Jlicumc £dJtsci)e (ütmrant oonsverbetering mag geen prijsstijging veroorzaken Eerste maanschip zal ruim 570 miljoen gulden kosten Richtlijnen voor rijksbemiddelaars enève steeds itzichtlozer Ook rentabiliteit in de motivering betrekken Onderhandelingen nu ook per onderneming mogelijk Verkorting van werktijd Metaal-c.a.o. het startschot Nederlands beroep op de Duitse grondwet Richard Nixon vanavond voor de televisie Gasthuis afbreken voor bouw r.k. ziekenhuis Taakverdeling soc. zaken en maatsch. werk RDAG 1 AUGUSTUS 1959 REAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Aboi Advertentie-afdeling Tel. 31441. VERTENT1ES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastfcfj is ghcbleoen myn hert in tcgljenspott" Veertigste jaargang no. 11629 Rijkspresident Von Hindenburg Zie pagina 9 VIER DAGEN en de confe- entie van Genève zal worden igd. Ook gisteren werden ech- een resultaten bereikt. De landelingen worden tot het voortgezet, omdat de weste- ninisters nog altijd een flauwe koesteren, dat de Russen hun >unt inzake Berlijn zullen Russische zijde werd medegedeeld, omyko vóór het einde van de con- misschiien met een nieuw voor- Brentano en de ijlings naar Genève en Berlijnse burgemeester Willy k hebben van Herter de geruststel- venzekering gekregen, dat het Wes- en concessies zal doen. stijgen de kansen voor een itmoeting Eisenhower—Chroesjtsjef. Amerikaanse gouverneurs, die een ii Rusland hebben gebracht, by Eisenhower op aangedron- iremier Chroesjtsjef voor ccn bezoek nodigen. Amerikaanse president zou belang- g hebben getoond voor hun aanbe- terse diplomaten geloven dat een iging van Eisenhower aan Chroesj- en bezoek aan de Verenigde I? I ce-president Nixon gereed n een kijkje te nemen in een Siberische kolenmijn. irbeursgebouwen. Op de jaarlijkse algemene vergadering van aan- ers van de Maatschappij tot ex- van jaarbeursgebouwen N.V., die 1 juli werd gehouden, is besloten le houders van gewone en preferente dividend van 6 pet over het latste en gestorte kapitaal uit te atie (Van onze sociaal-economische redactie) TVE KOSTEN, die het gevolg zijn van een verbetering van lonen en ■*-' andere arbeidsvoorwaarden, mogen in het vervolg onder geen beding in de prijzen worden doorberekend. Deze voorwaarde is een van de kern punten uit de richtlijnen voor een vrijer loonbeleid, die de regering aan het College van Rijksbemiddelarrs heeft verstrekt. De richtlijnen zijn gisteren door de minister van sociale zaken hekend gemaakt, nadat zij na overleg met de Stichting van de Arbeid enigszins waren ge wijzigd en aangevuld. Het kabinet is met deze wijzigingen akkoord gegaan. Het overleg met de stichting heeft tot gevolg gehad dat ook een be paling is opgenomen, die de mogelijkheid schept tot ondernemingsgewijze loonsverhoging. Loonsverbeteringen, waarover men het eens is in een bepaalde bedrijfstak of onderneming, zullen niet alleen beoordeeld worden aan de hand van gegevens omtrent de produktie per werknemer, maar in bijzondere gevallen ook aan de ontwikkeling van de rentabiliteit. Een van de aanvullingen betreft de werktijdverkorting. Verkorting van de wekelijkse arbeidsduur van gemiddeld 48 tot gemiddeld 45 uur wordt toegestaan, mits de invoering etappesgewijze geschiedt. In die ondernemingen, waar om produktie-technische of organisatorische rede nen een verkorting met drie uur ineens de voorkeur verdient boven een geleidelijke invoering, zal zulk een verkorting mogelijk zijn, mits daar door geen ernstige moeilijkheden ontstaan voor andere ondernemingen. De beslissing over de gevraagde loonsverhoging in de metaalindustrie (over welke loonsverhoging van 5 procent partijen onlangs stemming bereikten) zal ee verantwoordelijke beslissing zijn. heeft staatssecretaris Roolvink giste ren gezegd op een persconferentie ii Den Haag. De metaal-c.a.o. kan ii zekere zin het startschot voor dt vrijere loonvorming betekenen, maar mag toch niet als een magneet ken op de andere bedrijfstakken. Open breek-clausiiles In de thans officieel uitgegeven richt lijnen (van de concept-richtlijnen maakten wij dinsdag reeds melding) worden ook aanwijzigingen gegeven voor het gebruik van de zogenaamde openbreekclausules in collectieve arbeidsovereenkomsten. Deze bepalingen zeggen dat bij verandering in de loonsituatie een overeenkomst tussen- kan worden gewijzigd. Het zal nu de formulering van deze bepalingen afhangen of tot zulk een tussentijdse wij ziging kan worden overgegaan. Collectie- vp arbeidsovereenkomsten, die onder nor male omstandigheden zijn afgesloten, zul len niet voor de beëindiging van de over eengekomen looptijd kunnen worden ge wijzigd. De clausules mogen in het alge- i slechts dan gehanteerd worden, als de betreffende c.a.o. bij aanhouding een WENDING IN TABAKSPROCES errassmg voor Indonesiërs Bremen, zaterdagmorgen (Van onze correspondent) E PRESIDENT van het Oberlan- I desgericht in Bremen zal vrijdag 'augustus uitspraak in hoger be- doen in het korte geding, dat de Delimaatschappijen en de aanhangig tegen de Deutsch-Indonesi- Tabak Handelsgesellschaft. 'aar men zich herinnert zijn twee te gedingen van de Nederlandse atschappijen van de hand gewezen, irin werd geëist beslag te leggen de 4000 pakken tabak met een van tien miljoen Mark. Deze zou in Bremen worden werd de zaak in hoger be- behandeld. Spoedig bleek, dat de erlandsche maatschappijen de zaak beter hadden voorbereid. !r terechtzitting werd een helder dooi voorgedragen voor de Neder- Ise eigendom van de tabak, e eigendom is gebaseerd op de om standigheid, dat de ondernemingen in december 1957 niet werden genationali seerd, maar onder beheer gesteld. De nationalisatie volgde pas later en toen heeft Indonesië, volgens de raadsman de Nederlandse maatschappijen, dr. Sieveking, op zeer flagrante wijze het volkenrecht geschonden. Indonesië betaalde immers geen scha devergoeding. trad ten nadele van Ne derland discriminerend op en wilde bo vendien politieke druk op Nederland uitoefenen. Er is onrecht geschied, zei dr. Sieveking en het is de taak van de Duitse rechter dit te herstellen door het beslag op de tabak te gelasten. Ook in het geval, dat de Duitse rech ter twijfelt of Indonesië inderdaad het volkenrecht heeft geschonden, moet hij de zaak verwijzen naar het Constitutio nele Gerechtshof in Karlsruhe. Dr. Sieveking argumentee'rde, dat ar tikel 25 van de Westduitse grondwet het volkenrecht als deel van het Duitse recht aanvaard. Het is de taak te zien, dat daaraa gehouden. Dit pleidooi van dr. Sieveking bete kende een wending in de zaak, waarop noch de Indonesiërs in de zaal noch hun pleitbezorgers hadden gerekend. achterstand, in de beloning zou doen ont staan. bijvoorbeeld doordat de overeen komst tijdens de recente loonstop is af gesloten, zo heeft staatssecretaris Rool vink toegelicht. De regering wenst voor alles een rus tige en evenwichtige loonontwikkeling en die rust kan alleen maar verkregen wor den door de tijdsduur van een c.a.o. zo- veel mogelijk te handhaven. Het is mede Achterblijvers Het College van Rijksbermddelaars heeft voorts toestemming gekregen om zo nodig in overleg met de regering van de richtlijnen af te wijken. Dat kan ge beuren als de loonverschillen tussen bedrijfstakken of ondernemingen onno dig groot zouden mochten worden en er dus „achterblijvers" ontstaan, wier lo nen opgetrokken zouden moeten wor den. Doch een dergelijke afwijking moet niet voor 1961 verwacht worden, omdat eerder geen duidelijk beeld van de al gemene trend kan worden verkregen. Deze bepaling is niet speciaal met het oog op de positie van de landbouw in de richtlijnen opgenomen, zo verklaarde mi nister Van Rooy desgevraagd. Naar de mening van de minister is ook in de landbouw een stijging van de produktivi- teit zeer wel mogelijk, nu de mechanisatie steeds voortschrijdt en het aantal werk krachten in deze bedrijfstak daalt. Staats secretaris Roolvink geloofde dat de land arbeiders een belangrijke positieverbete ring tegemoet gaan, omdat de meesten van hen extra voordeel van de huurcom- pensatie zullen ondervinden. Verreweg het grootste deel van de landarbeiders (vooral in het noorden) woont namelijk in huizen, die niet onder de aangekondig de huurverhoging zullen vallen. Andere sectoren Rijksbemiddelaars zullen voorts ook in de richtlijnen mogen afwijken als het iat om de lonen van werknemers :n niet tot het bedrijfsleven behorende sec- i, zoals bijvoorbeeld de instellingen op het gebied der volksgezondheid (zie kenhuizen en dergelijke), die geheel of gedeeltelijk hun inkomsten'vinden in con tributies of subsidies. Echter moet ook in dit geval eerst met He betrokken bewinds man tëorden overlegd, alvafens andere iaatstaven mogen worden aangelegd. Zowel de minister van sociale zaken als diens staatssecretaris zijn van mening, dat vrijere loonvorming niet inhoudt dat ne groep nadeel van loonsverhogingen r de andere zal hebben, zolang ten minste de prijzen niet omhoog gaan. Naar hun inzicht zijn de compensaties dermate uim gesteld, dat dSaruit minstens een al- emene positieverbetering van 1,5 procent oortvloeit. Omdat in een der Amster damse bioscopen een Franse film draait over een hondje, dat met een Spoetnik uit het heelal terugkeert, werden jonge bezoekers-met-hond uit genodigd om een voorstelling bij te wonen. Er werd worst en hondebrood uitgedeeld, waarvoor de viervoeters zó er kentelijk waren, dat ze ge durende de gehele voorstelling een enthousiast dank-geblaf liet horen Russische bladen en radio reppen er met geen woord over RECHTSTREEKS en zonder cen suur spreekt Amerika's vice- president Richard Nixon vanavond R AAD VAN BERGEN OP ZOOM "IVIET MINDER dan negen raadsle- rlpn. onder wie. twee wethouders. den. onder wie twee wethouders, zijn gisteravond uit de vergadering van de raad te Bergen op Zoom ge lopen, toen de kwestie van de bouw van een nieuw r.k. ziekenhuis de orde kwam. Eerder was voorgesteld deze zaak nog een maand aan te houden, maar na een zeer uitvoerige discussie staakten hier over de stemmen en werd het punt in behandeling genomen. In Bergen op Zoom is slechts plaats voor éen ziekenhuis. Het bestaande bur gergasthuis heeft plaats voor 250 bed den. Van r.k. zijde wordt gedrongen het burgergasthuis af te bre ken en daarvoor in de plaats een niei maar dan rooms-katholiek ziekenhuis bouwen, mei .350 bedden. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad aan de kerkeraden van de Herv. gemeente, de Geref. kerk en de Evan- gelisch-Lutherse gemeente te schrijven, dat bij stichting van een r.k. ziekenhuis het algemeen burgergasthuis aan zijn huidige bestemming zou moeten worden onttrokken. Zo lang dit niet gebeurd kan de stichting St. Elisabeth-ziekenhuis geen urgentieverklaring voor de bouw van een ziekenhuis aanvragen. Blijft het oude ziekenhuis bestaan, dan krijgt de stichting slechts vergunning voor een ziekenhuis met 100 bedden. Maar dat wil het r.k. deel van de raad niet. De raad besloot ten slotte het college van regen ten van het burgergasthuis te verzoeken af te zien van de principiële goedkeuring voor de bouw van een nieuw ziekenhuis, die de minister van sociale zaken in 1948 reeds heeft verleend, en hiertoe binnen een maand te besluiten. De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, heeft de Tweede Kamer een brief gezonden over de taakverdeling van de ministeries van sociale zaken en maat schappelijk werk. Hij deelt hierin mede, dat de overbrenging van onder meer de z.g. complementaire uitkerings- en kre dietvoorzieningen naar maatschappelijk werk, op voorstel van de minister van dit departement, nader zal worden verdedigd bij de behandeling van de wetgeving in zake bijstand levensonderhoud. Wel zal er voorshands een nauw contact worden onderhouden tussen de ministers van so ciale zaken en van maatschappelijk werk. (Zoals men zich zal herinneren is bii de kabinetsformatie de taakverdeling der beide departementen in discussie geweest Minister Klompé bleek er toen op te "taan, dat haar ministerie .zwaarder" zou orden). Vijf bergbeklimmers, leden van eei gelse expeditie, zijn vermoedelijk on leven gekomen tijdens een tocht ii Pakistaanse Karakoramgebergte. Ongeveer vijfduizend in histo rische kostuums gestoken Amersfoorters hebben gister avond een monstershow ge geven in de feestende binnen stad Onder grote belangstel ling van twintigste eeuwers trekken Middeleeuwse poor- ters voorbij. Vader van 14 kinderen om het leven gekomen Op de Noordeindseweg te Berkel en Ro denrijs is gisteravond de bromfietser C. Gouweleeuw uit Bergschenhoek, vader van veertien kinderen, door een bestel wagen van de firma B. uit Zoetermeer gegrepen, toen deze een andere auto in haalde. Het slachtoffer werd in de vaart geslingerd en ook de bestelauto kwam in dit water terecht. Bij aankomst in een ziekenhuis te Rotterdam bleek de man reeds te zijn overleden. TTET Amerikaanse Na- tionale Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart gaat, ondanks de tegen slagen, ijverig verder met het maken van plannen. Zij heeft zelfs opdracht gegeven voor het ver vaardigen van een instru ment, dat liefst vijftig miljoen gulden moet kos ten. Het is de bedoeling dit kostbare apparaat over een vijf of zes jaar op het maanoppervlak te plaat- Het apparaat, maan- seismograaf genoemd, wordt in een capsule ge plaatst, die naar de maan wordt afgeschoten door een raket, waarvan de laatste trap de snelheid kan afremmen, wanneer de omgeving van de maan is bereikt. De maanseismograaf len over het gedeelte van de maan, waar over tien tot vijftien jaar de eerste Amerikaanse ger zal landen, moet gegevens Deze eerste maanreizi- ger zal plaats nemen in een raket van zeven trap pen. De voortstuwings kracht van het ruimte schip moet drie miljoen kg bedragen. Dat is ge lijk aan de kracht va1» zestien projectielen van het type Atlas. Het eerste maanschip wordt negentig meter lang en zal ruim 570 mil joen gulden kosten. De eerste Amerikaan die naar de maan gaat, aldus de plannen van hel Nationale Bureau, heefl vijf trappen nodig voor de heenreis en twee voor de terugreis. om acht uur een groot deel van het Russische volk toe. Televisietoestel- bezitters in Centraal Rusland zul len de Amerikaan kunnen zien tij dens het uitspreken van een rede, waarop hij zich dagenlang terdege heeft voorbereid. De Russen hebben megedeeld, dat later een telereconding via t.v.-zenders in an dere steden zal worden uitgezonden. Nixon, die gisteren na een bezoek aan Siberië en de Oeral in Moskou terugkeer de, zei bij de aankomst: „De zendtijd die mij is toegestaan zal ik gebruiken om een aantal vragen, die mij gedurende mijn reis zijn gesteld, te bespreken en te be antwoorden. Ik zal ook mijn indrukken weergeven van de Sowjétrussische econo mie. de leid ens, de arbeiders en het volk". Het was voor de Amerikaanse vice-pre sident en ook voor de Amerikaanse am bassade in Moskou vanmorgen echter een grote teleurstel-Limg, dat de grote bladen van partij en regering, Prawda en Iswes- lia, met geen woord over de teie visie uit zending repten. De Amerikaanse regering heeft het Kremlin onlangs verzocht, het volk op de 'hoogte te stellen van het feit dat Nixon voor de televisie verschijnt. Aangezien ook radio-Moskou over de rede zwijgt, vrezen de Amerikanen dat het aantal Russen dat Nixon op 't scherm zal zien., veel kleiner is dan zij hadden gehoopt Dr. BAR BLIJFT NOG IN NIEUW-GUINEA In een telefoongesprek, dat de weten schappelijk leider van de Nieuw-Guinea- expeditie, dr. L. D. Brongeirsma, gisteren met het stichtingsbestuur in Nederland voerde, deelde hij mede. dat de geoloog van de B.P.M., dr. Bar tot eind september in Nieuw-Guinea zal blijven. Aanvanke lijk heeft het in de bedoeling gelegen, dat dr. Bar eerder naar Nederland zou terug keren. warmer De Bilt verwacht tot zon dagavond: Perioden met zonneschyn e meeste plaatsen droog weer. Iets hogere tem peraturen. Zwakke tot ma tige wind tussen noordwest (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 2 aug.: zon op 5.01, onder 20 30; naan op 3.03. onder 18.46. Maandag 3 aug.: zon op 5.03, onder 20.28; naan op 4.01, onder 19.24. 4 augustus nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Eelde De Bilt Frankfoi Müncher Zürich

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 11