r Eerste Vierdaagse-dag bleek zwaar: zeventig uitvallers IFat de militairen te eten krijgen GRAANHANDEL ONGERUST OVER NIEUW BEDRIJF Economie en Financiën Groeiende K.R.O. zucht over weinig televisiehnmor Mevrouw mag 't zeggen YA. üzn%£^a. Keet YASHICA MAATSCHAPPIJ NIEUWS WOENSDAG 22 JULI 1959 NA DE REGEN KWAM DE ZON EN TOEN Doortocht in Eist werd een glorieus dorpsfeest /"^ETRAIND had hij zo goed als niet en bovendien was het reeds twintig jaar geleden, dat hij de laatste Vierdaagse onder zijn zolen vandaan liep, maar toch wil de beste wandelaar, die we gisteren ontmoetten het zwaarste traject van de Nijmeegse Vierdaagse volbrengen: viermaal 55 km. Dat zal evenwel beslist niet meevallen. We zagen hem vanmiddag weliswaar vrij monter de lastige klim naar de Waalbrug nemen en ver- volgens finishen in de tuin van „De Vereniging", maar het is de vraag of het de volgende dagen ook zo zal gaan. De belangrijkste factor is namelijk het veer. Dat bleek dinsdag tijdens de eer- te dag van de 43ste Vierdaagse weer :ens dubbel en dwars. Des morgens werd ;r onder ideale wandelomstandigheden den wandelaars zagen in beslist niet met argusogt kendek of de zon nog r kwam. „Houden zo" wa Maar dat ging met op. half elf brak de lucht heeft het parool, want omstreeks glorie. Dit ging merkelijke ternpe- M'tvalle: Niel tel-t de lijst de vrij veel. Vorig waren net er 27. Bovendien geloven we stellig, dat er vanmorgen nog diverse zwakke broeders eti zuslers te bed blij ven en de brui geven aan de Vierdaagse Dinsdagavond was het Vierdaagse-leger teruggebracht tot 13.312 personen. Overigens is die eerste marsdag een glorieus feest geworden. In enkele woor den vertelden wij u er gisteren reeds, iets van. maar u moet heslis ntochtvan dereeliike afmetin- ct een geschiedenis, die d" t het noteren zeker waard is. is de twaalfde keer dat de koppige Fries van dc partij is en tippelt nog elke dag zijn kilometers. Bewondering was er ook voor de fief stappende Tonny Kolfhoort uit Enschede. Deze bijzonder gemakkelijk en in een gelijke tred lopende veertienjarige knaap komt uit de ware Vierdaagse familie. Op zijn eentje liep hij de 30 km, maar zijn vader staat te boek bij de 55 en zijn zusje neemt elke dag'40 km voor haar rekening. Spitsuur Dp TtptuiVP n We hebben de wandelaars gisteren dus op hun tochten eevnlgd door het Noord' Betuwse land. Reeds vroeg in de mor' sen hadden de bewoners van Bommel, Ifulssen en Eldcn er de moeite voor ge> nomen om buiten te traan zitten en de voorbijtrekkende tippelaars met gejuich en applaus aan te moediecn. Kleine jon- sens en meisjes trippelden dapper ach- ter de militairen aan en wanneer het even kon, werd dè band van zo'n „eroene" man beetgepakt! Na een heerlijke morgenwandeling ar. riveerrle de kop van de kilometers lan ge optocht omstreeks 9 uur in Eist. Tn d'kke hagen stonden de mensen en luid vas het gejuich Uit dakramen, vanal «"boorstenenen winkelhiitels' werd rrti- li?air, boer en. burger-aangemoedigd om de tanden op elkaar te zetten Od dat rdoment zat de helft er op. zodat men gretie gebruik maakte van de grote rust. plaats, die juist buiten Eist was aan gebracht. Tn het dorp zelf wa« het de gehele moreen bijzonder eezelli» en de Vier- daagse-sfeer was duidelijk te proeven. Het Engelse Corps of Drums gaf een nrachtig stukje muziek weg. waarbij de Britten onverstoorbaar waren voor het daverende gejuich en strak de aanwij zingen van de tamboer maitre volgden Vervolgens kwam de Pipes 1st Bn The Scots Guards met hun doedelzakken aan de beurt. Dat bracht wel een bijzonder internationaal cachet aan de zaak. De Schotten in hun rokken en voor het me rendeel voorzien van een grote snor. hjiezen op hun ietwat klagerig zingende nepter lusr iekje hielden, was de kapel van de Luchtmacht o.l.v^ kapitein Van ,pnbeek voor het gemeentehuis op- Viif inrr ÏEr gingen vijf uur heen tussen het tijd stip. dat de eerste wandelaar Eist bin nenkwam en de laatste eruit ging.... De bevolking bleef evenwel enthousiast en een ieder wérd luide toegejuicht Toch zijn er altijd lieden, die meer applaus oogsten dan dc stram cxccrse- rendc militairen en dc keurig gericht lopende, wandelgroepen, die in Nijmegen ook rijkelijk zijn vertegenwoordigd. Zon der een enkele uiting van opwinding passeerde de 79-jarige Omke TcUnis uit hel Noordfrie.se plaatsje B'.ija dc rijen mensen. Rustig stappend op zijn zwarte klompen, beantwoordde hij op gemoe delijke wijze de lastige persmensen. Hij is uit Blija naar Nijmegen komen fiet«en. „Is gezond", zegt hij heel gewoon. Het De militairen vormen een zeer belang rijk Onderdeel van het deelnemerscontin- gent van de Vierdaagse. Wanneer men 'dit nog niet-wist, bemerkt men het spoe digwanneer men Nijmegen in de Vier- cinagsc-ireek bezoekt. In gesloten forma tie vormen zowel de Nederlandse als de buitenlandse strijdkrachten een enorme rij. Zo ongeveer 9.000 militairen geven acte de présence. Het is begrijpelijk, dat het een enorme organisatie uerpt allen te legeren en op tijd te fourageren. Dit jaar werkt voor de derde keer de „operatie centraal''. Alles wordt in tegenstelling tot voor het jaar 1.957 centraal geregeld. Alle militai ren krijgen dan ook hetzelfde voedsel. Het is wellicht aardig te weten, wat er voor vandaag op het menu stond. Ontbijt: brood - boter - ei - kaas - ontbijtkoek - thee. Lunch: brood - boter lunchworst koffie - tomaat. Avondmaaltijd: aardappelen - andijvie (diepvries) poulet - chocoladevla fruit. Men ziet het dus, de mannen en vrou wen in de wapenrok komen beslist niet om van de honger. Zeker niet wanneer men een minister als Zijne Excellentie S. v. d. Bergh als chef boven zich heeft, be bewindsmandie wegens een buiten landse reis tot zijn grote sp\jt de Vier daagse niet kan bezoeken, heeft laten weten, dat het Nijmeegse wandelfeest hem na aan het hart ligt. De wandelsport gaat volgens minister V. d. Bergh boven alle andere sporten, waarbij man slechts gedurende een korte tijd een prestatie kan leveren. De wandelaars trokken door. Via Lien- den, Valburg en Oosterhout ging het weer op Nijmegen aan-. De grote brug over de Waal was van ver te zien. In dikke rijen kwamen de deelnemers over de dijk om het laatste gedeelte af te leggen. Omstreeks half één waren de eersten in Nijmegen terug, maar rond twee uur was het spitsuur Militairen in lange colonnes, waarbij, zich vele bur gers aansloten schoven de laatste kilo meters onder hun voeten weg. Toch was het duidelijk, dat verscheidenen be- slist minder fit waren dan toen ze van start gingen. Sommigen strompelden ge plaagd door blaren of brandende voe ten over de hete weg. Daar hielp geen strohoed, krant of parapluie aan. waar mee verscheidenen zich beschermden te gen de fel prikkende zon. Hoe lang dc tocht ook was en hoe warm het ook was, onverstoorbaar en in een prachtige cadans marcheerde de Israëlische groep. Zowel de mannen als de Vrouwen gaven geen enkel blijk van vermoeidheid. Met hun prachtige zang de Nederlandse militairen kunnen daaraan welecns een Voorbeeld nemen! kweken, zij iedere jninuut-'van de dag goodwill. Overigens mag rfiêt onvermeld blijven, dat naast enkele buitenlandse militaire detachementen en onze commando-troe pen, ook heel wat burgers en wandel groepen keurig op de eindstreep af; gen. De eerste dag zit erop. De kop is er af en het wachten is maar t op de dag van morgen. Wanneer het dan opnieuw warm zal worden, kon den er weieens lelijke hiaten in het wandelleger vallen, want de tweede dag is kritiek, vooral wanneer het van de vroege morgen tot de late avond heet zal zijn. Bijna 100 wandelaars bleven in bed Nijmegen, woensdagmorgen De wandelaars bij de Nijmeegse Vierdaag se treffen het. Het is reeds 9 uur in de morgen, zodat dc eersten reeds vijf aan dc tippel zijn, en nog steeds is de zon niet achter de wolken vandaan ge komen. Het i6 bewolkt en ccn fris noordelijk briesje zorgt er voor dat het prettig wandelen Is. We verwachten dan ook, dat 't tempo deze morgenuren hoog zal liggen. Een ieder wil namelijk zo ver mogelijk zijn wanneer dc zon doorbreekt, i dat is toch dc verwachting. Dan wordt het weer warm met alle gevolgen van Vandaag trekken dc duizenden, gadege slagen door tallozen langs de, route en gevolgd door officials, verzorgers en honderden verslaggevers en fotografen in westelijke richting. VVychen is dit keer het centrum, waar dc grote rust is. Voordat dc wandelaars evenwel arriveren, hebben zij de helft van het dagparcours moeten afleggen en we zijn benieuwd of voor die tijd het aantal tippelaars nog verder is geslon ken. Vanmorgen hebhen verscheidene lopers de strijd gestaakt: niet minder dan 99 kwamen hun startkaart niet afhalen en dat betekent dat dc eerste dag 169 uit vallers heeft geëist cn het wandelleger van majoor Breunese op het ogenblik nog 13.213 man sterk is. Geen uitvallers op de le dag in Apeldoorn Op de eerste dag van de Vierdaagse van de Ned. Wandelsportbond in Apel doorn zijn alle 1068 tippelaars, die in de vroege morgenuren uit de Apeldoornse oierhal waren vertrokken, in de loop van de middag gefinisht. Door de talrijke grintwegen was het parcours niet gemakkelijk. Vandaag richt men de schreden naar Beekbergen, Hoen. derlo en Loenen. Neem wat Hansapütst WONDVERBAND extra in voorraad Mfc Voor een wondje is slechts het beste goed genoeg Hansaplast wondverband. Desinfecterend, bloed stelpend. genezend. Boter weer paar centen duurder (Van onze socdaal-economische redactie) De prijs van de boter is weer met 12 cent per kilo verhoogd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de prijs eerst met 24 cent te verhogen en daarna nog eens met 12 cent, maar de verwachtin gen omtrent de uitvoermogelijkheden naar West-Duitsland zijn niet zo hooz gespannen, zodat men voorlopig nog maar met een prijsverhoging van 12 cent heeft volstaan. Verwacht wordt, dat nog deze week een inschrijving voor de import van bo ter in West-Duitsland zal worden open gesteld. De totale invoerbehoefte van dit land is voor 1959 geschat op 19.000 ton. Volgens de bepalingen van het E.E.G.-verdrag zou West-Duitsland 9000 ton boter onbelemmerd uit de E.E.G.- landen moeten binnen laten. Het is ech ter nog de vraag of de Duitsers aan deze verplichting zullen voldoen. West- Duitsland heeft namelijk handelsverdra gen lopen, waarbij het grote invoerver- nlichtingen op zich genomen heeft voor boter uit Denemarken, Zweden. Honga rije en andere landen. Aan deze invoer van boter werd de uitvoer van Duitse ir.dustrieprodukten naar deze landen ge koppeld. Bovendien hebben de Duitsers verklaard niet verplicht te zijn 9000 ton boter onbelemmerd binnen te laten, zo lang er geen gemeenschappelijk zuivel beleid is overeengekomen met de E.E.G.- pa-rtners. Concurrentie vergemakkelijkt door steun van de overheid /~\NDER de 125 importeurs van gra- nen en voorts in kringen van over slagbedrijven. Cif-agenten, tussenper sonen en reeds in Nederland geves tigde buitenlandse graanfirma's be staat onrust over de overeenkomst tussen de gemeente Amsterdam en d< in Panama gevestigde Tradex-graan- handel voor het stichten van eei nieuw opslag- en overslagbedrijf vooi granen te Amsterdam. Het comité van graanhandelaren heeft in brieven aan dc ministers van binnen landse zaken, economische zaken, land bouw, financiën en verkeer en water staat van deze ongerustheid kennis ge geven. Ook aan gedeputeerden van Noord- holland is schriftelijk van ongerustheid bevreemding over dc geheimzinnig heid. waarmee de overeenkomst omringd wordt, mededeling gedaan. Ofschoon burgemeester mr. G. van Hall op een persconferentie uitdruk kelijk verklaard heeft, dat het nieuwe Produktie in de Ver. Staten is meegevallen De nationale produktie der Verenigde Staten (waaronder te verstaan de totale van de geproduceerde goederen irleende diensten) heeft volgens rie van handel in k.v« ang miljard dollar me is geraamd en, omgerekend over r, 470.200.000.000 zou bedragen, Op tsis doorgerekend zou de omvang weede kwartaal, omgerekend over Faillissementen mr 10 juliP H door Van dor Graaf Co) 10 Juli: J Th Visser, koopn ren, Bergen op Zoom. cu 1 Gerritse. Bergen op Zoon van Tilborg, bakker. Ooste: W J M Noldus. Rijen; 15 jul i juli P C H Hai Utrecht: 15 jul P Bijleveld. Dordrc letlgd. H Bröker, Bi indigd: NV Raab's Distilleerderijen keurstokcrij. Herkenboch. Door ver- ïd worden enige uitdc-lingslijst Geen ing aan conc cred N V Agas. Utrecht verbinden dworden enige uitdelings- act ultk van 1 0337 Te aan conc cred icances: aan P L Heinen. Reuver. BOEKHOUDEN M.O. P Redel te Leiden. ;n jaar, op 482 miljard of meer komen. Verder blijkt dat de invloed van de :cessie op het nationale inkomen en de produktie minder is geweest dan ge dacht werd. De produktie (goederen en diensten tezamen) heeft in 1958 bedragen 441.5 miljard dollar, slechts een miljard minder dan het record van 1957 (442.5 miljard) en bijna vier miljard hoger dan aanvankelijke ramingen. Gedeeltelijk moet dit worden toege schreven aan prijsverhogingen. In volu- is de produktie van 1958 ongeveer 2Vz procent lager geweest dan die van 1957 en zelfs iets lager dan in 1956. Het nationale inkomen heeft in 1958 in totaal 36 miljard dollar bedragen, slechts een half miljard lager dan in 1957. In 1958 was het persoonlijke inkomen 359 miljoen dollar, wat neerkomt op 84 miljard meer dan in 1957. Stakende drukkers vragen te veel De va-kbondleiders van de Britse druk kers, die reeds vijf weken in staking zijn, hebben gisteren een aanbod voor een loonsverhoging van drie en een half pro cent en verkorting van de werkweek tot 42 uur verworpen. De vakbonden, die voor hun 100.000 leden een loonsverhoging van tien procent en een werkweek van 40 uur etsen, noemden het aanbod „vol slagen onbevredigend". De werkgevers hadden er de voorwaarde aan verbonden dat de produktiviteit zou worden ver groot en dat er een „loonbestand" van drie jaar in acht zou worden genomen. Een woordvoerder van de werkgevers verklaarde dat dit aanbod „het uiterste" is. Voor de staking begon hadden de werkgevers een loonsverhoging van twee en een half procent en verkorting van de werkweek van 43Vi uur met een uur aan geboden. Door de staking zijn circa 1.100 provin ciale bladen en meer dan 4.000 drukkerijen in Engeland getroffen. Op Franklin Field te Phila delphia, in de Amerikaanse staat Pennsylvania, zijn Russisch-Amerikaanse wed strijden in hoogspringen ge houden. Winnares werd Russische kampioene Taisia Chenchik, die met een sprong van 1,75 meter haar eigen record en dat van de Ameri kaanse kampioene Mildred Mcdaniel verbeterde. Dat oude record was 1,73 meter. Anti-dumpingswet in de maak Het ligt in de bedoeling van de minis ter van economische zaken een wetsont werp in te dienen dat mede gericht zal zijn op het scheppen van de mogelijk heid. dumping doeltreffend te bestrijden Dit wetsontwerp zal voortbouwen op het advies dat de Sociaal-Economische Raad op 11 mei 1956 heeft vastgesteld Inzake een voorontwerp van wet tot regeling van de invoer, de doorvoer en uitvoer van goederen. Minister De Pous heeft dit geantwoord aan mr. Lichtenauer (c.h). lid van de Eerste Kamer, d-ie hem schriftelijk vra gen had gesteld naar aanleiding van het advies, dat de speciale Benelux-commissie van de Sociaal-Economische Raad, de Raad van de Nationale Economie in Luxemburg en de Nationale Arbeidsraad en de Centrale Raad voor het Bedrijfs leven in België op 9 juni 1959 hebben gegeven over het vraagstuk van de dum ping. Aan de memorie van toelichting op het in te dienen wetsontwerp zal het SER-advies van 11 mei 1356 als bijdrage worden toegevoegd. ENGELS M.O.-A Voir het examen Engels M O-A zijn ge- s.aagd: L van Arkei 's-Gravenhage; P Th V B reu gel. s-Gravenhage; mej W A John. Rijswijk (Z H fcedrijf de bestaande bedrijven „geen on eerlijke concurrentie zal aandoen", dat „geen onderkruipersmethoden zullen worden gebruikt" en dat „er geen spra ke zal zijn van tarievenontduiking", blijven vele vraagstukken bestaan, zo menen de graanhandelaren. Uit tot dusverre vergaarde informatie blijkt, zo menen tij; dat de in het raadsstuk vermelde „overeengekomen tarieven" toch bepaalde voordelen aan Tradax moeten bieden. De graanhandel werkt met marge6 van centen en fracties daarvan. Iedere faciliteit betekent een ingreep in de con currentie Bovendien moet uit de tekst van het raadsstuk worden opgemaakt, dat de garanties van Tradax-Panama weer worden gedekt door Amsterdamse garanties. Door deze manipulatie zal het ge makkelijk vallen ondanks het kleine maatschappelijke kapitaal in feite risico dragend kapitaal om te zetten in nict- risicodragcnd kapitaal, dat vrij gemak kelijk bij institutionele' beleggers zal kunnen worden geleend. De rente daar van zal ongetwijfeld lager zijn, dan par ticuliere ondernemingen voor niet door de overheid gedekte leningen moeten betalen. Tradax krijgt faciliteiten als niet-in- gezetene op fiscaal gebied, loopt vrij wel geen cent risico en kan dus gemak kelijk voor 50 jaar contracteren, hoewel in de graanhandel contracten met een looptijd van meer dan drie maanden ta melijk ongebruikelijk zijn. Naar het comité ter ore kwam, sprak de vertegen woordiger van de Panamese maatschap pij na goedkeuring van het raadsstuk dan ook over „walk-over" en „weak opposition". Bij dit alles, aldus de heer Hendriks, rijzen vele vragen. Het staat onomsto telijk vast, dat Tradax door dit over slagbedrijf vaste voet in het gebied van Euromarkt wiil krijgen. Gezien de praktijk in België poogt Tradax met uitschakeling van de ge bruikelijke tussenhandel rechtstreeks graanvorwerkende bedrijven te le- i. Hier ziet men een belangrijke con- currentiefactor. Krankzinnigengesticht brandt uit! 6 doden Zes vrouwen zijn in de nacht van maandag op dinsdag om het leven geko- bij een brand in het krankzinnigen gesticht te Blois in Frankrijk. Vijf ver pleegden werden gewond, toen zij uit een raam sprongen. Het gebouw ging bij de plotseling fel oplaaiende brand gro tendeels verloren. IN een als gewoonlijk zeer fraai uitgevoerd jaarverslag uit de KRO tevredenheid over 1958, waarin de omroepvereniging het met een netto aanwas van 29.833 contribuanten tot 548.935 leden-abonné's bracht. Op 31 december 1946 telde de KRO 50.000 leden, een jaar later 84.5S6 leden en sindsdien is dé groei geleidelijk voortgegaan. Gezegd wordt in het verslag, dat de radio ten opzichte van de tele visie zich weer in een experimenteel stadium bevindt: heroriëntatie is nodig en niet alleen wat de tijdsindeling van de uitzendingen betreft. De KRO heeft (evenals de andere omroeporganisaties) veel te kam pen met gebrek aan télevisie-humor, waardoor verschillende amuse mentsprogramma's ontijdig moesten worden beëindigd. In het voorwoord merkt de directeur, aan studioruimte en apparatuur, waar- drs. A. J. J. van der Made. op: „Het door het niet mogelijk is programma's in mag geen verwondering wekken dat het voorstudie te nemen zonder dat ze da- nieuwe communicatiemiddel, de tele- delijk op het scherm moeten komen, visie, ook het Nederlandse bedrijfsleven Daardoor zou de kans op mislukking sterk bekoort. De vrees echter, dat het kleiner worden. winstoogmerk geen bijzonder zuivere De KRO-radio zond in 1958 2833 uur maatstaf kan zijn ter bepaling van de en 20 minuten uit. Procentsgewijze was morele en culturele programma-kwali- de verdeling van deze tijd als volgt: teit. wordt sterk aangewakkerd door gondsdienstige uitzendingen 11.65 pet, voorbeelden die Amerika en de Engelse ernstige muziek 24,11, lichte muziek ITA in overvloed leveren. Ook van deze 26.39. amusement 4.47, luisterspelen en gebruiksvorm kan niet worden ver- voordrachten 4.18, reportages 3.54, vrou- acht dat hij het gewenste tegenwicht wenprogramma's 6.83. jeugdprogram- gelijkmakende ma's 5. ziekenuitzendingen 5.02, school- elvaartssamenle-, radio 1.93. gesproken woord 5.71 en di- -is inzicht, zo- versen 1.17 pet. In 76 uitzendingen verbruikte de KRO ilevisiezend- "zal h tendènzen in onze ving. Toch moeten. wel radio als televisie zoveal mogelijk worden gevrijwaard tegen deze al te zakelijke invloeden". tijd, verdeeld als volgt: documentaire (Hier klinkt dus de omrocpstem, die programma's 35.4 pet, amusement 28.7, we nog misten in verband met ev. in- toneel 18.1, kinderprogramma's 11.9. aan voeren van reclametelcvisieeen nega- en afkondigingen 3.8 en storingen en tieve, uiterst voorzichtige uitlating, die pauzes 2.1 pet. Aan specifiek r.k. uitzen- het sterke „contra" enigszins vervaagt), dingen (uitgenomen kerkdiensten, Op de kijk, welke de KRO heeft op de verhouding radio-televisie komen wij nog nader terug, dat is een onder werp apart. Genoeg zij nu, dat de KRO verschillende avonduitzendingen en jeugdprogramma's heeft verplaatst naar uren, waarop zij niet gehinderd worden door televisie-uitzendingen. Wat de televisie betreft, ook in het verslag van deze omroepvereniging klinkt de klacht: te weinig studioruim te, te weinig geld, te weinig krachten enveel te weinig humor 1 tekstschrijvers, om dragelijke V„1 weinig humor onder d, 'li"',', hrijv.rs. om dr.ielüke en we,- Kt*1.?' B?C ,1".d* «CMnmercielel Sei^renntSPa"nning8Pr0Sram- °P ma s te presenteren. De redenT De Engelse vrouwen heb_ „Men .preekt", zo zegt het verslag. ben er een hekel aan. al die sport ach- „van tngelse humor, van Franse esprit, ter elkaar. Dus gebiedt de Britse hof- van Duitse Witzigkeit. maar bestaat er felijkheid. daarmee rekening te houden. Nederlandse humor die verder gaat dan De ITA heeft er nog 'n andere bedoe- ecn zekere oubolligheid? Hoe dit ook zij üng mee: als de huisvrouwen niet de amusementsprogramma's vragen in naar de sportuitzendingen kijken zien de Nederlandse televisie de meeste ener- ze ook niet de reclame die tussendoor gie, voorbereiding cnfinanciën." wordt gemaakt. En dat maakt de com- •rslag zegt verder dat de resul taten niettemin niet altijd aan de ver wachtingen voldoen. Een van de oorza ken van het mislukken van seriepro gramma's wordt genoemd het gebrek merciële uitzending waardeloos.. TELEVISIE VOOR VOLGENDE WEEK In de week van 26 juli t/m 1 augus tus zijn, wijzigingen voorbehouden, de volgende televisieprogramma's te ver wachten. ZONDAG: 56 uur Eurovisie, athletiek, 8 uur KRO met Teledubbel en „Brie ven van Penelope", televisiespel van Eli Asser, 10 uur sportuitzending van de NTS. MAANDAG: 5 uur: KRO-kinderhalfuur. DINSDAG: NTS met om 8 uur journaal en daarna de film „De terugkeer van Don Camfllo; met Julien Duvivier en René Barjavel WOENSDAG: 8 uur NTS-journaal, 8.20 uur AVRO met sportrubriek, een re portage over nieuw-Rotterdam en het amusementsprogramma „Van A tot Z DONDERDAG: 5 uur VPRO-kinderhalf- uur, 8 uur NTS-journaal, daarna VP RO met gesprek aan de schrijftafel, kunstrubriek gewijd aan werken van Hildo Krop, de film „Land en water" en om 9 uur herhaling op telerecor- aing van „Het Hemelbed", spel van Jan den Hartog. VRIJDAG: 8 uur weekjournaal van de NTS, daarna: onbekend. ZATERDAG: 8 uur NTS-journaal, 8.20 KRO met oude journaals. „Zo zijn ze" (op een vergadering) van Jan Blaaser, een Hitchcock-film, reportage van de SUS-actie, sportrubriek en epiloog door pater Leopold Verhagen OESA. 1 vanavond Na het NTS-journaal komt de KRO met een programma dat uit zes delen bestaat. Eerst Gastenboek met Louis Frequin, dan een reportage „van paarden cn ruiters", om 9 uur theater- en filmnieuws, om half tien vrouwen uitzending over veilig verkeer, om 9.50 uur amusement onder de titel „Spotlicht" en om 10.15 uur epiloog door aalmoezenier P. C. Groenendijk. vanavond Emballage en Houthandel Dividend- voorstel 1958/59 6V« (v. j. omzet in hoeveelheid en waarde hoger dan 1957/58 doch lager dan 1956/57, bedrijfswinst f 1,02 (0,62) miljoen: afschrijving f 438.817 (330.224); interest f 233.907 (340 274); wins'. f 356.322 (v. j. verlies f 24,180); f 200,000 op kasgeldleningen afgelost; herstel slechts '.aam, pas eind boekjaar werkelijke eterin.g; nieuwe bedrijven gaven con junctuur- en positieverbetering; houtprij- zen op aankoopmarkt gedaald, met begin 1959 dieptepunt en daarna begon stijging; enige vergroting van omzet in Nederland te verwachten; doch geen marge-verbe tering, daar concurrentie scherp handelsapparaat te groot; door voorzich tig aankoopbeleid en iets hogere ornzi positief resultaat en voo>rraaddaling; di rectie meent enig herstel te kunnen be houden. Zwaardemakcr: Bruto-resuHaten 1959 na normale afschrijvingen, doch der extra-voorzieningen iets hoger dan jaar tevoren; hoger veekoekenomzet ten gevolge van droogte geen voordeel bedrijf, daar meer belang bij ruime beurs van boeren; produktlecapaciteit door nieuwe fabriek met 20°/o verhoogd, voorts belangrijke besparingen door verminde ring van arbeiders en elektriciteitsver bruik; in 1959 extra- en vervroegde af zettingen nodig, benevens 5*/t rente op f 800.000 lange lening; bankschuld zal winter weer op 1 min komen, doch wordt niet omgezet in lange lening; al leen bij niet direct ln bedoeling liggende grote uitbreiding van fabriek zal emissie komen; dividend bepaald op l0°/« tant; R. C. Zwaardemaker tot saris herkozen. Kawocng: Geen mededelingen mogelijk Indonesië; uitgave: over 1958 17.935 (v-j. 48.541); bezuiniging zal pas in 1959 volkomen tot uitdrukking komen; baten bedroegen ƒ49.965 (13.335); voordelig sa!do 49.965 (v.j. 202.486 aan reserves onttrokken; dividendvoorstel 8»,. reserves onttrokken); div. voorstel 8»/. op pref. en nihil op gewone aandelen, reeds voorgesteld 30 terug; betaling per pref. en 1,75 per gewoon aandeel voorstel om 40 gewone aandelen samen te voegen tot 3 van ƒ100 elk. waarna kapi taal 7o min. zal bedragen, nl. 60 pref en 24.940 gewone aandelen, elk no! w.v. geplaatst en volgestort 60 en 5937. Ford Motor Company heeft bekendge maakt dal het geconsolideerde inkomen van de onderneming over de eerste zes maanden van dit jaar dollar 285.900.000 heeft bedragen. Over de eerste helft van 1958 was het inkomen dollar 16.100.000, doch dit werd toen nog op een andere wijze berekend. Ook Zandvoort geeft rode stempels Het bezoek aan Zandvoort vliegt om hoog, het gehalte van het publiek daalt zienderogen. Daarover is gisteren in de gemeenteraad van deze badplaats uit voerig gesproken. Burgemeester Fenema deelde in ant woord op vragen van een raadslid mee. dat vooral jonge bezoekers op onbehoor lijke manier tegen vrouwen en meisjes optreden. De buitenlanders krijgen een rood stempel in hun paspoort, een maat regel die zeer gevreesd is. Het zijn ech- mlandse jongeren die Nederland zich ergerlijk misdragen. I Het gevarieerde muziekprogramma dat de NCRV vanavond uitzendt, om vat de volgende onderdelen: om 7.55 concert van het Holland Festival. Het Radio Filharmonisch orkest speelt oJ. v. Donald Johanos de symfonie 104 in D van Haydn en het pianoconcert in G van Ravel; solist is Nikita Magaloff. Om 9 uur treden Mas Bakker en zijn orkest op en om 9.30 uur is er weer muzikale luisterwedstrijd. Om 10.15 uur begint 'n zangvoordracht door de Spaanse sopraan Consuelo Rubio, zij zingt liederen van Nin en De Falla. 9 De VARA biedt na drie kwartier muziek door het Metropole-orkest om 8.45 uur het hoorspel „Het schoolop stel" door Erwin Wickert. Om half elf concerteert het strijkorkest Benedetto Marcello; er worden werken van Vi valdi en Bach uitgevoerd. Tips uit het buitenland Bij Brussel Vlaams, op 324 m. gaat tussen 8 en 10 uur de vrolijke opera „Veronique" van Messager de ether in. Jef Vereist dirigeert het omroep orkest, het omroepkoor en Vlaamse solisten. Tussen 10 en half elf kunt U in het derde programma van de BBC op 464 m. luisteren naar geestelijke liederen, uitgevoerd door het King's College Chapel Choir. Programma »oor morgen DONDERDAG 23 JULI 1959 Hilversum I. 102 m. 746 kc/s. AVRO: 7 00 Nws 7 10 Gym 7 20 Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8 00 Nws 8 15 Gram nAA - 915 Gram 10 50 V d Gram 12.00 ibouwmeded 1 De Gro 9.00 Gym 9 40 Morgenwijding kleuters 11 00 Kookkunst 12.30 Land- ei 12.50 Gram ]3 00 N'w 13 20 Metropole ork 13 55 "I Logboek 12 33 Am us r_. Meded of gra Beursber 14 00 Planoi München :938 15 30 Hammondorgelspel 1 zane 1 5 55 Muz caus 17 00 V d jeugd 17.3 IS 40 Sport- 18.00 Nws 18.15 An .praatje 18 50 Gesproken brief 18.*, ;fLegende Hollander, opera 21.45 Nws 21 50 .Voordracht 22.05 Gram 22.20 Journ 22 35 ;Amus muz 22 50 Sportaot 23.00 Nws 23.13 .Beursber van New York 23.2524.00 Dlsco- 'taria. Htlvi 'Gram 8.15 Gl jeugd NCRV: 1000 Gram 10.30 Morgen dienst KRO: 1100 V d zieken 1145 Ge- >'Ude muz 12.00 Middagklok-noodkiok ;12 03 Gram 12.25 Wij van he Hand 12 35 Land- en tulnbouwmedod 12.38 Gram 12 30 Act 13.00 Nws 13 15 Zonnewijzer 13.20 13.40 Gram NCRV: 14 00 Prom 1630 Gewijde Gram 17.40 Beurs 18 00 Radiophilh; 18 50 Boekbesp; -1440 Kar Gram 16 00 Bijbelovcrdenking 47 00 V d kind 17.30 eerber 19.50 20 15 10 Vocaal ens 19 30 Radiokrai r;oI caus: CHU 20 00 Lichte mu „ls Gram 2030 Radloverkeerespel 21.30 Lichte muz 22 00 Periodieken parade 22 10 Orgel concert 22 45 Avondoverdenking 03 00 Nws cn SOS-ber 23.15—24 00 Gram Telcvlsleprogr AVRO: 17 00—17 40 V «J kind NTS: 20.00 Journ en AVRO: 20.20 De wereld waarli caus 20.30 Filmdocumentaire Naseizoen, TV-spel. i V

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7