ïlicume £riltsri)c ÖTmirant Bezoek van Eisenhower aan Rusland zal vrede dienen Tienduizenden haalden de wandelaars glorieus in CHROESJTSJEF JN GESPREK MET NIXON: Fel debat bij de opening der expositie in Moskou Waterdicht verhaal over verzonnen ontvoering Industrie en belasting houden campagne tegen Kilometers lange stoet werd onafgebroken toegejuicht Soraya zou zich niet om haar arme grootvader bekommeren !iiii!!fii ZATERDAG 25 JULI 1959 BUREAUS: Steenstraat 3? Directie. Redactie. Abonnementen Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DÏEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRIST ELIJK-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stuntvasticfi is gfjebkuen myn bert ia Ugljenspoef Veertigste jaargang no. 11623 „Wat AVOND!" Zie pagina 5 "T^EN nu weer vriendelijk lachende Chroesjtsjef heeft gisteren ter ge- legenhcid van de opening der Amerikaanse tentoonstelling in Moskou president Eisenhower onofficieel uitgenodigd. Letterlijk zei de Russische premier, die in een goed humeur was: „Wij zouden verheugd zijn als pre sident Eisenhower de mogelijkheid vindt ons land te bezoeken. Ik geloof, dat zijn bezoek zeer nuttig zou zijn voor het verbeteren van de betrek kingen tussen onze landen en voor het versterken van de vrede in de ge hele wereld. Onze bevolking wenst vriendschap met de Amerikaanse be volking en met de volken van alle landen." Een ander opmerkelijk feit giste ren was, dat vice-president Nixon, nadat hij de Amerikaanse tentoon- I stelling in Moskou had geopend, met premier Chroesjtsjef voor de tele visiecamera's een scherpe discussie voerde over de buitenlandse poli tiek. Bovendien wist Nixon van Chroesjtsjef de belofte los te krijgen, dat alles wat de twee staatslieden zeiden, onverkort zou worden uitge zonden. 4 Tijdens de rondgang op de tentoonstel- ing spraken Chroesjtsjef en Nixon ove: elektrische wasmachines, televisietoestel len, modeshows en politiek. Voor de delkeuken van een Amerikaans huis 6need jf ;Nixon de Geneefse kwestie aan: „De lukking van de conferentie zou een klap Advertentie Fa D. Kret en Zn. IKoninklijk gezin was dag in Paestum Koningin Juliana, prins Bernhard en de sen Beatrix en Irene hebben giste- :n kort bezoek aan Paestum, de voormalige Griekse stad bij Salerno, ge- De koninklijke familie arriveerde per auto uit Ravello. Zij bezocht de tempel van Poseidon en de Basiliek, winkelde wat en gebruikte de lunch in een plaat voor de vrede zijn". Chroesjtsjef ant woordde onmiddellijk: „Jullie bedreisen ons met raketbase6 in het buitenland". „Ik geloof", aldus Nixon, „dat de zaak van de vrede niet wordt gediend als u dit blijft herhalen". Glimlachend zei Chroesjtsjef hierop: „Ik geloof dat wij twee verschillende politieke talen spre ken". Het debat tussen de twee politici was fel. De snedige antwoorden van Nixon deden aan zijn befaamde verkiezingstoe- spraken denken. Door zijn openhartig op treden en zijn pogingen om zoveel moge lijk met de Russische arbeiders in contact te komen, is de Amerikaanse vice-presi dent er snel in geslaagd de stemming in Moskou te veranderen. De grote bladen, die zijn aankomst in een bericht op een binnenpagina meldden, drukten vanmor gen de volledige tekst af van de rede die Nixon gisteren hield en bovendien de boodschap die president Eisenhower Chroesjtsjef heeft gezonden. Volgens radio-Moskou luidde deze boodschap die door vice-president Nixon aan Chroesjtsjef werd overhandigd als volgt: „Slechts als wij elkander beter kennen, zullen wij kunnen hopen de oorzaken van wantrouwen, die de oplossing van tal van problemen, welke onze beide landen ver deeld houden belemmeren, weg te nemen. Het Volk van de Verenigde Staten en zon regering verlangen tezamen met de andere volken in de wereld naar vriendschappe lijke betrekkingen tussen alle regeringen, gebaseerd op een hechte vrede en gerech tigheid voor allen. Ik hoop dat het bezoek van de vice- president Dag Hammarskjöld brengt bezoek aan De Gaulle Dag Hammarskljöld, de secretaris-gene raal der V.N., zal vrijdag 31 juli een be zoek brengen aan Parijs. Behalve met president De Gaulle zal hij een onder houd hebben met premier Debré en de minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville. Het bezoek van Hammars kjöld dat gistermorgen bekend werd ge maakt, kwam als een verrassing. Gezegd werd dat het hier een normaal bezoek gold ingevolge een reeds lang geleden van De Gaulle ontvangen uitnodiging. Diplomaten veronderstellen dat beide mannen een vertrouwelijk gesprek zullen de Sowjetunie zal bijdra- hebben over de opstand in Algerije en gen tot het bereiken van dit doel. Wil de vraagstukken tussen Oost en West. deze uiting van de beste wensen voor het welzijn en dc voorspoed in vrede voor het volk van de Sowjetunie van het volk der Verenigde Staten aanvaarden". Vandaag begon Nixon met eep bezoek aan vice-premier Mikojan, met wie hij de handelsbetrekkingen tussen de V.S. en Rusland besprak. Het onderhoud duurde ruim een uur, een half uur langer dan men had verwacht. Dit had tot gevolg dat Nixon te laat arriveerde bij de dere vice-premier, Koslöf. Miljonairsdochter terecht jarige dochter van tandpasta magnaat Hart uit New Jersey, in geslaagd de politie van Chicago en agenten van de FBI ondanks lange verhoren te doen geloven dat de ontvoering op woensdag Newark werkelijk is gebeurd. Pas toen zij door vader en verloofde naar huis was gebracht, heeft Jacqueline gezegd, niets van een ontvoering af te wéten. Zoals bekend verdween de erfgename van tfe Hart-miljoenen, nadat zij dag op het vliegveld van Newark af scheid had genomen van haar verloofde. In de nacht van donderdag op vrijdag werd zij ontdekt in Chicago. Zij holde naar een geparkeerde politiewagen riep: „Waar ben ik, waar ben ik?" Politieagenten brachten haar naar bureau, waar zij een verward verhaal vertelde over twee verschrikkelijke da gen, die zij naar baar ontvoering had doorgemaakt. Agenten van de FBI maakten haar dui delijk, dat zij niet van plan warén hel verhaal te geloven. Jacqueline vertelde, dat zij verschei dene uren in een badkamer opgesloten heeft gezeten, dat zij" tijdens een autorit bijzonder ruw werd behandeld door haar ontvoerders en dat zij ten slotte Grand Park te Chicago weer was vrijge- Luitenant Charles Pierson, adjunct-chef van de recherche te Chicago, verklaarde, dat hij geen tegenstrijdigheden in haar Verband tussen roken en kanker Sigaret zonder tabak in V.S. T\E machtige sigarettenindustrie en de grote belangen, die de regering bij de tabaksaccijns heeft ?ijn er de oorzaak van dat er tot nog toe nimmer van hogerhand is opge treden om het roken van sigaretten tegen te gaan. Dit verklaarde gisteren dr. C. R. Lowe, lector in de sociale geneeskunde aan de universiteit van Manchester. In zijn toespraak tot de jaarvergade ring van de Britse en Canadese vereni gingen van artsen zei dr. Lowe: „Als net niet zou gaan om een verdovend middel dat door zulk een machtige en rijke industrie op de markt wordt ge bracht en dat de regering aan zulk een grote belastingopbrengst hielp, dan zou ïr allang van hogerhand tegen dit mid- Sel zijn opgetreden." Dr. Lowe meent, dat er onder druk N.V. Levensverzekering Mij. UBO Levens- Studie- en Uitzet-, Lijfrente- Pensioen- en Begrafenisverzekeringen N.V. Algem. Verzekering Mij. UBO Brand-, Inbraak-, Ongevallen- en W.A.-verzekeringen UBO voor alle verzekeringen. Kromme Nieuwe Orachl 8—10 Utrecht van een toenemende bewijslast nauwe lijks meer kan worden getwijfeld aan het causale verband tussen sigaretten roken en kanker. In Amerika zal een sigaretten- maatschappij binnenkort een sigaret zonder tabak op nationale basis lanceren. De sigaret heet „Van guard" en wordt in Dayton (Ohio) beproefd. Een woordvoerder van de maatschappij verklaarde dat de re sultaten alleszins gunstig zijn. De sigare een filter, is een natuurlijke vezel „fibri- Deze stof is vrij van teer. De prijs is ongeveer die van een ge- rone sigaret; er wordt echter geen fe- eraie tabaksbelasting van 8 pet op ge- Vijf gewonden bij verkeersongeluk Tengevolge van een ongeluk op de rijks weg Arnhem-Nijmegen, zijn vijf personen, het echtpaar W. V. uit Ernst, hun zoontje en hun buren, het echtpaar T. allen min of meer ernstig gewond. Zij zaten in een kleine personenauto, afkomstig uit Ernst, die rijdende in de richting Arnhem ver moedelijk tengevolge van een lekke band op de linkerrijbaan terecht kwam en te gen een vrachtauto met oplegger botste. De wagen draaide een halve slag om, en werd aan de linkerkant geheel ingedrukt. Pierson, die het verhaal twintig keer met Jacqueline doornam. Zij bood zelfs aan naar de leugencel te gaan. De vader van miss Hart verklaarde later op een persconferentie, dat zijn dochter hem, vlak vóór een behandeling met kalmerende middelen, had verteld, dat zij zich niets herinnert van de ont voering. Het schijnt, zo zei de heer Hart, dat zij teruggevallen is in de waanvoorstellin gen, die zij in 1957 tengevolge van eer auto-ongeval heeft gehad. Argentijnse marine-crisis Minister dient onder druk ontslag in De Argentijnse Estevez, heeft gisteren zijn ontslag in gediend onder druk van hoge marine-of ficieren. Het is nog niet bekend of president Frondizi het ontslag zal aanvaarden. Eer der op de dag had Estevez vice-admiraal Vago ontslagen als chef van de vlootope- raties en vervangen door schout-bij-nacht Little Rock. De openbare scholen in Little Rock. die het komende leerjaar ook voor negerleerlingen opengesteld zullen zijn, hebben 54 neger-kinderen ingeschre ven. Van hen ziin 48 ingeschreven bij de centrale middelbare school, waar zich vorig jaar de grootste moeilijkheden voor De zoon van schout bij nacht Karei W. F. M. Doorman, luite nant ter zee III T. W. R. Door man, heeft gisteren, in aanwe zigheid van zijn moeder, de ont hulling verricht van een borst beeld van zijn in de slag in de Javazee omgekomen vader. Het beeld staat op de hoek van de Karei Doormanstraat en de Van Bylandtplaats in Rotterdam. Die laatste Vierdaagse-dag in Nijmegen is wel een bijzonder vreugde volle dag en daar hoort dus ook een vreugdevolle begroeting bij. En heus niet alleen met bloemen! Nabij de finish wordt een bejaarde deelnemer hartelijk omhelsd. Een stimulans voor het volgend jaar In '59 premies voor 38.000 woningen (Van parlementsredactie). In 1959 zullen, gelet op de bij de be groting beschikbaar gestelde middelen, voor 38-000 woningen premies worden toegezegd. Dit heeft tot gevolg, dat een deel der tot en met 22 juni 1959 aange vraagde premies eerst in i960 zal kunnen worden toegezegd. Hoe groot dit aantal zal zijn, is thans niet te zeggen, omdat de beoordeling van vele aanvragen nog dient te geschieden en dus niet bekend is welke aanvragen doorgang zullen kunnen vinden. Dit heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid. mr. J. van Aartsen. meege deeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Maenen (kvp). De minister deelt voorts mee, dat in 1959 tot 22 juni premies voor 20-986 wo ningen zijn toegezegd. Op die datum waren op de centrale directie en bij de hoofdingenieurs-directeuren 29459 aan vragen voor premies nog niet afgedaan. APELDOORN: ELF UITVALLERS De Vierdaagse van de N.W.B. heeft ook dit jaar weer een klein aantal uit vallers geëist. Slechts 11 van de 1068 op de eerste dag gestarte deelnemers heb ben de tocht niet volbracht. Vrijdagmorgen om vijf uur gingen on der ideale weersomstandigheden reeds groot aantal wandelaars en wande- laarsters op stap. Om 7 uur bereikten de koplopers Beekbergen, waar even gerust werd. Met frisse moed ging het vervol gens in de richting Hoenderlo. Honderden belangstellenden gaven de intocht van het wandelleger een kleurig ien. De intocht, waarbij alle deelne- met boeketten bloemen waren ge tooid, werd opgeluisterd door muziek korpsen. Het wandelfestijn werd beslo ten met een defile voor de burgemeester Apeldoorn en N.W.B.-functionarissen. EINDE VIERDAAGSE MET MUZIEK EN BLOEMEN TAUIZENDEN en nog eens duizenden hebben gisteren de intocht van U de Nijmeegse Vierdaagse gadegeslagen. Het is een onvergetelijk festijn geworden. Niet minder dan zes uur duurde het, voordat de aaneen gesloten stoet van wandelaars en muziekkorpsen voorbij was getrokken. Kilometers en kilometers lang was het bewegende lint, dat van alle kan ten werd toegejuicht en toegeklapt. Er zijn weer duizenden bloemen uit gereikt. Moeders, die tussen de Jannen sprongen om zoonlief te kussen en bloemen in de plichtmatig gebalde vuist te stoppen; kinderen, die plotseling vader, broer of zuster ontdekten en rap onder de afrastering doorglipten om de Vierdaagse-loper of -loopster hulde te brengen met de mooie prestatie deze wandelmarathon te volbrengen. Het is een on-vergetelijk feest geworden in Nijmegen; een feest zoals dat alleen maar in Nijmegen kan. Op elkaar gepakt van Nijmegen tot Molenhoek over afstand van ruiin zeven kilometer heeft men de gladiatoren ingehaald. Het bete kende weer een grootse afsluiting van eer wandelfestijn, dat langzamerhand meei op een internationale beweging gaat lijken, aldus de heer Breunese. In totaal 12.825 wandelaars hebben gis teren hun Vierdaagsetrip goed volbracht. In de loop van de dag hadden nog v tien personen de moed opgegeven strandden in het zicht van de haven. waren er evenwel ook die. zo leek het althans, nog zeker een Vierdaagse konden volmaken. De bijzonder sympa thieke Israëlische burgergroep, die samer met de militaire afvaardiging een ware ovatie in ontvangst kreeg te nemen er iten lang onder een oordovend ap plaus wandelde, kon het na afloop zelfs nog opbrengen een vreugdedans van minuten te houden. Wild danste me de maat van de tamboerijnen hun vreug- it. De tocht was volbracht „Danke' Behalve de Israëlische afvaardiging, die magnifiek liep, wa6 er ook een steed6 aangroeiend applaus voor de Zwitserse kolonie, die gezamenlijk naar Nijmegen optrok. De bergbewoners werden er 6ti' en knikten vriendelijk naar links en rechts en mompelden slechts: „danke". Overigens hebben de duizenden langs de weg lang moeten wachten voordat de wandelstoet Nijmegen bereikte. Ondanks de matige noordelijke wind was het warm en vooral doordat het parcours voor het grootste deel over kale en vlakke wegen liep, hadden de meeste wandelaars het steed6 te kwaad met de fel prikkende zon. De zonnebrillen, de petten, de zonne- kleppen en ^hoeden waren dan ook on misbaar. Bovendien heeft men het even als donderdag zeer rustig gedaan. Vaak werd er gestopt, zodat het dit jaar zeer laat werd, voordat de laatste wandelaar zich op de Wedren en in de tuin van de Vereniging had afgemeld. Hoewel dus de optocht uren duurde, verveelde hij niet. Het was een bonte mengeling. Zowel buitenlandse als eigen strijdkrachten in hun gala-uniformen, de fraai uitgedoste muziekkorpsen, vooral de Schotten uitstekend dag kwamen, brachten een schouwspel dat steeds boeide. Geen moment verslapte de aandacht. Daartoe hebben ongetwijfeld ook de vele muziekkorpsen bijgedragen, die de wandelaars in Malden en omgeving opwachtten en dan naar de finish bege leidden. Voordat de Vierdaagse-lopers zover waren, had men weer heel meters moeten tippelen. De tocht ging zoals gebruikelijk op de vierde dag door het Limburgse land. Cuyk was dit keer het centrum. Alleen de 30-ers deden dit stadje dat in de oorlog getroffen, niet aan. Zij kwamen in de (Van onze correspondent.) BONN, zaterdagmorgen. TERWIJL ex-keizerin Soraya van Perzië in grote weelde leeft, schijnt haar 84-jarige grootvader Franz Karl in zeer kommerlijke on- tand.ighed.eri te verkeren in het Mecklehburgse stadje Feldberg in communistisch Oost-Duitsland. Meer dan eens heeft Franz Karl zijn rijke kleindochter per brief om hulp verzocht, maar Franse en Italiaanse bla den melden, dat Soraya niets wenst al taan van de enorme „afkoopsom", die de Sjah van Perzië haar schonk, hij haar anderhalf jaar géleden ver- Ondanks de vele smeekbrieven uit Oost-Duitsland Franz I^arl is arm en blind, maar de rijke Soraya trekt zich daar niets van aan, ondank? de vele smeekbrieven uit 0 st-D uitsl an d Nu moet gezegd worden, dat het ver lenen van hulp aan iemand in de com munistische Oostzone, gezien de ver houding tussen West. en Oost-Duitsland. zeer moeilijk is. Of de zeer oude Franz Karl moet bereid zijn naar West-Duits- land te vluchten. Overeenkomst EGKS en Zwitserland over het Rij11 vervoer Tussen Zwitserland, de E.G.K.S.-landen en de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. is gisteren een overeenkomst gesloten in zake de vrachtprijzen en de vervoers- voorwaarden voor kolen en staal op de Rijn. Zomer houdt vol (Van De grootvader van Soraya van de zijde van haar moeder zou vroeger een wel gestelde koopman in het Tsaristische Rusland geweest zijn. Hij was daar ver tegenwoordiger van een Duitse fabriek van chemische produkten. Toen de revo lutie uitbrak vluchtte hij met zijn drie kinderen naar Duitsland. Zijn zoon kwam in Frankrijk terecht, een dochter week uit naar Chili en doch- <je ter Eva huwde prins Esfandiary. On danks het verbreken van de huwelijks band tussen zijn dochter Soraya en de Sjah is Esfandiary nog steeds ambassa deur van Perzië in West-Duitsland Grootvader Franz Karl echter is ge heel van zijn medemensen afhankelijk Hij heeft al zijn bezittingen verloren. De communistische staat laat immers hulp behoevenden. die niet aan het produktie- proces meedoen, aan hun lot over. ze weerkundige medewerker) De zomer van 1959 geeft een bijzonder uithoudingsvermogen te zien. Ook het komende weekend zal volop zomers zijn, met opnieuw een stijging van temperatuur. Van 1 mei af is het nog een der droogste 11 zonnigste zomers. In De Bilt zijn in de laatste drie maanden al 830 uren zon ge registreerd, hetgeen bijna 240 uren meer is dan normaal. In deze drie maanden viel Zuid-Holland 65 tot 80 mm regen, zodat )mer tot nu toe bij de drie droogste van de laatste honderd jaar behoort. Door de vrij sterke noordelijke wind kwam de temperatuur de laatste dagen niet hoger dan 22 graden Celsius, maar doordat het hogedrukgebied boven de Noordzee in omvang afneemt wordt de wind iets oostelijker en zal er iet1 warmere lucht worden aangevoerd. Zondag kunnen de middagtemperaturen hier in het westen weer in de buurt van 25 graden Celsius liggen en de kans op buien blijft klein. buurt bü Molenhoek weer bij de andere lopers terug. Op dat punt hadden alle wandelaars nog slechts één ding in het hoofd: „hale zumme 't", zoals er op de verzorgingswagen van een club uit "s Her togenbosch stond. De Vierdaagse zit er dus weer op. Na het slotfeest van vrijdagavond wordt het weer stil in de stad aan de Waal. Niet minder dan 28 extra treinen hebben de duizenden bezoekers weer afgevoerd, die in de vroege morgenuren waren gekomen. Allen zijn evenwel van één ding over tuigd: de Vierdaagse heeft aan haar doel beantwoord. Het „één voor allen, allen één" heeft ook dit jaar zowel bij militair als burger opgang gevonden. Een mooi voorbeeld daarvan was de groep die we gistermorgen in Beers voor bij zagen trekken. Tussen een groep En gelse militairen liep een achtergebleven Duitser, terwijl twee Hollandse militai ren en een Zwitser zich eveneens bij het gezelschap hadden aangesloten en geza menlijk zingend naar het einddoel trok. Er is nu weer een tijd aangebroken, dat de blaren kunnen wegtrekken. De Pijn, die in deze 43ste Vierdaagse werd geleden, wordt dan vergeten en men hntudt alleen de vreugdevolle herinnering Om die reden mag men veronderstellen, dat het Vierdaagse-leger volgend jaar eerder groter dan kleiner zal zijn. Aanhoudend droog De Bilt verwacht tot mor- genavond: ."*•-( j Droog en overwegend zon- nig weer met dezelfde of '/W/% 119. iets hogere middagtempera- '■/j-Aturen. Matige wind tussen )||l[ A-*r> n00rd en oost. (Opgemaakt ZON EN MAAN Zondag 26 juli: zon op 4.51, onder 20.41; maan op 23.20, onder 12.18. Maandag 27 juli: zon op 4.52, onder 20.40; maan op 23.47, onder 13.22; Laatste Kwar- HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Eelde De Bilt

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1