Engelse drukkers weer aan de slag Frankrijk gaat (neer invoeren K.S.G.-steun voor Belgische mijnen Politie ontbindt circusoptocht Laos overweegt beroep Verenigde Naties op Losse garnituren ontbreken Madeleine de Rauch maakte uitmuntende collectie SIGNOR TOGNI JR. TREKT HANNIBAL TEGEMOET VOOR DE FILATELISTEN Natuur stalt schone schatten uit op fraaie zegels Allemansziekte: hoofdpijn ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 (Het is weer de tijd van Skütje- silen. Op het Friese Pikmeer glijden deze Skütjes, die elkaar de loef af trachten te steken, snel en soepel door het water. De Franse staatssecretaris van finan- Jn, Valey Giscard d'Estaing. heeft van pg medegedeeld, dat de uitgaven vat gewone begrotin.gsdienst in 1960 100 150 miljard hoger zullen zijn dan to het jiende jaar. De uitgaven voor de natlo- lie defensie zullen met 50 miljard francs Ugen en de openbare investeringen met miljard francs. De begrottogsontvang- {n zullen echter minstens 200 miljard dcs meer bedragen dan in 1959. Dank de gunstige ontwikkeling van de be- tingorobvangsten zal de regering dit r geen staatslening behoeven uif te GOUVERNEUR RAO ESTUURT KERALA TOT VERKIEZING )e gouverneur van de Indiase deel- E Kerala, Rao. heeft gisteren ident Prasat een eind had gemaakt het communistische bewindde be- egdheden voor het besturen vai handen genomen. De Indiase communistische partij heeft maandag in het gehele land i ■eedzaam protest" uitgeschreven, emt het afzetten van de regering ;en aanval op het parlementaire n de democratie. )e voorzitster van de regerende Con- ij van India, mevrouw Indira indhi, verklaarde gisteren, dat zij de Dclamatie, waarbij Kerala onder pre- lentieel bewind werd geplaatst, geen lukkige oplossing vindt, maar de toe- 1 was naar haar mening zodanig, dat andere oplossing uitgesloten Is de communisten de nieuwe verkie- igen winnen, zal ieder zich bij de uit- "c van de kiezers moeten neerleg- aldus mevrouw Gandhi. TAE 150.000 stakende Engelse druk- kers gaan volgende week v»" aan het werk. Aan hun eisen is deeltelijk tegemoetgekomen, drukkers krijgen een loonsverhoging van 4% pet en een werkweek va uur. Zij hadden 10 pet loonsverho- Seven Seas" in Amsterdam Dc onlangs opgerichte Amerikaanse artermaatschappij „Seven Seas Air- hes", met hoofdkantoor te New York. II zijn operationeel centrum voor Euro- i in Nederland vestigen, aldus de heer Bymond T. Grainger, v ?e-president van ize maatschappij. Het besluit is geval- n om in augustus reeds met de werk- lamheden te beginen .Er is op het ogen lik geen kantoorruimte voor de maat- (happij beschikbaar en dat is de reden aarom „Seven Seas" voorlopig in Am- erdam een bureau zal inrichten. De Europese gemeenschap van kolen :taal heeft een bedrag van 4 miljoen d lar toegekend aan de Belgische kolen- ijnen ter reorganisatie in 1959. De minis- rraad van de gemeenschap kende voorts n bedrag toe van 3.5 miljoen dollar ter besteding voor dezelfde doeleinden tegen medio 1962. De n gering kolen te subsidi De raad stelde echter vast dat geen geld van de K.S.G. zal worden verstrekt, voordat de Belgische regering haar pro gramma heeft uitgevoerd inzake sluiting en reorganisatie van de niet economische mijnen. Voorts wordt België gevraagd geen geld van de K.S.G. te gebruiken ten einde de Belgische kolenprijzen te zeer concurrerend te maken in de gemeen schappelijke mafkt. Het conflict heeft de partijen samen meer dan 300 miljoen gulden gekost. Woensdag gaan de nachtploegen aan het werk. Donderdag de dagploegen. Ruim zes weken hebben 4000 drukkerijen stil gelegen en meer dan 1100 provinciale kranten konden niet verschijnen. De vakbonden zullen hun leden over het bereikte akkoord laten stemmen. De uitslag van deze stemming zal pas over rie weken bekend zijn. Als het akkoord ordt goedgekeurd zullen de werkgevers st van kracht verklaren vanaf de da im van hervatting van het werk. De overeenkomst zal drie jaar van kracht blijven. Tussentijds zal worden be- of verdere bekorting van de werk tijd of een nieuwe loonsverhoging per september 1961 moet worden ingevoerd. De directeur vaii circus Krone had de Arnhemmers een groots schouwspel be loofd: een optocht van dieren en mate riaal ter waarde van meer dan een mil joen gulden. De Arnhemmers hebben echter tevergeefs gewacht; de directeur had zijn dieren twintig minuten ta vroeg laten uitrukkep en zich daardoor onenig heid met de Arnhemse politie op de hals gehaald. Met het oog op de verkeersdrukte had de politie de cjrcusleid?r aangeraden niet eerder dan zes uur te starten. Desondanks liet de directie aan de Arnhemse bladen weten, dat de optocht kwart voor ze beginnen. Enkele honderden meters na de start hield een polïtieinspecteur de optocht tegen. Een verontwaardigde directeur „Voor vijf minuten houd je zo'n m mensen en dieren .toch niet tegpn. Het is onmogelijk de olifanten en de kamelen stil ta laten staan zonder dat er moeilijk heden van komen." De politie w$s nïeit ovartuigd: de stoet werd ontbonden en rond 50.000 Arnhem mers en toeristen hebben gisteravond te vergeefs uitgezien naar het „grootse schouwspel". Hogere winst bij Inclola in eerste halfjaar de N.V. Industriële Onderneming W. H. Braskamp, een toiale netto winst van 1.152.000, tegen ƒ621.000 in de eerste helft van 1958. j De bruto omzet bedroeg ƒ7.948.000 (v.j. 5-940.000); grondstoffen, lonen, afschrij vingen en overige bedrijfskosten verg den ƒ6 809.000 (v.j. ƒ5.329.000); het netto bedrijfsresultaat was 1.139.000 (v.j. ƒ611.000), terwijl apn incidentele posten werd geboekt ƒ13.000 10.000). De schuldigde vennootschapsbelasting hierbij buiten beschouwing gelaten. Het uitstaande aandelenkapitaal is stegen van 3 333 COO per ultimo 1958 tot 3-358.000 per einde juni 1950- Op grond van de huidige gang van za ken mag volgens de directie de verwach ting worden uitgesproken, dat onvoor ziene omstandigheden voorbehouden ook de resultaten over het tweede half- lar 1959 gunstig zullen zijn. B. Ubbink en Co. In de gisteren gehou- ïn buitengewone algemene vergadering an aandeelhouders van de ijzer, metaal tempergieterij v/h B. Ubbink N.V. werden tot commissarissen benoemd dr. A. van Deth te 's-Gravenhage èn dr. H. H. Sillevis Smitt te Amster- De voorgestelde statutenwijziging 3 met algemene stemmen goedge keurd. TOESTAND WEER KRITIEK (Van onze moderedactrice! PARIJS, zaterdagochtend. ll/T ADELEINE DE RAUCH heeft een prachtige'collectie gemaakt. Vooral haar mantels en tailleurs zijn bijzonder mooi, in de lijn van de mode en toch nooit gewild of opgeschroefd. Het zijn toiletten voor vrouwen, die van huisuit gewend zijn zich goed te kleden en die opgroeiden in een verfijnd maar tegelijk degelijk milieu, zoals de Parijse bourgeoisie zoveel kent. Madeleine de Rauch had geen luidruchtige naam nodig voor haar collectie, deze immers spreekt voor zichzelf. )e collectie telt een keur van heel m en gemakkelijk zittende tailleurs. O: dig te zeggen dat de stoffen prachtig zijn. Die stoffen immers zijn de sterk ste punten van iedere collectii De modekunstenares geeft ditmaal de voorkeur aan ruige tweed, caehemi en bedrukte wol, verder aan ruige stof fen met mohair, bunzing- of rendu haar doorweven. Geklede middag avondtoiletten zijn dikwijls van taffe tas. kant of fluweel. Als kleuren veel zwart en wit, 1 tanjebruin, koffiebruin en verschillende nuances grijs of het donker paai genzwart aan, van de darwintulpi e tailleurs gestaan meestal uit et pon met jasje. De japon is echt minuit. oftewel geschikt voor middag en avond. De rok heeft veelal uitgestreken plooien, die aanvankelijk glad vallen, maar dan uitspringen zo voldoende loopruimte geven. ijzonder aardig zijn de ceintuurs, wijle twee op één japon. Namelijk smalle van de stof van de japon en van losgeplooide satijn of el ka, op lichtgekleurdi ijde tweemaal schuil gaat onder de eintnur van japonstof, wat de lijti ireekt en de taille smaller doet schij- ten. De mantels die hierbij beh* ijn vrijwel steeds driekwart, van vi 5 de taille aangesloten, maar de rug alt recht. Andere hebben Voor het grootste deel zijn zeer wijd ingezet Het armsgat loopt dan tot het middel in een romaanse boog. Hoe ongelooflijk het ook klinkt, dit kleedt beslist mooi af. ook al ziin ze van langharige materialen ge maakt. Merkwaardig is obk het ontbreken van losse garnituren. De enige garnering, die Madeleine de Rauch toestaat is een kantwerk gehaakt van uitgetrokken draden van het materiaal of een in vis graat patroon gebreide shawlkraag van deze draden. In deze collectie ook geen nerz. het bont van de haute couture, maar uitsluitend kortharige zilvervos (die we bijna ver geten waren). Tibetiaanse geit. en een panterachtig bont. dat gebracht wordt onder de naam chat-tortue (kat-schild pad). het komt uit China. Vgrder wolf ZETHAMETANV. i VLAARDINGEN ÏVIEUWE GEVECHTEN in grensgebied van Laos'waar over gisteren berichten in Londen I ten hét bijeenroepen" zijn ontvangen hebben de toestand in deze Zuidoostaziatische staat in een kritiek stadium gebracht. De regering van Laos overweegt hetl beroep te doen op de Verenigde Naties. In New Delhi, de hoofdstad van India, mening dqt de nieuwe gevech- de internatio- TAARIX TOGNI, die Italiaan van geboorte en leeuwentemmer van professie is en die dus alles afweet van olifanten, heeft gisteren in Turijn gezegd: „Professor John Hoyte mag dan een knap historicus zijn en volkomen op de hoogte zijn van het doen en laten van wijlen Hannibal, van levende olifanten heeft hij niet het minste benul". nale commissie van toezicht op de wapen stilstand noodzakelijk maken. In Londen wordt ^ernoraen dat de Britse en Russische ministers van bui tenlandse zaken, Lloyd en Gromyko, binnenkort de toestand in Laos zul len bespreken. In de berichten over de nieuwe gevech ten wordt melding gemaakt val op een grenspost in het oerwoud dat aan communistisch China grenst. De gar nizoenscommandant werd gedood en zijn medewerkers werden gevangen genomen, r werden benden van 200 tot 400 com- unistische rebellen gesignaleerd. Aangenomen wordt dat de rebellie van- it het communistische Noord-Vietnam ordt geleid en gesteund. Naar schatting ïmen 1200 opstandelingen deel aai operatie, die zo langzamerhand de ng van rebellie op grote schaal begint Sigarettensmokkel van Nederlanders op grote schaal in Italië De Italiaanse douane-recherche heeft gisteravond een Nederlander, twee Ne derlandse firma's, een Zwitserse firma en nog ongeveer tien personen beschuldigd van het smokkelen van sigaretten. Zij worden ervan beschuldigd sigaret ten ter waarde van f 14 miljoen in Italië te hebben binnengesmokkeld. De invoer rechten hierop bedroegen ruim f 7 mil joen. Indien de beschuldigden veroor deeld worden, kunnen zij worden gestraft met een boete die bijna vijf maal het be drag van de ontdoken invoerrechten be- i gev :rfd Mongools schaap. Maar r bij bedenken, dat deze bont- ng slechts sober wordt t garne: past. Ook hier blijven de rokken slechts tig centimeter van de grond er stijve onderrokken verboden. Dei distingeerde collectie heeft zelfs de Amerikaanse inkopers, dikwijls toch verzot op buitenissigheden, veroverd en zo is ook Amerika van dit huis klant geworden, iets wat de Parisiennes (die het zich permitteren kunnen) al lang Coco Chanel Ja, waar zou madame Chanel anders mee komen dan met haar beroemde vakjes? Ze zijn een traditie geworden, die wel haast terugreikt tot vóór de Tweede Wereldoorlog. Ze hebben een eigen stijl een eigen gratie. Ditmaal zijn de jasji een paar centimeter langer dan de v rige maal, maar dat is ook alles. De kleuren die zij koos ziin: rood. rood achtig paars, paars, grijs, oranjeachtig bruin, groen met bruindoorweven en natuurlijk zwart. De pakjes zijn afgebiesd met een afste kende kleur, maar het donkerblauw tailleurtje. omzoomd met dezelfde stof stak ver boven al die andere uit. Merkwaardig genoeg bleek, dat bij de kanten avondjaponnen wijde, stijfuit- staande onderrokken gedragen moesten worden. En dat juist op het ogenblik, dat Parijs verder de petticoat afzweert'. Toen alle huizen vorige malen wel met een petticoat eoauetteerden, was die bij Chanel juist taboe! Een paar mooie fluwelen japonnen en een prachtige groene gebrocheerde avond mantel met zibeline afgezet brachten wat afwisseling. Zeer goed was een lan ge witte tuniek, die maar een centime ter of vijf korter was dan de rok, die afgezet was met een zwarte bies, welke nauwelijks smaller was. De tuniek, die het middel vaag aanduid de was maar weinig wijder dan de rok en ook met zwart afgezet. Vandaag is het de laatste dag van de pre mières, die op hun eigen typische wijze deze week een groot deel van het Pa rijse leven beheerst hebben. Maandag dus zal het modebeeld in alle variaties volledig zijn. Wolkbreuk boven Tilburg50 cm water in straten Bij een wolkbreuk zijn gistermiddag delen van de laaggelegen Tilbungise bin nenstad onder water komen te staan. Het bereikte in verschillende straten en op pleinen een hoogte van circa 50 cm. Met man en macht was de Tilburgse politie uitgerukt om het verkeer om te leiden. Ze kreeg daarbij assistentie van te hulp geroepen militairen van de Wil lem H-kazerne. Intussen stroomde het regenwater vrijelijk buizen en kelders binnen zonder dat men in staat bleek ddt onheil af te wenden. Bij de brandweer kwamen m tweehonderd verzoeken binnen i ders leeg te pompen. UW LAATSTE KANS Afgewezen candidaten die toch nog het verlangde diploma willen halen doen ver standig een prospectus aan te vragen bij: RESA - HILVERSUM TAE VEELKLEURIGE schoonheid, en de sierlijkheid van lijn, in flora en fauna zijn dankbare tieven voor een postzegelontwerp, en ons overzicht van deze ke^-, geeft er verschillende voorbeel den van. maar ook de verborgen schatten uit de schoot der aarde, kunnen, zoals Zwitserland bewijst, een dankbaar zegelobject zijn. Zwitserland heeft vele goede filatelistische tradities, kwaliteit van druk en ontwerp staan altijd als een voorbeeld voor elk land voorop, maar ook in de keuze van onderwerpen is het bijzonder ge lukkig. De Pro Patria-zegels ver schijnen allang, regelmatig iedere zomer, en we danken er menigê mooie motiefserie aan, omdat deze krasse uitspraak, waarmee vilde bewijzen dat gespierde lieden lun eigen gedachten hebben, kuierde i hebben het pat Slechts voorrecht geen hoofdpijn te kennen, zodat hoofdpijn met recht een alle mansziekte kan worden genoemd Talloos velen gaan er vaak onder gebukt. Het was dr. Bayard T. Horton, werkzaam aan de Mayoklinlck in de Amerikaanse staat Minnesota, die precies twintig jaar geleden ont dekte. dat een bepaalde stof. hista mine genaamd, het hoofdpijngif is. Dit gif ontstaat op verschillende plaatsen in het lichaam; o.a. in de huid en in de Iongen. als reactie i hoofdpijn. bloed heeft. Bovendien, histami weliswaar veelvuldig, niet de enige schuld In het totaal zijn er ongeveer 200 aanleidingen voor hoofdpijn gevon den en iedere bijzondere aanleiding eist natuurlijk de speciale behande ling van de arts. Vaak is de oorzaak gemakkelijk te vinden, soms echter ligt de zaak verre van eenvoudig, omdat spanningen, of bepaalde gees telijke processen aan hoofdpijnen ten grondslag kunnen liggen, die niet schadelijke prikkels, of door ziekte door een vluchtig lichai Histamine is in ganen gevonden en komt ook in maai kleine hoeveelheden voor In het arts bloed. Het lichaam tracht deze stof Hf cbadelijk ivlies. bloed enz. It aangetroffen at de histamine ietigt. Slaagt het ook zij. na hel voorgaande schijnt het moeilijk vol te houden, dat de hersenen onge- TOCH IS HET ZO! eistei herse histamine aanwezig is, dan zijn naast mogelijke andere verschijnselen hoofdpijnen daar van het gevolg. Het feit. dat de giftige histamin. hoofdpijn veroorzaakt, zegt echtei niets omtrent de werkelijke aanlei ding van de kwaal, dat spreekt van zelf. Bij uitgebreide verbranding van dc huid ontstaat een overmaat aar histamine, zodat de lijder hevigi hoofdpijnen zal krijgen, maar ieder een voelt hoe belachelijk hel zou zijn in een dergelijk geval te vol staan met de constatering dat de in de gevoelige senvliezen, of i grote slagadertak- ken, zowel in, als buiten de schedel Door spanning, druk, rekking of ont steking van deze. voor pijn gevoelige leien van het hoofd, treedt hoofdpijn jp, evenals door spanningen van oog- aek- en slaapspieren De ongevoelige hersenen zijn echter onschuldig aan dergelijke hoofdpijnen, al moeten we toegeven. schieden. dat het v de hersene opgespoord We noem- boerderijtypen, kleder drachten, -dr.tonwapens en vlinders folkloristische spelen en landschap- schoon, en nu sinds verleden jaar: edel stenen. Tot een viertal verenigd bren gen wij onder no. 1, de reeks van dit jaar met achtereenvolgens: de agaat, de toermalijn, de amethyst, en bij zonder geslaagdeen salamanderfos siel in een stuk bergsteen. Spanje heeft voor zijn koloniën een zelfde traditie: bloemen en dieren uit die gebieden. Ook deze reeks komt ieder jaar in de zomertijd terug. Afb. 2 van Ifni, met de sierlijke berggeit, Om nog even bij de schoonheid der na tuur te blijven, in fauna en flora: Hongarije kwam, evenals Oost» Duitsland, Bulgarije en Roemenië, ge lijktijdig (massa-regie!) uit met een sierlijke uitvoerige vogelserie. Ook hiervan volstaan we met één voor beeld, afb. 4, de aalsoholver, ook bij ons zij het schaars bekend. De jonge zelfstandige republiek van Guinee, vroeger Franse kolonie, liet zijn eerste definitieve frankeerzegel* verschijnen, waarop alle vapchten van dit land prijken: de peer (afb. 5), ba nanen, sinaasappels, citroenen en ana nas. Helaas voer dit land op het sma keloze kompas van het cultuurloze Amerika: technicolor koekplaatjes- smaak, leeg en arm van vormgeving. Als Courvoisier in Zwitserland. of Enschedé in Haarlem dit eens had mogen ontwerpen en drukken!! i Oostenrijk werden kampioens wedstrijden gehouden voor handbal en volleybal, in Wenen en Linz. Dit was aanleiding tot twee verzorgde sport- zegels, aan elk dezer gebeurtenissen gewijd. Wij beelden u af: (nr 6) die handbal. Ook afb. 3 is van Oos tenrijk. dat thans net als Nederland deed. een serie steunzenders bouwt voor zijn televisienet. Afb. 3 brengt de steunzender op de Zugspitze in beeld, •rieknland, de bakermat der klassieke tragedie, komt weer eens in door G. Peelen prachtig verzorgde uitvoering de de klassieke cultuur vreugde brengen door op zijn eeuwen oude geschiedenis te wijzen, en ter loops via zijn fleurige ambassadeurs, de wereld eraan herinnerend, dat het 4 en 5 eeuwen voor Christus al een bloeiend toneelleven kende. De verleiding is groot de hele serie af te beelden, maar we willen zoveel mogelijk actualiteiten brengen, en be perken ons tot 3 zeer geslaagde zegels: een kleimasker. 300 j'aar v. Chr.. dat de spelers droegen bij hun treurspe len. (afb. 7) fluit, trommel en lier, die voor de muzikale omlijsting van de antieke tragedies gebruikt werden, (hfb. 8) en een beeldje (3e eeuw v. Chr.) van een toneelspeler, uit het archeo logisch museum in Athene (afd 9). We eindigen deze revue met een Rus sisch zegel, ter ere van de Sowjet- tentoonstelling in New York, afb. 10. Merkwaardig is dat het opschrift be halve in het Russisch, deze keer ook in het Engels aangebracht is: Soviet ExDOsition of Science, technology and culture. Rechts de Spasky-toren van het Kremlin, links het gebouw der Verenigde Naties in New York. daar tusseninsymbolisch de hoge vlucht de Russische wetenschap en tech- nerkwaardig zegel, voor een in meer dan één opzicht belangrijke ten toonstelling. die door Amerika met een expositie in Moskou wordt beant woord Naar de beschriiving in de bladen te oordelen, heeft Rusland vee! van zijn. ons van de Expo reeds be kende. tentoonstellingsmateriaal over de Oceaan gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 15