Oranjeboom Dorpsplein in Wassenaar met afbraak bedreigd Fleurige verrassing voor jonge moeders in Leiden Afscheidsavond voor de scheidende wethouder Piet van Egmoncl aan het orgel te Noordwij k-Bimien NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 29 JULI 1959 Moet alle romantiek verdwijnen RIJNSBURG Padvinders-ouders op bezoek in Driebergen WASSENAAR Er heerst verontrusting in de harten van veel Wasse-- naarders. De oorzaak hiervan is het voorstel van burgemeester en wethou ders om het historische en vertrouwde dorpsplein bij de eeuwenoudf Hervormde kerk te verminken. Zeker, het plan opgesteld door de stedebouwkundige prof. ir. Froger bevat vele punten die een belang rijke verbetering inhouden voor het centrum van het dorp. Een onderdeel van het plan is echter het vergroten van het Plein. Dit gaat ten koste van twee rijtjes huizen en de zware kastanjebomen. Men kan twisten over de historische waarde van deze huizen. Maar wat vooral verloren zal gaan is de sfeer die van dit dorpspleintje uitgaat. Er zullen heel wat dorpen zijn, senaar benijden om dit pleintj iets eigens van Wassenaar geworden. Het pleintje is tijdens een ptoci eeuwen ?o met het dorp vergroeid, dat. zowel het dorp zelf als talrijke inwoner die. gevoel voor sfeer hebben, dit rustigi ïibekje niet kunnen ontberen. Het rijtje huizen van de Hervormdi kerk tot het begin van de Berkheistraat zal moeten verdwijnen alsmede dat de zijde van „Het Wapen van Wasseni als de vertegenwoordigers van de W naarse bevolking in de gemeenteraad daarmee akkoord gaan ten minste. Als dit netelige- probleem aan de orde wordt ge steld, zullen termen worden gebruikt als: doorbraak, verruiming, noodzakelijk voor de verdere ontwikkeling, toenemend ver keer en parkeerruimte, Maar, afgezien van al deze rationele argumenten, is daar nog het gevoelselement, Heeft men dat. zo vragen velen zich af, bij het lanceren van het plan, niét radicaal over het hoofd Wam wat houdt men over, als de oude bomen worden omgehakt en een aantal huizen wordt afgebroken? Een plein dat zeker drie keer zo groot is met een pracht gelegenheid voor de automobilisten om er hun auto „kwijt te raken". Daarmee is ogenschijnlijk iets ge wonnen, echter veel meer verloren. Want het pleintje zal een plein zijn geworden. De verhoudingen zullen zijn scheefgetrok ken. De intieme beslotenheid zal verloren zijn. Een rustpunt in een razende wereld zal zijn kapot gemaakt. Het enige stukje oud-Wassenaar zal zijn verdwenen. Er zullen stemmen opgaan, die beweren dat een moderne tijd zijn eisen en zijn offers stelt. Dezelfde stemmen hebbed zich verheven toen de plannen tot het dempen van de grachten in Amsterdam en Alkmaar in het geding waren, Te elfder ure is men in deze steden ten andere gedachten gekomen, Uitsluitend door gevoelselementen, omdat zowel Am sterdam als Alkmaar zonder hun grach ten niet meer zich zelf zullen gijn? Aller minst, Tevens liet men zijn gezond ver stand werken. Het is in de stedebouwkun dige wereld al een overwonnen stand punt, dat het ontsluiten van oude dorps- of stadskernen baat zou brengen aan het verkeer en aap de winkeliers. Thans is men van oordeel dat het con serveren van die oude kernen de voor keur verdient. Dc vertrouwde sfeer blijft behouden. Bij doorbraken is het verkeer slechts tijdelijk gebaat, want na een ze kere periode zal het aantal molorvoertui gen zoveel zijn toegenomen, dat men In feite al weer aan een volgende „door braak" zou moeten denken. Winkeliers dié het toejuichen als de klanten met de auto voor de winkel kun nen komen, dienen te bedenken, dat er meer auto's dan parkeergelegenheid zal zijn. Bovendien verkiest het winkelend publiek een straat ndelen een gevaarlijke bezigheid wordt. Niet voor niets zijn enige Haagse winkelstraten overdag voor alle verkeer verboden. Wat weg zou moeten Wassenaar wordt nu in de verleiding gebracht modern te gaan doen, doch in feite ouderwets. Dit moet gaan ten koste LEIDERDORP Winst voor D.K.D. Gjsteravopd is in het Leidardorpse zwembad een waterpolowedatrijd gespeeld tussen De Kleine Does en Boskoop. De Leiderdorpers wonnen met 20. De doel punten waren van W. Heykoop en F. van Proosdij. DKD heeft nu alle wed strijden van de competitie kring Gouwe- Rijnstreek gespeeld met als resultaat vijfmaal verlies, viermaal winst en één gelijkspel. Een goed resultaat voor een club, die voor het eerst meespeelt. De tegenstanders waren: AZC Alphen, BZC Bergambacht, OZC Oude Wetering, DONK Gouda en Boskoop. Als het wintert, (jaat het Was$e- naarse dorpspleintje niet schuil onder het dikke bladerendak van de oude kastanjebomen. Dan laat de romantiek ran dit hoek je zich het besté vangen op de gevoelige plaat. Dit 'rijtje hui zen zal o.a. moeten wordén afge broken, als het kom-plan onge wijzigd wordt aangenomen. Op de foto ziet men de meer dan 200 jaar oude schilderswerkplaats. Geen architectonisch wonder, wel een knus huisje dat bij draagt tot de sfeer van het Plein. kerkje. Maar alle tezamen vormen toch een karakteristieke omsluiting het oude pleintje met de pomp in midden en waar gelukkig slechts een be perkte gelegenheid tot parkeren is. Restaureren Het zijn niet alleen de echte Wassenaar- ders die dit'schilderachtige hoekje weten te waarderen. Dit pleintje kan met recht worden gebruikt als een trekpleister voor bezoekers van buiten het dorp. Het vormt één geheel met de Langstraat waar het zo gezellig winkelen is. Veeleer zou het aan beveling verdienen ds eenvoudige schoon heid van dit karakteristieke plekje Was senaar te vergroten door enige vakkun-' dige restauraties, waardoor de verrassing die op dit pleintje geraken Een grote groep ouders van de padvin ders van de Rodolphheiimgroep te Rijns burg vertrok gistermorgen vroeg naar het kamp te Driebergen, waar hun zoons een week vakantie doorbrengen. Om 10 uur arriveerde men bij de ingang van heit kamp, waar de, jeugd een welkomstlied zong, speciaal voor deze ouderdag ge maakt De akela sprak bij de koffie een begroetingswoord. Verder was de dag precies als de andere kampdagen, zodat de ouders iets konden meebeleven vap de spelen, de wandelingen in de bossep en de kampmaaltijden. Na het avondeten sprak één der ouders. Hij dankte de leiding voor de goede zor gen. Vorig jaar tobde de padvinderij ,in Rijns'burg met gebrek aan ruimte, maar dat probleem is met de opening van het troephuis aan de Vatkenburgerweg opge lost. Nu is er echter voor de verkenners een leider nodig. En dan kunnen ei veel mee jongens lid worden van d weging van Baden Powell. Dat kan hun vorming ten goede komen. Nadat m het wel en wee van de Rijnsburgse pad vinderij had besproken, zetten de oud koers naar Rijnsburg De jongens blijven nog in Driebergen.. Bouw nieuw „Avondzon" is thans gegund De hiervoor samenwerkende architec tenbureaus Kraan en Van Nieuwkoop te Oegstgeest. Van Donkelaar te Bodegra ven en Vroinan te Woerden, hebben het bouwen van een bejaardentehuis as Smidstraat namens het bestuur va stichting Avondzon gegund aan de laag ste inschrijfster van de op io juni ge houden aanbesteding, de N.V. Aanne- mingsmaalschappij voorheen J. M. Strü- land te Uithoorn. De aanncmingssom be draagt 655.000. Maxwell Land Grant. Desgevraagd heeft de directie in de jaarvergadering mede gedeeld dat het in de bedoeling ligt in vervolg 'n interim-dividend en een slot- dividend uit Ie keren. De belangen Amerika omvatten nog 10.739 acres land in" Baldy Mountain. Er is in het ni boekjaar geen land verkocht. De w is gestegen tot 15 a 20 dollar per acr jaarstukken werden goedgekeurd. In de Zijtak te Nieuw-Amsterdam ia gistermiddag de tweejarige Dini Hoogen- berg verdronken, Het kind is vermoede lijk spelenderwijs in het kanaal geraakt, Chr.-Hist. Unie RIJNSBURG O AAMHORIGHEID is in de wel gegroeide doch toch altijd nog vrij be- perkte Rijnsburgse gemeenschap geen vaag begrip- Een blijk daarvan was niet alleen dat de C.H.U./C.H.J.G. aan de heer G. D. v. d. Vijver, ge durende 28 jaar de onbetwiste leider van de afdeling Rijnsburg der C.H.U., een afscheidsavond aanbood aan de scheidende wethouder, maar meer nog de manier waarop dat gebeurde. Want ondanks de vele dankwoorden en de opvoering van een luchtig toneelstuk viel een ernstige ondertoon te herkennen gedurende de gehele bijeenkomst, een ernst die het duidelijkst werd beseft bij een gevoelvolle slottoespraak van, de heer Van der Vijver. Men realiseerde zich, dat een man, die aan het eind van een goede publieke carrière kan zeggen: ,-,het is in wezen toch al ijdelheid" een wijs man moet zijn wiens afscheid een groot verlies betekent. HILLEGOM Ready weer in bezit Oranje-Nassan-beker Onder grote belangstelling heeft op de gemeentelijke tennisbaan het jaarlijkse toernooi plaats gehad van de tannlsclubs H.T.C. en Ready om de Orapje-Nassau- beker. Na een spannende strijd slaagde Ready erin. voor de tweede achtereen volgende maal de beker in da wacht te slepen. De totale uitslag was 64. De ge detailleerde uitslagen: Dames enkelspel: H, van Koeveringe (H.TC.)An Dorre- stein (Ready) 2—6 en 3—6; mevrouw M Scholten (H.T.C,)An Vink (Ready) 2-6 en 1—6; C. Hofkes (H.T.C.)—Jos Huiskas (Ready) 6—2 en 6—0. Dames dubbelspe.1: mevrou" Bosma en Gon Lommerse (H.T.C.)—Gr. Lommerse m Rie Vink (Ready) 7—5, 3—6 en 6—4; nevrouw Van Dijk en H, van Koeverin ge (H.T.C.)An Lips en An Vink (Ready) 7-*—5, 3—6 en 0—6. Heren dubbelspal: Gon Lommerse en C. an Dijk (H.T.C Riet Vink en J. Punt (Ready) 3—6, 75 en 46; mevrouw Bos- a en B. Philippo (H.T.C.)—Greet Lom- erse en L. Kalkers (Ready) 46 en 36 Later op de dag werden in restaurant Treslong de prijzen uitgereikt. De vice- voorzitter van H.T C., de heer A. Sohreu- der, feliciteerde Ready met de verdiende zege, Hij overhandigde de wisselbeker aan de voorzitter van Ready, de heer J. Th. M. Punt. Van weerskanten prees men de goede verstandhouding tussen de bei de verenigingen en men sprak de wens uit. dat de jaarlijkse ontmoeting nog vele malen zal worden geprolongeerd. Wan neer echter Ready volgend jaar de beker weer wipt, komt die definitief in het be zit van de Ready-spelers. De heer K. Zandbergen, die de heer Van der Vijver als wethouder opvolgde, had de leiding. Deze stelde, na op de ge bruikelijke wijze te hebben geopend, dat de waardering voor de scheidende houder wel speciaal in de kring va CHU aanwezig is. Er was een bijzonder doorzettingsvermogen voor nodig or reeds op 13-jarige leeftijd in het volle leven te zijn geplaatst, niet alleen op het maatschappelijke, maar ook op het pu blieke terrein in Rijnsburg zulk eer vooraanstaande plaats te gaan innemen Bij de aanvaarding van uw wethouder schap, aldus de heer Zandbergen, viel ei wel het een en ander op te knappen, Kort kwamen de wereldcrises, in de an een ongekende economische depressie en een vernietigende oorlog, Ook tijdens dit laatste debacle der mens heid bleef u op uw post, ondanks veel kritiek. Het is niet te zeggen, hoeveel leed Rijnsburg is bespaard gebleven loor het aanblijven van de wethouder. Er kwam veel tot stand Na de oorlog kwam men financieel op fluweel te zitten. Op sociaal-economisch terrein bleven de moeilijkheden echter groot; de recreatiemogel)jkheden waren te beperkt, de woningnood was hoog ge stegen en daarnaast nog een nijpend ge brek aan goede tuingrond. Ondanks dat kwam er veel tot stand. Als voorbeelden daarvan noemde de heer Zandbergen dc brandweerkazerne, het sportterrein, de bouw van arbeiders- en middenstands woningen en het stichten van nieuwe scholen. Van uw principe, „Wanneer bouwen, dan goed", plukken wü thans de vruchten. De heer Zandbergen vond het jammer, dat de heer Van der Vijver de bouw van een nieuw raadhuis in zijn functie van wethouder niet meer zal meemaken. Het was typerend voor uw beleid, dat ook uw politieke tegenstanders uw in zicht en kennis prezen In dit verband merkte spreker ook op. dat de heer Van der Vijver altijd heeft gepleit voor sa menwerking waar dat mogelijk was en in eigen kring voor verdraagzaamheid en vergevingsgezindheid. Daaraan is het voor een groot deel te danken, dat er momenteel op enkele terreinen samen werking is; wij willen in dat opzioht gaarne uw voetsporen drukken Aan het slot van zijn toespraak zei de heer Zandbergen; zonder u af te vragen, hoe groot de moeilijkheden wel waren, hebt u gezaaid, waar u dat nodig vond te doen, een voorbeeld voor oud en jong! Hij bond de heer Var) der Vijver een fraaie tafelaansteker aan Namens de nropagandacommissle voer de de heer C. Leeuwenburg het woord, waarna de voorzitter van de christeliik historische jongerengroep, de heer W Leeuwenburg, een paar langspeelplaten aanbood. Huisgezin In zijn beantwoordingstoespraak zei de heer Van der Vijver, dat het afscheid nemen hem zwaar viel. na een zo lange periode meebesturen. De laatste tijd ech ter dreigde dit besturen te ontaarden in het uitvoeren van van boven opgelegde maatregelen. Hij vergeleek de gemeente met een huisgezin; als er meer besteed dan ingebracht wordt, gaat het fout, De moderne inzichten zijn anders gericht, maar hij kon daaraan naar eer en gewe ten niet meedoen. Met betrekking tot de verhouding t,o.v. andere politieke groeperingen in ons dorp, merkte de heer Van der Vijver op, dat men vroeger fel tegenover elkaar stond. Thans beseffen we gelukkig, dat deze houding fout. is geweest. Hij hoopte, dat de bestaande samenwerking nog zal groeien. Tot slot bedankte de scheidende wet houder voor de goede woorden en wenste hij de nieuwe wethouder en de raads leden voorzichtigheid en wijsheid toe. Êen groep jongeren uit de CHJG voer de een klucht in twee bedrijven op, ge- tiield: „Naatje wil trouwen". Tussen de bedrijven door werden verversingen aan geboden. Bibliotheek Vanavond en morgenavond tussen zeven en negen uur is er gelegenheid boeken terug te brengen in de zaal achter Con cordia daar de Gereformeerde bibliotheek in augustus is' gesloten. Vierdaagse $er1geant B. A. Kralt heeft de vier-| daagse uitgelopen als enige Rijnsburger. I Opnieuw met goud bekroond!" Laagvliegers boven strand Canadezen zijn de schuldigen Naar aanleiding van klachten over laag vliegen door straalvliegtuigen boven het strand tussen Hoek van Holland en Kat wijk op zondag 26 juli, deelt de lucht machtstaf mede, dat het hier straaljagers betrof van de Canadese luchtmacht, ge stationeerd in West-Europa. Terzake is reeds contact met de Canadese autoritei ten opgenomen, die op korte termijn maat regelen tegen de betrokken vliegers zullen De aandacht wordt er nog eens op gc- -estigd, dat de operationele straalvlieg- uigen van de Nederlandse luchtmacht des zondags niet oefenen en du6 .niet) aan sprakelijk kunnen worden gesteld voor laag vliegen en andere verstoringen van De stichting „Orgelcentrum", op gericht in 1958 en haar centrum heb bend in Krimpen aan de Lek, orga niseert als. de zomer in zicht komt, een respectabele reeks orgelconcer ten door het héle land. Zo kon gisteravond in de grote kerk van Noordwijk-Binnen - de Amsterdamse organist Piet van Egmohd beluiste- Onder de talrijke aanwezigen waren vele jongeren, wat verheu gend mag worden genoemd, want het bewijst het tegendeel van de mening als zou bij de jonge generatie in deze Behalve de bruidsparen wcw* den deze bloemenweek in Lei den ook de jonge moeders met een feestelijke ruiker bedacht. Vanmorgen heeft mepr, Kralt uit Rijnsburg een rondgang over de kraarnafdeling aan het academisch ziekenhuis gemaakt om de blijdschap en het geluk van tal van moedertjes extra luister bij te metten, Hier staat mevrouw Kralt aan het bed gun mevrouw L. ft. Looijes tij ti de Jager Uit Katwijk. De kleine Ilona Jplunda heeft het nog niet zo in de gaten, maar de moeder is blij oer rast. Foto N. van der Horst tijd geen belangstelling meer voor dergelijke muziek bestaan. Het programma begon nu eens met de j fuga in C-d-ur van Dietrich Buxtehude. i De composities van daze voorloper van J. S. Bach kenmerken zich door een bij zondere vormschoonheid. De organist gaf van dit werk een goede interpretatie, waarbij ook de klankkleur duidelijk uit- j kwam. Het Concerto van Bach behoort tot de werken uit de Weiroar-tijd. Piet van Eg- mond liet de parelende techniek van het I eerste deel en de stille devotie in het schone Grave volledig tot hun recht ko- men. Hij wist de mogelijkheden van het prachtige Noordwijk-se orgel geheel te be nutten. Het bes-dur-coneeït van G. F. HSndel bekoorde sterk, vooral het An dante, dat majestueus werd gespeeld, Mendelssohn en Boélman gaven aan dit I programma een romantisch aspect. De tweede sonate van de eerste kreeg een i strakke vertolking met consequent vol- I gehouden ritme. Het Prière van de Suite Gothique van Boëlman, 'n dankbare en populair blijvende compositie, ontroerde door zijn oorspronkelijke soberheid. Da organist besloot het concert met zijn traditioneel geworden improvisatie, j Daarin toont hij zich een meesier, Meestal gebeurt dit op een thema, maar ook wel naar een geheel vrije vorm. Gisteravond i hoorden wij een thema, dat, canonisoh, de vorm aannam van een trio en later fu- gatiseh werd. Met elan en een rijke mate van fantasie bouwde Van Egmond hier- aan, waarbij hij herinneringen opriep aan César Franck. Z'n improvisatie cul mineerde in een grootse parafrase op het gezang „Blijf bij mij, Heer". Een indrukwekkend slot van een con- veilen zullen zeggen, dat genoten hebben. NOORDW IJKFMUOVT Jaarvergadering V.V-S.B. In de gisteravond in hotel Van der Geest gehouden jaarvergadering van de V.V.S.B. is de heer W. H. Oostdam, Kerkstraat 64b, met algemene stemmen tot voorzitter gekozen. Da heer Jeukens had zich niet herkiesbaar gesteld, Hem werd het erelidmaatschap aangeboden. Ook de bestuursleden Heemskerk en Doeswijk viel deze eer te beurt. Gekozen werden de heren J. de Jong en W. Kales. Contactorgaan van de Ned. Symfonieorkesten De besturen van de Nederlandse cym- fonie-orkpsten hebben besloten het op 2 juni 1954 in het léven geroepen contact orgaan van directeuren en administra- :urs van Nederlandse symfonie-orkeg- m, om te zetten in een contactorgaan an Nederlandse symfonie-orkesten, In dit contactorgaan zijn vertegenwoor digd de gesubsidieerde symfonie-orkes ten, als mede de Ned. Radio Unie. Voorlopig zal als voorzitter optreden dr. R. Leopold, Oranjelaan 15, Wassenaar en als secretaris-penningmeester ir. K. L. C. Bonman, Als wnd. voorzitter en wnd. secretaris-penningmeester zijn resp. aan gewezen W Brederpde. directeur van het Residentie-Qrkest en j M. M. Tendjjck, directeur-administrateur van het Bra bants Orkest. Het spretariaat js gevestigd ten kan toren van het Brabants Orkest, Juliang» plein 13, 's-Hertogènbosch.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4