Jlieuwe £riiricl)c (fouranl Vernietigend oordeel over nationalisatie NIEUW-GUINEA JNDONESIË SCHOND VOLKENRECHT Buitenlandse publiceren geleerden studie Vóór de Vierdaagse Zakenman op defensie benoemd Rylands bleef recordhouder Blériot-race Onderzoek naar klachten censuur op Nw.-Guinea Vierduizend knalkurken de lucht in: één dode Vakantiefestijn: hutten bouwen in de Jordaan Vier kinderen verongelukt Russische medewerking of einde conferentie Vorstelijk gezin naar Capri DINSDAG 21 JULI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familiberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang po. 11619 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRIST ELI JK-NAT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticfj is gliebleoeo myn hert in tcgbeospoet" Expeditie Zie pagina 7 Prof. Verdross ten slotte noemt de be sproken maatregelen een door het vol kenrecht verboden confiscatie van eigen dommen van vreemdelingen. T^ENPARIG zijn de deskundigen ir hun oordeel, dat de „nationalisa tie" op meer dan één grond duidelijk jin strijd is met de fundamentele be ginselen van het recht. Zij noemen in dit verband het politieke oogmerk der DRIE buitenlandse volkenrechtsgeleerden, Lord McNair uit Cambridge, prof. dr. H. Rolin uit Brussel en prof. dr. A. Verdross uit Wenen, {zijn onafhankelijk van elkaar tot de conclusie gekomen, dat de natio nalisatie der Nederlandse bedrijven in Indonesië in strijd met de regels van het internationale recht tot stand is gekomen. De drie geleerden 1 hebben hun mening gegeven op verzoek van de Ondernemersraad voor IIndonesië, waarin de Nederlandse investeringsbelangen in Indonesië zijn verenigd. Het resultaat van hun studies is gepubliceerd in het vandaag i verschenen speciale nummer van het Nederlands tijdschrift voor inter nationaal recht. „nationalisatie" en haar discrimine rende karakter. Lord McNair en prof. Rolin leggen er bovendien de nadruk op, dat zij onverenigbaar is met nog bestaande verdragsverplichtingen van Indonesië jegens Nederland. De schrijvers achten voorts de vage wijze, waarop Indonesië enige scha devergoeding in het vooruitzicht stelt, volkenrechtelijk beslist onvol doende, zelfs gemeten naar de lich tere maatstaven door sommige des kundigen aangelegd voor nationalisa ties die ovecigens wel aan de eisen van het internationale recht voldoen. Zij wijzen er daarbij onder meer c dat: -i uit een aantal wettelijke bepaling* en de officiële uitleg daarvan is af tete leiden, dat de Indonesische rege ring zich een vergoeding voorstelt, die ver beneden de werkelijke de van de genationaliseerde bedrijven 2 de wijze van betaling nog niet vast- staat, immers bij een nadere wet zal worden geregeld; aangenomen moet worden, dat de betaling zal geschie den in termijnen over een periode van onbekende duur; o reeds vaststaat, dat het tijdstip der betalingen wordt verschoven een onzeker moment in de toekomst, terwijl de nationalisatie zelf terug werkt tot 3 december 1957; a de betaling afhankelijk wordt ge steld van de oplossing van het poli tieke conflict over Nederlands Ni Guinea. Lord McNair besluit zijn besohouwin- gen met te constateren, dat de zogenaam de nationalisatie geen werkelijke natio nalisatie is. Hij noemt deze uniek en zei haar slechts te kunnen zien als ee eiigendomsont neming zonder enige we tiige rechtvaardiging. Prof. Rolin ls van oordeel, dat het door hem vastgestelde onrechtmati ge karakter van de Nationalisatiewet de Indonesische regering verplicht de afgenomen zaken aan de rechtma tige eigenaren terug te geven of hen anders schadeloos te stellen voor de volle waarde van hun eigendommen Evenals vorige jaren kwamen de Belgische parachutisten, die meedoen, aan de Vierdaagse, in de Ooypolder neer. Het ging bijna fout: tot aller ontzetting viel een van de valscherm springers als een blok naar be neden, omdat zijn parachute scheurde. Gelukkig kon hij nog net op tijd zijn noodparachute openen. Goed weer is een zeer belang rijke voorwaarde voor het sla gen van de Vierdaagse. En iedere tippelaar hoopte vurig, dat het niet al te heet zou wor den. Om te beginnen is het zaak het hoofd tegen de felle zonne stralen te beschermen. „Strooien dakjes" zijn daarvoor een ideale oplossing. Vanmorgen had men de hoed niet nodig: de lucht was bewolkt. (Zie verslag op pagina 6) (Van redacteuren) jypmSTER Sydney J. van den Bergh heeft met ingang van 1 augus tus benoemd tot algemeen commer cieel adviseur van het departement van defensie de heer J. Ph. van de Water te Rptterdam, oud-lid van de directie Verre Oosten en laatstelijk onderdirecteur inkoop van de direc tie van de Borneo-Sumatra handel maatschappij N.V De heer Van de'Water zal de min en de staatssecretaressen moeten ad ren over het aanschaffingsbeleid, de schaffingsprocedure en de organisatie van de aanschaffingsdiensten. De minister beoogt met deze benoe ming de aanschaffingen voor de wapens (marine, land- en luchtmacht) commercieel verantwoord te doen zijn om daarmee Ie voorkomen dat er op nieuw D.M.L.-affaires ontstaan. Met di benoeming van de heer Van de Water een zakenman van internationale allure heeft hij ongetwijfeld een goede kam geschapen, dat de militaire aanschaffin gen niet alleen in technisch en militai opzicht zullen bevredigen, maar teven; dat er organisatorisch en commercieel weinig misgrepen zullen worden gedaan De heer Van de Water, die thans één enzestig jaar is. beeon zijn carrière als loopjongen, maar was op éénentwintig jarige leeftijd reeds als zelfstandig car gadoor werkzaam. Al spoedig kwam hij echter bij de Borsumij. waar hij opklom tot afdelingschef Later vertrok hij voor deze maatschappij naar Japan. Bij de Japanse invasie in Indië werd hij arresteerd doch uitgewisseld, zodat hij naar Engeland kon om in dienst te den bij The Netherlands shipping trading. In 1942 ging hij als majoor speciale diensten naar Australië, werd bevoorradingsdeskundige en kreeg in 1945 de taak de in- en uitvoerorganisa- tie van het gouvernement mede te or ganiseren Ten slotte werd hij als advi seur verbonden aan de Nederlandse mis sie in Tokio. In 1949 werd hij directeur Verre Oosten van de Borsumij met als standplaats Djakarta In 19.54 wilde hij met pensioen, maar hij werd onderdirec teur inkoop, welke functie hij tot 1958 vervulde. Geen claims Mr. J. van Oldenborgh, de voorzitter an de Ondernemersraad voor Indo- lesië, wijs erop, dat sinds de afsluiting der adviezen uit uitlatingen van de In donesische commissie tot vaststelling der schadeloosstelling, de minister van fi- iën en de minister van economische stabilisatie is gebleken, dat de inzichten de Indonesische regering ongewij- zijn, met dien verstande evenwel, dat de betaling in het uitzicht wordt ge steld, „als de politieke toestand dit toe laat". De eigenaren achten het daarom inloos in dit stadium claims tot scha deloosstelling bij de desbetreffende commissie in te dienen. Zij hopen ech ter. dat in het licht van de thans ge publiceerde studies van drie erkende specialisten, wier onpartijdigheid aanvechtbaar is. de Indonesische gering bereid zal zijn haar standpunt te herzien en zal willen medewerken aan een bevredigende oplossing, bij voorbeeld door arbitrage of interna tionale rechtspraak. Marineluitenant Bemrose maakte giste- en met 46 minuten en 40 seconden de beste tijd in de Blériot-race, maar bleef daarmee bijna vijf minuten boven het record, dat eerder was gevestigd door Rylands. Tot de vrouwelijke mededingers behoorden gisteren Christine Blériot, een achternicht van Louis Blériot, zij deed ver de tocht 3 uur, 19 minuten en 23 sec. Vandaag wilde de Franse kampioene paraehuttespringen. Colette Duval, 'n po ging doen het record van de Britten te erbeteren. Majoor Draper, die met een Tiger Moth de publiciteitsagent Joe Matthews over het Kanaal zou brengen en die aanvan kelijk als vermist werd opgegeven, is ge land in de Belgische badplaats Knokke. De majoor verklaarde, dat hij had be sloten van verdere deelneming af te zien, omdat hij meende dat particuliere mede dingers toch geen kans hadden tegen militaire deelnemers. Matthews was woedend, maar kon niet veel meer doen dan protesteren. Hoiidurese ambassadeur teruggeroepen De ambassadeur van Honduras in Den Haag, dr. Humberto Lopez Villamil, door zijn regering teruggeroepen. Hij zal tegen het einde van de maand ons land verlaten. De ambassadeur ontkende de berichten uit de buitenlandse pers, dat zijn teruggroeping zou zijn veroorzaakt, doordat hij sympathieën zou hebben ge toond met de mislukte opstand van de ex-kolonel Armando Velasquez Cerrato. Dr. Villamil verklaarde nimmer enige sympathie te hebben getoond voor acties tegen zijn regering. Schending van briefgeheim niet aangetoond (Van onze parlementsredactie.) DE minister van zaken overzee, drs. H. A. Korthals, zal een grondig onderzoek laten instellen naar de vraag of al of niet met medeweten van de gouverneur in Nederlands Nieuw-Guinea door ambtelijke instanties onwettige post- censuur werd (en wordt) uitgeoe fend. De Tweede Kamer zal worden ingelicht over de resultaten van dit onderzoek, dat met voldoende waar borgen voor strikte onpartijdigheid zal zijn omkleed. Minister Korthals deelt dit mee in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid De Graaf (kath.v.). Op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid Van de Wetering (c.h.) antwoordt de minister, dat er géén grond is voor de conclusie, dat in Nieuw-Guinea censuur wordt uitgeoefend op de post van voor aanstaande ambtenaren en particulieren. Gouverneur Platteel, aldus de bewinds man, heeft de advocaat-generaal bij het hof van justitie te Hollandia geen (on gevraagd) verlof verleend op grond van bezwaren, die deze functionaris tegen een onwettige postcensuur zou hebben g<^uit Andere gedragingen van de advocaat-ge neraal zijn voor de de gouverneur aan leiding geweest hem binnenlands verlof te verlenen in afwachting van een onder zoek over de vraag of hij ambtelijk kan worden gehandhaafd. Overeenkomstig het reglement op de rechterlijke organisatie is aan het hof van justitie te Hollandia verzocht over deze vraag aan de gouve: neur rapport uil te brengen. De minister geeft de Kamerleden de verzekering, dat maatregelen zul len worden genomen wanneer het onderzoek, uitwijst, dat er inderdaad schending van briefgeheim heeft plaats gevonden. Hij wil er nog op wijzen, dat in Nieuw Guinea ter verzekering van de open bare rust en orde in dringende omstan digheden postcensuur kan worden uitge oefend op grond van het bijzonder over heidstoezicht op het gebruik van post- telgraaf- en telefoondiensten. Naar aan leiding van gebleken buitenlandse sub versieve activiteiten wordt sedert juli 1956 van deze bevoegdheid gebruik ge maakt. De leiding van het bijzonder c heidstoezicht is bevoegd de aanhouding te bevelen van brieven, waarvan het voer of de bestelling naar het inzicht da toeziende ambtenaren gevaar oplevert voor de openbare rust en orde. Zo spoe dig mogelijk na de aanhouding wordt in opdracht van de leiding van het toe-1 zacht door hem, die de aanhouding deed, Grote duinbrand Waarom zou je je maaltijd on derbreken, waarmee je net be gonnen bent, zolang de vlam men het gras niet verzengen, is er weinig aan de hand. Het kalf aan de Spaarnerwouderdijk on der Amsterdam trok zich gister morgen niet veel aan van de drukte om hem heen. Zelfs niet van de brandweerlieden, die alle moeite hadden de brand in de boerderij onder de knie te krijgen. En een kalf snapt er ten slotte niet veel van, dat de baas een grote strop van zo'n 75 mille heeft te incasseren Straaljager doet boerderij in vlammen opgaan Een Hunter-straaljager van het typ* Mark 7 is vanmorgen om kwart over el neergestort bij de Nieuwveense weg ir Nieuwkoop Het toestel kwam vlak achter een boerderij terecht, die hierdoor in vlammen opging. De twee inzittenden, de luitenant De Jager en de sergeant Ten Have, konden zich met hun schietstoelen redden. Luitenant De Jager verstuikte echter een enkel. Zij kwamen in Aarlan- derveen terecht. Het toestel was afkom stig van de vliegbasis Leeuwarden. het gevolg BIJ EEN vuurwerkfabriekje in bunker in de IJ m u i d e n s e nen, explodeerde gistermiddag een doos met 4000 knalkurken. De 18-jarige zoon van de eigenaar van het fabriekje, die de doos bij toeval tussen een hoop afval zou hebben gevon den. werd naar een ziekenhuis in IJmui- den overeebracht, waar hij gisteravond Door de ontploffing ontstond een grote duinbrand; 5000 m2 duinterrein Daar de eigenaar van het fabriekje uitsluitend vergunning heeft voor de vervaardiging van wonderkaarsen. heefi de Velsense recherche een nader onder zoek in de bunker ingesteld. Er werden nog meer dozen knalkurken aangetrof fen. De eigenaar heeft reeds enige ma len terecht gestaan voor vervaardigen van vuurwerk in huisarbeid en het ver voeren daarvan. 50 ton kolen Een hoeveelheid van 50 ton kolen is gistermiddag verloren gegaan, toen brand uitbrak in de brandstofopslagplaats van de psychiatrische inrichting Wolfheze te Oosterbeek. Ook enkele Iandbouw- wekrtuigen gingen verloren. De psychia trische inrichting is verzekerd. Hess junior wil niet in dienst Wolf Rottiger Hess. de 21-jarige zoon van Hitlers gewezen plaatsvervanger Ru- dolf Hess. heeft verzocht te worden vrij gesteld van militaire dienst. Zijn geweten verbiedt hem dienst te doen voor de lai den, waaruit vertegenwoordigers zijn v; der indertijd in Neurenberg tot leven: lang veroordeelden. Drie van de vier landen die mijn vade hebben berecht (Frankrijk, Engeland e Amerika) behoren tot de NAVO, aldus Hess junior, en de Westduitse troepen zijn daaraan ondergeschikt. Hij zegt vei dat een van de feiten die zijn vader laste zijn gelegd, de ondertekening een wet in 1935 is. die voorzag in alge mede dienstplicht in Duitsland. Wolf Hess heeft bouwkunde gestudeerd aan de technische hogeschool te München Een functionaris van een recruterings- bureau in München zei dat de redenen van Hess junior begrijpelijk zijn uit men- selijk oogpunt, maar dat de wet slechts vrijstelling toelaat voor hen die op gods dienstige of filosofische gronden bezv tegen de dienst hebben. De tweejarige Marietje Rombouts uit Steenbergen liep gistermiddag uit haar huis de rijweg op en werd over reden door een vrachtauto. Het kindje was op slag dood. In Son bij Eindhoven is gistermid dag het zesjarig zoontje van de heer Steenbakkers door een vrachtauto over reden en aan de verwondingen overle den. De negenjarige Frans Papma die logeerde bij zijn oom in Holwerd, is gistermiddag van een met klei geladen aanhangwagen gevallen. Het jongetje kreeg een wiel over zich heen en is later in het ziekenhuis overlèden. Bij het oversteken van de Stations weg te Hillegom is gisteravond het 4- jarige jongetje N. H M. Tjoelker door een motor aangereden en na aankomst in een ziekenhuis te Haarlem aan de ge volgen van 'n schedelbasisfractuur over leden. Uit het onderzoek van de politie bleek dat de motorrijder, een 40-jange inwoner uit Hillegom, geen geldig rijbe wijs bezat. HERTER VERTELT GROMYKO DE AMERIKAANSE minister van buitenlandse zaken, Herter, heeft zijn Russische ambtgenoot Gromyko meegedeeld dat het Westen de con ferentie in Genève op zeer korte termijn zal afbreken indien Gromyko vasthoudt aan zijn eis dat er een gezamenlijke Oost- en Westduitse com missie moet «omen, wil Rusland meewerken aan een „wapenstilstand in de kwestie -Berlijn". Herter heeft dit gisteren verklaard tijdens een privé- lunch met Gromyko. Het westelijk voorstel om het overleg in Genève op lager niveau voort te zet ten, is gisteren do:r Gromyko verworpen. De Russische minister van buitenlandse zaken wenste echter de onderhandelingen niet af tc breken. Hij verzocht de weste lijke ministers dan ook een vorm van con tact tussen Oost en West te zoeken, die voor alle partijen aanvaardbaar is. Hooggeplaatste westelijke funcüona- ssen deelden vandaag mee dat het Wes- n nooit zal instemmen met de vorming an een pan-Duitse commissie, omdat Rusland met deze manoeuvre uitsluitend beoogt toegangswegen te openen waar langs het communisme West-Duitsland binnenkomen. Aanvaarding van deze Russische eis. aldus deze functionarissen, zou neerko op een geforceerde, informele er- :ng van de Duitse democratische republiek door de Westduitse regering. De westelijke landen willen een s< permanent orgaan, waarin ook West- Oostduitsers zitting hebben. 'raagstuk als geheel laten behandel Voor het Russische voorstel on Du De schooljeugd is (of gaat vol gende week) weer met vakan tie. Wat moeten de kinderen in de binnenstad? In Amster dam heeft men er een vakan tie- jeugdfestival voor georga niseerd Bijna iedere dag is er wel wat te doen: straatvoetbal, rolschaatswedstrijden, wagen- bouw wedstrijden en markt- kraamfeest, asfaltkrijtteken- wedstrijden en dergelijke. Gis teravond waren er in de Jor daan wedstrijden in het hut- tenbouwen. En dat leverde deze foto op. Duitse kwestie alleen door de Duits ai laten oplossen, voelde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, weinig. Een dergelijke commissie zou spoedig in een impasse geraken. Wel is hij voor meer contact tussen de twee Duitsland en. Ook de Oostduitse minister van buiten landse zaken, Bolz, heeft de westelijke plannen verworpen. Hot hoofd van de Westduitse delegatie in Genève, prof. Jrewe, heeft meegedeeld, dat zijn rege- nng het westelijke voorstel steunt. In het Apeldoornse Orderbos gin gen gisteren negen hectare jonge aan plant door een moeilijk te bedwingen, steeds oplaaiende brand, verloren. In Met stokken polder bij Sluiskil, ;n groot aantal pakken stro in brand geraakten, moest de brandweer wegens gebrek aan water het vuur met stokken bestrijden. Het vierjarig kind van een boer te Eerbeek stak gistermiddag een hooi berg in brand. De Eerbeekse brandweer incompleet door vakantie in de bouw vakken slaagde met assistentie van de brandweer uit Brummen erin, de boerderij te behouden. NS gaan beter ventileren Het ventileren in de m van de Nederlandse Sp m geeft vaak aanleiding tot k cn. Dit komt meestal doordat, men vlak by het geopende raam de tocht of windstoot niet voelt maar verderop in het rijtuig wel. Bij wijze van proef zal nu in de loop van dit jaar in een aantal elek trische treinstellen een nieuwe constructie van het bovengedeelte van de ramen worden toegepast. Deze constructie heeft de eigen schap, dat bij het gedeeltelijk openen van de ramen de lucht uit het compartiment naar buiten ge zogen wordt. Daardoor wordt ge ventileerd zonder dat dit tot tocht aanleiding geeft. Veertien wagons uit de rails bij Hedelse brug Tussen Zaltbommel en 's Hertogenboscb zijn vanmorgen om half vijf vlak bij de Maasbrug twee goederentreinen op el kaar gereden. Door de botsing kwamen een locomotief en veertien wagons naast de rails terecht. Het treinverkeer op dit traject werd gestremd. De reizigers werden tussen Den Bosch en Zaltbommel met autobus sen vervoerd. De twee goederentreinen zijn trein 7034, die van Den Bosch naar Utrecht reed en trein 4042, van Utrecht naar Den Bosch. Bij de aansluiting op een en kel spoor aan de zuidzijde van de brug bij Hedel reed de trein uit Den Bosch in de linkerflank van zijn tegenliggex en daarbij ontspoorde zijn locomotief en zes wagens. Acht rijtuigen van de aan gereden trein kwamen eveneens naast de rails te staan. Direct ging men met een werktrein uit Utrecht en een kraanwagen uit Eind hoven aan het werk om de schade te herstellen. Ook de bovenleiding moest gerepareerd worden. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene, hebben gisteren een middag op het eiland Capri in de Golf van Napels doorgebracht.. Zij kwamen omstreeks het middaguur met verscheidene Italiaanse vrienden met een jacht aan en brachten de middag door met varen rondom het eiland en een be zoek aan de beroemde blauwe grotten. Later gingen zij op het eiland winkelen, 's Avonds dineerden de vorstelijke gasten i neen plaatselijk restaurant, alvorens naar Amalfi op het vasteland terug te varen. Van Amalfi gingen zij per auto naar Ravello terug. Weinig verandering De Bilt verwacht tot woens- dagavond Droog en overwegend zon- - -VVV nig weer. Zwakke tot mati- •jftJ litI ge noordelijke wind. Onge- >-1 ml veer dezelfde temperaturen lp A -4 a's vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). Woensdag 22 juli: Zon op 4.45, onder 20.46; Maan op 21.41, onder 7.44. 27 juli laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Zd -Limb

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1