Jlicutuc £riiwrt)e (Courant ÏROOTSE ONTVANGST IN WARSCHAU Bezoek van Chroesjtsjef zo goed als zeker Bloemenregen voor Nixon Contrast met de intocht van Chroesjtsjef ONTVOERING BELEMMERT ONDERZOEK IN MAROKKO Spanje wijzigt invoerrechten Genève schijnt niet meer belangrijk te zijn Verolme neemt scheepswerf in Noorwegen over Luchtvaartakkoord geeft grotere mogelijkheden [AANDAG 3 AUGUSTUS 1959 >9 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling TeL 31441. de ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter io_ Familieberichten f0.18 per millimeter »in (Bij eontract belangrijke korting) r- Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11630 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CUR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAE Voor Leiden en Omstreken „5tant«n<ttth is ^eblenen mijn bert ia Ugljenspoct" Bloemen vreugde ZIE PAGINA 3 EN A TAANDE in een open auto, bedolven onder de bloemen en toegejuicht door honderdduizenden mensen, is de Amerikaanse vice-president ion gisteren de Poolse hoofdstad Warschau binnengereden. Het was een p-oeting, welke alle ontvangsten die Nixon in Rusland ten deel vielen lecl in de schaduw stelde. Hoewel de Poolse radio en de bladen met tn woord van de aankomst hadden gerept, was heel Warschau uitge- ten. Lachend ving Nixon de bloemen op, die hem werden toegeworpen, i keer liet hij de wagen stoppen om wat boeketten naar volgauto's over brengen; zijn „Zim" was overvol. Het enthousiasme voor de Amerikaanse vice-president is slechts te ver dijken met de intocht van Gomoelka, toen hij na de machtsovername 1956 uit Moskou terugkeerde en opvallend is het verschil met de ma- er waarop de bevolking van Warschau kort geleden Chroesjtsjef ont- ng: de belangstelling was toen uiterst gering, bloemen waren er slechts i het vliegveld. De New York Times schreef van- orgen dat de Amerikanen wel diep Iroerd moeten zijn door de uitbun- ge manier waarop de Warehouse tvolking hun vice-president heeft gehaald. Dit gebeurde in een stad. Ie pas enkele weken geleden de Lssische premier Chroesjtsjef Radio Moskou )NEL GESPREK OVER LAOS De Engelse minister van buiten- utdse zaken, Lloyd, heeft gisteren l Genève met zijn Russische col- tga Gromyko de kwestie-Laos be- proken. Lloyd gaf uiting aan En- jelands bezorgdheid over wat het Is inmenging van buitenaf be- chouwt. De Britse regering zou van nenlng zijn dat speciaal de commu- listen uit Noord-Vietnam de hand n de onlusten in het Aziatische ko- linkrijk hebben en hij heeft er vol- (ens doorgaans betrouwbare krin- jen dan ook bij Gromyko op aange- Irongen, dat Rusland aan de inmen ging een eind maakt. Zaterdag zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Herter, over de noeilijkheden in Laos, dat de commu- listen daar proberen een crisis in het ferre Oosten uit te lokken. Volgens het imerikaanse ministerie van buitenland zaken maakt men zich belachelijk als :n beweert, dat het koninkrijkje met :ijn twee miljoen zielen, een gevaar is 'oor communistisch China met zijn 650 niljoen inwoners en voor Noord-Viet- iam„ dat ongeveer veertien miljoen in woners heeft. De Amerikaanse verkla ring zegt verder, dat de communistisch jezinde Panthet Lao er, met behulp van :ommunistische samenzweerders van >ver de grens, op uit is de rust te ver- Minister Gromyko en ook radio-Mos- ou zijn het hier volstrekt niet mee eens. Radio-Moskou zei vanmorgen, dat Ame rika al lang tracht Laos van het pad der neutraliteit ai te dringen en dat onmid dellijke bijeenkomst van de bestands commissie. die in 1954 is opgericht, nood zakelijk is. Kennedy: Europa een kernoorlog waard De democratische senator John Ken nedy uit Massachusetts, die zeer waar- i schijnlijk zal deelnemen aan de strijd om de democratische kandidatuur voor het Amerikaanse presidentschap in n heeft zaterdagavond in een televisie- terview verklaard, dat de positie van Verenigde Staten in Europa naar mening een kernoorlog waard zou z Kennedy lichtte dit als volgt toe: „De Russische politiek heeft tot doel, de V.S. uit West-Duitsland te verdrijven. Indien wij uit Berlijn worden verdreven, wor den wij ook uit West-Duitsland verdre ven en indien wij uit Europa worden verdreven, worden wij ook uit Afrika en Azië verdreven. Daarna zullen wij zelf aan de beurt zijn". Kennedy toonde zich voorstander va een topconferentie. LIJFSTRAFFEN IN SAOEDI-ARABIË MENSELIJKER Langzaam maar zeker breekt ook voor Saoedi-Ara bië de „moderne tijd" aan en men merkt dat op veler lei terrein Een voorbeeld: het straf fen van dieven door het afhakken van een hand is „menselijker" ge worden. Tot nu toe werd deze straf in het openbaar door de beul uitge voerd, waarbij de schuldige door twee knechten werd vastgehouden. Hiertegen is de laatste tijd veel ge protesteerd en nu zal de straf voortaan door een chirurg worden uitgevoerd, nadat de schuldige on der narcose is gebracht. Aldus meldt een Egyptisch blad. slechts lauw verwelkomde. Eens te- r heeft de waarheid zich sterker bevonden dan de schijn!" Het invloedrijke Amerikaanse blad schrijft verder: „Er is gisteren iets belangrijks gebeurd in Warschau: de bevolking heeft de propagandacam pagne teniet gedaan, die het deed vorkomen' alsof de bevolking van Oost-Europa voor het communisme is gewonnen, zodat niet meer van onderdrukte volken kan worden ge sproken. De vrienden van vrijheid democratie hebben weer moed ge vat, waardoor het politieke wereld beeld ongetwijfeld zal wórden be ïnvloed". Britse militairen op roof in Amsterdam Op aanwijzing van een kapitein en e« stoker van een sleepboot heeft de Am sterdamse politie gisteravond vier Britse militairen kunnen aanhouden, die 61-jari'ge man op de De Ruyterkade wil den beroven. De soldaten naderden de niets vermoedende wandelaar van ach- i en wierpen plotseling een jas zijn hoofd. De man begon onmiddellijk te schreeuwen en trok de aandacht de bemanning van een sleepboot. Nadat rilitairen het slachtoffer enkele net een hard voorwerp op het hoofd hadden geslagen, sloegen zij op de vlucht. Later konden zij allen worden aangehouden. Tegen de avond landde Nixons straal vliegtuig gisteren op het militaire vlieg veld Babice, 22 kilometer van Warschau Een groot aantal Poolse autoriteiten en buitenlandse diplomaten was ter begroe ting aanwezig. Mevrouw Nixon kreeg van een klein meisje bloemen aangeboden, ij te zamen met haar echtgenoot 'acht inspecteerde. Amerikaanse journalisten, die de reis meemaken, schat- het aantal genodigden op het vlieg veld op minstens 1500. Vice-president dr. Oskar Lange, vroeger president aan de universiteit van Chicago n lange tijd leider van de Poolse V.N.-de- legatie, sprak een welkomstwoord: „Er hebben vele vriendschapsbanden tussen Polen en de Ver. Staten bestaan, die te uggaan tot de dagen van George Wash ington en Tadeusz Kosciuszko. Deze vriendschap is ook in de Tweede Wereld- rlog hecht gebleken, toen wij samen te gen de nazi's vochten. Uw bezoek zal een :oede gelegenheid zijn om bekend te ra- :en met het leven in ons land en de grote liefde van Polen voor de vrede te begrijpen". De Poolse regering, aldus dr. Lange, ge looft in groeiend persoonlijk contact, dat „de toepassing in de praktijk betekent van de beginselen der vreedzame co-existen- Nixon herinnerde in zijn antwoord even- eens aan de Pools-Amerikaanse vriend schap, daterend van de Amerikaanse on afhankelijkheidsoorlog cn verklaarde dat de Ver. Staten, de Amerikaanse regering en het Amerikaanse volk „verenigd zijn in hun verlangen naar vrede". Hij wees er op dat er bepaalde verschillen zijn tus sen de politiek der beide regeringen, doch wenste meer contacten aan te moedigen om een beter begrip tot stand te brengen, dat zo nodig is als conflicten vera moeten worden. Ongewettste honc werd emigrant Kapitein P. A. de Groote van de Johan van Oldenbamevelt heeft het leven gered van een Australische hond, die kort na dat het schip in Sydney had af gemeerd. aan boord kwam. Volgens de quarantainebepa lingen zou het dier namelijk af gemaakt moeten worden, ten zij het aan boord van het schip bleef. De kapitein vond dat hij zijn ongenode bezoeker niet kon la ten doden en besloot daarom hem als Australische emigrant aan boord te houden. Door de bemanning van het schip werd de hond toen aangesteld als scheepsmascotte. Zwitsers minder neutraal Dc minister van buitenlandse zaken van Zwitserland, Max Petitpierre, heeft verklaard, dat Zwitserland zijn begin sel van neutraliteit minder strikt zal moeten handhaven om een grotere rol te spelen in de YVest-Europese integratie. De traditionele begrippen van neutra liteit en onafhankelijkheid veranderen »ns de minister snel en het Zwit- volk dient te beseffen, dat het niet langer alleen kan staan zoals het de laatste 144 jaren siDds 1815 heeft ge daan. Zwitserland is geen lid var V.N. of de N.A.V.O. Het is bekend, dat Petitpierre zich be zorgd maakt over het mogelijke effect van de gemeenschappelijke Europese markt op de Zwitserse economie. Hij is voorstander van volledige samenwerking van Zwitserland met de zogenaamde „buitengroep" der zeven landen. „Wij moeten begrijpen dat een k natie met langer zijn weg kan vervol gen: alleen en geïsoleerd. De dreigin gen waaraan wij zijn blootgesteld zijn subtieler en gecompliceerder dan die waartegenover onze voorouders stonden Algerijnen stoppen hongerstaking EEN GROEP gewapende mannen heeft zaterdag bij de grens tus sen Algerije en Marokko ten wes ten van Colomb Bechar een ge mengde Frans-Marokkaanse com missie van onderzoek aangevallen. Tien leden van het escorte ge vormd door Marokkaanse gendar mes werden gewond* en twee le den van de commissie, een Frans vree-consul en een vertegenwoordi- r van het Marokkaanse stamhoofd het betrokken gebied, werden ont voerd. De commissie stelde een onderzoek in aar de recente grensincidenten te Ich, an plaatsje in de buurt van Colomb Aanvankelijk werd verondersetld, dat de aanval uitgevoerd was door Algerijnse rebellen, maar later werd gemeld, dat de al op rekening van ongeregelde Ma rokkaanse troepen moet worden ge schreven. In Rabat neemt men aan. dat deze ont voering de werkelijke reden is van het onverwachte besluit van koning Moham med V, uit Parijs naar Marokko terug te keren. De koning nam het besluit na een hteljjk telefoongesprek met kroon prins Moulat Hassan. Bosbrand In Algerije, 160 kilometer ten zui den van Constantine, kregen rebel len, achtervolgd door Franse sol daten, onverwachte steun van een bosbrand Van de patrouille konden slechts enkele Fransen zich in vei ligheid stellen. Zondag werden de verkoolde lichamen van 48 soldaten geborgen. gemaakt aan hun hongerstaking. De eisen van de gevangenen zijn ingewilligd. Zij hadden geprotesteerd tegen mishandeling van een vijftigtal medegevangenen. De advocaat van de Algerijnse regering in ballingschap deelde mee, dat de Algerijn se gevangenen voortaan niet meer misdadigers zullen worden behandeld. Volgens officiële ramingen zijn er 1500 tot 2000 gevangenen in hongerstaking ge weest. Verscheidene van hen zijn er slecht aan toe. Zij werden naar zieken huizen overgebracht. Zeven doden bij spoorwegongeluk in Djakarta Op de drukke spoorwegovergang Gu- nung Sahari—Antjol te Djakarta is zon dagavond de exprestrein van Djakarta aar Bandung in botsing gekomen met vee vrachtauto's. Er waren zeven doden a veertien gewonden. De hekken van de overgang waren ge opend na het passeren van een elektri sche stadstrein, juist toen er door het uit gaan van de in de omgeving gelegen fa brieken een zeer druk verkeer was. De exprestrein, die een grote snelheid had, reed tegen een vrachtauto die werklie den naar huis bracht en daarna tegen een tankauto, die omviel. De Spaanse regering heeft zaterdag een nieuwe lijst van invoerrechten gepubli ceerd, die voornamelijk betrekking heeft op ongeveer 200 artikelen, waarvan de in voer is geliberaliseerd. Deze herziening van de invoerrechten vormt aen belangrijk onderdeel van de huidige economische reorganisatie. De nieuwe invoerrechten vallen gunstig uit voor grondstoffen, maar betekenen een zware belasting van de fabrdeksgoederen, die ook in Spanje worden vervaardigd. Onder andere zijn ook de invoerrechten op motorrijwielen, huishoudelijke elektri- sohe artikelen en televisietoestellen ver hoogd. Deze artikelen vallen niet onder de in voer liberalisatie. Opklaringen De Bilt verwacht tot dins dagavond: Opklaringen maar ook en kele buien. Zwakke tot ma tige wind tussen west en noord. Iets hogere tempera turen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 4 augustus HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Stookholn Oslo K.ipenh Ajaooio Ussabr-n Madrid Athene Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben gisteren met een klein jacht een bezoek gebracht aan het eiland Ischia in de Golf van Napels. Zij brachten de nacht op het eiland door. Vandaag zeilen ze naar Sorrento en vandaar naar Ravelle, hun vakantieoord, Enkele weken geleden beschouwde iets volledig fiat tigs. Ma: jVTU HET zo goed als zeker is, dat de Russische premier Chroesjtsjef waarschijnlijk al in september een bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen, schijnt het belang van de ministersconferentie in Genève plotseling te zijn verdwenen. De verwachte mislukking van de overmorgen eindigende conferentie wordt dan ook niet als tragisch be schouwd. duit6e regering is voorstander van eer dergelijk topgesprek. Maar bondskanse lier Adenauer zou het wel op prijsstel ten, dat voor Chroesjtsjef naar de Ver enigde Staten gaat een topconferentie van de westelijke regeringsleiders wordt gehouden. Ook de Amerikaanse vice-president Nixon heeft weinig twijfel laten bestaan over het bezoek van de Russische pre mier aan zijn land. Voor zijn vertrek uit Moskou naar Warschau zei hij: „Alles bij elkaar genomen ben ik de reis dc Amcrikaa door Rusland wikkelingen c geworden. Zaterdag heeft de Engelse minister president Nixon jn plotseling andere ont- mogelijkhedcn belangrijk EISENHOWER Chroesjtsjef nog niet uitgenodigd. buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, zijn Amerikaanse collega Hertcr meegedeeld, dat hij een gesprek tussen Eisenhower Chroesjtsjef nuttig acht. Ook de West-I oordeel, dat Chroesjtsjef uitge nodigd moet worden voor een bezoek de Verenigde Staten. Ik geloof, dat dit bezoek, afgezien van de offi ciële besprekingen, ook om andere reden nuttig zal zijn. Chroesjtsjef heeft nog enkele zeer reële misvat tingen ten aanzien van onze politiek en het standpunt van Amerika". Chroesjtsjef zelf heeft eveneens gezin speeld op zijn bezoek aan Amerika. Hij bezocht zaterdag plotseling het straal vliegtuig, de Boeing 707. waarmee Nixon reist. „Met dit vliegtuig of een ander," zei Chroesjtsjef. „wil ik naar de Ver enigde Staten vliegen, wanneer de tijd daarvoor rijp i6." Officieel is echter nog mel6 over de reis van Chroesjtsjef naar de V.S. be- Jame6 Hagerty, de perschef van Witte Huis, verwees naar de verklaring die Eisenhower woensdag aflegde President zei toen. dat er in Genève geen vorderingen waren gemaakt, die het hou- den van een topconferentie rechtvaar- Nicttemln is door de westelijke landen in Genève al overleg gepleegd over nieuw „tijdschema" van ontmoetingen contacten tussen Oost en West in toekomst. Aan Chroesjtsjef is tijdens zijn bezoeken aan Polen nooit t dergelijke hartelijke begroeting ten deel gevallen als nu aan Richard Nixon, de Amerikaan- vice-president. Staande in een open auto reed hij door de straten van Warschau als gold het een triomftocht. (Telefoto). Waarschuwing van Hoessein aan Israël Koning Hoessein van Jordanië heeft •erklaard, dat zijn land ih de nabije toe komst diplomatieke betrekkingen zal aanknopen met de Verenigde Arabische Republiek en bereid te zijn een ontmoe ting te hebben met Nasser. Hij gaf te kennen ook betrekkingen te willen aan knopen met Irak. Koning Hoessein zei verder te hopen, dat de VAR zich niet met de interne aan gelegenheden van Jordanië zal willen be moeien. Voorts zei de vorst, dat Jordanië zal strijden tegen elke strijdmacht in het Midden-Oosten, die de Arabische zaak schade zou willen doen. Over Israël zei Hoessein, dat zich bij de bewoners van Israël en hun leiders een grondige ver andering moet voordoen, voordat ooit een poging kan worden gedaan de pro blemen van het Midden-Oosten te re- .Lucht voor topgesprek gezuiverd „tijdschema" zal emioedelijk J Eind augustus of begin september wordt waarschijnlijk in Parijs een telijke topconferentie gehouden or besprekingen tussen Chroesjtsjef Eisenhower voor te bereiden. i september de Voor de terugkeer van Chroesjtsjef naar Rusland ka,i mogelijk een conferentie van de Grote Vier worden gehouden. Volgend jaar kan een tegenbezoek Eisenhower aan Rusland worden Dergelijke vèrreikende gebeurtem stellen, naar het sohijnt de onderhande lingen in Genève over de kwestde-Berlijn in de schaduw. Gisteren hebben de geen onderhandelingen gevoerd ok voor vandaag zijn geen besrekin- aangekondigd. Rekening geopend voor expeditie naar het Sterrengebergte Scheepsbouwer Cor Verolme zal zijn vleugels waarschijnlijk ook in Scandinavië uitslaan. Vanmorgen is hij naar Oslo vertrokken om onder handelingen over een nieuwe scheeps werf in Noorwegen, die al geruime tijd aan de gang zijn, af te sluiten en te beklinken. Op een persconferentie in Oslo zullen woensdag de details worden bekendgemaakt, zomede de plaats waar Verolme zal gaan bou- Het ligt waarschijnlijk niet in de be doeling van de scheepsbouwer een ge heel nieuwe werf te stichten. Er is spra ke van overname van een bestaande werf, die, nadat de nodige modernise ringen zijn aangebracht, voornamelijk voor Noorse reders zal gaan werken. Als de Noorse werf een feit geworden is, zal Verolme over drie bouw- en re paratieplaatsen van schepen in het bui tenland beschikken. In Ierland is reeds een werf van hem in gebruik en nog dit jaar hoopt hij ook de beschikking over een werf in Brazilië te krijgen. Door de stichting van een eigen werf in Noorwegèn hoopt Verolme een deel van de vrij moeilijke scheepsbouwmarkt te veroveren Noorwegen, een van de grootste zeevarende naties ter wereld, is wat de nieuwbouw en reparatie van zijn schepen betreft, nogal nationalistisch ingesteld en de meeste van zijn tankers komen dan ook van eigen bodem van daan Inmiddels beeft Verolme de daad bij het woord gevoegd door onder het hoofd „Steun expeditie Nieuw-Guinea" een re kening bij de Rotterdamse Bank te ope nen. Giften van vijfentwintig, maar ook van vijfhonderd gulden zijn reeds bin nen, alle nog van particuliere zijde. Ten behoeve van het Nederlandse bedrijfs leven is thans een schrijven opgesteld. Meer passagiers met hetzelfde aantal machines Zaterdag z(jn, zoals gemeld, de lucht vaartonderhandelingen tussen Australië en Nederland met een akkoord bezegeld. In een communiqué, uitgegeven na dc ondertekening van het akkoord, wordt medegedeeld, dat de K.L.M. heeft afge zien van frequentieverhoging op de I\Jn tussen Amsterdam cn Sydney. Heit viermotorig straalvliegtuig, de DC-8, heeft namelijk een grotere capaci teit dan de conventionele vliegtuigen en dat type toestel zal worden ingezet op de lijn naar Sydney Dc president-directeur van dc K.L.M., de heer I. A. Aler verklaarde, dat het resultaat van de luchtvaartbcsprckingen de K.L.M. in staat stelt om op ec mlsch verantwoorde wijze met de DC-8 in het najaar van 1960 naar Australië te gaan vliegen, te meer omdat de facilitei ten ten aanzien van het emigrantenver- keer onverkort gehandhaafd z|jn. Ook de heer D. G. Anderson var Australische luahtvaarfcdelegatie wa6 tevreden met de bereikte resultaten. De KLM i6 van plan in september of oktober 1960 de dienst op Sydney m« DC-8 te gaan uitvoeren. in Verolme een ernstig beroep doet op de zakenlieden de expeditie niet te laten mislukken. Het is volgens hem een nationale zaak de onderzoekingen in het Sterrengebergte doorgang te doen vin den. Voor het bedrag, dat mogelijk aan de benodigde twee ton mocht ontbre ken, heeft hij zich persoonlijk garant ge steld. Vader dagvaardt Amsterdam De heer J. A. van der Baan uit Am sterdam-Noord, wiens 20-jarige dochter 10 juli is overleden, voor dc ziekenauto van de G.G. en G.D. haar naar een zie kenhuis had kunnen brengen, zal met ju ridische bijstand van de Nederlandse volksbeweging de gemeente Amsterdam dagvaarden. Hij wijt het namelijk aan het trage reageren van de G.G. en G.D., dat zijn dochter is gestorven. De bedoeling is smartgeld te verkrijgen voor de baby, die kort voor het overlijden van de vrouw is geboren. Kind onder muur Zaterdagmiddag is de li-jarige Jan Gunther in Maastricht onder een instor tende muur bedolven en overleden. De jongen zat tegen het muurgedeelte van een kolenbox, dat plotseling instortte. De muur was pas enkele jaren oud. WAPEN DAT MEN NIET BEHOEFT TE RICHTEN Het Amerikaanse leger heeft zondag bekendgemaakt dat het met een dochter maatschappij van de General Dynamics Corporation een contract heeft afgesloten inzake de ontwikkeling van de lucht doelraket Redeye, die van de schouder wordt afgeschoten. De Redeye, die op de bazooka lijkt, zou soldaten in staat stellen om laagvliegen- de vijandelijke vliegtuigen te vernieti gen. Het wapen zou niet gericht hoeven te worden omdat het is uitgerust met een elektronisch geleide-apparaat. Alg. Mil. Pensioenbond. Het hoofdbe stuur van de Algemene militaire pensioen- bond houdt zaterdag 8 augustus te Amers foort een bijzondere vergadering met de presidenten der afdelingen over de beper- kingswetten krachtens de algemene ouderdomswet en de algemene weduwen- en wezenwet, het waardevast pensioen, de huurcompensatie en de samenwerking met andere pensioenbonden. Afrika. In Monrovia begint morgen een conferentie van negen onafhankelijke Afrikaanse landen. Een der voornaamste onderwerpen van gesprek zal de Alge rijnse kwestie zijn. Japan heeft het Zuidikoreaanse voorstel aanvaard om de besprekingen, die moeten leiden tot normalisatie van de betrekkin gen tussen de twee landen, te hervatten. In Brazzaville, Frans Kongo, zijn in de nacht van zaterdag op zondag weer on lusten uitgebroken. Zeven mensen kwa men om het leven, 43 werden gewond. Surinamecompagnie. Het ms. Oran je, met aan boord het repatriërende tweede detachement van de tweede Su rinamecompagnie 1958, zal woensdag aankomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1