Juichende brouwers bezorgde en landbouwers 1918: Resultaat van droogste zomer sinds Vele tonnen karnemelk en yoghurt geconsumeerd Fossiele magnetisme PEEL BLIJFT BRANDEN Bruin en zwart, zwart en bruin in saaie Parijs hult vrouwen kleuren en schoudercapes Velasquez werd peet Militairen kunnen naar Nieuw-Guinea NIEUWE LEIDSCHE COURANT s WOENSDAG 29 JULI 1959 (Van onze sociaal-economische redactie) DE ZOMER van 1959 zal voorlopig wel geboekstaafd blijven als een jaargetijde van uitzonderlijk karakter. Niet zozeer, omdat het wat de temperaturen betreft eens echt zomer werd. maar veel meer omdat er zo weinig regen is gevallen. Sinds 1918 is er een zomer niet zo droog geweest als deze. Heeft dat aan de ene kant tot gevolg gehad dat er schade is ontstaan aan landbouw- en tuinbouwgewassen, aan de andere kant hebben de fabrikanten van bier, limorAdes en ijs veel profijt van de droogte getrokken. De omzet in deze genotmiddelenindustrie is zeker twee keer zo groot als in andere jaren. Uiteraard pikken ook de Horeca bedrijven hun graantje mee in deze zomer. In de 1 indbouw is het tot dus ver voor vrijwel alle gewassen te droog geweest. De meimaand was bijzonder droog en de neerslag die in juni en juli is gevallen, is beslist te gering geweest om van een goede opbrengst te. spreken. In juni was de totale hoeveelheid veertig procent te laag en ook de regenbuitjes van juli waren in vele streken onvoldoende, kwamen zij al niet te laat om nog wat goed te maken. De directie van de Landbouw heeft een overzicht gegeven van de toestand, I waarin de landbouwgewassen op 10 juli verkeerden. Daaruit blijkt dat de droogteschade regionaal zeer verschil lend is. In het noordoosten van het land is bijvoorbeeld veel meer neerslag ge vallen dan elders. In het zuidwesten heeft vooral de tarwe geleden van ver branding, zodat daar de opbrengst zal tegenvallen. In het overzicht wordt ge- I concludeerd dat voor de late gewassen, i zowel als voor de stoppelgewassen dringend een flinke hoeveelheid neer slag nodig is. Noodrijpheid brek slecht De rogge is door de droogte in slaat ari noodrijpheid gekomen en hier en aar is verbranding opgetreden. Op de oge zandgronden zal de opbrengst an zomergranen, die door waterge- kort zijn gebleven, gering zijn. staat er op vele percelen slecht De handelsgewassen hebben een ire stand dan in juni. De aard appelen hebben veel van de droogte ge leden en slechts een enkel perceel heeft normale loof ontwikkeling, en de knol len zijn overal nogal klein van stuk. waaruit blijkt dat de opbrengst laag zal blijven. Bieten staan op tal van percelen te kwijnen, waarbij de vergelingsziekte zich sterk uitbreidt. Ook de stand van de uien is slecht. Bij dit alles hebben de landbouwers last van een hardnek kige luizenplaag. Vooral de eerste volle week van juli heeft door de tropische warmte voor bepaalde gewassen ver branding teweeggebracht, zodat tarwe, gerst en erwten in sommige gebieden extra schade hebben ondervonden. Veehouderij Ook de veehouderij heeft deze zo mer bepaald pech. De stand van het gras land laat veel te wensen over. Na de re gen van eind-juni is de kleur van het grasland op de meeste plaatsen belangrijk verbeterd, maar weidegras is er niet ge komen. In sommige streken (bijvoorbeeld Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de veebezet ting zeer hoog is) maakt het grasland een volkomen dorre indruk. Door het tekort aan weidegras zijn er momenteel prak tisch geen percelen voor hooiwinning be schikbaar. Het is vandaar dat de vee- koekjesfabrieken thans op wintcrcapaci- teit werken. Vooral de vooruitzichten voor het komende voorjaar zijn slecht voor de veehouderij. Hoewel de melkaf- levering in de week van 12—18 juli in to taliteit is gestegen, hebben de oostelijke en zuidelijke streken, waar de grond het droogst is, de laatste weken minder opge bracht dan anders. De droogte heeft de kweker van tuinbouwprodukten niet al leen nadelen, maar ook voordelen ge bracht. De consument is hier vooral de dupe. Terwijl het aanbod minder is dan in andere jaren, is de vraag, vooral uit het buitenland, groter. Van doordraai, en, wat in andere jaren nogal eens wil voorkomen, is dus thans geen sprake Daardoor zijn de prijzen, vooral van bladgroenten, flink opgelopen. Sla doet in de winkel al gauw twee kwartjes en andijvie, boontjes en kool zijn evenre dig in prijs opgelopen Buitenland De ar Nederlandse groenten is in landen als Duitsland, België en Frankrijk op dit ogenblik zo groot, om dat de markten er in een grotere be hoefte moeten de al geringer dar normaal. Aan het korps ten hebben zich namelijk ook de zoge naamde zelfverzorgers (meestal volks tuinders) toegevoegd en in een land als Duitsland zijn er nogal wat van die zelfverzorgers, die meestal ook verwan ten en buren van eigengeteelde groen ten voorzien. Maar door de droogte heb ben deze zelfbebouwers hun kleine oogsten bij gebrek aan sproei-installa- ties en andere technische middelen zien verschroeien, zodat zij dus wel hun groenten van de handel moeten betrekken, evenals hun verwanten. Gebrek aan produkten als tomaten, komkommers en augurken is er op het ogenblik bepaald niet. Integendeel, de ze groenten zijn vrij stabiel in produk- tie, omdat ze de hogere temperaturen beter kunnen verdragen dan de snel verdampende bladgroenten. Met name de oogst van tomaten gelukt bijzonder goed, ook in het buitenland. Fruitoogst De (rnitooisst Itfkt dit jaar kleiner te worden dan in 1958 en met name ap pelen en peren zullen minder goedkoop zyn. De fruittelers kampen met de moei lijkheid dat de vruchten over het alge meen kleiner van «invang zyn en dus aanmerkelijk minder van gewicht. In ge heel Europa wordt een belangryk kleine re oogst verwacht. Daartegenover wordt wel een groot aanbod van perzikken en natuurdruivcn verwacht, hetgeen op de behoefte aan appelen en peren in bij voorbeeld Duitsland, althans in de herfst een matigende invloed kan hebben. De oogst van deze vruchten in Italië en Frankrijk is namelijk bijzonder groot In vergelijking met andere jaren. De bierindustrie heeft deze zo mer bepaald geen reden tot klagen. In tegendeel, het bierverbruik steeg de laatste maanden met 20 procent ten op- 53) Hét aardmagnetisme heeft zich in de loop van verschillende geolo gische tijdperken herhaaldelijk om gekeerd. zodat de zuidpool werd, wat tevoren noordpool was, en noordpool, wat vóórdien als zuidpool fungeerde. Maar hiermee is de zaak niet afgedaan, want uit andere on derzoekingen in de alleroudste gesteenten blijkt, dat de magnetische polen herhaaldelijk aan de wandel zijn geweest. Het magnetisme in de oudste gesteenten van de Grand Ca nyon in de Verenigde Staten wijst niet ongeveer noord-zuid, of zuid noord, maar in de richting van de Hawaii eilanden. Dat zijn gesteen ten, die stammen uit de periode, die door de geologen als het precam- brium wordt aangeduid. En de ge steenten die in Engeland uit die tijd op magnetisme werden onderzocht, gaven eveneens een magnetische pool aan, die in de richting van de Stille Oceaan moet hebben gelegen! U ziet, dat het onderzoek van het fossiele magnetis- dit verschijnsel! geen vruchteloc spelletje is, maa dat het aanwijzir gen kan geven over de plaats die de pool ten opzichte van de rest van het aardoppervlak in de loop der tijden heeft ingenomen. Het blijkt dan, dat de pool in de loop van honderden miljoenen jaren van de Stille Oceaan in noordwestelijke richting naar het Aziatische vaste land is gelopen, ongeveer ter hoogte van Kamchatka, waarna hij via Noord-Azië op zijn tegenwoordige plaats op het eiland Prince of Wales in Noord-Canada is be land. De laatste tien miljoen jaar zwerft hy zo'n beetje In het pool gebied rond, althans in het gebied dat wy tegenwoordig als zodanig aanduiden. Natuurlijk is het het belangrijkst om na te gaan, of het een en ander TOCH IS HET ZO! wel klopt met de gegevens die reeds bekend waren. Laten we daarom het Carboon en Perm eens als test ge bruiken. Dat zijn tijdperken, die 200 a 300 miljoen jaar achter de rug liggen en een zekere bekendheid genieten omdat zich toen vooral in het Carboon de uitgestrekte steenkolenvelden van West-Europa hebben gevormd. In die tyd moet de Pool zo ongeveer ter hoogte van Kamchatka hebben gelegen, zodat de evenaar dwars door Europa en Engeland liep. Tydens het tropische klimaat dat hier toen heerste konden de steenkoolwouden zich op uitbun dige wyze ontwikkelen en de En gelse en West-Europese steenkool velden zijn daar de plezierige over blijfselen van. Dat sluit dus volko men aan bij de opvattingen die de geologen reeds eerder hierover had den. Maar er is ook iets, dat niet klopt. De onderzoekers die in China versteende plantenresten en -sporen hebben bestudeerd, de paleobotanies zijn tot de slotsom gekomen, dat tijdens de Carboon en Perm in het Rijk van het Midden eveneens een tropisch klimaat heeft geheerst. En dat is nu juist een van die dingen, die met het voorgaande in strijd zyn. Wanneer de pool by Kam chatka ligt, moet het in China on aangenaam koud zyn en niet tro- Laten we kort zyn. De onderzoe kingen op het gebied van het fos siele magnetisme zyn nog jong. Met belangstelling sullen we in de toe komst uitzien naar de ongetwijfeld belangwekkende uitspraken, die het gevolg zullen zyn van de veelvul- lige onderzoekingen, die nog moeten a orden verricht. Vóór het zo ver is, kunnen we wel eens trachten te begrijpen, wat nagnetisme eiger.iyk h. sen volgende keer. zichte van verleden jaar. De brouwe rijen hebben nog nooit zo'n gunstig jaar gehad en zij zijrf maar wat blij met deze omzetstijging, omdat Nederland qua produktie toch al zo'n kleine plaats inneemt in de E.E.G. De bierexport eveneens toegenomen. In het eerste halfjaar is 410.762 hl. uitgevoerd, waar onder 12 miljoen blikjes bier. Vooral Nigeria en de Verenigde Staten, maar ook verschillende Europese landen, waaronder Spanje, importeren Neder lands bier. Ook de fabrikanten van limona des hebben grote omzetstijgingen te verwerken. De fabrieken werken alle maal op topcapaciteit en hebben extra personeel aangenomen om aan de vraag le kunnen voldoen. Een moeilijkheid, waarmede men te kampen heeft, is het emballage-probleem De flesjes komen niet snel genoeg terug. Wekelijks gaan er miljoenen flesjes cola, tonic en vruchtenlimonades de deur uit, maar er komen geen miljoenen flesjes terug Tot dusver kunnen de fabrieken het nog aan, maar als dit zo door gaat :ballage-p robleem de limo. e nog parten gaan spelen Stagnatie De ijsfabrieken werken dag en nacht door om zoveel als mogelijk is aan de grote vraag te voldoen. Tot nu toe gaat het nog wel, maar als de vraag zo groot blijft als zij thans is, verwacht men moeilijkheden. De aanvoer van grondstoffen (melk, yoghurt, essence) stagneert hier en daar al. Ook de pa pierfabrieken, die de kartonnen beker tjes fabriceren, kunnen de orders haast niet aan, zo goed als dat ook het geval is met de koekjesfabrieken, die het eetbare omhulsel van het ijsje leveren De voorraden, die de ijsfabrieken ge woonlijk van grondstoffen aanleggen, is overal al lang uitgeput. Ook in deze sector is extra-personeel ingeschakeld, omdat er dubbel zo veel geproduceerd moet worden dan andere zomers. De H o r e c a-bedrijven, die het op een of andere manier van het zo seizoen moeten hebben, zijn ook u mate tevreden, vooral de strandbedrij- ven. De stadsbedrijven hebben het op De kledi ziet dagen de omzet van luchtige merkleding flink stijgen in vergelijki met verleden jaar. Er is vooral vraag naar zomerjurken, blouses, sporthem den en spijkerbroeken. De mantelafde lingen van de modehuizen blijven laten en dat is dan de keerzijde va Zuivelprodukten De vruchten van een warme periode plukt ook de zuivelindustrie. 24 juni tot 20 juli werd een goede duizend ton yoghurt, een achthonderd ton ka melk meer omgezet dan de overeenkom stige periode in 1958. In het tweede ki taal van dit jaar is aan karnemelk goede zesduizend ton meer in consu tie gebracht dan vorig jaar. En uiten is ook de consumptie van chocolademelk aanzienlijk gestegen. Ook de fabrieken van zonnebrandolie, De Peelbrand begint nu behalve een trieste zaak ook een attractie te worden Van heinde en ver is men gekomen om het sombere schouwspel gade te slaan Er staat nu een oppervlakte van 600 ha in brand. Het vuur woedt hoofdzakelijk onder de grond, hier en daar tot één a anderhalve meter diep. Overal uit de zwarte vlakte, waarop geen mens zich kan wagen, omdat hij tot aan de knieën in de hete grond zou wegzakken, stijgen donkere rookkolom men op. In het duister ziet men af en toe een gloed oplichten als een groepje berken, totaal verdroogd door de ondergrondse hitte, in vlammen schiet. Te blussen valt er niets. Het wachten is op de regen. Tussen Griendsveen en Helenaveen staat een partij turven van 30 miljoen stuks. Als de wind gaat draaien, zal het moeilijk zijD deze partij te redden. zonnebrillen en andere vakantie-artike len profiteren van de zonnige zomer en boeken flinke orders. En ten slotte is er nog een produkt waarnaar grote vraag is: het leiding water. Kan men in sommige delen van het land niet steeds ongelimi teerd aan die vraag voldoen, de Rot terdamse en Haagse bedrijven heb ben er het evenwel niet moeilijk mee. omdat de bronnen nooit leeg geraken. Soms levert het Haagse dunvaterleidingbedrijf een 80.000 kubieke meter per dag, een respec tabel getal, dat wordt bereikt als het èn warm èn wasdag is. Maar dat komt niet elke dag voor. Meestal schommelt het rond de 70.000 kubie ke meter. En naar gelang het koe ler wordt zakt dit cijfer drastisch. X vO x\0\ Amsterdammers geven overval op Noor toe De beide Amsterdamse mannen, de 22- jarige Y. T. en de 31-jarige H. van O. hebben gieteravond eindelijk bekend zon dagmorgen in de omgeving van Diemen de overval op de Noorse zeeman Bürchard te hebben gepleegd. Van het totaal bedrag van ongeveer 600 gulden, waaronder bui tenlands geld. dat zy de Noor afhandig maakten, heeft de politie niets terugge vonden. Laboratorium in Groningen voor kernfysica In Groningen is als onderdeel van de algehele vernieuwing van het natuur kundig laboratorium der rijksuniversiteit het kernfysisch laboratorium gereed ge komen. In dit laboratorium, dat onder leiding staat van prof. dr. H. Brinkman, is on der meer de grootste Van de Graaff- generator van Europa geplaatst en zijn bovendien verscheidene kleinere versnel lingsmachines voor het atoomkernonder zoek en een apparatuur voor isotopen scheiding opgesteld. Ook is er een afde ling kernspectrometrie ondergebracht die onder leiding staat van prof. dr. H. de Waard. Nieuwe ambtenaar bij burgerlijke stand LEIDSCHENDAM. - Wegens de toe neming vaD de werkzaamheden is het wenselijk het aantal ambtenaren van de burgerlijke stand te Leidsehendam met één uit te breiden. B. en W. stellen de raad voor een keus te maken uit de vol gende personen, de heren G. A. M. Wer ner, adjunct-commies A ter gemeente secretarie en W. A. J. Harteveld, adj.- commies B. ter gemeentesecretarie afd bevolking. meer kilometers uit een liter lengd. de manteltjes hebben dikwijls een split je op zij, de revere zijn tamelijk hoog en de kraag ie van fluweel. De mouwen zyn zevenachtste, de schouders breed. Merkwaardig is de sluiting, die' meestal alleen boven de taille is aan gebracht. De panden fladderen dus los. (Van onze moderedactrice) PARIJS, woensdagochtend "yELASQUEZ, de grote Spaanse schilder, heeft Carven dit jaar als peet van haar modelijn genomen. Deze Ligne Infante heeft ronde schouders, smalle getailleerde lijven, de lengte is ook hier toegenomen en grote zak ken zijn als garnering gebruikt. De tailleurs hebben soms schootjes van wel twintig centimeter, sommige zijn slechts vaag getailleerd en vallen sluik, de geklede tailleurs daarentegen zijn getailleerd en sommigen hebben zelfs weer de gebombeerde heupjes. Daarmee zou de mode van enkele jaren terug zijn weergekeerd en een gelukkige vindt ze nog voor een prikje in de uitverkoop! In de avondjaponnen kan de rijke Velas- quez-eti.il natuurlijk bot gevierd wor den. Prachtige rijke toiletten met lange, ruime ruisende rokken, majestueus van lijn. De kleuren van de collectie zijn voornamelijk bruin, paare, rood. Voor de tailleure: ruitjes in rood-beige er bruin-groen. Voor de avondjaponnen zwart, wit, lichtblauw en Lila. Kamt er ryk borduursel zijn de garnering er dan zijn er natuurlijk de fraaie gedra peerde japonnen! De indruk van de collectie als geheel mooi, maar wat saai. Echt gericht op de verkoopbaarheid en niet op de Iu6t iets sensationeels te brengen. De manitels waren ook hier bijizonder mooi en alle modellen echt draagbaar. Pierre Balmain Pierre Balmain. de man die ieder seizoen zyn Jolie Modame de France creëert, is ook al aangestoken door de Parijse rage voor saaie kleuren: bruin, bruin met een tikkeltje zwart, puur zwart Die kleuren zijn zo triest, dat ze beste model nog tot een oude besje6-| jurk maken. Wat zullen we een grauwe musjes worden als we straks allemaal in die degelijke sombere kleuren ver schijnen! De moderedactrices hebben hiervan een voorproefje gehad en zagen op den duur met moede ogen die Jolies Madames voorbijtrekken zonder een enkele emotie. Hoe anders was dat in de jaren van Fath en Dior, toen het was als zaten we op dynamiet by zo'n première! Jolie Madame de France i6 nu een coquette vrouw van even veertig, die o zo graag mee wil doen maar een minderwaardigheidscomplex heeft en bang is zich te jeugdig te kleden. De mantels met korte tot aan de elleboog vallende capes helpen deze indruk be vorderen. Jeugdig ©taan ze stellig Een ander model van Balmain ii Lotus. Deze lijn heeft brede schouders en buste en valt verder slank naar be neden. Voor deze modellen gebruikte Balmain dikwyis grove tweeds en tweeds met schotse ruiten. Al6 kleuren weer bruin, verder groen, inktpaare, roestachtig beige, zwart en grijs. Balmain heeft zijn tailleure radicaal ver- Pierre Balmain tooide zijn Jolie Madame de France met een ele gante turban van gedrapeerde jersey in zwart, kastanjekleur en beige. Ook al weer zoiet® gevaarlijks voor wat gevulde figuren, want dan is alle By de japonnen zitten de rondgeknipte ceintuurs net onder de natuurlijke plaats, ze waren vry smal en bijna steeds zwart. De avondjaponnen vielen of iets langer dan de middagtoiletjes, of reikten tot de enkel. Met instemming werd de terugkeer van de avondtail leurs (met nauwe rok) begroet. Chic, praktisch en mooi van lyn. Jacques Griffe De middeleeuwen of zoals Jacques Griffe zegt de gotiek heeft deze collectie ge ïnspireerd. Gelukkig maar vaag, want andere zou het te veel een verkleed- party worden Makkelijk draagbaar zijn deze modellen echter niet. Kazuifels, page-troubadour- en schoudermantels en japonnen zijn zeer spectaculair en ook wel mooi, maar moeilijk te dragen. De japonnen mei, zoal6 Griffe zegt, „een middeleeuwse kleine buste" heb ben rokken, die rond en wijd uitstaan Griffe heeft een soort „regeringsverkla ring" uitgegeven waarin we lezen: „dat ondanks hc( teruggevonden middel, de rokken 42 centimeter van de grond, de eenvoud van de japonnetjes en de ruime mantels, een enkel detail zoals de boogvormige halsuitsnijding, een lange fazantcnvcer op een hoed gesto ken, voldoende zyn om aan de atmos feer van de „cour d'amour" der middel eeuwse kastelen te herinneren". Maarvoor on6 nuchtere Hollandse verstand is die „cour d'amour" er een beetje met de haren bijgesleept. Al die toiletten, die bepaald allure hebben zijn weer kaneelkleurig, zwart, bronsgroen of moeterdkleur van grove wollen flanel en dikke wollen crêpe. Verder wordt er voornamelijk gewerkt met fluweel. Maar hoe over al die schoudercapes. bollende mouwen en brede schouders een normale mantel gedragen wordt is ons nog een raadsel. Nina Ricci Trahay, de jonge Belgische ontwerper van het hui6 Nina Riicci, heeft een collectie ontwerpen die dit keer zeer gecompli ceerd is met een gewilde elegance. De mantels en japonnen hebben meest wijde tot de elleboog reikende mouwen, een 60ort capemouwen, die de schou ders zeer schuin doen aflopen. Hoe dol de mode-ontwerpere het maken moge blyken uit de volgende verklaring Trahay: de mantels moeten van de als het ware ingeperste borstholte staan". Groter waanzin zal men zelden gehoord hebben! De tailleure hebben een lange schoot, dde van voren en-opzij klokvormig i6, idee voor positiekleding! Bij de avond japonnen vdel het op. dat de ontwerper de voorkeur had gegeven aan de lange nauwe rokken. Een collectie, die niet zonder oharme is, maar die ons alweer deed snakken naar zo'n eenvoudige aardige chemisierjurk, die nu in onge nade schijnt gevallen te zijn. Jean Des- ©es, de Grieks. Egyptisch, Amerikaanse cosmopolóet zal vandaag zijn collectie Subsidie De vraag of een subsidieregeling voor kerkenbouw ook voor bezinningshuizen van de humanisten zou moeten gelden is al meermalen opgeworpen. De studiecom missie van de (socialistische) Wiardi Beek- manstichting wil in de omschrijving van een eventuele regeling wel laten uitkomen, dat niet-godsdienstige genootschappen iets anders zyn dan kerken, maar zij heeft wel uitgesproken voorkeur om de subsidies voor kerken en humanisten bij dezelfde wet te regelen. Vanuit de christelijke politiek zal het toch wel moeilijk blijven mee te werken aan een opzet, waarbij on duidelijk zou worden dat de kerkgenoot schappen van een wezenlijk andere orde zijn dan een humanistische vereniging. Wel lijkt ons juist, dat ook voor humanis tische bezinningscentra de mogelijkheid wordt geschapen om voor een rijksbijdrage in aanmerking te komen. Het zou niet be vredigend zijn humanisten wel door hun belastingbiljet te laten meebetalen aan de financiering van katholieke en protestantse kerkgebouwen, maar hen zelf voor hun gebouwen van overheidshulp uit te sluiten. (De Volkskrant). Ver. Fondsenbezit wijzigt statuten en naam een op 7 augustus te houden bui tengewone vergadering zal het bestuur de N.V. Maatschappij tot exploitatie %'ereenigd fondsenbezit te 's-Graven- hage, aandeelhouders voorstellen de van februari 1924 daterende statuten aan te passen aan de sindsdien gewijzigde op- 'attingen, in het bijzonder met betrek king tot een beleggingsmaatschappij. De voornaamste voorgestelde wijzigin gen behelzen oa.. de wijziging van de van de vennootschap in N.V. Ver enigd Fondsenbezit Interfund met als ze tel Amsterdam, intrekking van de prefe- aandelen, de creatie van 50 priori teitsaandelen van f 50. waarvan de ver deling functioneel zal geschieden om con tinuïteit in de bedrijfsvoering te bevoiv deren, het bepalen van de nominale waar- an de gewone aandelen eveneens op f 50 en handhaving van het primaire di vidend op 5 pet. In de voorgestelde nieu we statuten komt 80 pet. van de over winst ter beschikking van aandeelhou ders. Volgens de huidige statuten is dit percentage 60 pet. De houders van priori teitsaandelen ontvangen nooit meer dan 6 pet. Het huidige maatschappelijke kapi- 1 van f 500.000 aan gewone aandelen f 125 aan preferente aandelen wordt verhoogd van f 5 min., verdeeld in 50 prioriteits- en 99550 gewone aandelen, beide groot f 50. Hiervan zijn geplaatst volgestort alle prioriteits- en 19550 >wone aandelen. Tevens zal de buitengewone vergade ring een nieuwe directeur moeten benoe- omdat de huidige ontslag heeft ge- ?n. Op de ingediende voordracht staat als nr. 1 vermeld drs. J. H. N. Zijlstra te Hilversum en ale nr. 2 R. A. baron Mackay te 's-Gravenhage. Voorts zullen aan aandeelhouders mededelingen worden gedaan over de uitgifte van no minaal f 500.000 nieuwe gewone aandelen (Vervolg van pagina 1) donesië zou kunnen verslechteren, men, volgens de heer Algra, zielig kun nen noemen als ze niet zo gevaarlijk en anti-nationaal was. Uitlatingen als deze betekenen koren op de propagandistische molen van Indonesië. Brede basis De c.h.-woordvoerder, mr. Vixseboxsc, knoopte aan zijn beschouwing over dil wetsontwerp een interessant politiek be toog vast, waarin hij de hoop uitsprak, ons land niet al te lang van een kabinet op brede basis verstoken zal blijven. Onmiddellijk voegde de bejaar de senator daar echter aan toe, dat een dergelijk kabinet in de huidige omstan digheden geen recht van bestaan heeft, gezien dc meningsverschillen, die reeds onder het laatste kabinet-Drees tussen de socialisten en de grote partijen zijn ontstaan op een belangrijk punt onze nationale defensie. De P.v.d.A. grijpt deze wijziging van de Dienstplicht wet aan om onze defensie, zoals die ten aanzien van buiten de N.A.V.O. gelegen gebieden wordt gevoerd, te doorkruisei Dit was ook de achtergrond van ta< amendenient-Wierda. Dit beoogde niets anders dan de verdediging van Nieuw- Guinea te frustreren. Gezien dit gemis aan eensgezindheid over onze defensie, had het brede-basis-kabinet van dr. Drees geen reden van bestaan meer. De Gou vond het niet zo r-president De Quay regerings' De K.V.P.-e gelukkig, dat tijdens de debatten I klaring verband heeft gelegd tussen de wijziging van de Dienstplichtwet politieke omstandigheden Deze spreker verlangde van minister Van den Bergh de toezegging, dat in de eerste plaats vrijwilligers voor uitzending in aanmer king zullen komen en dat met de belan gen van studerenden rekening zal wor- Cornplete uitrusting den gehouden. Verder verzocht de heer De Gou de minister beide Kamers der Staten-Generaal zo snel mogelijk over eventuele uitzendingsplannen in te lich ten. De heer Van Riel (lib.) kwam nog even terug op de verklaring, die oud- minister Suurhoff destijds bij de behan deling van dit wetsontwerp in de Twee de Kamer heeft afgelegd. De inhoud van deze verklaring besprekend merkte de heer Van Riel o.m. op, dat in een geor ganiseerde staat een nationale meerder heid haar wil kan opleggen aan een min derheid, die men onnationaal kan noe men wanneer zij zich niet voegt naar de meerderheid. Dit geldt ook voor het Nieuw-Guinea-beleid dat door de meer derheid van ons volk gesteund wordt. De heer Van Riel meende, dat er thans een nieuwe antithese aan het groeien is. Hij sprak de hoop uit, dat daarvoor een oplossing gevonden zal worden. Minister De minister van defensie, S. J. van den Bergh, had weinig toe te voegen aan de voortreffelijke verdediging van dit wetsontwerp door de woordvoerders van de regeringspartijen. Hij sloot zich aan bij de opmerking van de heer Algra (a.r.), dat de verdediging van Neder lands Nieuw-Guinea een belang van de Nederlandse staat is. De Nederlandse weermacht heeft de plicht dit rijksdeel te verdedigen. De minister wilde graag beloven, dat er zoveel mogelijk naar ge streefd zal worden eenheden van vrij- illigers bij voorrang voor uitbending i aanmerking te doen komen. Daarbij doen zich echter wel enkele technische •Rijkheden voor. Ook zal zoveel mo gelijk met gewetensbezwaren en studie redenen rekening worden gehouden. De ninister hoopte over enige weken het apport van de commissie Van Voorst tot Voorst over de diensttijdverkorting op zijn bureau te vinden. Voorts beloof de hij alle daarvoor in aanmerking ko mende parlementaire personen en com- issies tijdig over eventuele uitzendings- annen in te lichten. Vermelding verdient nog, dat de heer i "t Veld (soc.) in zijn repliek zich eni germate distantieerde van het amende- •Wierda. Hij meende althans, dat de termijn van drie weken eventueel be kort zou kunnen worden en dat publi- De Eerste Kamer heeft zich gistermid dag ok nog z.h.s. akkoord verklaard met het wetsontwerp tot uitbreiding van het aantal verkoopplaatsen van diepvries- nvec. Nadat hierover enige minuten gediscussieerd is de Senaat voor ze- weken op reces gegaan. Voorzitter Jonkman deelde mee, dat de Kamer niet de derde dinsdag in september bij- zal worden geroepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5