ïlicuiue CTmirant Onredelijk hoge lonen niet toegestaan Chroesjtsjef nog dit jaar naar de Ver. Staten? HOEDJES Alle CA.O.'s mogen per 31 maart gewijzigd Doodstraf op verzet Parlementslid vermoord „Wij willen Europeanen niet uit Afrika drijven" Brandstichter in de Groesbeekse bossen Garanties voor Polen T sjechoslowakije en Drie doden op onbewaakte in Etten (N.B.) DINSDAG 28 JULI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11625 Directie: F. DIE MEE Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMES CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StaoUüsttcfr it ghekltoen trign bert in tegenspeel" te kust en te keur Zie pagina 5 Richtlijnen van de regering Sukarno: PRESIDENT SUKARNO heeft gisteren bij decreet verklaard dat tegen personen die het pro gramma van de nieuwe regering tegenwerken, de doodstraf kan wor den uitgesproken. De procureur- generaal krijgt de macht, zware straffen op te leggen. Tijdens de kabinetsvergadering waarop de pre sidentiële decreten werden goed gekeurd, is ook besloten dat het hooggeplaatste burgerlijke lands dienaren, commanderende militairen en politieambtenaren voortaan ver boden is, lid te zijn van een politieke partij. Tegelijkertijd heeft Sukarno 17 augus tus vastgesteld als de datum, waarop dc leden van het Indonesische parlemer eed op de grondwet van 1945 mc hebben afgelegd, op straffe van verlies van hun zetel in het parlement. Van de 268 leden van het parlement hebben 32 dit nog niet gedaan. Van deze 32 ver toeven er vijf dn de rimboe, van wie twee bij de opstandelingen. Twee ver blijven in een gevangenis en de overigen hebben hun ontslag als parlementslid ingediend. Van het lidmaatschap van een poli tieke partij zijn de hoogst bezoldigde ambtenaren uitgesloten, tot en met direc teuren van bureaus en onderbureaus, alsmede de directeuren van ondernemin gen. die geheel of ten dele eigendom van de staat. ziin. In Libanon Het Libanese parlementslid Nairn Moghabghab, voormalig minister van openbare werken, is gisteren in de buurt van de in de bergen gelegen stad Bci- deddin. de zomerresidentie van de Liba nese regering, vermoord. Volgens de autoriteiten in Beiroet zijn degenen die voor de moord verantwoordelijk zijn, reeds gearresteerd. Moghabghab. die volgens ooggetuigen met mesteken om het leven werd "ge bracht, is een van de naaste medewer kers geweest van ex-president Sjamoen. Hij was op weg naar een receptie van de huidige president. Sjehab. In het ge bied waar hij werd vermoord, wonen veel politieke vijanden van de vermoor de politicus. Sjehab heeft onmiddellijk strenge maatregelen genomen om verdere onge regeldheden te voorkomen. Leger en po litie hebben toestemming gekregen, hel vuur te openen op een ieder die te Beideddin en omgeving 1n het bezit van vuurwapens worden aangetroffen. (Van onze sociaal-economische redactie) TVTU DE TWEEDE KAMER zich in principe akkoord heeft verklaard - met de invoering van een vrijere loonvorming, is aan de regering de taak richtlijnen te ontwerpen voor een vrijer loonbeleid. Deze richt lijnen zijn inmiddels in ontwerp reeds opgesteld en in de kring van de centrale organisaties is de discussie hierover gaande. Vandaag kwam het bestuur van de Stichting van de Arbeid bijeen om er zich over te beraden. Morgen ontvangt de regering het stichtingsbestuur om van het bedrijfsleven de meningen over de voorgestelde richtlijnen te vernemen. De richtlijnen van de regering zijn samengevat in een concept-reglement. De definitieve tekst zal later pas worden vastgesteld. E? De betrokken partijen dienen zich voor de gehele periode, waarop hun voor stellen betrekking hebben, krachtig in te spannen om de daaruit voortvloei ende verhoging van de arbeidskosten niet te doen leidén tot verhoging van de binnenlandse prijzen. De i o Aan het College van Rijksbemiddelaars wordt toegestaan onder bepaalde voor waarden af te wijken van de tot dusver gehanteerde richtlijnen op het gebied van de lonen en andere arbeidsvoor waarden. Voorstellen die een voorzich tig hegin inhouden met een verminde ring van de gemeenteklassenvers len zullen niet bij voorbaat afgew worden. Een eventuele goedkeuring van loön- voorstellen zal samenhangen met de voorgestelde loonstructuu.r, waarbij de destijds na overleg met de Stichting van de Arbeid vastgestelde maatsta ven in acht genomen zullen worden. Het college zal welwillend staan tegen over het instellen of verbeteren van winst delingsregelingen of van gepre mieerde spaarregelingen, op voorwaar de dat een redelijke continuïteit van de regeling verzekerd is, 0 Voorgestelde loonsverbeteringen zul len betaald moeten kunnen worden uit de gestegen produktiviteit in de be trokken bedrijfstak. In beginsel kan men dan uitgaan van de in de bedrijfs tak te verwachten toeneming van de produktiviteit, gedurende een toekom stige periode welke in geen geval de duur van de c.a.o, te boven mag gaan. De produktiviteitsstijging kan aanne melijk worden gemaakt aan de hand van de produktie pér werknemer in het verleden. Bij de gedifferentieerde loonvorming zal behalve met de pro duktiviteitsstijging in de toekomst ook rekening gehouden mogen worden met de produktivi-teitsontwikkeling over het jaar 1959. voro zover deze nog niet in de lonen tot uitdrukking is geko men Hierbij zal ook in acht genomen moeten worden de compensatie vóór de 1 in 1960 te verwachten huur. en melk- prijsverhogingen, welke ten laste ko men van de werkgevers. Het College zal ook welwillend staan tegenover meerjarige contracten. Het zal daarbij de voorkeur geven aan con tracten, waarin verschillende elkaar in de loop van de tijdsduur van de c.a. opvolgende loonsverbeteringen worden vastgesteld. Deze verbeteringen zullen dan afgestemd moeten zijn op-de-te- verwachten ontwikkelingen van produktiviteit per jaar. Carl Gustaf, de jonge Zweedse kroonprins, is een enthousiast padvin der, die net als alle padvinders het zomerkamp als het hoogtepunt van zijn vakantie beschouwt. Tijdens een E.H.B.O.-oefehing hielp hij dap per mee met het vervoer van een „gewonde" op een zelfgemaakte draagbaar. Het lijkt wel een zwaar karwei te zijn. Wanneer de overeengekomen verbete ringen zo sterk de gemiddelde natio nale stijging van de produkth overtreft, dat daaruit naar het oordeel van het College van Rijksbemiddelaars bezwaarlijke gevolgen zouden voort vloeien (bijv. op de arbeidsmarkt), dan zal het College de partijen uitnodigen, de voorstellen zodanig te wijzigen, dat de bezwaren worden ondervangen. Wordt daaraan niet in voldoende mate tegemoetgekomen, dan kan het College zonodig een beslissing nemen bij bin dend vastgestelde regëling. n Voor sectoren, waar geen of onvoldoen de gegevens betreffende de ontwikke ling van de produktiviteit of van de rentabiliteit voorhanden zijn, daar zou het College een algemene trend in de loonontwikkeling tot richtsnoer kun- O In gevallen, waarin geen gegevens van rentabiliteit en produktiviteit hanteer baar zijn. zou het College pas tot goed keuring van voorstellen tot loonsver betering kunnen overgaan, indie overleg met de regering overeens ming zou zijn bereikt over mogelijke prijsgevolgcn. Einde staalstaking reeds in zicht De Amerikaanse minister van arbeid. Mitchell, heeft gisteren na een bezoek president Eisenhower bekendgemaakt dat de staking in de Amerikaanse staal industrie naar hij verwacht over niet al te lange tijd zal worden beëindigd. In middels heeft de federale bemiddelaar, Finnegan, na besprekingen met beide partijen echter verklaard dat de stand punten naar zijn mening geen wezenlijke» verandering hebben ondergaan. Leveraandoening P CHROESJTSJEF OP DIEET Naar gisteravond in Genève werd ver nomen. hebben de doktoren Chroesjtsjef voorgeschreven op dieet te leven van wege een leveraandoening. In telegram men die de westelijke regeringen uit Mos kou bereiken, wordt meegedeeld d; Sowjet-premier enige maanden geleden voorgeschreven werd op dieet te gaan le ven, minder te drinken en meer ru Diplomatieke autoriteiten zeggen dat de 65-jarige Chroesjtsjef geen geheim ir van zijn ziekte. Hij heeft er enige malen met buitenlandse bezoekers over gespro- die de Sowjet- suwlettend volgen we- ig de aandoening van Chroesjtsjef is. Sommige deskundigen schrijven zijn buien van geprikkeldheid gemelijkheid toe aan zijn gezondheids toestand. plaatsen in de Groesbeekse bossen uitbraken, het werk zijn van eei brandstichter. De Groesbeekse brand weer werd gisteren zes maal gealar meerd voor brandhaarden die kilo meters uiteen lagen. De brand in het Dekkerswald bij Groesbeek, die gistermiddag ontstond, woedde in alle hevigheid. Het blus- singswerk werd bijzonder bemoeilijkt door ontploffend oorlogstuig. Over de verkeersweg NijmegenGroes beek hing een dichte rook. Rijkspoliti regelde het verkeer; de automobilisten moesten groot licht voeren. Na vele uren •ist men de brand te bedwingen. Brand eer en militairen bleven vannacht ech- :r de wacht houden. Van één* brand bij Groesbeek kon de oorzaak direct worden vastgesteld. Naast Een opvallende verschijning, deze zeemeermindie hier zo genoeglijk in een bootje zit te praten met burgemeester H. B. N. Mumsen van 's-Gravenzande. Zij werd op verzoek van de badgasten aan de zee ont futseld en eiste daarna al weer op verzoek de „stadssleutel" op van de eerste burger. Dit alles ter (originele) opening van de 's-Gra- venzandse V.V.V.-week. PATRICK MATIMBA IN NEDERLAND tij. die na een gevangenschap van en kele maanden door de regering van Rhodesia is vrijgelaten, stapte gister middag bijna onopgemerkt uit de KLM Super Constellation, van Tokio, op het platform van de Amsterdamse luchthaven. De Afrikaanse advocaat werd gevolgd door zijn vrouw, de 28- jarige Adri MatimbaVan Hoorn die vijf jaar geleden met Matimba is ge huwd, en hun vierjarig dochtertje Hanneke, die zich al gauw thuis voel de in de aankomsthal Europa en ver stoppertje op balie en grond speelde met alle koffers van de passagiers, die met het toestel uit het Verre Oos ten, waren meegekomen. Patrick Matimba vertelde op Schiphol, dat hij vijf maanden in de gevangenis van K'hami in Bulawajo had gezeten en er sleoht was bëhan-deld. Toen de nood toestand was afgekondigd zijn duizend Afrikanen in Nyassaland, Noord- en Zuid- Rhodesia gearresteerd. Hij werd in Salisbury, waar het gezin woonde, aangehouden. Waarom? Dat weet hij niet, maar de reden was begrijpelijk: zijn lid-maatschap van. de congrespartij. De toestand van het ogenblik acht Ma timba ingewikkeld. Natuurlijk streefde de nu verboden Afrikaanse Congrespartij naar onafhankelijkheid, maar langs demo. „wy willen dc Europeanen niet uit Afrika drijven, integendeel, wy willen met hen samenwerken, maar niet in één of andere vorm van kolonisatie. Wfl hebben de Europeanen nodig bij dc opbouw van het land". Op de vraag of er sprake was van com munistische invloed, antwoordde Matim ba dat het communisme overal ter wereld, waar moeilijkheden zich voordoen, pro beert vaste voet te krijgen. Maar de in vloed van het communisme achtte hü in de landen waar hij nu over sprak, nihil. Of de Afrikanen al rijp zijn voor demo cratische bestuursvormen, waarbij de meerderheid zou worden gevormd door Afrikanen? Neen, luidde de mening van Matimba. Daarvoor is men nog niet ge reed. De con-grespartij 6treefde juist naar een dergelijk doel langs geleidelijke weg. Van de zijde van het Nederlands minis terie van buitenlandse zaken wa6 mede gedeeld, dat Matimba een visum vooi bepaalde tijd had gekregen. Maar verwachtte dat Matimba zich zoals in der gelijke gevallen te doen gebruikelijk is, van politieke activiteiten zou onthouden. ,.Ik zal my in Nederland van alle poli tieke activiteiten onthouden. Ik ben echter geen lid meer van de congresparty, want die heeft immers opgehouden te be staan. Ik ben vry om in Europa te gaan waarheen ik wil. Het ligt in raün bedoe ling om een dezer dagen naar Londen te vliegen voor het opnemen van contact' Op de vraag of mevrouw Matimba-Van Hoorn niet een moeilijke tijd achter de rug had, antwoordde zij dat vele goede vrienden in Zuid-Rhode6ia haar en het kind hadden geholpen en gastvrijheid hadden aangeboden. Daardoor werd het voor haar mogelijk zo goed en zo kwaad als het ging zich door die zware periode heen te slaan. Patrick Matimba heeft geen betrekking in Nederland aangeboden gekregen. Hy wil overigens eerst enkele dagen rust houden en daarna zal hy wel verder zien. Locomotieven ook schuldig Bewaarplaats van kernwapens moet geheim blijven Indien in Nederland kernladingen tei behoeve van de tactische atoombewape ning der N.A.V.O.-strijdkrachten zouden worden opgeslagen, zou dit niet geschie den op grond van het op 6 mei 1959 met de V.S. gesloten verdrag, maar krach tens een in december 1957 door de Noord- Atlantische Raad genomen besluit. Het ■erdrag van 6 mei betreft uitsluitend ie overdracht van geheime atomische informatie en van zg. non-nucleaire wa penonderdelen, waarin dergelijke infor matie is verwerkt. Om redenen van mili tair belang is het niet mogelijk aan te geven waar de kernladingen in West- Europa zullen worden opgeslagen. Dit hebben de ministers Luns (buitenl. zaken) en Van den Bergh (defensie) mee gedeeld in antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid M. Bak kér (comm.) VIRGINIA NO. 1 CIGAR ETTES Westduits voorstel: W/"EST-DUITSLAND is bereid Po- len en Tsjechoslowakije waar borgen te bieden tegen agressie, op voorwaarde echter dat de Russen te Berlijn concessies doen in het Ber- lijnse en Duitse vraagstuk. De rege ring in Bonn denkt aan wederzijdse Nixon sou hem uitnodigen meet gesproken over een even tueel bezoek van de Russische pre mier Chroesjtsjef aan de Verenigde Staten. Men verwacht Chroesjtsjef nog dit jaar in Washington. James Reston van de New York Times heeft naipelijk zijn blad geseind, dat hij Nixon in de Amerikaanse ambassade te Moskou tegen Chroesjtsjef hoorde zeggen: „Wan neer U de Verenigde Staten be zoekt En de Washington Post meldt uit Moskou, dat het bezoek van Nixon aan de Sowjet Unie tenminste dit resultaat zal heb ben, dat Chroesjtsjef nog dit jaar naar Amerika reist. Nixon heeft Chroesjtsjef evenwel nog niet officieel uitgenodigd. De Amerikaan se vice-president weegt de voor- en na delen van het Russische bezoek nauw keurig af. Een voordeel is, dat Chroesjt sjef nlichtngen uit de eerste hand krijgt over het leven in het Westen. Een groot nadeel is de propaganda, die het Krem lin uit het bezoek kan slaan. Verder wor den de Amerikaanse autoriteiten voor een enorme opgave geplaatst wat de vei ligheid van de hoge Russische gast be treft. President Eisenhower is nog geen voor stander van een bezoek van Chroesjtsjef. Men mag echter aannemen, dat hij gun stig zal reageren op een aanbeveling van Nixon en van de minister van buiten landse zaken Herter, om Chroesjtsjef voor een bezoek uit te nodigen. Gisteren heeft Nixon in Leningrad de Russische atoomijsbreker Lenin bezocht. In het gastenboek aan boord van het schip schreef de Amerikaanse vice-pre sident; „De beste wensen voor de beman ning van de Lenin, een voorbeeld hoe het atoom gebruikt kan worden ten gunste van de mens in plaats van tot vernietiging van de mens". Op de brug van het schip zei Nixon: „Dit schip is een symbool voor het volk van Amerika en voor het volk vai Sowjetunie, dat het atoom gebruikt moet worden alleen voor de vrede en niet voor de oorlog". De duizenden arbeiders op de werf, nor wie deze woorden bestemd warén, juichten de Amerikaanse vice-presrdent hartelijk toe Eerder zei Nixon aan boord van de ijs- breker; Wij moeten samen het ijs inreken. overeenkomsten, waarin wordt be loofd dat de landen van geweld afzien. Een dergelijke regeling, zo is gisteren in Bonn mmens de Westdultse regering meegedeeld zal in Genève een geheel andere sfeer scheppen Maar gezien .onverzoenlijke houding van Rusland Genève. is "het nu niet het juiste ogen blik eén dergelijk aanbod te doen. Na dat de regering in Bonn de dreigende uitlatingen van Chroesjtsjef had v men. heeft ze het plan „in de ijskast j gezet". De ministers van buitenlandse zaken hebben gisteren in Genève besloten, d; de1 twee partijen hun opvattingen ovc een tussentijdse regeling van de Berlijnse kwestie op papier zullen zetten. Het voor ste] was afkomstig van de Rus Gro- myko, die hiermee weer tijd wist te In westelijke kringen noemde men dit •Russische voorstel een gunstig teken, hoewel op geen enkele manier enige vooruitgang in de besprekingen kon Lawine versperde weg voor .Jumbo Eep bedroefde Jumbo is gisteravond langzaam uit Le Planey vertrokken de terugreis te aanvaarden Da meer 2200 meter hoge bérgpas Clapier was door een lawine versperd, en dat betekende het einde van de wederopvoering van de historische hèldentoóht, die Hannibal met olifantenhulp in 219 v Ohr. heeft afgelegd. De Britse historicus Hoyte wil nü trach ten 'n andere weg te vinden, maar eerst mag Jumbo weer een beetje op adem komen in zyn eigen huis, de dierentuin in Turijn. de spoorbaan NijmegenKleef ging een graanveld in vlammen op. Een Duitse locomotief bleek hiervan de schuldige Het gebeurt herhaaldelijk dat Duitse stoomlocomotieven bermbranden stichten. De machinisten gooien in het Groesbeek se heuvelland graag een extra schepje kolen op hun vuren, waardoor vaak een brede vonkenregen naast de raails neer daalt. Burgemeester jhr. Van Grotenhuis heeft zich hierover met de Duitse spoorweg autoriteiten in verbinding gesteld. Toe gezegd werd dat van nu af op stoom locomotieven speciaal toezicht zal wor den ingesteld. De tour der Verenigde Naties", de veertien dagen durende fiets tocht voor jongens, die telken- jare door „ome Joop" Legerstee wordt georganiseerd, is in Arn hem gestart. Joop van Loeff mocht in de gele trui vertrekken, hem aangetrokken door Wout Wagtmans, omdat hij de tocht gaat maken op een oude, zware legerfiets. Op de onbewaakte spoorwegovergang in de Katerstraat te Etten (N.B.) is van morgen omstreeks kwart voor acht een ernstig ongeluk 'gebeurd, waarbij drie gemeentearbeiders van Etten het leven hebben verloren. Op het moment, dat de trein van 7.45 uur.uit Roosendaal de overweg passeer de, wilde een auto van de gemeente- reimgingsddenst deze oversteken. De auto werd bestuurd door de 35-jarige F. van der Meer, gehuwd en vader van een kind. Met hem zaten in de cabine J. Oomens, 50 jaar oud en vader van vijf kinderen en de 45-jarige gehuwde B. Lambrechts, vader van een kind. De wagen werd door de trein gegre pen en ongeveer vijftig meter meege sleurd. Lambrechts werd er uit geslin gerd en was op slag dood. De beide an dere inzittenden waren zo zwaar ge wond, dat zij ook vrijwel direct over- ledei Het t zijn. geruime tijd ge- Enkele buien r'SIW De Bilt verwacht tot woensdagavond Vry koel weer met veel bewolking en enkele regen buien met een kans op on weer Matige af en toe krachtige zuidwestelijke wind. (Opgemaakt c i 11.15 uur). HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1