CHRISTFUJK Felle concurrentiestrijd tussen vier r Nieuwe bezinning in clir. vakbeweging? Angst voor bisschopsambt moet waardering worden Een woord voor vandaag Kanttekening Berusten in verdeeldheid niet langer mogelijk Ontsnapt langs Krakatau Koninkrijk Gods zoeken Actuele, sociale vraagstukken (Van Ruppert heeft in zijn openings rede op de C.N.V.-jubileumbij eenkomst te Utrecht de klemtoon gelegd op het Koninkrijk Gods en zijn gerechtigheid als norm voor de christelijke vakbeweging. Hij heeft het zelfs zo absoluut ge zegd. dat dit rijk Gods voor de christelijke vakbeweging de enige, de uitsluitende grond vormt voor haar bestaan! Ruppert heeft in dit verband J. H. Bavinck geciteerd, die schreef dat het Koninkrijk Gods In het protestantse denken te veel ge zien wordt als een gebeuren ach ter de horizon van dc geschiede nis en derhalve voor ons, van daag, geen actuele betekenis heeft. Geheel ten onrechte, zo heeft de C.N.V.-voorzitter duide lijk doen uitkomen. Het Metaalbedrijf, orgaan van de Christelijke Metaalbedrijfs- bond in Nederland, gaat hierop in zijn laatst verschenen nummer nader in en merkt op, dat Ba vinck zich wat dit betreft, over .,het protestantse denken" zeer mild heeft uitgelaten. Want het kon wel eens zo zijn, aldus het blad, dat de zeer centrale gedach te van het Koninkrijk Gods in de Heilige Schrift maar heel matig in d'e christelijke vakbeweging functioneert, leeft en invloed uit oefent. Zelden wordt daarover ge schreven of gesproken en dat ter wijl deze gedachte rechtstreeks verband houdt met het wezen, het kenmerk en het bestaansrecht van de christelijke vakbeweging! Het Metaalbedrijf wekt daar om na het C.N.V.-jubileum en na de rede van de C.N.V -voorzitter, de leden van de C.M.B. op om deze centrale en wezenlijke ge dachte van het protestants-christe lijk belijden grondig op zijn ac tuele betekenis voor de christe lijke vakbeweging te bestuderen en te propageren en daardoor het Koninkrijk Gods te zoeken. Want het gebrek aan bezieling in onze tijd, zo vervolgt het orgaan van de C.M.B., kon wel eens samen hangen met het feit, dat allesbeheersende Rijk zei doende wordt gezocht. Het artikel wordt gesloten met de volgende opmerking: Het is dan ook. naar onze mening, drin gend nodig in onze gehele bewe ging tot een nieuwe bezinning te komen op de betekenis van het Koninkrijk Gods om vanuit deze bezi uing lijnei trek- het Maalindustrie Een van de middenstandsbla den, De Christelijke Bakkerspa- troon, schrijft over de bevreesd heid van het C.N.V. voor een machtsconcentratie in de Neder landse industrie. Als voorbeeld wordt genoemd de Nederlandse maalindustrie. Het weekblad De Molenaar heeft eveneens melding gemaakt van de bezorgdheid van het C.N.V. over de zich thans in ons land op vrij grote schaal voltrekkende fusie van onderne mingen of andere vormen van nauwe economische samenwer king, speciaal in de industrie. Concentratie van ondernemin gen acht het C.N.V. niet altijd fout. Zij kan economisch van be lang zijn, wanne;, zij lagere kostprijzen tot gevolg heeft, doch er zijn ook grote gevaren aan verbonden, want er kunnen mo nopolieposities ontstaan, waardoor het concern of de gemonopoliseer de onderneming de alleenmacht krijgt. De ene meelfabriek na de an dere wordt door een kleine groep opgekocht. Zeven meelfabrieken beheersen thans nagenoeg de ge hele maalindustrie en verwerven bovendien steeds meer belangen in de particuliere bakkerij, waar ook al diverse broodfabrieken werden geconcentreerd. Het blad De Molenaar voegt hieraan zelf toe, reeds meerma len te hebben betoogd, dat de steeds voortgaande concentratie in de Nederlandse maalindustrie ook voor de bakkers, speciaal de kleine, een groot gevaar betekent. Ook het doordringen van de meel fabrieken in de bakkerijsector, d.w.z. het zich financieel interes seren in broodfabrieken, verdient de aandacht. Het wordt hoog tijd geacht, dat er tussen maalderij, bloemimpor- teurs en de nog zelfstandig zijn de bakkerijen een nauwer con tact tot stand komt, aangezien alle drie opgeslokt dreigen te worden door de maalindustrie. Het spoedig vormen van een ge meenschappelijk front wordt ge wenst geacht. Brazilië De heer M. Reckman. voorzit ter van de stichting: Het leven begint bij 40, schrijft naar aan leiding van zijn reis naar Bra zilië, opnieuw over de emigratie- mogelijkheden naar dit land. Met verschillende vooraanstaande Ne derlandse zakenmensen in Brazilië heeft hij gesproken en hij is overeengekomen de brieven van sollicitanten' naar deze mensen door te sturen. Heeft de directie van het ene bedrijf haar keuze ge daan, dan gaan de resterende brieven naar de directie van een volgend Nederlands bedrijf. Voor al in de landbouw en in de cul tures liggen er kansen en voorts voor alle technisch geschoolde De heer Reckman is echter tot de conclusie gekomen, dat er van Nederlandse zijde veel meer zou moeten gebeuren. De emigratie- ambtenaren zullen hier een veel intensiever contact moeten legen met de bedrijven in Brazilië, en de selectie van de mensen hier dient beter te geschieden. De heer i heeft over deze kwestie gesprek gehad met de Koopgewoonten Het Europese produktiviteits- centrum (E.P.A.-European Pro ductivity Agency) heeft onlangs een onderzoek ingesteld naar de koopgewoonten van huisvrouwen in Engeland, Oostenrijk, Duits land, Italië, Nederland en Noor wegen. Hierbij is gebleken, zo schrijft De Christelijke Kruide nier. dat de Nederlandse en de Duitse huisvrouw haar keuze van vaste kruidenier in sterke mate laat bepalen door het al of niet verstrekken van zegels of korting. Ook het gunstig bekend staan van de middenstander liet men vrij zwaar wegen. Op de vraag welke verbeterin gen de huisvrouwen in Nederland wensen, kwam een opvallend hoog percentage uit de bus voor meer zelfbedieningswinkels. In de ande re landen kwam deze wens vrij wel niet naar voren. Een verkla ring hiervoor kon niet gegeven worden. Het percentage huisvrou wen dat vroeg naar betere kwali teit was in Nederland hef ge ringst. Vooral in Oostenrijk en Nederland had men wensen ten aanzien van een wijziging in de openingstijden van de winkels. Voorts bleek ook in de ogen van de huisvrouw de Nederlandse krui denier het minst geparallelliseerd r V - Oost-Nederland wil universiteit De race om een nieuwe uni versiteit of Technische Hoge school in het oosten van het land is in het stadium van de eindspurt gekomen. De serieuze gegadigden hebben in de afge lopen weken alle zeilen bijgezet om de beste plaats te veroveren. Rapporten verschenen aan de lo pende band. In Twente heeft het bedrijfsleven anderhalf miljoen gulden bijeengebracht; Zwolle is uitgekomen met een tweede rap port en Deventer heeft zich in een brief tot de Staten van de pro vincie Overijssel gericht. Arn hem doet het even kalm aan, misschien om krachten te verza melen, misschien ook om een an dere prijs in de wacht te kunnen slepen. Dat er een nieuwe universiteit -moet komen, wordt algemeen erkend. De groei van de bevolking zal in de ko mende jaren de bestaande universitei ten tot monster-scholen doen uit groeien, terwijl in lang niet alle ge vallen uitbreidingsmogelijkneden be staan. Bovendien zal Nederland in de komende tientallen jaren een groeien de behoefte hebben aan academisch gevormden. Universitair gezien is Oost-Nederland een vergeten gebied, vooral nu het zuiden een tweede T.H. gekregen heeft in Eindhoven. Bovendien zou een universiteit in het Oosten van ons land de n-eiging van academici om zich in het westen te vestigen waar zij stu deerden, tegengaan. In de derde plaats hebben de grote en groeiende industriegebieden van Twente en Arn hem grote behoefte aan gespecialiseer de technici. Onlosmakelijk verbonden met de vraag, waar een eventuele nieuwe universi teit zou moeten komen, is de vraag welke vorm deze nieuwe instelling van hoger onderwijs zal moeten hebben. De onderwijsvernieuwing van de laatste decennia heeft zich ook uitge strekt naar het hoger onderwijs. De ontwikkeling van de maatschappij in het algemeen heeft nieuwe vakken en studierichtingen noodzakelijk gemaakt. mogelijkheden Zwolle voelt volgens een eerste rapport veel voor een zogenaamde gamma universiteit waarin vooral economie, sociale wetenschappen, aardrijkskun de, psychologie, sociale planning, be stuurskunde en bedrijfsorganisatie on derwezen kunnen worden. In Twente Rapporten aan de lopende band redacteuren) dan ook e daarentegen bestaat grote behoefte gespecialiseerde technici. Daar i plan ontworpen om te ko- derde T.H., die dit textiel- gebied een nieuwe impuls zou kunnen geven. Werkelijk goed afgestemde vezeltechnische en textielchemische opleidingen ontbreken nog in ons land en zelfs in geheel West-Europa. Toen de tweede T.H. in Eindhoven en niet in Arnhem werd gesticht is men in deze laatste stad gaan denken ïrï een andere richting. Men heeft zich hier laten leiden door het rapport var de Staatscommissie, waarin werd uit- gesproken dat de voorkeur moet wor den gegeven aan een uitbreiding van -Technische Hoge school. Daarom 'vat in deze stad de gedachte uit naar een tussenvorm sen T.H. en universiteit waarbij een combinatie van de toegepaste socia le en technische wetenschappen wordt voorgesteld, Het wat excentrisch gelegen Twente u ti i voordeel po- Van Nelle Bestellen, (adv.) Episcopaat niet op het altaar van de eenheid Voorlopig zijn de gesprekken tussen de Anglicaanse kerk met zijn episcopale kerkorde en de Schotse Presbyteriaanse kerk vastgelopen. De Schotten willen beslist niet overgaan om bis schoppen in hun kerkorde een plaats te geven. De Anglicanen hebben zij het onofficieel gereageerd met de wens vast te houden aan dit ambt. De kerk van Engeland moet de twijfel wegnemen die bij de andere christe lijke groeperingen heerst ten aanzien van het ambt van de bisschop, als we ooit tot christelijke eenheid willen ko men. Dit zei de nieuwe bisschop van Ripon toen hij vorige week in zijn ambt werd bevestigd. De bisschop die tot een gehoor geveer 2500 mensen sprak stelde met nadruk dat de kerk moest vast hou den aan het episcopaalse principe als er gesproken wordt over kerkelijke eenheid. Hij erkende dat veel christenen huive rig zijn voor het episcopaalse systeem en het honderden jaren zonder bisschoppen hebben kunnen stellen en er beslist niets voor voelen om weer in deze vorm van kerkorde terug te Als we ooit enige kans willen maken om de eenheid van de kerk terug te vinden moeten we deze twijfel wegne men. Wij moeten laten zien wat het episcopaat kan zijn en wat het be hoort te zijn. Wij moeten de vrees voor het ambt van bisschop weg nemen zodat de mensen hem weer gaan waarderen en zelf naar dit ambt in hun kerk gaan ver langen. Dit lijkt mij een veel vrucht baarder weg om tot eenheid te ko men aan alle papieren plannen die commissies in de loop der jaren heb ben ontworpen. Het ziet er naar uit dat het verlangen kerkelijke eenheid in Groot Brit; heeft haar tekort gen om te zetten, door zich .„O, lv bijten in nog een andere mogelijkheid. Hier en daar zijn stemmen opgegaan om een universiteit - Angelsaksisch model ten op het terrein va zelf in studentenhuizen worden dergebracht. Tussen Enschede en Hen gelo ligt het landgoed Drienerloo dat met zijn 135 hectaren natuurschoon een prachtig terrein zou vormen voor een campus-universiteit, zoals dit ty pe „internaat"-school wordt genoemd naar Amerikaans voorbeeld. terreinen steden om het hardst op hun natuur schoon, hun beschikbare terreinen, hun verbindingen en hun culturele as pecten. In Zwolle is een terrein be schikbaar van niet minder dan 193 hectare dat aan de noordzijde door de Nieuwe Vecht begrensd wordt. Een gedeelte van dit gebied ligt echter bin nen de gemeentegrenzen van Zwoller- kerspel, maar Zwolle meent dat dit geen bezwaar behoeft te zijn. Twente beschikt over het landgoed Drie nerloo, Arnhem over een mooi gele gen terrein van slechts 35 hectare dat echter uitgebreid kan worden met npg eens 15 hectare. Deventer dacht aan een terrein in de uiterwaarden, dat echter betrekkelijk moeilijk bouwrijp gemaakt kan worden. Dit terrein was 75 hectare groot en in het nieuwe rap port van Twente wordt nogal critisch gesproken over deze mogelijkheid. Onmiddellijk heeft Deventer echter een poging ondernomen om zijn positie op dit punt te versterken. B. en W. schreven dan ook aan de Staten van de provincie Overijssel, dat zij nu be schikken over twee terreinen van ieder 100 hectare. Van gemeentezijde Van- Nelle Bestellen, (adv.) Van Nelle Bestellen, (adv.) wilde men ons nog niet mededelen waar deze terreinen zijn gelegen. Het is niet onwaarschijnlijk dat Deventer hierbij denkt aan gebieden die gele gen zijn op grondgebied van buurge- grootte Vooral zal in de uiteindelijke beslissing meespreken hoeveel studenten iedere plaats zal trekken. Door de vier ge gadigden zijn al getallen opgesteld betreffende de grootte in 1970 of 1975. Het is heel moeilijk om nu reeds een dergelijke toekomstvoorspelling te maken en het is dan ook geen won der dat de getallen uiteenlopen. Meen de Zwolle enkele maanden geleden nog dat een gamma-universiteit daar in 1970 ongeveer 2200 studenten zou trek ken, op grond van nieuwere gege vens komt men reeds tot het getal 2600. Arnhem is van mening in dat jaar ongeveer 2800 studenten te zullen heb ben. Deze getallen hebben betrekking op een universiteit zonder technische faculteit. Twente heeft voor 1975 een eigen prog nose opgesteld voor een T.H. en komt voor Arnhem tot een aantal van 3800, voor Deventer 3450, voor Zwolle 3350 en voor Drienerloo 3150. Daar is men echter van mening dat Arnhem de meeste studenten zal onttrekken aan bestaande universiteiten, nl. 3400 ter wijl Drienerloo slechts 2200 studenten zal onttrekken. Bovendien is men van mening dat deze campus-T.H. meer studenten zal trekken uit de groep van hen die als die T.H. er niet was aan een universitaire studie niet zou- den toekomen, dan de andere drie mo gelijkheden. Inmiddels hebben de Staten van de pro vincie Overijssel besloten om Twente te steunen. Dit besluit zal ongetwij feld in Zwolle en Deventer niet als al te welkom worden aanvaard. En het ziet er naar uit dat ook de Staten van Gelderland hier niet al te enthou. siast over zullen zijn. Volgens de brief van B. en W. van De venter is namelijk Gelderland met het voorste}, naar Overijssel gegaan om Deventer als toekomstige universi teitsstad te erkennen, mits in Apel doorn de zogenaamde „tweede schrijf tafel" zou komen. Daar zouden dus regeringsdiensten, die in 's-Gravenha- ge geen uitbreidingsmogelijkheden hebben, moeten worden gevestigd. Gelderland zou dan haar aanspraken op Arnhem laten vervallen. Jona, de profeet, die vele eeuwen geleden geleefd heeft, blij[ een figuur, waarin wij onszelf herkennen. Hij krijgt eej duidelijke opdracht van God: ga naar Ninevé en zeg tot d; mensendat zij onherroepelijk vernietigd zullen worden, al zij zich niet bekeren. Maar Jona heeft er geen zin in. Wd interesseert hem ten slotte die wereldstad? Als de mensej daar kwaad willendan moeten zij dat zelf maar weten. Z\ moéten dan ook hun verdiende loon maar krijgen. En wat Goj ermee aan wil, is Zijn zaak als Hij hem, Jona, er mam buiten laat. Jona vlucht, de profeet gaat op de loop. Hij koom een passagebiljet naar Tarsis en denkt, da.t God hem nu zal afschrijven voor het werk in Ninevé. Jona ons ever, beeld. Op de vlucht voor God. Doodgewoon geen zin om uaj Hem te getuigen. Of misschien bang te worden uitgelachei Wij kunnen ons wellicht gemakkelijker aan de opdracht on\ trekken, althans wij zullen meestal niet zo hardhandig tot d| orde worden geroepen als Jona, zo drie dagen doodsangstel uitstaan in de maag van een vis. Maar de weigering bliji hetzelfde en God zal ons er heus wel aan herinneren, vroei of laaf. Of denkt u soms, dat u met de moderne mensen vai Ninevé niets te maken hebt? Dat is dan een schromelijk vergissing! WONINGNOOD EN GELDBEZIT Het is beslist niet onmogelijk dat Arn- hem nu tóch nog weer opnieuw zal gaan meedingen. De uiteindelijke be slissing zal echter genomen worden door de regering en er is dus nog niets beslist. Voorlopig ligt Twente de race echter aan de kop. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot hoofd van de Hervormde school te Vleuten: P. Boersema te Am sterdam; van de Kon. Emmaschool te Haarlem: G. de Zeeuw te Haarlem. Benoemd tot onderwijzer aan de chr. nat. school te Idsegahuizen: H. Hester te De Wijk (Ov.); aan de Rehoboth- school te Nieuwerkerk a.d. IJssel: W. de Jager te Amsterdam: aan de Joh. Bogermans'chool te Dordrecht: G. J. Minnaard te Papendrecht. Van Nelle Bestellen, (adv.) Vereniging van geref. belijders Neem Chalcedon ten voorbeeld IS De vereniging tot herstel van de kerkelijke eenheid der gereformeerde belijders heeft zich in een schrijven tot de synodes van de Gereformeerde Kerken, de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) en de Christelijke Ge- tannië verloren gaat onder de angst reformeerde Kerken gewend. de Schotten en de liefde Engelsen voor het ambt van de bis- Van Nelle Bestellen, (adv.) 81 Maar de lichamelijke en geestelijke ontreddering was niet algemeen. Niet helemaal tenminste. Behal ve Nicolson bleken nog twee anderen ongevoelig te zijn voor zwakheid, twijfel of wanhoop: de bootsman en de brigadegeneraal. McKinnon was nog altijd vol komen de oude, onveranderd, en kennelijk onver woestbaar met zijn eeuwige trage glimlach en zijn zachte stem en met zijn onafscheidelijke revol ver, die hij steeds in de hand hield. En de briga degeneraal Nicolson keek hem al wel voor de honderdste keer aan, en schudde telkens weer op nieuw het hoofd in stille verbazing. Farnholme was eenvoudig prachtig. Hoe hopelozer de omstandighe den werden, des te meer scheen hij in zijn element te komen. Wanneer er pijn moest worden gelenigd, zieken wat gemakkelijker moesten worden gelegd of beter tegen de brandende zon beschut, of wanneer er moest worden gehoosd, het kwam nu nog maar zelden voor dat er geen -water in de boot stond, en daarbij kwam nog dat een kogel op het eiland de handpomp had vernield was de briga degeneraal op zijn post, helpend, bemoedigend, glimlachend en zwoegend, zonder enige klacht of hoop op dank of op een beloning. Voor iemand van zijn leeftijd Farnholme had de zestig al ach ter zich was het een ongelooflijke prestatie. Ver bijsterd en geboeid tegelijk sloeg Nicolson hem ga de. Van de dwaze, opvliegende kolonel Blimp, die hij op de zinkende „Kerry Dancer" had aangetrof- spoor meer te bekennen. Het geaf- -rkwaardig ge- oen, dat Nicol son zich afvroeg of hij zich dat niet maar had ver beeld. Maar het was een onmiskenbaar feit dat de soldatentermen, waarmee hij een week geleden zijn woorden zo zwaar placht te doorspekken, thans zulk een grote zeldzaamheid waren geworden, dat men er over viel wanneer hij er een gebruikte. Maar het overtuigendste bewijs van zijn bekering wan neer we dat woord mogen gebruiken was mis schien wel het feit dat hij niet alleen vrede scheen te hebben gesloten met juffrouw Plenderleith, maar door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) fecrteerde Sandhurst-accent het grootste gedeelte van de tijd naast haar zat, en voortdurend fluisterende gesprekken met haar voerde. Zij was nu erg zwak, hoewel haar tong nog niets van haar bijtende scherpte had verloren, en zij aanvaardde genadig de talloze kleine diensten die Farnholme haar bewees. Zij zaten ook nu weer naast elkaar, en Nicolson nam hen op met een ef fen gezicht, al glimlachte hij inwendig. Wanneer zij dertig jaar jonger waren geweest, zou hij hebben gedacht, dat de brigadegeneraal een goed oogje op haar had- Er bewoog zich iets naast zijn knie en Nicolsons blik ging nu in die richting. Gundrun Drachmaran zat nu al bijna drie dagen op het lage dwarsbankje en hield de kleine Peter in het oog, die op de roei bank voor haar speelde. Dank zij de royale hoeveel heden eten en drinken, die hij ontving van juffrouw Plenderleith en McKinnon, was hij de enige in de boot die nog over een overmaat van energie be schikte. Wanneer hij sliep, kon zij hem uren ach ter elkaar in haar armen houdetn. Zij moest daar dan soms wel hevige kramp in hebben gekregen, maar er kwam geen klacht over haar lippen. Haar gezicht was aanmerkelijk smaller geworden, haar jukbeenderen begonnen lelijk uit te steken, en het grote litteken op haar linkerwang werd met het uur lijkbleker en afschuwelijker, naarmate haar huid donkerder werd onder het branden van de zon. Zij glimlachte nu tegen hem, een bijna onmerkbaar glimlachje, dat haar pijn deed door de gebarsten lippen, en keek vervolgens met een knikje in de richting va.n Peter. Maar het was McKinnon, die haar blik opving en onmiddellijk begreep wat zij bedoelde. Hij glimlachte tenminste terug en liet de schepbak in het beetje warme, reeds brak sma kende water zakken, dat nog in de tank zat Als op een onhoorbaar commando gingen dadelijk een do zijn hoofden omhoog, volgden elke beweging van McKinnon, die het water in een kroes goot, sloegen de gretigheid gade waarmee de kleine jongen deze in zijn mollige knuistjes nam en water naar binnen slokte. Dan ging hun blik het knaapje met, zijn lege beker naar McKir terwijl hun met bloed doorlopen ogen dof stonden van pijn en van haat, maar dez^ glimlachte traas en geduldig als altijd, en de revolver in zijn hand bewoog zich nooit Wanneer de nacht dan eindelijk inviel, bracht de ze wel wart opluchting, doch slechts in zeer g ge mate. De brandende zonnehitte was dan wel dwenen, maar de lucht bleef heet, benauwd en druk kend, en het jammerlijke rantsoentje water, dat ie dereen vlak na zonsondergang kreeg, deed de behoef te aan meer slechts ondras glijker worden, en de dorst razender. De eerste oaar uien na zonsonder gang schoven zij rusteloos heen en weer op hun zit plaatsen, en sommigen poogden zelfs een gesprek met anderen aan te knopen, maar dat duurde nooit erg lang, daar was hun keel te droog voor gewor den, en zat hun rauwe mond te vol met blaren. En altijd had men ergens het hopeloze gevoel dat de ze zonsondergang, wanneer er althans geen won der gebeurde, voor sommigen wel eens de laatste zou kunnen zijn geweest. Maar de natuur was ge nadig; lichaam en geest waren uitgeput door de honger, de dorst en de brandende zon, die heel de lange dag door bezig was geweest hun het laatste restje energie uit het lichaam weg te zuigen. En langzaam maar zeker verzonken vrijwel allen de een na de ander in een onrustige slaap. De vereniging zegt verheugd te zijn de drang naar kerkelijke eenheid, die momenteel openbaar wordt. Zij schrijft tot de synodes dan o.m. het volgende: „De kerkelijke situatie waarin wjj thans leven, bedreigt de vreugde die er ligi in het samen „Kerk des Heren" zy'n en heeft tengevolge een toenemend indif ferentisme by zeer veel leden der kerk. Het zal vanzelfsprekend zó zijn wij moeten daar naar de aard der liefde van uitgaan dat elk der drie boven staande kerkengroepen overtuigd is het goed recht van haar bestaan. Het zal bijzonder ook zo zijm dat i: kerkelijke conflicten der na-oorlogse jaren wederzijdse beslissingen zijn ge nomen in oprechtheid, als staande voor het aangezicht des Heren. 1 J£)AT de woningnood hoe nijpend Want in Nederland beschouwen wi ook nog in sommige gebieden het gelukkig nog zo dat het hebben1 langzaam maar zeker op een eind van een eigen woning, van iets eigeiu loopt, is een reden tot grote blijd- waar men zich in de beslotenheid vat schap. Want er is al zo dikwijls met het gezin kan terugtrekken, geeir nadruk op gewezen: woningnood is luxe is maar een onvervreemdbaar niet maar een „ongerief voor wie het sociaal recht. Een recht dat de ar- treft", maar een bittër kwaad dat me even zo toekomt als de rijke! grote gevaren in zich bergt. Gevaren Bij de behandeling van de sociaal van verstoring in de inter-menselijke economische nota van de regering verhoudingen en grote gevaren van in de Tweede Kamer is van ver morde aard. schillende zijden mét grote nadruk In Rotterdam, de stad waar de wo- gevraagd hoe het nu eigenlijk zit ningnood waarschijnlijk het ergste met de zo noodzakelijke verlaging geweest is (en nog is) van alle ste- van bouwkosten. Want huurverho- den van ons land en een stad ook die ging mag dan helpen de woningnood bekend staat om de bijzonder stren- te bestrijden verlaging der bouw- ge bepalingen die werden aangehou- kosten is niet minder urgent. Zeker den bij het verdelen van woonruim- om de woningnood voor de minder te, is men nu zover dat de teugels met aardse goederen bedeelden op te wat gevierd kunnen worden. De wo- lossen. De minister van volkshuis- ningen met een zeer hoge huur ko- vesting en bouwnijverheid was (nog) men vrij en voor de woningen met niet in staat hierop een afdoende ant- een wat minder hoge (maar toch nog woord te geven. Het is begrijpelijk; wel hoge!) huurprijs is geen urgen- want de materie is te ingewikkeld tieverklaring meer nodig. Wat dus om die in enkele weken tijds onder zeggen wil dat diegenen die in staat de knie te hebben. Wat echter niet zijn een flinke huursom te betalen, wegneemt, dat het resultaat van zijn; in theorie verlost zijn van de plaag studie met de grootste spanning te- die woningnood heet. Want de prak- gemoet wordt gezien! tijk is toch nog wel dat lang niet Overigens, het zou verkeerd zijn al- iedereen die het betalen kan, een leen maar naar de overheid te kij- huis dat hem aanstaat kan vinden! ken. Want verlaging van bouwkos- Nogmaals: dit alles is verheugend, ten is misschien wel in de allereer- Maar er zit toch wel een bitter bij- ste plaats een zaak van het bedrijfs- smaakje aan. Natuurlijk is het al- leven. Sinds jaar en dag wordt er tijd zo geweest, dat de rijke minder gestudeerd op grotere efficiency in geplaagd wordt door materiële no- het bouwbedrijf, op industrialisatie den dan de arme. Zelfs in de donker- en rationalisatie maar in de prak- ste periode van de woningschaarste tijk merkt men van de resultaten was er met veel geld altijd wel iets te van die studie nog veel te weinig, „versieren". Maar met dit te con- Terwille van de woningnood-der-ar- stateren en dan over te gaan tot de men zouden we die resultaten ook orde van de dag, is men er niet. graag snel willen zien! EEN GEANNULEERDE REIS Wettigen F (Wurdt vervolgd)- Wij moeten ervan uitgaan, dat de synode eerlijk meende niet tot samenspreking mei de andere te mogen komen, maai schrifielijk contact moest blijven eisen, terwijl de andere meende het precies andersom te moeten doen. Het is ons niet onbekend, dat ten aan zien van kerkelijke hereniging door de Gereformeerde Kerken bepaalde uit spraken werden gedaan. Dat de samen- sprekingen met de Christelijke Gere formeerde Kerk een begin hadden. En dat het contact met de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) maar moeilijk op gang kan komen. I^R kunnen verschillende redenen ziet, hoe de Scandinavische landen worden aangevoerd voor het be- aansluiting hebben gezocht bij de sluit van Chroesjtsjef, zijn bezoek kleine vrijhandelszone, moge blijken aan de Scandinavische landen en uit de felle aanval, die de Prawda Finland te annuleren. Maar wat de dezer dagen op Finland heeft gedaan, onmiddellijke aanleiding ook mag welk land naar een von.i van samen zijn geweest, het is duidelijk, dat de werking met deze nieuwe gemeen- situatie in Europa er niet beter en schap zoekt. Ook hier ziet Chroesjtsjef zeker niet eenvoudiger door is ge- een mogelijkheid om druk uit të oefe- worden. nen. Het officiële argument voor dc ge- Zeer speculatief is de veronderstel- ruchtmakende en verrassende stap üng, dat zich binnen het Kremlin of van Chroesjtsjef is, dat er in de drie in het communistische kamp een Scandinavische landen een vijandige nieuw menigsverschil heeft voorge- campagne aan de gang was, die tij- daan. Niettemin is het niet uitgeslo- dens zijn bezoek haar bekroning zou ten, te meer, daar geruchten de ron- moeten vinden in tegen hem gerich- de blijven doen, dat communistisch te massale demonstraties. China opnieuw bezwaren heeft ge- Er is echter reden om aah te nemen, maakt tegen het houden van een top- dat ook andere overwegingen een be- conferentie, waaraan niet door Be langrijke rol hebben gespeeld, al king zal worden deelgenomen, worden enkele daarvan reeds bij Deze ontwikkeling zou in strijd met voorbaat door de Russen ontkend, de hierboven gehuldigde opvatting Die andere argumenten zijn: de mo- over de mogelijkheid van een top- gelijkheid van een topconferentie in conferentie zijn en dus lijkt zij niet het begin van september, de te ver- voor de hand te liggen. Het is echter wachten totstandkoming van de klei- niet uitgesloten, dat Chroesjtsjef ne vrijhandelszone, een onverwachte thans reeds de internationale situatie ontwikkeling binnen het Kremlin of tracht te vertroebelen om eventueel in het communistische kamp en een in de komende weken zo onopval- woede-uitbarsting-zonder-meer. lend mogelijk de gedachte aan een De mogelijkheid, dat een topconfe- topconferentie te kunnen loslaten, rentie zal worden gehouden, wordt Dat het besluit van Chroesjtsjef zon- steeds groter ondanks het feit, dat der meer een woede-uitbarsting is er vrijwel geen vorderingen worden geweest, moet worden betwijfeld, gemaakt tijdens het overleg in Ge- Het is een weloverwogen stap, die nève. Aangezien Chroesjtsjef zelf aan niet alleen betrekking heeft op de die topconferentie moet deelnemen, vijandige houding, welke in de Scan- lijkt het verband tussen het annule- dinavische landen ten opzichte van zijn Scandinavische reis, die Chroesjtsjef op demonstratieve wijze te ontkomen Maar de klemmende, vraag is deze: verleden geen eenstemmigheid te be reiken is en wanneer de knopen niet te ontbinden schijnen te zijn, moet daar dan in worden berust? Velen in de kerken beantwoorden, naar de diepste overtuiging van hun hart, deze vraag ontkennend. Broeders, wij kunnen en willen U de weg niet voorschrijven. Wij verzoeken U alleen, uit naam van allen, voor wie het zo moeilijk geworden is „met vreugd in 't Huis des Heren" te gaan, U niet neei te leggen bjj de huidige situatie. En als anderen niet willen samen spreken, maar wel willen cor responderen: schrijft U dan En als an- in augustus had moeten plaatshebben en de noodzakelijke voorbereiding op bedoelde conferentie duidelijk aanwezig zijn. Dat de Sowjetunie met lede ogen toe- de dag is getreden. Wellicht zal in de komende weken duidelijk wor den, door welke andere motieven de Russische premier zich heeft laten leiden. Zoals men zich zal herinneren stortte enkele weken geleden de kelder var het huis van ds S. Pennekamp, de pre dikant van de Vrije Hei-vormde gemeen te te Brummen, in., Nu is ds. Penne kamp tijdens zijn vakantie in Italië in hotel te Treviso, in de nabijheid 160.000 Tire Beroepingswerk Bruin te Barneveid; Venetië, berooid GEREF. KERKEN f 1 nnm f sn „TilT I Beroepen te Domburg-Westkapelle: iin nasDoort zifn ?hwh, g nJJ" A' A' de Boer- kand- te Naarden: te hotelkamerdeur was afleslntpn D=| Harmeien: G. wn.thr Veere. kand. te De Harmeien: G. |Den Haag; te Westeromden H. Heijsen, Ikand. te Beverwijk. Van Nelle Bestellen, (adv.) zo'n geweldige rijkdom nsrhappelijke belijdenii mulierpn van Enigheid". Er moet rantie zijn, zodat ieder zich, binnen de grenzen van deze belijdenis, vrij moet kunnen bewegen, ook ai legt hij mis schien accenten anders dan een mede broeder. Misschien zou, indien daaraan behoefte zou bestaan, naar het voorbeeld van de belijdenis der kerk in Chalcedon, kunnen worden volstaan met het af wijzen van meningen, die binnen het raam van de belijdenis geen legitieme plaats mogen hebben, ou zo niet, ook bij een van alle zijden eerlijk belijden van eigen aandeel in de gemeenschappelijke schuld der ver- deeldheid, een weg gevonden kunnen de „Drie worden tot de blijdschap en de kracht Aangenomen naar Gorredijk: J. Ber ger te Kootwijkerbroek; naar Maassluis (vac. H. Vollenhoven): J, Duursma te Woerden: naar Zweelo: J. C. \V. van 'tHoff, kand. te Den Bosch, die bedankte voor Dirkshorn. Giessenburg, Ottolaud en Wolphaartsdijk. CHR. Geref. KERKEN Beroepen te Arnsterdam-Nd: M. Rebel kand. te Hilversum: te Oud-Luijerland: f. Harder, kand. te Leeuwarden; te El- burg-Doornspijk: P. van Zonneveld, kand. te Bussum. Aangenomen naar Haarlem-Noord: J. te Groede (Z). BAPT. GEMEENTEN zekere tole- heid des keikeliik samenleven in „enig-I Beroepen te Enschede; R. Reyling te waron geloofs9" WnHoMkm

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2