1Ë1I& Conflict met Rome moet zuiver gesteld worden Contact met studerenden uit Curasao op nieuwe basis Russische Joden mogen niet naar Wereldcongres Eindexamenreglement H.B.S. verschilt van M.M.S. Ontsnapt t langs Krakatau Eert woord voor vandat Kanttekenin Teveel ethische verdachtmaking pROF. DR. K. J. POPMA is in het chr. sociaal orgaan Pa trimoniumbezig met een se rie artikelen over het conflict met Rome". Hij pleit voor een zuiver stellen van de verschil punten en is zeer bevreesd voor de ethische diskwalificaties, waarmee de protestanten zich vaak van het rooms-katholicis- me afmaken. Na de opmerkingen van een paar critische opponenten te hebben beantwoord, schrijft prof. Popma: Er bestaat een geschrift ge naamd de Heidelbergse Catechis mus. Dit geschrift staat geheel in het teken van het conflict met Rome. Maar dit geschrift is on bekend geworden: ook die kerken die het officieel als belijdenisge schrift handhaven, besteden er over het algemeen weinig aan dacht aan. En de kerken die het wèl de aandacht waardig keuren, o.a. door het catechetisch onder wijs en de middagpreek, leven te weinig uit de geest van dit leer boek. Hun ambtsdragers menen al genoeg gedaan te hebben, als ze eens een keer met van weinig smaak getuigende humor gezegd hebben: ,,de mis, dat is helemaal mis". De gevolgen blijven niet uit. Als men het roomse dogma op een onwettige manier bestrijdt, speelt men Rome in de kaart. Mij is een gezin bekend, waar van de jongste dochter er ernstig over denkt rooms te worden. Dat de ouders daarover bitter verdrie tig zijn, is begrijpelijk. Maar het is merkwaardig, dat noch die ouders, noch de betrokken wijk- predikant, noch de huisvriend- wijkouderling ook maar in de verte in staat is, om het conflict met Rome zuiver, te stellen. Men bepaalt zich tot opmerkingen inza ke wantoestanden in de roomse wereld, die aan roomsen beter be kend zijn dan aan protestanten. Men verkondigt dwaasheden als: .,A1 die roomsen zijn maar genie pig en onbetrouwbaar". Genoemde dochter hoort van haar ouders, wijkpredikant en wijkouderling niet anders dan opmerkingen die Men mag van een orthodox pro testant Christen verwachten, dat hij weet hoe hij tegenover Rome staat, en dat hij weet waar de kern ligt van het conflict met Ro me. In die verwachting worden wij bitter teleurgesteld. Kramphouding Tegenover Rome vinden we weinig meer dan een miserabele kramphQuding en een fanatiek antipapisme. Als dat onze hou ding tegenover Rome is, mag men vragen welke zin er nog toegekend moet worden aan onze Evangeli sche levenskeuze en onze reforma torische religie. Wijst men op de vervolging, waaraan Evangelische Christenen in Spanje bloot staan, dan wijst men op een ernstige zon de in de roomse wereld, maar men levert niet het geringste be wijs, dat Rome de Schrift verkeerd leest. En het gaat om het Woord van God en de helderheid daar van. Het gaat niet om fouten en zonden die door Christenen worden gemaakt.-Wie een beetje op zoek gaat. zal in de protestantse, ook in de orthodox protestantse we reld wantoestanden aantreffen, die voor de bij Rome te vinden verkeerdheden geenszins onder doen. Wie eens rustig kennis neemt van de getuigenissen van mensen, die een reformatorische kerk hebben verlaten en rooms zijn geworden, zal merken dat de ze mensen in de meeste gevallen zeer goed op de hoogte zijn van de wantoestanden, zonden en fou ter^ in de R.K. cultuurgemeen- Wie echter zich ertoe bepaalt, in antipapistische geest op Rome te schelden, zal voor het geval kun nen komen te staan, dat zijn zoon of dochter met het werkelijke Ro me in aanraking komt, en dan tot de afschuwelijke ontdekking komt dat zijn of haar ouders hem of haar omtrent Rome maar wat op de mouw hebben gespeld, en dat zo ongeveer alles wat hij of zij omtrent Rome gehoord hebben op catechisatie en in de middagpreek merkwaardig oppervlakkig en ten dele volkomen onjuist is geweest. Ernstig Het conflict met Rome is eeh hoogst ernstige realiteit; en we staan voor het beklemmende feit, dat er onder orthodox protestan ten een loopje mee genomen wordt. Men weet eenvoudig niet waar men staat en maakt de re formatorische erfenis te schande door omtrent Rome praatjes te verkopen, die met de ware bete kenis van het roomse, dogma niets te maken hebben. Deze houding met betrekking tot het conflict met Rome is rooms! De meerderheid van de ortho dox protestanten bejegenen hun in- bloed bezegelde reformatorische erfenis als een ,,opus operatum", d-w.z. als een werk dat vroeger eenmaal gedaan is en alleen daar door zijn kracht ~n geldigheid be houdt. Als ik deze houding „rooms" noem, houde men in het oog, dat ik het woord „rooms" dan in zeer bepaalde zin -gebruik. Déze opvat ting van het „opus operatum" kan in de R.K. practijk geconstateerd worden: maar de R.K. kerkleer en theologieën zijn ietwat anders. Mogelijk komen we hierop nog te rug. Men zij er wel op bedacht, dat er in de R.K. cultuurgemeen schap mensen zijn die kunnen na denken en dat ook ter dege doen. Zij glimlachen om de populaire protestantse opvattingen, wel we tende, dat een foutieve mening weinig levenskracht heeft en al leen blijft voortbestaan bij de gratie van oppervlakkigheid en on kunde. t i a 5 „Centraal bureau toezicht bursalen" Voor 350 jongeren uit de West Advertentie De zagende pijnen van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende kan baten waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschade lijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. Van een onzer verslaggevers DE MOGELIJKHEID voor Cu ragaose jongelui om in ons land een vaktechnische of univer sitaire opleiding te volgen is finan cieel gesproken veel groter dan voor de Nederlandse jongens en meisjes. Iedere jongen en ieder meisje in Curagao kan ongeacht het jaarinkomen van de ouders een studiebeurs van 3.000.krij gen om in Nederland een opleiding te volgen niet alleen aan een HTS, een kweekschool of een conser vatorium maar ook aan een univer siteit of hogeschool. De Curagaose medaille heeft ook een schaduwkant omdat het studeren in Ne derland voor de Curagaose jongeren een zo grote en radicale verandering van sfeer, klimaat en omgeving .betekent, dat het onverantwoord zou zijn de jon gens en meisjes 'hier aan hun lot over te laten. Tot nu toe trok de vereniging Oost en West zich het lot van deze ji geren aan. Zevenhonderd jongelui uit Suriname en de Antillen, die in land verblijven stonden tot nu toe onder toezicht van Oost en West, welke eniging vanuit Den Haag bemoeienissen met hen had. Met alle waardering, welke men Curacao voor het werk van Oost West heeft gehad en nog heeft is n thans overgegaan tot de oprichting van een „Centraal bureau toezicht Curagaose bursalen", dat zaterdag aan het Frederik Hendrikplein 34 In Den Haag zijn eigen kantoor zal opo- "decentralisatie Dit nieuwe bureau, dat onder leiding staat van de Neerlandicus en Curagao- er de heer J. Ph. de Palm heeft 'het bemiddelend en toezichthoudend werk voor d'e Curagaose studerende jeugd in Niet zuiver religieus O Hoogleraren werden benoemd Het Joodse Wereldcongres heeft vandaag meegedeeld, dat het er niet in geslaagd is in contact te komen met de Joden in de Sow jet- Unie. Het congres sprak de be schuldiging uit, dat de Sowj et- autoriteiten de Russische Joden verhinderen de vergaderingen bij te wonen. In een rapport aan de vierde plenaire vergadering van het congres, die hier gehouden zal worden van 212 augus tus, wordt verklaard, dat het congres geprobeerd had in contact te komen met de Sowjet-Joden, „maar dat er geen centraal Joods adres in de Sowjet-Unie was waartoe men zich kon wenden" In de plaats daarvan werden een aantal vooraanstaande groeperingen in Sowjet-Unie uitgenodigd waarnen te zenden naar de vergadering Stockholm en een „vooraanstaand Joods atoomgeleerde werd gevraagd deel te nemen aan een symposium over internationale samenwerking in de atoomeeuw", aldus het rapport. Er werd aan toegevoegd: ,Het Joodse Wereldcongres werd er her haaldelijk en met nadruk van verzekerd dat groeperingen en personen vrij wa ren de uitnodiging aan te nemen als zij zulks wensten en dat de regering zich in dergelijke zaken niet mengde." „Hoewel sedertdien vele maanden ver lopen zijn is nog geen antwoord van de regering ontvangen." „Echter", aldus het rapport, „wordt in antwoorden van Joodse groeperingen in de Sowjet-Unie aan de vooravond van de opening van de vergadering de uitnodiging van de hand gewezen op grond van het feit dat het voor zuiver religieuze groeperingen niet zou passen vertegenwoordigd te zijn op een verga dering met politieke doeleinden." Inschrijving aan Theol. Hogeschool te Kampen De inschrijving aan de theologische hogeschool te Kampen zal op maandag 21 september om 10.30 uur plaats vinden. De jaarlijkse recensie zal diezelfde dag om 2 uur gehouden worden. Degenen, die zich willen laten inschrijven, moeten hun eindexamendiploma van het gym nasium A benevens een gunstig attest van hun kerkeraad overleggen. Voor de theologische academie, uit gaande van de Johannes Calvijnstichting, vindt de inschrijving eveneens op maan dag 21 september en wel om 10.30 uur ons land in sterke mate gedecentrali seerd. In iedere plaats waar een jongen of meisje uit Curagao studeert, is een mentor aangewezen, die in nauw over leg en contact met cje heer De Palm, de jongen of het meisje aan de Hol landse sfeer en gewoonten probeert aan te passen. Vandaar ook dat de heer De Palm de Curagaose jongelui zo min mo gelijk in de grote steden wil laten stu deren. Een Curagaos meisje of een jon gen, die bij het onderwijs wil komen, kan ook een kweekschool in Arnhem, Assen of Tilburg bezoeken, en behoeft daarvoor in het geheel niet naar terdam, Amsterdam of Den Haag te ko- De vereniging Oost en West had tot voor kort met 700 jongeren uit de West bemoeienis. Het nieuwe bureau zal er thans 350 overnemen. Met de nieuwe werkwijze beoogt men niet alleen een betere aanpas singsmogelijkheid voor de studeren de jongelui te krijgen doch ook om gekeerd een beter begrip te kweken bij de Nederlandse bevolking vo< moeilijkheden waarvoor onze jonge Rijksgenoten staan, die wildvreemd in ons land komen en daar een tal jaren moeten verblijven. Beroepingswerk NED- HERV. KERK Aangenomen naar Kamperveen: J. Vroegindewey. kand. te Barneveld; naar Oosterwolde, Gld.: J. T. Cazander, kand. te Gameren. Bedankt voor Oud-Alblas: J. Vroeg indewey, kand. te Barneveld; voor Bent huizen, Schelluinen en Stavenisse: J. T- Cazander, kand. te Gameren. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Haarlem-Zuid: G. Rang te Vijfhuizen. Bedankt voor Alphen aan de Rijn en Oegstgeest: G. Rang te Vijfhuizen. CHRIST. GEREF KERKEN Beroepen te Klundert: P. van Zonne veld, kand. te Bussum Bedankt voor Ermelo: M. S. Roos te Alphen aan de Rijn. Het „Petrusblad" eist publicatievrij heid in de D.D.R. Het katholieke kerkblad voor het bis dom Berlijn, het ..Petrusblad" heeft de functionarissen van de in de Oostzone gevestigde CDU opgeroepen om grond van de door de Sowjets in ontwerp-vredesverdrag voorgestelde vrijheid van publlkatierecht reeds nu in de praktijk te beproeven. Het blad stelt voor, dat de herderlijke schrijvens van de bisschoppen en een reeks van katholieke publikaties door de uitgeverij van de Oost-CDU worden gepubliceerd. Het blad stelt zich garant voor de finan ciële gevolgen, maar is ervan overtuigd, dat deze alleen maar een batig saldo kunnen opleveren, want de katholieken in de Sowjetzone kijken reikhalzend uit naar katholieke publikaties. MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Overeenstemming nodig De eindexamens kunnen deining venvekken tot in hoge regionen. Zo moet de staatssecretaris van o. k. en w., de heer Stubenrauch zich bezin nen op de wijze waarop het beste een einde gemaakt kan worden aan de onzekerheid die bestaat over het al of niet bevoegd zijn tot vragen stellen van gecommitteerden bij de eind examens van de H.B.S. Volgens het reglement voor de eind examens van de middelbare meisjes scholen wordt dit recht gedurende een gedeelte Van de tijd' aan de ge committeerden-gegeven. Het is even wel niet zeker of de gecommitteerden bij de H.B.S.-examens dit recht ook hebben. Bij de wet van 22 april 1937 werd het voorschrift, dat de mondelinge exa mens door de leraren werden afgeno men, geschrapt. Dit zou inhouden dat dus ook de gecommitteerden, die in de examencommissie zitten met de le raren het recht zouden hebben vragen te stellen. In het eindexamenreglement van de H.B.S. is de verplichting opgenomen dat de examinerende leraar over een bepaald onderdeel van d'e examenstof enige vragen moet stellen als ó'e ge committeerde dit wenst. Hieruit valt op te maken dat d'e gecommitteerde deze vragen zelf niet mag stellen. De staatssecretaris is daarom van me ning dat het aanbeveling verdient aan deze onzekerheid een einö'e te maken. Hij beraadt zich over de wijze hoe dit kan geschieden. Dit probleem werd opgeworpen door het Tweede Kamerlid de heer Vermooten, d'ie ook vroeg om het examenregle ment van de H.B.S. in overeenstem ming te brengen met de M.M.S. Dit zou veel verdergaande consequenties hebben, want dan zouden ook de voor schriften inzake de vaststelling van de cijfers en de einduitslag voor <fe H.B.S. moeten worden gewijzigd. De staatssecretaris is van mening dat dit voor het ogenblik te ver zou gaan. Hij hoopt echter ook aan deze materie aandacht te schenken als in verband met de nieuwe regeling van het voort- Advertentie Benoemd fot hoogleraar aan de rijks universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de experimentele natuurkunde: dr. K. W. Taconis, thans lector te Lei den; aan de technische hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de kern- reactorbouw als buitengewoon hoogle raar: prof. ir. E. F. Boon: aan de ge meente universiteit van Amsterdam i onderwijs te geven in de sterrenkunde 90 Het was Nicolson. die het ding. aanvankelijk on gelovig, het eerst had geïdentificeerd, maar daarna hadden ook Fmdhorn, McKinnon, Vannier, Evans en Walters het herkend. Het was niet de eerste keer in hun leven dat zij er een zagen, en er viel eenvoudig niet meer aan te twijfelen. Het was een Amerikaan se motortorpedoboot, en een Amerikaanse M.T.B. kon met geen mogelijkheid worden verward met welk ander vaartuig ook. De langgerekte buiten waartse ronding van de boeg; de twintig meter lange romp van multiplex, haar drie snelle scheepsmotoren, de vier torpedolanceerbuizen en de kaliber-50 machinegeweren, zij lieten geen enkele twijfel bestaan. Zij voerde in hei geheel geen vlag, maar als om de laatste twijfel weg te nemen, die er mocht zijn gerezen inzake haar nationaliteit, hees een van de matrozen juist een grote vlag, die wel dra wijduit wapperde in de door de vaart van het schip veroorzaakte wind het naderde met een snelheid van ruim dertig knopen, wat nog lang niet haar maximumsnelheid was, zodat het water voor aan de boeg hoog werd opgestuwd. Zelfs in de snel invallende duisternis was er ten aanzien van deze vlag al evenmin twijfel mogelijk als ten aanzien van de torpedoboot zelf de „Stars and Stripes" is waarschijnlijk de gemakkelijkst te herkennen vlag die er bestaat. Allen in de reddingboot zaten weer overeind, en een paar stonden de torpedoboot zelfs toe te wui ven. Een paar mannen op het dek daarvan wuifden terug: een in de stuurhut, en een ander bij een van de geschutkoepels voor op de boot. In de redding boot trof men voorbereidingen om aan boord van het Amerikaanse schip te gaan en pakte zijn weini ge spulletjes reeds bij elkaar; juffrouw Plenderleith was zelfs bezig haar hoed met een paar hoedepen- nen wat steviger op haar hoofd te bevestigen, toen de torpedoboot plotseling haar grote Packardmoto- ren eerst langzamer en daarna zelfs achteruit liet draaien en vlot langszij de reddingboot gleed, die tegenover de torpedoboot wel een heel erg lilliput ter ige indruk maakte. Nog voor zij geheel stil lag, suisden er een paar zware lijnen over het water naar de reddingboot en kwamen voor- en achterin terecht. door ALISTAIR MAC LEAN f (vertaling Rob Limburg) i De gecoördineerde pre jure ie manier waarop de boot6'wMd^b'ehandeïd. getuigden onmiskenbaar van een uitstekend geoefende bemanning. En toen schuurden de vaartuigen langs elkaar. Nicolson leg de de ene hand tegen de zijkant van de torpedo boot en hief de andere omhoog bij wijze van groet aan de korte, gedrongen figuur, die een ogenblik tevoren achter de stuurhut was gekomen. „Hallo daar!" riep hij met een brede grijns, stak gezet onderwijs (de Mammóetwet) de examenregeling opnieuw zal moeten worden vastgesteld. Ds. A. Verhagen van Gouda overleden Geheel onverwachts is vanmorgen in het Diaconessenhuis ..De Wijk" te Gouda op 71-jarige leeftijd overleden ds. A. Verhagen, predikant bij de Gereformeer de Gemeenten. Meer dan vijftig jaar heeft ds. Verhagen het ambt bediend, eerst als lerend ouderling, later als pre dikant. Ds. Verhagen werd op 3 maart 1887 geboren, op vijfjarige leeftijd .raakte hij verlamd. Tot zijn twaalfde jaar verbleef hij in ziekenhuizen- Van een schoolop leiding kwam niets terecht. Zijn toe komst, zo werd besloten, zou in het schoenmakersvak liggen. Het ging echter anders. Op zestien jarige leeftijd ging hij over naar de toen malige Vrije Gereformeerde Gemeente in Vlaardingen. Hij gaf zich aan zon dagsschoolwerk in Nieuwerkerk en Vlaardingen. Op 21-jarige leeftijd kwam a's. Verhagen in contact met ds. D. C. Overduin, die een vrije gereformeerde gemeente in Amsterdam diende. Hij werd op 17 april 1908 bevestigd tot le rend ouderling in de vrije gereformeerde gemeente in Westzaan. Vervolgens stel de de Zeeuwse particuliere synode van de Gereformeerde Gemeenten ouder ling Verhagen was inmiddels naar Me- liskerke verhuisd" hem beroepbaar als predikant. In 1915 werd ds. Verha gen als predikant bevestigd in Leiden hand uit ter begroeting. „Broeder, wat j blij i „Niet half zo blij als wij, dat we u zien." Wit te tanden glinsterden in een door de zon gebruind gezicht; de linkerhand maakte een bijna onmerk bare beweging, en de drie zeelui op het dek hadden opeens opgehouden belangstellende toeschouwers te zijn en ontpopten zich plotseling als uiterst waak zame en oplettende wachten, die opeens roerloos stonden, met lichte machinegeweren in de hand, terwijl er in de rechterhand van de man die had gesproken een pistool zichtbaar werd. „Ik ben ech ter bang dat uw blijdschap wel eens van korter duiur zou kunnen zijn dan de onze. U wordt in «s der geval verzocht zich niet te bewegen." Een paar seconden lang bewoog niemand zich. Nicolson kreeg een gevoel alsof hij een stomp in zijn maagstreek had gekregen. Alsof zij aan een ander toebehoorde, zag hij, dat zijn hand niet langer losjes tegen de wand van het schip aan rustte, maar tot het uitsterste gespannen was. On danks al het water, dat hij had gedronken, werd zijn mond opeens slaagde er toch nog te doen klinken. „Wat is dit voor een gemene streek?" „Lk moet u gelijk geven," antwoordde de ander met een lichte buiging, en voor het eerst zag Ni colson de onmiskenbaar wat schuin staande ogen met de strakke huid om de ooghoeken. „Voor het inderdaad geen grap te noemen. Kijk!" maakte een gebaar met zijn vrije hand, cn Nicol son keek. De Amerikaanse „Stars and Stripes" was reeds verdwenen, en daarvoor in de plaats rees langzaam de Japanse omhoog. „Een betreurens waardige krijgslist, vindt u niet?" vervolgde de man, die geweldige pret scheen te hebben. „Net als liet schip zelf en het uiterlijk van mij en mijn man nen, dat met wat goede wil voor Angelsaksisch kan doorgaan. Hoewel het daaraan te danken is dat we hiervoor aangewezen zijn, kan ik u wel verzekeren dat we er niet bijzonder trots op zijn. Maar dat al lemaal slechts terloops." De man sprak uitstekend Engels, met een uitgesproken Amerikaans accent, en hij schepte er zichtbaar genoegen in daarmee te pronken. „Er is heel wat zon en storm geweest in de afgelopen week, en het is wel zeer vriendelijk van u, dat u zo goed bent geweest die te overleven. We hebben al heel lang op u gewacht, en u bent dan ook bijzonder hartelijk welkom". Hij zweeg opeens, liet zijn tanden zien en richtte zijn pistool op de brigadegeneraal, die overeind was gesprongen met een snelheid die wonderbaarlijk was voor iemand van zijn leeftijd, terwijl hij met een lege whiskyfles zwaaide, die hij in zijn handen had. De Japanse officier spande onwillekeurig zijn vinger om de trekker, doch ontspande deze weer langzaam, toen het tot hem doordrong dat die fles niet voor hem was bedoeld, maar voor Van Effen, die zich half had omgedraaid toen hij de slag voel de aankomen, maar net even te laat een hand op hief bij wijze van bescherming. De zware fles trof hem net boven het oor en hij zakte op zijn bank in elkaar, alsof hij was neergeschoten. De Japanse officier keek Farnholme strak aan. „Noi zulk een beweging, en u bent een kind des doods, oude man. Bent u gek?" (Wordt vervolgd) t Lisse. Hij heeft vervolgens het Woord be diend in Dirksland (van 191?—1921}' Middelburg 11921—1942), in Lisse (1942 1947), in Kampen (1947—1955), in 1955 af diende hij de gemeente Gouda. Bij de ingebruikneming van het ni ..e kerkgebouw in Kampen werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. prof. dr. G, B. van Albada, oud-hoog leraar aan de universiteit van Bandung; aan de gemeente universiteit tc Amster dam als buitengewoon hoogleraar om onderwijs te geven in de immunopatho- logie: dr. J. J. van Loghem, direkteur van het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis; aan de gemeente universiteit Amsterdam als buitengewoon hoogleraar grarische economie: prof. dr. J. Horring, hoogleraar aan de Landbouw hogeschool te Wageningen. Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. deel van een schip, 4. stad in Noorwegen, 7. kalebas, 10, zonnescherm, 12. mondeling, 14. houten vat, 15. boomloot, 17. vaarwel, 18. boom, 20. vlaktemaat. 21. muziekinstrument, 22. opschik, 24. uitgestorven vogelsoort, 26. lichaamsdeel, 27. vaartuig. 29. stap, 31. adellijke titel op Java, 33. jongens naam, 35. werkplaats, 36. metaalhou dende delfstof, 37. venster. Verticaal: 1. nevel, 2. diersoort Rode en Middell.zee, 3. kever. 4, aard soort, 5. koord van een speeltuig, 6. gekheid, 8. bijwoord. 9. wilde haver, 11. mosvlakte of steppe inz. in N. Rusland, 13. vogel, 16. zwarte, 19. visje, 20. berg weide. 23. voegwoord, 25. muzikaalto- neelspel, 26. behoeftig persoon. 27. dorp je onder de Over. gem. Gramsbergen, 28. steen, 30. sprakeloos, 32. gravure, 34. afgelegen. „Wees toch niet zo eigenwijs!" Hoe vaak wordt dat ons voorgehouden en hoe vaak houden wij het anderen voor! Het begint met het kleine kind, dat beslist zijn i willetje wil doorzetten, ondanks alle vriendelijke of woorden van vader en moeder. En wie kinderen hee] tussen de veertien en twintig jaar weet er helemaal van te spreken! Argumenten en dreigementen halen dan dik maar weinig uit. En vaak is het slot van het liedje de zuchting: Dan moeten ze het zélf ma,gr weten." Nu Paulus in zijn brief aan de Romeinen een hele serie dring adviezen. Hij wekt met klem op „het goede" te doen en kwade" na te laten. En tussen al die opmerkingen staat dit korte zinnetje: „Weest niet eigenwijs." Dat wil z( zeggen als: laat u niet leiden door uw eigen wijsheid. U n> dat wel wijsheid, maar u vergist zich. Uw eigenwijsheid wezen dwaasheid. Er is een andere wijsheid, een échte precies ingaat tegen uw eigen, menselijke wijsheid. U vooral niet denken het zelf allemaal zo goed te wete' steeds maar weer proberen uw eigen zin door te dri maar u moet 'uw wil, uw opvattingen, uw initiatieven, gedachten, uw voornemens, uw plannen toetsen aan ze normen, die u overigens niet vreemd behoeven te zijn. W waarlijk wijs door te luisteren naar de Bijbel, waarit Opperste Wijsheid spreekt, concreet en actueel! DE ZIN VAN EEN HUURVERHOGING A/IET ingang van 1 april 1960 zul- len de huren van de woningen met 20 pet. verhoogd worden. Uit gezonderd worden de oudere wonin gen, waarvan de huur na een nieu we verhoging naar verhouding te hoog zou komen te liggen. In het algemeen is de bedoeling van de huurverhogingen, dat de over heid minder zal behoeven toe te (eggen op de huren van de woning wetwoningen en dat er gezondere verhoudingen zullen ontstaan tus sen de huren van de vooroorlogse en de naoorlogse woningen. Ook de woningnood zal dan sneller tot een oplossing worden gebracht, want bij gezonde huren zullen de wonin gen, maatschappelijk gezien, juister verdeeld worden. Oorzaak van de noodzaak tot huur verhoging zijn de sterk gestegen bouwkosten van na de oorlog. Ho gere bouwkosten betekenen immers hogere huren. Wanneer nu alle hu ren opnieuw zijn vastgesteld op ba sis van de naoorlogse bouwkosten, dan is de zaak gezond. Hiernaar streeft thans de Nederlandse rege ring. Met een aantal periodieke huurverhogingen hoopt zij dit doel te bereiken. Deze hele plannenmakerij staat of valt echter met het al of niet sta biel blijven van het huidige niveau van de bouwkosten. Blijven de bouwkosten ook voortdurend stijgen, dan komt er nooit een eind aan het verhogen van de huren en worden de huurverhogingen, die via de loon- compensaties een groot deel van de „economische ruimte" inslikken, met name voor de werknemers een onverkwikkelijke zaak. Het is daarom begrijpelijk, dat men van werknemerszijde bij het noemen van huurverhoging in één adem vraagt om verlaging van de bouw kosten. De afgelopen jaren zijn de bouwkosten nogal gestegen, en hier en daar heeft de mening postgevat, dat deze stijging wel weer onge daan gemaakt kan worden om het effect van een huurverhoging te ver groten en om het einde van de serie verhogingen des te sneller te kun nen bereiken. De Sociaal-Economische Raad heeft dit voorjaar in een advies aan de regering vastgesteld, dat in de pe riode van 1953 tot 1957 de bouwkos ten met 35 pet. zijn gestegen. „Zwarte" lonen en officiële loons verhogingen in de bouwvakken kun nen hier moeilijk de schuld van krijgen, want de bouwkosten be staan slechts voor 25 pet. uit ar beidsloon. Ter verklaring van de kos tenstijging worden dan ook, behalve de loonronden, de doorwerking van de hogere lonen in de materialen- prijzen genoemd, d'e invoering van de werkloosheids- en wachtgeldver zekering, de algemene ouderdoms wet en andere sociale voorzieningen. AFWACHTENDE HOUDING Voorts zijn bepalend voor de b prijs de architectenkosten, de 1( gelden, de grondkosten, aansluit! kosten voor gas en licht, de voerskosten van materialen, on belasting, registratiekosten en or nemerswinst. Hierbij mag niet over het h worden gezien, dat ook maatr len van de overheid geleid hel tot stijging van verschillende de genoemde kosten. De verhoi lasten in het vervoersbedrijf w: hiervan een gevolg. Vermeld ten ook worden de hoge overdrac kosten, die er bij koop of verl van een woning nogal in hak Aandacht verdienen voorts sterk uiteenlopende bouwvoorsc! ten. Een grotere uniformering dit opzicht zou kosten- en tiji sparend kunnen werken. Duidelijk aanwijsbare, exorbiti kostenstijgingen, die niet door beugel kunnen, zijn echter tot toe niet gebleken. Het lijkt ook waarschijnlijk, dat deze zullen staan. Wellicht, dat na nauwke ger onderzoek op onderdelen ei kostenbeperkingen kunnen wor aangebracht, doch al te grote i wachtingen zal men hiervan i moeten hebben. Bovendien is het de vraag, of huidige kostencijfer voor de b( verontrustend geacht moet word Over het algemeen zijn in het drijfsleven de kosten vergeleken voor de oorlog verdrie- of vervi voudigd en de prijzen hebben 1 gelijke tred mee gehouden. Het l tencijfer voor de bouwvakken ligt het ogenblik ongeveer op hetzel niveau. Daarbij zal men er echter a dacht voor moeten hebben, dat luxe en het woongerief in de oorlogse woning een belangrijk g tere plaats inneemt dan bij de vo oorlogse woningbouw het geval w Voorts is het nu eenmaal onvernt delijk, dat bij de aanhouden vraag, die het vrij constante ai bod op de bouwmarkt sterk bli overtreffen, de prijzen iets m< aantrekken dan in een tijd van e verzadigde bouwmarkt en een groot aanbod. De balans opmakend zouden we v len constateren, dat bij voortdu de hoogte van de bouwkosten fe tisch bezien zal moeten worde maar al zou het niet mogelijk bl ken het niveau van deze kosten belangrijke mate te verlagen, di zou er toch al veel gewonnen zij indien voor de toekomst een verd re stijging van de bouwkosten wei voorkomen. Waken tegen een verdere verhogii van de bouwkosten moet namelil als absolute voorwaarde worden gi steld bij de aanvaarding van ei nieuwe huurverhoging. jTjE GENEÉFSE ministersconferen tie bevindt zich nog steeds in een stadium van afwachten. Mi nister Herter van de Verenigde Sta ten heeft wel gezegd, dat hij uiter lijk woensdag a.s. naar Amerika zal terugkeren, maar niemand had ver wacht, dat de besprekingen tot die dag zouden voortduren. Alle verklaringen, die in de afgelo pen dagen werden afgelegd, zijn er op gericht, het verloop van de confe rentie te beïnvloeden. Wanneer pre sident Eisenhower zegt, dat er nog geen aanleiding bestaat om een top conferentie te organiseren, dan moet hij dit in de eerste plaats om de Sowjetunic er toe te bewegen tot een wat toegeeflijker houding. Men zou het zelfs zo kunnen zeggen, dat men vooral van Amerikaanse zijde tracht een topconferentie mo gelijk te maken, door er de nadruk op te leggen, dat van een dergelijk gesprek onder de huidige omstan digheden geen sprake kan zijn. Daarom maakte Hertcr van de aan kondiging van zijn vertrek een de monstratie. Niettemin resten er nog weinig da gen, waarin een voor beide partijen aanvaardbare tussentijdse regeling kan worden getroffen voor de Bei lijnse kwestie. Het wachten is oj een gebaar van Chroesjtsjef, die ht blijkbaar in het Kremlin voor ht zeggen heeft. De rede, die de Russische premii in de Oekraine gehouden heeft, vi op door de gematigde toon, die t in gebezigd werd. En men sluit i Genève ed mogelijkheid niet uit, ds, Chroesjtsjef op het laatste ogenbli nog zal voorkomen, dat de conferet tie mislukt. Hij kan dit doen tijdens een laatst onderhoud met de Amerikaans vice-president Richard Nixon, voo diens vertrek naar Polen. We wt zen reeds op de mogelijkheid, ds hij daarbij tevens datum en plaat voor een topconferentie zal voorstel len. Ook kan hij rechtstreeks in structies aan Gromyko geven. Tenslotte bestaat ook de mogelijk heid, dat Chroesjtsjef streeft naa een persoonlijk gesprek met presi dent Eisenhower. Het is echter bt kend, dat de Amerikaanse presideff hiervan geen voorstander is, omdaf hij meent, dat de regeling van in ternationale geschillen geen priv» aangelegenheid van twee grote mo gendheden dient te worden. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. salon. 5. leken, 9. ope ning, 11. ba, 13. eland, 14. er, 15. eden, 17. Eire, 19. lev, 20. dra, 22. sen, 23. Lena, 24. keep, 25. aar, 26. mos, 28. ras, 30. pats, 32 Velp, 33. ar, 34. talie, 37. M.O., 38. geleerd, 40. telle, 41. re- net. Verticaal: 1 sabel, 2. L.O.. 3. open, 4 Nel, 5. tin, 6. ende, 7. kg, 8. Noren, 10. naar, 12. adelaar, 14. erepalm, 16. Evert, 18. Isère, 20. dam, 21. aks, 25. apart, 27. oele, 29. sport. 31. stel, 32. Vere, 35. ale, 36. Ier, 38. gl, 39. dn. - hoboth-school te Ruurlo: mej. G. Olthuijj te Doeünchem: aan de school met de Bij, bel te Creil (NOP»: mej. G. v. d. Mee: te Nijemirdum; aan de Prins Bernhardt school te Delft: mej. A. W. Verschoor ti Delft; aan de school m.d. Bijbel te EIS (U.): mej. A. C W. de Rover te Wage' pingen; aan de Chr. ULO te Franeker! mej. A Timmerman te Lollum en mej, A de Jong te Amsterdam; aan de Pr. Beatrixschool te Geldrop mevr. M. Pro' per-Olivier te Geldrop; aan de Hervl school te Berlikum: mej. L. van der Meu< len te Leeuwarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2