BONDSKANSELIER DOLLFUSZ De moord op Saragat verliest vijf kamerleden aan Nenni „Voor mij is de strijd tegen het nationaal-socialisme niet in de eerste plaats een strijd tegen een politieke partij, die de macht wil veroveren, voor mij is het verzet tegen het nationaal-socialisme een strijd tegen valse ivereldbeschouwing" „Wie Engelbert Dollfusz ivas is waardevol beschreven door diverse biogra fen; zijn werk staat voor ons en behoeft geen verdere interpretatie. Een ieder die hem slechts van een afstand zag en de gelegenheid niet had hem persoonlijk te ontmoeten, zou gemakkelijk een oppervlakkige en verkeerde indruk hebben kunnen krijgen van deze man. Het geheim van Dollfusz lag in het appèl, dat uitging van zijn persoonlijkheid. De langdurige, ferme handdruk, de blik van zijn vriendelijk lachende ogen en een vriendelijk woord die hielpen mee om vele tegenstanders te ontwapenen, om vele vrienden te winnen, die brachten hem schitterender resultaten dan anderen zich veroverden in de loop van lange debatten. Niet dat hij bevreesd was voor discussies. Hij bezat een bijna ongelooflijke energie, en de tijd stelde geen grenzen aan zijn arbeid, zoals zijn medewerkers menigmaal ondervonden." Camera keert uit de ruimte terug Gisteren is een kleine camera 2737 kilometer over de Atlantische Oceaan geschoten in de neuskegel van een bal listische raket van het type Thor. De camera is twee en een half uur later uit zee opgevist in de buurt van het eiland Antiqua door het bergings^chlp Lima. De camera bevond zich in een capsule, die in de neus van de raket was ge plaatst en die ook een kleine band opnemer en andere instrumenten be vatte voor de registratie van de enormf hitte, welke de neuskegel móest door staan wanneer deze van een hoogte van 482 km in de atmosfeer van de aarde zou terugvallen. De camera was ingesteld op het foto graferen van het loslaten van de kegel van de raket op een hoogte van 201 km boven de aarde. In de Italiaanse Kamer van Afge vaardigden zijn vijf afgevaardigden van de sociaal-democratische partij van Sa- ragat overgegaan naar de fractie van de linkse socialisten onder Nenni. On der hen bevinden zich de voormalige partijsecretaris Matteotti en de oud minister van arbeid Vlgorelli. De fractie van Nenni telt nu 89 leden en die van Saragat 17 afgevaardigden. De christen-democraten hebben 273 ze tels en de communisten 140 zetels. In totaal telt de kamer 596 leden. HET was in feite niets nieuws, de terreur der nationaal-socïalisten bereikte in Oostenrijk slechts een jxoogiepunt op woensdag 25 juli 1934Men kan het ongelooflijk achten en scherp laken in de Oostenrijkse regering, dat zó weinig afweermaatregelen genomen waren, terwijl men toch gewaarschuwd was, maar men vergete niet, dat wie iedere dag bedreigd wordt, spoedig afstompt. Men kan zich op een zékere aanval een énkele maal tot in de perfectie voorberei den, maar niemand is in staat iedere dag op het ergste te rekenen Vanaf het moment, dat de Oosten- rusten aan het Lido te Venetië, rijker Adolf Hitler in Duitsland Rijks- Bondspresident .Miklas was met va- kanselier was geworden, verkondigden kantie op zijn zomerverblijf in Karn de Oostenrijkse nationaal-socialisten, ten. dat niet Dollfusz maar Hitier hun tige Bondskanselier was! De partij werd spoedig verboden, maar zoals het altijd gaat. wanneer men een ge vaarlijke partij verbiedt, zij zette sinds dien haar actie voort op misdadiger wijze dan ooit tevoren, door een ontel bare serie moordaanslagen, ontploffin gen, vechtpartijen, geheime demonstra ties. Er vielen ten slotte doodvonnis sen, maar niets hielp: men wist, dat iedere ontploffing, ieder moordwerk tuig, gezegend werd door de Duitse machthebbers Hitier schonk in het geheim wapens, geld, als het moest manschappen. En dat in Oostenrijk, in Wenen, waar het er wel op leek, alsof de gemoedelijke Oostenrijkers hun onafhankelijkheid alleen wilden bewaren om in hun café's zo rustig mogelijk hun koffie te drinken, „plau- dernd" over de politiek, en de kunst te bevorderen, hun erfstuk van eeu\ VECHTERSNATUUR Hèt wonder van Oostenrijk in die jaren was. dat juist één der weinige Oostenrijkse vechtersnaturen aan het hoofd van het kabinet stond: dr. En gelbert Dollfusz. Hij was energiek, vasthoudend, een bulldognatuur, daar bij eerlijk en onkreukbaar. begaafd met een goed politiek instinct en vroom christen. Met zijn fors stemge luid ging deze van gestalte zo kleine Bondskanselier in tientallen redevoe- wtiol'c ringen Oostenrijk voor in een kruis tocht tegen het nationaal-socialisme. Niemand van de beschaafde Europe se staatslieden heeft als hij vóór 1938 zo duidelijk in het publiek Hitier ver oordeeld als Dollfusz! Zijn beste bond genoten zetelden in Rome: de Paus en staatssecretaris Pacelli. met wie hij een concordaat afsloot, Mussolini en 'Staatssecretaris Suvich, toen nog ver- -■ re van bondgenoten van Hitler, met wie hij in de zomer van 1934 de z.g. Romeinse Protocollen afsloot, alles om de onafhankelijkheid van Oostenrijk te De ministerraad, die eerst op dins dag zou vergaderen, kwam op woens dagmorgen 11 uur bijeen. In Wenen waren maar twee bataillons troepen aanwezig. De rest van het garnizoen was op manoeuvre en kampeerde bij Bruck. Alles scheen als altijd, toen of) die hete middag om één uur de wacht werd afgelost aan de Ballhausplatz, nadcit diverse ministers een uur gele den het gebouw snel verlaten hadden. Maar juist op dat moment brak een stroom van tegenstrijdige geruchten in Wenen en heel Oostenrijk los. Door de radio kwam om één uur het be richt, dat Dollfusz was afgetreden en de Oostenrijkse gezant te Rome. Rin- telen, aan tiet hoofd was gesteld van een nieuw kabinet. In Innsbruck zou een putsch hebben plaatsgevonden, het Bondspaleis aan de Ballhausplatz en de zender Ravag heetten in han den van de nazi's! De journalisten haastten zich ver bijsterd naar de Ballhausplatz: het Bondspaleis bleek inderdaad door na zi's, in Oostenrijkse Heimwehrunifor- men gekleed, te zijn bezet. De poor ten van de kanselarij werden geslo ten. de gordijnen neergelaten, het de- partementspersoneel mocht het ge bouw niet meer verlaten, Oostenrijk se troepen zetelden voor en rondom het gebouw, dat ze niet mochten over meesteren. Dat was de buitenzijde '.iet toneel die middag van de Wat geschiedde binnen de muren van het historische Bondspaleis? Dat was de brandende vraag van alle journalisten die deze middag dit to neel gadesloegen: wat speelde zich in het regeringsgebouw af. en waarom overmeesterden de Oostenrijkse troe pen het gebouw niet? BINNEN HET PALEIS iranderen. De socialisten hadden zich in fe bruari 1934 tegen Dollfusz' bewind had hij Nadat om elf uur die morgen de ministerraad was geopend, bereikte het kabinet tegen twaalf uur het be richt, dat er onraad dreigde. Direct sloot Dollfusz de minis terraad en besloot s middags verder te beraadslagen Alle ministers ver lieten het gebouw, behalve Dollfusz. Fcy en de staats secretaris voor oor log en politie, Kar- winsky. Had men ze neepgesla- Door radio München voerde Frauenfeld dage lijks een felle actie tegen Dollfusz, maar de Bondskan selier hield vol, en het overige Europa, dat in die jaren nog nauwe lijks begreep wat Hitier betekende, zag met spanning toe hoe Dollfusz al meer terrein won. In ieder ge val was de poging van Hitier om Doll- fusz' gezag te bre ken, ten enenmale ■mislukt. Dollfusz scheen sterk te Staan. Op donder dagavond 19 juli 1934 schreef de correspondent van het Algemeen Han delsblad, de be- cwame G. Nypels. „Wat kan Dollfusz toet zulkcn steun in dit Europa nog gebeuren?" Maar de binnenlandse onrust bleef: veemmoorden en ontploffingen, soms met de regelmaat van een uur. Duits land bleef via de zender München ucu Baai jucj| ueiu uuluclo 6UU tuc. dreigen^ en dreigbrief op dreigbrief ken; Karwinsky vatte Dollfusz bij de Starhemberg order gegeven, dat niemand het ge bouw mocht bin nentreden. had men op zijn minst de poort goed geslo ten! Maar niets daarvan geschied de, men wachtte de gebeurtenissen rus tig af Tegen één uur bleek echter aan de achtergeble ven ministers, dat er tijdens het aflos sen van de ongewa pende wachttroe- pen nieuwe troepen waren binnenge- komen, maar dit waren geen regeringstroepen, doch opstandelingen, die het op het leven der ministers hadden gemunt, en de wachten reeds overmeesterd hadden. Dollfusz vluchtte uiteraard direct uit de ministerskamer, de zaal waar eens het Wener Congres was gehou den, waar men hem Men wierp hem op een divan, en leg de een tafelkleed over hem heen. Eerst om kwart voor twee werden twee wachtmeesters Johan Greifen- eder en Rudolf Messinger bij de in middels bewusteloze Bondskanselier binnengelaten. Hun werd door de moordenaars toegestaan een noodver band te leggen en Dollfusz tot be wustzijn te brengen, hetgeen gelukte. Met zwakke stem vroeg Dollfusz naar minister Fey. die even bij hem werd binnengelaten, maar Dollfusz kon reeds bijna niet meer spreken. Hij droeg Fey op zijn vrouw en kinderen te groeten. Dringend vroeg Dollfusz om medische hulp. maar de moorde naars weigerden: hij vroeg herhaal delijk om de bijstand van een .pries ter, maar ook dat werd hem even vele malen geweigerd. Zijn laatste woorden waren gerictit tot Greifeneder en Messinger. in dank voor hun verzorging: „Kinder, ihr seid so lieb zu mir. Warum slnd die anderen nicht auch so? Ich habe ja nur den Frieden wollen, wlr haben nie angegriffen. Wir muszten uns Immer wehren. Der Hcrrgott moge ihnen vergebcn!" Alleen, temidden van zijn moorde naars. blies Dollfusz om kwart voor vier die middag de laatste adem uit BUITEN HET GEBOUW Zozeer de moordenaars binnen het Bondspaleis aan de Ballhausplatz heer en meester waren van de situ atie, zozeer waren ze de gevangenen wat betreft de algehele situatie. Wa re het niet. dat Dollfusz het ontzetten de slachtoffer was geworden van liun pogingen, dan was hun putsch één van de meest mislukte geweest, die ooit ten uitvoer werd gebracht. Maar de regering, die in het depar tement van oorlog bijeen was. onder leiding van Schuschnigg. omdat Star hemberg. de vice-kanselier, buitens lands vertoefde, stond voor een heel moeilijke situatie, omdat drie leden der regering, onder wie de Bondskan selier, in handen der opstandelingen waren, en niemand wist wat hun lot zou zijn. zo men het paleis aan de Ballhausplatz bestormde. Telefonisch opgeroepen door de opstandelingen, vervoegde zich de Duitse gezant Von Rieth ter plaatse, om te onde 'iande- len: naar hij later zei, toen hij daar in gedesavoueerd werd door zijn re gering, om zich te oriënteren. Het Oostenrijkse kabinet bood de 144 op standelingen vrijgeleide aan tot de Duitse grens, indien niemand gedood was. maar toen bekend werd, dat Dollfusz was omgekomen, werd deze toezegging ingetrokken. Dit aanbod werd later scherp afgekeurd. Inmid dels was m de loop van de middag het omroepgebouw Ravag heroverd, en werd Rintelen gevangen genomen die daarop een poging tot zelfmoord deed. Aan het begin van de avond was de regering de toestand weer mees ter: de opstandelingen werden gevan gen genomen, en Fey en Karwinsky konden het gebouw eindelijk verlaten, evenals alle andere ambtenaren, waaronder tientallen vraagstuk van de Anschlusz een refe rendum bleef wensen. De stervende president Von Hinden burg was diep geschokt. Aan presi dent Miklas zond bij vanaf zijn land goed te Neudeck het telegram: „Diep onder den Indruk van het bericht, dat Bondskanselier Dollfusz gevallen is als slachtoffer van een afschuwelijke aanslag, spreek ik tegenover Uwe Ex cellentie mijn hartelijke deelneming uit". MEVROUW DOLLFUSZ REACTIES Nog diezelfde avond verschenen Fey en Schuschnigg voor de Oostenrijkse radio om het drama bekend te ma ken dat was voorgevallen. Starhem berg keerde per vliegtuig naar We nen terug, dat in staat van beleg was, en vergaderde die week permanent met de ministerraad President Mi- klas. die donderdag in Wenen arri veerde. besloot dat eerst na de be grafenis van Dollfusz een opvolger zou worden aangewezen. In Rome was men verbijsterd, maar Mussolini deed direct zijn troe pen oprukken naar de Oostenrijkse grens, en Hitier wist waaraan hij zich in die dagen te tiouden had! De Paus sprak uit, dat de moorde naars van Dollfusz vijanden de lijke ving kreeg Dollfusz toegezonden, terwijl hand zelfs werd bekend gemaakt, dat men de Stephansdom in de lucht zou doen vliegen, als Dollfusz het veld niet ruimde. In die omstandigheden brak de nood lottige 25ste juli i934 aan de Bar- ,-tholomeusnacht. Dollfusz en zijn mede-nnnisters eindeloos in het voor- uitzicht gesteld, zou ditmaal bij klaar lichte dag plaats vinden! „Komm, Kanzier. 25 JULI 1934 Het was vakantietijd. Mevrouw Dollfusz was met haar beide kinderen te gast bij mevrouw Mussolini het strand van Riccione, ook Dollfusz over een paar dagen vertrekken, om er met Mussolini nieu- besprekingen te hebben. Het week- den dritten Stock, dort bist du sicher!" Maar tegelijk vatte de bode Hedvicek het plan op Dollfusz naar het staats archief te brengen, vanwaar hij naar elders kon gaan. Doch juist toen Doll fusz de bode wilde volgen, trad een troep van acht gewapende lieden bin- en. Zonder een woord te zeggen trad één hunner. Otto Planetta, regelrecht op de Bondskanselier toe, en vuurde pistoolschoten op hem af. Even hief Dollfusz de handen naar het hoofd draaide zich nog om en viel toen rug gelings op de grond, terwijl hij zacht „Hilfe" riep. het end had Dollfusz in de buurt Salaburg doorgebracht. Hij had er .heerlijk geslapen en gezwommen en met kinderen gespeeld. Starhemberg, d« vice-kanselier, vertoefde om uit te Karwinsky en Fey werden rheen gebouw gegijzeld, bedreigd met pis toolschoten; de bode, evenals alle an dere in het gebouw vertoevende amb tenaren, werden gevangen genomen. Niemand is getuige geweest van de drie kwartier die hierop volgden. De zwaar gewonde Dollfusz was alleen met zijn moordenaars, die hem zelfs zijn portefeuille met geld ontroofden De jonge Oostenrijkse. Habsburgse troonpretendent, aartshertog Otto, te legrafeerde naar Oostenrijk, dat hij ..God innig bidt Dollfusz in de eeuwig heid in de rijkste mate te vergelden voor wat deze voor mij en voor ons aller^ geliefde vaderland heeft ge- Slechts de socialisten in Europa hielden zich afzijdig van het alge meen rouwbetoon. Dc Belgische ..Lc Peuple" sprak openlijk uit in Doll fusz' dood een symbool te zien van de wrekende gerechtigheid, om wat hij in februari 1934 de socialisten had aangedaan. ..want wie het zwaard op neemt, zal er door vergaan!" En Hitier zelf, de aanstichter van alle Oostenrijkse misdaden? Hij keerde uit zijn vakantieoord in Beieren terug naar Berlijn, desavou eerde de putsch, nu deze algeheel mislukt was, ontsloeg Habicht twee dagen later, riep de Weense gezant Von Rieth terug naar Berlijn en gaf ook hem ontslag, en deed voorts via zijn persorganen weten, dat heel de zaak een binnenlandse Oostenrijkse aangelegenheid was. die Dollfusz zelf had uitgelokt, en dat Hitler over het Donderdagmiddag 26 juli daalde bij Wenen een vliegtuig: mevrouw Alwi- ne Dollfusz, Duitse van geboorte, steeg uit. Toen ze overal de "zwarte vlaggen zag, en vooral liet grote ha kenkruis op een Duits vliegtuig, dat vlak naast het hare stond, viel ze in onmacht. Ze bad lang bij "het stoffelijk over schot van haar man, dat die dag nog opgebaard stond in het paleis, waar hij vermoord was. Ze had haar kin dertjes Evi en Bibi, nog onkundig var wat geschied was. achtergelaten bij mevrouw MuSsolini. Toen hun vader begraven werd. maakten ze 'een on bezorgd boottochtje flie middag. Eerst toen mevrouw Dollfifsz op dinsdag 31 juli terugkeerde naar Riccione, wa ren ze op de hoogte gebracht van wat zich in Wenen had afgespeeld. Men zag mevrouw Dollfusz na de begrafenisplechtigheden nooit meer in hel openbaar Ze leefde eenzaam, de pers weerde ze. ze kon het de colle ga's van haar man moeilijk vergeven, dat ze hem die dag zó slecht bewaakt hadden Alleen met de huisvriend, minister Stockinger, bleef ze betrek kingen onderhouden. Men moest een aparte regeling treffen voor haar pensioen, want de onbaatzuchtige Doll fusz was onbemiddeld gestorven en hij was te jong heengegaan om voor zijn weduwe een redelijk pensioer achter te laten. Toen Hitier aan de macht kwam moest de familie Doll fusz Oostenrijk verlaten, en de na oorlogse socialistische regeringen mis ten de grootheid haar op eervolle wij ze uit te nodigen terug te keren in het vaderland, waarvoor hun man en vader het hoogste offer had gebracht. POLITIEK TESTAMENT Tussen zijn dood en begrafenis ver scheen ui een Frans blad „Excel sior" de laatste boodschap van Doll fusz. vervat in een artikel „Bommen en Politiek", een week voor zijn dood geschreven, en waarin hij opmerkt: )tDe leden mijner regering en ik zelf hebben slechts de eer zucht om pioniers van het va derland te zijn. Het heeft mij sterk getroffen, dat een aan zienlijk deel van ons volk, voor al de intellectuele jeugd meent betere patriotten te zijn dan wij. Jarenlang Hebben wij ons leven veil gehad voor de verdediging van ons vaderland. Deze krin gen zijn ziek, want zij aarzelen niet de ergste rampen te ver wekken, om hun politieke doel einden na te jagen. Voor de af schuwelijkste misdaden schrik ken zij niet terug. Geen van ons zou zijn politiek streven willen bereiken met dergelijke midde len. Elke organisatie, die zegt een nationaal karakter te dragen, zal binnenkort moeten zeggen of zij in haar gelederen misdadi gers of propagandisten wil dul den." NATIONALE BEGRAFENIS Op zaterdag 28 juli vond de natio nale uitvaart plaats van de vermoor de Kanselier, nadat daags tevoren ein deloze scharen voor hem gedefileerd hadden, zoals hij opgebaard stond voor het stadhuis. Sinds de dood van keizer Franz Jo seph betoonde de Weense bevolking niet zulk een massale deelneming Ook vele armen, die Dollfusz per soonlijk vaak had welgedaan, en kin deren, van wie hij veel hield, passeer den de kist. Die zaterdag om half drie verza melden zich familie en vrienden, we reldlijke en geestelijke autoriteiten voor het stadhuis, en men herdacht, dat de man. die eens priester had wil len worden, nu als martelaar was ge storven. President Miklas, vice-kanse lier Starhemberg, bu.gemeester Schmitz en Landeshauptman Reiler voerden het woord. De redevoeringen waren slecht en slecht verstaanbaar, op die van Starhemberg na, die uit het hart sprak, aanvangende met die onvergetelijke woorden: ..Gij, geliefde vriend en kame raad. Gij onvergetelijke leider.' Niet afscheid kom ik thans van U nemen. Want wij, voor wie de leer van Christusvoor wie de katholieke geloofsbelijdenis levende wereldbeschouwing is, wij weten, dat slechts dat, wat sterfelijk aan U is, vergaal, slechts dat, wat sterfelijk aan U is en dat in de toekomst niet meer onder ons zal vertoeven. Gij zelf echter, wat Gij waart, wat Gij nu nog zijt, dat sterft niet, dat sterft niet en verlaat ons ook niet, dat zal temeer bij ons toeven en zal ons sterken, steeds meer, wanneer wij, die met trots tot Uw naaste mede werkers behoren, ons verzame len, om ons te beraden over hei lot van het vaderland Na de toespraken zette de stoet zich in beweging naar do Stephans dom, waar kardinaal Innitzer een in drukwekkende uitvaartrede hield, er aan herinnerend, dat ook Christus ir de kring van zijn moordenaars ge storven was en voor ze gebeden had. Op het Hietzinger kerkhof, waar zes jaar geleden een dochtertje van Dollfusz was ter aarde besteld, vond tegen half zeven de begrafenis plaats. Schuschnigg sprak aan het graf. Direct daarop vond het proces plaats tegen degenen, die de putsch hadden voorbereid in een weekend huisje aan de Donau te Klosterneu- burg, twintig minuten per trein Wenen. Voornaamste aangeklaagden waren de 35-jarige moordenaar Otto Planetta en de 30-jarige aanvoerder van de putsch Franz Holzweber. Planetta beweerde per ongeluk ge schoten te hebben, hetgeen door de aanwezige bode, die als getuige optrad, pertinent werd ontkend. Bij het pro ces kwam vast te staan, dat, indien men tijdig medische hulp had toege laten, Dollfusz nog te redden zou zijr geweest. Minister Fey werd uitvoerig als ge tuige gehoord. Men kende hem sedert jaren als rivaal van Dollfusz en ge tijd heeft men geloofd, dat hij direct contact had onderhouden met dc putschisten. Waarom hadden ze anders ook minister Fey niet neerge schoten? Na 25 minuten beraad werden Pla netta en Holzweber ten slotte tei dood veroordeeld. Bij het proces sprak Planetta: „Ik ben geen moor denaar. Ik wilde dr. Dollfusz niet do den. Ik vraag mevrouw Dollfusz giffenis". Op dinsdag 31 juli werden beide moordenaars om kwart voor vijf 's middags aan de galg gehangen, na dat een gratieverzoek door Miklas Schuschnigg en Starhemberg was af gewezen. Planetta aanvaardde de steun van een rooms-kathohek, Holz weber van een evangelisch geestelij ke. „Heil Hitier!", riep Holzweber, „Ik sterf voor Duitsland! Heil Hitier!" riep Planetta bij de terechtstelling. Diezelfde dag werd een bom gevon den voor het huis van Schuschnigg, de opvolger van Dollfusz. die eens over zijn voorganger zou schrijven: „Zo lang het leven mij gegeven Is, zal Ik niet nalaten te getuigen voor Engelbert Dollfusz en zijn Oosten rijk". fusz' naar de Gedachtniskirche, de grote Bondskanselier Seipel ter ruste was gelegd. Daar rustte Doll fusz enige jaren naast zijn grote leer meester en voorganger mgr. Ignaz Selpel, die eveneens door moorde naarsbanden stierf, totdat Dollfusz' stoffelijk overschot, op bevel van Hit- Ier werd teruggebracht naar het Hiet zinger Friedhof! Bij mijn bezoek aan Wenen in mei 1955 gelukte het mij na enige moei te, door vriendelijke bemiddeling van één van de hoge departementsambte naren. die bevriend met Dollfusz was geweest, een blik te slaan in de sterf kamer van Dollfusz. Nu zijn socialis tische tegenstanders aan de regering waren, mocht over Dollfusz niet meer gesproken worden, en ook mijn be zoek moest in alle onopvallendheid voor andere ambtenaren, plaatsvin- se Bondskanselier is. en gelegen ^ïs naast de zaal waar eens het Wener Congres vergaderde, werd tijdens de vorige Wereldoorlog geheel verwoest, maar is thans in oude luister hersteld Bij het raam, in de hoek, is op de marmeren vloer in gouden letters de naam van Dollfusz aangebracht. Er staat een kaars bij op een kandelaar en er zijn enkele onopvallende kleine planten. De hoofdambtenaar vertelde mij dat mei. deze kleine planten duld de. maar aan het eerbewijs geen aan dacht wenste te geven! Op de Hemelvaartsdag, donderdag 10 mei 1956, bezocht ik Hietzinger Friedhof, en na wat zoe ken vond ik het eenvoudige, stemmi ge, onopvallende graf van Dr. Engel- bertus Dollfusz (1892—1934) en ik be dacht mij welk een eervolle, snelle loopbaan deze dappere jong gestorven staatsman had gehad. Op zijn graf ligt in het gras getuinierd voudig kruis van bloemen. Het past by de door en door eenvoudige Dollfusz, dat hy hier zo eenvoudig ligt begraven, maar is het ook een eer voor Oostenryk, dat Dollfusz, nadat Hitier zyn stoffelijk overschot had verwijderd uit de Gedacht niskirche, om hem hier ten tweeden male te begraven, hier inderdaad zyn laatste rustplaats vindt? SS.moordenaar (nu in politiefunctie) gearresteerd De Westduitse politie heeft vrijdag dr. Georg Heuser, hoofd van de recherche van RijnlandPalts, gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht de leiding te hebben gehad bij de massa-executies, die de SS-troepen in de tweede wereld oorlog in Minsk hebben uitgevoerd. Vol gens het arrestatiebevel heeft Heuser, die majoor bij de SS is geweest, bevelen tot terechtstellingen ondertekend en ook zelf mensen hebben doodgeschoten. Heu ser werd in Bad Orb, waar hij zijn vakantie doorbracht, gearresteerd. Opnieuw braken bosbranden uit Op verscheidene plaatsen in ons land braken gisteren weer bosbranden uit. Zij konden, door snelle bestrijding van de brandweren, slechts beperkte schade aanrichten. In Rheden. dicht bij de omgeving waar donderdag de enorme bosbrand woedde, brak gisteren weer een brand uit. Nog aanwezig bewakingspersoneel werd in allerijl naar de brand gediri geerd. Na drie uur werken had men het vuur gedoofd. Vijf hectaren gingen ver- De Hilvarense brandweer heeft gis- :n een dreigende ramp voorkomen. ?en bosperceel van 200 hectare groot ontstond brand. Voordat het vuur het kurkdroge hout in de nabijheid kon aan tasten, gelukte het de brandweer, bijge staan door militairen met tankwagens nevelspuiten, de haard van de brand te grenzen. Anderhalve hectare gingen verloren. Bij Ugchelen werden twintig hectare heide en vliegdennen door brand ver woest. De brand zou op drie plaatsen tegelijk zijn uitgebroken. De brandweer rukte onmiddellijk met groot materiaal uit. Zij werd geassisteerd door honder den militairen en burgers. Door een te- genbrand te stichten, kon men de vlam- 1 effectief bestrijden. Zes tot zeven hectare begroeiing gingen verloren bij een brand in het natuurreservaat „Het Agelerhroek" bij Ootmarsum. De dichtheid van het hout gewas en de moerassige bodem bemoei lijkten het blussingswerk. Gisteren heeft de rode haan op nieuw gekraaid in ons bos en heidebezit. Bij de Wapenberg te Vghelen brak een grote brand uit. AI vlug na de melding kwam een ploeg militairen, het gas masker op, de bos brandweer as sisteren. De Britse vissersboot Lyonesse heeft gemeld, dat z(j vrijdagavond ter hoogte van Lands End, aan de zuidwestpunt van Engeland, door een onbekend schtp is beschoten. De treiler werd niet getrof fen. De marine-autoriteiten te Plymouth «♦-"-n een onderzoek in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9