Jlieuiue £ciltscf)e tfouraitt ians op ontmoeting Ike Chroesjtsjef neemt toe RICHARD NIXON: MEER REIZEND Minister Van den Bergh legt zijn ambt neer Rentespaarbrieven Bank Nederlandse gemeenten Ook Londen voelt er niet voor Moskou wil gesprek niet beëindigen Eerste thee in Antwerpen Festivalgangers lopen naar liet Westen over Miljoenen voor het grijpen... Na regen komt zonneschijn 19MIJDAG 31 JULI 1959 UREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. BONNEMENTEN: f 7 50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week- iDVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter I (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfi is gljebhoea myn hert ia tegfjenspoet" Veertigste jaargang no. 11628 Ontsteltenis in de MODEWERELD Zie pagina 7 EN VOET in Europa, de andere in A.zië. Zo bracht Amerika's vice-pre- sident Richard Nixon gisteren in Siberië een heildronk uit op een Ier begrip tussen de volken. Even tevoren had Nixon- gezegd: „Mijn Is zal worden gevolgd door andere reizen en contacten tussen andere ders. Zij moeten de kans krijgen, ernstig met elkaar te praten in een maat waar iets kan worden bereikt, zonder dat het tot geweld behoeft komen. Duidelijk liet hij uitkomen, voorstander te zijn van een ont- ieting op korte termijn tussen president Eisenhower en premier roesjtsjef. fixon heeft, volgens Amerikaanse bla- i, Chroesjtsjef gezegd dat hij vroeg of It een officiële uitnodiging voor een poek aan de Verenigde Staten kan ver- Ichten. De bladen menen dat de Rus- the premier nog dit jaar wordt uitge- lligd. Het is echter niet waarschijnlijk t de invitatie wordt verzonden zolang besprekingen in Genève nog voort- liddels duurt Nixons „voorposten- t" in Siberië voort. Vanaf het dak zijn auto sprak hij gisteren een menig- ongeveer drieduizend mensen toe werd luid toegejuicht en slechts een Murphy derde man in State Department Robert Murphy is gisteren door presi- int Eisenhower officieel benoemd als !rde man in de hiërarchie van het Ameri- tanse ministerie van buitenlandse zaken- Urphy krijgt de titel van onderminister 1 zal worden belast met politieke aange- genheden. In feite had hij deze functie i sinds Herter tot opvolger van minister lilies werd benoemd. Livingston Merchant zal Murphy ep- >lgen als onderminister. Hij maakt deel it van de Amerikaanse delegatie in keer onderbroken, waardoor men het idee krijgt dat de „vragenstellers" het zwijgen is opgelegd na de Amerikaanse kritiek. Minder vriendelijk is echter de manier, waarop de Russische bladen over Nixon en over de Amerikaanse tentoonstelling schrijven. Wat de expositie betreft, zij beschouwen die als een uitstekend „lach- Rede in kerncentrale Vandaag heeft Nixon een rede gehou den in een grote centrale voor kern. energie. Hij kreeg veel bijval vai Russische ingenieurs, toen hij een roep deed op de staatslieden der reld, hun geschillen bij te leggen, zodat de Russische en Amerikaanse geleerden hun tijd volledig kunnen besteden aar vreedzame projecten inplaats van aai Admiraal Hyman Rickover, de vadet van de Amerikaanse atoomonderzeeër die Nixon vergezelde, onderstreepte diens woorden door Russische ingeni eurs uit te nodigen naar de Verenigde Stalen te komen. OM PARTICULIERE REDENEN Prof. dr De Quay neemt taak waar [NE HEER S. J. van den Bergh heeft koningin Juliana verzocht hem eervol ontslag te willen verlenen als minister van defensie. Uitgifte over enkele dagen ^E BANK voor Nederlandse ge- i meenten deelt mede, dat zij zeer binnenkort zal overgaan tot uitgifte »an een nieuwe rentespaarbriefle- ling. Over enkele dagen zal het pro- bectus verschijnen. Het bedrag van de lening is bepaald >p een zodanig totaalbedrag als tot en •net 30 september 1959 zal worden ge- Plaatst, met dien verstande, dat de ver hoop voor die datum zal eindigen op tie dag, waarop een totaalbedrag van f50.000.000 is geplaatst. De bank behoudt iich het recht voor na aankondiging per advertentie het uit te geven be drag te verhogen. De rentespaarbrieven Zullen tegen een koers van uitgifte van pet verkrijgbaar zijn uitsluitend in peries van 5 stuks van elk ƒ100 nomi- paal, gemerkt A, B, C. D en E. f Hoofdsom en rente (met rente op ren- pe) zullen aflosbaar zijn voor rente spaarbrief A op 1 mei 1965 met 125, pentespaarbrief B op 1 september 1969 pet 150, rentespaarbrief C op 1 pnaart 1973 met 175, rentespaarbrief D j'op 1 februari 1976 met 200, en voor Rentespaarbrief E op 1 augustus 1978 225, in totaal 875. Voor de genoemde data zijn zij niet naar keuze van de houder aflosbaar. In dit opzicht is er verschil met de thans lopende rentespaarbrieven 1952, 1957 en 1958. Daar staat tegenover, dat de uit keringsdata van de thans uitgegeven rentespaarbrieven zo zijn gekozen, dat 5 stukken betaling afloss op rente) van 1965 af zal plaatshebben een reeks van jaren welke plus minus 4 tot 2& jaar uiteen liggen. Deze rentespaarbrieven zijn derhalve bestemd voor degenen, die dc rente van hun belegging niet direct nodig hebben en die gebaat zijn met oplopende uit keringen van aflossing en rente (met rente op rente) in gespreid liggende ja ren in de toekomst. Voor elke soort rentespaarbrieven zal na sluiting van de verkoop notering ter beurze van Amsterdam en van Rotter dam worden gevraagd, zodat t.z.t. de gelegenheid zal bestaan de rentespaar brieven afzonderlijk ter beurze te ver- Bij de vaststelling van de koers van terugbetaling van de rentespaarbrieven A t.m. E, die resp. 5 jaar en 9 maan den, 10 jaar en 1 maand, 13 jaar en 7 maanden, 16 jaar en 6 maanden en 19 jaar lopen, is uitgegaan van een rente over de hoofdsom van resp. 4, 4%4"i4% en 4% procent, terwijl voor de bereke ning van rente over de rente is uitge gaan van 4 procent. einde bij de behandeling van een par ticuliere aangelegenheid volkomen vrijheid van beweging te hebben. Het ligt in de bedoeling, dat, na inwilliging van de ontslagaanvrage, de minister-president voorlopig ad interim de portefeuille van defensie zal beheren in afwachting van de benoeming een nieuwe bewindsman. De staatssecretarissen van defensie (van oorlog en marine) zuilen ever Minister v. d. Bergh hun ontslagaanvrage bij koningin Ju- i indienen. Dit is een normaal ge volg van het aftreden van een minister. Zijn opvolger moet immers vrij zijn in de keuze van zijn staatssecretarissen, r de verwachting is toch wel, dat zij zullen aanblijven. Het Engelse persbureau Reuter meldt, dat de Nederlandse minister van defen- n San Diego, Californië, als mede plichtige is gedaagd in een echtschei dingsproces. Dit proces is aanhangig ge maakt door de heer F. Lek tegen me- rouw H. H. Lek. Als bijzonderheid noemt Reuter nog, dat de heer Lek erfgenaam is van een parfumfortuin. De 50-jarige heer Lek beweert, dat jn vrouw zich schuldig heeft gemaakt in overspel met de heer Van den Bergh dat zij sedert 1955 vele geschenken nn hem heeft aangenomen. Met een kapiteinspet op net hoofd zit de 85-jarige sir Win ston Churchill naast scheep vaartmagnaat Onassis, die de Britse oud-premier en zijn echtgenote een vakantie heeft aangeboden aan boord van zijn jacht. Tot het gezelschap be hoort onder anderen ook de zangeres Maria Callas. Zij ma ken een tocht door de Griekse wateren. Per auto worden uit stapjes op het vaste land ge maakt. Hier ziet men het gezel schap op weg naar Delphi om de tempel van het orakel van Apollo te bezoeken. Rechts achter Onassis ziet men zijn vrouw. Naast haar een dochter van sir Winston. Drie Nederlanders in Duitsland omgekomen Bij een verkeersongeluk tussen de Duitse steden Delbrück en Riethberg, zouden twee Nederlandse vrouwen en een man om het leven zijn gekomen. Een derde Nederlandse vrouw werd ernstig gewond. De politie weigerde namen en woon plaatsen van de slachtoffers bekend te maken. Gezegd werd dat de Nederlandse autoriteiten op de hoogte zijn gesteld. PR IS IN GENèVE weer een nieuw geschilpunt bijgekomen. Gromyko ontkent dat hij met zijn Amerikaanse collega Herter heeft afgesproken, dat de conferentie woensdag zal worden beëindigd. Niettemin blijft Herter bij zijn voornemen de volgende week Genève te verlaten. Ook gisteren hebben de besprekingen geen vrucht afgeworpen. Alleen werd afgesproken, dat een commissie van des kundigen de tussentijdse regeling voor de Berlijnse crisis zal bestuderen. Oost en West zijn het er namelijk over eens, dat kernwapens uit Berlijn moeten worden geweerd. De commissie, die binnenkort rapport uitbrengt, zal nu bestuderen welke wapens precies onder het verbod zullen vallen. De drie westelijke ministers van buiten landse zaken hebben gisteren afzonder lijk nog ernstig gesproken over de uitla- Koninklijk bezoek aan Pompi ei Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben giste ren de Vesuvius en daarna de ruïnes van Pompei bezocht. 's Morgens vroeg waren zij per auto uit het kleine vissersplaatsje Ravello bij Salerno, waar zij verblijven, in Pompei aangekomen. Per kabelbaan ging het naar de top van de vulkaan. Het hoge bezoek was bijzonder onder de indruk over de goede staat waarin de ruïnes van de oude Romeinse stad verke ren, die eeuwen geleden door een uit barsting van de Vesuvius werd verwoest. Na het bezoek aan Pompei wilde de koninklijke familie de keramische fabrie ken in het nabijgelegen Torre del Greco bezichtigen alvorens naar Ravello terug Verkiezing in Tunesië President Bourguiba van Tunesië heeft gisteren in zijn wekelijkse toespraak tot' het Tunesische volk verklaard, dat de verkiezingen voor Tunesiës eerste wet gevende vergadering op 8 november zul len worden gehouden. De nieuwe wet gevende vergadering zal 90 leden tellen. ting van premier Chroesjtsjef, dat hij Ge nève nog niet heeft afgeschreven. Deze opmerking is van grote betekenis het oplossen van de vraag hoe de onder handelingen na woensdag gaande moeten worden gehouden. Vooral de Engelsen zijn er tegen het gesprek af te breken. De Westberlijnse burgemeester, Brandt, is gisteren plotseling iu Genève aangeko men voor dringende besprekingen. De Westduitse minister van buitenlandse za ken, dr. von Brentano, had hem ontboden. Naar aanleiding van de komst van Wil ly Brandt deden in Genève geruchten de ronde, dat de westelijke ministers, nu de Geneefse conferentie op een eind loopt, belangrijke concessies zullen doen om toch nog een compromis mogelijk te ma ken. Westduitse delegatieleden hebben zelfs openlijk hun ongerustheid hierover uitgesproken. Burgemeester Brandt zou zijn invloed moeten aanwenden om westelijke conces sies te voorkomen. De eerste honderdvijftig ton Indonesi sche thee die in België zal worden ver kocht, is gisteren in Antwerpen uitgela den uit het Britse motorschip Automedon. Het lossen zal vandaag worden voortge zet. In Antwerpen was nog niet bekend wanneer met de verkoop zal worden be- Sukarno's opperste adviesraad President Sukarno heeft gisteren de 45 leden van zijn opperste adviesraad aangewezen. Hij heeft zichzelf tot voor zitter en Ruslan Abdulgani tot vice- voorzitt er benoemd. Onder de leden zijn twaalf leiders van politieke partijen, met inbegrip van de secretaris-generaal van de communisti sche partij D. N. Aidit. Sukarno heeft ook de 77 leden van het nationale planbureau, met als voorzitter de minister van culturele zaken Moham med Yamin, benoemd. Ondanks alle strubbelingen op het communistische jeugdfesti- val in Wenen, blijft de commu- nistisch-Chinese delegatie wel gemoed. Zwaaiend met para sols en doeken marcheren de Chinezen het stadion binnen. Rood-China moordt Tibet uit, zegt broer van Dalai Lama DERTIG Tsjechische jongeren, die het communistische jeugdfesti- val te Wenen bezoeken, hebben be sloten niet naar hun vaderland terug te keren. Ook enkele communis tische jongeren uit Hongarije en Oost-Duitsland willen niet terug. De organisatoren van het festival tref fen maatregelen om een verder overlopen van festivalgangers naar het vrije westen te voorkomen. Uitstapjes en contacten met westerse jongeren worden vermeden. Intussen gaat het Oostenrijkse anti communistische comité voort met zijn po gingen om het festival to laten mislukken. Op verzoek van het comité zijn gisteren de broer van de verbannen Daila Lama uit Tibet en mevrouw Anna Kethly, die tijdens de Hongaarse opstand zitting had het kabinet van Imre Nagy, naar Wenen gekomen. Thubten Norbu. de broer van de Daila Lama, uitte tijdens een drukbezochte persconferentie felle beschuldigingen aan het adres van de Chinese communisten, die vooral op de duizenden jongeren uit Azië en Afrika diepe indruk hebben ge- De Chinese communisten willen het ge hele Tibetaanse volk uitmoorden, riep hij uit. Reeds zijn zij begorpien met de steri lisatie van tienduizenden mensen. De Chinese bezetting verwoest de kloos- rs van de Lama's en voert alle lichame lijk geschikte mannen naar werkkampen. Toch duurt de guerilla voort, omdat de Tibetancn liever strijdend ten onder gaan Anna Ketfhly riep Hongarije in de her innering. De Verenigde Naties mogen het lot van het overrompelde Hongarije er Tibet niet als een voldongen feit beschou wen, stelde zij. COMMANDO WISSELING Hr. Ms. KAREL DOORMAN Op 4 augustus zal kapitein ter zee H. M. L. F. E. van Oostrom Soede het bevel over Hrè Ms. vliegkampschip Karei Door man overdragen aan kapitein ter zee J. G. Stegeman. Kapitein ter zee Van Oostrom Soede blijft evenwel commandant smaldeel V, waarvan Hr. Ms. Karei Doorman het vlag- gesohip is. (Advertentie) KARPETTEN LOPERS GORDIJNSTOFFEN wij etaleren de nieuwste dessins. BULTHUIS BOTERMARKT 23 JYE TIJD dat allerlei geheimzinnige schatten maar voor het oprapen lagen, is beslist nog niet voorbij! De moderne avonturier die er een gooi naar wil doen, heeft zelfs op zijn collega's uit het grijze verleden voor, dat men hem van daag de dag precies kan vertellen, waar het goud voor het grijpen ligt. Nu zijn er bij pogingen om de schatten van de zeebodem te lichten helaas ook heel wat fortui nen verloren gegaan, maar een beetje „schatgra ver" heeft dat er voor over. De heer Van Wienen bijvoorbeeld, uit Zuid-Afrika, is nog steeds van plan een expeditie te ondernemen naar de onge veer 350 schepen met goud, zilver en juwelen die in de Tafelbaai ten onder moeten zijn gegaan Om de kosten te dekken heeft hij echter volgens zijn berekeningen ruim. een miljoen gulden nodig Ook naar de andere schuilen, op het kaartje aangegeven, is reeds vele malen gedoken. Men beoordele zelf of zij een poging waard zijn: Bij Cornwall, op de Britse zuid kust, ligt een compleet galjoen, boordevol met gouden staven die voor de eerlijke vinder zijn. Men heeft nog altijd zonder suc ces gezocht. 80 000 gouden dukaten zijn ter hoogte van Perth in Australië met het Nederlandse schip de Gulden Draek mee de diepte in gegaan. Nog kort geleden heeft men de laatste vergeefse poging gedaan om de schat te bergen. Toen de Titanic zonk, ging voor vele miljoenën aan goud en ju welen naar de zeebodem. Ber- gtngsmaatschappijen in Amerika zijn nog steeds van plan deze schat aan de oppervlakte te brengen. Ten slotte het zou te ver voe ren om alle schatten te beschrij ven de in ons land overbeken de pogingen om de fortuinen van de Lutine en de Renate Leonhard van de zeebodem te halen. (Van onze weerkundige medewerker) Voor het eerst na vele weken vielen er gisteren ook in Zuid-Holland zware buien, zodat vanmorgen in Rotterdam 24, in Den Haag 22 en in Leiden 20 mm regen werd afgetapt. Nog zwaarder wa. ren de buien in het midden van Noord holland, waar Enkhuizen 37 mm regen kreeg en Alkmaar 40 mm. Ook vanmorgen kwamen er hier en daar nog buien voor, maar de kleine depressie die dit intermezzo in dit zomerweer veroorzaakt, trekt nu via Zuid-Denemarken naar het oosten weg. Uit het noordwesten komt een rug van hoge luchtdruk naderbij, die voor een stabilisatie zal zorgen. De buienkans zal tijdens het week einde klein zijn en wij mogen wat meer opklaringen verwachten. De wind blijft aanvankelijk nog lucht van de Noord zee aanvoeren, zodat een snelle stijging van de temperatuur de eerstkomende dagen niet verwacht mag worden. Wel kan het kwik in de middag weer tot 20 graden Celsius stijgen, hetgeen bij wat zonnige weer opnieuw zomer be- Koel weer De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Over het algemeen veel be- wolking met enkele buien. Aanhoudend koel weer. .JyPWS Overwegend matige wind fin hoofdzaak tussen west en noord, in de kustgebieden aanvankelijk nog af en toe krachtig. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag i augustus; zon op 5-00 en onder 20.32 uur; maan op 2.12 en onder 18-02 uur; 4 augustus nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur B Paröb

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1