Jlieutuc £eiJtsrl)e (iTourant Eerste drie jaar nog geen Euro-hoofdstad E.E.G.-ministers namen geen beslissing Resprekingen over het A-centrum in Petten ij»-*; Castro blijft premier Pool kwam in Nederland gestolen elièques innen Brandstichters werk op de aan het Veluwe Deze week een beslissing in Genève NASSER BETAALT DAYAN MET GELIJKE MUNT LIEFDESVERDRIET IS IN ENGELAND DUIZEND GULDEN WAARD wwiilf: MAANDAG 27 JULI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES- f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJKEATIOISAAL DAGBLAE Voor Leiden en Omstreken „Stantposticfj is gbebleoeti tnyn hert lo tegljenspoet" Veertigste jaargang no. 11624 Nieuwe vorm vakantiebesteding Zie pagina 5 derheid Makkelijk voor de polit ie Daantjes moeder heeft een ori gineel antwoord gevonden op de oproep van de politie om op de overvolle stranden toch voor al de kinderen naam en adres mee te geven. Want de politie heeft handen vol werk om al die zoekgeraakte kindertjes die er gens huilend worden aangetrof fen. weer bii moeder thuis te krijgen. Met Daantje zal de po litie niet veel moeite hebben TAE ZES MINISTERS van buitenlandse zaken der E.E.G.-landen heb- ben ondanks het aandringen van het Europese parlement, nog geen beslissing kunnen .nemen over de zetel van de Europese instellingen. De eerste drie jaar blijft de situatie, zoals ze nu is. Wel namen de ministers eenparig het besluit, de Italiaan Malvestiti tot voorzitter van de Hoge Autoriteit te benoemen. Aangenomen wordt, dat het aanblijven van prof. Hallstein, wiens positie de laatste tijd wat twijfel achtig was, als voorzitter van de Europese Commissie de tegenprijs is voor deze benoeming. Verdere besluiten van de zes mi- bij dc commissie indienen. Een der nisters zijn: »a»rd,n .al c! zijn dal het eisen J derzoek op het gebied van de kernener- Griekenland zal in een of andere gie in Nederland kan worden voortgezet. vorm tot de E.E.G. toetreden. De Kema te Arnhem krijgt fi nanciële steun van de E.E.G. In Italië wordt waarschijnlijk een Europese Universiteit ge vestigd. MALVESTITI Vóór de conferentie werd reeds aan genomen, dat een Italiaan tot voorzitter van de Hoge Autoriteit zou worden ge kozen. Aangezien Frankrijk en Duitsland bezwaar maakten tegen een kandidatuur van Malvestiti, lid van de Europe: commissie van de E.E.G., werd gedacht aan Folchi, de Italiaanse staats: van buitenlandse zaken, die te elfder ure naar voren zou worden geschoven Dat Malvestiti toch is gekozen wordt in verband gebracht met de herbenoe ming voor tenminste twee jaar van |de omstreden prof. Hallstein als voor zitter van Europese Commissie. Duits land en Frankrijk zouden van Italië en de Beneluxlanden deze „tegenprijs" hebben gevraagd. De officiële benoeming van de Italiaan tot voorzitter van de H.A. zkl niet voor 15 september kunnen ingaan, daar het college van de Hoge Autoriteit eerst vol tallig moet zijn. Momenteel zijn er nog GRIEKENLAND Griekenland zal worden toegelaten tot de Euromarkt. Het zal echter geen vol waardig lid van de gemeenschappelijke markt worden. Nagegaan zal worden hoe de associatie het best kan worden geregeld. Griekenland zal hiermede het eerste land worden, dat buiten de „grote zes" met de Euromarkt wordt geassocieerd. Naar verluidt heeft Frankrijk Tunesië en Marokko aangemoedigd tot de E.E.G. toe te treden inverband met een komen de algehele reorganisatie in Noord- Af nka. KEMA EN PETTEN De Kema te Arnhem zal financiële Iteun krijgen van Euratom voor de ont wikkeling van een nieuw type kernreac tor. Ook een aantal andere Nederlandse bedrijven en instellingen zullen opdrach ten van Euratom otvangen. Met de voorzitter van de Euratom- commissie, de heer Hirsch. zijn bespre kingen gevoerd over de vestiging van een onderzoekcentrum van Euratom in Petten. De Nederlandse regering zal in september hierover concrete voorstellen EUROPESE UNIVERSITEIT ;s ministers hebben ming bereikt over de stichting van een Europese universiteit. Een grote meer- Fidel Castro heeft ermee ingestemd premier van Cuba te blijven. De nieu we president, Dorticos, maakte dit gisteravond bekend op een bijeen komst van bijna een miljoen Cubanen te Havanna. Van heinde en ver was naar de hoofdstad gekomen „om Castro te bewegen, aan te blijven." i de i Britse vrouw van Jagersfontein verdwenen De 26-jarige Engelse mejuffrouw Mar- garetih Thom, die met de Jagersfontein de Holland-Afrika Lijn op de terug- was naar Engeland, is op maandag 13 juli spoorloos van boord verdwenen. Het schip bevond zich toen in de Atlan tische Oceaan, ergens ten westen van Direct na de 'in terugkerei :hien ergens enkele uren zei irermissiog liet de kapi- om të zien of zij mis- i het water dreef. Na e het schip de reis naai Bij aankom; klaard, voelt voor Italië als land van vestiging. Gedacht wordt aan Florence. De Belgische regering stemt hiermede in als tijdelijke zetel van de universi teit, aangezien ook de zetels van de an dere gemeenschaps-organisaties tijdelijk Het is de bedoeling dat de nieuwe uni versiteit geleidelijk alle leervakken zal gaan omvatten. De nadruk zal worden gelegd op natuurkunde en kernenergie. DEFINITIEVE ZETEL Ondanks een protest van een delegatie uit het Europese parlement hebben de zes ministers besloten, de keuze van e hoofdstad voor klein Europa nog di jaar uit te stellen. België is verheugd over deze beslissing, aangezien de aan spraken van Brussel als hoofdstad zijn gediend door hun uitstel. Zowel E.E.G. als Euratom hebben immers voorlopig hun zetel in Brussel gevestigd. Zaterdag werd voorts beslotei Euratom een krediet bij de lm- c pörtbank zal openen van 135 ir. De Italiaanse en Belgische mii van buitenlandse zaken, Pella en Wigny hebben na afloop van de vergadern van de raad van ministers, gesproki over de mogelijkheden van een nauw politiek overleg tussen de zes landen van de E.E.G. Devaluatie in Marokko Het kabinet van Marokko heeft giste ren in een lange zitting de economische moeilijkheden besproken en naar v luidt besloten de Marokkaanse frank devalueren en de frank-zone te verlat De koning moet de devaluatie nog goed- De Marokkaanse frank is officieel ge bonden aan de dollar tegen een koers 420. Op de vrije markt doet de Ma rokkaanse frank 482. „Omdat het volk de wens hiertoe uit drukkelijk te kennen gaf," bleef Fidel Castro dus geheel naar de verwach ting premier. Hij verklaarde in een toespraak tot het volk dat hij nu meer overtuigd is van de macht en inelijkheid der Cubaanse revo lutie. Zoals bekend trad Fidel Castro, de rebellenleider die indertijd dictator Ba- erdreef, op 17 juli af, omdat pre sident Urrutia de beginselen der revolu-| bewerker YV. Leidenaar en A'dammers in arrest Brandkasten van Cook gekraakt MET DE ARRESTATIE van een 46- jarige machinist. Pool van ge boorte. nu statenloos, denkt de Am sterdamse recherche een inbraak, vo rige maand bij Cook's reisbureau in Richmond gepleegd, te hebben opge lost. het liet acht eekeinde van 6 op 8 juni werd in het Cook-kantoor in Richmond bij Londen de brandkast opgeblazen. De dader ging er met 60.000 gulden con tanten en reischeques vandoor. De machinist J. K. uit Londen <hii woont al 19 jaar in Engeland) had bij zijn arrestatie vrijdag in de Amster damse binnenstad 470 dollar en 225 pond sterling aan reis-cheques in zijn :it. Hij is opgesloten in het Amster damse hoofdbureau en wordt waarschijn- Itgeleverd aan Scotland Yard. Precies vier weken na de inbraak in Richmond werd op soortgelijke wijze d brandkast geforceerd in de kantoren n Thomas Cook in Londen Ditmaal rdween er ar - .^vellers cheques 000 pond sterling en aan contanten 4000 pond. Van deze buit had de thans gearresteerde statenloze Pool geen che ques op zak. crband met deze zaak zijn in de afgelopen dagen bovendien drie Neder landers gearresteerd, van wie uitge zocht zal worden of zij al dan niet te goeder trouw waren toen ze pogingen deden de machinist behulpzaam te zijn hij het verzilveren van de cheques in Nederland. Het zijn de 17-jarige metaal- 38-jarige stief- Uri volgd door Osvaldo Dorticos. vader, de kantoorbediende H. F., beiden schip te Southampton begon de Britse politie een voorlopig onderzoek en vond ■n brief in de hut van de vrouw. De houd van de brief js niet bekend ge- aakt. maar wel is hieruit gebleken dat de gedachte aan moord losgelaten kan Het officiële onderzoek zal geschieden door de. Nederlandse politie, nadat het schip in Amsterdam is aangekomen. Op dc Veluwe hebben het afgelopen weekeinde weer talrijke bos- eu heide branden gewoed. Door het windstille konden omvangrijke branden wor den voorkomen. Het vermoeden bestaat, dat een brand- rtachter aan het werk is geweest. Er gaan op de Veluwe ook geruchten, dat de grote bosbrand, die vorige week bij de Posbank woedde, opzettelijk is Twee boerderijen afgebrand Zaterdag zijn twee naast elkaar gele gen grote boerderijen in Wachten, ge meente Dalen, afgebrand. Omliggende boerderijen liepen gevaar eveneens door het vuur verteerd te worden. De twee grote boerderijen gingen geheel verlo ren, de hooioogst, het huisraad en het landbouwgereedschap werden eveneens door het vuur vernield. Vijftien mensen zijn door de brand dakloos geraakt. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Zaterdagmorgen brak in de omgeving van Beekbergen liefst op vijf plaatsen tegelijk brand uit. Ook voor de brand jes die zondag bij Kootwijk en Assel uitbraken, bestaat het vermoeden dat er kwaadwilligheid in het spel is. De brandweren van Nijmegen en Groes- beek, geassisteerd door 50 militairen slaagden er gisteren in een brand in de staatsbossen tot 15 ha te beperken. Feller en gevaarlijker was de bos brand, die zaterdagmiddag bij Tilburg woedde. Het laaiend vuur werd mas saal door dc brandweren, vele militairen en burgers aangepakt. Het blussingswerk was echter niet ge makkelijk. Er bestond namelijk groot gevaar, dat de munitieopslagplaats in de omgeving in de lucht zouden vliegen. Met nevelspuiten gelukte het eindelijk het vuur, dat al op het militaire ter rein was doorgedrongen, tot. staan te brengen. Was dit niet gelukt, dan was de ramp niét te Na uren van ingespannen arbeid kreeg men eindelijk de brand onder de knie De oorzaak is nog niet bekend. Ten slotte ging bij Rogge! een bos- en heidegebied van ongeveer elf hectare door het vuur verloren. In de afgelopen dagen hebben de Cubanen het feest gevierd van de omverwerping van het Batis ta-regime demonstratie tevens van het verlangen om Fidel Cas tro als premier te doen aanblij ven. Op de foto enkele oud-strij ders onder wie majoor Camilo Campesinos (tweede van rechts) die in de dagen van de opstand de rechterhand was van Castro. Campesinos trok het land door, op weg naar Havanna, aan het hoofd van duizend bereden sol daten. Aan de laatste had de machinist reeds in Londen een aantal van de gestolen cheques overhandigd met de belofte dat hij een beloning zou ontvangen, indien de zeeman er in slaagde de chèques te verzilveren. Dinsdag reisde de machinist per boot naar Nederland en woensdag zocht hij de Leidse zeeman in Rotterdam Volgens de verklaring van beiden had de jongeman nog geen enkele cheque geïnd. Hij gaf ze dus alle aan K. terug. Woensdagavond nam K. zijii intrek bij de hem bekende metaalbewerker in Amsterdam en donderdag kreeg deze toevallig bezoek van zijn stiefvader. K. gaf hem een cheque mee en dc stief vader liep daarmee een hem bekende bank binnen. Op zijn vraag of deze cheque waarde had sloeg de bankbe diende een lijst van geblokkeerde mers op. Hij ontdekte dat dc hem getoonde cheque geblokkeerd was en waarsc' do de politie. Het was niet moeilijk de stiefvader te vinden, want die wa het bankpersoneel bekend. De stiefvader deelde mee hoe hij aan de cheque ge komen was, zodat ook zijn stiefzoon prompt gearresteerd werd. Inmiddels was de Pool echter al vertrokken. Vrij dag slaaeden rechercheurs er echter in op aanwijzingen van de stiefzoon de ma chinist in de binnenstad te arresteren. Jumbo moet nog 1500 m klimmen De olifant Jumbo, die samen met de Engelse professor John Hoyte wil bewij- Hannibal en zijn olifanten in het jaar 219 v. Chr. over de 2200 meter hoge Chapier zijn getrokken en niet over de lagere bergpassen dichtbij de kust, gisteren met zijn- begeleider het kleine anse dorpje La Praz, in de nabijheid n St. Michele de Maurienne, binnen- geschommeld. Het gemeentebestuur en het hele dorp hadden Jumbo en prof Hoyte en fees- iijke ontvangst bereid, maar de dik huid had zo'n dorst, dat hij het protocol het protocol liet en op een sukkeldrafje naar een fontein sjokte, terwijl hij de feestcommissie liet toekijken. Men kon het hem echter vergeven en later kreeg "I o ook nog een baal hooi. moet nog 136 kilometer afleggen -g 1500 meter klimmen voordat hij Turijn aan de andere kant van de Alpen bereikt zal hebben. Het zwaarste deel van zijn Hannibaliaanse tocht komt dus nog. Nederlanders in Italië omgekomen De politie van het dorp Chiesa Val- malenco nabij de Noorditaliaanse stad Sondrio heeft gisteravond bekend ge maakt dat -aan de voet van de 3200 me ter hoge Scerseen Superire, die dicjit bij de Zwitserse grens ligt, de stoffelijke overschotten zijn gevonden van twee bergbeklimmers die de laatste achten veertig uur bij een poging om deze berg te beklimmen, moeten zijn neergestort. Uit de papieren die op één van de twee slachtoffers werden gevonden, bleek dat het de student A. E. Michelsen uit Rot- dam was De tweede omgekomene kon nog niet geïdentificeerd worden, maar de olitie veronderstelt dat het eveneens ;n Nederlandse student was. De stoffelijke overschotten werden gis- •ren door Italiaanse berggidsen gevon den. Vandaag zal een reddingsploeg van de abijgelegen berghut Marco e Rosa uit __>n poging doen de twee stoffelijke over schotten te bergen Een regen van heel fijne drup peltjes, als van epn fontein, ver gezelde de SRN 1, de Britse „vliegende schotel" bij zijn suc cesvolle tocht over het Kanaal op een hoogte van enkele deci meters boven de golftoppen. Het wachten is nu hoe ontwerper Cockerell zijn vliegende boot verder zal ontwikkelen een adembenemende ontwikkeling wellicht als na Bleriots tocht over het Kanaal. Storm eist slachtoffer op emigrantenscliip Twee uur voordat het Nederlandse emigrantenschip Johan van Oldenbarne- vel-t (19.921 ton) de haven van Freemantle (Australië) zou binnenlopen, is het schip vrijdagavond in een storm terecht ge komen. Dit heeft een opvarende musicus het leven gekost. Verscheidene anderen werden gewond, aldus een radiobood schap die in Melbourne werd ontvangen. Deze week zullen de westelijke minis ters in Genève niet alleen te maken heb ben met de Russen, maar zij moeten ook het probleem oplossen, hoe het onderling geheel eens te worden. Vooral de bekwaamheid van de Britse minister Selwyn Lloyd zal zwaar op de proef worden gesteld. Hij heeft beloofd een succesvol middel te vinden om de besprekingen in Genève deze week met resultaat af te sluiten. De Brit heeft namelijk meegedeeld, dat lij een schets heeft voor een tussentijdse egeling van de Berlijnse kwestie en dat ie weg nu gebaand is voor een topcon ferentie. i van de punten waarover het Wes ten het niet eens is. is de duur van een eventuele tussentijdse regeling. De Engel- :ijn bereid akkoord te gaan met een te voren vastgestelde periode. En sen en Amerikanen voelen hier daar entegen niets voor. De regeling moet van kracht zijn zolang er over de Duitse her- liging wordt onderhandeld. Syrisch-Jordaanse grens weer open Het Egyptische blad Al Achram heeft isteren gemeld dat de grens tussen Syrië n Jordanië weer geopend is en dat het erkeer reeds is hervat. De autoriteiten an de V.A.R. hadden de grens zeven weken geleden gesloten, omdat vanuit Jordanië aanvallen zouden zijn gedaan op Syrische grensdorpen. Volgens het blad zullen de diplomatieke betrekkingen tussen de V.AJt. en Jor danië op 23 augustus worden hersteld. Kritiek op agressieve verklaring PRESIDENT NASSER van Verenigde Arabische republiek heeft gisteren op een openlucht- bijeenkomst in' Alexandrië verklaard dat de Arabische legérs Israël van de kaart zullen vegen als het Egypte durft aanvallen. Nassers woorden waren een antwoord op de suggestie van de vroegere Israëlische stafchef, Mosje Day an, om vijandelijkheden van Egypte met vijandelijkheden te beantwoorden. „Als Dayan over vechten praat, nemen wU zjjn Uitdaging aan", aldus Nasser. „Alle Arabieren wensen een beslissende strjjd om de misdaad van 1948 nit te wissen". Nadeer noemde de industriële revolutie de V.A.R. „het touw dat de keel van feraël steeds meer dichtsnoert". Spoedig zal de V.A.R. volgens de president haar eigen tanks, vliegtuigen en pantserwagens maken. Hij betoogde dat de successen Israël in de Smaï-campagne louter propagandasuccessen waren en dat de Egyptische troepen zich hadden terugge trokken om niet door de Britse en de Fransen te worden omsingeld. Over het Suezkanaal zei Nasser: „Het ons kanaal. Israël kan ons zijn wil niet opleggen. Dayan moet aan hallucinaties Hjdcn". Ook in Israël zelf zijn de reacties op Dayans ideeën niet uitgebleven. In eer interview met het liberale dagblad Haa- retz heeft A-bba Eban, de vroegere Israë lische ambassadeur in de Verenigde Sta ten scherpe kritiek geleverd op het denk beeld om de abti-Israëli6che blokkade het Suezkanaal te beantwoorden met controleerde represailles". T IEFDESVERDRlEl behoeft niet onoverkomelijk te zijn en als je verloofde er plotseling met een ander vandoor gaat, dan zullen dui zend gulden waarschijnlijk in staat blijken je verdriet te doen vergeten Althans volgens èen Engelse ver zekeringsmaatschappij in Birming ham, die de mogelijkheid heeft ge schapen zich te verzekeren tegen 't erliés van verloofde. Engelse Romeo's die niet geheel zeker van hun zaak zijn. zien name lijk vaak met lede ogen hun Julia's, ikwijls alleen, maar ook met vrien dinnen of ouders, naar het Europese vasteland met vakantie gaan. Deze Romeo's zijn erg bang dat hun meisjes of verloofdes er met knappe vastelanders vandoor zullen gaan. De meeste zorgen schijnen die jon- iclieden zich te maken, dip hun gc- 1iefden naar Frankrijk Snanje of 'talie zien vertrekken Als voorwaarde heeft dcrzeke- tschappij gesteld dal de d"n officieel verloofd moeten De polis blijft twee maanden Eban verklaarde, ervan overtuigd te zijn dat een afwijking van de tot dusver gevolgde buitenlandse politiek nergens steun zou vinden. Hij drong erop aan, dat men zich zou onthouden van alle maatregelen, die schadelijk kunnen zijn voor de economische ontwikkeling van het land en dat men zou blijven streven naar versterking van de internationale betrekkingen van l9raël. Eindelijk regen (Van onze weerkundige medewerker) JN DE weidegebieden van ons land *- zal men de enkele regenbuitjes, die er vanmorgen al vielen, dankbaar heb ben ontvangen. Op vele plaatsen - was deze jult-maand tot vanmorgen na 1921 niet meer zo droog geweest. Het week einde was weer volop eomers, zoals bijna alle weekends van deze zomer. Bij Ierland ligt een depressie die in de hogere luchtlagen iets koudere lucht aanvoert, waardoor het weer onbesten dig wordt en de kans op enkele regen- of onweersbuien vergroot. Toch zal de wind nog zwak blijven en uit zuidelijke richting lucht aanvoeren met nog vrij zomerse temperaturen. Deze verande ring zal dus geen verslechtering in de zin van onbestendig depressieweer be tekenen. Op tal van plaatsen kan nog een onweersbui voorkomen, maar tegen het midden van de week kan de atmos feer al weer wat rustiger worden met zomers weer. De temperatuur die de weekends ook hier in het westen tot 23 d 25 graden Celcius steeg, zal voor lopig een paar graden lager blijven. Onbestendig De Bilt verwacht tot dins dagavond: Veel bewolking met enkele regen- of onweersbuien en lagere temperaturen. Over wegend matige wind tussen Vk zuid en west. (Opgemaakt om 11.15 uur). Dinsdag 28 juli: Zon op 4.54, onder 20.38; Maan op onder 14.24. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur ;rlijn rankfor Mtlnchen O rich -enèv- De premie bedraagt zestien gulden bij een uitkering van duizend gul den voor het verlies van verloofden tussen 17 en 25 jaar. Voor ouden verloofden is het risico blijkbaar minder groot, toant voor verloofden jéigrar tussen 25 en 30 jaar bedraagt de pre- Athene mie slechts tien gulden. Rome Tot nu toe heeft de verzekerings- Mzüud naatschappij nog geen cent béhoe- Ma..ere oen uit te betalen. Lie&abo

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1