CHRISTFUJK Culturele vliegen zwermen rondom toto-strooppot Strijd tegen alcoholisme niet tegen „bierkaai" A.N.O.F. vraagt vrijstelling voor onderwijzers Grote zendingsijver van Clir. Ref. Churches hefarme ,4 I Ontsnapt langs Krakatau Een woord voor vandaag Kanttekening 1 Twijfelachtige ambities 1/ANDAAG een tweetal korte knipsels. Prof. dr. Herman Ridderbos schrijft in het Gereformeerd Weekblad van verleden week een zeer terecht artikel over de jacht van verschillende cul turele instellingen naar een deel van de opbrengst van de voet bal-toto. regeling van de sport-prijsvragen voetbal-toto's etc. wordt verwacht en wel in die zin, dat deze thans gelegaliseerd zullen worden. Waarop deze verwachting berust, is mij niet bekend, noch op welke wijze deze legalisering van de gokkerij zou plaats vinden. Dit zullen wij te zijner tijd dan wel horen. Interessant is echter te vernemen, dat dezer dagen reeds is opgericht een „Comité van in stellingen voor overleg inzake sportprijsvragen". Deze instellin gen, werkzaam op het gebied van de te verwachten grote uit de voetbalpools ook het hunne mee te krijgen. Om het gedrang rondom de stroop-pot niet te groot te maken met de kwalijke kans, dat allen te samen het lid op de neus zouden kun nen krijgen heeft men zich van te voren reeds tot een „Comité voor overleg" verbonden, om wan neer de buit straks op tafel komt, zo effectief mogelijk zich van een aandeel erin te verzekeren. Stinkt geld, niet? Men kan zeggen, dat dit alles heel verstandig is en dat, gege ven het feit dat straks onder sanc tie van de overheid de miljoenen uit de zakken van het gok-lustige Pecunia non olet. Geld stinkt niet. En waarom het dan alleen voor de sport aangewend? Het wordt niet uit liefde voor de sport ge geven! Waarom er dan ook maar geen maatschappelijke, culturele, volksgezc .dheid-dienende, ja zelfs ideële arbeid mee nagestreefd? Het za' alles wel heel verstan dig wezen. Maar „ergens" (om dit schone woord ook eens te gebrui ken) klopt het niet, dat deze cul turele, ideële etc. instellingen zo begerig zijn naar het geld, dat OP de ;e wijze verkregen wordt. Het is een merkwaardige cirkel: Om geestelijke volksgezondheid, culturele verheffing etc. na te streven verdringt men zich rond om de pot. die uit het verval van de geestelijke volksgezondheid en uit het gebrek aan culturele en ideële belangstelling week aan week wordt gevoed, zij het dan on der het waakzame oog van de overheid, die dit is althans de redenering op deze wijze „het kwaad" zal „beteugelen" en „ka naliseren". Het Is te hopen, dat er ln Ne derland nog culturele, ideële etc. instellingen zullen overblijven, die er voor zullen bedanken, ln het overleg betrokken te worden, hoe men zo deskurdig mogelijk zijn scheprad in dit (eerstdaags blijk baar feestelijk te openen) „ka naal" zal kunnen aanbrengen, om aldus zijn dorstige culturele etc. akkertjes nog van enig vocht te voorzien. Na deze ernst wat luim of misschien toch ook wel ernst uit „De school met de Bij bel", het orgaan van de ver eniging van christelijke onder wijzers. Daarin schrijft de heer IJ. Jacobs: Broeders onder elkaar Al heel wat jaren geleden is het gebeurd. Op een middag na schooltijd. Een forsgebouwde zee man komt met groot kabaal de gang over laveren. Zijn aange zicht staat op zeer slecht weer. Ik tracht al te bedenken, wiens vader het kan zijn en wat ik kan misdaan hebben, maar hij zeilt mijn deur voorbij en gaat met veel rumoer bij mijn buurman Voor anker. Weldra hoor ik dat naast me de storm is losgebroken. In vlagen waait het rumoer tot mij over. En het krijgt al gauw een zo dreigende klank, dat het me niet ongewenst lijkt poolshoogte te ne men. Alsof ik er iets zoek, loop ik naar de uiterste hoek van mijn lokaal en sta dan een ogenblik bij de deur, die beide lokalen verbindt. Een enkele blik door de ruit is al voldoende om me te overtuigen dat .iet daar aan de andere zijde noodweer is. Er woedt compleet een orkaan. Een bo.sing in letterlijke zin des woords lijkt onvermijdelijk. Het u—?r de schijn var- dat de mijn collega zal aangrlj- heeft pen. Elk ogenblik kan 't wezen. En hoewel mijn ietwal verbleekte buurman voor geen klein geruchtje vervaard is en, gezien zijn spierkracht, ook niet vervaard behoeft te wezen, lijkt het me toch niet ongewenst in de buurt van de tussendeur te blij ven teneinde in een geval van uiterste nood bijstand te kunnen bieden. Zodoende hoor ik tussen de stormvlagen van niet te definiëren klanken ook af en toe enkele ver staanbare woorden. ,,'k Zal je de longen uit je lijf langen!" komt met een zekere regelmaat telkens loeiend en alli tererend terug. De man moet b'e- slist wel gevoel hebben voor taal schoonheid. 't Loopt toch nog zonder hand tastelijkheden af. En als het flood- weer grommend is afgetrokken en ik met mijn ontdane collega nog een nabeschouwing houd. con cluderen we dat dit toch eigenlijk wetskennis is, zover reikt niet. 1 "er reikt ook de kennis van het noofd der school niet, Maar dal maakt niets uit, want als hij de volgende morgen is ingelicht, wordt de concierge naar het huis van de zeeman afgezonden. „Zeg hem maar, dat ik hem binnen een uur hier verwacht, want dat ik anders de politie op bel wegens bedreiging met dood slag, En zeg hem maar, dat er een getuige is, die alles heeft ge hoord". Na enkele ogenblikken is hij er al. En wordt na een scherpe te rechtwijzing door het hoofd naar boven doorgezonden om zijn ex cuses te gaan maken bij de be dreigde onderwijzer. Anders Opnieuw arriveert hij bij mijn buurman. Maar nu in een heel andere stemming dan de vorige dag. De storm is gaan liggen. Gedwee maakt hij zijn veront schuldiging voor zijn boze woor- den. „Maar. meester, nu had de bo venmeester het erover om de po litie erbij te halen. Maar mees ter, zoiets doen wij toch als broe ders onder elkaar niet". Als broeders onder elkaar, zei- f-ic Werkelijk, hij zei het! Jaarvergadering Geref. drankbestrijding In dc Ichtuskerk te Schcveningen kwam de Gereformeerde Vereniging voor Drankbestrijding vandaag gemene vergadering bijeen. Omdat de voorzitter, ds. C. M. v. d. Loo van Dordrecht nog niet geheel her- steld was, stond de vergadering on der leiding van de vice-voorzitter „Een blijvende taak." De heer Scheps herdacht, allereerst 'wijlen pater I, M. Grollenberg, de man van de rooms-katholieke drankbestrij ding en redacteur van het orgaan „De Dam" die op 18 juni j.l. is overleden. Voorts memoreerde hij het feit dat de secretaris en de penningmeester de he ren J. Feitsma en J. O, Elshout 2c jaar deel uitmaken van het hoofdbe stuur, Aangezien zij beiden var, geen huldiging wilden weten, bood de vice- voorzitter bun dames bloemen aan. De heer Scheps wees er vervolgens op dat het alcoholisme ook in 1959 nog een reëel gevaar is. De vorm waarin deze volkszonde zich openbaart moge zich wijzigen, het kwaad zelf woekert voort. Het is een merkwaardig feit dat dit ons volk niet meer verontrust. In deze tijd met zijn toenemende intensivi teit van het snelverkeer zou men veel meer een open oog moeten hebben voor de sinistere bedreiging van gezondheid en leven. Helaas valt hier reden tot bittere klacht, aldus de spreker. De overheid, die toch in alles het goede voorbeeld moest geven, faalt hier. Zij besproeit haar recepties, ontvangsten en plechtig heden rijkelijk met alcohol en dat ter wijl de meeste gasten per auto komen. De overheid moet hier veel haar roeping gewezen worden. Maar ook de ouders en de opvoeders hebben een taak. De spreker oefende in dit verband critiek uit op het feit dat onlangs leerlingen van een Haagse ulo een schoolreisje hebben gemaakt en daarbij verlof kregen van het hoofd twee glazen Moezelwijn te proeven aar de bron. Dat het hoofd, toen hij becriti- seerd werd zich verdedigde met de op merking, dat de meeste leerlingen niet voor de eerste keer lichte wijn dronken, vond de spreker een bewijs temeer dat deze man een slecht pedagoog is. Het drinken van leerlingen is trouwens in ons land een zorgwekkend verschijnsel, Zolang dit niet algemeen erkend wordt heeft de vereniging een blijvende taak. Brief aan minister van defensie Hef bestuur van de Algemene Ne derlandse Onderwijzers Federatie heeft er bij de minister van defensie op aangedrongen tot het jaar 1961 al gehele vrijstelling van militaire dienstplicht te verlenen aan onderwij zers. De A.N.O.F, vond aanleiding tot deze stap in de bekendmaking, dat voor het schooljaar 1959-'60 aan on derwijzers uitstel van eerste oefe ning kan worden gegeven als zij werken in Zeeland, op een van de Zuid-Hollandse eilanden of in afgele gen gehuchten. In zijn schrijven aan de minister zegt het bestuur van de A.N.O.F. te betreu ren, dat het aantal vrijstellingen blij kens deze mededeling beperkt zal blij ven tot enige tientallen. De perso- neelsmoeilijkheden bij het lager on derwijs zijn nog geenszins van de baan. Geconstateerd moet worden dat ook nu nog grote aantallen scholen kampen met een ernstig personeelste kort en met onvervulde vacatures, zo zegt de brief. De kleine Duitse protestantse kerk in Letland kan weer diensten in de Duit se taal houden. Een verbod van de Russische autoriteiten, dat 14 jaar ge leden werd uitgevaardigd, is dezer da gen opgeheven. Meer dan 800 gedelegeerden van zeven verschillende kerkgenootschappen heb ben de tweede Schotse kerkweek bij- gewoond, die van vier tot elf juli in undee is gehouden. Er waren verte genwoordigers uit achttien verschillen de landen aanwezig, o.w. bisschop Hans Lilje uit Hannover. Dit tekort doet zich zeker niet uitslui tend voor in Zeeland, op de Zuidhol landse eilanden of in afgelegen ge huchten in het overige gedeelte van ons land, maar kan vrijwel over het gehele land worden geconstateerd tot in de grootste steden toe. Het bestuur van de A.N.O.F. wijsterver- der op. dat, doordat het voortgezet onderwijs op dit ogenblik voor de grootste moeilijkheden is geplaatst, omdat de „geboorteplek" van de ja- ren 1946 en 1947 de scholen van dit onderwijs heeft bereikt, vele ook jon ge onderwijzers vaak aan deze scho len worden geplaatst. Zij zijn dus niet langer beschikbaar voor het ge woon lager onderwijs. Protestantse kerk op Mallorca niet gesloten De predikant van de protestantse kerk van Mallorca, ds. Humberto Capó, heeft berichten dat de protestantse kerk op dit Spaanse eiland gesloten zou zijn, ontkend. Wel is een Baptisti.sch evangelist door de Spaanse autoriteiten van het eiland verwijderd. Onder de bestaande verhou dingen is het in Spanje niet toegestaan in een plaats nieuwe kerkgenootschap pen op te richten. Op Mallorca worden iedere zondag pro testantse kerkdiensten gehouden. Soms vinden er ook diensten in het Engels, Frans of Duits plaats. Het adre.s van dc predikant van Mal lorca luidt: ds. Humberto Capó, Calle Arch'duque Luis Salvador, Le-Palma. Dat de drankbestrijding niet tegen windmolens vecht toonde de heer Scheps aan door te wijzen op de uit Friesland bekend geworden cijfers, die er op wij zen dat het drankmisbruik daar weer toeneemt en het consultatiebureau te Leeuwarden 179 opdrachten bezorgde voor het uitbrengen van rapporten over voor misdrijf verbaliseerden. Het is taai werk om de publieke opi nie om te buigen en de ingewortelde ge woonte uit te roeien, maar dit is reeds zestig jaar de taak van de vereniging, zei de spreker tegen het einde van zijn betoog. Hij zag nog geen enkele reden om het werk niet voort te zetten. Vervolgens kwamen de jaarverslagen van de secretaris en penningmeester aan de orde. Na bespreking werden zij goedgekeurd en nadat de kascommissie verslag had uitgebracht werd de pen ningmeester van zijn beheer gedechar geerd. Het aftredende lid van het hoofd bestuur de heer W. C. F. Scheps werd herkozen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Benthuizen en te Lange^ rak: J. T. Cazander, kand. te Gameren; te Sneek (voor bijz. werkzaamheden voor de arbeid onder de vi-ijzinnigen)R. van 't Lindenhout te Wapserveen. Aangenomen naar Hoogvliet (3e pi toez.): K. Verbeek te Hontenisse. GEREF. KERKEN Beroepen te Bergum (2e pred.pl.): W. Kats te Tiel; te Ferwerd—'s-Graveland en te Wormer: J. Rinzema, woonachtig te Baarn. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepbaar: de classis Rottérdam heeft praepatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. Snijder. W. Buiten- wechstraat 138-c, Rotterdam, tel, 010-56141. De heer Snijder zal een eventueel beroep overweging nemen. terstond CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Haamstede—Kerkwerve: H. „an ma' kand. te Nieuw-Amsterdam en P. van Zonneveld, kand. te Bussum, Beroepen te Ouderkerk a. d. Amslel; P. van Zonneveld kand. te Bussum. BAPT. GEMEENTEN Synode in Grand Rapids beivees (Van een onzer medewerkers) TN Grand Rapids heeft de sy- t node van de Christian Refor med Churches haar jaarlijkse vergadering gehouden. Ruim twee weken lang hebben vertegen woordigers uit geheel Canada en de Verenigde Staten zich beraden op talrijke onderwerpen, die deze kleine, maar invloedrijke kerkengroep bezig houden. Voor al de zendingsactiviteiten heb ben de aandacht gevraagd van de afgevaardigden, van wie menig een zich een reis van meer dan 4500 km moest getroosten om de synodezittingen bij te wonen. Om met de zending te beginnen: naar Cuba zal een zendeling worden uitge zonden ter versterking van een aldaar gevestigde kleine Christelijke groep, die het niet al te gemakkelijk heeft. Twee predikanten zullen binnenkort vertrek- naar Australië en Nieuw Zeeland, zij hun krachten zullen besteden de uitbreiding van de Reformed Churches in deze uitgestrekte gebieden. Zowel in Australië als op Nieuw Zee land zijn reeds twee predikanten uit Amerika werkzaam. Japan, dadelijk na de Tweede Wereldoorlog, zendingsgebied geworden, vormt voor een zendings- groep van zeven personen een ongekend groot werkgebied. Het werk in dit eilandenrijk wordt dan ook steeds uitge breid. Naar Formosa werd een docent uitgezonden om te werken aan een al daar gevestigde zendingsopleidingsschool. Dergelijke zendingsactiviteiten vormen wel een bewijs, dat deze kleine kerken groep ernst maakt met de zendingsop- Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te metenDaarna heeft men kans gezien de werking van één der oudste pijnbe- strijders belangrijk te versterken door toe voeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep vaak beter dan elk middel afzonderlijk. am ,t Met de opsomming van deze activi teiten zijn we er nog niet: in Mexico wordt reeds zestig jaar gewerkt in hel gebied van de Navajo en Zuni stam men, een moeilijk en onherbergzaam ge bied. Bijna een halve eeuw kon men nauwelijks van een resultaat spre- de laatste tien jaar blijkt Op de jongste synodezitting was ook een evangelist, voortgekomen uit dit ge bied. aanwezig. Dat was een groots en ontroerend moment voor de synode, die ten behoeve van het werk in dit deel van Mexico 40.000 dollar voteerde een gemeenschapshuis. Afrika De synode besloot dr. H. Boer theoloog, die in 1955 in Nederland bij prof. dr. J. H. Bavinck zijn doctorsti tel behaalde uit te lenen voor hel geven van onderw" aan een zendingsse minarie in Nigeria. Die school werd in februari van dit jaar opgericht door verscheidene zendingsgenootschappen, die in dit deel van Afrika werkzaam zijn Er is al het een en ander om te d,oen geweest, omdat de kijk van de partners op de bijbel nogal sterk verschilde van die der Christian Reformed Churches. Echter heeft de Christian Reformed Church al vele jaren in dit gebied ge werkt en men zit in dit opzicht met een historisch gegroeide situatie, "aar- mee men niet erg gelukkig is. Langdu rig hebben de besprekingen over dit onderwerp geduurd. Overigens is ook in Afrika een duide lijk «streven naar zelfstandigheid merk baar. Rev, Boer, die ruim dertig jaar in dit negergebied werkzaam is, heeft daarvan duidelijke dingen op de synode verteld. De adviezen van de blanke missionaire predikant worden bepaald na in de kringen van de Afrikaanse christelijke groeperingen. „We kunnen nog tien jaar werken en dan is t voorbij", is de mening van deze en ren zendingsman. Aederl. immigranten Een ander belangrijk punt, dat tij-! dens deze synode ter sprake kwam, was het werk voor de Nederlandse im migranten. De groep fieldmen wordt langzamerhand ingekrompen. Het bedoeling volgend jaar alleen eer traal kantoor in Trenton (Ontario) te handhaven. Het zoeken van werkgele genheid en huisvesting wordt dan over gedragen aan de plaatselijke kerken, die daartoe speciale emigratiecommis sies benoemen. In de praktijk zal dat voor de uit Nederland komende immi granten weinig verschil uitmaken. Zij zullen evenals dat tot dusver het ge val was, kunnen blijven rekenen op de steun en medewerking van leden der plaatselijke kerken. Nu echter het kei kelijk leven hoe langer hoe meer gecon solideerd wordt, is de directe noodzaak van speciale fieldmen minder groot. Oud-Katholieke Kerk wil zending gaan drijven Ook Nicolson en McKinnon sliepen in, zonder dat dit hun bedoeling was geweest. Zij hadden om de beurt willen waken, ma-ar de uitputting had hen met een schok wakker te schrikken. Toen hij eens na en kort dutje ontwaakte, meende Nicolson dat bij iemand door de boot hoorde sluipen, en toen er op zijn zachte vraag geen antwoord kwam, herhaal de hij deze nog eens. Toen het daarop wederom stil bleef, haalde hij zijn zaklantaarn van onder de bank te voorschijn. De batterij was bijna uitgeput, maar het zwakke, gele lichtschijnsel was nog net voldoende om vast te stellen dat alles rustig was en hij lag waar hij bij het ondergaan van de zon ook reeds had gelegen. Niet Lang daarna hij was weer even ingedommeld had hij er op kun nen zweren dat hij in zijn slaap een plof had ge hoord. Opnieuw greep hij naar zijn zaklantaarp, maar wederom was er niemand die zich zelfs ook maar bewoog. Hij telde de in elkaar gezakte scha duwen, en het aantal klopte: negentien, hij zelf niet meegerekend, De -rest van de nacht bleef hij wakker, dank zij een hardnekkige strijd tegen een bijkans overweldi gende moeheid, loodzware oogleden wollig- donzige slaperigheid en tegen zijn uitgedroogde keel en zijn droge, opgezwollen tong, die zijn ge hele mond scheen te vullen, hoewel alles er op aan drong, dat hij zich maar zou laten gaan om een paar uurtjes weg te zinken in een zalige, alles ver getende bewusteloosheid. Maar iets, ergens diep in hem, bleef hem hardnekkig waarschuwen, dat hij dit niet mocht doen; dat hij verantwoordelijk was voor de reddingboot en voor het leven van twintig mensen, en wanneer dit alles niet voldoende meer scheen te helpen, dacht hij maar aan de kleine jon gen, die nauwelijks een halve meter van hem van daan lag te slapen - en was hij onmiddellijk weer klaar wakker. Op die manier kwam hij deze einde- lo»e nacht door, die als het ware een overtreffen- door ALISTAIR MAC LEAN (vartaling Rob Limburg) de samenvatting was van alle slapeloze nachten die hij ooit had doorleefd. Na een hopeloos lange tijd begonnen eindelijk de eerste zwakke grijze strepen aan de oostelijke gezichtseinder op te dagen. Er verliepen minuten, en de scherpe silhouet van de mast begon zichtbaar af te steken tegen de steeds grijzer wordende lucht; daarna werden de contou ren van de mensen m de boot zichtbaar. Het eerst keek hij naar de jongen, die vredig in de stuur stoel naast hem lag te slapen, geheel in een deken gerold, zodat ziim gezichtje niet meer was dan een lichte plek ln het donker. Zijn hoofdje rustte in de gebogen arm van Gudrun Drachm arm. Zij zelf zat nog altijd op het lage dwarsbankje, in een ui terst ongemakkelijke houding, met haar hoofd op de stuurstoel Nicolson kon zien. dat dit er niet hele maal op rustte, maar er schuins tegenaan lag, met de rechterwang precies op de scherpe rand. Voor zichtig tilde hij het hoofd op en legde een dubbel gevouwen punt van de deken over de rand. En toen schoof hij, door een vreemde impuls gedreven, het blauwzwarte haar weg, dat naar voren over haar gezicht was gegleden en het grote, getande litteken bedekte. Een ogenblik bleef zijn hand daar luchtig op rusten, en toen zag hij opeens haar ogen glanzen in het donker, en begreep hij, dat zij niet had ge slapen. Hij voelde zich helemaal niet verward, en ook niet schuldig, maar glimlachte haar alleen maar zonder Iets te zeggen toe. Zij moest zijn glinsteren- „Tl™!?1 j? VeIf ,Jferr6,1 de, yraa6; de tanden hebben zien afsteken tegen zijn donkere, £e®ds. wordt gesteld ol we niet aan het einde zijn gekomen van het de tanden hebben zien afsteken tegen zijn donkere, gebruinde gezicht, want zij glimlachte terug, wreef haar wang met het litteken zachtjes tweemaal te gen zijn hand en kwam langzaam overeind, oplet tend dat zij de slapende jongen niet wakker maak te. De boot lag dieper in zee; op de bodem stonden reeds ettelijke centimeters water, en Nicolson wist dat net hoog tijd was om te gaan hozen. Maar dat maakte het nodige lawaai, en het had dingstijdperk in dc kerkgeschiedenis zijn er enkele kerken die nu pas de zendingsopdracht beginnen te besef fen. Zo heeft, volgens het blad „De Oud-Katholiek" op 26 juni de oprich tingsvergadering plaats gevonden van de „Oud-Katholieke Missie Sint al tê wekken uil hun slaap j Paulus", die daadwerkelijk zendings der vergetelheid, terwijl de boot het minst nog wel een uur kon uithouden. De harde werkelijkheid van de nieuwe dag zou altijd nog vroeg genoeg komen. Het is waar, velen zaten reeds tol aan de enkels in het water, en een paar zaten zelfs helemaal in, maar dat waren slechts lichte gemakken vergeleken bij wat hun te wachten stond de op zijn. En toen zag hij plotseling iets dat iedere gedach te aan slaap opeens deed verdwijnen en hem on middellijk in actie deed komen. Vlug schudde hij McKinnon wakker dat moest hij we) doen, want die leunde tegen hem aan en zou zijn gevallen wan neer hij plotseling was opgesprongen kwam over eind, stapte over de roeibank heen en knielde neer oij het volgende lage dwarsbankje. Jenkins, de ma troos, die zich zo ontzettend had gebrand, lag in jen hoogst eigenaardige houding, half hurkend, half knielend, de polsen nog altijd vastgebonden, het Hoofd tegen de bekleding van de watertank aange drukt. Nicolson boog zich voorover en schudde aan zijn schouders; Jenkins rolde op zijn zijde maar bewoog zich verder niet. Opnieuw schudde Nicol son hem. ditmaal krachtiger dan de vorige keer, maar Jenkins zou nooit meer wakker worden en zich bij zijn naam horen roepen. Toevallig of opzet telijk hoogstwaarschijnlijk het laatste was hij in de loop van de nacht van zijn bank gegleden en verdronken in de paar centimeter water, die in de boot stonden. (Wordt vervolgd) werk wil gaan verrichten. Voorlopig zal deze missie een „leken beweging" zijn, hoewel voortdurend overleg gepleegd zal worden met het episcopaat. Het ligt in de verwachting dat de aartsbisschop van Utrecht op de duur het patronaat over dit werk zal aanvaarden. Voorlopig wil de Oud-Katholieke mis sie zich aansluiten bij het bestaande werk en van de kanalen van de angli caanse organisatie gebruik maken. Toch wil „Sint Paulus" geen „filiaal" zelfstandig handelen, zelf ob jecten kiezen en over de besteding van de middelen beslissen, De eerste examens van slaagden onlangs voor het tentamen bijbelkennis voor het kandidaatsexa men van de Methodisten universiteit. Aan de televisie-cursus „het leven en de leer van Jezus" hebben meer dan 2.000 mensen deelgenomen, Ket ligt in de bedoeling volgend jaar een derge lijke cursus over de stof van hel Oude Testament te organiseren. Jona en de vis: ook degenen, die de voorkeur geven aan andere lectuur dan de Bijbel, kennen dat wonderlijke verhaal meestal wel. Inderdaad: wonderlijk! Het is door zogenaamde weten schapsmensen als nonsens van de hand gewezen, maar er zijn er ookdie later tot andere gedachten zijn gekomen, alleen al nadat zij de meest wonderlijke, ja ongelofelijke verhalen hadden gehoord over reddingen in de oorlog, misschien wel nadat zij zelf zo'n redding hadden meegemaakt. Maar goed: Jona geeft een bijzonder suggestieve typering van zijn verblijf in die vis:, „de grendelen der aarde waren vóór altoos achter mij".' En dan te weten: het is mijn eigen schuld niemand kan ik er een verwijt van makenik heb God getart door mij aan Zijn opdracht eenvoudigweg te onttrekken. God gebruikt wel een wonderlijk middel om eerst de prediker te bekeren, voordat hij anderen tot bekering gaat oproepen. Straks is het weer mis met hem, maar nu vindt hij, in de allergrootste ellende van zijn leven, God terug. Drie dagen en drie nachten duurt het verblijf in de vis. Dan worden de grendelen toegeschoven en staat Jona op het droge. Het louteringsproces is voltooidGod accepteert het berouw. Maar dan moet ook de daad volgen. God verlost nl. niet en nooit om niets te doen. Dat heeft Jona begrepen. WAT EEN BUITENSTAANDER ZEGT Meestal loont het de moeite ken nis te nemen van wat geïnteres seerde buitenlanders over Nederland en de Nederlandse verhoudingen zeggen. Zijn ze daarbij dan ook nog deskundig en kleden ze hun oordcel wetenschappelijk in, dan is het zaak nog beter te luisteren. Wie dat laat ste doet naar het proefschrift van de Indiase socioloog dr. Ishwaran hoort opmerkelijke geluiden. Zaterdag j.l. gaven wij een kort uittreksel van zijn studieresultaten. Zijn voornaamste conclusie: het Nederlandse gezin heeft zijn karakter niet verloren. Die conclusie is anders gunstiger dan die van vele Nederlandse so ciologen. Of de Indiase geleerde het gelijk aan zijn kant heeft? Het is geen onderwerp voor statistieken en percentages, voor sluitende formules en rekensommen. Nochtans heeft het zin na te gaan hoe dr. Ishwaran tot zijn stellingen komt. Misschien is hij, als buitenstaander, die ongetwijfeld vergelijkingen zal hebben gemaakt met het Indiase gezin, objectiever dan zijn Nederlandse collega's, die minder in staat zijn afstand te ne men van hun object van onderzoek en van wie niet altijd gezegd kan worden, dat zij de hoogste mate van onbevooroordeeldheid in acht ne men. Eén ding vooral is dr. Ishwaran op gevallen, ji.l. dat er nog altijd sprake is van brede familiebanden cn reli gieuze bindingen. En, zegt de Indiase socioloog, het behoud van deze waar den ligt in de traditie van de ver zuiling. Dat laatste woord vinden wij minder gelukkig, omdat het in het naoorlogse Nederland een zwaarbe last begrip is geworden, dat speciaal wordt gebruikt door mensen, die de mond vol hebben over eenheid, ge meenschapsbesef e.d. en die zich op werpen als idealistische bestrijders van wat zij de schotjesgeest noemen. Maar daarbij uit het oog verliezen, dat zij zelf representanten zijn van vaak minder karaktervolle „zuilen". Het woord klinkt daarom hatelijk en is meestal ook als zodanig be doeld. Gezien de hele teneur van dr. Ish- warans betoog heeft hij, als hij van verzuiling spreekt, iets geheel anders op het oog. De traditie van de ver zuiling is in zijn werkstuk primair de traditie van de naar levensbe schouwing gefundeerde instellingen, welke hij als een feitelijk gegeven aanvaardt en waarvan hij door zijn studie en door zijn nauwe contacten met de Nederlandse bevolking de grote waarden heeft ontdekt. En niet minder, dat deze situatie alles te maken heeft met de religieuze binding. De vraag kan worden gesteld, of ln het proefschrift niet teveel is ge generaliseerd. Degenen, die in aan raking komen met ontspoorde ge zinnen, zullen zeer waarschijnlijk zeggen, dat er in ernstige mate ia geïdealiseerd. Het is ook een zware opgave wat te zeggen over „het" Ne derlandse gezin, zoals het niet min der moeilijk is wat steekhoudends te berde te brengen over „de" jeugd. De waarde van het werk van dr. Ish waran ligt naar onze mening dan ook niet in de eerste plaats in de al of niet voldoende verfijnde - typering van het Nederlandse gezin als. wel in het feit, dat hij als scherp ontdekker en als man van weten schap tot de conclusie is gekomen, dat die religieuze binding van on schatbare behoudende en vormende waarde is voor het gezin. Dat ons dit door een buitenstaander op deze wijze wordt gezegd verdient onze aandacht- Traditie der verzuiling lijkt op het eerste gezicht alleen maar negatief te kunnen worden gewaardeerd. Dat zij grote en belangrijke positieve waarden in zich bergt is een stelling, die door het o zo ruim denkende deel der natie met kracht wordt ver worpen, maar die nu onverwacht steun verkrijgt van een onbevoor oordeelde, maar sterk geïnteresseer de toeschouwer. Of de anti-verzui- lingsmaniakken zich zullen laten overtuigen? Dc kans is gering. Maar misschien wordt het minderwaardig heidscomplex van sommige christe nen er wat minder door! GEEN DOEL, MAAR MIDDEL LJET besluit van de ministers van handel van Engeland, Denemar ken, Noorwegen, Zweden, Oosten rijk, Zwitserland en Portugal, een kleine vrijhandelszone op te richten, is niet onrustbarend voor de zes lan den van de Europese economische gemeenschap. Deze vrijhandelszone is geen doel in zichzelf, maar een middel om een ander doel te verwezenlijken, dat totdusver geen kans van slagen heeft gehad: een grote Europese vrijhan delszone, waarvan alle achttien lan den van de Organisatie voor Euro pese economische samenwerking (OEES) lid zullen zijn. Toen de Noorse minister Skaug ver klaarde, dat de kleine vrijhandelszo ne een werktuig moet zijn om een brug te slaan tussen „ons en de Eu ropese gemeenschappelijke markt", zocht hij niet naar een goedkoop ex cuus om het gescheiden optreden van de zeven landen goed te praten. Bedoelde landen willen er tégen wa ken, dat zij achterop geraken bij de zes landen van de E.E.G. Uit de plannen, welke totnogtoe zijn opge steld, blijkt duidelijk, dat zij trach ten, gelijke tred te houden met de zes en er op uit zijn, de handelspoli tiek van beide groepen zoveel moge lijk op elkaar af te stemmen. Deze houding van de zeven landen zal tot gevolg hebben, dat opnieuw onderhandelingen geopend kunnen worden over de totstandkoming van een grote vrijhandelszone. Wellicht wordt er een basis gevonden, waar op een bevredigend akkoord moge lijk blijkt. Vooralsnog is er geen reden om te vrezen, dat de oprichting van de kleine vrijhandelszone zal leiden tot een scherpe concurrentiestrijd. Het ziet er naar uit, dat men er van bei de kanten op uit is, een dergelijke on verkwikkelijke gang van zaken te vermijden. Wat er zal gebeuren, als na verloop van tijd mocht blijken, dat een over eenkomst tussen de zes cn de zeven niet meer dan een wensdroom is, komen de zaken vanzelfsprekend an ders te liggen. Als gevolg van de uit zonderingspositie die Denemarken in de kleine vrijhandelszone inneemt, zou met name Nederland reden heb ben, een dergelijke ontwikkeling te betreuren. Zo ver is het echter nog niet. Er is nog tijd en gelegenheid om in een rustige sfeer de mogelijkheden en de moeilijkheden aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Het mis lukken van de besprekingen over een vrijhandelszone aan het eind van het vorige jaar behoeft niet te betekenen, dat er ook thans geen kans op een gunstig resultaat is. Toen was een akkoord onmogelijk, omdat enkele landen van de E.E.G. onder de druk van de omstandigheden weigerden te handelen. Nu bestaat dit bezwaar niet in zo sterke mate en liggen de zaken bovendien veel duidelijker. HervVreewijk tot Synode: Weer prof. Smits van hervormde kansels Volgens het dit afgelopen weekend verschenen kerkblad ,,De Vredes- kerk" hoeft ook dc hervormde ge meente Rotterdam-Vreewijk zich tot de Generale Synode gericht met een bezwaarschrift tegen de pennevruch- ten van prof. dr. P. Smits. Het bezwaarschrift was opgesteld door de Strevclswijk en stelde dat prof. Smits alle perken te bulten is gegaan en in zijn weekblad „Kerk en Wereld" de grondslagen van het christendom had on dermijnd en de zin van Goede Vrijdag bespottelijk had gemaakt. De centrale kerkeraad heeft het be zwaarschrift rret algemene stemmen overgenomen en de Synode gevraagd prof. Smits die emeritus-predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk is het Generaal Engles overleden Te 's-Gravenhage is zondag op 63-ja- rige leeftijd overleden de oud-comman dant van de 7-decemberdivisie, generaal- majoor KNIL b.d. E. Engles. De heer Engles was laatstelijk doelmatigheidsm- specteur van het departement van de fensie. Hij is zondag op het Schevening- se strand overleden aan een hartaanval. Generaal Engles was ridder in de or de van de Nederlandse Leeuw, officier in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden en commandeur in de orde de Witte Olifant van Thailand. recht op de hervormde kansel voor te gaan te ontzeggen. Reeds eerder heeft de classis Doorn zich in een soortgelijke brief tot de Sy node gericht. Tijdens de zomer zitting werd besloten de „zaak Smit*" i* len gen in de handen van de provincial# kerkvergadering van Zuid-Halland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2