Meuive £dhsrt)e ÖTtmrant Chroesjtsjefs reis wekt nieuwe hoop Ike deze maand nog naar Europa Genève juicht de ontwikkeling toe Coldstream Guard verliest moment zijn zelfbeheersing TOPJAAR „Slechtst bewaard geheim"' onthuld Data nog niet bekend IRAAKSE COMMUNISTEN LONKEN NAAR KASSEM Bij overval in Nieuw-Guinea 45 doden Hoogverraad 111 Zuid-Af rika De Gaulle wil debat in Ver. Naties voor zijn DINSDAG 4 AUGUSTUS 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Foor Leiden en Omstreken „Stant»astlcfi is gheblmn myn hert in tegt^enspoet" Veertigste jaargang no. 11631 voor SCHIPHOL Zie pagina 5 Prinses Soraya in Noordwijk JJET NIEUWS dat premier Chroesjtsjef van Rusland in september de Verenigde Staten zal bezoeken en presi dent Eisenhower later in het najaar naar Rusland zal rei zen, is vrijwel overal enthousiast begroet. Voordat hij Chroesjtsjef ontvangt zal Eisenhower deze maand reeds naar Europa komen voor overleg met de voornaamste westelijke regeringsleiders. Van verschillende zijden is de verwachting uitgesproken dat het gevolg van deze activi- teiten-op-hoog-niveau zal zijn een topconferentie in 1960. TTET is nog niet bekend wanneer premier Chroesjtsjef in Amerika zal -b--! aankomen, maar wel meldde het persagentschap Tass gisteren dat de Russische regeringsleider twee of drie dagen in Washington zal doorbren gen. Hij wil daar onofficiële besprekingen voeren met president Eisen hower. Vervolgens zal hij een rondreis van ongeveer tien dagen door de Verenigde Staten maken. Het was een lachende Eisenhower die gistermiddag op een speciale pers conferentie dit nieuws „een van de slechtst bewaarde geheimen van deze tijd", zoals hij het noemde bekendmaakte. Even tevoren waren de Russische journalisten op een in Moskou bijeengeroepen persconferentie ingelicht. Om onmiddellijk een eventuele ongerustheid over afzonderlijke Amerikaans-Russische afspraken weg te nemen, deelde president Eisen hower mee dat hij niet namens de westelijke mogendheden met Chroesjt sjef zal spreken en dat de ontmoeting evenmin het karakter van een tap gesprek zal hebben. Het initiatief tot het uitnodigen Prinses Soraya ex-keizerin van Perzië, is dan toch in NoordwRk aangekomen. Gistermiddag om half vijf kwam zy met haar moe der in hotel Huis ter Duin aan, waar de heer TV. Tappcnbeck, di recteur, haar welkom heette. De directie van het hotel heeft, samen met de politie, maatregelen getroffen om een zo ongestoord mogelijk verblijf *e verzekeren. Onder meer zal een deel van het privéstrand van het hotel worden gereserveerd voor de prinses en haar moeder. Zij is namelijk van plan veel van de zee te genieten, waartoe zij voor een maand ka mers heeft gehuurd. Op de foto ziet men prinses Soraya, kort na haar aankomst, haar tijdelijk ver blijf verlaten. Binnen afzienbare tijd zal aan de mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen een rapport over de instelling van een leerplicht voor schipperskinde ren worden aangeboden. Dit rapport is opgesteld door een commissie, waarin vertegenwoordigers van schippersorgani- saties, van het onderwijs, van de vakver enigingen en van werkgeversorganisaties zitting hebben. van Chroesjtsjef is uitgegaan president Eisenhower, met de bedoe ling de betrekkingen tussen hun lan den te verbeteren. Begin juli zijn de onderhandelingen over de bezoeken via diplomatieke kanalen begonnen. Velen zien de besprekingen als het be gin van het einde van de koude oorlog, doch in enkele westelijke hoofdsteden wordt het enthousiasme getemperd door hèt bange voorgevoel, dat de besprekin gen tussen de leiders der twee grote mo gendheden wel eens zou kunnen resul teren in het verdelen van de wereld in twee blokken, ten koste van de kleinere landen. Vooral de Duitse Bondsrepubliek is in dit opzicht wantrouwig. Zij is trouwens ook om andere redenen geen voorstand ster van 'n ontmoeting tussen Eisenhower en Chroesjtsjef. Een Westduits dagblad sprak gisteren de vrees uit, dat tijdens deze besprekingen eindelijk de prijs zou worden vastgesteld, die Duitsland voor zijn nederlaag in de tweede wereldoorlog zou moeten betalen. (Zie vervolg op pagina 5) Geschrokken van bedankjes na „Kirkoek"? 1AE IRAAKSE communisten lon- ken weer naar de regerings partij van premier Kassem. Gisteren hebben zij in hun partijblad Ittihad Sjaab de fouten en tekortkomingen van hun leiders veroordeeld en trouw beloofd aan de Iraakse repu bliek en haar regering. Premier Kassem hield gisteren op nieuw een radiorede, waarin hij de com munisten fel aanviel. Het schijnt dat de communisten bij de relletjes op 14 juli in Kirkoek te hoog hebben gegokt. De opstand werd snel neergeslagen en de partij moest daarna een 20.000 bedankjes Incasseren. Thans wordt in het officiële partijblad gezegd, dat het vasthouden van de com munisten aan een verenigd nationaal front, tot geschillen met de hoogste auto riteiten en andere nationale krachten heeft geleid. „Dit vasthouden van dc partij was een gevolg van een verkeerde schat ting van liet karakter van de hoogste autoriteiten en van de nationale krach ten, die bewezen hebben de republiek te kunnen verdedigen", aldus het of ficiële communistische commentaar. De moorden, martelingen en plunderin gen worden in de verklaring veroordeeld. Zij worden toegeschreven aan de massa, die bang was te verliezen wat zij ver overd had. Deze onverantwoordelijke daden ont stonden door het in de wind slaan van het Leninistische principe van het collec tieve leiderschap, zo heet het nu Voor de tweede maal deze week deed Kassem een aanval op de com munisten. Hij onthulde voor een ge hoor van georganiseerde arbeiders en studenten, dat in Kirkoek op 14 juli 41 personen levend werden begraven en 79 op andere wijze werden ver moord. Zonder de communisten met name te oemen, zinspeelde hij op hen toen hij ;i: „De verraders van dit land zijn de genen, die de lijken van hun vermoorde slachtoffers met touwen door de straten ssem onthulde dat drie van de 41 ;en die levend werden begraven, bij tijds zijn gered. „Ik zal het hoofd van iedere anarchist verbrijzelen die verant- oordelijk is voor deze massamoord", dreigde de Iraakse premier. Meesterzet van diplomatie DE aanstaande besprekingen tus sen Eisenhower en Chroesjtsjef hebben in Washington alle ongerust heid over het mislukken van de Geneefse conferentie weggenomen. Ook vreest men in Amerikaanse kringen geen nieuwe crisis in de Berlijnse kwestie. In Washington Prinses Irene Emma Elizabeth hoopt morgen temidden van de koninklijke familiekring, op va kantie in Italië, haar twintigste verjaardag te vieren. Ook prins Aschwih, de in New York wo nende broer van prins Bernhard, zal in Ravello van de partij zijn. TICHTELIJK ontstelde Britten hebben gis teravond het onmogelijke f°to wilden staan, zien gebeuren: een Cold stream Guard heeft zijn zelfbeheersing verloren, gen licht arrest kan daara Hoewel de soldaat, die op J wacht stond Buckingham Palace Londen zijn zelfbeheer sing op uiterst beheerste wijze verloor, werd er weldra schande kgt zullen hun veranderen. De Britter Guards ham Palace andere ogen bekijken. De „misdadiger" si gisteravond Hij beijverde zich kennelijk niet met de spe regels van de Guards op c hoogte was. De soldaat gaf er de voo geen rekening 1 een kort verhoor door bataljonscommandant kreeg de onbeheerste begrijpen, hoe moeilijk het is daar stokstijf met zo'n berenmuts te moeten staan houden heid van de toeriste (een i/«„ «e- - Amerikaanse) en stapte nationale berenmuts star in het niets dapper verder: de Cold- Cold- stream Guard „machine" °0Z,Jn' was tot noq toe een man. I""— die zich nergens iets van aantrok. Plagerijen van uitgelaten toeristen lie ten hem Siberisch, ijsco's weigerde hij zelfs op de warmste dagen en het deed hem niets als dozij- opwindbaai staren. Alsof risten rond hem hingen, sprong hij onver wacht in de houding en liet de kolf van zijn ge weer op de straat ketsen. geen stream-schoen en i aanraking met de ers-geschoeide voetjes Uiterst licht gewond zijn Marcus Lipton, kolonel (buiten dienst) en Labour- afgevaardigde, heeft de minister van porlog ge schreven: „Indien deze zijn beheersing ver diende het meisjè, in haar loren heeft, kan dit r ï*e" ^at juj verklaringen gesteund door ernstig aangerekend andere Amerikanen, die den, gezien de „sightseeing" hij heeft blootge- heeft men zelfs de neiging Genève voorlopig maar te vergeten en te trachten een andere manier te vin den die kan leiden tot het oplossen van het Duitse en Berlijnse vraag stuk. Nadat de Britse en Russische ministers van buitenlandse zaken, Lloyd en Gromy- ko, gisteren tijdens een lunch, hadden gesproken over een eventuele tijdelijke regeling van de Berlijnse kwestie en f vorderingen hadden gemaakt, werd Amerikaanse zijde vernomen dat het wonder zou zijn, indien op de Geneefse conferentie nog iets bereikt werd. De uitnodiging van president Eisenho wer aan Chroestsjef werd in Genève een meesterzet genoemd, van de naoorlogse Amerikaanse diplomatie. Immers, presi dent Eisenhower heeft de volgende \v punten geboekt: L Chroesjtsjef Is de eerste Russische heerser die in de gelegenheid wordt gesteld een bezoek te brengen aan het Witte Huis. 2. Eisenhower heeft de mogelijkheid ge schapen van een rechtstreeks contact met zijn grote tegenstander. 3. Het Westen heeft meer zekerheid, dat het kruitvat Berlijn voorlopig niel ontploft. Amerika heeft in Genève zijn Westerse bondgenoten verzekerd dat zij' volledig zullen worden ingelicht over de ontwik keling van de besprekingen tussen I hower en Chroesjtsjef. In officiële Ame rikaanse kringen te Genève wordt zekerd, dat de Amerikaanse president Chroesjtsjef geen gelegenheid zal gevt een wig te drijven tussen Amerika en c andere landen in het westelijke bondg nootschap. Twee redenen voor de Europese re van Eisenhower, zijn volgens welinge lichte autoriteiten in Genève: Eisenhower wil de vrees wegne men die ten gevolge van de Ameri kaans-Russische topbesprekingen bij bondgenoten gerezen kan zijn. Hij wil premiei Macmïllan, president De Gaulle en kanselier Adenauer per soonlijk verzekeren, dat er achter hun rug geen afspraken zullen wor den gemaakt. Verder wil hij het oordeel van deze staatslieden over de problemen die aan de orde kunnen komen en tevens suggesties voor de verbetering van de betrekkingen tussen Oost en West. Bovendien streeft Eisenhower naar een betere verstandhouding met De Gaulle in N.A.V.O.-aange legenheden De ministers van buitenlandse zaken in Genève hebben vandaag hun laatste bij eenkomst gehouden. Er werd gesproken over de wijze waarop de Geneefse confe rentie morgen gesloten zal worden. CONCLUSIE VAN HOF Mr. Van Beek kan niet worden ontslagen Volgens de correspondent van het Al gemeen Handelsblad in Hollandia heeft het hof van justitie in Nieuw-Guinea gouverneur Platteel doen weten, dat er niet voldoende redenen zijn om ontslag te verlenen aan mr. W. C. van Beek, advocaat-generaal bij dat hof, die in af wachting van een nadere beslissing, met verlof is gezonden. Het reglement óp de rechterlijke organisatie schrijft voor, dat het hof de gouverneur rapporteert of een ontslag al dan niet gegeven kan worden Ook Turkije wil in de E.E.G. In Ankara wordt van welingelichte zij de vernomen dat Turkije vorige om toelating tot de Europese Economische Gemeenschap heeft verzocht. Het verzoek zou door de E.E.G. in overweging zijn genomen. Men is in Ankara van mening dat het recente Griekse verzoek om toelating, dat is gedaan in overleg met de Turkse gering, kan worden beschouwd als wegbereider voor de Turkse kandidatuur. Als een bevrijder wordt de Amerikaanse vice-president Nixon overal waar hij komt in Polen ingehaald. Nixon zelf is er verbouwereerd van. In War schau legde hij een krans bij het monument voor de onbe kende soldaat. En terwijl hij een klein Pools meisje op de arm hield, zei hij in een toe spraak tot de tienduizenden Polen: „Wij moeten samen strijden voor een betere wereld voor onze kinderen". Een groep Tjitaks uit onbestuurd gebied bij Wildemansrivier, onder afdeling Mappi, op enige kilometers afstand van Kepi (Nieuw-Guinea) is overvallen door bewoners van het plassengebied bij de Obarivier. De Tjitaks, die op weg waren naar Kepi om op eigen initiatief contact te zoe ken met het bestuur, verloren 45 man. Het bestuur heeft politieversterking Daar Kepi gezonden. Van de daders zijn tot dusverre 34 man gearresteerd. Kepi ligt oostelijk van Tanah Me- rah in Zuid-Nieuw-Guinea. Proces hervat /oor een bijzondere rechtbank in Pre toria is gisteren bijna een jaar na de opening het proces hervat tegen dertig personen, die beschuldigd worden hoogverraad wegens samenzwering ter omverwerping van de staat. De verdediging heeft een verzoek tot nietigverklaring van de tenlastelegging ingediend. Bijzonderheden, die door de Kroon waren verstrekt, stroken, volgens het verzoek, niet met een bevel van de' rechtbank van 2 maart, dat de Kroon alle beklaagden op de hoogte moet stellen van de feiten, redevoeringen en documenten die met de zaak te maken hebben. Het proces begon na de arrestatie van meer dan 250 personen ruim 2 jaar ge- Italiaanse bergbeklimmers hebben ge meld dat zij erin zijn geslaagd, de meer n 8600 meter hoge Kanjoet Sar piek het Himalajagebergte te beklimmen. Maand juli brak records (Van onze weerkundige medewerker) blijft nog zijn beste beentje l geregistreerd dan ot op heden nog tegen normaal voor zetten. Van 1 i Bilt 240 uren meer zo normaal, zodat wij steeds de zonnigste zo beleven. Juli met 2S9 uren 206 uren, was op juli 1001 na record zon nig. Ook in andere opzichten was het ein delijk weer een zomermaand. De gemid delde temperatuur was na 1947 niet meer zo hoog geweest Zo ook het aantal zo merse dagen, welk cijfer voor De Bilt elf tenen normaal acht bedroeg. Eerst in de laatste drie dagen van de maand begon de regen los te komen. Voordien was het de droogste juli sinds 1921. Onweerrijk was juli niet. Op tien dagen tegen normaal zeventien, werd er m Nederland onweer waarqenomen. Op de meeste plaatsen bleef de regen voor juli beneden het normale cijfer, dat voor onze omgeving in de hooimaand 68 mm bedraagt. De meeste regen in Zuid- Holland werd in Oud-Beijerland geme ten, namelijk 74 mm, Hazerswoude 69, Boskoop 68, Rotterdam 66, Den Haag 59, Willemstad en Hoek van Holland 58, Sliedrecht 56. Dordrecht en Katwijk 46 mm. Weeramateurs onder onze lezers, die interesse voor een eigen regenmeter heb ben, geven wij met genoegen nader Voor de weidestreken bleef juli te lang droog, maar voor de vele vakantieganr gers was juli een maand waar augustus een voorbeeld aan mag nemen. Augustus De eerste augustusdagen waren niet de beste van deze zomer, doordat er veel bewolking overdreefveroorzaakt door zwakke Oceaanfronten, waarbij nu en dan wat regen viel. Vanmorgen passeerde er een dergelijk frontje met hier en daar een bui, gevolgd door brede opklaringen die reeds deze middag Limburg bereiken. Ten zuidwes ten van Ierland ligt een sterk hogedruk- gebied dat zich hopelijk naar West-Europa gaat uitbreiden. De rug van hoge lucht druk, die ons nu via Engeland bereikt, zal ook morgen voor droog weer zorgen, al kan de bewolking later op de dag tijdelijk weer iets toenemen onder in vloed van een zwak warmtefront dat bij een IJsland-depressie behoort. Het alge mene weerbeeld geeft een verbetering te Veranderlijke bewolking De Bikt verwaoh/t tot mor genavond: Veranderlijke bewdlklng met op enkele plaatsen wat motregen. Zwakke tot ma tige wind tussen noord en west. Weinig verandering van temperatuur. (Opge maakt om 11.15 uur). Woensdag 5 augustus Zon op 5.06, onder 20.25, maan op 6.1B, onder 20.28; 11 aug. eerste krwarter. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Eindt»6 Zd -Lim VIJFDAAGS BEZOEK AAN ALGERIJE VAN 27 tot 31 augustus dus voor het debat in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties zal president Charles de Gaulle zich op de hoogte gaan stellen van de mi litaire en politieke toestand in Al gerije. Het bezoek van De Gaulle het vierde sinds zijn politieke terugkeer wordt in verband gebracht met de geruchten dat Frankrijk voor het debat in de V.N. een einde poogt te maken aan de reeds vijf jaar durende Algerijnse opstand. Premier Debré van Frankrijk vertrekt nog deze week naar Algerije. Hij zal de stand van zaken op bestuursgebied be studeren en een bezoek brengen aan ge neraal Challe, de leider van het grote of fensief tegen de Algerijnse verzetsbe weging. Twaalf dagen duurt het offensief reeds. Uit het hoofdkwartier van generaal Chal le wordt gemeld, dat bij de zuiverings operatie in Kabylië 467 Algerijnse ver zetstrijders buiten gevecht zijn gesteld. Aan Franse zijde vielen vijftien doden. Volgens een communiqué van het „Vrije Algerijnse leger", uitgegeven in Kairo, werden 256 Fransen gedood en 154 gewond. ONTVOERING In Rabat wordt vernomen, dat de Franse vice-consul, die zaterdag in handen viel van een groep rebellen, weer is vrijgelaten. Over de andere leden van de gemengde Frans-Ma rokkaanse commissie is nog niets bekend. In Tunis arriveerde gisteren twee Duit se jongens, die een week in een Algerijns rebellenkamp hadden doorgebracht. Zij waren vorige week met een auto over de Tunesisch-Algerijnse grens getrokken, daar door de opstandelingen aangehou den en naar het kamp gebracht. De jongens mochten in het kamp fil men en fotograferen. Bij hun aankomst in Tunis heeft de politie hun films in be slag genomen. INDIA TEGEN Het Afrikaans-Aziatische memoran dum over Algerije, dat aan de Algemene Vergadering van de V.N. zal worden voorgelegd, wordt waarschijnlijk niet on derschreven door India. In de hoofdstad van India is men van mening, dat voor een objectieve en vruchtbare bespreking van de Algerijnse kwestie, een zuivere atmosfeer noodzakelijk is. Aangenomen wordt, dat India het me morandum wel zou hebben onderschre ven. als het geen aanklacht tegen de hou ding van Frankrijk zou hebben bevat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1