kwarteeuw veiligheid en meer welvaart, geslaagd, is gezegend. i||lilil!lll|[l!il|llll!lllll|i||llhl>lilll||||||||||lll||||i|)l||lillllill het zo zou gaan en de nodige maatrege len tot verdediging van de zeebodem doen treffen Maar dat zal niet overal zc gemakkelijk gaan en daaio bedacht zijn op onverwachte uitschun gen, vooral omdat er in het gehele rlvi renstelsel van zuidwest Nederland in ft Wanneer men dit alles even op zich Betogers slaags met politie RUIM NEGEN UUR achtereen is gisteren de Venezolaanse hoofd stad Caracas het terrein geweest van gevechten tussen een demonstre rende menigte en eenheden van po litie en leger. Minstens vier perso nen kwamen om het leven, terwijl volgens officiële berichten 36 politie- Onderwijzer in Zwitserland omgekomen De 24-jarige heer A Schans uit Baam, onderwijzer aan de Ned. Hervormde school in Stroe (gem. Barneveld). is za terdagmiddag bij Samen in Zwitserland verongelukt. De heer Schans, die met een collega, de heer A. Kleyer uit Voort huizen, per scooter met vakantie was, slipte, waarna een achter hem rijdende scooter over hem heenreed De heer Kleyer werd gewond. In Italië is eveneens een Nederlander ?n ongeluk overkomen. De 18-jarige Johannes Schroeder uit Utrecht viel in Riva del Garda van tien meter hoogte, toen hij met enkele vrienden de 1575 me ter hoge Rocchatta beklom. Hij werd ernstig gewond. Dank zij het doortastende op treden van een baanwachter (de man had juist een vrije dag) is in W est-Duitsland zonder enige twijfel een grote ramp voorkomen Een grote tank wagen ramde bij Obertraubling een klein viaduct in de spoorlijn MünchenRegensburg. Het via duct werd geheel ontzet. Zodra de baanwachter, Johann Kugler, bemerkte wat er was gebeurd, rende hij naar het dichtstbij zijnde station. Net op tijd kon hij het baanvak door een sein op onveilig te zetten afsluiten. Een paar minuten later stopte de exprestrein met enkele hon derden passagiers knarsend en piepend vlak voor het één burger gewond den. Onofficiële gegevens meldden echter dat meer dan honderd beto gers gewond zijn. De moeilijkheden begonnen gis termorgen, toen arbeiders een be toging hielden om te protesteren te gen het besluit van de regering- Betancourt een werkverschaffings project voor werklozen stop te zet ten. Bovendien zijn zij het niet eens met het regeringsbesluit, van een achterbuurt een park te maken. Gewapende arbeiders schoten twee po litiemannen dood. toen eenheden van po litie en leger werden ingeschakeld on een eind te maken aan de demonstratie Toen de politie een aanval met traangas deed. ontstond paniek onder de menig te. Twee demonstranten werden onder de voet gelopen en gedood. Tientallen mensen werden gewond. Tegen het vallen van de avond werd het rustiger en beperkten de arbeiders zich tot het plunderen van enkele kels. In de loop van de avond trok sident Betancourt voor de duur van tig dagen drie grondwettelyke waarbor gen in voor het gebied van Caracas: het recht om te vergaderen, het recht demonstraties te houden en het recht niet zonder arrestatiebevel in hechtenis te mogen worden genomen. CENTROPA- CHALET SERVICE Een Chalet huren betekent SLAGEN STATIONSWEG 44 a TEL. 11 20.24 DEN HAAG Twee maanden nadat een post stuk door een afzender te Meyel aan de zorgen van de P.T.T. wa» toevertrouwd. Is het bij de ge adresseerde te Grubbenvorst be steld. Oorzaak van deze trage gang van zaken was het feit, dat de geadresseerde in de buurtschap Californië woonachtig is. De brief behelsde een uitnodiging om aan een familiefeest deel te nemen. Het stuk is in Californië (V.S.) te recht gekomen, waar de naam Grubbenvorst onbekend bleek te zijn. Het werd geretourneerd en kwam ten slotte te bestemder plaatse. Het familiefeest was ech ter al lang voorby Overigens is het voor de posteryen in Noord- Limburg wel onpasscn geblazen, want behalve Californië. zijn er ook nog buurtschappen: Frankrijk, Oostenrijk, America. Zand-Arabië, Egypte enSiberië. Olieleiding naar Rijn over grens De oliebuisleiding RotterdamRijn is isteren zover gevorderd, dat de verbin ding NederlandDuitsland tot stand kon orden gebracht. Eigenlijk is men reeds >t Grefrath (twaalf kilometer in Duits- ind) gekomen, maar men had een stukje op de grote hei bij Venlo onafgemaakt gelaten om gisteren officieel de grens overschrijding tot stand te kunnen bren gen. De leiding is reeds 155 kilometer lang. Zij wordt doorgetrokken naar We- sel en naar Godorf-Wesseling. Men re kent er op haar 1 juli 1960 gereed te hebben. Het moet je maar overkomen. Je wilt rennend en vliegend een hoek „nemen" en dan sta je daar plotseling vooreen hond. Maar het geeft niet, want het dier is even verrast als je zelf bent en als je over je eerste schrik heen bent, ga Nje eens nader kennismaken. Misschien gaat Bello wel mee om te spelen. RICHARD NIXON, de Amerikaan se vice-president, is vanmor gen met zijn Boeing 707-straalvlieg tuig uit de Poolse hoofdstad War schau vertrokken. Hij zou vanavond na zijn aankomst in Washington on middellijk verslag over zijn bezoeken aan Rusland en Polen uitbrengen aan president Eisenhower. route werd Nixon toegejuicht. Op het vliegveld was premier Cyrankiewicz aan wezig. met wie de Amerikaanse vice-pre sident gisteravond tijdens een ontvangst in de tuin van de Amerikaanse ambassade lange tijd had gesproken. Bij deze gelegenheid verklaarde premier Cyrankiewicz dat Polen en zijn commu nistische bondgenoten al het mogelijke zullen doen om het gevaar van een nieuwe wereldoorlog af te wenden Hy voegde daaraan toe: „Wij willen de wereld en Dnszelf redden van de gevaren van het opkomende Duitse militairisme". N-ixon bracht gisteren onder andere een bezoek aan de universiteit van Warschau, waar hij ongeveer 2000 studenten toe sprak. De ontvangst was even uitbundig als by andere gelegenheden het geval is geweest. De vice-president hield een plei dooi voor ruimere uitwisseling van Ame rikaanse en Poolse leraren en professoren. Inmiddels doen in Warschau ge ruchten de ronde dat president Eisen hower, wanneer hij een bezoek aan de Sowjetunie heeft gebracht, even als Nixon zijn reis zal onderbreken voor een bezoek aan Polen. Aan de oevers van de maas Daar staan nu de uitgestrekte fa briekscomplexen van de N V. Sphinx-Céramique. waarin ruim 4000 mensen werken aan de ver vaardiging van MAASTRICHTS AARDEWERK. 125 Jaar geleden legde Petrus Re- gout hier de grondslag van de aarde werk-industrie. Sedertdien is Maas- tricht in de héle wereld bekend als de aardewerkstad. Volgens de aloude, geheime pro cédés wordt ook het modern Maas trichts aardewerk hier gemaakt. Sterk van kwaliteit, hoog van glans, mooi van vorh», aantrekkelijk van kleur en decoratie. Kortom waardewerkLet op deze merken, dan heeft U een goed product. AARDEWERK

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5