PARUS Maar Onassis schreef PUZZEL VAN DE WEEK ZONDAGSBLAD ZATERDAG 1 AUGUSTUS 19! Een groot deel van de Fanfare „Wilhelmina". Daar moet ge dan zult ge we ren, hadden die van vneraen vergenoegd gezegd, toen we hun van onze bewondering voor het korps lieten blijken. We hadden een repetitie bijgewoond en wa ren nog al onder de indruk van de muzikale prestaties. Zo veel muzikaliteit hadden we daar echt niet verwacht. Per slot is Vlierden maar een dorp van een zevenhonderd inwoners, wier huizen en boerderijen aan drie hoofdwegen liggen en aan wat zandweggetjes daartussen. En het grootste gedeelte van hen vindt zijn dagelijkse bezig heden op het nog altijd naar water snakkende land en zij kennen heus wel andere zor gen dan het repeteren met een alt-saxafoon of een piston. ffiËboncUA Het spijt me zeer En omdat dus die van Vlierden hadden gezegd, dat we dat maar eens moesten doen, hebben we dan op een avond een paar uurtjes zitten praten met de heer Theodoor Fransen, een vriendelijk mens en ais alle Brabanders een hartelijk gastheer. Hij is bedrijfsleider op een machinefabriek. 54 jaar, en beoefent al van zijn jeugd af de muziek uit louter liefhebberij. Zijn kaal hoofd wordt om kranst door krullend haar en dat geeft hem, vinden we, een artistiek aanzien. Dat geeft hem het uiterlijk van een dirigent. Maar om die reden werd hij 25 jaar geleden niet tot dirigent van de Fanfare „Wilhelmina" gekozen. Die verkiezing hield alleen verband met zijn kwa liteiten als mens, hebben we gehoord. Eigen elftal Dat is dan de heer Fransen, die door de ouderen uit Deurne en Vlierden nog altijd „Dorus de smid" wordt genoemd. Dat ging vroeger zo, zei - te duiden werd het beroep gekoppeld. Het ge beurt vandaag de dag nog, dal een van mijn kinderen wordt ge vraagd: Zeg. zijt gij er niet menten van een vierhonderd gul den kregen we zo maar cadeau. En dat in de jaren voor de twee de wereldoorlog! Concours In '34 ben ik dirigent geworden. Ik speelde gewoon in de fanfare mee als lid. Maar het was moei lijk een dirigent te vinden. Alles kost geld en we hadden geen geld. Toen zei de voorzitter op een keer: Als jij eens dirigent wordt! Met alle leden is dat besproken en het voorstel werd goedgekeurd. Toen ben ik de dirigentenstok gaan zwaaien. En met heel veel plezier doe ik dat nu nog. Daar is ook. alle reden voor. Ik ben be- gonnen met stevig te repeteren, hij. Mijn vader Vier jaar lang hebben we ons zijn kinderen aan nergens laten zien. Toen kwamen we pas uit op een concours. We gingen al direct met de eerste prijs in de tweede afdeling 'strij ken. En vorig jaar kwamen we andelafdeling en het ■t ge dan de voltallige Fanfare Wilhelminavoor de muziektent in klierden. Op de voorgrond in het midden, met bril, de heer Theodoor Fransen, de dirigent. Het vaandel, rechts in hel midden, iverd vervaardigd door een van Vlierdens dames. Het bijzondere is teel, dat de muziektent, na de jongste oorlog, door de leden zelf werd gebouwd. Zij kregen de beschikking over een afgekeurde school en hadden voldoende materiaal, stenen en pannen, om een royale kiosk op te trekken. De houten balken, waarop het dak kwam te rusten, lever den de bossen in de omgeving. Veldartillerie houdt reünie Kapitein G. Beekhuizen van de 14de afdeling Veldartillerie uit Ede heeft ons geschreven, dat er op 17 augustus een reünie zal zijn samengesteld". vriendschap zijn gelegd. Een reünie-commissie heeft voor die antrekkelijk programma log allen, die 19401945 bij het voor- 8ste Regiment welke rang ook, malige 4de Veldartillerie, hebben gediend. En de wordt gehouden in Ede. waar de beide regimenten jarenlang in garnizoen hebben gelegen. ..Reeds lang", zo schrijft hij. „leeft er in de harten van de oude wapenbroe ders de wens om nog eens bij elkander te komen in die kazer ne, waar eertijds banden van De moeilijkheid is echter al die oude wapenbroeders te bereiken. Mochten er onder de lezers oud militairen van de twee Regimen ten Veldartillerie zfjn, die de reü nie willen bijwonen, dan kunnen zij zich daarvoor opgeven bij de heer J. Klok, Van Borselelaan 14 te Ede. Ze kunnen hem ook tele fonisch van hun komst medede ling doen. Het n 8084 b.g.g. 2073. Dorus de smid? Dat is nog del hebben wel aardig. hij. verdiend. Zo zie je wat je kunt bereiken als tien mannen. Met een broer mijn vader hadden we een eigen voetbalelftal gevormd. We voetbalden graag. Een van mijn broers doet dit trouwens nog. Hij zit in P.S.V. en is de oudste betaalde voetballer van Neder land. Weinig keus Maar nou dat muziekkorps, die Tiende deel De hele fanfare, de tamboers en zo meegerekend, telt 68 man. Dat betekent, dat bijna 10 pet. van de bevolking van Vlierden lid is en meeblaast. Dat heeft toch wel iets te zeggen. Onder de leden zitten alle lagen van de bevolking. De landbouwer blaast en de tim- de metselaar paarVlierdena- zer en de bedrijfsleider. We tel- bij elkaar en die zeiden: We len 2 ingenieurs, 3 (hoofd)on- derzijzers en 2 bedrijfsleiders van behoorlijke fabrieken. En de inge nieur zit naast de timmerman en de onderwijzer naast de loodgie ter en alles gaat best. Er is naast een sterke discipline een grote gemoedelijkheid. Er zijn leden, die veel van muziek weten en goed muziek kunnen lezen, en het kw< biiBH.- toch eens wat gaan doen. Er was weinig vertier in de ge meente. Vlierden was nog niet sa mengevoegd met Deurne en had nog een eigen burgemeester, die ook wel voor het plan voelde. De keus viel op een muziekkorps. Er werden enige oude instrumenten bij elkaar gezocht en toen kon men beginnen. Over dat eerste be- gebeurt meermalen, dat gin weet ik niet veel want ik was zelf nog een kleine jongen. Ik ben er later bijgekomen en mijn broers ook. Op een zekere dag zaten er zes Fransen's in het r drie. De korps. Nu nog r rige broers Frisse wind i het begin was. Er ging, al onder de jongere leden, een an dere geest heersen, er ging een frissere wind waaien, en het ge volg was, dat we overstapten op andere instrumenten. Nu kun je natuurlijk wel wat anders willen, maar dat gaat veelal met moei lijkheden gepaard. Bij ons zaten de zwarigheden in de aankoop van instrumenten. We hadden geen geld. Toen zijn we hier en daar eens binnengestapt en we hebben gezegd: Kijk eens, als je geld' hebt kun je instrumenten ko pen. Wij hebben geen geld, maar jullie wel, jullie moeten ons dus helpen. Er is geholpen. Instru- HANDBOEKJE stuk met elkaar gaan debat teren, net zolang tot we het eens zijn geworden. Uniformen Nee, over die fanfare van ons allemaal el- geen klagen. We repeteren regel matig, want daar sta ik op. Ik zeg altijd: hoe het er ook op het land bijstaat en wat jullie 'toen te doen, gerepeteerd worden. Dan komen jullie maar een uurtje later. Als je niet geregeld blaast verleer je de techniek. Dit jaar zijn we niet in een concours uitgekomen, ook al, omdat de fanfare volgend jaar veertig jaar bestaat. Dat zal een groot feest worden. Maar jammer is het. dat we niet over unifor men beschikken. We hebben er het geld niet voor om ze te ko pen. En toch zou het aardig zijn als we in het jaar van ons jubi leum geüniformeerd in het con cours konden uitkomen. Het moe ten maar eenvoudige uniformen zijn. We moeten niet lijken op brandweerlieden of weggelopen soldaten of bioscoopportiers. Een voudige blauwe uniformen willen we hebben. Bü J. H. verschenen het Handboekje de Gereformeerde militair, ds. W. M. Le Cointre heeft mengesteld in opdracht deputaten van de Gere Kerken voor de geestelijke zorging van zee-, land- dat Maar Ja, hoe komen we aan het We zijn eens op e i hebben rijk, dat "hij ons makkelijk uni- vu, H formen cadeau kan doen? We de Gereformeerde kwamen terecht bij Onassis, de ver- Griekse reder. We hebben toen de lucht- stoute schoenen aangetrokken en hem een briefje geschreven. Een paar weken later kregen we ant woord. Hij schreef, dat hij zeer tot zijn spijt er niet aan kon be ginnen fanfarekorpsen van unifor men te voorzien. We hebben hem nog laten weten, dat we dat niet begrepen. Daarop hebben we niets meer gehoord. En zo zitten we dus nog steeds zonder uniformen. Er moesten in Nederland een paar mensen zijn, die zeiden: Kom, laten we de fanfare „Wil helmina" uit Vlierden nou eens in een blauw pak steken! „Dit boekje", zegt ds. Le Coin tre in het Woord Vooraf, „bedoelt te zijn een gids voor onze mili tairen, waarbij ze zich vooral ker kelijk kunnen oriënteren, waar ze ook terecht komen". Met belang stelling hebben we „Een ernstig woord tot onze dienstplichtigen" gelezen en gaarne citeren we daaruit een gedeelte, dat in enke le woorden zegt .waar het op staat en waar het om gaat. Je dienst staat in verband met de handhaving van de vaderland se vrijheid en zelfstandigheid, de handhaving ook va goederen, die God de hoogste PUL.ons heeft ge schonken: orde. rust vrede, recht, geestelijke vrijheid, welvaart. Be scherming en eventueel verdedi ging van deze goederen is roeping van Godswege. Leer zo je zijn in militaire dienst zien, dan heb je er de rechte kijk op en zul je je ook gedurende je diensttijd in elk opzicht trouw gedragen". OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. onverdraag lijk; 11. maar: 12. rede; 13. mal; 14. Beets; 17. get; 18. er; 19. termiet; 21. le; 22. ven; 23. tra; 25. bel; 26. Lea; 28. Ols; 30. Moskwa; 31. Hamlet; 32. sté; 33. sta; 35. men; 37. enk; 39. les; 41. en; 43. sinopel; 46. dt; 47. ter; 49. legio; 50. dra; 51. Teun; 53. noen; 54. onwil lekeurig. Verticaal: 1. Ommen; 2. naar; 3. val; 4. er; 5. dier; 6. anti; 7. gr.; 8. leg; 9. ij del; 10. keten; GEEN REKLAME, NIET MORGENAVOND, MAAR Een „der onzen" en dit keer doet het er helemaal niet zo erg toe „wie dan wel" won een week Parijs in het kader van een onlangs uitgeschreven wedstrijd. Dat was vanzelfsprekend bijzonder prettig voor hem, maar ook wel een beetje voor ons, omdat het je als „de redaktie zijnde" enigszins het gevoel geeft ook door anderen gewaardeerde medewerkers te hebben. „Schrijf eens wat als je terug bent" heb ik die week-Parijs-winnaar gevraagd en ziehier vandaag het resultaat: een impressie van de veertiende juli. En ook een gedicht, dat ik graag meenam. Wat tenslotte „Reklame" en „Morgenavond" betreft, die heb ik even laten wachten tot een volgende keer. Het verhaal, dat je nu gaat lezen, kreeg als kop mee: ^^Parijó ió de koo}dAtad 13 juli avonds 11 uur gast w« Aan de vooravond van het gro te feest hangt de vreugde als een wolk over Parijs. Een enor me menigte verdringt zich op de boulevards om de Place de la Concorde: de fakkeloptocht zojuist afgelopen eerder teruggekomen, dus de laatsten. Dat wil niet zeggen, dat men al naar bed is. In de foyer zit een Portu- vrolijk en zeer opgewonden. Gro te schijnwerpers zetten een gro te, lichtende V(ictoire) tegen de Drrtbpprt de donkere avondhemel. Het is bijzonder warm, en de boom- ^/est pjes langs de Champs-Elysées zien wit van het stof. Maar de mensen zijn onvermoeibaar thousiast. Misschien is dat ook frenetiek poppetjes, sterretjes op de mar- n oude Figaro. „cvol* h,t feit, dat dit de luidsprekers, die overal zijn opgehangen, de Boléro van Ra- vel weerklinkt. Wellicht niet een typisch Frans, maar toch wel een typisch onhollands verschijn sel: wij moeten ons in zo'n ge- Om acht uur staan val vaak maar h-hei^en met op de Oh. Elysées, ^om de pa- Dorus en Johnnie Jordaan. andere matig. In mijn buurt roept iemand „Vive le roi (In Parijs ziet men trouwens veel affiches aangeplakt, waar op de woorden: le roi pour- quoi pas? Ja, waarom eigenlijk van de Alliance Fran- niet?) De Gaulle, in khaki uni- i Parijs) De anderen form met de versierselen van het de avond door het ge- Légion d'Honneurs, wuift met gescheiden, zijn beide armen. Hij ziet er precies zo uit als de karikaturisten hem voorstellen. Daarna het défilé van de Fran se strijdkrachten. Het leger en de oorlog spelen, begrijpelijker wijs, een grote rol in Frankrijk. Bijna kan men spreken van een oorlogscultus. gezien het enorme aantal monumenten, gezien het feit, dat er een speciaal „Mi- Hoewel de voeitaal nist^re des Anciens Combattants et Victimes de Guerro" bestaat en ook dat blijkens een recente enquête onder de Zuidfranse jeugd 10 pet. verklaard heeft (nog altijd) Napoleon als hoog ste ideaal te hebben beuken; als je goed luistert, kun je horen, dat 'het de Marseillai se is. Een van de Deense meis- Turk te vertellen, waar ze precies ge- Frans is en iedereen geacht wordt die vlot te spreken en te verstaan, moet ze al haar illus- verdere status overigens goed volgt het: REKLAME Koude ogen in branden en duiken weg. Geel. Rood. Groen Zwart. Mensen slapen Sterren verdwijnen Maan verstart Kunstlicht regeert negeert. Viert haar feest koud en koel in een donkere nacht, Reklame. JOHAN VAN OOST1 Een film een gedie 14 juli, 's morgens Koortsig chei ik „Huit En dan begint het vuurwerk. Boven de Place de la Concorde springen vuurpijlen op, spatten raketten uiteen in alle kleuren van de regenboog, verblindend jengaals vuur en zevenklappers, iie de bijzondere aandacht van ie toeschouwers hebben: vol spanning en in koor telt men mee, van ,,un" tot „sept" en soms komt er nog een achtste ontploffing en roept iedereen ver rukt uit „huit!" Het bijna ver baasde gelach, dat daarop dan volgt, gaat verloren in het la waai van de volgende explosie. Te middernacht doven de laat ste lichtvonken en herneemt het 233 tanks doen de grond dreu nen. Intussen razen 126 van de rade te bekijken. De mensen nieuwste straaljagers met een staan gemiddeld vijftien rijen snelheid van 800 km per uur dik, en de verkopers van peris- laag over. Opnieuw de Marseil- copen (200 fr) hebben het bijzon- laise. Dan het voorbijtrekken der druk. Iemand staat in het van de troepen, meestal in prach- gedrang. zonder op of om te tige uniformen. Er wordt geest zien, „la reine morte" te lezen driftig geapplaudisseerd. Men is van de Montherlant. Hij zal pas koortsig van vaderlandsliefde opkijken en „Bravo" roepen als Leerlingen van de grote militai- het Vreemdelingenlegioen 'voor- re scholen, zoals Saint Cyr, -ko- bijkomt en dat is bijna vier uur men voorbij, maar ook afdelin- later. Uit de luidsorekers klinkt gen van de brandweer en van de de Marseillaise, een klein meis- Franse Bescherming Bevolking, je, dat op de schouders van haar Daarna horen we in de verte vader zit, dirigeert enthousiast de opvallend langzame marsmu- het Vreemdelingelegi- Le Roi Zwak zijn in de verte de i gekondigde kanonschoten te als om kwart voor overstelpend drukke verkeer z'in rechten op de Avenue des a" n vnnr~ ,,r'1 Champs-Eysées, maar de Pa- rijzenaren gaan niet naar bed. Gewapend met flessen landwijn, draagbare radiootjes en lucht beden installeren zij zich ach ter de hekken op de trottoirs van de grote boulevards, om de beste plaatsen te bemachtigen voor de parade van de volgende dag, die geweldig wordt, zoals de Gaulle persoonlijk heeft be loofd. Oude Figaro Langzaam lopen wij door de enorme drukte naar huis: de Ohamps-Elysées af, bij de Are de Triomphe naar links, de Ave nue Victor Hugo in en zo naar de Rue de la Pompe (waar we logeerden. Schrijver dezes maak te deel uit van een internatio nale. maar zeer homogene groen jeugdige francophilen die de Gedicht van de kleine troost (zoals je kunt lezen van dezelfde schrijver als Parijs is de hoofdstad enz.) klein egyptisch prinsesje, je stond zo eenzaam in het vreemde parijs in het grote louvre in een zaal die te leeg en waar de zon niet scheen je probeerde te glimlachen maar niemand keek naar je iedereen vond de veel belangrijker klein egyptisch prinsesje maar Ut ben je toch niet verge in het grote louvre ik heb aan je gedacht in het vreemde parijs misschien heeft dat je geholpen klein egyptisch prinsesje regeld volgt, zal direkt zier dit plaatje is gemaakt dooi Oen Duik (Scheveningen en oen. met zijn witte kepi': witte ceintuur. Hier is het ap-f plaus oorverdovend: „la Légion' is bijzonder populair. Zelfs de ver woede Montherlant-lezer steekt zijn boek in zijn zak en roept mee „Bravo! Vive la Légion. Bravo!" Daarna baant hij zich een weg door de toeschouwers en is verdwenen. De stoet wordt gesloten door een afdeling Spa- hi's (Afrikaanse ruiters, gekleed in lange, rode mantels.) Pen'se a moi Het is voorbij, Men verplaatst zich, zonder dat er ruimte komt. Grote rush naar de métromon- den, die iedereen dapper in slikken, alsof ze niet helemaal volzaten. Wat in de métro vooral opvalt zijn de vele af- fic'.ies van de drankbestrijding (gezondheid is soberheid). Ook een plaat van een klein, hui lend jongetje, met het onder schrift. papa, ne bois plus. pen- se a moi (vergelijk de Ne derlandse tegenhanger hiervan: ach, vader, niet meer....) Ver der de speciaal voor oorlogsin validen gereserveerde plaatsen. Op de morgen van de natio nale feestdag maakt Parijs een wat oorlogszuchtige indruk. De rest van het feest is veel vre diger en nog op een andere ma nier grandioos, zó grandioos, dat zelfs iemand, die het nog niet wist. gezegd zou hebben: „Ja. Parijs moet de hoofdstad van Frankrijk zijn". En wie dit niet wil geloven, moet het allemaal zelf gaan bekijken, volgend jaar. Hij zal geheel overtuigd terugkomen. jullie er zeker wat over gelei hebben. Hans Kreuzcn (Den Hai I schreef een bijdrage naar ai leiding van deze film. Als v klaring vertelde hy me o.m-, het gedicht niet zozeer poogt e impressie te zijn van de film, wel een expressie van de ge (de filosofie van Sartre) achi de film. Hans schrijft dan: Les tricheurs het wa En wit werd zwart en de dag een nacht, de vrede een oorlog. En alles was een leugen, behalve misschien, de snelheid van een mercedej of een jagu de sax van Mulligan f trompet v Willow weep for us. En we zullen vloeken met het Bak. de liefde bedriegen. Daarom. de B. uil Den Haag gevraagde kA liek op enkele gedichten) verstuun Kreeg het geval terug, oindat h! adres niet bestond. Wil h\j (of nog even het juiste adres opgever Krygt h(j (of zij) de brief alsnoj WAT DAN? Jouw met „Wat dan?" beginne, de gedirht Cobie B. (Rotterdau had enkele goeie zinnen, maar ov. het geheel genomen was het wi zwak. Vo inkeerde der. Overigens: dc nog wel rekking kon i Nog maar even volhouden Ondanks het feit, dat ik dit vrij vroeg hi de week (als je het precies weten wilt: dinsdag) zit te schrijven, heb ik toch al enke le brieven binnen met „vrije" tekeningen, gedichten en zelfs een enkel verhaal. Dat is niet alleen moedgevend, maar ook wel een bewijs van jullie belangstelling voor de ,,zo-maar-wat"-rubrieken. Daarom zullen we het nog maar even volhouden en geen onder werp voor over veertien dagen opgeven. Kies dus voor de rubriek van de 15de augustus zelf maar weer, teken, dicht of schrijf iets over wat je interesseert en je kunt het dus allemaal weer met een gerust hart sturen naar „Ruimte voor jullie". nog wel eens wat van jullie te ki gen. NOGMAALS ADIIES Mag ik ook even het adres v Lonnekc M. (Rtfswyk) hebben? Ben het kwjjt en ik zou graag ev een briefje sturen. No. 540. M. v. Dijk, Dordrecht KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. knaagdier; 5. schaaldier; 9. vulkaan op de grens van Benkoelen en Palembang; 14. eenmaal; 16. rustoord; 18. nors; 19. ingang; 21. kloof; 22. woedend; 23. scheikundig element (afk.i; 24. slot; 26. scheikundig element (afk.); 27. rivier in Italië; 29. ijverig; 31. open vierwielig rijtuig; 32 komt van de schapen; 34. groente; 35. hoofddeksel; 37. behaaglijke rust en kalmte; 39. voegwoordelijk bijwoord; 41. uitroep; 42. biersoort; 43. cilinder vormig voorwerp; 45. rivier in Rusland; 46. doodgoed mens; 47. voegwoordelijk bijwoord; 41. uitroep; 42. biersoort; 43. cilinder vormig voorwerp; 45. rivier in Rusland; 46. doodgoed mens; 47. algemeen kiesrecht (afk.); 48. goedertierenheid; 50. snelheid; 52. onbep. voornaamw.; 53. vaarwel; 55. plaats op Ameland; 56. meisjesnaam; 57. ambacht (Vlaams); 60. gem. in N. Brab.; 61. uitroep; 62. soort van antilope; 64. munt in China; 65. kanton in Zwitserland; 66. zonderling; 68. staatseigendom; 70. denkbeeld; 72. mercurius, scheikundig element; 74. aansporen; 75. uniform; 76. adellijke titel in Engeland; 77. plaats in Zeeland. Verticaal: 1. gemeenschappelijke weide; 2. lijkvaas; 3. onbep. voornaamw.; 4. aanspreektitel van een koning of keizer; 6. mu zieknoot; 7. zwemvogel; 8. eerste melk ener kalfkoe; 10. afne mend getij; 11. stad in Spanje; 12. overdreven opschik; 13. stad in Noorwegen; 15. teken; 17. onbep. voornaamw.; 20. zoon van Seth; 25. Filistijnse vrouw, die Simsons haren afsneed; 27. oor logsgod; 28. stad in Italië; 30. jongensnaam; 31. grove wollen stof; 32. vragend voornaamw.; 33. muzieknoot; 35. afsluiting; 36. alleenzang; 37. genoeg gekookt; 38. eiland van Griekenland; 40. onverschrokken: 41. kwiek, flink; 44. gewicht: 46. vlek; 48. gind se; 49. aanwijzend voornaamw.; 51. voegwoord; 52. voegwoord; 54. zwemvogel; 56. de begane grond: 57. omslagdoek; 58. salaris; 59. gem. in Limb.; 60. vogelkooi (Z. Nederl.); 61. vaartuig; 63 drie- tenige struis; 64. wordt gezongen; 67. rivier (Spaans); 69. gem. Oplossingen 530 (A. v. d. Stoep) Zwart: 2 6 8/10 12 14 16 23 26 29 30 34 35 Wit: 17 19 21 22 25 28 31 32 36 37 41 43/45 47 Opl.: 32—27 27x38 44—39 45—40 47x38 43—39 37x19 25x5 5x16 (6—11) 16x7 36—31 531 (A. v. d. Stoep) Zwart: 4 6 10 11 13 17 19/22 25 27 28 Wit: 15 24 26 30 31 34 36/39 41 42 45 Opl.: 39—33 45x34 34x43 43—39 37x28 31x22 26x17 42—38 41—37 36x9 532 (A. v. d. Stoep) Zwart: 7 18 19 22 23 27 28 Opl.: 33—29 49—43 43x1 (50—45) 1—6 6x5 Wit: 31 34 37 40/42 44 49 Het woord is weer aan Nieuws uit de lezerskring Onze jeugdige medewerker Arie v. d. Stoep gaat m. i. v. september a.s. een damrubriek openen in „De Botlek". Van zelfsprekend hoopt hij op veel belangstel ling en medewerking. Lezers, die hier prijs op stellen, kunnen de rubrieken toegezonden krijgen voor de geringe prijs van 1,08 voor een gehele jaargang. Inschrijvingen bij A. v. d. Stoep, F. v. d. Poest Clementlaan '27, Poortugaal. d. Stoep, Poortugaal de jeugd 14. ben; 15. emoe; 16. set; 19. telkens; 20. trommel; 22. ves te; 24. alles; 25. bos; 26. las; 27. aha; 29. sen: 34. trog; 36. netto; 38. kil; 39. Leo; 40. stang; 42. neen; 44. Neel; 45. piek; 46. drei; 48. ruw; 50. dor; 52. Ni; 53. nu. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donder dag a.s op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschre ven. In de linkerbovenhoek ver melden: „Puzzeloplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,en twee van 2,50. Voor de damproblematiek is het een geruststellende gedachte dat zij in het algemeen een grote aantrekkingskracht uitoefent op de jeugd. Voor zover wij kunnen nagaan zijn de meeste problemisten op vrij jonge leeftijd tot hun hobby gekomen, een hobby, die enkelen later wel eens minder veelvuldig uitoefenen, maar slechts zelden geheel ontrouw worden. Ook onder onze lezers tellen wij enkele jeugdige problemisten, die mede door deze rubriek belangstelling voor de problematiek hebben opgevat. Deze keer laten wij hen gezamenlijk voor het forum treden. Van Arie v. d. Stoep en van Dijk kozen we een voor de oplossers vrij eenvoudig vraagstuk. Niettemin bevatten deze opgaven aardige momenten. Zo demonstreert Arie v. d. Stoep een keurige variant, terwijl Van Dijk komt met een verrassend en o.i. nieuw slotmotief. Tenslotte zorgt Hans Rotteveel voor wat moeilijkheid gemengd met de nodige sierlijkheid. Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Vrederustlaan 176, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 8