Jlieutuc £eilisctft ÖTaurattl Benelux-integratie kan nu weer op gang komen Die van Hannibal wel en ik niet, dacht Jumbo VLOTTE IJ-RACE Sportfeest dankzij Moskou Stel gesloten steden open Dode en zeven gewonden op Utrechtse weg Scheepsbouwer Verolme wil expeditie redden S jamoen maant tot kalmte Tories winnen Afrika-debat Militairen kunnen naar Nieuw-Guinea 9 WOENSDAG 29 JULI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2-55 per maand; f 0.59 per week- ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11626 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasttcfi is gbebUoea thyn bert in teybenspoct" Gejuich, Zie pagina 5 ook zorgen Ministers besluiten tot nieuwe koers Produkt basis harmonisatie |r\E DRIE Beneluxlanden zullen el- r-* kaar gunstiger behandelen dan (de partners van de E.E.G. De Bene- Juxregelingen zullen prevaleren bo ven de regelingen van het E.E.G.- krerdrag. Dit geldt ook voor de be palingen op agrarisch gebied. Het ligt dan ook voor de hand, dat de Bene- lux-unie wordt voltooid zonder de Een lilliput-Blériot-race, niet over het Kanaal, maar over het IJ, organiseert de Zaanse vereniging voor vreemdelingen verkeer in september. De tocht leidt van het standbeeld van Tsaar Peter op de Zaandamse Dam naar de Amsterdamse Dam of omgekeerd. Voor de snelste tijd wordt 'n bedrag van ïooo uitgeloofd en verder een tweede en een derde prijs van ƒ500 en ƒ250. Hier ziet u een der deel nemers generale repetitie houden. Deze enigszins excentriek geklede heer wacht naast de gebruikelijke ap- paraturen op het startsein wat verfomfaaid komt meneer weer boven en „gaat aan de slag". Het IJ is „genomen". Officials ver welkomen de kampioen. De juiste tijd kon ondanks de grote klok niet vastgesteld worden. etappes van de E.E.G.-integratie af te wachten. ministers van de Beneluxlanden hebben maandag en gisteren tijdens hun conferentie op de Hoge Veluwe deze be ginselen van de economische samenwer king tussen de drie landen nogmaals on derstreept. De besprekingen in het jachtslot Sint Hubertus zijn zeer nuttig geweest. Zo zijn op het punt van de harmonisa tie richtlijnen aanvaard, die een nadere concretisering mogelijk maken. Definitief is nu op landbouwgebied afgestapt van de harmonisatie van kostprijzen en beleid. In de toekomst zal het systeem worden gevolgd van harmonisatie per produkt. Dit is vooral van betekenis voor de tuinbouwprodukten, de aardappelen, de voedergranen en de zuivelprodukten. Een gemengde commissie van deskundigen zal van dit principe uit werken, waarna de presidenten van de Raad van de Benelux het comité van ministers nadere voorstel len zullen doen. De ministers komen 12 oktober weer bij een om hierover te beslissen. In Nederlandse kringen was men niet ontevreden over het verloop van de con ferentie. Vooral de overeenstemming over de harmonisatie wordt belangrijk geacht Na een periode van afremming komt Indonesië Rusland heeft Indonesië een lening verstrekt ter grootte van bjjna vijftig miljoen gulden, voor de bouw van een stadion te Djakarta. In 1962 zullen in de Indonesische hoofdstad de Aziatische spelen worden gehouden en de Russische steun zal enkele bezwaren van de be trokken landen wegnemen. Men heeft, zoals gemeld, in de Aziatische landen bezwaren tegen het houden van de spe len in Indonesië, omdat het land op geen enkel terrein voldoet aan de eisen die voor dergelijke spelen moeten worden Aldus is bekend gemaakt door het pers bureau Antara, dat bovendien meldde, dat de Indonesische handelsmissie, welke een reis door Europa heelt gemaakt, re sultaten heeft bereikt die tot voldoening stemmen. De leider van de missie, kolo nel Suparto, deelde een correspondent van Antara te Hamburg mede, dat een afzet van Indonesische produkten is ver zekerd ter waarde van vierhonderd mil joen roepiah. Onder de handelsondernemingen, die in de missie waren ^vertegenwoordigd, be vonden zich vijf grote firma's, die van de Nederlanders zijn „overgenomen". Vol gens Suparto wensen de Europese cor respondenten van deze firma's, die nu on der beheer staan van de Indonesische re gering, de zaken met deze ondernemin gen voort te zetten. De missie heeft En geland, West-Duitsland, Frankrijk, Bel gië, Denemarken, Zwitserland en Fin land bezocht. Nixon vraagt: De Amerikaanse vice-president Nixon heeft er gisteren bij de Rus sische regering op aangedrongen, de gesloten gebieden open te stellen en het gehele land toegankelijk te ver klaren voor buitenlanders. Hij zei dit tijdens zijn verblijf in Nowosibirsk, de hoofdstad van West-Siberië, die al leen met speciale toestemming van de regering door buitenlanders mag wor den bezocht. Rusland kent enkele tien tallen van deze „gesloten steden". Gedurende zijn reis door Nowosibirsk viel Nixon een hartelijke ontvangst ten deel Duizenden inwoners stonden langs In Washington heeft gisteren de woord voerder van het Witte Huis, James Ha- gerty, verklaard dat hij niets weet van een uitnodiging die de Amerikaanse vice- president namens Eisenhower zou hebben gericht tot Chroesjtsjef voor een officieel bezoek aan de Verenigde Staten Hagerty weigerde te zeggen of Nixon het nuttig had geacht een dergelijk be zoek in zijn rapport over het onderhoud van zes uur met Chroesjtsjef aan te be velen. Het rapport is strikt geheim en wordt nog steeds bestudeerd, voegde Hagerty er aan toe. de Beneluxintegratie weer op gang. Bo vendien worden de verschillende moei lijke vraagstukken op een nieuwe wijze en op concrete basis benaderd. Tijdens de conferentie hebben de drie regeringen ook gesproken over de invoer van Nederlandse gecondenseerde melk in België en Luxemburg. Zij hebben in'be ginsel een nieuwe regeling aanvaard. Deze regeling wordt echter van kracht, nadat de deskundigen de technische as pecten van het probleem hebben bestu deerd. De gehele kwestie van de gecon denseerde melk moet als een „test-case" worden beschouwd voor de nieuwe Bene- Nederland is bereid nadere garanties te geven tegen prijsontduiking via de inge wikkelde zuivelfondsen. Om deze garan ties waterdicht te maken moet van Ne derlandse zijde nog overleg worden ge pleegd met de producenten. De harmonisatie van de zuivelmarkt per produkt zal de speciale regelingen op den duur overbodig maken. De Belgische en Nederlandse boeren ontvangen onge veer dezelfde prijs voor hun melk. Maar de positie van Nederland als uitvoerland schept specifieke problemen, als bijvoor beeld de restitutie op voedergraner uitvoer van veredelde produkten derde landen. Het ligt in de bedoeling op agrarisch gebied de kostprijsbasis voor de harmonisatie geheel te verlaten. Tenslotte zijn de ministers het erover eens geworden, dat de harmonisatie be perkt kan blijven tot hetgeen noodzakelijk is voor de vrijmaking van het handels verkeer. Ook spraken zij nog af geen maatregelen te nemen, die de integratie van de markten zullen belemmeren. Personenauto botste drie keer Op de Utrechtse weg ter hoogte van De Bilt is gistermiddag een ge compliceerd verkeersongeluk ge beurd, waarbij zeven mensen zwaar gewond werden en een om het leven kwam. De gewonden, van wie er en kele in levensgevaar verkeren, zijn overgebracht naar ziekenhuizen in Utrecht. Het ongelijk begon toen de auto van de heer L. A Werner uit.'Zeist die op de reohterrijtoaan van de weg in de richting Zeist achter een trailer reed, plotseling begon te slingeren en de achterkant van de trailer raakte. De w«gen schoot naar de andere kant van de weg en bot6te tegen een uit tegenover gestelde richting komende bus, die op dat moment een vrachtauto passeerde en op de tweede rij baan reed. De auto van de heer Werner raakte vervolgens een personenauto d: achter de bus aankwam en werd door de lucht weer naar de andere weghelft geslingerd. De heer Werner (65) kwam dit ongeluk om het leven. De andere slachtoffers -waren de echtgenote van de heer Werner, mevrouw J. Werner- Kübauen (67), de heer N. W. de Groot (37), consul te Port Said en met verlof in Nederland, zijn echtgenote me vrouw W. de Groot-Werner (34) en hun zoon (10) en dochtertje (6). de heer P. ten Bergen (59) en mejuffrouw A. Kap ten (48), beiden uit Soest. GARANTIE VOOR TWEE TON Zal de door geldgebrek geplaagde expeditie naar het Sterrengebergte toch nog op 't laatste nippertje gered worden? Hardnekkige pogingen in deze zijn vanmorgen gedaan. De voorzitter van het stichtingsbestuur, prof. dr F. A. van Baren, had name lijk een bespreking met scheepsbou wer Cor Verolme, die ten doel had het tekort van twee ton te dekken. Zoals bekend, is prof. Van Baren aan 't eind van zijn latijn gekomen. De geld bronnen zijn totaal uitgeput cr. als de regering niet bij wil springen, zou er ong deze week een telegram naar de expedi- tieleiding gaan met het bevel de onder zoekingen in Nieuw-Guinea onmiddellijk Naar men ons uit zeer betrouwbare bron mededeelde zou de heer Verolme zich reeds gerunme tijd hebben geërgerd aan het moeizame gemarchandeer om de tweehonderd duizend gulden, die de expe ditie nodig heeft. De scheepsbouwer acht het in april begonnen onderzoek in het Sterrengebergte een nationale zaak. die tot het einde toe volbracht dient te wor den. Het mislukken van de expeditie zou Nederland volgens hem in het buitenland een zeer slechte naam bezorgen. Het gaat om het betrekkelijk geringe bedrag van twee ton dat een volk als geheel zeker zal moeten kunnen opbrengen. De bemoeiingen van de heer Verolme doorkruisen enigszins de laatste bespre kingen die prof. Van Baren nog met de ministers Zijlsti'a en Korthals moet voe ren. Dit zou geschieden op basis van een nota die het stichtingsbestuur heeft op gesteld en waarin 'n uitvor- Unieke installatie wentelt hoge lasten onder viaducten door RONDER politiegeleide wordt begin augustus de grootste koperen- nikkelen-aluminium scheepsschroef ter wereld over de weg vervoerd van Drunen naar Duinkerken. Het transport, dat door de Britse televisie en Wereldnikkelorganisatie zal worden verfilmd, is mogelijk door de bouw van een uniek voertuig. Het bijzondere voertuig, voor en ach ter herkenbaar aan knipperlichten, werd ontworpen en gebouwd door de firma Lips in Drunen. De firma, gedwongen door de vraag naar steeds grotere scheepsschroeven trekker-oplegger 26 wielen. Speciale vergunningen ren nodig om het voertuig, dat de toe gestane breedte met dertig centimeter overschrijdt, te laten rijden. Opvallend is de wentelinstallatie op de zestien-wielige oplegger Deze instal latie met een maximale draaihoek van 7.50 meter kan hoge lasten van verti cale naar horizontale stand draaien bij het passeren van viaducten. Begin augustus wordt het voertuig naar Duinkerken gedirigeerd met een schroef, die bestemd is voor een super tanker. die daar bij een Franse scheeps werf zijn voltooiing nadert. taar wordt gegeven op de financiële op zet van de expeditie. Zoals de kaarten thans liggen, is het de bedoeling van de scheepsbouwer zich voor het tekort van de expeditie garant te stel len. Dit zou betekenen, dat de onderzoe kingen in Nieuw-Guinea tot 1 okt. zullen kunnen worden voortgezet, terwijl het stichtingsbestuur alles zal moeten doen om alsnog te proberen bij particulieren vS bij het rijk financiële steun te krijgen. Op het ogenblik werken 350 mensen aan de bouw van het kernreactorcentrum in Petten. Door hun gezamenlijke krachts inspanning zal het mogelijk zijn, dat Nederland bij blijft in het atoomtijdperk. (Luchtfoto KLM-Aerocarto) De nationale liberale partij van de vroegere Libanese president Sjamoen heeft gisteren verklaard dat nonchalance aan de zijde der autoriteiten de aanleiding is geweest tot de moord op het parle mentslid Mo@hab©hab. Het Engelse Lagerhuis heeft gisteren met 317 tegen 254 stemmen zijn goedkeu ring gehecht aan de regeringspolitiek in Nyassaland- Zoals gemeld hadden de :ocialisten een motie ingediend, waarin ipport-Devlin (het rapport van de een onderzoek heeft inge steld naar de recente ongeregeldheden in helt protectoraat) werd aanvaard. De noemde hierin Nyassaland een politiestaat en deelde mee, niets te heb ben gevonden dat wees op plannen tot *en bloedbad onder de blanken. Tegen ie verwachtingen in verliep het debat in het Lagerhuis gisteravond rustig. Enkele buien m De Bilt verwacht tot morgen- Veel bewolking met enkele buien. Overwegend matige wind, aanvankelijk zuidelijk, later veranderlijk. Koel weer. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Donderdag 30 juli: zon op 4.57, onder 20 35; maan op 0.49, onder 16.20. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Ook Eerste Kamer akkoord (Van onze parlementsredactw?) 1ITET 28 te?en 14 stemmen heeft de Eerste Kamer zich gisteren uit- -L'A gesproken ten gunste van het omstreden wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet, waardoor de regering de bevoegdheid krijgt dienstplichtige militairen van de landmacht tegen hun wil naar o.m. Nederlands Nieuw-Guinea tc zenden. Evenals destijds in de Tweede Kamer stemden ook in de Senaat de socialisten en communisten tegen deze wetswijziging, die nog door het laatste kabinet-Drees was voor gesteld en een technisch-juridische aanpassing aan de reeds in '56 ge wijzigde Grondwet beoogt. De socialistische fractieleider mr. In 't Veld wilde zich niet principieel verzetten tegen de uitzending van dienst plichtigen naar Nieuw-Guinea, want men kan nu eenmaal de landgenoten aldaar niet onbeschermd laten. De medezeggenschap van de Staten- Generaai achtte de heer In 't Veld in dit wetsontwerp echter onvoldoende geregeld en daarom stemden hij en zijn fractie tegen. De Kamers, zo meende de P.v.d.A- fractieleider, schieten tekort in verant woordelijkheid wanneer zij de regering op het stuk van de uitzending van dienst plichtigen een blanco mandaat geven. Dit kan leiden tot een situatie als die in Engeland tijdens de Suez-actie. De Britse regering voerde toen, op grond van soortgelijke bevoegdheden als nu aan de Nederlandse regering worden verstrekt, een politiek die niet in overeenstemming met de wil van de meerderheid van het volk kon worden geacht. Deze en andere, aan het ontwerp klevende bezwaren ma ken het, aldus mr. In 't Veld, noodzake lijk te zoeken naar een oplossing, naar een compromis. Men moet niet doen alsof het hier gaat om een zaak van zo diep gaande politieke strekking, dat over een compromis zelfs niet zou zijn te praten. DIKHUID JUMBO, nog steeds elf jaar en ondanks de 116 kilo meter lange bergwandeling nog steeds twee ton, heeft gisteren ge dacht: „Ze doen maar". En dat was heel verstandig van de olifant uit de dierentuin van Turijn, want mand kon er nog een trouw aan vastkno pen. Eerst kwamen die verkenners met de nededeling, dat de pas Clapier dc weg tie Hannibal plus olifanten in het grijze verleden bewandelden door een lawine werd versperd. Jumbo dacht: Jammer, maar niets aan te doen, en maakte rechts omkeert op zijn speciale bergschoenen. Daarna stippelden twee douanebeamb- :n een nieuwe route uit via de kleine Mont-Cennis. Jumbo dacht: „Zolang er nog apennootjes zijn, dan treurt een echte olifant nog niet" en hij draaide zijn berg schoenen weer om, richting bergopwaarts Even ging alles goed, maar nieuwe ver- .kenners vertelden de Britse historicus John Hoyte, de organisator van het plan, dat de doortocht te smal was voor een twee- tons Jumbo. Toen werd het Jumbo toch echt even te machtig. Begrijpelijk, hij stond ten slotte op het punt te be%vijzcn dat olifan- van nu niets onderdoen voor olifanten 2177 jaar geleden. Met hangende oren slurf draaide Jumbo zich die dag vooi de derde maal om, terug naar de Turijnse dierentuin, waar hij zich voor luttele lires moet laten bekijken. Een trieste gedachte voor een olifant die even aan de roem heeft mogen snuffelen. Log daverde Jumbo over de brede ver keersweg naar Susa, even oer de Italiaan se grens. Een laatste zwaai met de slurf voor de juichende kinderen langs de route kon er maar net af. „Die van Hannibal wel en ik niet" dacht Jumbo droef en hij voelde zich een beetje belachelijk op die weg naar Susa, waar hij morgenmid dag wordt verwacht. Maar belachelijk hoeft Jumbo zich echi niet te voelen. Hij heeft bewezen niet '.erug te schrikken voor een gevaarlijke oergtocht en die dikhuiden van Hannibal zijn stellig nooit zo populair geweest. Andermaal betoogde de P.v.d.A.-frac- tieleider, dat zo mogelijk in overleg en goede verstandhouding met Indonesië gestreefd zal moeten worden naar een internationale status voor Nieuw-Guinea. Een dergelijk standpunt geeft z.i. blijk van een realistischer kijk op de situatie dan het steeds maar weer geïsoleerd bezien van de verhouding tussen Neder land en Nieuw-Guinea. In dit verband vroeg de heer In 't Veld zich nog af, of Nederland, bij de uitvoering van zijn opvoedende taak in Nieuw-Guinea, het van Neederlanders wel in de waag schaal mag stellen- Voorts betwijfelde hij, dat Nieuw-Guinea strategisch van zo grote waarde is. Mocht dat inderdaad het geval zijn, waarom moet Neder land dan alleen het risico dragen? De heer Algra (a.r.) wees erop, dat de P.v.d.A.-fractie zijn standpunt tegen over dit wetsontwerp tracht te verde digen met zwakke en gezochte argumen ten. De socialisten willen blijkbaar een compromis, maar als basis daarvoor bie den zij het onaanvaardbare, destijds door kol, Wierda (soc.) in de Tweede Kamer ingediende amendement aan. Dit amen dement stelde voor de uitzending van dienstplichtigen tot in bijzonderheden openbaar te maken en piet vervoer van de troepen drie weken na aankondiging van de uitzending te wachten. Zou dit amendement zijn aanvaard, dan zou de regering niet in staat geweest zijn ter verdediging van Nieuw-Guinea een slag vaardig beleid te voeren. De heer Algra achtte het amendement een uitnodiging aan kwaadwillige elementen om onmid dellijk, d.w.z. vóór het verstrijken van determijn van drie weken, een slag te In mijn fractie, aldus de a-r.-woord- voerder, twijfelt niemand eraan, dat Ne derland verplicht is om Nieuw-Guinea en zijn inwoners te beschermen. De A.R.- fractie sluit zich aan bij wat dr. Drees hierover in het najaar heeft gezegd. De omstandigheden zijn sedertdien niet ver anderd. Wel is dat het geval met de houding van de socialisten. De van de P.v.d.A. afkomstige uitlating in het voor lopig verslag, namelijk dat dit wetsont werp wel eens de veerhouding met In- (Zie vervolg op pagina 5) Nederlander zou moordenaar zijn De Philippijnse politie heeft de Neder landse zeeman C. M. uit Rotterdam, lid van de bemanning van het Nederlandse vrachtschip Ternate, gearresteerd en be schuldigd van moord op een Philippijnse taxichauffeur in de havenstad Cebu. M, heeft toegegeven, dat hij in een hotel te Cebu in gevecht was geraakt met de taxichauffeur en dat de man van het balkon was gevallen. Het slachtoffer is overleden ten gevolge van ernstige ver wondingen aan het hoofd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1