Senaat akkoord met bouw Hilton-hotels In Ispra eerste centrum van Euratom maastrichts Sponzen vormen kolonies Man uit Wateringen bekent 6 wandaden Actie voor twee miljoen voor vluchtelingen s WOENSDAG 22 JULI 1959 Dilemma Het dilemma waar de P.v.d.A. en het N V V voor staan it, dat het welslagen van de vrijere loonvorming, het eventuele succes dus van deze regering, hun eigen kritiek zou logenstraffen. Het betoog van de heer Hazenbosch In de Tweede Kamer was erop gericht duidelijk te maken, dat een loyale medewerking aan dit wel slagen inderdaad plicht is, niet alleen omdat een mislukking op de eerste plaats voor de werknemers schadelijk is, maar ook omdat verzet tegen een door de meerderheid van het volk gewenst loon- beleid verzet betekent tegen de democra tie- De heer Roemers mag zich ontslagen achten van de verantwoordelijkheid voor de beslissing, die tot de vrijere loonvorming geleid4 heeft, hij mag zich echter nimme* onttrekken aan zijn verantwoordelijkheid voor de uitvoering. Wij ontveinzen de eventuele moeilijkheden voor de socialis ten niet. Z\j komen erop neer, dat de heer Roemers (en het N.V.V.) gehouden is nai" vermogen mede te werken aan het bewijs, dat de heer Roemers (en de P.v.d.A.) zich I hebben vergist. De hardheid van het I politieke bedrijf, dat nu eenmaal via de stembus op macht uit is, en de i spanningen van de hoogconjunctuur zijn voor de socialisten sterke verleidingen om het bewijs van het eigen gelijk, en dus van het regeringsongelijk, een handje te helpen Wij herinneren ons, dat de heer Suurhof destijds als minister van sociale zaken weliswaar mede verantwoor delijkheid droeg voor de eerste onge lukkigepoging tot vrijere loonvorming, maar er zich nietemin tezelfdertijd pu bliekelijk van trachtte te distanciëren. De nadruk van de heer Hazenbosch op de verantwoordelijkheid en loyaliteit van ille betrokkenen wordt er wel verklaar baar door. (De TH d-D e M a sb o d t A.R. stemmen tegen wetsontwerp (Van onze parlemenitsredactie.) T~\E EERSTE KAMER heeft zich gistermiddag z.h.s. akkoord verklaard -L* met het wetsvoorstel om de ministers van financiën en economische zaken te machtigen de betaling te garanderen van rente en aflossing van leningen voor de bouw van Hilton-hotels te Amsterdam en Rotterdam. Behalve de communisten stemden tegen het wetsontwerp ook de aan wezige anti-revolutionairen met uitzondering van prof. mr. A. Anema, die deze middag wegens zieke van mr. Jonkman de voorzittershamer han teerde. In de Tweede Kamer hebben de a.r. destijds voorgestemd. té laat begrepen, dat het de hoogste tijd is om de stroom van Amerikaanse toe risten in de juiste banen te leiden. Ook de meeiste andere sprekers achtten de bouw van Hilton-hotels in de twee groot ste steiden verantwoord en noodzakelijk, al sloot met name de VVD-er De Wilde zich aan bij prof. Hellema's bezwaar, dat de overheid de risico's van de exploitatie voor haar rekening neemt. De woordvoerder .-fractie, prof. mr. H. J. Hellema, had heel bezwaren tegen diit wetsontwerp, welks opzet hij onzakelijk noemde. De Neder landse Hilton-maateohappijen moeten, in vergelijking mwt Hilton-International, veel te veel doen. Beziet me: waarden, die Hilton stelt, dan is het niet verwonderlijk dat geen geld op de kapi taalmarkt kon worden aangetrokken. Nu moet de staat bijspringen, maar de heer Hellema kon niet inzien waarom hotel- ondernemers wèl en andere sectoren nie. uit de algemene middelen zouden mogen worden gesteund. Een algemeen Neder lands belang is met de HUlton-hotels niet of nauwelijks gediiend, hoogtens een Am sterdams-Rotterdams belang. Daarom is een staatsgarantie niet verantwoord. Prof. Hellema vroeg zich bovendien af. of een verbreiding van de naar ons land vloeiende toeristenstroom wel zo aanbe velenswaardig i6, gezien de beperkte re creatieruimte De K.L.M. verwacht, dat over een aantal jaren 800 000 meer zullen moeten worden vervoerd dan thans bet geval is. De vraag dringt zich op wat men straks met al die toeristen zal moeten beginnen. De heer Vixseboxse (c.h.) gaf vi_ geheel andere opvatting blijk. Hij had de indruk, dat van Nederlandse zijde uit het contract met Hilton gehaald is wat in zat. De regering heeft laat, maar n Verdrag met Italiaanse regering Ook onderdeel in Petten? T^USSEN de Italiaanse regering en V Euratom is vandaag dn Rome de overeenkomst gesloten waarbij in Ispra het eerste gemeenschappelijke centrum voor onderzoek van de Europese gemeenschap voor atoom energie wordt gevestigd. Een woord voerder van de gemeenschap deelde bij deze gelegenheid mee dat de werkzaamheden van het onderzoek centrum volgens artikel 8 van het verdrag van Rome om geografi sche of organisatorische redenen in afzonderlijke inrichtingen kunnen worden verricht. Dit eerste onderzoekcentrum te Ispra, in de buurt van Milaan, is het resultaat van lange onderhandelingen tussen de Euratom-commissie en de Italiaanse re gering. Er zijn drie lidstaten van Eura tom, die voor het geheel of gedeeltelijk vestigen van het onderzoekcentrum op hun grondgebied in aanmerking wensten te komen: Italië. Nederland en Weet- Duitsland. Nederland heeft de commissie verzocht, te Petten in Noordholland een centrum voor algemene doeleinden te vestigen centrum te Ispra wordt eveneens gebouwd voor „algemene doeleinden") en West-'Duitsland wil een instituut bij Karlsruhe bouwen, dot moet dienen voor de studie op het gebied van plutonium an de transuranen. De besprekin-gen met Nederland en de Westduitse bonds republiek zet de Euratom-commi66ie nog Het centrum in Ispra heeft algemene bevoegdheden voor alle Euratomlanden, haar werkzaamheden zullen vooral gebaseerd zijn op het bestaande Italiaanse ■anima. Om seen dubbel werk te doen, zal men zoveel mogelijk samenwer ken met de reeds bestaande inrichtim-1 gen voor onderzoek op dit terrein in di betrokken landen. Amsterdam geeft één miljoen aan Opera Niet dan na 'n uitvoerig debat, waari: vele principiële kwesties ter sprake zijn gekomen heeft de Amsterdamse gemeente raad gisteren een subsidie van één miljoen gulden verleend aan de stichting Neder landse Opera, gevestigd te Amsterdam, voor het seizoen 1959/1960. Deze subsidie is 50.000 hoger den die van het afge lopen seizoen. In d* schaduw van de ST. SERVAAS In het aloude Maastricht stichtte Petrus Regout 125 jaar geleden de aardewerk industrie. Volgens de aller nieuwste procédé's wordt daar vandaag door ruim 4000 wer kers het moderne Maastrichts aardewerk vervaardigd. Het munt uit door blijvend blije kleuren, voorname vorm en duurzaamheid. Het is sierlijk en toch sterk. Het is waarde- werkDe buitengewone zor gen eraan besteed bestempe len deze keramische produc ten tot het beste Maastricht» aardewerk. AARDEWERK N.V. SPHINX CÊRAMIQUE V/H PETRUS REGOUT MAASTRICHT 46) Sommige sponzen behoren tot De spons die u dan In handen heeft die merkwaardige dierlijke organis- komt waarschijnlijk uit West-Indië of men die een levensgemeenschap heb- uit de Middellandse Zee, waar de ben aangegaan met de algen, dat zijn meeste badsponzen vandaan komen, eencellige plantaardige organismen. Toch kunnen we de sponzenkolonles Deze belde organismen, dua de dier- ook ln onze meren aantreffen. By de lijke spons en de plantaardige alg. oever, of aan takken en planten die hebben elkaar nodig, omdat zy we- zich onder water bevinden, vormen zü derzijds de levensbehoeften van bun korstachtige kussens, maar soms ook partner aanvullen. We zouden deze groeien zy onder water tot op een samenleving om de gedachte te boom gelijkende formaties uit. De bepalen kunnen vergeiyken met de weke delen worden door skeletten levensgemeenschap tussen de mens en van kiezelnaaldcn gesteund, een ver- bepaalde ingewandsbacteriën. Wy schynsel, dat niet alleen voor de Ne- hebben die bacteriën nodig, omdat zy derlandse sponzen, maar voor alle ons voedsel in het darmkanaal vol- zoetwatersponzen geldt, ledig afbreken, zodat de daaruit vry Het Is opmerkeiyk, dat de sponzen komende en waardevolle stoffen in de uit onze wateren niet voor het bad, bloedbaan kunnen worden opgeno- noch voor het lappen van ramen men. Ook werken sommige van deze knnnen worden aangewend. Met an- bacteriën mee aan de opbouw van dere woorden, u zult nooit bepaalde stoffen die voor de instand houding van het le ven noodzakelijk zyn (vitamine K voor de bloedstol- ling). Anderzijds hebben die bacte riën weer bepaalde dig om voorspoedig te kunnen gedyen ei onze ingewanden de nodige bescher- derlandse spons ln handen krygen. Dit mag evenwel geen reden ryn de aan wezigheid van spon zen in onze poelen kennen. De bad sponzen uit warme zeeën zien er ln levende staat ook genieten zy in niet altyd aantrekkelijk uit. Het zyn geelbruine tot zwarte, vleeskleurige ling worden verwyderd, waarna al- TOCH IS HET ZO! In soortgeiyke tin zyn ook de ie«ii het hoonskelet overbiyft. Zouden sponzen en algen met e op de zoetwatersponzen een soort- samenleven. Sponzen vormen kolonies. Deze hebbeiykheld kan ledereen waarne- Staatssecretaris Veldkamp meende, dat met de bouw van de Hiltonhotels wel degelijk een algemeen Nederlands belang is gediend. Hij gaf toe. dat de staat moet doen wat het maatschappelijk eeo-nomdsoh leven zelf kan verrichten. Maar wanmeer blijkt, dat voor onzi menlewdnig en volkshuishouding de s1 lans van de overtieid niet kan worden ontbeerd, dan moet die steun gegeven worden om nuttige ondernemingen de grond te brerugen. Wanneer zo'n dernemirag floreert kan het overheidsgeld worden teruggenomen om elders op ge lijke wijze te worden besteed. De staats secretaris zegde overigens toe, dat hij het denkbeeld vain de heer De Wilde oir het gehele vraagstuk van overiieidsparti- cipatles en -garanties door een staatscom missie te laten onderzoeken, in het kabi net ter sprake zal brengen. De bewinds man dantota de heer Vixseboxse diens steun aan het ontwerp en onder streepte nog eens de opmerking va c.h. afgevaardigde, dat er uit de onder handelingen met Hilton gehaald is er uit te halen viel, Schenking Het Loo De Eerste Kamer heeft gisteren nog een reeks andere wetsontwerpen genomen, waaronder het voorstel or schenking door prinses Wilhelmina het landgoed Het Loo en enkele andere onroerende goederen aan de 9taat der Nederlanden te aanvaarden. Ook de wets ontwerpen tot herziening van de gemeen tegrenzen op westielijk Voorne en tot ver hoging van het maximale bedrag, waar de minister van financiën mag lenen werden goedgekeurd. Volgende week dinsdag komt de Eerste Kamer nog bijeen voor de behandeling ven het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplicht (uitzending dienstplichtigen "aar Ndeuiw-Guinea). Sukarno dreigt met strenge straffen President Sukarno zal nooddecreten af kondigen, waarbij allen die zijn program ma tegenwerken drastisch zullen worden langepakt. In de nieuwe decreten zijn de straffen voor hamsteraars en saboteure veel hoger dan in de bestaande. Indonesische regeringstroepen hebben bij een actie op het eiland Samosir, dat deel uitmaakt van de Sumatraanse eilan dengroep, vijftien opstandelingen gedood. Verklaard werd dat de regeringstroepen het eiland hebben bezet. Nieuw-Guinea De „organisatie commissie 1958", die in mei vorig jaar in Nederlands Nieuw- Guinea in het leven i6 geroepen, is op geheven. E envan de gevolgen van de werkzaamheden van de commissie i6 de opheffing van de zogenaamde zelfstandige kantoren. Deze afzonderlijke bureaus zijn ondergebracht bij diensten die een gro tere coördinatie op de diverse werkter- >inen kunnen garanderen. Het administratief beheer in Hollandia wordt weer over acht diensten van alge- ïeen bestuur verdeeld. Autorijden zonder rijbewijs De importeur van de Goggomobil te Groningen, de N.V. Cremi, heeft een mechaniek geconstrueerd, dat de snelheid de auto beperkt tot twintig kilometer. Zoals bekend is voor een motorvoertuig dat de twintig kilometer niet overschrijdt, geen rijbewijs vereist. In de snelheidsmeter van de auto is :n contact aangebracht dat de stroom kring sluit zodra de wijzer op twintig staat. Elektrisch wordt dan een extra gas cilinders ge- Cuba. Tien personen zyn aangehouden op beschuldiging van samenzwering te gen het regime van Fidel Castro. Zij zou den onder andere de watertoevoer van Havanna hebben willen vergiftigen, kruitmagazijnen in de lucht hebben wil len laten vliegen en kazernes hebben willen aanvallen. (Advertentie) Een heel klei Bezweek btjn Over het ongeluk met de straaljager onder de gemeente Nieuwkoop verna men wy nog het volgende. De straaljager vloog op vry grote hoogte, toen zich een ontploffing in de motor voordeed. Daarop verlieten de beide Inzittenden het toestel met de schietstoel. Het vliegtuig dook om laag en belandde in het weiland van de heer M. de Jong. Brokstukken vlo gen brandend ln het rond en troffen de opstallen van de boerdery, die on- middeliyk vlam vatten. Ook de hooi berg en het woonhuis stonden spoedig in lichterlaaie. De heer De Jong was afwezig, zyn vrouw en twee kinderen en de dienst bode waren in huis. Zy wisten zich te redden en ook een deel van de in- Dertig varkens zUn omgekomen. Ook het huls van de heer Huisman werd geheel ontruimd, omdat dit ge vaar liep. De brandweer wist het echter te behouden. Men kreeg assis tentie van de brandweren van Noor den en Nleuwveen. De piloten kwamen met hun para chute in de omgeving van Aarlander- terecht en brachten het er goed Als de eerste schrik voorbij is, praat de bewoonster van de ge- trof jen boerderij, mevrouw De Jong (midden) met haar buren over het ongeluk. tflOEKENHOEK Niemand ontspringt d edans. De laatste dagen van Europa, door Hans Hellmut Kirst. Uitgave De Boekerij, Baarn. Geautoriseerde vertaling Cor Holst. Hans Hellmut Kirst, de bekende au- iur van de 08-15-boeken, heeft in zijn ieuwste boek de algehele ondergang an Europa geschilderd. Het drama an vernietiging, van het verdwijnen an alles wat leeft op en in Europa, door de niet meer te temmen kracht atoom- en waterstofbommen, vol trekt zich in „Niemand ontspringt de ms" in zes dagen. Vergeleken met de 08-15-boeken deze roman een klasse beter. Zonder omhaal vertelt Kirst in dit boek wat 'ereld kan overkomen, waarheen de die nu reeds betreden wordt, schijnt te moeten leiden. Men heeft dit boek van Kirst. direct a het verschijnen, een beroep op het enselijk verstand en het menselijk ge- eten genoemd. En dat is het ook, want verder dan dit gaat Kirst niet. Maar, mag een beroep op menselijke hoedanigheden nuttig zijn, effectief zai dit toch niet blijken. „Niemand ont springt de dans" is een waarschuwing, net als het bijbelverhaal, waarin de on- gang van Sodom en Gomorra wordt aangezegd. Echter een waarschuwing zonder de smeekbede: „Heer, indien Prof. dr. G. B. van Albada, oud-Jhoog- ïraar in Bandoeng en thans wetenschap pelijk hoofdambtenaar aan de eterren- "it in Leiden, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de sterrenkunde aan Amsterdamse stedelijke universiteit. T~\E DADER van de moordaanslag te Maarheeze, de 35-jarige C. H. B. uit Wateringen, heeft tot dus verre onder de druk van een stort vloed van bewijsmateriaal en her kenning zes wandaden bekend. n laatste en ernstigst gewonde slachtoffer, de 21-jarige H van den B. uit Rotterdam, die zondagnacht im de bossen van Maarheeze in Brabant werd aangestoken, verkeert nog steeds in le- ensgevaar. B. heeft thans bekend Ln de afgelopen maanden op het Wassenaarse- strand een Haagse dame en een paar jongens met het me® te hebben bedreigd. De dames en de jongens konden door hand weg te rennen aan het gevaar ont snappen, evenals een paar jongens op het strand bij Katwijk. Op 18 april heeft B. op ditzelfde strand een 19-jarige Rotterdamse jongeman gesproken en plotseling het mes op de keel gezet, dit slachtoffer weerde het af en werd daarbij zodanig aan twee vingers verwond, dat hij lange tijd niet heeft kunnen werken. De vingers zullen onbruikbaar blijven. Lapje stof Een lapje stof. aanwezig in het kost huis van de verdachte te Wateringen, bracht nieuw bewijsmateriaal Deze stof behoorde tot het pak van de 20-jarige marinier H. van G. uit Vlaardingen, die op 5 juni bij het zwemmen en zonnen te Schipluiden door een man., die met een bromfiets langs kwam rijden, werd aan gesproken. Zij praatten wat en rook ten een sigaret, waarna de marinier zijn burgerpak wilde aantrekken. „Laat dat hemd maar uat". zei toen plotseling de vreemdeling, trok een mes en wilde de marinier be lijf. Deze sprong het water n het vege lijf te redden. De vreem deling rolde daarna de kleren op, bond op zijn brom.fiets en reed weg. Het in het kosthuis gevonden lapje stof werd herkend door de moeder van de marinier te Vlaardingen. Te Budel bleek andaag, dat de dader van de aanslag te Maarheeze het gestolen pak, dat wat ver maakt was aan had. De Rotterdamse jongeman, die In april werd aangevallen, is gisteren op verzoek de Wassenaarse politie meegegaan Eindhoven, waar hij in het politie archief de foto van zijn aanvaller her kende Confrontatie volgde, waarna de dader alle Wassenaarse gevallen heeft bekend en kort nadien ook de messenste- kerij te Maarheeze. De politie beschouwt die lang buitenslands is geweest en ook al in een psychiatrfsohe inrichting werd verpleegd, al6 een notoir zeden delinquent en kennelijk ook als messen- mandak. Meer toezicht De aanslagen in Wassenaar, die steeds tijdens weekends plaats vonden, warer aanleiding tot zorgvuldiger strandsurvall- lence, door de Katwijkse, de Wassenaar se en de rijkspolitie in samenwerking met de dudnwachters, vaak met behulp van het eerste Rotterdamse slachtoffert op zaterdagen en zondagen. Dank zij hechte samen-werking tussen Ruim 2 miljoen voor de Stadsschouwburg Voor de verbouwing en uitbreiding de Amsterdamse Stadsschouwburg heeft ie Amsterdamse gemeenteraad een kre diet beschikbaar gesteld van 2.325.0ÜÜ. Na deze verbouwing, die men in de tweede helft van het volgend jaar hoopt te kun- eren, zal de accommodatie voor ln belangrijke mate zijn ver beterd (nieuwe kleedkamers, douches, liften, repetitieruimte, enz.). Ten behoeve van het Amsterdams Ballet zal over de Lijnbaansgracht ee oefenzaal worden gebouwd met daarbij behorende installaties. De kosten voo: het stofferen en meubileren van de nieuwe uimten zijn niet in dit bedrag begrepen. de rijksrecherche en de politie van Was-, senaar, Eindhoven, Den Haag en van an dere gemeenten is het gelukt de man snel in te rekenen en zoveel bewijsmateriaal te verzamelen, dat hij ontmaskerd werd. Thans wordt onderzocht of nog onge veer gelijke gevallen onopgehelderd zijn gebleven, teneinde na te gaan of B. hierin ook de hand heeft gehad. Vier en drie jaar voor beroving en oplichting De Arnhemse rechtbank heeft de 41- jarige hotelhouder S. B. uit Amsterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek. B., die betrokken i( geweest bij een bende uit de Nijmeegse onderwerld, waarvan alle leden intussen zijn berecht, heeft terecht gestaan op be schuldiging van diefstal met braak en be roving. Bij de beroving is ook de vrouw van verdachte betrokken geweest. Een be drag van ruim f 9.000 werd het slachtof fer, een autohandelaar, afhandig gemaakt. Voorts heeft de rechtbank te Arnhem tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld de 39-jarige vertegenwoordi ger-bemiddelaar J. A. W. uit Arnhem, die met een zg. handel in tonnage vrachtver voerders oplichte voor een bedrag van ruim f 100.000. Van dit bedrag resteerde bij zijn aanhouding nog slechts een paar duizend gulden. Gedurende de vijf jaren- van zijn activiteiten maakte hij vooral in de achterhoek slachtoffers. SLANGENGEVECHT Maleise dorpelingen hebben mededelin gen gedaan over een slangengevecht van vier uur bij een kreek in de buurt van Singapore, waarbij meer dan 100 reusach tige pythons elkaar te lijf gingen. Na de slachting lagen 60 pythons, sommige twee tot drie meter lang en zo dik als een arm, dood op het slagveld. Om s-Hertogenbosch te ontlasten van het drukke doorgaande noord-zuid-verkeer wordt'op het ogenblik dwars door de stad, van het Julianaplein naar het Emma- plein, onder de Koninginnelaan en de Koningwea een verkeers- tunnel aangelegd. Het bekende monument „De Draeck" op het Stationsplein heeft voor dit werk, dat anderhalf jaar in beslap zal nemen, tijdelijk het veld moeten ruimen. Men was nl. bang dat het monument tijdens de Graaf werkzaamheden zou omvallen. „De Draeck" is nu tot eind van 1960 achter gaas op het Stations plein opgesloten. Op de boven ste foto een overzicht van het werk, met op de voorgrond het kruispunt Stationsplein-Stations weg, met de sokkel waarop „De Draeck" heeft gestaan. Daaronder het tijdelijk „gevelde" monument. ■npPfl Kampen worden opgeheven |YTOG STEEDS verblijven in Europa circa 25 000 personen in vluchte lingenkampen. De Hoge Commissaris voor de vluchtelingen wil deze kam pen het zijn er een paar honderd volgend jaar sluiten en de vluchte lingen aan een beter onderkomen hel Dat is een van de plannen om in he vluchtelingenjaar 195960 daadwerkelijk hulp te bieden aan deze trieste slacht offers van de tweede wereldoorlog. actie voor hulp aan vluchtelingen. Dr. C. L. Patijn, vice-voorzitter van het Ned. comité, hoopt dat in het vluchtelingen- jaar 19591960 twee miljoen gulden in ons land zullen worden bijeengebracht. Nederland heeft twee kampen geadop teerd: Ohmstede en Friedrichsfeld, ge legen in Noord-west Duitsland. In Ohm stede huizen 448 vluchtelingen, voorna melijk Letten, voor wie men 111 wonin gen wal bouwen. Voor de 400 Polen uit Friedrichsfeld beoogt men eenzelfde op lossing. Hiervoor zijn bedragen van resp. :f 700.000 en ƒ315.000 nodig. Wat er van de bijeen te brengen gelden resteert, zal worden besteed voor de overplaatsing van 56 oudjes uit vluchtelingenkampen nabij Dusseldorp en Lubeck. Voorts hoopt het Ned. comité een „bloedbank" voor donors in een Atheens ziekenhuis, de inrichting van werkplaatsen voor vak opleiding en de uitbreiding van een kin derherstellingsoord voor t.b.c.-patiënten in Griekenland uit de opbrengsten van de komende vluehtelingenactie te finan- Reeds zijn bijdragen ontvangen van de Koningin, van prins Bernhard en prin ses Beatrix. Ook de Nederlandse jeugd gemeenschap heeft al een bedrag ge schonken. Het is de bedoeling dat twee maal een grootscheepse actie onder het Nederland volk zal worden opgezet. En wel in oktober van dit jaar en in het volgend rjaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5