Bij heuvelgraf in Drente kroop hoogleraar rond MIDDELBARE SCHOLIEREN MET EEN JANUSKOP Negeradvocaat komt met gezin naar Gouda Brandnetel van 3 meter Weg en water eisten weer slachtoffers Schot uit handboog naar moderoos '59 MAANDAG 27 JULI 1959 Nieuwe vorm van vakantie besteding (Van onze speciale verslaggever) TAROOG EN STOFFIG was de Drentse hei en de loomheid der natuur was als één smachtende kreet naar water. In deze warme, zo nu en dan broeierige atmosfeer heeft de Nederlandse jeugdbond ter bestudering van de geschiedenis zijn eerste, archaeologische kamp gehouden. Zo'n vijfen twintig middelbare scholieren uit verschillende plaatsen in ons land waren hiertoe naar het niet ver van Emmen gelegen Noord-Sleen gekomen om een heuvelgraf, dat aan de rand van het Slenerzand werd ontdekt, bloot te leggen en in kaart te brengen. Ze waren vuil en misschien een beetje moe, deze met schoppen, meetlatten en troffels gewapende amateurs. Maar bij die ongeschoren gezichten en ongewassen voeten behoren ogen, die doelbewust in het leven kijken, die de jeugd van zeer positieve zijde laten Eenzaam Met een colbertje, gesloten schoenen een das voelt men zich bij deze graven de, metende en tekenende jongens en jes als geïsoleerd op een onbewoond eiland. En als men even later ziet, dat ook de man, bij wie men, wat kleding be treft, nog 't dichtste staat, niet kan nala ten met een troffeltje in de hand afgraving rond te kruipen, dan zou niets liever doen dan hals over kop een hoop zand afduiken om toch vooral veel stof en vuil op kleren, gezicht en handen te krijgen. Prof. dr. W. Glasbergen heette de en als hoogleraar-directeur van het In stituut voor prae- en protohistorie te sterdam heeft hij zich in kringen van heidkundigen een uitnemende naam worven. Zijn simpele aanweizgheid daar op die droge Drentse hei stond er reeds borg voor, dat dit eerste archeologische kamp van Neêrlands jeugd niet zo maai een vermakelijk spelletje is. Wat die gym nasiasten, lyceïsten en HBS-ers bij dat oude heuvelgraf onderzoeken, is in elk opzicht wetenschappelijk verantwoord, wat ook al blijkt uit de toevoeging van de conservator van de afdeling prehistorie van de musea van Assen en Groningen, de heer J D. van der Waals, die de tech nische leiding verzorgt. Zeer enthousiast was de hooggeleerde Glasbergen over dit eerste archeologische jeugdkamp in Nederland. „U moet weten." bracht hij met profes sorale logica naar voren, „dat de pre historie eigenlijk het slachtoffer va welvaart is. want zij teert tot op zekere hoogte op de werkloosheidHoe werkgelegenheid er is en hoe mee diend wordt, hoe moeilijker wordt het voor ons om gravers te vinden Selectie En Hans Dijkstra, oprichter van nog kersverse Nederlandse jeugdbond t bestudering van de geschiedenis „voorman" van het kamp, was al ev „We haden veel te veel aanmeldingen en raarom hebben we een beetje moeten selecteren,' zei deze achttienjarige leer ling van het Amsterdamse Barlaeus-gym- nasium. „Iedereen vindt het plezierig en neemt zijn taak volkomen serieus Voor volgend jaar staan er nog meer ar cheologische jeugdkampen op het pro gramgram en we zijn ook van plan in de buurt van Parijs te gaan graven We knielden neer bij de zeventienjarige aymouoi van ae iveaenanase jeugaD Jytte Kroning uit £)elft, die tot^de tweeter bestudering van de geschiedenis kozen. Het is een goed symbool, zeker als resseerde groep scholieren thans Noord-Sleen aan het graven is. Grote ontdekkingen? Met uitzondering van dat nog nader te definiëren stuk akkerland eigenlijk Er zijn wat crematieresten gevonden pulver van houtskool, een paalgat en stukjes vuursteenafslag. Op oppervlakte- verkleuringen is men veelvuldig gestuit en alles wat ook maar de geringste a wijzing vormde voor een vondst, is n de grootste zorgvuldigheid onderzocht bestudeerd. „Het is jammer van die schatgraver verzuchtte Hans Dijkstra. „We weten lemaal niet, of ze iets meegenomen hebben en dat vinden we eigenlijk 's spijtigst terwijl we ook zeven in plaats van vier kwadranten hebben moeten maken om het heuvelgraf bloot te leggen „Kwadranten? Wat bedoel je „Nou, dat zit zo," beijverde zich de gym nasiast, al het hot air van de student, die in de archeologie zijn werk en hobby heeft gevonden. „Als er een ongeschonden heu velgraf wordt ontdekt, dan wordt dit in vier, ongeveer gelijke, parten verdeeld, die, met behoud van de tussenliggende walletjes, stuk voor stuk worden gravenOp de dwarsprofielen, de delen dus, die we laten staan, dateren we. Aan vertekeningen en verkleuringen ki nen we zien wat er allemaal in dat stuk bodem te doen is geweest en waar zich de oerlaog uit de tijd der gevonden be kingen heeft bevonden meisjes in het kamp behoort, die later archeologie willen gaan studeren. Ze had net enkele vierkante decimeter akkerland uit de vroege Bronstijd blootgelegd, zichtig schavend met haar troffeltje, of ze een kunstwerk aan het wrochten „Kijk," verklaarde ze, terwijl een nog kinderlijke trots in haar grote, grijze ogen gloeide, „dit kan misschien onze de opvatting huldigt, die de NJGB over Janus heeft. De ene helft gelaat blikt namelijk terug in de oud heid; de andere helft, die een wat jeug diger aanzien gekregen heeft, tuurt voor uit, naar di everten, welke in onze jeugd zo oneindig en zo onbegrepen leken. Zo heeft dan dat eerste archologische jeugdkamp trachten bij te dragen in de grootste ontdekking wordenMeneer Van der Waals heeft gezegd, dat als deze oerlaag doorloopt, we waarschijnlijk het op één na oudste stuk akkerland var derland hebben gevonden De vroege Bronstijd hoe ver hij niet achter de moderne, twintig-eeuw- se mens? Zo'n drieëntwintighonderd jaai geleden was hier het veld dus al be bouwd, een stelling die bewezen werd door een even verder gevonden afdruk van een ploegvoor. Onze voorvaderen toen leefden dus niet meer uitsluitend de visvangst en van de jacht, maar den al geleerd de grond op primitieve wijze te bewerken. Ze hadden hier ge staan, gearbeid en gewoond. Ze w ook gestorven en begraven. Schatgravers Het symbool van de nieuwe jeugd bond: ,en „Janus-kop", die zowel terugblikt als vooruitkijkt. vermeerdering van kennis omtrent de bodem en de mensen van het oude Drentse land, zoals zich dat eeuwen gele den aan de wereld heeft voorgedaan. En de deelnemers van dat kamp hebben zich niet alleen vermaakt, maar vooral ook veel geleerd. Het was een instructiekamp, wat al blijkt uit de vele hooggeleerde en zeergeleerde heren, die met bijlen, pijlen en andere bronzen gebruiksvoorwerpen daar in Noord-Sleen op de heide zijn ver schenen om de leergierige scholieren, hun vakantie ten spijt, alles over een cultuur te vertellen, die één van de pijlers van hun eigen beschaving werd. ONBEZORGD GENIETEN Ververs geregeld met Esso Extra Motor Oil en... alles loopt gesmeerd. Zowel bij een hete als koude motor heeft deze multigrade motorolie de juiste vloeibaarheid. Esso Extra Motor Oil houdt de motor schoon en bestrijdt slikvorming effec tief. Dank zij de anti-slijtage eigenschappen een langer en gelukkiger autoleven Ook voor het tanken... even denkenI Goed zo, stop bij Esso, want.... MET ESSO BENT U BETER UIT! POLITIEKE GEVANGENE IN VRIJHEID TAE AFRIKAANSE advocaat Patrick Matimba, een lid van de verbo den Afrikaanse congrespartij, heeft gisteren een overweldigend afscheid gekregen op het vliegveld van Salis bury, vanwaar hij is vertrokken om zich in Nederland te vestigen. De heer Matimba. die een Nederlandse :htgenote (uit Goudal heeft, werd po litiek gevangene onder de bepalingen de noodwet, die vijf maanden ge leden van kracht is geworden. Het gou- ïment van Rhoderië bleek bereid vrii te laten onder conditie dat de Nederlandse regering hem toestemming du geven zich in Nederland te vestigen e heem Matimba werd woensdag op rije voeten gesteld. Velen stonden samengepakt op een bal kon bij het vliegveld om hem uitgeleide doen. De heer en mevrouw Matimba hebben een dochter van vier jaar. Me- v Matimba was de enige blanke v in Salisbury die met een neger Voor zijn vertrek verklaarde de heer Matimba: „Ik mag dan uit de gevange- ijn, maar ik heb niet het gevoel dat ik vrij ben. Als ik terug kom in Zuid-Rhodesic wordt ik weer gearres teerd." Een woordvoerder van de rege ring verklaarde hierop, dat de ver kende „later, als hij dat wenst" zal kun- Hans Dijkstra, de achttienjarige oprichter van de Nederlandse Jeugdbond ter bestudering van de Geschiedenis, bij het door de scho lieren ontdekte paalgat. Een toevallige samenloop van omstan digheden heeft dit eerste archeologische jeugdkamp van Nederland naar het Drentse Noord-Sleen gebracht. Van het bestaan van het heuvelgraf aan de rand het Slenerzand was men reeds lang op de hoogte Schatgravers, malafide lie den, bij wie het uitsluitend gaat om de vaarde der eventuele vondsten, had- ïr de eerste spade ingestoken Een jaar geleden werd het door hen opge worpen zand door enkele toevallig voor bijtrekkende archeologen gezeefd. Niet minder dan zeven pijlpunten uit de zo genaamde Sögier-cultuur leverde dit op, zomede een bronzen naald en een kraal uit dezelfde periode 1 iets voor een eerste jeugdkamp, heeft de Universiteit van Groningen toen gezegd, nadat ze van Hans Dijkstra en ns lofwaardig initiatief had gehoord, n commissie van aanbeveling, waarin tenschapsmensen van alle zuilen zitting men, was spoedig gevormd en zo komt het dat deze. zo voor de oudheid geinte- De brandnetel levert een textlel- vezel en de oude naam „neteldoek" zou er Inderdaad op kunnen wyzen, dat men deze vezel hier vanouds kende en gebruikte. Er *yn ons ech ter geen gegevens bekend, waaruit zou kunnen bljjken dat het als netel doek bekend staande weefsel hier te lande ooit uit andere dan linnen- of katoenen vezels werd vervaardigd. Door de nomadenstammen In Siberië wordt uit de vezel van de daar in heemse brandnetel nog neteldoek ge weven, maar dat wil op zichzelf nog niets zeggen over het vroegere ge bruik ln ons land. Tjjdens de eerste wereldoorlog wer den in Duitsland op grote schaal vezels uit brandnetels gewonnen om in de enorme behoefte aan textiel te rzien. Aam nke- deze industrie in het wild verzameld, maar later ging men er toe over de brandnetels aan te planten. Na de oor log verliep deze in dustrie ogenblikke lijk. maar onder het nazibewind werd dit bedrijf weer ter hand genomen. Speciale rassen werden voor dit doel gekweekt en door selectie U men er ten slotte in geslaagd bijzondere soorten tot een hoogte van 3 m te ontwikkelen. Ook ln Nederland zijn proeven met brandnetels als vezel gewas genomen, juist met het oog op een mogelijke vervangingsvezel voor de textielindustrie tijdens de laatstr wereldoorlog, maar het economische rendement bleek steeds ver beneden het vereiste minimum te liggen. TOCH IS HET ZO! Men zal zich afvragen, hoe dit mogelijk is, aangezien de plant toch op de meest onverzorgde stukken grond wil gedijen. Juist daar zit 'm de kneep. Want wiar zien we de brandnetel voornamelijk en bij voor keur optreden? Op mestvaalten, op erven, langs wegen en sloten, kortom op alle mogeiyke plaatsen waar de mens leeft en werkt en waar zich door het weggeworpen afval veel stikstofverbindingen in de grond be vinden. In onbewoonde duinstreken of op de heidevelden zult u nooit brandnetels aantreffen, omdat de grond te arm is aan stikstof. In tegen stelling met de aanvankeiyke mening, dat de brandnetel zyn eigen weg wel vindt, biykt dus dat by de teelt van brandnetels op grote schaal wel dege- iyk de menseiyke hulp noodzakeiyk is in de vorm van een overbemesting van stikstof. Alleen al dit feit maakt de kuituur van brand netels ln normale tyden te duur, hoe (onderling dit op het eerste gehoor ook moge klinken. Bovendien ontmoet de verwerking van brandnetelvezels in moderne machines ook ln technisch opzicht nog de nodige moeiiykheden, maar dit argument ls natuuriyk min der interessant dan het eerste. Het is wellicht belangwekkender eens te vertellen, waarom het magnetisme tegenwoordig ook zulke merkwaar dige uitkomsten kan bieden met be trekking tot vroegere geologische perloden. Daarover t volgende keer. Ridders Militaire Willemsorde bijeen In Amsterdam is zaterdag voor de der tigste maal de jaarlijkse ridderdag ge houden van de Ridderkruisdragers der Militaire Willemsorde. Twee ridders die beiden zestig jaar in het bezit van deze hoogste militaire onderscheiding zijn, werden door de vice-voorzitter van de vereniging gehul digd. lieer G. C G Sluijk (86) uit Hilver kreeg het Kruis in 1899 toen het hem gelukte tijdens een expeditie in Atjeh paniek onder een trein dwangar beiders te voorkomen De expeditie werd aangevallen door opstandige benden. De heer Sluijk slaagde erin, slechts gewa pend met een pistool, enkele aanvallers neer te leggen, waarna de anderen zich terugtrokken. De tweede ridder die het Kruis reeds zestig jaar draagt, de heer S. van der Meulen (87) uit Amsterdam, werd in 1898 onderscheiden voor moedig optreden tij dens de expeditie van gouverneur Van Heutsz in Atjeh. De heer Van der Meulen was een van de vier vrijwilligers, die een riviertje op een bamboevlot overstak onder zwaar geweervuur van de in hinderlaag ge legen vijand en deze daarna uiteen wist te drijven Mede daardoor werd de ope ratie van gouverneur Van Heutsz een groot sugces. gift van nen terugkeren. Mevrouw Matamba ver telde in Nederland huisvesting te zullen krijgen bij haar ouders in Gouda. In het zuiden van Frankrijk, in het dorpje Maliemort, kwam de auto van de heer Kuenen. arts te Rosmalen, za terdagavond in botsing met een zware vrachtwagen. Mevrouw Kuenen werd ernstig aan het hoofd gewond. Ge vreesd wordt voor een schedelbasis- fractuur. Zij is opgenomen in het zie kenhuis te Salon De Provence. De heer Kuenen werd licht gewond. De 54-jarige employé van een mili taire kantine te Harderwijk, de heer D. Horstman uit Ermelo, werd zater- dagavond op zijn bromfiets door een personenauto gegrepen. Hij was onmid dellijk dood. Het slachtoffer was gehuwd en had kinderen. Twee militairen van de commando troepen te Roosendaal, die zaterdag avond de „Muzafeesten" in Dinteloord hadden bezocht, zijn op de terugreis van een oprit van de dijk Dinteloord- Stampersgat afgereden en verongelukt. De 13-jarige J. F van den Engel uit Poortugaal kwam zaterdagavond in Rot terdam te vallen. .De jongen kwam met zijn hoofd onder een der achterwielen van een passerende vrachtauto en werd op slag gedood. Zijn moeder was bij het ongeluk aanwezig. Een claxonnerende melkauto was de orzaak dat de 60-jarige huisschilder H. Schipper uit Ursem, die met zijn rouw achterop de bromfiets van fa- liliebezoek huiswaarts keerde, genchrok- en in de wegberm reed. Hij kwam zo ongelukkig trecht, dat ij een schedelbasisfractuur opliep en ïr plaatse overleed. Zijn vrouw kreeg slechts lichte verwondingen. In het zwembad te Haarsteeg ver dronk zaterdag een 23-jarige kampeer- ler uit Haarlem. Hij had zich buiten het fgepaalde gebied begeven, hoewel hij liet behoorlijk kon zwemmen. Te Schettens bij Bolsward is gister- niddag de negenjarige Jacob Bakker door een scooter aangereden, toen hij onverhoeds de drukke rijweg overstak Het kind werd zo zwaar gewond, dat het ter plaatse overleed. Omstreeks half drie zaterdag reed de 27-jarige motorrijder Van Steenwijk uit Gorinchem met op de duo zijn 22-jarige echtgenote, mevrouw Van Steen wijk-Bul. Madame Manquin (Van onze moderedactrice) PARIJS, maandagochtend 1\/TADAME MANQUIN heeft het gordijn, dat de Parijse modegeheimen voor het nieuwsgierige oog van de wereld tot dusver verborgen hield, opzijgeschoven. Zij was de eerste die Je wintermode 1959, zoals zij die wenst, toonde in snikhete, overvolle salons, waar de koelste zaal angstvallig gereserveerd was voor de belangrijksten van haar publiek: de inkopers en de Amerikaanse moderedactrices. Wie niet tot dit uitgelezen gezel schap behoorde moest puffen en zich vergeefs met het programma koelte toewaaien Toen eindelijk de uit voerige collectie van tientallen tail leurs, middagjaponnen en avond toiletten getoond was, waren de arme toeschouwsters nog maar vage schimmen van de elegante vrouwen, die enige uren tevoren binnenge komen waren. Straaltjes zweet had de make-up bedorven en de zomerse jurkjes hadden alle frisheid ver loren. Maar het eerste modenieuws was binnen! ïadame Manquin heeft haar collectie natuurlijk een naam gegeven en, zoals meestal, een naam, die helemaal geen houvast geeft; namelijk Arbalète ofte wel handboog. Misschien is hierin werkt het idee van de verbrede schou ders, want dat is het meest kanme kende van de nieuwe lijn. Brede ftho ders en iets smal toelopende rokken. Het beste zien we die brede ïyn bü de mantelmouwen. De mouw is heel laag ingezet, zodat de normale oksel- schouderiyn helemaal gezakt ls, wel tot taillehoogte! De jasjes van de tailleurs zijn iets lan ger, maar zeker niet zolang als het traditionele tailleur van enige ja ren terug gewend waren. Het schootje is als het ware iets verlengd. De rokken zijn in verhouding gezakt en reiken tot ongeveer veertig centimeter van grond. Alle zoompjes kunnen dus w uitgelegd worden! De taille is eveneens iets gezakt. Tail leurs en japonnen hebben dus een lang lijf. Voor lange figuren zeker flatteus, maar voor wie op korte beentjes rond wandelt beslist niet elegant! Bij de japonnen wordt dit extra g' centueerd doordat er vrijwel steeds ceintuur bij hoort. Een heel mooi, fraai gesneden e ntuur van dof leer. Die ligt dus iets onder de taille. Zodat nu letterlijk en niet figuurlijk w eens kunnen spreken over het aanha len van de buikriem. De kleuren zijn als van een mistroostige herfst: bruin, het grijzige groen als van met mos be groeide stenen en een koud blauw zijn op de Oranjelaan by Harderwijk achter een autobus. In de file reed achter hen een truck met oplegger, bestuurd door de 21-jarige P. L. uit Groningen. Toen de heer Steenwijk op een gegeven ogenblik remde, werd de duo door de truck ge raakt, waardoor de motorrijder en zijn duw vielen. Mevrouw Steenwijk kwam irbij onder het linkervoorwiel van de ick terecht. Zij was op 6lag dood. Haar in liep alleen maar een pijnlijke enkel op. O Eveneens zaterdag omstreeks kwart over vier reed in de Boekhorstlaan te Harderwijk de 27-jarige motorrijder J Dijk uit Almelo met op de duo zijn vader, de 63-jarige heer E. van Dijk uit Glanerbrug. Uit de richting Apeldoorn naderde een dlenstbus. bestuurd door dc ser E B. uit Putten Waarschijnlijk is motorrijder eerst gestopt en daarna de egkruising opgereden Daarbij werd de otor door de bus geschept en meege sleurd. De heer E. van Dijk was onmid dellijk dood. Zyn zoon werd zwaar ge wond. Enkele uren later is hij overleden. Herter enthousiast toegejuicht in West-Berlijn (Van onze correspondent) BONN, maandagmorgen Zelden hebben de Westberlijners een buitenlandse gast zo hartelijk en spontaan ontvangen als zaterdag de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Herter. Zeker 150.000 Westberlijners hadden de vrije middag benut om de Ameri kaanse minister een onvergetelijke ontvangst te bezorgen. Herter was naar West-Berlijn gekomen om een straat in het herbouwde deel van de stad naar John Foster uDlles te noe men, de Amerikaanse minister die zo veel voor de vrijheid van de Westberlij ners heeft gedaan. Tijdens zijn rede op het stadhuis beloof de minister Herter, dat Amerika zijn ve: plichtingen jegens Berlijn nooit zal ve: geten en geen eenzijdige overeenkomst i Genève zal accepteren. Nieuwe minister van marine in Argentinië De gepensioneerde schout-bij-nacht Gas ton Clement is tot Argentijns minister marine benoemd. Hij volgt als zoda nig de vrijdag afgetreden vice-admiraal Adolfo Estevez op. Estevez :s afgetreden nadat marine heden hadden geweigerd zijn bevelen op volgen Clement nam aan de zijde van generaal Lonardi deel aan de revolutie van tember 1955, welke een einde maakte het regime van Peron. Hij geniet groot prestige in marinekringen. Manquin Lijn: Arbalète-handboog. Kenmerk: brede schoude toelopende rok. Kleuren: trieste tinten grijs-groen en koud-blauw. Lengte rok: 40 cm va Taille: iets verlaagd, dus lijven. Brede dof-le die laag gedragen r de kleuren waarmee madame Manquin werkt. Wie er veel van ziet voelt zich door een triest gevoel bekropen. Voor de japonnen, behalve de avond toiletten, gebruikt zij uitsluitend soe pele stoffen: wollen jersey, mohair, crêpe georgette en zijden ottoman. De avondjaponnen zijn prachtig van ma teriaal: satyn, moiree of een met goud bewerkte mousseline. Dat laatste glinstert en soms lijkt dat wel wat veel van het goede. Minstens dertig korte robes passeerden de revue (we konden bijna niet meer kijkenen toen volgde nog een serie galatoiletten, die bewezen dat de lange tot de grond vallende ja pon voor grootse gelegenheden nog zeker niet verdrongen is. Maandag staan Pato i en Cardin op het programma en gaan wij verder speuren naar het grote geheim van de komende mode. Ren tmeesterschap Het typische van de moderne grote onderneming is, dat er drie componen ten zijn: kapitaal, arbeid, directie. Het kapitaal komt van de aandeelhouders. De individuele aandeelhouder is alleen geïnteresseert bij de koers van het aan deel en de hoogte van het dividend. Als hij eens heel duidelijk wil weten hoe gering zijn invloed is, moet hij eens gaan naar de jaarvergadering van de n.v. De directie, in samenspel met de raad van commissarissen, heeft een be slissende invloed. Tot voor kort scheen >en absurde gedachte, dat de „factor arbeid" via de organisatie van werk nemers mee invloed zou hebben op de gang van zaken. De arbeiders werden soms beschouwd als niet meer dan con tractuele leveranciers van arbeid. In de laatste tijd komt de vraag aan de orde, of de gehele structuur van zulk een on derneming niet kan worden gewijzigd. Of het tot nu geldende recht en de heersende opvatting over de eigendom kkelinp in de weg staat. Verschillen de christelijke groeperingen dringen op nieuwe mogelijkheden, o.a. door ging van het vennootschapsrecht. De christen zou zich zéér vergissen, als j meende, om principiële redenen zich moeten vastklemmen aan bestaande •chts regels en opvattingen, die zó sterk beïnvloed zijn door een in wezen ense opvatting van de eigendom, de gedachte van het rentmeester schap en van de solidariteit negeert. De tuur van de onderneming is een heel moeilijk vraagstuk. Wie meent dat nderingen gemakkelijk zijn, heeft geen besef van die moeilijkheden. Maar rich er afmaakt door een schijnbaar principieel woord, dat bedoelt de be- ande rechtsopvattingen te canonise, i, denkt weinig historisch en ook wei nig christelijk. (Fries ch Dagblad) Fantasieloos maar heel terloops, als betrof het de gewoonste zaak ter wereld, verklaarde der Korthals, dat op Nieuw-Guinea enige censuur was uitgeoefend „krachtens ordonnantie van 1935". Dit ziende beseft men ieneens hoe traag, hoe laks en hoe fantasieloos het beleid inzake Nieuw- Guinea is gevoerd. Nieuw-Guinea werd wordt bestuurd met ordonnanties, welke golden in Nederlands-Indië, dat achttien jaar geleden reddeloos verloren ging. Nu de Indische wetgeving, die sommige dwazen wel als „koloniaal" willen misprij zen. dermate voorbeeldig dat menig thans onafhankelijk land er jaloers op kan zün. Maar het is even onbegrijpelijk als onaan dbaar. dat men het Nieuw-Guinea 1959 bestuurt met oude ordonnanties uit het oude Indië, terwijl men veertien jaar lang de tijd had om een eigen wet geving althans voor te bereiden (Els. Weekblad) Gesprekken In Engeland bestaat een vereniging, die ich schijnt bezig te houden met het maken van propaganda voor het houden an gesprekken met medereizigers in de ein. Het zijn vriendelijke lieden, die het tijdelijk zeer eenvoudige bestaan van de overige passaoiers in hun couné wat trachten op te beuren door het aanknopen en praatje over het weer, de belas- n hun andere genoegens en kwalen. Hun grootste vijanden zijn de nurksen, die gauw mogelijk in een krant proberen duiken Maar ziet: ze krijgen hun kans door de huidige krantenschaarste in En geland. Vandaar een oproep in de Exmouth Journal: Wordt lid van onze ereniging nu dc anderen niet beschikken ver leesstof, die gewoonlijk hun aan dacht zo afleidt. (De Groene).

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5