West-Duitsland niet langer bezet gebied RENNIES Chroesjtsjef naar V.S. Amerikanen liepen boos weg van festival W.W. heeft het druk met hulp in buitenland TOPJAAR VOOR SCHIPHOL: MILJOEN PASSAGIERS? Als de Willem Ruys een reis gaat maken Prospectus van spaarbrieven ■liilL Amsterdamse recherche rolt „nozemhende" op Radarschool in Rotterdam DINSDAG 4 AUGUSTUS 1959 Overeenkomst nu in Bonn getekend yiER JA correspondent) BONN, dinsdagmorgen. AREN na \Vestduitsland6 opne- het Atlantische bondgcnoot- schap zijn er eindelijk geen bezetting© troepen meer in de Bondsrepubliek. Op het ministerie van buitenlandse zaken aan de Koblcnzcrstrasse in Bonn parafeerden de ambassadeurs van de Verenigde Sta- ten. Frankrijk, Canada, Engeland. Neder land en België alsmede de secretaris generaal van het ministerie van buiten- Ilandse zaken. Van Scherpcnberg een nieuw trocpenverdrag. De ondcrhandclin Terug in Den Haag Studiereis van 30.000 km Nog geen twee procent van de Indiase „heiligen" en ..guru's" kan serieus ge nomen worden. Dat is de nuchtere slot som. waartoe de heer Jack Chandu o.m. is gekomen, na een studiereis van 30-000 kilometer door Azië- Terug in Den Haag vertelde hij. dat hij deze reis gemaakt had, om in Azie van gedachten te kunnen wisselen met on derzoekers van parapsychologische verschijnselen en zich op de hoogte te stellen van de eeuwenoude genees methoden, die daar worden toegepast In India, land van de mystiek, was het volgens Chandu uiterst moeilijk een werkelijke mysticus te ontdekken. In Ceylon woonde hij een dramatische rite van een Brahmaanse sekte bij. wel ke hierin bestond, dat een vrouw de kop van een woedende cobraslang tot drie keer kussen moest. Chandu bezocht de beroemde planten tuin van Colombo, de tijgerbalsemtui- nen van Singapore en Hongkong, tem pels en ruïnes Hij zal binnenkort lezin gen met lichtbeelden gaan houden Nog witter... begonnen reeds in oktober Dat de besprekingen lang duurden aantal betrok- ensen. alsmede kenen, elk met hun eig< aan de gecompliceerdheid van de materie De parlementen van de zeven landen zul len het troepenverdrag nog moeten goed- Het verdrag behelst een geheel nieuwe regeling van de verhouding tussen de Duitsers en de geallieerde troepen in West-Duitsland. die daar tot dusverre konden blijven profiteren van de voor rechten. die zij als bezettingstroepen een maal hadden genoten op het gebied van requisitie van huizen, het gebruiken van manoeuvreterreinen, eigen rechtspraak belastingvoorrechten en vrije particuliere invoer van alles wat zij uit hun eigen land wilden laten komen. Aan vele dezer voorrechten is thans einde gekomen en een groot aantal compliceerde rechtsvragen kon worden geregeld. De thans geschapen r houding tussen West-Duitsland en de ge allieerde troepen is m ming met de geest van het Atlantische bondgenootschap, ofschoon lang niet alle Duitse wensen zijn vervuld. Wel zullen strafbare handelingen, die op Westduits gebied door geallieerde militairen en hun familieleden worden gepleegd, voortaan door Westduitse rechtbanken worden be handeld. Duitse werknemers die als burgerper soneel in dienst der geallieerde troepen zijn. komen onder het Westduitse arbeids recht. Geallieerde militairen zullen on wettige kinderen bij Duitse vrouwer moeten onderhouden, een plicht waaraar de meesten hunner zich tot dusverre heb- (Vervolg van pagina I) De Britten zjjn minder gereserveerd. Premier Macmillan verklaarde gisteren, altijd al te hebben geloofd, dat de span ningen tussen Oost en West voor een be langrijk deel kunnen Worden opgelost door middel van persoonlijke contacten tussen de politieke leiders. Veel Britse bladen zwaaien Macmillan lof toe voor de grote rol die hij, naar hun mening, heeft gespeeld by de voorbereiding van de besprekingen. De Moskouse bladen brachten het nieuws met grote koppen op de voorpa gina en in het Engels sprak radio-Moskou de volgende wens uit; „Moge dit bezoek het ijs van de koude oorlog doen smelten en de weg plaveien naar een stabiele vre de en een internationale samenwerking" India en Pakistan regelen schulden over hun onderlinge schulden. Pakistan eist van India 135 miljoen pond sterling, India heeft een vordering op Pakistan van 225 miljoen pond sterling. Deze aan spraken vloeien voort uit de verdeling van het voormalige Brits-Indië. Afgesproken werd dat de ministers op nieuw zullen bijeenkomen om een defini tieve beslissing te nemen. India heeft de Pakistaanse aanspraken erkend als een lopende schuld, terwijl de vordering op Pakistan door India werd aangemerkt als een langlopende schuld, die over een periode van vtfftig jaar mag worden terugbetaald. ben onttrokken. Het manoeuvrerecht der geallieerde troepen is niet langer onbe- Afrikaan door blanke doodgeranseld met een stuk slang Een blanke boer i© gisteren in Zuid- Afrika tot een jaar dwangarbeid veroor deeld omdat hij een jonge Afrikaanse dagloner met een stuk slang doodgeran seld heeft. Voor de rechtbank werd klaard dat de 54-jarige boer, nadat hij de iongen tegen de grond geslagen had. op zijn armen was gaan staan en hem dode lijk verwond had met een ©tuk slang. D( man zei dat hij in blinde woede ontsto ken was. nadat de jongen geprobeerd had hem aan te vallen Hij gaf toe. dat hij de jongen een verschrikkelijke af- -a-reling gegeven had- De zaak zou berecht zijn door een rechter en een jurv maar de aanklager verklaarde voor het hof dat de minister van justitie zich hiertegen had verklaard en bepaald had dat de zaak door de blanke politierechter berecht moest wor- Europilot kan nu aan de slag Delegaties van de verenigingen van vliegers van Frankrijk, België. Italië en Nederland hebben op een bijeenkomst te Parijs de statuten van de pas opgerichte organisatie Europilot getekend. Europilot is een beroepsorganisatie van vliegers, die dienst doen bij een van de luchtvaartmaatschappijen van Airunion. Aangezien de KLM niet deelneemt aan Airunion. kon de vereniging van KLM- vliegers geen gewoon lid worden van Europilot Als buitengewoon lid evenwel zal de delegatie het recht verkrijgen de zittingen van de nieuwe organisatie als waarnemer bij te wonen. Europilot wil de belangen behartigen van de vliegers, in supra-nationale vorm. bij de leiding van de luchtvaartmaat schaDpijen. die tezamen Airunion hebben gevormd. De Duitse vliegers hebben zich tot nu toe niet aangesloten, hoewel de Lufthan sa wel tot deAirunion is toegetreden. De reden is. dat de Duitse piloten lid van een alles omvattende vakorganisatie van transportarbeiders zijn. Evenals de Ne derlandse vliegers zullen de Duitse de zittingen van Europilot als bijwonen. Paul Robeson lucht zijn hart maar... DE Amerikaanse zangei Robeson heeft op het nistische jeugdfestival in Wen 1 tiek geleverd op hetAmerikaanse Paul buitenlandse beleid en de beperking van de rechten van de negers in Amerika Amerikaanse en Britse jongelui die de lezing bijwoonden en probeerden de opvattingen van Ro beson te bestrijden, werden door de communisten overschreeuwd. Zij zeiden dat zij gewild hadden da» Robeson zijn gehoor iets zou vertellen over zijn carrière in de V.S. als atleef zanger en acteur, alvorens .door de Sowjetunie betoverd te worden". Een groep van de Amerikaanse dele gatie heeft gisteren het festival verlaten uit protest tegen het ondemocratisch ka rakter Als bezwaren noemden zij de weigering om de leiding van de Am» rikaanse groep te erkennen. Verder zijn Amerikaanse meisjes en anderen die vrijelijk het woord wilden voeren, gesla gen. Ook het feit dat de pers de toegang tot het festival was ontzegd, zette kwaad bloed bij de Amerikanen. Honderden jongelui uit Rusland heb ben gisteren, op de voorlaatste dag van het festival, geprobeerd nog gauw iets te kopen in de goedgevulde winkels van Wenen. Een functionaris van de anti communistische jeugdorganisatie zei over dit winkelen: „De jonge communisten 'uilen teruggaan met de wetenschap dat het nog een hele tijd zal duren, voordat zij het Westen op het gebied van ge bruiksartikelen bebben ingehaald. Zii /uilen sceptischer staan tegenover de be weringen van hun leiders over hongers nood en slechte sociale voorwaarden in een westelijk land." De nog jonge repatriënngsdienst van de Wegenwacht blijkt voor de dienst doende inspecteurs een drukke zaak te worden. Verleden week heeft inspecteur J, van Rees een Rotterdammer, die door zware bronchitis werd gekweld en nie meer kon rijden, uit Oostenrijk teruggc haald. Onderweg heeft hij op de Fernpa een andere Nederlandse toerist, die bij noodweer pech had gekregen, uit de moeilijkheden geholpen. Inspecteur W. van Dalen is op het ogen blik bezig de familie van een toerist, die te Freiburg met een acute blindendarm- ontsteking in een ziekenhuis moest den opgenomen, naar het vaderland t rjIT GEGEVENS verstrekt door de N.V. Luchthaven Schiphol blijkt dat het aantal passagiers in geregeld en ongeregeld verkeer. Europees en intercontinentaal tezamen, over de eerste zes maanden van dit jaar met meer dan 45.000 is gestegen, in ver gelijking met de overeenkomstige pe riode van 1958. In totaal werden van januari tot en met juni 1959 483.100 inkomende en uit gaande luchtreizigers genoteerd hetgeen tien procent meer is dan het vorig jaar Reeds is gebleken dat de stijging ook in juli heeft aangehouden en dat de re serveringen voor augustus en septem- wel Als de Willem Ruys voor een reis van 63 dagen uitvaart, een en ander aan boord. De Koninklijke Rotterdamse Lloyd gaf hiervan een opsomming. In de proviand-, koel- en vriesruimen wor den ondei meer opgeslagen: 38.000 kilo vlees en 7500 kilo vleeswaren, 12.000 stuks wild en gevogelte, 15.500 kilo vis en 7500 blikken vis- conserven. Verder: 70 a 80.000 kilo aardappelen, 19.000 kilo verse groenten en 27.000 kilo vers fruit, 80O blikken tomatenpuree, 33.000 blikken groente, 18.500 blikken fruit en vruchtensap, ruim twee ton jam en enkele honderden kilo's honing, 80.000 eieren, 10.000 kilo boter en vet, 2500 kilo kaas, 29.000 kilo rijst, bloem en peulvruchten, 60.000 theebuiltjes, 2500 kilo koffie* tien ton suiker, 30.000 blikjes melk en 2000 kilo melkpoeder.Om de dorst te lessen neemt men ook nog mee: 50.000 flesjes bier, 25.000 liter bier op vat, 74.000 flesjes limonade mineraalwater, enz., 5300 flessen wijn en 4800 flessen ge distilleerd. Natuurlijk neemt men ook een rokertje mee: anderhalf miljoen sigaretten, twintigduizend sigaren en grote hoeveelheden rooktabak en shag. Het servies van de Willem Ruys telt 12.000 borden, 10.000 koppen en schotels, 20.000 glazen, 10.000 lepels, 7500 vorken, 5000 messen en nog wat kleingoed. De linnenvoorraad omvat 100.000 stuks in zestig verschillende soorten. Ook zijn er 3500 wollen dekens aan boord. ber 111 de toestellen van de verschillen de maatschappijen een meer dan be vredigend beeld geven. Men rekent er dan ook op dat voor de eerste maal in de geschiedenis van Schiphol dit jaai meer dan één miljoen passagiers de loketten zullen passeren tegen 972.500 luchtreizigers in 1958. Juni betekende voorts een topmaand voor de luchthaven. Nog nimmer is een aantal van 120.100 passagiers in één maand op Schiphol geboekt. Volgens d*: voorlopige tellingen is dit record in juli al weer verbeterd en is het gestegen boven de 130.000. Postverkeer Opvallend is de groei van het post verkeer in het eerste half jaar Het in tercontinentale postverkeer steeg me* minder dan 45 procent in verge lijking met de overeenkomstige periode 1958. Opvallend was ook de stij ging in het postverkeer tussen Rusland. Polen en Tsjechoslowakije enerzijds en Züid-Amerika. India en Pakistan ander- jds, welk verkeer voor een groot deel a Schiphol wordt geleid. Ook het goederenverkeer is sterk om hoog gegaan. Het intercontinentale goe- nverkeer steeg in het eerste half jaar met veertig procent en het Eurpo- pese met 21 procent in vergelijking met 1958 Van januari tot en met juni 1959 rd 17.7 miljoen kg vracht op Schip- 1 verladen Gisteren kwamen kreten om hulp uit Denemarken en Italië van zieke Neder landse automobilisten binnen. De reizende wegenwachten worden on derweg tientallen malen aangehouden door Nederlandse toeristen die alle moge lijke dingen willen weten. Velen bleken aldus de ANWB-rapporten, zonder vol doende informatie, kaarten enz. maar luk raak op reis te zijn gegaan. Na het vermakelijke grensincident de Zwitserse douane, die een Wegenwacht niet wilde toelaten op het vermoeden een buitenlandse militair in uniform te doen te hebben, heeft de ANWB de we genwachten van drie-talige legitimatie: voorzien waarin, naast vermelding var hoedanigheden, hulp en bijstand var autoriteiten en politie voor het repatri- eringswerk wordt gevraagd. Plannen van Verolme in Noorwegen Volgens het Noorse blad Arbeidersbla- det zullen Verolme's verenigde scheeps werven in Sarpsborg ten zuiden van Oslo. oen werf overnemen Deze werf die in 1919 is opgericht kreeg vong jaar moeilijkheden door gebrek a«*o orders Plannen voor uitbreiding konden dooi gebrek aan middelen niet worden uit gevoerd. De heer Verolme zou volgens het blad de uitbreiding ter hand willen nemen. waardoor het mogelijk wordt schepen van 70.000 bruto-register-ton te bouwen Op de werf werken thans 48) Tandheelkundige studenten gingen naar Groningen Vijftien s geen plaats r van 1958. e 1 25 procent. pirant-tandheelkundige stu veertig voor wie in Utrechi ••as. hebben zich aan de Gro rsiteit laten inschrijven Ir Utrecht konden er s!echts vijfentachtig worden toegelaten Dit hebben de minis ters van onderwijs en van sociale zaker medegedeeld in antwoord op vragen var de heer C J. van Lienden (soc lid var de Tweede Kamer Binnenkort zal de spreiding hoger onderwijs ad uitbrengen over de vraag of de stu gemid diemogelijkheden I tandarts Verschenen is het prospectus van de reeds aangekondigde nieuwe rentespaar- brieflening ten laste van de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten. De ren- tespaarbrieveh zijn van 10 augustus tot en met 30 september verkrijgbaar. Een drieling maakt een we~ reldreis: James, Joan en Joyce Frocklage hebben geboekt in een vliegtuig van de Canadian Pacific Airlines. Zij hebben zich uitstekend geamuseerd. Er was speelgoed genoeg. Maar als het spelen ging vervelen, gingen zij gezellig met elkaar praten. Joan (midden) zal vol met grapjes (alleen voor kleu ters) die Joyce prachtig vond. James (links) interesseerde zich minder voor al die vrou wenpraat. Hij als enige man, had het af en toe niet zo ge makkelijk. En dan is het maar het beste net te doen alsof je slaapt Een vraag stond en gevraagd heeft, of dtf geen bezwaar kon zijn. Zo neen, dan zou de heer Van den Bergh bewijs hebben gegeven van een zo verregaande politieke naïviteit, dat hij daarmee zichzelf een brevet van staatkun dig onvermogen zou hebben uitgereikt. W\j kunnen ons, ook van een nieuweling in de politiek, een zodanig miskennen van aller lei menselyke, psychologische reacties nauwelijks voorstellen. Maar dan zou de conclusie moeten zijn, dat die andere politieke nieuweling, de formateur, de be tekenis van wat hem terzake was mede gedeeld heeft miskend en het ligt al evenmin zo heel erg voor de hand zonder nader bewijs maar aan te nemen, dat prof. De Quay van zijn kant zou hebben doen blijken van zoveel politiek dilettan tisme. Dan zou immers de onontkoombare slotsom moeten zijn dat hij in goed fatsoen zijn ex-collega niet alleen zou mogen laten vertrekken. Nu echter de minister-presi dent de portefeuille van defensie ad interim zelf gaat beheren, verbindt hij kennelijk aan het aftreden van de heer Van den Bergh voor zich en zijn kabinet geen politieke consequenties. Is het dus toch zo, dat voor prof. De Quay en zijn ambtgenoten deze ontwikkeling is ge komen als de befaamde donderslag bij heldere hemel? Wij begrijpen er, eerlijk gezegd, weinig van, maar menen dat, nu de zaak deze loop heeft genomen, zij niet langer tot het particuliere domein behoort, waar de buitenstaander van af heeft te blijven. Integendeel, er is een zodanig politieke element in het spel, dat de Ne derlandse kiezer recht heeft te weten hoe het antwoord luidt op deze vraag. Spaarcijfers R.P.S. In juli werd bij de rijkspostspaarbank 75-5 miljoen ingelegd en 64 miljoen opgenomen, zodat het tegoed bij de RPS met 11.5 miljoen toenam. Vorig jaar werd in juli 75 miljoen ingelegd en 56 miljoen opgenomen. De simpele diefstal van een fiets heeft de Amsterdamse recherche op het spoor gebracht van een „nozem- bende", bestaande uit acht jongens ;n leeftijd variërend van 12 tot 20 jaar. Opschorting gevraagd van stortingsplicht voor huiseigenaren Mr. K. T. M. van Rijckevorsel (kath. 4 id van de Tweede Kamer, heeft de 1 nster van volkshuisvesting en bouwi erheid onder meer gevraagd of de gering niet van mening is, dat zij an oordeel is, dat de wet Grootboek ngverbetering onjuist is en daarom dient te worden ingetrokken niet slechts bevoegd is tot voorlopige opschor ting der invorderingsmaatregelen, maar zelfs daartoe verplicht kan worden ge acht. De heer Van Rijckevorsel voegt hieraan toe. dat de regering hiermee geen rechten prijsgeeft, doch slechts bevoegd heden tijdelijk niet uitoefent, waartoe zij in dit geval uit overwegingen van open hartig regeringsbeleid en administratieve doelmatigheid verplicht is. MAAK korte metten met Uw brandend maagzuur. Ee'n oi twee Rennies - gesmolten op Uw tong en alle overtollig zuur is geneutraliseerd. Weg pijn en nooit meer angst voor de gevolgen van een smakelijk maal. Met Rennies achter de hand kunt U zonder zorgen alles eten waarnaar een grage maag vraagt. Komt de nood aan de man, i breekt zuurbrand 11 uit; met Rennies ~i blust U afdoend, pij onopvallend tegen brandend maagzuur Zij hebben in de afgelopen zes maan den niet minder dan twintig straf bare feiten gepleegd. Hun laakbare activiteiten richtten zich vooral op het stelen van fietsen, bromfietsen en scooters en royriding. Enkelen van hen hebben ook ingebroken in kan tines van sportvelden in de hoofdstad. Een autoradio en wat gereedschap, dat zij uit een geparkeerde auto hadden gestolen, konden door de politie in be slag worden genomen, maar van de fietsen, bromfietsen en andere zaken is tot nu toe nog niets teruggevonden. Hun arrestatie is het gevolg van ae opsporing van een gestolen fiets, die stond genoteerd in het register van een koopman op het Waterlooplein. De dief kon enkele weken geleden worden inge rekend en vanaf dat moment begon de sneeuwbal voor de politie eerst goed te rollen. Nog zeven jeugdige verdach ten heeft de recherche van het bureau Marnixstraat gepakt. Zij hebben allen Blindvaren op de Rijn moet geleerd worden Bij de Rotterdamse rederij Phs. van Om meren, waar de radarnavigatie op de Rijn is bestudeerd, is gebleken dat strenge eisen moeten worden gesteld aan instru mentarium en inrichting van de stuur hut. Ook aan de opleiding van het be dienend personeel voor riviernavigatie •erdient een team van vier man de voor- :eur dient ruime aandacht te worden besteed m van de opleiding is inmiddels gevonden. Gisteren deelde de heer A. A. Kleijn. directeur van het Koninklijk on derwijsfonds voor de scheepvaart, mede, dat aan de Rotterdamse dagnijverheids school van het fonds een opleidingsschool het gebruik van radar bij de binnen- t zal worden gevestigd, totaal zijn er nu ongeveer 250 Euro- Rijn- en binnenvaartschepen (waar- honderd Nederlandse) met radar uit gerust. De rederij Van Ommeren heeft twintig schepen voor de Rijnvaart met radar uit gerust. Daarmee is het mogelijk de sche pen continu in de vaart te houden. De heer H. M. Koch, inspecteur techni sche dienst van de rederij, zegt: „Hoewel ie aanschaffingskosten van een binnen vaart radarinstallatie met een ƒ20.000 an derhalf tot twee maal zo hoog zijn als een apparaat voor de zeevaart ?n met een minder scherp beeld kan volstaan) komen de kosten er ruim schoots weer uit, juist door de doorlopen de vaart. Onderzoek naar werknemersscliade visserij cultures Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft het nodig geoordeeld een onderzoek te doen instellen naar de nadelen, die r de werknemers in de visserijcultu- uit de Deltawerken voortvloeien. Ge deputeerde Staten hebben daartoe een commissie gevormd, die inmiddels is ge ïnstalleerd en met haar werkzaamheden is begonnen Het ligt in de bedoeling te komen tot een sociale en economische be schrijving, het peilen van de mening der belanghebbenden en het doen van aan bevelingen tot het verminderen en zo mo gelijk opheffen van de nadelen voor de werknemers. Reeds nu is de commissie oordeel, dat gestreefd dient te wor- naar het behoud van een zo groot mogelijk aantal arbeidsplaatsen door middel van het verplaatsen der visserij- cujtures Voorts gaan de gedachten uit naar omscholingsmogelijkheden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5