Yves St. mode Laurent maakt de tot een parodie RYNBENDE'S 0 NIEUW ROOD Huivering gaat door Parijs: Technisch Filmcentrum kr Z.W.O.-subsidie eeg Verlanglijstje N.T.S. bevat de welbekende wensen 806IMi SPORT EN WEDSTRIJDEN Verlies K.L.M. in tweede kwartaal teruggelopen VRIJDAG 31 JULI 1959 (Van onze moderedactrice) PARIJS, vrijdagochtend /"''EEN JUBELENDE MENIGTE, geen omhelzingen, bloemen, kussen en vreugdetranen, maar een ietwat bleke jongeman, die tussen de gor dijnen naar zijn gasten keek en zich snel terugtrok toen hij de teleurgestel de, wat verwarde blikken op zich gericht zag. Yves St Laurent, de kroon prins van Dior, die vorig seizoen reeds koning dacht te zijn, schijnt zijn kans op de modetroon voorgoed verspeeld te hebben. Zijn collectie was om het kort te zeggen teleurstellend. Zijn „regeringsverkla ring" was trots genoeg geweest: „Ei moet een nieuwe mode komen; er moei een nieuwe vrouw komen met een ge heel andere allure en er moet een ge heel nieuwe basis komen" Dat is geen geringe opdracht, die de jon geman zich gegeven had en bovendien had hij de „vrouwenraad", die de vorige maal zijn collectie beoordeelde en er- voor adviseerde, opzij gezet. Zijn col lectie berustte dus geheel op eigen ver antwoordelijkheid Met 194 modellen trachtte hij te bewijzen, wat hij wilde Maar iedereen, die het zag. dacht met weemoed aan de grote Dior en niemand j geloofde in die nieuwe vrouw van St. Laurent. Ook wij konden geen waardering, laat I staan bewondering opbrengen voor deze modeverschijnselen Niet alleen omdat de lijn onelegant was. maar vooral om- I dat elke distinctie ontbrak. De langere rok wijst St. Laurent hautain I af Zijn rokken zijn kort. Ook hebben dc tailleurs korte jasjes, eigenlijk niet meer dan verlengde bolero's. De rok ken zijn 52 cm van de grond en ver- schrikkelijk nauw. Een Franse collega 1 schreef gisteravond doodleuk, dat de rokken zo kort waren om de knieën wat ruimte te geven, daar de mannequins I er anders niet in konden lopen! Toch maken de tailleurs, ook al zijn ze niet in de modelijn, nog de beste indruk van de gehele collectie. Er klonk een zwak handgeklap bij het gewaagde de- i colletè van de mannequin Alia; voor een prachtige nerzmantel en voor Vie- toire, de mannequin, die terugkeerde en graag gezien wordt. Laten we over de japonnen maar de milde mantel van het zwijgen doen en alleen zeggen, dat ze op een vergissing berusten. Er was bijvoorbeeld een tuniek, die op zevenachtste van de lengte op het ko kerrokje was vastgezet met een dikk« strik erop. In rood. geel. zwart, vo strikken en kwikken alsof de Place Pi- galle aan het wandelen was gegaan Toen eindelijk het bruidstoilet binnen kwam, was er opeens instemming; met een zucht van verlichting schoot ieder een van zijn stoel op St. Laurent ongeveer een half jaar geleden vc i radio gezegd hebben, dat „de eigenlijk niet mee viel en dat het Igoed was. dat er couturiers ware haar kleden" Had hij echter maai de „vrouwenraad" geluisterd! i Lanvin—Castillo [De lengte van de toiletten heeft Lanvin bepaald naar de stijl en de lengte van I de draagster. Een verstandige maat- regel, die bijdroeg tot het slagen van de collectie. De japonnen zijn soepel, niet te nauw en niet te wijd Bij voorkeur toonde Lanvin een soort prinscssemodel even aangesloten in de taille door een enkele naad. Helaas zijn ook hier over japonnen en tailleurs strikken uitge- I strooid. [Wol, satijn en gebrocheerde zijde werden I gebruikt De fourreau, de nauwe rechte rok, viel bij één model strak tot even boven de knie en had dan een klokkend uitvallende strook [Mooi was het toilet voor een „Infante". I van hals tot zoom rijk geborduurd in I Spaanse stijl. De avondjaponnen, waar I de Spaanse gloed onweerstaanbaar in weerspiegeld wordt, hadden niet meer de boluitstaande heupen, zoals wc dat in dit huis gewend zijn. Het pronkstuk van de collectie was de eerste mantel welke vertoond werd van witte stof met een zwarte ruit. Twee heel diepe plooien liepen langs de mou wen over de rug. Een waar meesterstuk van coupe. De kragen van de mantels zijn groot, soms als een pelerine. Het overjasmodel wordt door een brede band. van ongeveer twintig centimeter gesloten De tailleurs sluiten met een enkele knoop. Ze hebben bolstaande revers en een kleine of geen kraag. In het laatste ge val is er een sjaal, die aan één zijde vastgehecht. De jasjes zijn tamelijk lang en staan over het algemeen enigs- af. r de r de japon. Veel mohair verwerkt met een andere wol len stof. wol en zijde weer chenille fluweel De feestelijke japonnen seline, dikwijls in wel vijftien lagen. De kleuren bespeelden heel het gamma wit, écru, beige, mosterd, purper, rode kool, paars, fuchsia, geranium, saffier Veel geborduurde stoffen zag men. C. merkelijk waren de mooie, vrij grote knopen, dikwijls van git of van kunstig samengevoefde gekleurde steentjes Het bontwerk was prachtig, zoals altijd in dit huis. Leverkleurig en bruin per sianer schijnt favoriet. En dan als besluit e avondkousen zijn ver: mantjes als een pijltje erop geborduurd of als speldje erop bevestigd. dwaasheid natuurlijk, maar een glim lach tegelijk in de dodelijke ern mede deze modeweek geladen Samen met HEINZ^en TEOT méér variatie op de boterham HEINZ Sandwich Spread en TEO jam in de potten met de handige schroefsluiting Morgen in ons ZONDAGSBLAD Een onzer redacteuren, die een reis maakte naar Berlijn, vertelt morgen in ons Zondagsblad over een ontmoeting die hij op het sta tion Gleisdreieck had met een vluchteling uit de Oostzone. In dit verband schreef hij een reportage over het leven achter het ijzeren gordijn. Eveneens op pagina 1 is een ontroerend verhaal opgenomen over een meisje, dat. hoewel spas tisch verlamd, tooh als een normaal mens behandeld wil worden. Op pagina 2 vindt men weer de ru brieken „Het leven bont en bondig" en „Ruimte voor jullie". Blad Zij opent met een repor tage ovei het werk van de Ned Consumentenbond, die waakt over kwaliteit en prijzen van vele arti kelen en bevat voorts o.m een ge zellig vragenspel onder het motto: „Hoe bekijkt u uw nagels?" Op de pagina Geestelijk Leven is een verhaal opgenomen over de mensen van Bergum, die zelf de bouw van hun kerk ter hand heb ben genomen en in het Cultureel Venster wordt een bespreking ge wijd aan „Het stenen bruidsbed", een roman van Harry Mulisch. MUTATIES BIJ P.T.T. G. G. van Hcumcn, referendaris, is p« 1 daal W. L. P. Bom, inspecteur in algemene j dienst, is per 1 augustus aangewezen tot I directeur van het postdistnet "s-Graven- hage J. B. Krijger, referendaris 2e klas, is per I' 1 augustus benoemd tot referendaris. G. J. Adam, bureauchef (postcheque- en girodienst), is per 1 augustus benoemd tot T referendaris. G. Elzcnba, referendaris 2e klas, is per 1 1 augustus benoemd tot referendaris. J. H. Scheer, referendaris 2e klas (cen trale directie), is per 1 augustus benoemd j tot referendaris. H. A. ten Berge, employé ie klas (cen trale directie), is per 1 augustus benoemd tot referendaris 2e klas. A. J. Kouijzer, employé le klas (centrale directie), is per 1 augustus benoemd tot referendaris 2e klas J. A. H. van der Vlugl, referendaris (centrale directie), is per 1 augustus be noemd tot adjunct-inspecteur. volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz of Teo product niet voldoet. FILM VAN NUT VOOR ONDERWIJS Eeuwen boek-cultuur hebben de i bet kjjken verleerd, zo meent mei de Stichting Technisch Filmcentrum in Den Haag, die het oude adagium „Eer beeld is duizend gulden waard" gedeelte lijk tracht waar te maken. De Stichting ii daarom zeer verheugd, dat haar dezer dagen een subsidie is verleend door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek Z.W.O. vooi een tweetal onderzoekingen op het ge bied van de zogenaamde audio-visuele hulpmiddelen bij het onderwijs. Het Tech- 'scb Filmcentrum ziet bet als een erken ning voor zijn werk van de afgelopen vjjf jaren met audio-visuele hulpmidde len, dat het nu een wetenschappelijk on derzoek op dit gebied kan laten doen. Het ene onderzoek, dat op een lagere technische school zal worden uitgevoerd zal er vooral op gericht zijn een zo nauw keurig mogelijk beeld te krijgen van de didaktisohe, organisatorische en tech nische problemen die zich op een school voordoen, als men daar systematisch van audio-visuele media aJ6 film. filmstrook, flanelbord en tape-recorder bij diverse vakken gebruik gaat maken. Het tweede onderzoek zal worden inge steld op een bedrijfeschool en wil voor a aan het licht brengen, wat precies de voor. Australië verzacht de invoercontrole De Australische minister van handel McEwen, heeft bekendgemaakt, dat het toezicht op de Australische invoer morgen verzacht zaJ worden en dat de waarde de jaarlijkse invoer van Australië daar door met 40 miljoen pond sterling zal toenemen. De verzachting betekent, dat er voor een bedrag van ongeveer 320 mil joen pond sterling van de Australische invoer in het geheel geen invoervergun ningen meer nodig zijn, dan wel dat de invoervergunningen daarvoor onbeperKt verstrekt zullen worden. Het belangrijkst! produkt. waarvoor de nieuwe maatregel geldt is petroleum, terwijl voor het overige de betrokken produkten uit uitrusting of grondstoffen voor de industrie bestaan. Verder zullen de verlichtingen betrekking hebben op enkele luxe goederen, uitrusting voor fotografie en sport, chemicaliën textiel, kleding en modeartikelen Blauw Zwart tegen SHS in Haringserie Zaterdag om hal zeven wordt oj Duinhorst de Haringserie om dc Groene- woldbeker voortgezet met de wedstrijd SHSBlauw Zwar|. uHS komt uit met: A. Veenstra; A. Toet en K. v. d. Berg; M. IJspelder. J. Meier en A. Eversdijk; L. Huisman, W Westerduin, P Molenaar, W moordam en A. Rog. Na afloop verenigen de spelers en ga- nodigden zich in het clubgebouw vooi et nuttigen van zeebanket. VUC heeft met de i0 overwinning it nu toe het beste resultaat bereikt. Donderdag 6 augustus om half zeven volgt de laatste wedstrijd tegen Laatt- /ai .er, dat de fraaie wisselbeker heeft verdedigen. Rubbercultuurmtj. Kawoeng. De post effecten groot ruim 149.000 bestaat uit sluitend uit staatsobligaties die zich in Nederland bevinden, aldus de directie in de jaarvergadering. Over de gang van zaken in Indonesië kon niets worden ledegedeeld. Voor een statutenwijziging over de reeds*eerder aangekondigde tc- ugbetaling van 70 op de aandelen van ïominaal 400 was het vereiste quorum liet aanwezig. (en eventueel de na-) delen zijn gebruik van bepaalde audio-visuele hulp middelen bij de behandeling van een be paalde leerstof en dat in hoofdzaak ten aanzien van de methodiek. De Stichting Technisch Filmcentrum werkt bij deze onderzoekingen samen het Nutsseminarium voor Pedagogiek de universiteit van Amsterdam en met de stichting Remetel. Dr J. M. L. Peters, etenschappelijk medwerker van het Technisch Filmcentrum en de heer M. C. I Scheffer, conservator van het Nuts- ieminaripm en de heer C. J. J. Wiedhaup, pedagogisch adviseur van de stichting Bemetel, zullen met de leiding van dit wetenschappelijk werk belast worden. Onderzoekingen Men hoopt dat uit de resultaten van dit onderzoek conclusies kunnen worden afgeleid voor een goed aangepaste in structie van de leerkrachten, voor een betere inpassing van audio-visuele media in het leerplan van een school, voor betere selectie-methoden van films en filmstroken en voor een juiste selectie- organisatorische regeling op school. Het tweede onderzoek, dat in zekere zin afe een „diepte-onderzoek" op een gedeelte van het terrein dat door het eerste onderzoek bestreken wordt, be schouwd kan worden, zal wellicht meer licht kunnen werpen op de rol die het beeld in het leerproces speelt en op de veranderingen die door de audio-visuele hulpmiddelen teweeg worden gebracht in dc methode van lesgeven Het onderzoek, dat in september zal be ginnen. hoopt men tegen het eind van I960 gereed Le hebben. Tel Technisch Filmcentrum acht het belang van visuele hulpmiddelen bij on derwijs en instruotie ook zo groot, omdat het voor de leerkrachten zelf al dikwijls moeilijk i6 om de vorderingen van de moderne techniek te blijven bijhouden en omdat de hoeveelheid leerstof die tegen woordig moet worden verwerkt, steeds groter wordt. Audio-visuele hulpmiddelen bieden de gelegenheid een onderwerp snel en dui delijk te belichten. Felle reactie op nieuwe aanval van Grivas Generaal George Grivas, de Eokaleider op Cyprus, heeft verklaard zich los te maken van dc bereikte over eenkomst over Cyprus. Hij zei. dat hij alle pogingen om de Cyprioten tot slaaf te maken, zou trachten te verijdelen Tus sen Grivas en aartsbisschop Makarios be stond reeds lang een meningsverschil, omdat Grivas niet was geraadpleegd over de akkoorden. Naar aanleiding van de reactie van Griva6 heeft de leider van de Turkse gemeenschap op Cyprus, dr. Koe-tcholk. verklaard dat Grivas de bereikte resul taten te niet wil doen. De Griekse minister van buitenlandse zaken Averof. beschuldigde in een ver klaring Griva6 ervan, tweedracht te wil len zaaien onder dc Griekse Cyprioten. In een andere verklaring zei de Griekse pre mier Karamanlis, dat de agitatie van Grivas tegen de akkoorden van Ztirich en Londen een bedreiging vormen voor de vrede en de eenheid van het Cypriotische volk. Hij wees erop dat Grivas nu reeds een maand lang de regering, aartsbis schop Makarios en de politieke leiders van het land aanvalt. Karamanlis zei dat de Griekse regering vastbesloten is de beide overeenkomsten te eerbiedigen en voor naleving te zorgen, zodat de onafha-n- Subandrio In VN geen kans voor Nw.-Guinea De Indonesische minister van buiten landse zaken, Subandrio, heeft vandaag meegedeeld, dat Indonesië er niet op zal aandringen dat de kwestie-Nieuw-Guinca opnieuw door de Algemene Vergadering ran de Verenigde Naties wordt behandeld, tangezien toch niet kan worden verwacht dat daarvoor een bevredigende oplossing ereiste tweederde meerderheid be haalt. Twee Australische bladen hebben daag naar aanleiding van de wijziging de dienstplichtwet waardoor de Neder landse regering dienstplichtigen Nieuw-Guinea mag zenden, gesuggereerd dat Indonesië de kwestie westelijk Nieuw- Guinea meer naar de achtergrond schuif: in Melbourne verschijnende blad The Age schrijft onder meer: „Nu Sukarno met de hulp van het leger zich een krachtiger positie dan tevoren heeft .chaft, zou zijn regering er verstandig ian doen haar gestdriflt voor het winnei .'an de volkssteun aangaande „West-Inan' e matigen en haar energie te richten oj het consolideren van de gebieden waarove: zij reeds jurisdiotie heeft." De Sydney Morning Herald is van me ning dal de Indonesiërs klaarblijkelijk ver- vachtten dat de Nederlanders ten aanzier 'an Nieuw-Guinea zo murw waren ge maakt dat het parlement de wijziging van dienstplichtwet zou verwerpen. Indien deze verwachting inderdaad bestond, dan moeten de Indonesiërs wel ernstig ontgoo cheld zijn en het thans gegeven bewijs dat de Nederlanders nog steeds vast besloten zijn hun recht tegenover ieder middel van intimidaitie en chantage te verdedigen, moet de Indonesische leiders wel tot na denken stemmen of zij in feite niet voor zichzelf een politiek gevaar oproepen door zich in de kwestie Nieuw-Guinea zo vast te leggen- Ongelukkig genoeg vlucht de wrkelijkheidszln wanneer „West-Iria-n" in Djakarta op het tapijt komt, aldus het blad. Nooit zo nieuw als nu! riles f 7.05 1/2 literfles f 3.70 (e> je reinste bessenjenever! Cals: Herziening salarissen N.O. spoedig verwacht Minister Cals verwacht dat het Konink lijk Besluit tot herziening van de salaris sen bij het lager nijverheidsonderwijs om streeks oktober zal verschijnen- De bewindsman heeft dit medegedeeld op vragen van het Tweede Kamerlid me vrouw D. Heroma-Meilink (soc.) inzake dc algemene commissie voor georganiseerd overleg in onderwijszaken. Deze commissie werd op 9 april 1959 ge ïnstalleerd. De salarissen van de leraren nijverheidsonderwijs werden daarbij direct aan de orde gesteld. Het kabinet is van oordeel dat inderdaad tot aanpassing moet worden overgegaan. Een voorstel tot herziening van de sala rissen werd op 14 juli 1959 bij de algemene commissie Ingediend, aldus minister Cals. De bijzondere commissie van overleg in zaken betreffende de rechtspositie van on derwijzend perosneel bij het nijverheids onderwijs, aan wie advies werd gevraagd, zal de kwestie 3 augustus a.s- behandelen. Vrachtvervoer op Colombo duurder Van de lijnen, die diensten onderhouden in het Verenigd Koninkrijk en het Con tinent naar Colombo vernemen wij, dat zij als gevolg van een steeds slechter wor dende havensituatie te Colombo er nood gedwongen toe moeten overgaan hun rachttarieven te herzien. Zij achten dit nodig om de verliezen, die voortdurend worden geleden, te ver minderen. Bij dit besluit hebben de lijnen, zo werd ons verzekerd, de algemene be langen van de handel zorgvuldig in het oog gehouden. Zij leggen er dan ook de nadruk op, dat om deze redenen van afgezien is de tariefsverhoging, die per 1 september in- zover door te voeren, dat de ver hoogde exploitatiekosten daardoor geheel •orden gedekt. EXAMENS 'olfhagen. Ro Walbraeht. St Maar- gerden. Zwündrecht: H Schmidt Dcgener. Heemstede: AAM Zebregs. Tilburg: E J Verbuni. Tilburg cn de dames P Roi uyte Loo, L F Stoopi Scheveningen; A G maar: Chr J C Scheffer. Amsterdam: F J M Schmeltz. Sittard BOEKHOUDEN M.O. AMSTERDAM. 30 juli Geslaagd voe boekhouden M.O P_ J Tops. Olsterwijk: Tigehelhoff Tiel: dam: J G van Woudenbergen. Amsterdam TEKENEN M.O. 's-GRAVENHAGE. 30 juli Geslaagd voor tekenen Mu.-A: mej M de Roos, Amsterdam: mej E A Visser. Amsterdam: J D de Vries. Haarlem: J A J Wasenaar. "s-Graver>hage. W Barten. Amterdam dere rolt alweer op onze schrijftafel. Ditmaal is 't het rijk-ge- illustreerde en op dik glanspapier gedrukte jaarverslag van de NTS, dat onze aandacht komt vragen. Het bevat tamelijk veel tevredenheid over 1958, een verlanglijstje opgesomd door de voorzitter, mr. A. B. Roos- jen en de secretaris jhr. Th. Röell waarop de wélbekende wensen voorkomen: meer geld, meer zendtijd, de bouw van een behoorlijk studiocomplex, meer personeel en beantwoording van de vraagstukken inzake sportreportages en toneelbezetting. „Voor deze en nog vele niet-genoem- Dat het hard nodig is een begin te de problemen zullen oplossingen óp kor- maken met de boow van een definitief te termijn moeten worden gevonden", televisie-studiecomplex, ljjdt geen twfl- aldus het door de bedde heren onderte- fel. Niet alleen zal daarmee eindelijk kende voorwoord. „Wij hopen oprecht, een eind komen aan te weinig studio- dat de overhead, lettende op de onstui- ruimte, maar ook zal dan de decentrali- mige groei van de belangstelling voor satie van de verschillende diensten ten de televisie, aanleiding kan vinden te slotte kunnen worden opgeheven. Deze decentralisatie bevordert niet bepaald dc efficiency in het werk en Is bijzon der tijd- en dus ook geldrovend. Wat de overneming van Nederlandse programma's betreft, daarin is de Vlaamse omroep verreweg het ijverig ste. In 1958 werden 9 Nederlandse pro gramma's met een totale duur van ruim liet mogelijk om in dat jaar 13 uur door 2 of meer Eurovisielanden met de 7 miljoen beschik- overgenomen en 64 programma's met 45 minuten Op 31 december 1958 bedroeg het ge- registeerde aantal televisietoestellen in Nederland 391.036 (nu alweer veel meer), dat betekende een toeneming in 1953 met 152.017 nieuwe toestellen. Het was uit te komi bare guldens: de uitgaven waren een totale duur f 217.034.04 hoger en hiervan kon alleen door het NIR. f 134.403.41 worden gedekt in verband Duitsland nam 6 programma's over, met de financiering van de inrichting Zwitserland en Denemarken 3. Engeland' van Studio III, zodat een bedrag van 7 (koninklijk bezoek!), Italië 4. Oosten- ruim f 82.600 naar het boekjaar 1959 is rijk en Frankrijk 2, en Zweden en overgebracht. Drie erg dure program- Luxemburg 1 (alleen het Songfestival), ma's zijn debet aan deze budgetover- België reJayeerde er in totaal 69. schrijding, nl. het in Nederland geor ganiseerde Eurovisie-Songfestival, het Brits Koninklijk bezoek en de reis van prinses Beatrix naar de West. In totaal zijn er ui 1958 818 televisie- uitzend i rijgen de lucht in gesgaan, die te zamen 921 uur 55 mdnuiten duurden, het geen overeenkomt met een gemiddelde van 17 uur 44 minuten per week (en dat bij de toen nog officiële zendtijd van ca. 12 uur per week!). Hiervan verzorgde de NTS ruim 42 pet. Wel is haar 40 pet. toegekend, maar itzendingen en vooral de vanavond ndere De NTS biedt vanavond om 8 uur het weekoverzicht van het journaal. Daarna is er een praatje met de direc teur van het Nederlandse filmmuseum in Amsterdam en vervolgens wordt de U.«CUU4„8C«I co vuur*, ue o«- ^OI"16CAe Llm "The General" (met reportages deden de uurtjes vertoond. Naar deze v Uit het algemene overnacht blijkt, dat de gezamenlijke televisieprogramma's toch nog het meest amusement brengen, nl. 18 pet. Dan volgen toneelprogram ma's (14 pet), actualiteiten (13) documen taires en sport (ieder 12) en speelfilm- programma's (11 pet). Aan religieuze programma's wordt slechts 4 pot. van de zendtijd besteed. Greetje Kauffeld voor Duitse televisie vanavond De NORV begint het avondprogram ma om 7.55 uur met de uitzending van nieuwe grammofoonplaten „Heet van de matrijs". Om 9 uur i6 er een uitvoering van Beethovens Misea Solemnis door het Utrechts Stedelijk Orkest, de Kon. Chr. Oratoriumvereniging Excelsior te Amsterdam en solisten. Dirigent is Theo Het Nederlandse zangeresje Greetje vajl der Bijl. Kauffeld zal zaterdagavond optreden Ln het VPRO-programma kunt u om voor de Duitse televisie in Stuttgart. Als 7-30 luisteren naar een gesprek over de gewoonlijk wordt dit avondprogramma werknemer in de landbouw, om 7.45 uur ook door de andere Duitse zenders over genomen. Zij gaat samen met Peter Frankenfeld zingen met begeleiding van het sextet Hazy Osterwald. „Moeders wil is wet" houdt opruiming De koning van Marokko op reis. Mohammed de Vijfde is naar Parijs gereisd om daar een keeloperatie te ondergaan. Het was voor het Zwitserse Montreux een gebeurtenis dat de vorst op zijn station over stapte en er was dan ook een stoel klaargezet om het wach ten te vergemakkelijken. ZEILEN Oostenrijk leidt in Kopenhagen De tweede race voor het Europee: kampioenschap tweemanszwaardboten, dat in de buurt van Kopenhagen in Flying Dutchman wordt gezeild, is ge wonnen door de Oostenrijker Praxmarm met Sagitta 2 vóór de Westduitser Krej- del met Butzeman en de Belg Maes me' Le Meteor. In het algemeen klassement na twee races heeft Oostenrijk de leiding 369 punten. De stand luidt verder West-Duitsland 296 pt.; 3. Italië 265 pt. 4 België 233 pt.5. Zwitserland 232 pt. 6. Groot-Britannië 226 pt.7. Nederland 218 pt. De Britse zeiler Jar dine, die de e race won, heeft de finish van de tweede race niet bereikt wegens het oplopen van averij aan zijn boot Pandora. Ondanks het zeer slechte weer hebben 14 andere boten de tweede race volbracht. Waterpolo Voor de waterpolocompe- Uitie van de KNZB zijn gisteren de vol gende wedstrijden gespeéld: Dames, eerste klasse. Het Y—Het Gooi 01; Heren, eer ste klasse A DolfijnHVGB 71; Eerste klasse C: Het YNeptunus (Amersfoort) 5—7. SCHAKEN Kuypers wint in vierde ronde In de vierde ronde van de finale va bet schaaktoernooi voor junioren om d wcreldjeugdtitcl heeft onze landgenoot Kuypers een voortreffelijke overwinning behaald op de Westduitser Clemens als een der favorieten voor de titel beschouwd Hierdoor is Kuypers opgeklommen tot de zesde plaats, die hij met Clemens de Deen Hamann deelt Elk heeft 2 pi ten. Leider Stefanof (Bulgarije), die na d ronden met 2Vn purnt de leiding had, omtroond. De Philippijn Naranja wist de Nieuw-Zeelsnder Phillips te wini en de Argentijn Bielicke var de Zwitser Erny, waardoor zowel Naranja als Phil lips thans met elk drie punten aan de kop gaan Stefanof volgt met 2% punt. Overigens wist Erny zijn afgebroken partij tegen Stefanof te winnen, waardoor hij zijn eerste winstpunt boekte en Ste fanof de leiding verloor. De Rus Tomson die met de voorronden lee nog geen enkele partij had verloren boekte zijn eerste nu tegen Naranja. Vervoer ontwikkelde zich goed De K.L.M. boekte in het tweede kwartaal van dit jaar een winst van 6.042.000 tegen 5.116 000 in het tweede kwartaal van 1958. Het ver lies per 31 maart ad 8.2 miljoen i discussie over de Quakers, 8.10 uur naar een voordracht over nieuwe Vlaamse poëzie en om 8.45 naar een causerie door ds. R. van der Kley, jcugdpredifcant te Rotterdam. Met Henk van Stipriaan kunt u tus sen 9 en 10.25 uur een vakantie-uitstapje maken naar Ootmareum, in dé VARA- rubriek „Vrijdagavondretour". Tips uit het buitenland Het Promenedeconcert dat de Engelse id in de maand augustus geen beroepen zender 434 m. tussen 8.30 en 10 uur aan de beurt komen. Evenal6 venleden biedt, is vanavond geheel gewijd aan jaar wordt er dan 6tevig opruiming ge- werken van Beethoven. U hoort hot houden onder aanvragen die moesten Londen» Symfonieorkest onder leiding blijven liggen, vooral, omdat zij uitvoe- van Basil Cameron en in hot vierde ringen van lange composities betroffen, pianoconcert, waarmee de uitvoering Vele aanvraagster», die in hef afige- wondt besloten, is Denis Matthews 6olist. lopen jaar teleurgesfeld werden, zullen Via de zender van Brussel Vlaams nu dus opnieuw een kans krijgen, de °P 324 m. wordt om 8 uur de opera plaat van haar keuze te horen. „Romeo en Julia" van Boris Blacher uitgezonden. Pieter Leemans dirigeert het NIR=omnoepkoor en -kamerorkest en solisten. Eugene Ormandy dirigeert het Keulse Omroepsymfonieorkeet en -koor in een concert van werken van Sibelius, Smetana. Boroddn e.a., dat tussen 7.30 en 8.45 uur wordt uitgezonden over de Duitse zender 309 m. of 971 kHz. Programma voor morgen ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. VARA: 7 00 Nws 7.10 Gym 7 20 Gram 8 00 Nws 3 18 Gram 8.50 V d kind 9 05 Gvm v d Grotere staalinvoer in Ver. Staten In kringen van de Amerikaanse staal industrie wordt verwacht dat de buiten landse invoer van staal en staalprodukten ook na beënidigdng van de staking in de Amerikaanse industrie groot zal blijven. De staalprodukten uit Europa en Japan zijn goedkoper en het verschil met de Amerikaanse prijzen zou nog groter wor den. indien na bijlegging van het arbeids- :onflict de prijzen verhoogd zouden moe- en worden. In mei werd een record-in voer van 384.787 ton staalprodukten uit het buiten land bereikt. Dit was 250.000 ton meer dan april en 266-000 ton boven de invoer van n jaar geleden. Zwemmen Harry Geitz, de manager an de Zuidafrikaanse waterpoloploeg, e een tournee door West-Europa maakt, heeft drie Nederlandse zwemsters uitge nodigd om in hef as. zwemseizoen een trip door Zuid-Aürika te komen maken. Het betreft de meisjes Ria van Velsen, Ada den Haan en Cockie Gasfelaars. werd hierdoor teruggebracht tot 2.177.000 over het eerste half jaar 1959, tegen een verlies van 2.190.000 over de eerste helft van 1958. In deze cijfers is de boekwinst bij verkoop van vliegend materiaal begrepen. De extra-afschrijvingen op vliegend ma terieel zijn thans in de cijfers over '58 niet meer opgenomen, omdat bij de vaststel ling van de jaarstukken over 1958 werd besloten geen extra-afschrijvingen toe te passen. Voorts werd de indertijd opgeno men boekwinst op verkocht vliegend ma terieel verlaagd wegens een eerder ge melde annulering van een verkoopcon- De afschrijvingen op vliegend materieel in het eerste halfjaar van 1959 ten be drage van 27.9 min. zijn in de bedrijfs kosten begrepen. Het passagiersvervoer ontwikkelde zich in het tweede kwartaal gunstig. In het eerste kwartaal van 1959 bleef het pas sagiersvervoer nog achter bij het vervoer in hetzelfde kwartaal van het vorige jaar. In het tweede kwartaal was het ech ter ruim 9 pet. groter dan vorig jaar, waardoor het passagiersvervoer over het eerste halfjaar in vergelijking met de zelfde periode van 1958 3 pet. toenam. Het vracht- en postvervoer namen belangrijk toe. In juni werd de reeds geplaatste bestel- ng van acht Douglas DC-8 straalvlieg- ngen uitgebreid door bestelling van nog ler vliegtuigen van dit type. Het eerste an deze twaalf vliegtuigen zal in fe bruari 1960 worden afgeleverd. Pianospel :2 00 Lichte muz 12 30 Land en tuinbouwnieded 12 33 Gram 13 00 Nws 13 15 Jazzmuz 13 40 Muz caus 14 05 V d jeugd 14 40 Harmonie-ork 15 05 Boekbe spreking 15 25 Holland Festival 1959 Re sident! e-ork 16.15 Van de wieg rot het graf. caue 16 30 Lichte muz 16 50 Vakan- Deze VARA: 20.00 N'ws 20.05 Gram firn kgg n 21.30 :y 21 55 20.35 Te gast in onze studio: Lili Gram 22 00 Spo: 7.00 Nw Morgengebed en lu'kal 8 00 Nws 8 15 Gram 8.50 V d vrouw 10 00 V d kleutere 10.15 Gram 10.30 Ben je zestig? 11 00 V d zie ken 11.45 Gram 12 00 Middagklok-nood klok 12.03 Gram 12 30 Land. en tuinbouw, meded 12.33 Gram 13.00 Nws 13.15 Zonne wijzer 13 20 Lichte muz 13 45 Gram 14.00 ïspreking 15 50 De schoonheid van het regoriaans 16.20 V d jeugd 16 50 Grant .00 Lichte muz 17.20 Filmmuz 17 40 Uch. :t 19 20 Lichtbaken, caus 19 35 >1 1959: Residentie-o rk 20 20 20.50 SUS-actie 22.20 Gram 1914 20 35 Zo NTS: 20 00 Journ en KRO 20.20 Anno beelden uit jn zc rep 21.05 Filmprogr 22.00 Sportact. Daarna:

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7