Chief Whip Blijde bloemenstoet trok door feestelijk drukke Sleutelstad Clown en spook, nar en professor in één rij op fcden Leidenaars maken beste beurt in Toer der Y.N. De vervanging van tram door bus NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 29 JULI 1959 Leids kindercorso maakte verzorgde indruk TAE SPANNING van een verwachtingsvolle dag bereikte een hoogtepunt toen gisteravond half acht op de Kaasmarkt het startsein werd ge geven. Langzaam zette de stoet zich in beweging, een lange stoet„ een blijde stoet van opgetogen kinderendie hun feestelijk versierde voertuigen ols in triomf met zich voerden tussen schier onafzienbare, dikke hagen van toeschouwers door. „Ha, die Max", werd er geroepen. „Kijk, daar heb je Ingrid ook". Een de corso-deelnemertjes, vaak in fantasierijke vermom mingen, wisten niet waar ze kijken moesten. Een clown sprong dartel in het rond, een eng wit spook scheen over de Haarlemmerstraat te zweven en van de praalwagens lachten en wuifden lieftallige meiskes als volleerde bloemenkoninginnen. Het Leidse kindercorso 1959 stak gun stig af bij dat van vorig jaar. Er leken wat minder deelnemers te zijn, maar de versieringen waren aanmerkelijk beter i afgewerkt. De deskundige voorlichting heeft vruchten afgeworpen. Men had er echt veel werk van gemaakt. Tot de kleinste poppenwagen toe was alles Agenda voor Leiden Woensdag Pieterskerk, 7.30 tot 8 uur: avondgebed. Trompstraat, 8 uur: evangelisatiebij- eenkomst Baptisten Gemeente. Leidse Hout, 7 uur: concours hippique ter gelegenheid van de Bloemenweek Rijnsburg—Leiden. Donderdag Herengracht 26, 10.30 uur: aandeelhou dersvergadering voorheen J. C. Zaalberg en Zonen. Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 uur: gelegen heid tot meditatie en gebed. Vrüdag Bloemen-wandelmarsen, vertrek 2 uur voor kinderen, 6 uur voor volwassenen Zaterdag 2 uur: vertrek Bloemencorso Rijnsburg - Leiden van Rijnsburg naar Leiden. Kantine diaconessenhuis, 3 tot 5 uur: afscheidsreceptie ir. J. J. G. van Hoek- Jan van Houtkade, 730 uur: vertrek avondcorso. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Films Casino (230, 7 en 9.15 uur): Und Abends in die Scala (alle leeftijden); donderdag: Paradijs onder de horizon. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Grafin Mariza (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Vrijheren van het woud (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Tarzan In New-York (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De hond van de Baskervilles (14 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal t Het Nederlandse Portret tot 31 augustus Prentenkabinet: grafische kunst van Nono Reinhold e.a (tot en met 15 augus tu.» Museum van Volkenkunde, dagelijks tot 5 uur: tentoonstelling over de Zuid tee (tot en met 3 oktober). smaakvol versierd. Niet overdadig, maar een toefje hier en een toefje daar kun nen wonderen doen als de juiste kleu rencombinaties maar worden gekozen en er oog voor compositie is. Zouden er op de maan ook zo veel bloemen groeien? Ja, dat moet nog maar worden afge wacht. Groenoord had in elk geval een leuke wagen met ras echte maanmannetjes. van Neerlands roem. Achtereenvol gens een draaiende molen, een heuse Rembrandt, een leuke „stand" Delfts blauw omringd door kleuters met blauwe strikjes. Morschkwartier, dat een tweede prijs behaalde, bracht het Zwaan kleef aan, tot werkelijkheid. Achter de zwaan aan draafde broe derlijk hand-in-hand een uiteenlo pend gezelschap: een kok, een hoog leraar, een verpleegster en een boer. Met de Petrusparochie (vierde prijs), Muziek Jong K. en G-, De kleine Burcht en Kunst en Genoegen zorgden voor de mu zikale noot. Vlak achter het eerste mu ziekkorps volgde Herensingels vakantie vreugd, een vrolijk beeld van het-er-eens- uit-zijn, dat zich een eerste prijs zag toe bedeeld. Een tweede prijs was voor De drie Gratiën en een derde voor Zeg het Foto's kindercorso Nvan der Horst met Bloemen, een groep, die liet zien bij welke gelegenheden al niet bloemen een tolk kunnen zijn: verloving, huwelijk, moederdag, verjaardag en jubileum. De bruidegom van „het huwelijk" stapte dapper voorwaarts, slechts een weinig benauwd door de vadermoor der, die mannen op het huwelijkspad in vroeger dagen als een wreed stuk elastiek om de hals placht te knellen. Zijn oren hielden de zwierige hoge hoed net boven zijn ogen en zo was hij in de gelegenheid telkenmale te dere blikken te werpen op zijn jonge bruid. Feeën, cowboys, levende padde stoelen rood met witte stippen elfjes, narren, boertjes en boerinne tjes waren er in uiteenlopende ver schijningsvormen. Na de verkeers agenten van Zuiderkwartier kwam Hollands Glorie, een manifestatie Noorderkwartier (tweede prijs), Rond om de Watertoren (eerste prijs) en Groenoord (derde prijs) was het eind van het corso daar. Rondom de Water toren deed het bijzonder leuk met sprookje van Sneeuwwitje, waarvan teren al een foto in de krant heeft ge staan, en Groenoord had op zijn wagen een zilverkleurige raket, waarbij men zich afvroeg, of er op de maan ook zo veel bloemen groeien. Zo was de optocht dus voorbij, voordat men er goed en wel erg in had. De bloemen waren mooi, de ver kleedpartijen deden het goed, maar het mooist van alles waren toch weer de schoongeboende kindersnuitjes, die glommen van plezier en voldoe ning. Die kostelijke bloementocht door een feestelijk drukke stad zul len de kinderen zich nog lang her inneren. „Kijkrace" door de Lakenhal In het stedelijk museum „De La kenhal" zullen in de maand augustus elke morgen van 10 tot 12 uur kin deren van ongeveer 12 jaar een „kijk race" kunnen doen. Deze „kijkrace" houdt in, dat elk kind een formulier krijgt, waarop vragen staan, die te beantwoorden zijn door in het mu seum goed rond te snuffelen. Door een serie van 6 Van dergelijke for mulieren goed in te vullen wordt medegedongen naar een prijs. In het zijspan van deze politie- Kinschot en wethouder Jonge man zit de eerste Leidse vrouwe- leen, die op het bordes van het lijke agent. Burgemeester Van stadhuis stonden, zullen haar ook wel hebben gezien. AAN DE FINISH van de Toer der Verenigde Naties in Amersfoort mocht de Leidenaar W. Zaalberg als eerste de stad intrekken. Dit had hij ver diend door het winnen van de dagsprint onderweg. In een fel gevecht met de Utrechtse melkbrigadier W. Richters trok Wim uit Leiden aan het lahgste eind. Hij had voordien reeds een andere Leidenaar, Rob Faber, uitgeschakeld. Van de Leidse North State-ploeg kwam Han van der Zwet het best voor de dag door pas in de vierde ronde te worden uitgeschakeld, 's Morgens was men uit Zwolle in vrij straf tempo op Harderwijk aange gaan. Halverwege liet Ome Joop een tijdrit houden, maar de aankomst jury raakte in de war, zodat deze rit werd geschrapt. Na twaalven deed men het wat ka aan. Op een doodlopende weg werd ge stopt, om twee aan twee te sprinten. Dat de Leidenaars in spanning verkeerden, toen Zaalberg rit na rit won, laat zich begrijpen. In de finale liet hij zien, dalt hij niet voor niets een van de beste ren ners uit de Leidse Jeugdtoer is. Hij dwong Richters de kop op en toen deze weg- spurtte, zat hij gelijk aan zijn wiel en kwam met ruime voorsprong langs hem heen over de streep. Er heerste grote vreugde bij de Leidenaars. „Ik heb geen schouder meer over"-, zo zei Wim teen hij verslag uitbracht. Kopman Ook op andere wijze werden er resul taten geboekt. In het algemeen klasse ment heeft Reanier Gijzenij, de kopman Leiden 2, een goede zevende plaats. Hieruit blijkt, dalt hij zijn taak goed ver- Burgerlijke stand van Leiden GEBORENMarijike Carla, d v J Roelofs en W Blorrwliet; Pieter Jacob, z v J Meijrvogel en P van der Bent; Theodora Catharina Maria, d v T P Mourits en M C Marcelis; Hona Jolan- da, d v A Looijestijn en L H de Jager; Edward John, z v J A C van der Horst en P J M de Wit. GEHUWD: M van Welsum en I A A Gravesteijn. OVERLEDEN: J J M van Lieshout, 74 jr, weduwe v H F Fiolet. F abrieksgeheim verkocht De Alkmaanse rechtbank heeft de 25- jarige plasticbëwerker G. N. uit Heiloo wegens diefstal en verkoop van een fa brieksgeheim veroordeeld -tot f 150 boete of dertig dagen hechtenis. De eis was een jaar gevangenisstraf. Met de meest uiteenlopende voertuigen werd aan het kin dercorso deelgenomenrace karren, fietsen, autosteps en er was ook een haringwagen met een luid zijn waren aanprijzen de verkoper achter het stuur. Maar voor de jongste meisjes was de poppewagen favoriet. Men zag ze in allerlei soorten en er reed er zelfs een mee met een echt kleintje erin. Over de vervanging van de tram door bussen in Leiden en omgeving (waar over wij al uitvoerige publikaties heb ben gedaan), schrijft het Maandblad var de N.Z.H. in zijn editie van vandaag het volgende. 1. De tramdiensten Leiden-Katwijk LeidenNoordwijk, alsmede de stadsdienst te Leiden, worden met ingang van de winterdienst i960 door buslijnen vervangen. De minister van verkeer en waterstaat heeft het verzoek daartoe in behandeling. 2. Ten behoeve van de busexploitatie op genoemde verbindingen zijn bij de Leylandfabrieken twintig chassis besteld voor bussen met 47 zitplaat sen en elf chassis voor bussen met dertig zitplaatsen. 3. De tramdienst Leiden—Den Haag wordt in de loop van 1961 gestaakt. De vervanging van de tramdienst door een busverbinding is afhanke lijk van het gereedkomen van het viaduct over de Lammenschansweg in de spoorbaan Leiden—Utrecht. 4. Met de geleidelijke toepassing van de uit de reorganisatie voortvloeien de personeelsmutaties wordt een be gin gemaakt. Leidenaar ontvanger van Zierikzee In de gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester gehouden vergadering van de gemeente raad van Zierikzee is tot gemeente-ont vanger benoemd de heer G. J. Dijkstra, adjunct-administratief ambtenaar, tevens deurwaarder der plaatselijke belastingen te Leiden. De heer Dijkstra diie negen stmmen van de twaalf kreeg zal 1 nov. zijn nieuwe functie aanvaarden. Burge meester en wethouders hadden uit 32 sol licitanten vijf ter kennismaking naar Schouwen laten komen. Uit deze vijf werd een dubbeltal gesteld, waarbij de heer R van der Veen; waarnemend gemeente ontvanger van Dantumadeel. nummer twee werd geplaatst. Hij kreeg gisteren drie stemmen. De heer Dijkstra volgt de heer M. Wie- ringa op. die is benoemd tot griffier van het grootwa terschap Schouwen-Duive- Indien u de krant eens niet mocht ontvangen, kunt u tussen 6 en 7 u. 's avonds onze klachten- dienst bellentelefoon uo. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst te zijn. Directie N.L.C. Geslaagd tekenen M.O. Dr. Jorissen overleden oud is in Leiden dr. W. P. Jorissen overleden, oud-lector in de anorgannsohe chemie aan de Leidse universiteit, mede-oprichter en vele jaren vice-voorzitter van de Ned. Chemische Vereniging en hoofdredacteur van het Chemisch Jaarboekje en het Chemisch migimg. Zijn 1908 tot 1940 werd in Amsterdam ge- de gemeentelijke universiteit aldaar. Hij was ridder i Orde van de Ned. Leeuw. Vele publikaties Wat lezers schrijven Verkeer op de markt Rijwielen en bromfietsen vind ik geen bezwaar op de markt. Er komen daar eenmaal vele mensen van buiten en wel mensen die 6lecht kunnen lopen. Wel maak Ik bezwaar tegen het rijden auto's op de Nieuwe Rijn als er ir wordt gehouden. De mensen ku: soms niiet bij de kramen komen. Lastig zowel voor de kooplieden als voor de A. DE JONG Leiden Bankastraat Neem wat Haiisapkist WON DVE R BAN D extra in voorraad 3|( Verkrijgbaar op 4. 6 en 8 cn breedte en in de lengtes van 10 cm - 500 cm.. Uitgevoerd in plastic, èlastische of gewone stof. 'staat. Want kopman in de Toer der Ver enigde Naties is iets anders dan in de Tour de France. In deze toer is de kopman de jongen, die allerlei karweitjes opknapt namens de ploeg. Hij moet zakgeld halen, eten verdelen, puntenkaarten bezorgen, enzovoort. De anderen moeben hierbij helpen, maar de kopman is verantwoorde lijk- Wim Zaalberg heeft deze post in Leiden 1. In het ploegenklassement, waarin vooral het gedrag van de ploeg als geheel geldt, staan de Leidse ploegen zeer goed. De Hero-ploeg is hier derde en de North State-ploeg vijfde van de twintig ploegen. De oranje trui kwam bij Amersfoort 3 terecht. Toen wij naar de naam van de drager vroegen, wisten onze telefonerende renners slechts te berichten „dat het een bolle dikke knul was". Jury-oordeel over het kindercorso Een jury van Rijnsburgers en Lei denaars, bestaande uit de heren Noort, Schild, Paauw, Kraït, Gal- jaard, Boersma en Lagerberg, heeft het kindercorso gisteravond met ar gusogen bekeken. Na lang wikken en wegen kwam de volgende beoorde ling uit de pen: Morskwartier, twee de prijs; Zuiderkwartier, eerste prijs; Rondom de Maredijk, tweede prijs; Rondom de Watertoren, eerste prijs; Noorderkwartier, tweede prijs; Groenoord, derde prijs; St. Petrus- groep, vierde prijs; St. Leonardus- groep, tweede prijs; Herensingel- groep, tweede prijs; Hartebruggroep, derde prijs. OEGSTGEEST Trottoir Wijttenbachweg In de raadvergadering van 1 juli j.L is toegezegd, dat nagegaan zou worden of langs de Wijttenbachweg de nodige voor zieningen konden worden getroffen voor de aanleg van een trottoir. Heit blijkt mogelijk, het bestaande trot toir langs de westzijde door te trekken l Wijtt weg i Wijbten- 83. De edg< bachweg 23-29 (het oude raadhuis) wiens grond het trottoir voor een deel zou moeten komen, is bereid medewer king te verlenen. De beide tuinmuren ter weenszijden van deze woningen zullen gedeeltelijk worden gesloopt, terwijl de erf afscheiding langs de tuin wordt ver plaatst. De aan de aanleg verbonden kos ten zijn m totaal geraamd op ƒ2200. Verhoging van krediet In de raadvergadering van 26 september 1056 is het bij raadsbesluit van 16 decem ber 1953 toegestane krediet voor de ver breding van het voorste gedeelte van de Hoge Moreweg nader bepaald op 171.000. Nu men met de uitvoering van het werk bezig is, blijkt dat met dot bedrag niet zal kunnen worden volstaan en dat het krediet met 15.000 verhoogd zal moeten worden. De oorzaken van de verhoging zijn de volgende: In de oorspronkelijke raming was opgenomen de verbreding van de be staande brug. Dit is echter een geheel nieuwe brug geworden, wat een meerdere uitgave geeft van ƒ10.000. Doordat een geheel nieuwe brug moest worden ge bouwd, moesten gasleiding, waterbuis en elektriciteitskabel worden omgelegd, ter wijl deze t,z,it, weer moeten worden terug gelegd. Het wehk werd hierdoor aanzien, lijk omvangrijker. Oorspronkelijk was uit getrokken ƒ1000, nu zal voor dit werk 8000 nodig zijn. In totaal i6 derhalve 17.000 meer no dig. waar echter tegenover staat, dat er voor onvoorzien een speling overblijft van plm. 2000. Met een hoger krediet van 15.000 kan dus worden volstaan. Grondboringen Wil het mogelijk zijn aan dc voorberei ding voor een nieuwe zweminrichting en de aanleg van sportvelden verdere uit voering te geven, dan zullen allereerst grondboringen, op meting en en dergelijke moeten plaats hebben. B. en W. stellen voor hiervoor een krediet van 10.000 be schikbaar te stellen. Geslaagd Mejuffrouw E. L. L. Schijns slaagde 'oor de schoolakte Duits M.O. A. Jaarstukken Rohte en Jiskoot goedgekeurd De algemene vergadering van Oscar Rohte en Jiskoot heeft de jaarstukken over 1958 goedgekeurd met 212,8 stem men vóór en 70 tegen. Tegen stemde een aandeelhouder, die van mening was, dat het verslag te weinig inlichtingen gaf. Op vragen uit de vergadering werd ge antwoord, dat de omzetten in de eerste helft van 1959 belangrijk zijn gestegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3