MAGAZIJNKNECHT Favoriet Cortlever won in eerste ronde GASFITTERS HIDE ZIJDEN DER GRENS loiatll NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 4 AUGUSTUS 1959 Schaken in Doetinchem De strijd om het open schaakkampioen' schap van Nederland, die gisteren in Doetinchem is begonnen en waaraan twaalf spelers deelnemen, heeft in de eer ste ronde een sterk overwicht te zien ge geven van de witte partijen. Het snelst kwam dit tot uitdrukking in de ontmoeting tussen H. Bredewout, kam pioen van de oostelijke schaakbond en de Utrechtenaar G. Verholt. De laatste had de Pirc-verdediging, waarmee men over het algemeen niet teveel kan bereiken. Toen zwart in gedrukte stelling een fi nesse in zijn verdediging over het hoofd zag, was hij reeds bij de twaalfde zet verloren stelling beland. Het duurde daarna nog maar kort. Favoriet Cortlever versloeg de Leeu- - warder Th. van der Tol in een aantrekke lijke open partij. Merkwaardig genoeg was deze open strijd uit een Hollands opening gevolgd. Reeds tegen de 15de z< stond Cortlever sterk overwegend. Na 21 zetten was het pleit beslecht. De Pool Branicki won. ook in de val, van de Hagenaar Vink. De laatste liet zich de rochade ontnemen en wa: toen tegen het stukkengeweld van zijr tegenstander kansloos. Ir. Van Donk (Dordrecht) won in eer - Spanjaard van ir. Scheffer. Deze topmar van de Groningse schakers, deed in de.... f5 variant ook wel erg ondernemend. De jeugdige K. Langeweg (Naarden versloeg routinier dr. Mulder (Bakel).die in de opening een zwakte kreeg op c5, welke dodelijk bleek. De enige remise kwam na een Schots gambiet tussen Jansen (Vlaardingen) en Sanders (Rotterdam). De Rotterdam- mer ging terecht allerlei dubieuze com plicaties uit de weg. Dames In twee damesgroepen komen zestien speelsters uit. Zij leveren strijd om plaatsen, die toegang verlenen tot de tionale titelstrijd. Deze wordt in 1960 ge- De uitslagen van de voorwedstrijden o: het dameskampioenschap van Nederland Groep A: mevr Van Aalstmevr. v. d. Tol afgebr.; mej. C. Brunenberg—mevr. Timmer 0—1; mej. Heemskerk—mevr. Spook 10; mevr. v. d. Klift—mevr. Leau 1—0. Groep Bmevr. Beelaerts van Blokland mej Uding 10; mej. S. Bruinenberg mevr. v. d. Veen 0—1; mej. Boersemevr. Lakomy 10; mevr Klein—mej. mr. De Klercq Vi—Vz. Andere groepen Behalve de titelstrijd zijn in Doetin chem ook de grote K.N.S.B.-wedstrijden georganiseerd. Het belangrijkste neven- toernooi is dan van de reserve-groepen: twee groepen van ieder twaalf spelers. De winnaar van elke groep verwerft het recht het volgende jaar mee te dingen in de open kampioenschappen. Leiden is in de reserve-groepen ver tegenwoordigd door Etmans. Deze kwam met wit uit tegen ds. Goris uit Barchem en moest het onderspit delven. De resultaten van de overige spelers uit Leiden en omgeving luiden; Van der Nat (Leiderdorp)Sanders (Middelburg) De Graaff (Wageningen)—Westra (Leiden) Berg (Leiden)—Schreu- der (een 84-jarige schaker uit Baarn) af gebroken; Kohlbeck (Leiden)—Van der Kooy (Voorburg) 1—0 en Sluijt (Leiden) —mej. Van Reenen (Den Haag) 10 S.V.H.-Haarlem (dames)3-9 Deze promotiewedstrijd, maandagavond in De Zijl gespeeld, liet twee ploegen zien met een geheel verschillend spel type. Haarlem snel en schotvaardig en S.V.H. met een slechte dekking waarbij het uitsluitend van de midvoor moest komen. Bijna direct na het uitzwemmen had Haarlem reeds succes (01) om even later, goed opzwemmend, de stand tot 0—2 op te voeren. Even ging het spel doel totdat de gevaarlijke S.V.H. de achterstand kon irklei 1—2. Bij een volgende aanval schoot Haarlem handig in (1—3) en toen zorgde de S.V.H.-midvoor prompt voor 2—3. Haarlem nam het spel geheel in han den en nog voor rust werd de stand 2—5 In de tweede helft bleef Haarlem ster ker en bij een 2—7 stand benutte S.V.H nog een strafworp: 3—7. Het einde kwam met een ruime en verdiende 39 winning. Voor de tweede ontmoeting, nl. de beslissingswedstrijd tussen A.Z.C f Al phen) en Haarlem, eveneens in De Zijl liet A.Z.C. verstek gaan en maakte Haarlem een vergeefse reis. Een weinig sportieve houding! L.Z.C. 2—Pinguïns 2: 3—3; L.Z.C. 3L.G.B. 1: 3—3. WATERPOLO Waterpolo Voor de competitie de KNZB is gisteravond gespeeld Zwem- lust—GZC. De uitslag was 2—3. Waterpolo Bij de opening van de twaalfde militaire zwemkampioenschap- pen, die in Madrid worden gehouden, hebben Nederland en Spanje gisteren hun polowedstrijden gewonnen. Neder land versloeg België met 64 en Spanje overwon Frankrijk met 8—4- Aan de kampioenschappen nemen 150 militairen deel. Schaken bij Bazel Remise van Kuypers tegen Hamann De Argentijn Bielicki heeft de leiding i het wereldkampioenschap schaken jor juniores behouden door na 46 zetten de party uit de zevende ronde tegen Naranja te winnen. Het was een Reti opening. De verdere uitslagen waren: Kuettner (O.-Did.)Parma (Zd.slavië) 1-0; Clemens (W.-Dld.)Erny (Zwite.) .10; Rumens (Eng.)Tomson (Ruel.) 10; Phillips (N.Z.)Stafenof (Buig.) VzVz\ Hamann (Den.)—Kuypers (N e d.) 3A— De stand na de zevende ronde is: 1. Bdeldcki 5% pt.; 2. Rumens 5 pt.; 3. arma 43/è pt.; 46. Clemens, Kuettner, Stefanof, elk 4 pt.; 7—8 Hamann, Na-| elk pt.; 910. Kuypers, Tom- Minister Klompé naar Helsinki Mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, mi nister van maatschappelijk werk, is gis teravond met een toestel van de Finnair van Schiphol naar Helsinki vertrokken, uitgeleide gedaan door de ambassadeur van Finland in Den Haag, Z.E. Knörring. Minister Klompé zal morgen in de Fin se hoofdstad het congres van de Interna tionale Federatie van Vrouwelijke Aca demici openen, met het uitspreken van een rede, getiteld; „Vrouwen in het poli tieke leven". Mejuffrouw Klompé is in de eerste jaren na de oorlog voor Neder land lid van het bestuur van deze inter nationale federatie geweest. Minister Klompé keert donderdag naar Nederland terug. Aangehouden Belg ontkent moord op pastoor Hoewel de 29-jarige te Rotterdam aan gehouden P. L. B. uit Antwerpen ontkent ook maar iets met de moord op pastoor Notebaert uit Ledeberg uitstaande te heb ben, meent de Belgische politie evenwel sterke aanwijzingen te hebben dat B. lan deze moord schuldig is. Vier Belgische politiefunctionarissen zijn gisteren in Rotterdam begonnen met het verhoor, dat tot vanmorgen vijf uur duurde. Tot dusver heeft het verhoor geen bijzonderheden opgeleverd. B. was in het bezit van een 9 mm revol ver, eenzelfde als waarmee op de Belgi sche pastoor geschoten is. Dat de huis houdster van de pastoor B. niet van de foto's heeft herkend, noemde de Belgi sche politie zeer wel mogelijk, omdat men slechts over een oude foto beschikte. Van daag is het verhoor voortgezet. ARSENAL KOMT NAAR DEN HAAG Voor de eerste maal in haar be staan komt de Engelse voetbalclub Arsenal naar Den Haag. Volgende week woensdag, 12 augustus, speelt zij op het ADO-terrein in het Zui derpark een wedstrijd tegen de Haagse ere-divisieclub ADO. Arsenal zal zjjn elftal uit de volgende spelers formeren: doel Kelsey en Stan den; achter; Wils. Evans en McCullough; midden; Ward, Charles, Docherty er Everitt; voor; Clapton, Croves, Bloom- field, Henderson, Havertv, Barnwell er Julians. Charles is welbekend als internationaal WAARSCHUWING TEGEN REISBUREAU De groepscommandant der rijkspolitie te Uithoorn waarschuwt het publiek tegen de reisbureauhouder J. van Dijk, die Uithoorn reclame maakt voor zomerhuis jes in de omgeving van Wenen. Hij heeft zijn reisbureau „Chaletdienst Austria" genoemd en zegt dat men zich tot hem kan wenden voor het huren van deze zomerhuisjes. Volgens de rijkspolitie is bij onderzoek gebleken, dat Van Dijk niet aan de ge stelde voorwaarden voldoet en zijn ver plichtingen niet nakomt. Java-caoutchouc Compagnie. Door het nakomen van verplichtingen is de post iffecten op de balans gedaald van 20.720 tot 9436 en de post kas en ban kiers van 23.062 tot 2628, aldus hei bestuur in de jaarvergadering. Hiert( genover staat dat de transitorische poi ifnamen van 17.774 tot 722 en he krediteurencijfer werd verminderd va 86 tot ƒ2653. van Wales, terwyi Docherty en Hender son geregeld als internationaal voor Schotland uitkomen. Deze interessante ontmoeting vangt Willem van Otterloo weer voor het orkest Willem van Otterloo zal deze week weer zijn eigen Residentie-Orkest dirige ren in de Kurzaal Woensdagavond wor den er twee werken van Mozart uitge voerd. nl. de Symfonie in C gr t. KV 338 en het vioolconcert m A gr. t. KV. 219. Als solist zal optreden de concertmeester van het orkest Theo Olof. Voorts wordt uitgevoerd de 2e Symfonie van de Haag se componist Leon Orthel. Het concert besluit met „De tovernaarsleerling" van Dukas. Vrijdagavond solieert de Duitse pianist Robert-Alexander Bohnke met de Paganini-variaties van Rachmaninoff Wil lem van Otterloo dirigeert dan de Cora- les criollos van Castro (een Argentijnse componist). Weer ongeluk bij autoraces Zeemansbenen r\ VOORBURG, de Halewijnlaan, en fruitwinkel. Niets bijzonders, zult u zeggen. Akkoord, daar hebt u gelijk in. De eigenaars die winkel zijn de heer Maaten en ze hebben een hond. Ook niets bijzonders, zult u wellicht zeggen. Er zijn zo veel mensen, die i hond hebben. Honden zijn gezellige, tr dieren. Waarom zouden de heer rouw Maaten dus ook geen hond heb ben? Goed, u hebt wéér gelijk. Maar nu komt het: de hond Kazan geheten die het echtpaar Maaten be géén gewone hond. Kazan heeft iets, waardoor hij zich onderscheidt andere honden: hij heeft „zeemansbenen". Denkt u nu niet, dat Kazan over :eën zwalkt en van tijd tot tijd met if naar de groente- en fruitwinkel Voorburg komt om daarna weer sop te kiezen. Nee, Kazan is, v we weten, nog nooit op zee geweest. En toch heeft hij „zeemansbenen". E ZULLEN u er iets meer var tellen. Eigenlijk is Kazan een dood gewone hond, een herdershond. Als de schijnt, ligt hij als een tapijtje de winkel en kijkt met zijn grote bruine ogen naar de mensep, die in en uit gaan. Net als andere honden draaft Kazan dan achter iets aan, dat zijn a dacht heeft. Tot nu toe niets bijzonders. Maar dan komt het moment, waarop Kazan zich gaat onderscheiden dere honden: de vrachtauto rijdt groente en fruit worden vervoerd. LEIDSE MATRASSENFABRIEKEN Hansenstraat 71 -77 - Leiden r direkte indiensttreding e i afvoer materialen. Bij indiensttreding vóór 1 september a.s. komt U ook in aanmerking voor wintervakantie (24 december t.m. 3 januari a.s.). Aanmelden: iedere werkdag Bekendheid met hoofd- en dienstleidingswerk gewenst. Het bezit van Gawalo-diploma strekt tot aanbeveling. Naar gelang van bekwaamheid en ervaring kan aanstel ling plaats vinden in de rang van Fitter (max. 78.72 p.w.) Fitter ie klas (max. f 84 p.w.) of voorman-vakman (max. f 88.32 p.w.) exclusief de huurcompensatie, de 3% over gangstoelage en de jaarlijkse vakantietoeslag van 4 I.Z.A.-ziektekostenregeling. studietoelage- en verplaatsiings- kosterwerordening zijn van toepassing. Schriftelijke sollicitaties te nichten aan de AM. Personeels zaken van voornoemde Fabrieken, Langegracht 70. Leiden. JUFFROUW GEVRAAGD voor lichte administratie,, tevens genegen behulpzaam te zijn bij de verkoop. Leeftijd 1 Zönen, K. Rapenburg 10, Op dat moment komt Kazan aangerend, neemt een machtige sprong en komt te recht naast de kisten groente en fruit op de auto, die reeds een behoorlijke snel- heid heeft ontwikkeld. Denkt u nu niet, dat Kazan gaat zit ten. Dat doet-ie onder geen voorwaarde, al rijdt de auto nu nog zo hard en al wor den er nog zulke scherpe bochten geno men. Als een' stoere zeeman, de benen stevig neergezet, staat Kazan daar kijkt vanaf zijn „schip" een beetje uit de hoogte, een beetje eigenwijs, naar de geving, die langs hem voorbij schiet. Geen moment komt er verandering in zijn houding. Hij staat als een rots. Kijk, daarom beweren we nu, dat Kazan „zeemansbenen" heeft. Hoe hij eraan ge komen is, we weten het niet. Eigenlijk zijn het geen „zeemansbenen", maar Tijdens autoraces in de Engelse plaats Irand Hatch is de Britse coureur Tim Parnell met zijn wagen over de kop ge slagen. Met ernstige hoofd- en borstwon- moest Parnell worden opgenomen in :iekenhuis. Dit is het derde ongeluk is autoraces in een week tijd. Zater dag verongelukte de Franse coureur Behra in West-Berlijn en op dezelfde dag overleed de Engelse coureur Bueb, die na een ongeluk te Clermont-Ferrand in een ziekenhuis was opgenomen. Jongen uit Den Haag verdronken De heer J. Kuipers uit Den Haag was met twee van zijn pleegkinderen een dagje gaan vissen langs de rijksweg bij de Meerburgerwatering. Ter hoogte van de Bakkersbrug ston den de vader en de kinderen op zeker ogenblik enkele tientallen meters van elkaar af. Ineens zag de heer Kuipers de 7-jarige Alex Damen niet meer. Hij ging te water en wist het reeds buiten bewust zijn zijnde kind eruit te halen. Twee artsen pasten kunstmatige ademhaling toe, maar zonder resultaat. In het aca demisch ziekenhuis te Leiden werd nog het nodige gedaan, maar do levensgees ten konden niet meer worden opgewekt. Ir. P. Hus overleden De rijkstuinbouwconsulent in het bij zonder bela6t met voorlichting over ziek tebestrijding in de tuinbouw, ir. P. Hus, is zaterdag te Bennekom overleden. De heer Hus heeft vooral groot succe6 geboekt met het tot hoog peil bevorderen van de ziektebestrijding in de fruitteelt. In plantenziektekunddge kringen in Bel gië en Duitsland had hij grote bekend heid. Veel praktijkadviezen van zijn hand zij-n in vakbladen verschenen en jaren lang maakt hij deel uit van de redactie van het blad „De Fruitteelt". Eender was hij verbonden aan de redaktde van het tijdschrift- over plantenziekten. P. Hus werd 4 augustus 1894 te Soheve- nLngen geboren en in 1919 werd hij ad- junotlamdbouwconsulent, een benoeming die werd gevolgd door zijn bevordering tot rijkelandbouwconeulent in 1921. In 1924 ging hij over naar de plantenziektekun ddge dienst te Wageningen. Na met terug- werkende kracht tot 1942 hiertoe te zijn benoemd, hervatte ir. Hus zijn functie als rijkstuinbouwconsulent in 1947. Ir. Hus was officier in de orde van Oranje Nassau. De begTafends heeft woensdagmiddag 5 augustus te halfdrie op de begraafplaats te Bennekom plaats. Denemarken kan illegale radio niet kwijtraken Postduivenwedstrijd van de N.R.U. Op woensdag 8 juli werd ter ge legenheid van het bezoek van koning Boudewijn aan ons land een door de Ned. Radio Unde voorbereide postdui- venvlucht NederlandBelgië gehou- Tevergeefs heeft Denemarken gepro- den. Er vlogen honderd dui-ven van tien verschillende eigenaars uit Hilversum mee. De vogek werden in België op gelaten en het was aan de Belgische radioluisteraars, te raden welke zes dat duiven het eerst weer in het eigen hok schip, zouden zijn teruggekeerd. beerd, de illegale commerciële radio- uitzendingen die niet alleen het eigen land, maar ook een groot deel van Zweden bereiken, kwijt te U zult zich wellicht hei deze uitzendingen komen v. dat in de Deense wateren voor de kust &r ware voor anker ldg.t. De programma's komen ™ar!i °"d" de "Radl° Mer- Ned. Fabrikaat. De, Zowel de Deense als de Zweedse radio-organisaties laten geen reclame toe in de programma's en dus is het hun een doorn in het oog, dat de illegale zender van het schip nu al vele maan den lang het ene reclameprogramma na het andere de lucht inzendt. Het is ge bleken, dat er heel wat geluisterd wordt naar deze uitzendingen, die altijd vrolijk en afwisselend zijn en door het bedrijfsleven worden gefinan- Aangezien er geen wetsartikel be staat, dat het mogelijk maakt deze illegale zender uit de lucht te verban nen noch een die het schip voor de kust kan verwijderen, is de Deense radio-organisatie er niet in geslaagd de rustverstoorder te verjagen en kan de Deense regering er ook niets tegen Tot groot vermaak van de vele luis teraars heeft „Radio Mercunius" nu haar uitzendingen nog eens flink uit gebreid. Italiaanse televisie naar de twee miljoen De Italiaanse televisie heeft geen kla gen over belangstelling. Het kijkers aantal neemt gestadig boe: verleden jaar in het najaar werd hef miljoen bereikt. Intussen worden er zoveel toe stellen verkocht, dat er al gerekend wordt met twee miljoen kijkers prijzen uitgeloofd, door de vereniging bestaande uit voor f 1.000 Nederlandse textielpro- dukten, is gewonnen door Hubert Uyt- tesprot, Tcmse-Waes, die nu dus kennis kan maken met onze textiel. tanavond Om 7.30 uur begint in het televisie programma dat vanavond geheel door de NTS wordt verzorgd, het agrarisch nieuws. Om 8 uur het journaal en daarna de film „De laatste man" met Hans Albens en Romy Schneider en dus niet de aangekondigde film ,',Het wonderlijke leven van Willem Parel". Om 7.35 zet een programma van lichte grammofoonmuziek de avond- uibzendinig van de KRO in. Om half negen volgt een vrolijk vakamtaepro- gramma en om 9 uur een uitvoering van Haydns „S'tabat Mater1', i Ook bij de AVRO is er eerst, van 8.05 uur af, vrolijke grammofoonmu- zie-k en om 8.40 uur begint dan een herhaling van het hoorspel „Dokter Solm". Om 10.15 uur kunt u nog luis teren naar het Kwartet no. 2 in D van Borodin, uitgevoerd door het Gadeamuskwartet Vanavond 'geen Willem maar Romy Schneider Tips uit het buitenland De in de programmabladen aange kondigde vertoning van de film „Het wonderlijke leven van Willem Parel" in het televisieprogramma van van avond, gaat niet door. Het filmverhuurkantoor heeft de NTS ter elfder ure laten weten dat de producent geen toestemming geeft voor de vertoning. In plaats van deze Ne derlandse film krijgen we nu een Duit se: „De laatste man". Om de (jeugdige) kijkers te troosten voor het feit dat Willem Parel verstek laat gaan, komt nu Romy Schneider op het beeldscherm. Ook de bejaarde en beroemde Hans A-lbers laat zich zien. De film handelt over een bescheiden Berlijns hotel, dat langzaam uitgroeit tot een beroemd Kurhotel. De portier, die vele jaren trouwe dienst achter de rug heeft, wordt door de nieuwe direc tie achteruitgezet en krijgt een minder waardige baan. Als het nieuwe hotel later echter wordt verkocht, weet de nieuwe eigenaar de ervaring en de be kwaamheden van de voormalige por tier te waarderen en hij benoemt hem tot directeur. Maar intussen gebeuren Vrouw Ïl5 Gram "(9.35—0.40 Wate: er nog allerlei romantische dingen, en VPRO: 10.00 Mijn kind heeft vakantii alles is geschikt om door oud en jong bekeken te worden. Het Promenadeconcert, dat om 7.30 uur wordt uitgezonden over de En gelse zender op 434 m 16 vanavond géwijd aan werken van Mozart. Sir Malcolm Sargent dirigeert het BBC symfonieorkest, dat met medewerking van solisten de serenade „Eine kleine Naohbmusik", het 19e pianoconcert in F en de Jupiter-Symfonie uitvoert. - Pianiste: Edith Vogel. Bij Brussel Vlaams is het van 8 tot 9.30 uur amusement onder de titel „Hoe zullen we de avond doorbren gen?" U kunt het horen op 324 m. 0 Een concert met composities van Schubert (Wanderer Fantasie) en Brahms (vijf Hongaarse dansen) kunt u beluisteren over de Duitse zender op 309 m of 971 kHz. Tuspen 7.20 en Programma voor morgen WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1959 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. VARA: 7 00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram 8 00 Nw 8.18 Gram 8.50 V d jet 9.05 Gym 10.05 Personeel gevraagd 0 Gevraagd; net meisje v. halve dagen, voor 15,- Emmalaan 45, Oegstgeest. 0 Bijverdienste? Inlichtin gen Postbus 148 Haarlem 0 Man alleen, wonende te Alphen a.d. Rijn zoekt huis houdster 50 jaar. P.G., 1 of 2 kinderen geen bezwaar. Br. no. 4072 bur. v. d. blad. 0 Rust- en Verpleeginrich ting „Weltevreden", de Laat de Kanterstraat 2, hoek Zoeterwoudse Singel, vraagt voor spoedige indiensttre ding een flink meisje, niet jonger dan 18 jaar. 0 Gevr. wegens vertrek buitenland der tegenw. hulp in de huish. per 1/9. Mevr. v. d. Schilden, de Gijselaar- straat 11. Personeel aangeb. 0 Werkster b.z.a. voor de woensdagmorgen van 912 u. Brieven nr. 4064 bur. blad. 0 Timmerman vraagt werk voor de avonduren. Br. nr 4066 bur. blad. 0 Thuiswerk gevr.; in bezit van snelnaaimachine. Br. nr. 4069 bur. v. d. blad. Te huur gevraagd 0 Onderwijzer zoekt gem. zit- (en) slaapkamer m. pen sion, in Leiden. Br. m. prijs- opg. onder nr. 4062 bur. bl. 0 Motorboot te huur gevr. van 916 aug. P. J. Wetse- laar, Haarlemmerstraat 254, telefoon 22303. Te huur aangeb. 0 Gemeub. zlt-slaapkamer, balkon, met pension, voor bejaard echtpaar, heer of dame, m. goede verzorging. Br. nr. 4051 bur. blad, 0 Te huur zlt-slaapkamer, bij de Hoge Rijndijk, Leiden. Br. nr. 4065 bur. blad. 0 Aangeboden, voor heer alleen: ruime zonnige en moderne zit-slaapkamer m. volledig pension. Br. nr. 4070 bur. blad. Te koop gevraagd 0 Poedel, boxer, herder, collie of ander rashondje gevraagd, v. d. Wateringel. 154, Voorb. Tel. 070-725793. fe koop aangeboden 0 Prima 5-pits kroonlamp met melkglas, rookstoel met Pulmann kussens, legkast- jes, theemeubels, tafels, stoelen, klokstel, pendules. 1, 2 en 3 pits oliestel, dres soirs, bloemenvazen enz. Meidoornstraat 13, Katwijk aan Zee. 0 Goggomobil en diverse Volkswagens te koop aan geboden. Calex Autobedrijf N.V., Leiden, Kort Galge water 1416, tel. 33355. 0 Aangeboden; Solex in goede staat. Prijs 90,-. Te vens Berini M 21 in goede staat. Prijs 150,-. Ouden hoflaan 8 (2x bellen), Oegst geest. 0 Damessportrüwiel m. ka- belremmen, kleur blauw, herensportrijwiel m. kabel- remmen, kleur zwart, da- messportrijwiel m. terug traprem. Tevens herenrijw meisjesrijwiel voor leeft -10 j. Levendaal 47, hoek Oranjeboomstraat, Leiden. 0 Wegens vertrek aange kocht: eetkamer, dressoir, schuiftafel, 2 armstoelen, 4 stoelen, gothiek; tevens boe kenkast (gothiek). Fabrikaat Pander, v. d. Pluym jr. Morsstraat 54. 0 Ovale ultschuiftafels en andere soorten balpoottafels. 2-pers. toogledikant met spi raal, 4-pits gasfornuis, orgel, stalen ladenkasten, toon- band vitrines, dressoir, fraai Mechels leeuwenkopdres soir. W. F. Kooreman, Nw. Rijn 9, t.o. V. en D. TeL 23261 0 Aangeboden jongensfiets, tortelduiven, till-up kinder wagen, compl. serie boeken voor het praktijk-examen en voor MBA. Leidseweg 387, Voorschoten. 0 Te koop: boxer, 3% mnd.. zindelijk, veel wit getekend. Zeer mooi. 45.-. v. d. Wa teringelaan 154, Voorburg. 0 Bureau-minislre, thee meubel, grote mahonie lin nenkast, tafels, ledikanten, opklapbedden, spiralen, rookstoelen met kussens, stofzuiger, pendules, platte traproeden enz. v. d. Pluym, Morsstraat 54, telef. 30008- Koop hele en gedeeltelijke inboedels. 0 Enige door de bank in beslag genomen wasmachi- worden tegen lage prijs te koop aangeboden. no. 4071 bur. v. d. blad. Wegens vertrek 4 cra- pauds voor elk aann. bod. H. van Turennout, v. d. Veldstr. 23, Lïsse. 0 Solex z.g.a.n. geheel com pleet f 175. Rijwielhandel Nieuwenhuis, Hoefstraat 79. Tel. 26873. 0 Aang. Singer en Lewen- stein handnaaimachines, Prijzen f 65, f 75, f 85. Ver koop met garantie. Naai machine Home, Haagweg 172A, Leiden. Wegens vertrek Siera radio, pracht geluid f 65. Herenfiets merk Stokvis, als nieuw f 75. Damesfiets, com pleet f 30. Sleestofzuiger 220 Volt met toebehoren,, prima zuigend f 40. Erres wringer f 20. Herenstraat 82. 0 Prima Damesfiets f 37.50. Pr. herenfiets f 47.50. Kin derwagen geheel opvouwb. f 27.50. Marjoleinstraat 18. Noordwij k Binnen. Diversen 0 Erkend autorijschool Verhuur zonder chauffeur. „De Sport". Volksw.bus, Borgward, Simca, enz. 20 per dag. 300 km vrij. Coorn- hertstraat 63, tel. 24247. 0 Luxe bungalows in 't Grote Bos te Doorn billijk te huur na 29 aug. Plaats v. 7 personen. Br. nr. 4063 bur. van dit blad. 0 Voorkom prikkelbaarheid die vaak de oorzaak van slecht en onrustig slapen is met Calma Dragèes. 2,— bij elke drogst. Kredieten l m. f 3.000—, (iedereen zonder borg) voor aan-koop meubelen en wo ningtextiel, direct van fabr.. enorme keuze en besparing. Zeer prettige betaling en on der strikte geheimhouding. Vraagt vrijblijvend inlichtin gen oostbus 538 Den Haag. Kwak'? verkeersinstitnut ond*>r leiding van oud-exa minator. gediplomeerd door ANWB. KNAC FNOP Les met Volkswagen, Opel en NSU-scooter. Iedere woens dagavond 8 uur verkeersles voor alle weggebruikers. Leiden. Zoeterwoudseringe) 104 Tel. 01710—22803. Parapluie reparatie (ook voor opvouwbare), wandel stokken - invalidestokken Rubberdoppen - Parapluie- magazijn van Oerle, Haar lemmerstraat 95, bij de Vrou wen steeg. Wat kost het? Bedden- reparatie. 1-persoons van-af f 18.50 2-persoone v.a. f 24.90 met damast. De 3 Eenen. Haarlemmerstraat 111. Telef. nr. 23867. ..Rosine" geeft de hoogste orijs voor goud. zilver en luwelen. Grote keuze ln ver lovingsringen. gouden zilve ren en verzilverde artikelen. Het adres voor alle repara ties en uurwerken. Steen stra-at 16 Telefoon 26854. Laat door ons uw matras overtrekken Weer als nieuw terug in één dag 2-persoons vanaf f26.50. 1-persoons van af f 19,50 De Kleine Winst, Haarlemmerstraat 51. Brits Museum JJET BRITSE Museum, Nèuchatel dergebracht in een groot ook de Roeetta Steen, die sol- -*• chcLtèl ireldberoemd gebouw in daten van Napoleon hebben fisch Muse ui en waarop n de priesters Londen, bestaat thans 200 jaar, opgegraven want het was in 1759, dat Sir resolutie va Hans Sloane zijn verzameling Memphis st; antiquiteiten aan het Engelse zwakke en volk naliet met het doel dit Ptolemeus V Epiphal Londen. Daar is JN HET Zwitserse stadje Neu- ;ta Steen, die 60l- c.hAtèl is in het Etnogra- m internatio nale speelgoedtentoonslelling ingericht, die tot het einde van waarin zij hun dit jaar geopend zal blijven. losbandige koning Het motto van de expositie is die „Hoe de kinderen over heel de in de gelegenheid te stellen 2000 jaar geleden heerste wereld zichzelf bezighouden". .'rzamelinig te komen loofden. Daar zijn de Elgin- Er zijn 16 landen aanschouwen en in de boeken beelden, het beeldhouwwerk woordigd. onder ir het oude Parthenon, die kenland met Engeland mochten nadat 75.000 rijn n de Turken betaald. Daar zijn ook de kunnen studeren. Grootse bedoeling had 1 0u echter niet met deze nalaten- den vervoerd, schap. De verzameling werd pond sterling gevoegd bij die, welke was was betaald. D_N1.. achtergelaten door de Eerste schatten uit het graf van Ur •tegen- meer Grie- jaar oud ke- amisch speelgoed. Natuurlijk ook de nieuwste snuf- van de speelgoedindustrie bewonderen. Parijs gen Binnen jaar echter werd er al een actie op touw gezet om gelden te verkrijgen voor de bouw van nieuwe ten toonstellingszalen. Onmiddel lijk nadat deze gereed waren, was de nieuwe ruimte al vol. De verzamelingen stroomden van alle kanten binnen. Ook verdwiji FAIT ZOMERSEIZOEN wor- den rondvluchten boven de omgeving van Parijs per heli- bezoekers" telt? kopter georganiseerd door een ParUs reisbureau. Het vertrek punt is de helihaven Issy-les- Moulineaux by Parus. Gevlo- |~)1T ZOMERSEIZOEN rijden gen wordt op een hoogte volgens aller verwachtin- gegraven Romeinse zilver. het daarbij wel blij- i6 het wonder, dat het Brit se museum elk jaar duidend Salzburg-Bad Ischl maal „Eil- 300 3utobus6en" tussen Salzburg dag ;n de bekende toeristenplaats uur. Bad Ischl in Salzkammergut. meter. Op donder- zaterdag, vertrek '10 wordt bovendien een dvlucht de open binnenplaats werd Deze autobussen stoppen niet Versailles en Neuilly, dak zodat daar de bibliotheek kon wor den ingericht. Aangrenzende Gilgen percelen werden bij het oor- spronkelijke museumgebouw getrokken en zelfs moesten ge deelten van verzamelingen naar andere musea worden overgebracht. De leeszaal van de bibliotheek krijgt er ieder jaar anderhalve mij-l nieuwe boekenplanken bij en steliingsruimte beschikbaar Dagelijks komen 400 tot 500 studenten de leeszaal bezoe ken. Karl Max schreef daar „Das Kapital", een leerboek Bernhard Shaw eerste toneel stukken werden daar even eens geschreven. Koning George II schonk alle boeken verzamelingen van de konin gen en koninginnen van Enge land uit de tijd van Hendrik i der Paryse voorsteden St. westzyde van de stad naby de Strobl, twee be- Arc de Triomphe. Boven Parys kende en veel bezochte dorpen zelf mag niet worden gevlo- de Wolfgang6ee. gen. St. Gilgen, het aardige dorp aan de Wolfgangsee, dat thans met een autobussneldienst in een half uur vanaf de kei- Salzburg is te bereiken. In St. Gilgen staat naast het geen tentoon- gemeentehuis het geboortehuis van Anna Maria Peril, de moeder van Mozart. Provincie Namen Verkeerswezen -n België en van diverse betrokken ge meentebesturen zijn deze zo mer diverse toeristische be zienswaardigheden in de pro vincie Namen fraai verlicht. Onder meer baden in een zee van licht de Citadel in Namen, de kerk van Godinne, de rots partijen van Poil-vache in Houx, de ruïnes van Crève- coeür. de Citadel van Dinant, het punt van samenvloeiing van Lesse en Maas, het kasteel en stadhuis van Roohefort en de kerk van Han-sur-Lesse. Neustadt TN HET Duitse plaatsje Neu- stadt aan de Oostzee wordt in de eerste week van augustus voor de negende maal de Week van de Euro pese klederdrachten" gehou den. Iedere avond zullen deel nemers uit vele landen, ge kleed in nationaal kostuum, volksdansen uitvoeren en lip- deren zingen. Ook een groep Nederlanders werkt aan dit klederdrachtenfeest mee. Caravans TVE AANDACHT wordt er op gevestigd, dat voor het rei zen met een caravan in Frank- rqk, Zwitserland, Oostenryk, Italië en Zuid-SIavië een car net of triptiek noodzakeiyk is. Spanje, Portugal en Enge land eisen dit document ook voor de auto VII het zouden nog talrijke voorbeel den zijn te noemen, die hel duidelijk maken, dat het Brit se Museum werkelijk met een enorm ruimtegebrek heeft te kampen. Want behalve vele boekwerken 70.000 nieuwe aanwinsten per jaar zijn in het museum tal van andere bezienswaardigheden geëxpo seerd. 's Werelds grootste ver zameling mummies en andere VARA: 1020 .135 Gram 11.00 Idem 12.00 Theaterork en soliste 12.30 Land- t bouwmeded 12.33 V plat Gram 13.00 Nw teland 12.3J 13 15 P-romenade-ork ei 13.50 In de wolken, rep 14.00 Gra i 15.00 V d jeugd 16.15 Gram 16.35 Ins'tr sierde vakantietips 17.50 Regeringsui Rijksdelen Ovei :elt in Neder- 18.00 Nws en comm 18.20 Dansmuz 18.40 Act 18.50 V d jeugd 19 00 Gram (event, rep wielerwedstr De acht van Ohaam) 19 10 Joods progr VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA: 20.00 Nws 20:05 Metropole ork 20.35 Captain Cook brengt de bescha ving op Otahiti, hoorspel 24.50 Latijnse i II, 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 0 Gewijde muz 7 50 Een woord e 8.00 Nws 8 15 Gram 9.00 V d Gram 9 40 V d vrouw 10.15 eded 12.31 act 13.00 Nws 13.15 Met F 13.20 Lichte muz 13.50 conc 15.35 Tenor en piano 'd Jeugd 17.20 Intereehoiair Jeugdtoe 17 40 18 15 Spectrum migingslet 17.45 Metropole-ofk 5-kwartier 18 45 caus 18 30 Leger des Bóekbespr 19.00 Nws )orzang 19.30 Radio- 3.15—24 00 Pla- evisicprogr. NTS: 20.00 Journaal en ber NCRV: 20.20 Filmreip Expeditie •engebergte 20 35 Tekenfilm Walt Dis ney 21 15 Documentaire 21.40 Voordracht 22 05 Dagsluiting The breeze and I (Lecuona), Ca- Valente: Always In my heart na). Orkest Stanley Black: Gitane- Lecuona). Orkest Morton Gould; (Lecuona). Franco e i G5; Rap- (Mitchell), Mitchell Ruff Duo: Aprite le tre (Pindhi), Nota per nota (Pal- lesi). Nil!a Pizzi: Time after time (Styne), Mitchell Ruff Duo; Le ciel (Varel), Mon révellle-toi (Stern), Guylaine Guy; Wee Hunt. Joe Fi >aby (Dor s Carr; (d-'Espos Anema Maria Sisters: (ConfreyStumbling (Confrey), quizas (Farre: Sid Philips; Quiz (Barcelata), Nat ather (Koehler), AU the thin it Ray Anthony; The big twist (P. ion) Orkest Plas Johnston; The lip (V Knight). Basin street blues - When "s sleepy time down South, Keely Smith, ouis Prima; Love's old sweet song, tip to my Lou, Orkest Ray Anthony; foggy day (Gershwin), Dakota Statoh: asy listenin' blues (Robinson). What is Cole Trio; What 3111 bailey, won't (Cannon), Pearl baby (Palmer),

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 6