Iets uit de geschiedenis van de eerste Leidse Bethlehemkerk Met melk meer mans deze keer niet op ging Leidse volkstuindersbond gaat 20-jarig bestaan herdenken Al drie maal ..uitverkocht" TOUR LISSE o - iVIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 5 AUGUSTUS 19S9 Agenda Leiden Pieterskerk, 7.30 Kooilaan, 8 uur jtisten Gemeente. Donderdag De Lakenhal, 10 tot 12 uur: „kijkrace" voor kinderen. Koor Pieterskerk van 7.30 tot 8.30 uur n.m. geopend voor meditatie en gebed Vrijdag De Lakenhal, 10 tot 12 uur: „kijkrace" voor kinderen. Station, 7.45 uur: afdeling Leiden Ned Chr. Reis-Vereniging, vertrek voor be zoek aan marinehaven te Den Helder Zaterdag Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171. tel. 20502. Films Casino (2.30, en 9.15 uur): The Solid Gold Cadillac (14 jaar); 's middags varieerd jeugdprogramma. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Het complot der 39 stap .en (14 jaar) Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Vrijheren van het woud (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Fanfare (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Alias Jesse James (14 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: Het Nederlandse Portret tot 31 augustus. Prentenkabinet: grafische kunst van Nor.o Reinhold e.a. (tot en met 15 augus tus). Museum van Volkenkunde, dagelijks tot 5 uur: tentoonstelling over de Zuid zee (tot en met 3 oktober). Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73; elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke di geopen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ui (na 1 april tot 5 uur). Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Gravasteep, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst lt de vakanties), concierge: Kolfmaker steeg Ida Geologisch en minera logisch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van II tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elk< dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half 10 tot half 6 op zaterdag tot 5 uur. Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag vai tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag i 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 530 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraai lb: elke dag geopend vaD 9 tot 5 uur, ot zaterdag tot 1 uur Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliu theek Reuvens, Plantage 6: maaudag dinsdag en donderdag van 4 tot o3Ü u woensdag en zaterdag van 12 tot 430 uui en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6.30 tot 830 uur 's avonds Pilgnmfathers-huisje, Boisotkade 2; el ke dag geopend van half 10 tot 12 en var Instituut voor culturele aothropologn en sociologie van met-westerse volken Eerste Binnenvestgracht 33a: elke geopend van 9 tot 12 30 en van 2 to uur, behalve zaterdagmiddag (Deze opgaven gelden niet voor zc feestdagen). Geen belangstelling maar verplichting GINDS KORT heeft Leiden weer een Bethlehemkerk. Deze naam ont stond door een „herdoping" van de Kooikapel van de Hervormde Ge meente aan de Driftstraat. De laatste tijd kwam de naam „Kooikapel" on der de kritiek te staan, vooral omdat een kapel in feite het verlengstuk is van een hoofdkerk en de Kooikapel toch als een zelfstandige kerk in een stadswijk moet worden beschouwd. Het feit van het 25-jarig bestaan van de kapel was een gerede aanleiding de naamsverandering toe te passen. De nieuwe naam riep met name bij de oudere Leidenaars herinneringen an de vroegere Bethlehemkerk aan de Lammermarkt, die nu als op slagplaats dienst doet. Over deze Leidse „Armenkerk" vertelt mej. F. A. Ie Poole in het Leidse Jaarboekje van 1952. Zij deelt in haar bijdrage mee, dat volgens de notulen van de kerkeraad van de Hervormde Gemeente in 1804 de Armenkerk werd opgericht. ,31 Augustus 1804: Na opening der Vergadering gaf de Scriba kennis, dat irzoek van Regenten van het Huis- zittenhuis en met voorkennis der Regee ring eiken rustdag zoude gehouden wor- eene predikatie in het Statencollege de Cellebroedersgracht (thans Kaï- serstraat red. N.L.C.), in welke het groote auditorium daartoe geappro- prieert was, en dat ten dienste van die behoeftige ledematen, die door gebrek kleederen niet voegzaam in andere kerken konden verschijnen, welke pre dikdienst vrijwillig zoude waargenomen orden door Prof. Boers en de predikan- :n Schotsman, Proper, Broers en Ege- ling bij toerbeurten. De vergadering nam dit bericht met dankzegging voor notifi catie aan en wenschte over deeze onder neming des Heeren rijken zegen." De 2de september 1804 had de eerste godsdienstoefening plaats. Dat het met de arbeidersbevolking in derdaad treurig gesteld was, blijkt wel uit het volgende. „Het was in Leiden in het laatst der achttiende en het begin der negentiende voor het grootste deel der bevol king een droeve toestand. Reeds in de vóór de revolutie zag het er met de industrie treurig uit en in de jaren beroering die volgden, kwam hierin 'te begrijpen was, geen verandering ten goede. Het werd er niet beter op, n het continentaal-stelsel. voorbeeld i een heilloze handelsoorlog, handel nijverheid ontzettende schade berok kende. Al dat leed heeft de industrie stad Leiden volop meegemaakt. Wel werden pogingen gedaan om iets te doen weerkeren van de oude bloei; maar steeds zonder enig resultaat. Leiden kwijnde en de zeer talrijke ar beidersbevolking vooral maakte kom mervolle tijden door. De vele fabrieken n niet bij machte al de werklieden, óór deze tijd van industriële slapte daar aan de arbeid waren, in dienst te houden. De werkloosheid en de daarmee gepaard gaande armoede en gebrek deden de gezondheidstoestand sterk ach teruitgaan en grote sterfte was hiervan het gevolg. Bij een zo abnormale toe stand was het niet denkbaar dat het herstel van Neerlands onafhankelijkheid inmiddellijk betere tijden zou kunnen brengen." Aantekeningen over de Armkerk zijn schaars; hier volgen er enkele. De Armkerk werd verplaatst naar de Dormalige Hoogduitse Kerk aan de ge dempte Korte Langegracht, thans Lam mermarkt, hoek Marktstraat. De Hoog duitse kerk. in 1644 door de Magistraat gesticht voor ae Hoogduitsen van de Ge reformeerde godsdienst, werd na 1736 neer voor dat doel gebruikt en voor armkinderschool ingericht (de laatste predikant ging in 1736 tot de Nederl. Hervormde Gemeente over). In 1808 klagen predikanten over de slechte opkomst der bedeelden in de Armkerk. In 1810 worden de banken van de En gelse Kerk aan de Armkerk afgestaan. De Engelse kerk was de oude Bagijnhof- kerk, nu Universiteitsbibliotheek. Loopt i nu het smalle straatje, 't Bagijnhof, dan kan men nog een deel van de oude kerk zien. 6: Voorstel door predikanten om :ommiscip te benoemen tot uitdelen gezangboeken en bijbels. 2d» september 1854 werd het vijftig jarig bestaan herdacht. In 1856 werd in de kerk gas aangelegd, at 162.— gekost heeft. In de Armkerk werden ook diensten gehouden voor het garnizoen. Leidse jeugd genoot van De Bromtol EERLIJK, wat is er nou fijner dan lekker lui in het gras te zitten een lekker zonnetje en dan nog te kunnen kijken naar een programma met vrolijke en gekke dingen. Niet veel, want op straat spelen gaat ook vervelen en je gaat dan toch katte kwaad uithalen. Daarom was het een goede gedachte van de commissie Kindervakantiébezigheden de kinde van de speeltuinverenigingen van het Katholiek stedelijk comité vakantiebezigheden naar het recrea tie-oord Kikkerpolder te laten komen voor een opvoering van de jeugdshow De Bromtol. De commissie doet trou wens meer. Elke week zijn er twee bioscoopvoorstellingen en de belang stelling ervoor is groot; een bewijs dat voor veel kinderen georganiseer de vakantiebezigheden geen overbo dige luxe zijn. Daar zaten ze dan. En tante Lily er oom John deden al hun best er een leuke middag van te maken. Jennie en Joepie, twee sprekende poppen, zaten elkaar flink in de haren en daar kun je altijd hard om lachen. Franklin gaf een r mertje sneltekenen weg, goochelde ging ook nog buikspreken. En dan nog ijs toe krijgen. Die ruim 1000 kinderer in de Kikkerpolder hebben het best naa; hun zin gehad. Het is wel jammer, dat de ouderen ooi niet eens in deze mooie omgeving eer toneelvoorstelling kunnen meemaken. De plantsoenendienst was al zo aardig op weg een openluchttheater van deze plaats te maken. Als bij de voor de akoestiek gunstigi beplanting en de klankvijver nog banken, een kleedgebouw en toiletten zouden komen, dan was de mogelijkheid gescha pen in de zomermaanden voor Leide naars en toeristen uit de badplaatsen openluchtvoorstellingen te geven. De op brengsten van de vermakelijkheidsbelas ting zouden misschien de kosten gaan In 1858 werd door het gemeentebestuur bepaald, dat aan de commissie voor de Armkerk de eerste 25 jaren het onge- d gebruik van de kerk was toege- i, zonder betaling van huur, maar dat de commissie wel tot onderhoud verplicht was. Het gebouw was echter >'n slechte toestand, dat de werk bazen 't beter zouden vinden de kerk i- slopen dan dié op te knappen. In 1859 werd - een orgel, dat ten ge- :henke was aangeboden, in de kerk geplaatst. Nadat reeds in 1857 was geklaagd over onregelmat gheden in de godsdienst oefeningen, werd in I860 besloten aan de burgemeester te verzoeken, een agent politie in de kerk aanwezig te doen Het dagelijks bestuur van de Leidse Bond van Volkstuindersveremgingen en de gedelegeerden van de verschillende verenigingen hebben besloten, het twin tigjarig bestaan van de bond in 1960 te herdenken. Men steil zich voor in mei volgend jaar een receptie te houden en in die maand tevens een feestavond voor de leden in de Stadsgehoorzaal. Om de feestvreugde niet tot de eigen kring te beperken, besloot men tot het houden van een aparte bloemendag (naast de jaarlijkse bloemendag), waar bij vooral de bewoners van de Leidse hofjes worden bedacht. Deze dag zal volgens het voorlopige programma in juli plaats hebben. De plannen om een tentoonstelling te houden zijn niet uitvoerbaar. Men meent, dat er in september geen geschikte za len zijn voor een dergelijk evenement. Meegedeeld is, dat het congres het Algemeen Verbond van Volkstuin- dersverenigingen in 1961 in Leiden zal plaats hebben. Duiven vlogen De kring Leiden en omstreken van bond van zaterdagvliegers heeft een v vlucht gehouden van Weert af met concours achthonderd jonge duiven. De uitslag luidt: 1 Duyvenbode; 2, 8, 17, 24 M. de Vreugd; 3, 5 18 J. Roest; 4, 19 C. v. d. Zwart; 6, 12, 13 Th. v. d. Krogt 7 C. v. d. Veek; 9 C. Drost; 10 K. Schaap 11 J. M. v. d. Hulst; 14 L. J. Drost; 15 Tjebbes; 16 Jansen; 20 C. Vonk; v. d. Hooff; 22 K. Monster; 23 Van We zel; 25 J. Jungerius. nissie verzocht, de naam Armkerk 'eranderen in Bethlehemskerk, het geen ook dat jaar door de gemeenteraad •erd goedgekeurd. In 1899 schreven B. en \V., dat. gezien de rapporten van de directeur van Ge meentewerken, het gebouw Lammer markt, genaamd Bethlehemskerk, in zo'n bouwvallige toestand verkeerde, dat het met het oog op de veiligheid ongeschikt was voor het houden van bijeenkomsten. In augustus werd toestemming verleend m tijdelijk godsdienstonderwijs te geven n de receptiekamer van de Stadsgehoor- aal en de Gemeente-commissie (de kerk- oogdij) stelde de Marekerk beschikbaar oor godsdienstoefeningen van de Arm kerk. Op 4 februari 1899 werd een schrijven gericht aan de gemeenteraad door de nissie van de Bethlehemskerk, be noemd door de kerkeraad, waarin zij ?ns deze verzoekt de kerk van de gemeente Leiden te kopen voor 4000.— behoeve van de Diaconie. Zij wijst op het veeljarig gebruik en de vele kos ten aan het onderhoud van dat gebouw besteed. Dit verzoek werd ingewilligd, mits het gebouw steeds voor kerkelijke doeleinden zou gebruikt worden. In de gevel van het gebouw, dat zich bevindt de Lammermarkt, hoek Marktsteeg, leest men nog: Bethlehemskerk 1644-1899. Politie heeft de Kerkeraad de Ook dit jaar blijkt er weer een enorme belangstelling in alle delen van het land zelfs daarbuiten te bestaan voor het militaire muziekfestival „Taptoe-Delft" In de afgelopen week zijn reeds zoveel schriftelijke aanvragen ontvangen, dat alle voorstellingen al drie keer zou hebben kunnen uitverkopen. Op al deze verzoeken om kaarten moest echter af wijzend worden beschikt omdat de aan vragen binnenkwamen vóór de officiële datum voor de kaartverkoop die deze zaterdag begonnen is. Het aantal schriftelijke aanvragen dat met de eerste post op zaterdag 1 augus tus uit alle delen van het land binnen kwam. was overstelpend groot, waaruit de directeur van de VVV. de heer B. Burmeister. afleidde dat de belangstel ling nog groter is dan vorig jaar, toen in anderhalve dag alle kaarten waren uitverkocht Dit jaar zal men waarschijn lijk meer tijd nodig hebben omdat er thans ten hoogste zes kaarten per per soon worden uitgegeven. Bezoekers over de kerkbezoekers. Het was geen gehoor, dat uit belangstelling ter kerke kwam. Wie in aanmerking wenste te komen om door de diaconie bedeeld i, stro voor bedden, turf) was ver plicht naar de Armkerk te gaan. Daar- was er altijd een beambte van de diaconie aanwezig die de presentielijst bijhield. Gezien de zeer lage lonen, die vooral in de later in Leiden gevestigde industrieën werden betaald, was er een groot deel der bevolking, dat van de diaconie „trok". 'tWas zelfs zo sterk, dat als mensen trouwplannen hadden en het toekomstig inkomen werd berekend. werd gezegd: „En zóveel van de diaconie". Toch waren er enkele predikanten, _ie wel gaarne in de Bethlehemskerk preekten, niettegenstaande de slechte at mosfeer die er heerste, b.v. ds Oberman, ;r dan zijn speciale volgelingen on der zijn gehoor had. Ook prof. Gunning preekte er graag In 1918 werd de Armkerk opgeheven n de Bethlehemskerk werd aan de ge- neente Leiden verkocht voor 5500. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Maria Christina, d v K H Bakker en A A Deijlius; Clazina, d v N Jongbloed en A M Colpa Johannes, z v A Abspoel en C Velt- nuijsenEleonore Helene Angelique, d v H Hoogenhout en A Kerpers- hoek: Ottolina Ingrid Wijnanda, d v H J Veldkamp en M P Lepelaar. OVERLEDEN: C de Vries, 63 j, man. Taptoe-Delft Tour der Verenigde Naties Rob Faber werd nog eens in een nieuwe gele trui gehesen IN HEEZE was het hele dorp naar het marktplein gekomen. De burge meester stond op de trap van het gemeentehuis. De voorzitter van de V.V.V. stond klaar met 'n gloednieuwe gele trui Het jeugdmuziekgezel- schap van Heeze speelde 'n pittige mars. En ook hier was de schoonste van de gemeente ter assistentie aanwezig. lm deze uitgebreide entourage rondom de etappe-finish kwam een kleine jon gen in een gele trui aanrijden. Deze gele- truidrager had ook de Beer van Leiden op z'n stuur. Rob Faber, 'e morgens al6 derde gestart, had de etappe van de dag gewonnen en ziich zo in de gele trui gereden. De burgemeester van Heeze brok hem daarover heen de nieuwe gele trui aan. Een jongedame gaf een boeket en een ku6. De muziek gaf een extra serenade. Heel Heeze juichte. Rob werd bekeken als een wereldwonder. Dat duur de vijf volle minuten en Rob zag nog steeds geen bekenden. „Ik voelde me precies een aap," zei hij later. Nadait „ome Joop" hem als etappe-win- Dokter J. J. Persant Snoep overleden In het diaconessenhuis te Leiden is overleden dokter J. J. Persant Snoep, die lange tijd een praktijk in Leiderdorp heeft gehad. Morgenmiddag om 12 uur wordt de dokter op de algemene begraaf plaats te Warmond teraardebesteld. Dok ter Persant is 83 jaar geworden. Hij werd in 1877 te Goes geboren. Hij doorliep de H.B.S. in deze gemeente en LEIDERDORP slaagde, hem met studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Op 21 december 1900 behaalde hij het artsdiploma. Hij vestigde zich te Workum in Fries land als huisarts. Na nog een jaar in Bussum werkzaam te zijn geweest, ver trok hij naar Leiderdorp. In Leiden heeft hij spreekuur voor maagpatiënten ge houden. Dokter Persant is in het Leiderdorpse leven een markante persoonlijkheid ge weest, niet alleen door zijn functie, maar ook door de wijze waarop hij die ver vulde. Hij had een grote patièntenkring, die hem erkende als een kundig en toe gewijd arts. In 1950 mocht de dokteT ziin gouden ambtsjubileum vieren, enige ruchtbaarheid aangaande dit feest wilde hij niets weten, maar er vormde zich in de kring der patiënten een comité, diging te ve Toen dokter Peisant Snoep dokter „in _jste" werd, is zijn praktijk overgenomen door dokter E. J. Hoefman. Opbrengst collecte De collecte voor het geestelijk gehandi capte kind heeft in Leiderdorp en Zoe- teirwoude (Hoge Rijndijk) in totaal f231,58 opgebracht. Charles Trenet - zonnig lachend - in de Kurzaal Een TALRIJK chanson-minnend pu bliek was gisteravond in de Kurzaal te Scheveningen de gast van Charles Trenet. die zijn jaarlijkse bezoek aan de badplaats bracht. En ook deze keer heeft het enig cptreden van de Franse chansonnier niet teleurgesteld. Jeugdig als altijd, met een zonnig ge- oht en een innemende glimlach, stond hij daar plotseling op het toneel en zong met veel élan en charme zijn liedje Ruim anderhalf uur vulde hij met cha: die hij aan het publiek als h< wist te „verkopen", door iedi liedje met zijn meesterlijke mimiek e< bepaald karakter te geven. Dat Trenet niet verveelt komt omdat hij zijn publiek kent en heel gced weet hoe hij zijn num mer moet „brengen". Met „Le soleil a un rende? la lune" laat hij de zaal uitbundig lachen, evenzo met zijn „Jardin, extra ordinair". Maar als dan de lichten doven zingt Trenet „Chanson de la nuit" ge volgd door het onvergetelijke „La mere" er. het wordt stil. Het applaus dat na elk chanson gul opklinkt neemt Trenet in ontvangst als 5? 55 NDER begunstiging in het Lisser sportpark de tweede avond gehouden in de serie van 6 van de „Tour de Lisse". Nu werden ploegenritten over 10 ronden op de sintelbaan van het sportpark ge reden, waaraan door vijf ploegen werd deelgenomen. t was de „Bronkhorst"-ploeg die het eerst aan de beurt was om van haar kunnen blijk te geven. Ze hebben hun best gedaan, maar de ploeg die na hen 'e baan kwam overtrof. Leuk werd door iemand, een persfotograaf, na het n van de ploeg „Gezamenlijke Melk handelaren) (u weet, dat alle ploegen door bedrijven zijn „geadopteerd") op gemerkt. toen bleek, dat ze de eerste ploeg achter zich hadden gelaten: „Wal wonder, 't is toch nog altijd: „met melk meer mans"! En ze bleven win- s, ook van de „Vlinder"-groep en de persmannen van de „Vrijdag"-groep, toen de manufacturenmannetjes van de ,,Tissing"-ploeg in de baan kwamen werd het bewijs geleverd, dat „met melk meer mans" niet altijd en overal op gaat! De Tissing-ploeg werd de win nende van deze ploegenwedstrijd en reed met welverdiende trots een ere rondje waarbij alle deelnemers met een bouquet bloemen getooid waren, uitge- kt door de Tour-Miss van deze avond, Plony Warmerdam. Uitslagen In volgorde reden de ploegen als volgt' „Bronkhorst"-ploeg: grootste snelheid in de ploeg werd behaald door S van der Ham die de 19 ronden reeds in 7.31 gevolgd door J Hoogervorst en imakman. terwi.il de ploeg-snelheid, gemeten naar de derde man van de ploeg. 7.37.2 min, bleek te zijn. „Gezamenlijke MeIkhandelaren"-ploeg: grootste snelheid T. Zeldenthuis me» 7 33.5. gevoled door H. van der Laan en R Damen. De ploeg-snelheid was 7.34.2 De „Vlinder"-ploeg kwam als volgt uit de strijdsnelste rijder L. ten Hagen met 7.44.9, gevolgd door J. Boot en P de Kooker. De ploegsnelheid was 7.45.6. De „Vrijdag"-ploeg bracht de volgende ciifers od snelste rijder N de Kuvper met 7.37.2, gevolgd door H. Verdegaal en H Stuifbergen Ploegsnelheid was 7.37.8. De „Tissing"-ploeg werd met de vol gende ciifers de kamniom van deze avond: snelste rijder L. Beijk met 7.15.5 met meerijders aan de kop ais J. Lam- boo en B. van der Lans. De ploegsnel heid was 7.15.6, slechts 1/10 sec. verschil! Na deze tweede Tour-avond luidt het algemeen klassement als volgt: 1 Tis- s'.ng-ploeg 1.21.53: 2. Gezamenlijke Melk handelaren 1.22.12; 3. Bronkhorst-ploeg 1.22.15; 4. Vlinder-ploeg 1.22.33; 5. Vrij dag-ploeg 1.23.28. Vervolgens werd nog een extra num mer gegeven van oudere vervolgingsrit over 6 ronden N Castien, Liss* Hillegom, 3.54.4. De tweede vervolgingsrit over 10 ron den werd gewonnen door J van Dijk, Engel. 6.16.2, en J. Koop, Hillegom. me'. t 3.47.4; 2. De Wolf. Vana- Uit het politierapport Dinsdagmorgen had op de hoek Ka naalstraatJulianastraat een botsing plaats doordat de bestuurder van een personenauto. A. W. te Lisse. geen voor rang verleende aan een vrachtauto, be stuurd door J. C. v. D. uit Lisse. Beide wagens liepen schade op. Dinsdagavond kwamen een wielrijder. R Bronkhorst. die van de „Tour de Lis se" kwam. en een scooterriider P. Ch uit Hillegom. met elkaar in botsing toen de wielrijder geen voorrang verleend en ook niet voldoende op het verkeer lette. De jongen smakte tegen de grond Rijwiel en scooter liepen nogal wat schade op. Dokter Haase verleende eer- Bij het werk aan de Rijksweg in De Engel had men borden geplaatst, doch rlicht Prompt reed J D te Liss gist had bord nadat hii het eerste nog kunnen ontwijken. Een achter hem rij dende auto, bestuurd door A. v. E te Katwijk, nam daarna het eerstp bord en verbrijzelde het. evenals J. D. het tweede bord aan stukken reed. Oranje-comité Lisse In de vacature van de heer C. Strik, die van de bevrijding af op voorbeeldige wijze het secretariaat van het Oranje comité heeft waargenomen, maar thans voor deze functie bedankte, is tot nieuwe secretaris benoemd de heer J. van Dijk, Wagendwarsstraat, secretaris van Canite Tuba. Voetballcrsbezoek aan Lisse De voetbalvereniging „Lisse" krijgt de Duitse voetbalclub „D.J.K." uit Langen- Bochem (Herten) in Duitsland op bezoek met drie elftallen en een aantal suppor ters. In totaal komen er 80 man, wie men te Lisse inmiddels logies heeft verzorgd. Hun verblijf hier is op 22 23 augustus. Gouden echtpaar in LISSE Voor de heer H. de Jonge en zijn echt genote. mevrouw M. de Jonge-Groen. wonende hofje Prinsessenstraat 29 Lisse, gaan op 7 augustus dc bruidsdagen ii voor hun gouden huwelijksfeest dat zö op 21 augustus a.s. met hun kinderen kleinkinderen hopen le vieren. Hoewel beiden veel met ziekte te kampen hebben gehad, mogen ztf zich thans in een Hjke gezondheid verheugen. De heer en mevrouw De Jonge zijn geen eohte „westerlingen". Ze zijn hui huwelijk begonnen in het stille dorpj Wanne per veen. De bruid is afkomstig uit Giethoorn, Het walde met het werk het „oosten" niet zo erg vlotten, daarom trok men in 1913 maar naar de bollen landen. Zij kwamen eerst aan de Lieser- dijk en daarna te Lisse te wonen. Een periode van 25 jaar heefit de heer De Jonge „in de bollen" doorgebracht, daarna is hij nog 12 jaar bij de gemeente Lisse in dienst geweest. Het gezin bestond uit 6 zoons, var er twee zijn overleden. Een zoon 23 jaar werd gedood in een Jappenkamp in Indonesië. Een jongere zoon overkwam een tramongeluk en verloor daarbij het leven. Met veel pijn in het hart denkt het echtpaar nog vaak terug aan deze twee kinderen, die in de kracht va» leven werden weggenomen. Bruid en bruidegom tellen beiden 73 jaren. Ze hebben 15 kleinkinderen en 5 achterkleinkinderen. Padvinders maken trips De groep junioren van de Prot. pad vinderij maakte onder leiding van hop- een venlegen schooljongen. En dat ap plaus duurt net zo lang totdat hij zijn volgend chanson aankondigt. Het teveel een opsomming word.en al liedjes hier te noemen. Charles Trenet zingt over alles waarbij hij een beetji „gek" kan doen, even uit de band kan springen. Dan is hij ineens weer weg, even plot seling als hij gekomen is. Met een luid en langdurig applaus smeekt het publiek om een toegift en dan zien wij Trenet weer, met zijn stralendste glimlach die zeggen wil „dat had ik nou echt niet verwacht". Na twee toegiftjes kondig', hij aan „Douce France", en dan weet df zaal dat dit het einde is. Hiervoor krijg' Charles dan ook een extra applausje Het is prettig te weteif dat Charles Tre net volgend jaar weer in Scheveningen komt en weer „Doui - :han' nog chai 1 zingen. Onder de vele aanwezigen bevonden zich ook ex-keizerin Soraya met h moeder en haar broer, die momenteel Noordwijk verblijven. Henk de Vo Visvergiftiging in Oude IJssel Bij Doetinchejn heeft zich in de Oude IJssel een massale visvergiftiging voor gedaan, vermoedelijk door verontreini ging van het water. Circa 15-000 dode vis sen drijven er rond en geven een ondra gelijke stank. man Van Hoven een uitstapje naa omgeving van Bennekom. De groep nioren" is thans op fietstocht door Ne derland onder leiding van hopman Houten. De groep kabouters blijft dicht bij huis. Zij zijn drie dagen in het club huis op „Punlenburg" onder leiding va: de dames Ineke Smink en De Leeuw De padvinders kunnen volop genieten Solexclub gaat rijden De Solexclub „Bollenstreek" gaat za berdagmiddag een oriëntatietocht rijden over een afstand van 20 km. Om 3 start men bij café Hagen aan de He Wedstrijden speeltuin Engel Het bestuur van de speeltuinve ging „Kindervreugd" in de buurtschap „De Engel" houdt zaterdagmiddag c wedstrijd voor de kinderen der leden. naar en gele-truiidrager vooruit had ge zonden. was het grote peloton nog rustig if gestapt om zich een beetje op te knap- _>en voor de intocht in Heeze. Maar Rob vond het toch een beetje benauwd. Toen 's morgens in Breda het start schot klonik. zat heel de karavaan weer in regenkleding op de fiet6. Het wa6 een miezerig regentje, maar de stemming was prima. Rob Faber, als derde in het klassement, reed met de beer voorop. Dit beest heeft heel wat bekijks onderweg en wij knuffelen hem om 't hardst. De Utrechters hebben vannacht een poging gedaan om hem te kapen, maar dat zat hen niet glad. Al gauw klaarde het weer op en toen werd de „Tour" weer de bekende kleurige stoet. Even werd afgestapt voor een braetatie, omdat een der leiders „jarig" was. De jon gelui geloven er nik6 meer van, want ze zijn blijkbaar allemaal in de Tour jarig. Dubbel smakelijk Toen om een uur nog steeds geen eintje van afstappen kwam. voor de ..ïiddagboterham, bleek er iet6 mis. De heer Verwoerd, die onverwacht naar huis i6 geroepen, had hier een gelegen heid opgezocht, maar die bleek onvind baar. Om twee uur werd toen pas gegeten en 't smaakte nu dubbel Vier kilometer voor Heeze moesten de tweede sprinters van iedere ploeg een tijdrit over 1 Vz km. rijden. Bonne Bijlsma, de gastrijder in de Leidse North-State-ploeg, moest het spit afbijten. De vierde renner, uit Amers foort, verbeterde zijn tijd. Rob, als voorlaatste gestart, bleek sneller dan zijn voorgangers en ook de laatste man van de Clas6ie-ploeg uit Utrecht bleef vijf seconden boven zijn tijd. Op dat moment had Rob met 6 punten voorsprong de gele en mocht hii hem direct van Henk Femminga overnemen. Hij heeft voor alle securiteit vandaag ook wat karweitjes op geknapt, maar hij zat 's avonds in grote spanning of hij hem op de etappe naar Venlo ook nog zou dragen. Gevallen in Leiden stermiddag om 2.15 uur viel de 9-j. JV„Den H. Laman van de Vaartkade op de hoek Maredijk—Aloëlaan met de fiets. Het gevolg was; verwondingen aan het hoofd en een gebroken linkersleutelbeen. Gisteravond om 8 u. overkwam de 15- jarige N. Nievaart van het Anna van Buurenhof hetzelfde op 't Stationsplein, met een bromfiets. Hier moest de dokter een hersenschudding constateren; de jongen had ook verwondingen aan het gezicht. Zilveren jubileum Woensdag 12 augustus zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. J. Philippo, Janvossensteeg 18. in dienst trad als ma gazijnbediende bij de firma Van Pelt Nagel, groothandel :j|| levensmiddelen Engels M.O. a Voor het examen Engels M.O. A slaag de mejuffrouw W. A. Kraan te Leiden. Prof. van der Pluym tachtig jaar Woensdag augustus wordt prof. der Pluym, oud-hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft en de Rijksacademie voor Beeldende Kun- sben te Amsterdam, tachtig jaar. Willem Alexander Etienne van der Pluym werd te Zierikzee geboren en stu deerde kunstgeschiedenis aan de universi teiten van Utrecht, Brussel, Parijs, Londen en Berlijn. Hij maakte studiereizen in Europa, Noord-Afrika en het Nabije In dienst van het ministerie van binnen landse zaken was hij voornamelijk belast met de restauratie van monumenten. Ver volgens was hij leraar in de kunstgeschie denis, achtereenvolgens te Haarlem en te A'dam en privaat-docent in de geschie denis der bouwkunde aan de universi teit van Amsterdam. Van 1918 tot 1950 was de heer Van der Pluym hoogleraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam en van 1943 tot 1949 hoogleraar in de kunstgeschiedenis aan de T. H. te Delft. Van 1916 tot 1952 was hij bovendien docenit van de Volks universiteit. Tussen 1906 en 1930 heeft de heer Van der Pluym deelgenomen aan alle expe- dities-Vollgraff bij opgravingen in Grie kenland. Er verschenen van de hand van prof. Van der Pluym vele publikaties. Woningvoorraad nam in juni met 730Ó toe Volgens gegevens van het Centraal bureau voor de statistiek zijn in juni 1959 7.300 nieuwe woningen voltooid. In juni 1958 werden 7.600 nieuwe woningen opgeleverd. In het eerste halfjaar van 1959 kwamen 36.000 nieuwe woningen gereed, tegen 43.300 in het eerste halfjaar van 1958. Van de in juni voltooide woningen wer dén er 580 als systeemwoning gebouwd. In de eerste helft van 1959 kwamen 3900 systeemwoningen gereed. Gerekend tot en met juni 1959 zijn se dert d ebevrijding 721.000 nieuwe wonin gen gebouwd. Het aantal woningen waarvan de bouw in juni werd begonnen, bedroeg 8800. In het eerste halfjaar van 1959 werd met de bouw van 44.200 woningen begonnen, tegen 38.600 in de overeenkomstige periode van 1958. Doordat in juni met de bouw van meer woningen werd begonnen dan er gereed kwamen, steeg het uitvoeringsniveau we derom. Op 1 juli 1959 waren 92.400 wo ningen in aanbouw; op 1 juli 1958 waren dit 85.200 woningen. In Zuid-Holland (zonder Den Haag en Rotterdam) kwamen resp. in juni 1959, juni 1958, het eerste halfjaar van 1959 en van 1958 gereed 1161, 1530, 6059 en 7583 woningen. Voor Den Haag waren deze cijfers 323, 234, 1138 en 1533 en voor Rotterdam 438, 484, 2093 en 3154.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3