Leidse speeltuinjeugd genoot spel in Kikkerpolder van Er begint nu tekening te komen in De Kaagweek Zomerdiarree is niet ernstig maar eist hygiëne Natu-raLax Leicls theoloog maakt studie van „negatieve theologie" Middenstandsexamen te Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 22 JULI 1959 Agenda Leiden Woensdag Trompstraat, 8 uur: openluchtsamen komst Baptisten Gemeente. Koor Pieterskerk, 7.30 i bed. Donderdag Pieterskerk, 7.30 tot 8 30 uur: gelegen heid voor meditatie en gebed. Vrijdag Oegstgeest, Oud-Poelgeest, 4 uur: ope ning achtste oecumenische jeugdcongres; spreker mr. P. VerLoren van Themaat over „Wat zijn we aan het doen in Europa?" Stationsweg 32, 12 uur: aandeelhou dersvergadering Leidse Duinwatermaat schappij. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Brokken piloten (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De vierkante rekruut (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Jerry Lewis als baby-sitter (alle leeftijden), j Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Danny Kaye als circusheid (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Alleen op de wereld (alle leeftijden). Apotheken De avond- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door apotheek Kok, j Rapenburg 9, telefoon 24807. Tentoonstellingen De Lakenhal: Het Nederlandse Portret tot 31 augustus Prentenkabinet: grafische kunst van i Kor.o Reinhold e.a. (tot en met 15 augus- Museum van Volkenkunde, dagelijks tot 5 uur: tentoonstelling over de Zuid zee (tot en met 3 oktober). Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73; elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopeD (na 1 apn Prenten geopend t 12 i 9 tot 12 t i 2 tot i abinet, Kloksteeg 23: elke dag in 2 tot 5 uur en, Pieterskerkhof 6, Juridisch um, elke dag te bezichtigen 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst tn ties), concierge: Kolfmaker lb: elke d i 2 tot 4 i Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke 1 dag geopend van 8.30 tot 12 30 en rao 2 I tot 4 uut (behalve zaterdagmiddag). I Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 I Archeologisch instituut, Rapenburg 2b elk" dag geopend van 9 tot 12 en vaD 2 tot o uur (behalve zaterdagmiddag) Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half 10 tot half op zaterdag tot 5 uur Contactbureau Rapenburg 6: op vrijdag geopend v tot 4 uur. Leeszaal eD bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 eo van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 5.30 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer". Pest- huislaan 7: elke dag geopend vao 10 tot Inücbtingenkantoor V.V.V., Steenstraat lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en btbllo theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag eD donderdag van 4 tot 5.30 u. woensdag en zaterdag vaD 12 tot 4.30 uui en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd i van 6.30 tot 8.30 uur avonds j Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2: el ke dag geopend van half 10 tot 12 en van >or afgestudeerden, landag, woensdag en 10 tot 12.30 en van 2 Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Rijksmeuseum voor Volkenkunde, Steen itraat la: elke dag geopend van 10 tot Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van nlet-westerse volken Eerste Binnenvestgracht 33a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.3( uur, behalve zaterdagmiddag. Postduivennieuws van Het Oosten De postduivenhoudersvereniging He Oosten hield zaterdag een wedvlucht vai Weert af. De duiven werden gelost on 12.30 uur bjj westelijke wind; de eerste duif bereikte om 2.9.36 uur het hok snelheid 1351 meter per minuut. De laat ste prijswinnende duif kwam 2.32.59 bin- De uitslag i9: J. Roest 1, 2, 4, 30, 35, 38 en 39; E. v. d. Hooff 3. 12, 14, 31 en 48; J. van Wezel 5, 20 en 22; D. Zwaan 7; B. Singehng 8, 11, 16, 18 en 19; K. W. van Dokkum 9, 23. 46, 47; W. de Haas 10, 41 en 50; J. Verbaan 13; D. Sonnega 15 45; W. de Wit 17 en 34; B. ter Beek 21; A. van Hemert 24, 25, 26 en 44; A. Haar 27 en 32; A, Sohoeman 33, 43 en J. Smits 36; H. v. d. Vecht 37; K. v Berg 40, 42 en 51; Oh. Selder 49. Voorts werd vrijdag een wedvlucht Bord'eaux af gehouden. In concours ren 58 duiven, die om 5.30 uur werden gelost bij zuid-westelijke wind. De eerefce duii bereikte zaterdag om 11.27.18 zijn hok en maakte een snelheid 645,04 meter per minuut. De laatste prijs winnaar kwam 17.30,2 uur binnen met een snelheid van 516,79 per minuut. De uitslag i6: W. de Haa6 1; H. Rol 2 I; J. Smits 4; B. ter Beek 5; H. v. yedit 6 en 7, Evenals iji vorige jaren wordt ook dit jaar in de zomermaanden een toeneming van het aantal gevallen van besmettelijke diarree gevonden. Mede door de uitzon derlijke hoge buiten-temperaturen is de toename dit jaar hoger dan in het ver leden. Een deel dezer gevallen wordt ver oorzaakt door verschillende soorten sal- monellas (paratyfus bacterieën) welke laatste aanleiding zijn geweest tot enige explosies o.a. te Amsterdam cn dc om geving van Haarlem. De ziekte is niet van ernstige aard; zij gaat gepaard met diarree en koorts die in het algemeen na drie tot vier dagen verdwijnen. De besmetting van de mens kan op vele manieren plaats vinden o.a. door het con sumeren van wiet of onvoldoende gebra den vlee6, onvoldoende schoongemaakte groente of fruit, ongekookte melk enz. Ook is het mogelijk dat wanneer één ge zinslid besmet wordt, dit de andere ge zinsleden direct infecteert. Eén van de belangrijkste middelen om deze ziekte gevrijwaard te worden, Regelmaat van de klok! Nieuwe ontdekking helpt in de b~le wereld lijders aan hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. Natu-raLax herstelt de natuurlijke regelmaat ...dag in dag uit! Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. is een goede persoonlijke hygiëne. Het is noodzakelijk, dat men zijn handen grondig met water en zeep wa6 na gebruik van toilet, de uiterste reinheid met toiletten betracht en bovendien "de handen goed wast vóór het gebruik en vóór de berei ding van levensmiddelen. Men vermijde het gebruik van rauw vlee6. rauwe melk, rauwe eieren ene. Het verdient aanbeve ling vlees of vis voldoende door te bak ken. braden, stoven of koken; ongepas- teuriseerde en niet gesteriliseerde melk goed door te koken en alle verse groente of fruit grondig schoon te wassen Van groot belang is dat levensmiddelen zo koel mogelijk bewaard worden. Bij het inkopen van levensmiddelen dient er rekening mee te worden gehouden, dat bij langere bewaartijd van vers vlee6, vis, groente en melk de besmettingskansen toenemen. Zo mogelijk moeten de inge kochte levensmiddelen nog dezelfde dag genuttigd worden. Het opwarmen van etensresten dient vooral als ze onvol doende gekoeld bewaard zijn, vermeden te worden. Degenen, die ingewandsstnornissen heb ben of hiervan pas hersteld zijn, vormen een gevaar voor de verspreiding in hun naaste omgeving. Zieken of pas-herstel den dienen dan ook alles te vermijden waardoor anderen zouden kunnen wor den besmet. Mulo-examen in Leiden Voor het mulodiploma A zijn geslaagd: G. de Vos, Bodegraven; A. E. Vijfhuizen, Bodegraven; A. Massink, Oegstgeest; C. de Mooij, Rijnsburg; J. C. van den Oever, Oegstgeest; J. M. Bouter, Leiden; J. W. Versteeg Oegstgeest; M. Noordervliet, Katwijk; C. Lagas, Leiden; E. W. Lager- veld. Katwijk; M. Mierenmet, Leiden E. M. J. van Heeringen, Leiden T. Kinkel, Nieuw Vennep A. Ramp. Bo degraven; C. Ouwehand, Katwijk; A. Bakels, Voorschoten; J. R. Profijt, Oegst geest; J. Kromhout, Rijnsburg De ge slaagden met een behaalden tevens het middenstandsdiploma. Afgewezen 9. GEMEENTE LEIDEN Oittciël* publicatie* VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat zij bij besluit van 10 juli 1959 de volgende verkeersmaatregelen hebben vastgesteld: 1. een wachtverbod voor het Noordein- de, voorzover gelegen tussen de Wedde- 6teeg en het Noordeindsplein, voor de noordelijke zijde van de rijbaan; 2. een wachtverbod voor de Morsweg, voorzover gelegen tussen de overweg der Nederlandse Spoorwegen in de lijn Lei- den-Utrecht en het Morsviaduct voor de zijde der oneven huisnummers; 3. een wachtverbod voor de Mooi-Ja- piksteeg voor beide zijden van de rijbaan. Afschriften van deze besluiten zijn ge zonden aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, be hartiging van verkeerebelangen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Verkeersmaatregel Burgemeester en Wethoudere van den brengen ter openbare kennis, dat de Dozystraat. voorzover gelegen tussen de Kanaalstraat en de De Goeje6traat, verband met bestratingswerkzaamheden met ingang van 24 juli 1959 voor de duur der werkzaamheden i6 afgesloten verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee in beide richtingen. Bijna negenhonderd kinderen v Leidse speeltuinen bevolkten gistermiddag de groene hoogte bij het vijvertje in het bosparkgedeelte van de Kikkerpolder. Zij waren hier gekomen op uitnodiging van de commissie jeugd-vakantiebezigheden voor de eerste openluchtvoorstelling in in seizoen. Op dinsdag 4 augustus is de tweede voorstelling. Niet alle kinderen van de speeltuinen konden aanwezig zijn, want op het ogen blik hebben de bouwvakkers vakantie en heel wat klein grut is met vader en moe der weggetrokken. De aanwezige hon derden kleine en grotere kinderen hebben volop genoten op dat prachtige terrein, dat echter als het ware schreeuwt om tribunes voor een openluchttheater. De organisatoren waren zelf ook heel tevre den; zelden hebben ze zulk schitterend weer met de kinderen getroffen er hangt nu eenmaal zoveel van af Het poppentehater John van Brussel uit Den Haag vertoonde op de weide aan de overkant van het vijvertje het geestige verhaal van „Peptta, de rode pony", naar het boek van Mies Bouhuys. Tante Lily en oom John, of liever de poppen zelf, speelden onder groot enthousiasme van hun jeugdige toeschouwers de geschie denis van de boer, die denkt dat hij koning is en helemaal niets meer uitvoert, op zijn ploeg zit alsof dat zijn troon was en iedereen maar prinses of prins maakt. Geslaagd boekhouden M.O. Onze stadgenoot P. Redel slaagde in Amsterdam voor het examen boekhou den M.O. Geslaagd De heer I. F. Faneyte te Leiden slaag- Men kon zich nog opgeven Ook Leidenaars in Toer der V.N. Maandag start de Toer der Verenigde Naties, een twaalfdaagse fietstocht door Nederland, onder leiding van „Ome Joop" Legerstee. Er gaat ook een Leidse ploeg mee. Van Arnhem rijdt men via Zwolle Amersfoort en Amsterdam naar Leiden, waar men 30 juli hoopt aan te komen. Ge logeerd wordt in het Antonius-clubhuis. Via Den Haag en Rotterdam gaat men vervolgens naar Brabant, waar ook vijf dagen wordt gereden. In verscheidene etappeplaatsen zal de jeugd zich kunnen vermaken met allerlei attracties. In de etappe naar Leiden wordt de dagsprint verreden op de Flying Arrow-baan te Noordwijk- Ook hier zal een artiest de gele trui aan de leider van het klassement overhandigen. Vanavond half acht komen de Leidse renners op het adres Prinsenstraat 20 bij een voor een laatste bespreking. Liefheb bers kunnen daar terecht. De toer duurt 27 juli tot en met 8 augustus en de deeln. ;ratis Vlam in Leidse pan Gistermiddag om kwart voor zes sloeg de vlam in de pan bij de familie Oosten, Magdalena Moonstraat 46 te den. Het houtwerk rondom de scl Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Anita Geertruida, dr van J. J. Laterveer en G. v. Helden Gerhard, zn van S. Ter Louw en A. M. den Ouden; Lidwina Josina Ger- truida Maria, dr van A. A. M. Ter meer en K. T. M. van der Voort; Ar nold Hendricus Cornells, zn van I. Pouw en C. Webbers; Ronald, zn van F. W. de Jonge en J. J. van der Wal- Quir M. Doorninck en A. van Gederen Stort Renata Tamara, dr van J. W. Kan- dou en J. A. L. Warouw; Frits, zn van L. van Gorkum en C. Prevoo. OVERLEDEN: L. van Schie, 86 jr, wed. van M. Blonk. DEZER DAGEN hadden wij een onderhoud met dr. J. L. Springer, we tenschappelijk hoofdambtenaar aan de rijksuniversiteit te Leiden, die een onderzoek begonnen is naar de oorsprong en ontwikkeling van de negatieve theologie. Deze studie is zeer omvangrijk en zal dr. Springer zeker enige jaren kosten. Dr. Springer, die van 19361954 Hervormd pre dikant is geweest en daarna nog vier jaren leraar in de oude talen aan het Coevorder lyceum, promoveerde in 1946 op een proefschrift over Anselmus van Canterbury, getiteld Argument um ontologicum. In het begin van het gesprek vertelde dr. Springer, dat hij tijdens het werken aan zijn proefschrift steeds meer tuigd was geworden van de grote be nis der „negatieve theologie". Hieronder wordt die godgeleerdheid verstaan, welke in het besef van de principiële ontt reikendheid van alle positieve uitsprak over God langs de weg der negatie h Goddelijk wezen tot uitdrukking tracht brengen. Dit geschiedt dan bijvoorbeeld dooi te zeggen dat God ongeworden onzienlijk is. De negatieve theologie wordt vrijwel alle theologisch doorgedachte wereldgods diensten teruggevonden. Zij vloeit d< gaans voort uit een speculatieve mystiek. In de eerste plaats treft men haar aar het neo-platonisme. waarvan Plotinus eeuw na Chr.) de geestelijke vader Plotinus heeft op de basis van het pi; nisme in zijn even moeilijke als sublieme enneaden een door en door religieuzi reld- en levensbeschouwing ontvo Zijn filosofie is dan ook voor een groot deel wijsgerige theologie en heeft de eeu wen door een schier onmetelijke invloec uitgeoefend op het Europese theologi sche denken. Wat mij het meest fascineert aldus dr. Springer is. dat de „negatieve the logie" ook in het Indische denken gro' opgang heeft gemaakt. Het neo-platonis- me vertoont in menig opzicht ove Gisteren zijn kandidaten voc men geslaagd: Th Juffermans. Leiden; P Kaashoek, Hazerswoude; C Kempenaar, Aarlander- veen; H Keunen, Oegstgeest; A Keyzer en B Kitselaar, Leiden; A Kloots, Oegst geest; W Boot. Leiden; E de Graaf, Voor schoten, A le Grand. Alphen aan den Rijn; C v Grieken. Oegstgeest; P Groen, Hazerswoude; H de Groot Noordwijk aan Zee; J Grimme, Wassenaar; W van Gug- ten. Rijnsburg; R Hase, Alphen aan den Rijn; L v d Heden, Leiderdorp; J Heems kerk. Warmond; Joh Heemskerk, Zoeter- woude; C van Berge-Henegouwen, Lei den; W Heykoop, Leiderdorp-, W Heyn, Leiden; J Hogewoning, Rijnsburg; H den Hollander, Voorschoten; M Hoogendoorn, Mart Hoogendoorn en R Hoogendoorn, allen Zoetermeer; H Hoppenbrouwer, Leiden; M Houtman. Wassenaar; J Imt- horn, Lisse; G Hogerwerf, Nieuwkoop; A L van Iterson en J J van Iterson, Leiden-, J Janssens en A de Jong, Alphen aan den Rijn; C de Jong, Zoeterwoude; M Klijn, De Kwakel; I Knotter, Voor schoten; M Koetsier, Alphen aan den Rijn; R Koldijk, Lisse; C de Koning, Nieuw Vennep; C Koot, Stompwijk; C Kop—Houwer, Leiden; J Kouwenhoven, Hazerswoude; C van Kregten, Alphen aan den Rijn; M Kriek—Den Oude, Voorschoten; J Kroon, Lisse; A de Kruyf, Holland tot nu toe vóór Friesland DE VOORLAATSTE DAG van de Kaagweek bracht opnieuw uitzonder lijk weer, maar in de eerste wedstrijd tussen de Holland-Friesland Regenboogklasse waren de Hollanders zeker niet gelukkig. Reeds bij de start werd de favoriet J. Hofland door een iets te vroege start terugge roepen, deed C. W. Kist bij het ingaan van het stoombotengat een ver keerde manoeuvre, liep G. A. Bakker nog even aan de grond en werd C. W. Kist door een protest, uitgeschakeld. Ondanks deze tegenslagen hielden de Hollanders moedig vol en wonnen met 17 1 tegen 16 punten. De stand is nu: Holland 38 2 punten tegen Friesland 31 punten. Bij de Holland- Friesland teamwedstrijd in de Noord-Nederlandse 22 m2 klasse was ook nu de strijd geheel voor de Friezen en speciaal bij de finish zagen wij een prachtig staaltje van teamwedstrijden, toen A. M. Faber C. Colenbrander geen kans gaf en A. Bonnema rustig over de finishlijn deed gaan. Fries land heeft nu 41 2 punten, Holland 31 punten. In de Vrijheidsklasse A is de strijd nog geheel open, want koploper J. R. de Vries (Den Haag) kon slechts een derde plaats behalen. In de 16 m2 puntklasse behield B. Sta pel een goede voorsprong en zal zeker in aanmerking komen voor de hoofdprijs. De Pampusklasse A bracht H. J. de Ruyter nog dichter bij de hoofdprijs, doordat M. Blok op de vijfde plaats ein digde. Feitelijk kunnen wij De Vliegende Hol landerklasse overslaan, want de gebroe ders Kraan zaten al te eten. voordat hun concurrent B. Frech door de finish ging. Ten slotte voorlopig de Regenboogklasse, want hierin toonde J. Hofland zich op nieuw de sterkste en bleek onbereikb: voor zijn tegenstanders. Memoreren wij nog, dat de grote strijd in de Valkenklasse A geweldig spannend werd verzeild. C. van Schie en H. Kir- kenier zeilden met een gelijk aantal pun ten, totdat in de tweede ronde Kinkenier niet meer doorkwam en C. v. Schie bijna zeker is van de hoofdprijs. Geweldig was als slot de finish in Regenboogklasse H, want op de finishlijn klopte C. W. Kist zijn tegenstander L de Wit. J. Hofland heeft hier de bestt kansen voor de hoofdprijs. Uitslagen De voornaamste uitslagen: Holland—Friesland teamwedstrijd Re genboogklasse: 1. Ho-lland, 21.1 punt; 2 Friesland, 14 punten. Holland—Friesland teamwedstrijd N.N. 22 m2 klasse: 1. Friesland, 22.1 punt; 2. Holland, 14 punten. Valkenklasse B: 1. J. W. v. Weezenbeek, Heemstede; 2. H. Zuiderbaan, Rotterdam; 3. A. Th. Velsimk, Leeuwarden; 4. K. R. Beks. Hilversum; 5. J. F. Klazinga, Den Haag. Olympiajollenklasse B: 1. P. C. Loog- man, De Kaag; 2. J. Saltzherr, Hilversum; 3. F. W. v. Meizen, Rotterdam; 4. Tj. de Vne6, Den Haag; 5. A. P. Blok, Leiden. Vrijheidsklasse Al: 1. B. van Wijk, Wou- brugge; 2. G. de Reuver, Amsterdam; 3. H. Schmitz, Haarlem; 4. K. A. Wolthui6, Amsterdam; 5. M. Kempke6. Reeuwijk. Vrijheidsklasse A2: 1. W. .Elhorst, Haar- lem; 2. S. H. de Jong, Amsterdam; 3. J. R. de Vries, Den Haag; 4. J. R. Tepe, Gouda; 5. H. Repko. Sneek. Sternklasse B: 1. mej A. de Wit, Zaan dam; 2. R. Ketelaar, Amsterdam; 3. R J. de Wit, Den Haag; 4. O. R. Boers, Den Haag; 5. P. Beumer, Amsterdam. 16 m2 Streepklassc B: 1. J. C. Vermeu len, Delft; 2. J. v. Tongeren, Rotterdam; 3. A. G. Goossen, Den Haag; 4. W. Kreuk niet, Leiden; 5. R. L. v. d. Velde, Voor burg. 16 m2 Puntklasse: 1. B. Stapel, Haarlem; 2. J. v. Bergen, Boskoop; 3. E. J. de Kort, Katwijk aan Zee. Pampusklasse A: 1. G. Timmer, Rotter dam; 2. H. J. de Ruyter, Heemstede; 3. H. J. Duchateau, Sassenheim; 4. W. Hoek stra, Joure; 5. M. Blok, Utrecht. Pampusklasse B: 1. J. Overeynder, Reeuwijk; 2. C. J. Vermey, Amsterdam; 3. M. van der Horst, Den Haag. 12 Voetsjollenklasse B: 1. J. F. R. Sie- per, Rotterdam; 2. H. C. de Goederen, Rotterdam; 3. C. Zant, Zaandam; 4. F. Speekman, Zaandam; 5. H. Kuylman, Korte nihoef. 12 Voetsjollenklasse C: 1. Wijnand Pon, Amersfoort; 2. L. Hommels, Bentveld; 3. mej. M. Bouman, Wezep; 4. mej. N. I. Roos, Rotterdam. Jeugdklasse B: 1. mej. I. Ozin-ga, Reeu wijk; 2 B. v. d. Bosch, Rotterdam; 3. K. Nater. Warmond; 4. J. ten Kate, Rotter dam; 5. F. Bohré. Rotterdam. Jeugdklasse C: 1. E. Albers, Rotterdam; 2. B. Ouwerkerk, Leiden; 3. mej. S. la Rwière, Rotterdam; 4. H. de Kraa, Sche- veningen. Vliegende Hollanderklasse: 1. Jac. Kraan, Oude Wetering; 2. B. Frech, Rot terdam; 3. O. Steeg6tra, Amsterdam. 12 m2 klasse: 1. B. Kraan, Oude Wete ring; 2. C. Guldemond, Leiden; 3. W- Gul- demond, Ledden; 4 J. D. v. Kampen, Den Haag; 5. J. F. van Marle, Laren (N.H.). Valkenklasse A: 1. C. van Scihie, Utrecht; 2. E. Rolf v. d. Baumen, Den Haag; 3. J. H. de Wilde, Gouda; 4. N. Both, Gouda; 5. J. Bakker, Den Haag. Drakenklasse: 1. C. Groot, Aalsmeer; 2. J. Bier, Hilversum; 3. G. v. Wijk, Wou- brugge. Regenboogklasse 1: 1. J. Hofland, Rot terdam; 2. J. C. v. d. Velde, Den Haag; 3. A Gebuis. Rotterdam; 4. J. Alberda, Sneek, 5. ir. G. A. Bakker, Rotterdam. Regenboogklasse 2: 1 C. W. Ki6t, Rot terdam; 2. L. de Wit, Heilo; 3. F. P. Bos, Alphen aan den Rijn; 44 E. K. Hoekstra, Sneek; 5. W. Bergsma, Voorburg. Noord-N'ederlandsehe 22 m2 klasse: 1. ir. A. Bonnema. Leeuwarden; 2. M. Fa ber, Hardegarijp; 3. A. Knol, Marrum. 16 m2 Streepklassc A: 1. J. A. de Haas. Amsterdam; 2. F Janema, Grouw; 3. J. Bol, Aalsmeer; 4. J. Nederveen, Rotter dam; 5 E Th. Agterhof, Doebinchem Finjollenklassc: 1. J. de Jong, Rotter dam; 2. J. A. de Boer, Rotterdam; 3. L. Gerhards, De Kaag; 4. J. Sieeewijk, War mond; 5 G J. Leverland, Huizen. Olympiajollenklasse A: 1. Sj. Haak6ma, Oegstgeest; 2. C. A. A. Visser, Rotterdam; 3. Jac F Stap, Amstelveen. Vrijheidsklasse B: 1. F. Imhoff, Scheve- ningen-, 2. W. Couwenberg, Leiden; 3. P. J. Heydacker, Rotterdam; 4. J. Bijvoet. Bussum; 5. mej. M. Dammann, Rotterdam. Vrjjheidsklassc C: 1. A. Harms, Vlaar- dingen; 2. H. D. de Nie, De Kaag; 3. mej. L. v d. B06, Rotterdam; 4. D. v. Marle, Naarden; 5 W. Snijders, Rotterdam. Sternklasse A: 1. P. v. d. Winden, Am sterdam; 2. H. v. d. Rest, Rijswijk; 3. T. v. d. Waal, Rotterdam; 4. H. Coops, Bus sum; 5. E. Hofkes, Den Haag. CuracaoDc Kaag teamwedstrijd Pam pusklasse: 1. Zeilclub Asiënto, 18.1 punt; 2. De Kaag, 18 punten. 12 Voetsjollenklasse A: 1. M. v. d. Spek, Rotterdam; 2. F. Daniels, Rotterdam; 3. F. L. Plantenga, Rotterdam; 4. J. Huisker, Rotterdam; 5. L. H. de Goederen, Rotter- Jeugdklasse A: 1. G. L. Woortman, Gro ningen; 2. mej. A. Vunderink, Loosdredht 3 L. C. Schut, Rotterdam; 4. E. v. Roes- sel. Amsterdam; 5. L. v. Tienhoven, Den Haag. Hazerswoude; D Kuyt, Katwijk aan Zee; L Lacourt. Leiden; L v d Laken en J Langhout, Alphen aan den Rijn; C v d Lans,. Noordwijkerhout; J Lau. Leiden; Jan van Leeuwen. Alphen aan den Rijn- Wilh. van Leeuwen. Zoeterwoude- L Le- liveld, Langeraar; N Leliveld, Wilnis. Werk nodig voor 51.000 mannen Het voor 1959 geraamde werkloosheids gemiddelde benadert de evenwichtssitua- tic. De conjunctuurwerkloosheid zal dit jaar vrijwel geheel verdwijnen, terwijl de overige werkloosheidsvormcn onge veer dezelfde omvang zullen hebben als in 1958. Aangezien dit echter voor het jaargemiddelde geldt en de werkloosheid aan het begin van dit jaar nog vrij hoog is. houdt deze prognose in, dat er in dit jaar nog spanningsverschijnselen zijn te verwachten. Dit kan men lezen in de zojuist verschenen Arbeidsmarktbeschrij ving 1958, die de directie voor de ar beidsvoorziening van het ministerie van sociale zaken heeft samengesteld. De verwachte daling van de gemid delde geregistreerde arbeidsreserve van 1958 op 1959 met 16.000 en de jaarlijkse aanwas van de mannelijke beroepsbevol king, die voor 1959 op 35.000 wordt ge steld, betekent dat het aantal door man nen te bezetten arbeidsplaatsen met 51.000 moet toenemen. Voor de vrouwen wordt deze toeneming geraamd op 17.000 bij een groei van de vrouwelijke beroeps bevolking met 16.000, zodat de werkloos heid met rond 1000 zal dalen. Ramsesauto van ,Arab. fabrikaat Onder het bewonderend oog van het publiek hebben Egyptische ministers in Kairo een proefrit gemaakt met de eer ste auto van Arabisch „fabrikaat". Deze auto, de Ramses, is een lange tweezitter met een topsnelheid van 80 km per uur. Volgens het in Kairo verschijnende blad Al Ahram hoopt men in 1960 ongeveer 1.200 van deze auto's te kunnen produ- Een ander blad, het Dagblad van Egyp te, deelt overigens mede dat Vickers- Armstrong de motor, de stuurinrichting en de schokbrekers van de auto levert, de elektrische inrichting wordt verzorgd door de firma Bosch, terwijl Lockheed de rem-installatie, Dunlop het isolerend materiaal, Good-Year de banden, Rey nold Timken de versnellingsbak en Mi- chelotti de carrosserie levert. Volgens het blad betreft het hier dus voor 100 procent een Arabische produktie, „in die zin dat de Ramses van geen enkele buitenlandse onderneming in het bijzonder afhanke lijk is". RIJNSBURG Bewoners Avondrust gingen uil Gisteren hebben de bewoners van Avondrust een boottochtje gemaakt. Het uitstapje voerde over de Kagerplassen naar Schiphol, waar met een soort glip- pertje een rondgang werd gemaakt. Na de lunch in het restaurant van Schiphol genoot men van de drukte op het water. In verband met de Kaagweek waren er behalve veel zeilboten ook tal van raceboten in actie. Het voornaamste daarbij was, dat de minder-validen eens uit de alledaagse sleur waren. Jammer- genoeg kon het plan in de Kaagsoeiëteit thee te drinken niet doorgaan, omdat de aanlegsteigers overvol waren. Een maaltijd in de Jeugdhaven be sloot de dag. Er werden toespraken ge houden en ook werd er gezongen. Ds. Van Gosliga hield een meditatie, die in het teken stond van blijdschap en dank baarheid. „Reizigers die vorig jaar de tocht nog meemaakten zijn er nu niet meer. Dat behoeft ons niet te benauwen, want deze blijde en schone dag is nog niets vergeleken bij de dag die eenmaal aanbreekt voor allen die Jezus zoeken. Spreekbeurt Vrijdagavond aoht uur hoopt de heer A de Redelijkheid uit Ouderkerk aan den IJssel te spreken in de zaal aohtèr de christelijke Gereformeerde kerk voor de afdeling van de Gereformeerde bond. komst met de vedanta-filosofie. die door Shankara (ongeveer 800 na Chr.) is ge- Dr. Springer interesseert zich ook spe ciaal voor de kwestie hoe ver de negatie ve theologie in het oude Indische denken teruggaat en of er een weg valt aan te wijzen waarlangs zij zich in de Hellenis tische wereld heeft verbreid, bijvoorbeeld via Perzië naar Alexandrië, dat de ba kermat van het neo-platonisme is ge weest. Voor de relatie tussen het Indische en het Europese denken, zo zei dr. Sprin ger, is vooral deze laatste vraag van emi nente betekenis. In geen geval zal een grondig onderzoek naar de oorsprong en ontwikkeling van de „negatieve theologie" voorbij mogen gaan aan wat in de Indische wereld reeds in de voor-christelijke tijd uit de over oude veda's als theologische doordenking is opgebloeid. Te dien einde heeft dr. Springer onmiddellijk na zijn benoeming te Leiden de studie van het Sanskrit ter hand genomen. Leidenaar hoogleraar in Amsterdam De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond benoemd tot gewoon hoogleraar in de sterrenkunde aan de gemeente universiteit prof. dr. G. B. van Albada. oud-hoogleraar aan de universi- tiet te Bandoeng, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de sterrenwacht te Leiden. Gale Bruno van Albada is 28 maart 1912 te Amsterdam geboren. Hij studeer de sterrenkunde aan de Amsterdamse universiteit en was van 1934 tot 1939 als assistent-sterrenkundige aan deze instel ling verbonden. Tot 1941 was hij leraar wis- en natuurkunde aan de h.b.s. te Hoorn. In 1945 promoveerde hij tot doctor in de wis- en natuurkunde op een disser tatie getiteld ..Een onderzoek van lijn- intensiteiten in enige sterspectra van het tweede type". Vervolgens was hij ver bonden als gewoon hoogleraar aan de universiteit van Indonesië te Bandoeng, tevens was hij directeur van de sterren wacht te Lembang. Na zijn terugkeer in Nederland werd hij wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de sterrenwacht in V ierdaa gsele ger onderweg Militairen hebben e rijk aandeel in het Vierdaagse wandelfeest. 1,5 miljoen mark voor Indonesië West-Duitsland zal Indonesië een lening /erschaffen van 1,5 miljoen mark. Dit heeft gisteren het hoofd van de afdeling internationale economie van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken, Ismaël Thajeb, in Djakarta meegedeeld. Hij zei dat de overeenkomst reeds is ge tekend. De lening is bestemd voor het "nancieren van bosonderzoek. De handelsovereenkomst tussen Indo- ;sië en India is tot het einde van dit jaar verlengd, aldus is in Djakarta be kendgemaakt. India levert Indonesië, als gevolg van deze overeenkomst, katoen, kleurstoffen en machineriën. Indonesië t, tin, rubber, huiden, copra en plantaardige oliën naar India uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3