CHRISTELIJK Een vermetel wetsontwerp van minister Cals Afschaffing subsidies ook positieverbetering voor werknemers Voortgezet onderwijs op de helling YA. Ziwj cösnjgcin Aj&cc YASHICA Eert woord voor vandaag Kanttekening Ontsnapt langs Krakatau 1 Bijbel brengt gelovigen dichter bij elkaar Een vals alternatief gesteld Actuele, sociale vraagstukken (Van Dc grote grief, die met na me uit de kring van dc werk nemersvakbeweging gehoord wordt, is op het ogenblik, dat met de compensatie van de huurverhoging en de afschaf fing van de melksubsidie de ruimte voor loonsverhoging al zover verbruikt zal zijn, dat er weinig of niets meer over zal zijn voor een vrijere be- drijfstaksgewijze loonvorming per bedrijfstak. De Bouwvakpatroon, het orgaan van de Nederlandse Christelijke Aannemersbond, toont er zich ver wonderd en teleurgesteld over, dat de regeringsmaatregelen tot huurverhoging en afschaffing van subsidies duidelijk gescheiden wor den van de mogelijkheid tot vrije re loonvorming. Dikwijls wordt het dan Oog zo geformuleerd, al dus de Bouwvakpatroon, dat van de beperkte ruimte, die er is, de regering eerst nög de huiseigena ren aan hun trek wil laten komen en voorts zorgt de regering dan nog voor zichzelf door via af schaffing van subsidies de staats kas te verlichten. Als er dan nog iets over is zou nog iets gedaan mogen worden aan de positie van de werkne mers. De Bouwvakpatroon noemt deze gecreëerde tegenstelling vol komen vals. want behalve een loonsverhoging dragen immers ook de gecompenseerde huurver hoging en de gecompenseerde op heffing van de consumentensubsi dies op melk bij tot een verbete ring van de positie van de werk nemers en alle andere bevolkings groepen. De Bouwvakpatroon geeft hier het voorbeeld van een gezin, dat 30 nodig heeft om rond te ko men, maar dat slechts 75 per week in handen krijgt. Een broer van het gezinshoofd legt hier we kelijks twee rijksdaalders bij, die niet terugbetaald behoeven te wor- be- Deze wekelijkse gift legt rele last op, hoezeer men zijn subsidiërende broer ook dankbaar is voor zijn edelmoedige daad. Op een goede dag wordt het inkomen van het gezin echter verhoogd tot 80 en voor de broer behoeft de hand niet langer opgehouden te worden. Nu kan men zeggen, dat het ge zin er dan reëel niets wijzer van wordt en dat de loonsverhoging in feite alleen maar aan de grote broer ten goede komt. Maar dat is een socialistische realiteit. De christelijke realiteit is. dat de man er. principieel gesteld, enorm op vooruitgegaan is. Hij is weer in staat zijn gezin, hoe beschei den ook. zelf te onderhouden, de subsidies van de broer kunnen worden afgeschaft. Deze principi ële verbetering zal een reden tot dankbaarheid zijn en geen reden zich er over te beklagen, dat er in feite niets is gebeurd. Normverlies Een volstrekt vals alternatief Is door praktisch iedereen ln Neder land, die aan de discussies en ge- dachtenvorming heeft deelgeno men, overgenomen en gehanteerd. Gevreesd wordt dat hierin een vermaterialisering en normverlies ln ons aller denken openbaar komt, een bewijs wellicht, dat ieder ge vaar loopt door de tijdgeest te worden besmet. De maatregelen Op het gebied van huren en melksubsidie zijn in wezen een christelijk-sociale maatregel van hoge orde. Door deze maatregel niet op zijn juis te waarde te schatten, doch inte gendeel met volkomen verwaarlo zing daarvan eenstemmig met het socialistische N.V.V. een vals al ternatief te stellen, is het C.N.V. naar de mening van genoemd blad, beneden de maat van de christelijk-sociale norm gebleven. Nog op enkele onderdelen van de regeringsmaatregelen ingaande schrijft de Bouwvakpatroon, dat de staatskas niet de kas van de re gering is, zoals sommigen menen. Hij is de kas van de staat, die door de regering beheerd wordt. Wanneer door afschaffing van sub sidies de staatskas verlicht wordt, dan is dat een maatregel, waar mee de regering niet aan zichzelf, maar in beginsel aan iedereen heeft gedacht. De voorgestelde compensatie van de huurverhoging bergt bovendien nog een aanzienlijke overcompen satie in zich. Hiermee wil het blad niet 'ge zegd hebben, dat alle bedenkin gen, die er tegen de regeringsno ta gemaakt zijn, maar van tafel geveegd moeten worden. Als een ernstige bedenking wordt aange merkt, dat er een differentiatie in de huurverhoging ontbreekt, dat het afwijken van het S.E.R.-ad vies slechts summier of in het ge- hèel niet is gemotiveerd en dat er aan het raadplegen van de stichting van de Arbeid, zoals voorgeschreven in het Buitenge woon Besluit Arbeidsvoorwaarden, ook wel iets heeft ontbroken. Test-geval Een van de middenstandsbladen, De Slager, orgaan van de Bond van Christelijke Slagerspatroons, vraagt zich af, of de metaalindus trie de zaak van de vrijere loon vorming wel goed heeft aange pakt. Er is overeenstemming over een loonsverhoging van 5 pet. en aan de laagstbezoldigden zal nog een extra toeslag worden uitbe taald. Samen met de verwerking van de huurbijslag 1957 in de loon schalen komt dit neer op een to tale loonsverhoging van 7 tot 14 pet. In deze eerste bedrijfstak, die van de vrijere loonvorming wil gebruik maken, schijnen nog al ruime kansen t° bestaan. Maar genoemd blad voert aan, dat de produktiviteitsstijging neus niet voor alle ondernemingen in deze bedrijfstak even groot is geweest. De stijging is boveidien. alleen maar goed te meten in de onder nemingen zelf. Het vakblad vraagt zich af, of een uniforme loonronde voor een gehele bedrijfstak wel juist is en of niet een mogelijke differentia tie binnen deze bedrijfstak beter beantwoordt aan het systeem en het principe van de vrijere loon vorming. Het antwoord is aan het College van Rijksbemiddélaars, dat dit test-geval wel zeer grondig en zorgvuldig dient te beoordelen, omdat een kettingreactie niet uit gesloten is. 0 i 4 i4 'V T Knelpunten van de mammoetwet (I) (Van een onzer redacteuren) Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Eist, Geld. (tweede pred. I., toez.): L. van Ginkel te Pesse, Dr. Bedankt voor Sneek (Pred. voor bijz. werkz. onder de vrijz. herv.): R. van Lindenhout te Wapserveen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zuilichem: P. W. Martijn, voorheen hervormd predikant, wonende te Leiden. Beroepen te Kootwijkerbroek: C. A. Verhoog, kand. te Voorschoten. Aangenomen naar Hoogvliet (tweede pred. pl.W. van Wijk te Nederhorst den Berg. Bedankt voor Bovensmilde: C. a der Giessen te Tzum. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Deventer: W. J, der Linden, kand, te Santpoort. Bedankt voor Midwolda. Aalsmeer Gorinchem: W. J. van der Linden te Santpoort. UNIE VAN BAPT. GEM. wereld. Sinds in 1917 de finan ciële gelijkstelling tussen open baar en bijzonder onderwijs werd verkregen, is er waarschijn lijk niet meer zoveel gepolemi seerd en gediscussieerd. Wie op bepaalde artikelen in de onder wijsbladen afgaat, zou haast de indruk krijgen, dat een „school strijd in zakformaat" is ontbrand. Onderwerp van discussie is een wetsontwerp op het voortgezet onderwijs, dat in oktober van het vorig jaar door minister Cals werd ingediend en dat reeds voor dien de bijnaam van mammoet wet had gekregen. De herziening van de onderwijswet- geving was een absolute noodzakelijk heid: daarover is iedereen het eens. Er zijn in de loop van de laatste halve eeuw een groot aantal pogingen onder nomen. maar het is pas aan minister Cals. die zijn derde ambtsperiode is in gegaan, gelukt, werkelijk een wetsont werp af te ronden. Reeds in 1903 stelde Abraham Kuyper een staatscommissie in Om een ni we organisatie voor het onderwijs het leven te roepen. In 1910 werd i uitvoerig rapport gepubliceerd, mi_. de noodzakelijke wetgeving kwam niet In 1934 werd een ontwerp-wet ge maakt, dat echter nimmer in behande ling kwam. Direct na de oorlog volgde dr. G. Bolkestein met een „schema van de organisatie van het onderwijs". Mi nister Gielen werkte aan een dubbel wetsontwerp, maar hij kreeg de tijd niet om zijn principes verder uit te werken. Het-verste kwam waarschijnlijk prof. dr. F. J. Th. Rutten, die een nota pu bliceerde. Niet iedereen zal dit laatste zo wil len stellen. Er zijn heel wat negatieve reacties gevolgd op de „nota-Rutten", omdat velen van mening wc nota's niet tot de ministeriële taak be horen, tenzij zij gaan over zaken die niet wettelijk geregeld behoeven worden. Daarom zijn ook veel onder wijsmensen van mening, dat deze nota de gehele onderwijswetgeving in jaren achteruit heeft gezet en d 1948 tot 1958 de wetgevende arbeid op dit gebied eigenlijk stil heeft gelegen. KRITIEK Minister Cals is dus verder gekomen dan enige van zijn voorgangers. Dat echter de mensen uit het onderwijs in imen langs de weg hebben gestaan hem toe te juichen, toen hij na de eerste etappe over de finish ging, kunnen we niet zeggen. Felle kritiek op de juridische opzet en op bepaalde pun ten van dit wetsontwerp heeft tot nu toe overheerst en over de onderwijskundige lijnen van dit ontwerp is nog tamelijk weinig geschreven. VERMETEL De poging van minister Cals is een vermetele. Hij wil in deze ene wet wel het voorbereidend hoger onder wijs als het onderwijs dat opleidt voor de maatschappij in het algemeen of bepaalde beroepen in het bijzonder regelen. Hiertoe heeft hij deze vormen van onderwijs gesplitst in e bereidend wetenschappelijk onderwijs (v.w.o.), dat de poorten van de uni versiteiten ontsluit, en in hoger (havo), middelbaar (mavo) en lager algemeen vormend onderwijs (lavo) Deze laatste drie takken sluiten ieder weer aan bij hoger, middelbaar en lager beroepsonderwijs, waarin het landbouw-, technisch-, huishoud-, administratief- en sociaal-economisch onderwijs wordt begrepen. Onder het hoger beroepson derwijs vallen bovendien ook nog de kweekschool, de scholen voor maat schappelijk werk en de huidige kunst- kunstnijverheidsscholen. Hoewel minister Cals afwijkt van som migen van zijn voorgangers, die deze gehele materie liever in twee of meer wetten hadden willen regelen is zijr ontwerp niet uitzonderlijk „progressief" maar toch ook niet orthodox. Hij houdt niet, koste wat het kost, vast aar oude, maar heeft kennelijk ook niet we gekozen om wille var In dit Ontwerp is verdisconteerd, dat de H.B.S. een tweeslachtige schóól is. Oorspronkelijk werd zij gesticht voor hen, die niet naar de universiteit wil- toch verlangden naar een grondige algemene ontwikkeling. In de loop der jaren is de Hogere Burger School evenwel een niet te hoge burger- stoep géworden naar de academie. Mi nister Cals heeft haar gepromoveerd tót voorbereidend wetenschappelijk onder wijs en daartoe haar voorzien van een zes-jarige cursus met Latijn. Voor hen die geen universitaire- studie willen vol gen heeft hij een nieuwe school ontwor pen. die veel lijkt op de huidige mid delbare meisjesschool. Deze school zal havo gaan heten. Ook zijn in dit wetsontwerp verdiscon teerd de veranderingen die zich in de loop der laatste jaren hebben voltrok ken bij vooral het technisch- en land bouwonderwijs. Langzaam maar zeker heeft er een zekere verheffing plaats gevonden van de middelbare landbouw- en technische scholen. Om ze op één lijn te plaatsen met soortgelijke scholen in het buitenland zijn het dan ook 'ho gere scholen geworden. Het gevolg i Vandaag beginnen we een se rie over de nieuwe wet op het voortgezet onderwijs, die door mi nister Cals is ingediend. Onze re dacteur heeft gesprekken gevoerd mei vier vooraanstaande figuren uil de wereld van het onderwijs, wier standpunten hier met el kaar worden vergeleken. De ge sprekken werden gevoerd met prof. dr. Jos J. Gielen, oud-minis ter van onderwijs, kunsten en we tenschappen, met prof. mr. L. W. G. Scholten, hoogleraar te Leiden en Amsterdam, met dr. A. La Fleur, rector van het christelijk lyceum Marnix van St. Aldegonde te Haarlem, en met de rector van het Libanon-lyceum te Rotterdam, de heer J. C. Deering. Wij vergelijken graag. Onze eigen welstand met die van eej, ander b.v. Of onze braafheid met de slechtheid van een cmdei mens. Er zijn enorm veel vergelijkingsobjecten. De ene keei valt de vergelijking in ons voordeel uit, de andere keer in o?i| nadeel, 't Ligt er maar helemaal aan welke maatstaven toi; aanleggen. Misschien zouden wij op allerlei punten veel min der actief zijn, als wij onze vergelijkingen zouden stopzetten Het is een spannende bedrijvigheid die nu eens onszet streelt, maar ons dan weer doet hatenMaar nu een dndeZa re vraag: hebt u zich wel eens gerealiseerd, dat u ook God toH object van uw vergelijkingswoede maakt? Als iets u tegerm loopt, als u ondanks al uw streven uw zin niet krijgt en niejf bereikt wat u zo graag wilt bereiken, dan zegt u: Maar do' kan God toch niet dóen, niet toelaten?" Die vraag komt daar vandaan, dat u God met een mens vergelijkt. Luister vandaaj eens naar Jesaja„Met wie wilt u Mij vergelijkendat Ik heri gelijk zou zijn? zegt de Heilige. Heft uw ogen naar omhoog et ziet: wie heeft dit alles geschapen? Hij, die het heir daarva\ in groten getale uitleidt en elk daarvan bij name roept door dt grootheid van zijn sterkte en omdat Hij geweldig van krachr is: er blijft niet één achter". Die elk daarvan bij name roep! ook u, die verkeerd vergelijkt! NAAR EEN TOPONTMOETING SCHEIDING MULO-NAVO Als dc nieuwe havo-school, die naast ;n aantal kernvakken ook bepaalde keuze-vakken wil gaan geven, een suc ces wordt wat, door velen betwijfeld wordt dan zal zij zeker een deel van de beste leerlingen van het mulo trek ken. Bovendien zullen de scholen voor middelbaar beroepsonderwijs ook ergens op terug moeten vallen. Hierdoor Is de minister ertoe gekomen om het mulo aan de ene kant uit de sfeer van de la gere school te verheffen tot middelbaar onderwijs wat het in wezen al lang want deze school staat ongetwij feld gelijk met de Amerikaanse high- school maar tevens te pleiten voor afgeronde driejarige (in plaats van de huidige vierjarige) cursus, zodat het middelbare beroepsonderwijs vroeger kan beginnen. Voor de kinderen, die zo spoedig gelijk de maatschappij in moeten of in willen, heeft de minister voorzien door het huidige voortgezet lager onderwijs (v.g.l.o.) te vervangen door het lager algemeen vormend onderwijs, (lavo), waar onder meer Engels en wiskunde wordt gegeven. Deze lavo-scholen kun nen verbonden worden met de lagere beroepsscholen, maar ook als aparte scholen bestaan. Voor vele ouders zal het een gerust stelling zijn, te wetendat de toela tingsexamens voor gymnasium en H.B.S. zullen komen te vervallen. Hiertoe zal er veel contact moeten zijn tussen de hoofden van lagere scholen en de rectoren of directeuren van voorbereidend wetenschappelijk on derwijs, maar in ieder geval wordt voorkomen wat nu veelvuldig gebeurt dat kinderen aan drie of meer scholen toelatingsexamen doen, omdat hun ouders willen dat zij, koste wat hei kost, naar een middelbare school gaan BRUGJAAR Ook het probleem van de aanpassing van de nieuwe leerlingen aan middelbaar en voorbereidend hoger derwijs heeft de minister proberen op te lossen. Hiertoe wil hy hét eerste leerjaar aan zowel de mavo-, havo- als v.w.o.-scholen tot een brugjaar maken, waarin dezelfde vakken onder- zullen worden, en waardoor het mogelijk is, dat kinderen, die te hoog gemikt hebben, nog op een ander schooltype zullen kunnen terugvallen, anderzijds kinderen die meer pres- jn nog na een jaar kunnen over schakelen naar een hogere school. Niemand weet, hoe dit brugjaar zal bevallen. Vooral van de zijde van het gymnasium is hiertegen verzet gere- omdat men meende, dat een der gelijk jaar de klassieke vorming in ge vaar zou brengen. De minister heeft toen toegelaten, dat aan het brugjaar het gymnasium reeds Latijn gege- mag worden. De héér Deering, rector van het Libanon Lyceum in Rot terdam is echter van mening, dat een dergelijk brugjaar zeker geen gevaar is. In ons gesprek wees hij met enige rechtvaardige trots op de examenuitsla gen. waaruit blijkt, dat aan de gymna siale afdeling van zijn school even goe de resultaten, of nog' betere, worden geboekt als aan gymnasia waa klassieke opleiding reeds in het eerste jaar begint. Dr. A. La Fleur, rector van het chris telijk lyceum Marnix van St. Aldegon- i Haarlem, ziet mogelijkheden voor brugjaar, maar zou het liever be perkt zien tot het v.w.o., omdat hij bang is dat het tempoverschil tussen het huidige mulo (straks mavo) en het nieuwe v.w.o. en havo toch zo groot zal zijn, dat er maar weinig practische resultaten geboekt zullen worden, als dit brugjaar voor alle scholen gaat gelden. INGENIEUS En hiermede zitten we dan méteên in de kritiek,-die op dit ontwerp is geleverd. Deze kritiek bepaalt zich vooral tegen dé juridische opzet. Te gen de onderwijshervormingen zichzelf is het woord „onaanvaard baar" weinig gehoord. Over het al gemeen is men van oordeel, dat mi nister Cals op papier een ingenieus schema heeft ontworpen, ook al is niet iedereen er zeker van, of dit schema werkelijk in alle opzichten le vensvatbaarheid zal hebben,. Reeds eerder in de geschiedenis is op papier een school ontworpen (de H.B.S. van Thorbecke), die in een geheel ande re richting is uitgegroeid dan in de oorspronkelijke bedoeling lag. Prof. Gielen heeft deze wet dan ook ge noemd een goed ontwerp voor ver der overleg met de Staten-Generaal. ONAANVAARDBAAR Wél heeft het „onaanvaard baar" vooral van protestants- christelijke zijde geklonken tegen de juridische opzet van de wet, inzonderheid tegen de verregaan de gelijkschakeling van openbaar en bijzonder onderwijs, voorts te gen de normen voor het stichten en opheffen van scholen, en voor al van mulo-zijde tegen het ont worpen mavo. In de komende ar tikelen willen we 'deze facetten van de wet achtereenvolgens on der de loep nemen. aankondiging van Chroesjtsjefs Chroesjtsjef zonder meer krijgen gaal reis naar Amerika, te worden wat hij voor eigén gekreukt gezajti gevolgd door Eisenhowers gang naar behoefde, maar wat de vrije wereli Moskou is voor velen blijkbaar aan- hem niet zonder tegenprestatie zij<tr leiding geweest tot opgewonden be- nerzijds had willen geven, tuigingen van optimisme. Velen schijnen in deze ontmoetin] Wij voor ons kunnen dit optimisme iets te willen gaan zien van een ver-v voorshands slechts met mate delen, broedering. Maar verbroedering Is Daarvoor is naar onze overtuiging alleen mogelijk tussen wie naar d«n deze persoonlijke ontmoeting van de geest bereidheid hebben broeders t« beide machthebbers te zeer ingege- zijn. Zit in Eisenhower en Chroesj- ven door politieke overwegingen van tsjef iets van de broeders? Broeders v niet altijd onbesproken gehalte. kunnen elkaar ontmoeten. Wie geen Wat toch is het geval? broeders zijn, kunnen nog wel con-c Sinds geruime tijd dringt dc Russi- Tereren, desnoods op hoog niveau.2' sche diktator aan op een conferentie De ontmoeting is vaak de meerdere op hoog niveau. Hij heeft dat nodig, van de conferentie. Deze ontmoetint Hij heeft dat in het bijzonder nodig echter is bedoeld als de mindere van v voor zijn aanzien in eigen land. Hij de conferentie. Maar juist omdat een weet, dat de wijze waarop hij in eigen ontmoeting zozeer ligt in het mense land aan de macht gekomen is, lijke vlak, daarom achten wij haai slechts gegaan is ten koste van enor- in dit geval van Eisenhower en me weerstanden en dat hij rekenen Chroesjtsjef minder gemakkelijk t< moet öp en mét tegenstanders, die verwerken. Blijft Chroesjtsjef vooi niet zonder enig ongeduld hun beurt ons niet de man van „Hongarije"? afwachten. Neen, wij zien geen reden tot onver- Vandaar dat zijn niet onwankelbare deeld optimisme. Daarvoor spelen gezag moet worden geschraagd. En naar ons gevoelen in deze zaak ook 11 dat schragen kan geschieden, doordat te zeer andere overwegingen van ver- hij met Eisenhower als het ware op dacht politiek gehalte mee. In Ame- één foto komt. De foto is een machtig rika staan verkiezingen voor de deur, ding in deze eeuw van publiciteit, Een ontmoeting tussen de beide en een aan de macht geraakte man machtigen zal daar de oppervlakkige kan het, om aan de macht te blijven, kiezer aanspreken. En duidelijk door- zonder dit machtige ding dat de foto zichtig zijn in dit opzicht wel de uit- is niet stellen. latingen van de Engelsman Macmil- Welnu, Chroesjtsjef wil met Eisenho- jan- Moet men hèm geloven, dan is wer op de foto. Vandaar zijn dringen deze ontmoeting zijn eigen persoon- 1 naar .een topconferentie. Daarin zat ijjke verdienste. Welnu, enige ver voor hem, menselijk uitgedrukt, de diensten behoefde ook Macmiilan wel zin van de topconferentie, en in niets om jn eigen land eigen positie te anders. Vandaar dat het in Genève schragen. Moge van deze ontmoeting tenslotte niets geworden is. Want overigens blijken, dat iedere taerin- daar wilden de anderen we! in een nering aan „München" ook eens topconferentie bewilligen, mits onder in Engeland hogelijk toegejuicht beding van de nodige garanties. Dit ongegrond is. laatste was evenwel juist te veel van Chroesjtsjef gevergd. Hij wilde van He} enI?.e wat van d' aangekondigde een topconferentie alleen maar de ontmoeting wellicht gezegd mag winst incasseren. En tot die winst ™rdcn' 15 dat «Jj kenne-; behoordede foto. I«k onvermijdelijk moest heten. En Genève is mislukt. Maar wat Chroesj- dan r«st, on,s er hf1 beste van te ho- tsjef nu alsnog gewonnen heeft, is de Pen" Zulks ,kf"°°k' omdat er metter- foto. Wat hij gewonnen heeft, is de daad mogelijkheden in schuilen, persoonlijke ontmoeting met Eisen- In Eisenhower ontmoet Chroesjtsjef hower, de man die, ergens in zijn weliswaar iemand, die voor hem het achterhoofd, toch een onmiskenbare merkteken draagt van een Ameri- aantrekkingskracht op hem uit- kaan te zijn, maar niettemin een oefent. man wiens integriteit ook hem niet Eisenhower is een gentleman, heeft kai^. ontgaan. En het blijft ook mo- Chroesjtsjef gezegd. Nu mag men Se'Ük' dat een persoonlijk rondkij- betwijfelen, of Chroesjtsjef de aan- ken in het vreemde land, dat hem gewezene is om uit te maken wie als enerzijds afstoot, anderzijds onmis- gentleman beschouwd mag worden, kenbaar boeit, het verstarde schema zijn uitspraak zegt toch zo het een en van z*Jn denken doorbreken gaat. ander. Ook Chroesjtsjef is een mens, als Chroesjtsjef gaat dus paar Amerika wdanig vatbaar voor indrukken, voor een persoonlijke ontmoeting met Wij hopen daarom, en niets is on- Eisenhower. En Eisenhower heeft mogelijk. Amerika heeft nu voor de- zich al gehaast te verzekeren, dat ze ontmoeting zijn president zelf het niet méér is dan dat. Is het niet naar voren geschoven. Het is het méér? Zal het in feite niet een top- laatste en het hoogste wat het heeft, bespreking zijn? Niet de topconferen- maakt deze ontmoeting belang- tie die Eisenhower in Genève niet riik en tevens ernstig. Onze hoop gewild heeft tenzij onder uiterst ve- Wordt wezenlijk verdiept, wanneer dclijke bedingen, en die Chroesjtsjef de ontmoeting van deze twee men- thans zonder meer in de schoot wordt sen> waarnaar de wereld zozeer uit geworpen? ziet, tevens wordt tot een centrum Dat het een topbespreking worden van ons gebed. gaat, daarop kan ook wijzen het feit, Meer dan aan onberaden optimis- dat Eisenhower contact gaat opne- me heeft de mensheid aan dit gebed men met Macmiilan, met De Gaulle behoefte. En ook van het gebed we- en met Adenauer. Het lijkt erop, dat ten we, dat het is een ontmoeting. 93 Juffrouw Plenderleith zat mét haar rug naar de regen en de wachtposten gekeerd, misschien had zij nog tranen op haar wangen, maar dat was nu moeilijk uit te maken, aangezien de regen door de doorweekte rand van haar hoed heen begon te druppen, zodat haar hele gezicht nat werd. Maar haar ogen, die Nicolson strak aankeken, stonden helder. Hij ving haar blik op en zag deze omlaag- glijden naar de karabijn, die nog naast haar lag, zoals Farhholme haar had laten liggen. Vervolgens richtten haar ogen zich opnieuw op hem. „Kijk niet naar me," mompelde zij. „Wijd geen aandacht aan mij. Kunnen ze mij horen?" Met een effen gezicht keek Nicolson voor zich uit naar de wachten. Het onmerkbare schudden van zijn hoofd konden zij onmogelijk hebben opgemerkt. „Kunt u dé karabijn zien? Achter mijn tas?" Nicolson wierp een achteloze blik op de bank, waarop juffrouw Plenderleith zat en keek daarna Onmiddellijk weer recht voor zich uit. Achter de tas van leder en canvas, waarin juffrouw Plender leith niet alleen haar breiwerk, maar ook haar ge hele hebben en houden had zitten, zag hij het on dereinde van de kolf van de karabijn, die Farnhol- me bij herhaling op zo doeltreffende wijze had ge bruikt tegen de....Opééns moest hij weer terugden ken aan. al die keren dat de brigadegeneraal deze karabijn had gebruikt; aan het onheil dat hij ermee had aangericht: hoe hij het grote kanon van de duikboot uit elkaar had laten springen; hoe hij de anval van de Zero had afgeslagen; hoe hij zijn. Nicólsons. leven had gered op het strand van dat kleine eiland en opeens wist hij, dat er toch iets absoluut niet in de haak moest zijn met dat „ver raad" en die „desertie" van hem „Kunt u hem zien?" vroeg juffrouw Plenderleith nog eens, nu met aandrang. Nicolson schrok ervan, maar liet het niet merken. De kolf van de karabijn was geen drie decimeter van zijn hand verwijderd. „Hij staat op scherp," vervolgde juffrouw Plender leith rustig. „Er kan zo mee worden geschoten. Dat heeft Foster gezegd." Nu keek Nicolson toch naar haar, terwijl er een uitdrukking van verbaasde nieuwsgierigheid op zijn gezicht kwam. Zijn ogen icjUqparde» 4e stortre- door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Bob Limburg) -»-■* *-^+ gen, terwijl hij de uitdrukking op. haar gezicht pro beerde te lezen. Maar opeens was hij de hele juf frouw Plenderleith vergeten, sprong half overeind en staarde strak voor zich uit, terwijl zijn hand automatisch naar de karabijh greep. Zelfs op die afstand van zo'n twaalf k vijftien me ter was het een oorverdovende knal, en de plotse linge. hevige schok van de luchtdruk was alsof zij een klap in het gezicht kregen. Rook en vlammen stegen op uit een groot gat, dat aan stuurboordzijde in de torpedoboot was geslagen, en vrijwel op het zelfde ogenblik brandde het gehele middenschip als een lier. De twee wachtposten waren hun opdracht totaal vergeten en hadden zich omgedraaid om te zien wat er aan de hand was. Maar de ene had door de schok zijn evenwicht verloren, struikelde, wierp zijn machinegeweer weg in een wanhopige doch vergeefse poging zich vast te grijpen, en tui melde achterover in zee» De tweede had nog maar enkele stappen gedaan, toen een kogel uit de kara bijn. die Nicolson op hem had gericht, hem plot seling dood voorover deed slaan. Op hetzelfde ogen blik was McKinnon met een bijl in zijn hand reeds onderweg naar de voorsteven, en had met één krach tige slag het strak gespannen touw gekapt, dat hen met het brandende schip verbond. Onmiddellijk gooide Nicolson het roer naar stuurboord om, zodat ze enige ogenblikken later in <je regen en de nu snel invallende duisternis was verdwenen, niettegen staande de vlammen, die nu een flink eind boven de brug uit oplaaiden. Snel richtten zij, in een vreemd en als afgesproken zwijgen de mast weer op. hesen de kluiver en dé breefok, en zeilden weg in de regen en de duister nis, zo snel als de gehavende zeilen hen maar kon den voortstuwen. Terwijl het dolboórd aan bakboord angstwekkend laag over het water scheerde, koerste Nicolson even westnoordwest: wanneer men op de torpedoboot van de schrik zou zijn bekomen en de brand had geblust de bemanning was te groot om zelfs door zulk een geweldige ontploffing voor goed met machteloosheid te worden geslagen! zou ze terugkomen om naar hen te zoeken, doch dan vrijwel zeker naar het zuidwesten koersen, de richting waarheen de wind woei en waarin ook Straat Sunda lag, waar de vrijheid wachtte. Langzaam verliepen vijftien minuten, waarin geen ander geluid werd vernomen dan het snelle slaan van de golven tegen de wanden van de boot, het geklanper van de gehavende zeilen, het gekraak van de katrollen en het tikken van de ra tegen de mast- Nu en dan wilde iemand wat zeggen, of vra gen wat er eigenlijk op de torpedoboot kon zijn ge beurd maar zo dra men dan dat kleine figuurtje in het oog kreeg met haar stramme rug en haar idiote strooien hoed, die met pennen op het grijze dotje haar was bevestigd, zweeg men maar liever. Er was iets in de hele sfeer, aan dat kleine figuurtje met haar kaarsrechte houding, haar absolute on verschilligheid voor de stromende regen, in die won derlijke combinatie van felle trots en absolute hul peloosheid, dat elk ODDervlakkig gesprek, ja. letter lijk ieder gesprek, bij voorbaat deed verstommen Het was Gudrun Drachmann, die de moed had om onder deze omstandigheden het initiatief te ne men. en over de fijne tact bleek te beschikken he't op de juiste wijze te doen. Voorzichtig kwam zij overeind, met de in een deken eewikkelde Peter in haar armen, en liêp door de schommelende boot naar de ledige plaats naast juffrouw Plenderleith. waaroD de brigadegeneraal had gezeten. Nicholson zag haar eaan en hield, zonder het zich bewust te zijn, de adem in. Hef zou veel beter zijn geweest, dat zij dat nu maar niet had gedaan. Zij kon het zo gemakkelijk verkeerd aanpakken. Het was im- ast onmogelijk hier geen fout te maken. T" jg| geen fout. Europese I.C.C.C.-conferentie in Oslo Maar Gudrun D< Een naar minuten zaten de beide tonge en de oude. naast elkaar zonder te zeggen of ook (Wordt vervolgd! gaande sympathie. (Van een onzer medewerkers) De conferentie, belegd door de Eu ropese Alliantie van de I.C.C.C, in Oslo mag geslaagd genoemd wor den. Al was de belangstelling uit Oslo zelf niet zo groot ('t was vakantietijd en daarbij zeer warm zomerweer!), toch was er een behoorlijke kern van trouwe bezoekers en ook de buiten landse deelnemers (er waren tien lan den vertegenwoordigd) waren gere geld op het appèl. Onder hen bevonden zicli verschil lende zendingsmensen. Vooral in Noorwegen heeft men grote bezwaren tegen de voorgenomen integratie van de Internationale Zendingsraad Wereldraad van Kerken. Een terzake aangenomen resolutie vond algemene bijval. Uit alles blijkt dat de Schriftgelovige kernen in de diverse landen elkander een conferentie als deze „ontdekken' Zij hebben dezelfde overtuiging en d zelfde strijd. Dit alles gaat eigenlijk vanzelf. De voorzitter van de Oslo-con ferentie, dr. David Hedegard, is in de Scandinavische landen een bekende fi guur, die in de kringen van de „Indre- misjonen" uit de Lutherse Staatskerk ei in de (weinige) Vrije Kerken algemen< achting geniet. De ontmoeting met ge lijkgezinden uit andere landen leidt ir geval niet slechts tot een voorbij dikwijls tot blijvende medewerking. Ook Oslo heeft dat laten zién. Conferenties als deze zijn dan ook vooral van belang met het oog op de resultaten „op de lange baan". Ook de pers is daarbij van betekenis. De bladen gaven vrij uitvoerige ver slagen. Met de veelbesproken voorzitter n de I.C.C.C., dr. Carl Mclntire, wilde »n een interview Gevolg was i A'oerige berichten verschenen ilntire's recente publicatie betreffen de dé Russische patriarch Nicolai, die o.a. onderhandelingen voert met de We reldraad van Kerken en intussen fun geert als een agent van de Russische ge heime politie. Aan deze gegevens werd in verschillende bladen nog meer aan dacht geschonken dan aan de conferen tie zelf Toch betekent dit niet dat het daar behandelde minder belangrijk 2 We denken b.v. aan het refer de heer Norman Porter, uit Belfast, over de Rooms-Katholieke Kerk en het Schriftgezag. In het overwegend Protes tantse Noord-Ierland (Ulster) steeds bedacht op de invloed overige deel van Ierland, dat geheel Rooms is. Hier is men geneigd het Kooms-Katholicisme te zien als vijand no. 1, gevaarlijker nog dan het Com munisme dat immers van veel later datum is. De christen-politicus Norman Porter, director van de „Evangelical Protestant Society", heeft op het terrein bestudering en bestrijding van het Room se systeem zijn sporen verdiend. Zonder te vervallen in een ongemotiveerd anti papisme, heeft deze spreker aan de hand van verschillende citaten duidelijk ge maakt dat de theoretische aanvaarding van de Bijbel als het Woord van God bij Rome gelogenstraft wordt door de verheffing van de overlevering en door de binding van de Bijbellezer aan dei kerkelijke uitlegging. Wij kunnen uiteraard niet alle refera ten verslaan, doch moeten volstaan met; vluchtig overzicht. Ds. Ivan S. Mil-1 sted sprak over de jeugd en het jeugd werk. Deze Leicesterse predikant is! voorzitter van de jeugdcommissie van de I.C.C.C. die de belangstelling der jongeren zoekt te stimuleren. Ook in Oslo waren vrij veel jongeren aanwezig. Interessant was het betoog van de Fin- e geleerde dr. Uuras Saarnivara, over Het gezag der H. Schrift en de Evolu tie-theorie". Hij releveerde met name de verschillende pogingen om die twee mét elkaar in overeenstemming te brengen. Wjj volstaan met enkele slotzinnen: „Als Bybelgelovige Christenen aanvaar den wy de Bybel als een volledig be trouwbare Goddelykc openbaring, ook inzake de vragen betreffende het ont staan der wereld en de zondvloed. Maar tevens aanvaarden wy de feiten van de wetenschap zoal6 zy zyn. Wy willen ge heel eerlyk zijn tegenover de Bybel zo wel als tegenover de feiten van de na tuur. Maar terwyi wy dat doen, merken wy met vreugde op dat het boek van Gods woorden de Bybel, èn het boek van Zyn werken de natuur, samen- stemmen in hun getuigen van Hem Die de Schepper is van alle dingen". De laatste vergadering was een af- scheidssamenkomst. Verschillende deel nemers hielden een korte toespraak. Daarin kwam ook nu weer op treffende wijze tot uiting welk een krachtige sa menbinding bestaat tussen hen die we ten waarom zij geloven in wat de Bijbel zegt. Dit was het thema dat heel de conferentie beheerste en dat ook in deze korte toespraken doorklonk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2