Dutch Swing College Band in Warmond velen mee nam in zijn ritme en vaart Van belang is, dat Gemeente het Woord hoort, gelooft en ook doet Orderpositie Zaalberg weer gunstiger Leidse studenten hadden expeditie in Turkije op vakantie hoge Britse onderscheiding voor Oranjeboom bier Dr. G. Oortliuys op 83-jarige leeftijd overleden nieuwe leidsche courant MAANDAG 20 JULI 1959 Agenda voor Leiden Maandag i Stadhuis kamer 204, 8 uur: installatie raad van bestuur Stichting Bejaarden cent mm. Dinsdag j Pieterskerk. 7.30 tot 8.30 uur: gelegen heid voor meditatie en gebed. Woensdag Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Trompstraat, 8 uur: openluchtsamen komst Baptisten Gemeente. Koor Pieterskerk, 7.30 uur: avondge bed. Donderdag Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 heid voor meditatie i gelegt gebed. Vrijdag Oegstgeest, Oud-Poelgeest, 4 uur; c ning achtste oecumenische jeugdcongi spreker mr. P. VerLoren van Themaat over „Wat zijn we aan het doei Europa?" Stationsweg 32, 12 uur: aandeelhou dersvergadering Leidse Duinwatermaat schappij. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Brokken piloten (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De vierkante rekruut (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Jerry Lewi6 als baby-sitter (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Danny Kaye als circusheid (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Alleen op <2e wereld (alle leeftijden). Apotheken De avond- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door apotheek Kok, Rapenburg 9, telefoon 24807. Tentoonstellingen De Lakenhal: Het Nederlandse Portret, tot 31 augustus Prentenkabinet: grafische kunst vai Nor.o Reinhold e.a (tot en met 15 augus Museum van Volkenkunde, dagelijk: tot 5 uur: tentoonstelling over de Zuid zee (tot en met 3 oktober). Mnsea, Instituten, leeszalen e.d- Academiscb Historisch Museum Rapen burg 73; elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopen van 9 tot 12 eD vaD 2 tot 4 (na 1 april tot 5 uur). Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 Oravasteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmakei steeg 18a Geologisch en mineralogisch museun Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 an vao 2 tot 4 uur Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elki dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden. Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot Archeologisch instituut, Rapenburg 28 elke dag geopend van 9 tot 12 en v tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag) Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half 10 tot ball op zaterdag tol 5 uur Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg 8: op maandag, woensdag vrijdag geopend vaD 10 tot 12.30 en va tot 4 uur Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag vai tot 5.30 en vaD 7 tot 9 uur; dinsdag donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag t i 7 tot 9 uur; zaterdag i 10 t 530 t Inlicbtingenkantoor V.V.V., Steenstraai lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, o zaterdag tot 1 uur Jeugdbibliotheek, leeszaal en oiblii theek Reuvens, Plauta; don< i 12 t 4.30 i woensdag en zaterdag en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 630 tot 830 uur 's avonds KOOIKAPEL (Bethlehemkerk) 25 jaar DE KERKERAAD van de Hervormde wijkgemeente ^ooiwijk had dr. G. J. Streeder te Den Haag, die gedurende de oorlog 19401945 pre dikant in dit stadsdeel is geweest, gevraagd voor te gaan in de dienst des Woords op de zondag dat zou worden stilgestaan bij het 25-jarig bestaan van de Kooikapel, thans Bethlehemkerk. Deze dienst was gistermorgen. Vóór de prediking van dr. Streeder over Zacharias 4 vers 6, „Niet door kracht, noch door geweld, maar door Mijn Geest" zong de Gemeente 1, 3 en 8 van psalm 89, die zij ook zong bij de ingebruikneming vai kerk 25 jaar geleden, een psalm die geheel paste bij de preek van deze morgen: „Gij toch, Gij zijt hun roem, de kracht van hunne kracht". De predikant had aan zijn prediking de titel „Gods methode" gegeven. Hij herinnerde aan een woord van de refor mator Calvijn: Soli Deo Gloria, God al leen de eer. En dan deze woorden niet gesproken als kreet, als traditioneel be gin of traditionele afsluiting van een her denkingswoord. maar als reële dank van de Gemeente. God de eer geven betekent »rs, dat Zijn Koningschap aan de dag treedt, dat Hij Vader is en wij Zijn kinderen. Hij Koning en wij Zijn knech ten. Daarin wordt God slechts verheer lijkt, dat wij veel vrucht dragen. Bij de van God gaat het alleen om Hem, niet goedwillende en hardwerkende men- Hij is onze verwachting en onze toe vlucht in voorspoed en in tegenspoed. En oiets gebeurt niet met kracht en geweld, ïaar door de Geest. Geloof en gehoorzaamheid Toch meende de predikant, dat het ondankbaar zou zijn, hen die deze ver kondiging hebben gedragen en bevor derd, niet in de herinnering terug te roepen. Zo dacht hij aan ds. Groot Enze- pink, mevrouw de weduwe Favder en de gódsdiensfconderwijzer De Groot, die allen ijin overleden, en aan de heer Keereweer, die gistermorgen ook aanwezig was. On der vallen en opstaan heeft de Kerk in de achterliggende 25 jaren ook in dit deel Leiden gewerkt, maar Gods zaak is toch tot openbaring gekomen. Apparatenfabriek En nu gaat tyet er maar om, dat deze methode van God geloof ont moet. Als Gods Geest werkzaam is, worden de mensen klein. Zijn me thode vraagt ook gehoorzaamheid. Dr. Streeder wees erop, dat er ookj Zaterdagavond bood een Evangelie-prediking op de MV t^ïiIb.1.® «rmorai straat is, in ons gewone doen van alledag. „Laat uw licht alzo schij- opdat de mensen uw goede werken mogen zien en uw Vader, Die in de hemelen is, verheerlijken". Het is niet voldoende, een kerk te zien. Voor God is in de eerste plaats dit van beslissend belang, tot heil ■an de mensen, dat de Gemeente het Woord hoort, gelooft en ook doet. i het eind van de dienst, waaraan het Hervormd kerkkoor onder leiding van de organist van de Pieterskerk, Adriaan Blanken» tein, medewerking verleende, zong de Gemeente twee coupletten van gezang 135: „Hij, d' eeuwig rijke God, wil reeds in diit leven Zijn vreed' en heil genot als aan Zijn kinderen geven". Onveranderde prijs voor kaas en boter De kaasbèurs in Leeuwarden noteerdi rorige week voor alle soorten fabrieks kaas dezelfde prijzen als de voorgaande week. Het aanbod werd geheel door de handel opgenomen. De activiteit op de kaasmarkt is, zowel wat de afzet in bin nenland betreft als de export, vrij matig, zoals dikwijls in de zomer het geval is. De produktie van kaas loopt langzaarti Er wordt wel meer boter geproduceerd afwachting van de inschrijving ter behoeve van de invoer van boter uit de EEG die de volgende week in West-Duits- land geopend zal worden, heeft men week de boterprijs nog niet willen hogen, hoewel de Engelse markt vrij sterk opliep. De aflevering van melk door veehouders aan fabrieken bedroeg in de week van 28 juni tot 4 juli volgens voorlopige gegevens 140.372 ton, dat is 1,6 pet. minder dan de voorgaande week doch 2 pet. meer dan vorig jaar in de overeenkomstige week. De koelhuisvoorraden boter blijven be perkt tot ongeveer de voorraden van vo rig jaar. Wel werd de laatste weken ge middeld 500 ton per week door de handel in koelhuizen opgeslagen. „Jachtseizoen" op liet IJsselmeer begonnen Voor de reddingboten van de Noord- e Zuidhollandse reddingmaatschappij langs het IJsselmeer is het jaarlijkse, in vak termen genoemde „jachtseizoen" begon nen. Voor de derde achtereenvolgende zondag moest gisteren een der redding boten van wal steken ten einde hulp aan gestrande jachten te bieden. Het was ditmaal de reddingboot K. F. Sluys uit Enkhuizen, die het in het Kooi- zand aan lager wal geraakte kieljachtje Goeree te hulp kwam. De krachtige wind had dit bootje met twee opvarenden op de zandplaat gedrukt. Later voer de reddingboot opnieuw uit ten behoeve, van een botterjacht dat mi vier man aan boord in het Krabbersg; was gestrand. Er behoefde evenwel geen hulp te worden verleend, omdat een vis sersboot het jacht reeds had vlot getrok- West-Duitslands economische groei zs worden geremd door gebrek aan arbeid: krachten; de bouwnijverheid, die vooi heen het grootste deel van de economische uitbreidingen voor haar rekening kan het groeitempo niet volhouden door tekort aan geschoolde arbeiders, aldus verklaren de Westduitse instituten economisch onderzoek, die pleiten vergroting van de produktiviteit. Geen dividend over 1958 VAAR UIT HET JAARVERSLAG blijkt, stelt de directie van de N.V. Kon. Ned. fabriek van wollen dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden in overleg met de raad van commissarissen voor, over 1958 geen dividend uit te keren en de reserves (groot ƒ252.211,69) in mindering op het verliessaldo (groot 193.697,98) te brengen. Het verliessaldo over 1957 bedroeg 352.496,88. In het verslag wordt verder opgemerkt, dat de produktiebeperking, waarvan het bedrijf in 1957 de invloed ondervond, voor wollen dekens ook in het grootste deel van 1958 bleef drukken. Eerst in de laatste maanden van het jaar nam de vraag naar dekens weer toe. De voorraden bij de handel waren zeer geslonken. De gedaalde wolprijzen ver minderden ook de concurrentie, die zuiver wollen dekens in de na-oorlogse jaren door dekens uit gemengde grondstoffen hebben ondervonden. Deze factoren hebben de vraag sindsdiens doen groeien. De wol- prijzen bereikten einde 1958, begin 1959, een dieptepunt. De vraag naar stoffen begon reeds in het midden van het jaar aanmerkelijk toe te nemen. Van juli af kon daardoor het bedrijf, hoewel de dekenfabricatie voor alsnog onderbezet was, weer met winst werken. De opleving in het tweede half jaar heeft echter niet opgewogen tegen de in het eerste halfjaar geleden verliezen. In het thans lopende boekjaar heeft het Hoofd van wegenwacht bij Zwitserse grens aangebonden Het scheelde maar weinig of de hoofd inspecteur van de A.N.W.B.-wegenwacht, de heer A. J. M. Mosheuvel, was de Zwit- grens niet overgekomen. De heer Mosheuvel, in uniform van de wegen- acht, zou in Locarno enkele Nederland- vakantiegangers hulp gaan bieden. De Zwitserse grensbewaking hield hem voor een buitenlands militair en verbood hem in uniform de grens te overschrijden. Ruim een half uur is de heer Mosheuvel bezig geweest aan te tonen dat hij geen militair, maar een geüniformeerde „pech- bestrijder" was. De Zwitserse grensbewa king liet zich eindelijk overtuigen. De heer Mosheuvel was op weg naai Locarno om een Haagse familie, die daai de vakantie doorbracht, hulp te gaan bie den. Een A.N.W.B.-lid had bij het zwem men een rugwervel gekneusd en moes worden opgenomen in het ziekenhuis. Aan gezien zijn vrouw en dochter niet kondei chaufferen, deden zij een beroep op de nieuwe service van de A.N.W.B. en d heer Mosheuvel bracht de dame en haa dochter veilig naar Den Haag. Feestdiner van Leidsche de directie de N.V. Leidsche Apparatenfabriek het per soneel een diner aan in Zomerzorg. ter gelegenheid van de v; ring van een twin tigtal 12',6-jarige dienstverband-jubilea en het 25-jarig jubileum van de heer I. de Wolf, bankwerker bij de onderne ming. die zich, behalve over de bronzen draagpenning en het daarbij behorende vererende getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, ook over de waarderende woorden van de directeur, ir E. Ruempol, mocht verheugen. Aan de directie werd een wandversie ring aangeboden door de heer H. Flippo namens het personeel. De heren I. de Wolf en A. van Schaik dankten de jubilarissen. Na het diner volgde nog een gezellig samenzijn. Benoemd tot voorzitter mencommissie voor het praktijkexamen voor de schoenmakerij, de heer J. Schra- ma te Leiden. Interessante vondsten Turkije, zijn op hun basis te ruggekeerd. Zij zijn erin geslaagd, een behoorlijke verzameling planten en die- bijeen te brengen voor wetenschap pelijk onderzoek. Het materiaal wordt tan verschillende herbaria afgestaan, anzelfsprekend in de eerste plaats het nuseum voor natuurlijke historie en het 'ijksherbarium in Leiden; de studenten visten zich namelijk financieel gesteund door de Leidse universiteit. Er zullen ook buitenlandse instituten van het re sultaat van deze expeditie profiteren, bijv. in Londen en Berlijn. groep heeft in Turkije naar schat- een 7000 kilometer afgelegd. Zij hadden een auto tot hun beschikking Een amateur-bioloog had zich bij de vijf Leidse studenten gevoegd. Turkije were" gekozen omdat dit land voor de bioloo; vrij onontgonnen gebied is. De voorbe reidingen voor deze expeditie hebben niet minder dan anderhalf jaar in slag genomen. Wil men het resultaat naar behoren bestuderen, dan zal er te minste evenveel tijd voor moeten woi den uitgetrokken. Over de kwaliteit van de opbrengs kunnen de studenten uiteraard nog maa weinig positiefs zeggen; bij het dete: min eren zal de kwaliteit meer en mee blijken. Maar wel menen zij, dat e interessante vondsten zijn gedaan. D reis is over het algemeen goed verlo pen. Voor de verschillende expeditie- tochten kregen zij veel medewerking. Opening van school aan Oppenheimstraat De nieuwe r.k. school aan de Oppen heimstraat is geopend. Het gemeentebe- uur werd vertegenwoordigd door de ethouders Menken en Jongeleen. Het hoofd van deze school is de heer J. d* Raay. Deken Haring merkte bij de opening op, dat niet het gebouw het belangrijk ste is, maar de wijze, waarop het onder wijs wordt gegeven, ofschoon dat de noodzakelijkheid van een aan de mo derne eisen voldoende inrichting niet vermindert. Wethouder Menken zei, dat het met de bestedingsbeperking nogal los blijkt te lopen, gezien de kwaliteiten van het gebouw. „Hoe zou het resultaat van de scholenbouw moeten zijn, als er werkelijk van geen beperking sprake Vermelden wij nog, dat het architec tenbureau Van Oerle en Schrama dit ge bouw heeft ontworpen. MULO-exameiis te Leiden Voor het M.U.L.O.-diploma A zijn te Leiden de volgende kandidaten geslaagd: g N. Brouwer te Katwijk, J. C. Dirk zwager te Oegstgeest, M. G. Erades le Leiden, G. W van Egmond te Rijnsburg, A. van der Ende te Voorschoten, G. Gehrels te Boskoop. L. van Westrienen te Leiden, J. van der Woerd te Leiden, N Timmermans te Katwijk aan Zee, A. W. Huigsloot te Leiden. A. J. Kapaan Leiden. G. Michels Leiden. P. L. Sjardin Leiden. J. Rodenburg Voorschoten, P H. Redel Leiden. J. H. van der Vliet Lei den. G. van Starkenburg Rijnsburg. Afgewezen werden vijf kandidaten. Alle kandidaten behaalden tevens het middenstandsdiploma, behalve J. van der Woerd te Leiden. WAARVOOR een winterbergingshal-op-non-actief al niet kan die nenHet kwam zo. In Warmond bestaat een onderafdeling van het veel-omvattende, cultuur vèr- en opwekkende Leidse K. en O. Het be stuur van deze nuttige organisatie meende, het er wel op te kunnen wagen, ook in dit vermaarde watersportdorp eens een jazzavond in te richten. Zonder twijfel was het tijdstip voortreffelijk gekozen. De bedrijvigheid van hoogzomerseizoen en winkelweek en een wijdverspreide, zelfs de bad plaatsen bereikende, reclame schenen wel een springtij van bezoekers te zullen veroorzaken. Die schijn is werkelijkheid geworden, want de be langstelling, uiteraard van de zijde der rijpere en wat meer dan rijpere jeugd, was overweldigend. Zonder ophouden stroomden de jazz-geestdrif- telingen door de éne, streng gecontroleerde ingang naar binnen. En om kwart voor negen was het beekje nóg niet uitgedroogd. Het was een raad sel, hoe ze ten slotte toch nog allemaal kwamen te zitten. Onze bewonde ring voor de organisators steeg met de minuutEr is dan ook héél wat aan deze meeting voorafgegaan. Warmonds sportieve, joyeuze burge meester. jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, gewaagde daarvan, toen hij om tien mi nuten vóór half negen eindelijk aan het woord kon komen. Zijn duizendkoppig gehoor was uitermate gul met applaus.' Elke groep en elke persoon, die hij noem de, kreeg een aandeel in het huldebetuig. Men hoorde dan in volgorde de War- monders, de niet-Warmonders, het be stuur van K. en O. (vertegenwoordigd in de persoon van directeur A. J. van Pompe), de namen van de heren, die hal, stoelen en banken hadden beschik- gesteld en doen aanvoeren, en, ten de naam van de koster der r.-k. kerk, die (voor zijn plezier) het toneel met bloemstukken had getooid. De bergingshal „t Fort", uitnemend ge schikt als bobenbewaarplaats, is dat veel minder voor muziek-evenementen. Bo vendien had men, als visueel best® op lossing van een niet geheel oplosbaar probleem, het toneel in het midden één der lange zijden opgericht. We ten niet. hoe het geluid in de uiterste hoeken terechtkwam, maar op onze plaats (midden vóór) hoorden we het zich ont binden en wegwaaieren. Joop Schrier, de leider van de Dutch Swing College Band, stelde, na een paar, de stemming stimulerende nummers, zijn it medemuzikanten-in-beige-colbert roor één voor. Welke spelers in-or- kestverband ondervonden zovéél persoon lijke bijval als die van een jazz-ensemblel En ten slotte stelde hij zichzelf, lager dan nederig, voor als „een cekere Schrier, oud en vergrijsd" Dat „onder leiding van" is hier eigen- ik, tenminste bij een optreden in 1 open herstel zich krachtig voortgezet. De ordi positie Is alleszins gunstig, terwijl weer i ploegen kon worden gewerkt. Daar de confectie-industrie, zbwel in binnen- en buitenland, in toenemende mate om leveringen op korte termijn vroeg, moest in het verslagjaar en ook in het thans lopende boekjaar, herhaaldelijk van de diensten van „loonwevers" gebruik worden gemaakt. Het woningbezit ten behoeve van het personeel der N.V. werd verder uitge- Met inbegrip van afschrijvingen, groot 256.310,65, die wederom onverkort wor den toegepast, bedraagt het verlies over 1958 ƒ493.697,98. In de beide textielcrisis- jaren 1957 en 1958 zijn de afschrijvingen voortgezet tot een bedrag van 508.875,61 Zonder afschrijvingen beloopt het verlies over deze twee jaren ƒ337.319.25. De algemene vergadering van aandeel houders wordt gehouden op donderdag 30 juli, 's morgens om half elf in het kantoor der vennootschap. Leidenaar gedood op de vliegbasis Eindhoven Zoals op een andere plaats in dit blad uitvoeriger wordt gemeld, is zaterdag middag op de vliegbasis Eindhoven met een raket een ongeluk gebeurd, dat aan drie mensen het leven heeft gekost. On der hen was de 21-jarige soldaat J. M Hakkaart uit Leiden, die later in een ziekenhuis te Tilburg overleed. De jon geman woonde aan de Herenstraat. Serenade voor gouden echtpaar Zaterdag herdacht het echtpaar Hey- mansVan den Bos. Decimastraat 11, de dag waarop het voor 50 jaar in de echt werd verbonden. Ter gelegenheid daar van bracht het Leidse jeugdorkest „De Burcht' het echtpaar een serenade. Na het „Lang zullen ze leven", waarbij man en vrouw op de schouders gingen, volg de een massale felicitatie en werden de jeugdige muzikanten onthaald op ver frissingen. De belangstelling van de buurtbewoners was groot. Burgerlijke stand van Leiden J van Es en J Tazelaar J de Groot; Marion, d v R L Ver- steegh en E M Jansen-, Clasina Adri- ana, d v J Langcveld en A van Zwie- tcn; Cornelia, d v C Schijf en C M van 't Wout; Carolina Cecilia Maria, d v T G M van Leeuwen en M E M van Bohemen. OVERLEDEN; A M de Haan, 77 j. vrouw; G M Vernimmen, 59 j, man Grote opdracht voor Werniiïk De directie van de Provinciale Elektri- citeits-Maatschappij van Noordholland heeft het bouwen van een 150 kV-station te Velsen opgedragen aan Wernink's Beton-Mij N.V. te Leiden. Naar verluidt t dit 1 bedrag Gevestigde en vertrokken personen In de iveek van 9 tot en met 15 juli UIT LEIDEN VERTROKKEN: H M. Greven (Jonkheer) en faro., Burg- Tavenlaan 239. Heesch B. 17Sb; L. van Lo. fam.. Zoeter w .singel 87, Apel doorn, Da Costalaan 1. rw.weg 162. Nieuw-Gi Langebrug 48. Ai i; J. Kop en M. R. Hille- 91, Dordrecht, Bad- Doetinchem, Klootsemastraat 1; J. J. t. Rijn- en Schiekade 42, Arnhem. J. P. Heijestraat 60; A. M. van Heugten. Gerrit J. J. van Meulebro Heerlen. Kerkraderwe, geb. Huizinga. Sophia J. T. A. Kleir M. Hoek. P. de la Courtstraat 40 Velsen Wij kerstraat weg 127: M. C. Hoek geb Wee- ber. Pioenhof 5a. Velsen. Wijkerstraatweg 127; P. C. A. v. d. Poel geb. Van Galen Kort Rapenburg 11. Coevorden. Burg. Feith- singel 52; T. du Pon. De Sitterlaan 81. Dor drecht. Prinsenstraat 43: L. G. Gelderblom, Witte Singel 27. Boskoop. Reijncveld 45; J M. R Bartels. Morsstraat 62—84. Amster dam. Robijnstraat 12II; T. A. M. van Loon Mezenstraat 2. Tiel, Plataanstraat 2; F Del- sasso. Lange Mare 39a. Gouda, Graaf Hen drikstraat 16; P A. A. Wassenaar, geb. Van Dam, Lange Scheistraat 3. Warmond, Lom gracht 5. s-Gravenhagc, Soestdijkseka 344; J. J. Huisman geb v. d. Tuin. Uiters gracht 34. Hengelo (O.), Oversteweg 15: C. Mooijekind. Hansenstra hage, Soestidijksekadc 61 gemoeid •Graven de Vries, aat 10, Zuidlaren, E 6: M. 1, Rapenburg 57, Voorburg, Oostein- C. L. H Horsfcmann. Rapenburg 131, 1 Gent, Westkade 38a; H. M. M. van Da Costastraat 30, 's-Gravenhage. nesteeg 26. Bemmel. Groenestraat 16; M N. Moerdijk. Roodenburgerstraat 51, 's-Gra venhage, Lohengrinstraat 55; L. J. Spruit ïn. Boerhaavelaan 72: A. Bouwkm Sitterlaan 38. Utrecht. Fred. Hendi at 34; H Verschoor. Gerrit Doustr 51. Leiderdorp. V d. Valk Boumanweg 24; Oegstgeest. Pi Hofstede. Her Colignylaan 3. 49. Den Helder. Roodboi Hendriklaan 21; C. H. S n gracht 9. Oegstgeest. L. de Z. I. J. v. d. Hoff. Duinhof IN LEIDEN VESTIGDEN ZICH: Vijf Meiplein MO: B. D. Larkin t P I. G. de Vri. 152; F M. Arii Schrier. Noordeindepli n de Wfttstra Rijnsbui Gent, Cobet- M. A. v. d. Hout, erdijkink. Piet P ïersteln, chauffeur. heilgymnaste-m 1 Gerlings. a.b. baar, een fictie. De zogenaamde aan voerder speelt zelf mee (in dit geval: aan de piano); zijn voortreffelijkheid boven de medegenoten blijkt uit niets. Vermogen De spelers deden in technisch ver mogen, in emotionaliteit, niets voor elkaar onder. Menig harmonie- of fan farekorps zou met één zo'n trombonist, trompettist en klarinettist overgelukkig zijn. We hebben ons eerlijk verwonderd het zeer knappe spel van de so praan-saxofonist. over zijn beheersing in het „scherpe" register van de klarinet, de prachtige solo van de banjo speler, het geraffineerde getokkel van de bassist, de welsprekendheid van de drum de pianistische radheid van Schrier, eer dan boeiende expressie van trom bonist en trompettist-zanger. Het was te wijten aan de slechter dan matige akoestiek, dat de en semble-klank (waardoor de D.S.C.B. vermaard is) ons niet ongerept en compact bereikte. De aandacht werd trouwens eveneens wat diffuus, door de telaatkomers, de het toneel als bijen omzwermende flitsende foto grafen en de rondijlende kelners, die met onvoorstelbare hoeveelhe den coca-cola de dorst nog maar nauwelijks aankonden. Dit laatste had nog een gunstig gevolg ook. Het batige cola-saldo was namelijk voor het Rode Kruis bestemd Er zijn nog wel vervelender muzlek- gebaurtenissen dan jazzconcerten. We luisteren ct (op zijn tijd. dus niet al te vaak) graag naar. omdat de muzikaal waardevolle elementen erin ons niet ont gaan. vaak boeien en soms zelfs tot na denken stemmen. Deze klanken en rit men kunnen de jeugdige driften opvan gen in menig geval ook kanaliseren en sublimeren. Bovendien is de kans met gering, dat de jazz-enthousiast van nü uitgroeit tot de betere rouziek-verstaan- der van mórgen Het bestuur van K. en O. verdient voor zijn initiatief de erkentelijkheid van Joh. van Wolfswinkel. Vier jaar Leids Herv. predikan t Zaterdag is in Oegstgeest op 83-jarige leeftijd overleden dr. G. Oorthujs, cmeri- tns-predikant van de Hervormde kerk, die van 1906 tot 1910 predikant is geweest van de Leidse Hervormde Gemeente. Dr. Oorthuys werd in 's-Heer Abtskerke in Zeeland geboren. Hij studeerde aa Leidse universiteit, waar hij in 1905 onder prof. dr. Pijper promoveerde tot doctor in de Godgeleerdheid op een proefschrift getiteld „De anthropologic van Zwingli". Zijn eerste Gemeente was Brakel in de classis Bommel. Na daar vier jaren te hebben gewerkt, vertrok hij. in 1906. naar Leiden Toen ds. M. J. Punselie in 1909 als opvolger van ds De Wolff voor de wijkgemeente Levendaal naar Leiden kwam heeft dr Oorthuys als consulent van deze wijk hem nog in zijn nieuwe werk ingeleid. In juni 1910 nam dr. Oort huys afscheid van Leiden om op 3 juli Tien invalidewagens voor Rode Kruis Op 21 juli zal de heer C. J. Jansen directeur van de Zwitsalfabrieken en voorzitter van.de raad voor invalidenzorg van het Nederlandsche Roode Kruis, het Henri Dunanthuis te Zeist aan 1 Rode Kruis tien invalidewagens overdra gen. Deze invalidenwagens zijn in het bij; der geschikt voor die gehandicapten, die hun leven grotendeels in horizontale hou-' ding moeten doorbrengen. De aanschaf van de invalidenwagens is mogelijk geworden door een gift van 5000 van de Verenigde Pharmaceutische Fabrieken N.V., afdeling Zwitsal, te Apel- I doorn. de Hervormde te doen, die hij mei 1943, heeft gediend. Na zijn emeritering vesitgde hij zich te Lunteren en later te Oegstgeest. In Lun- teren is hij nog werkzaam geweest, tot 1946, als hulpprediker Dr. Oorthuys heeft vele publikaties op theologisch en kerkhistorisch gebied het licht doen zien. Hij was een vooraanstaan de persoonlijkheid in de kring van de Confessionele Vereniging. Van zijn geschriften noemen wij: „Hul- drich Zwingli's 67 artikelen en zijn korte christelijke inleiding" (1913), „Anastasius' Wechwyser", „Bullingers Huysboeck" en „Calvyns Institutie" (1919), „Heinrich Bul lingers Het eenige en eeuwige Testament of Verbond Gods en Het oude Geloof" (1923), „De leer der Praedestinatie" (1931), „Grondslag en wezen der Kerk" (1933), „Kruispunten op de weg der Kerk" (1935), „Doopboekje" (1937). „De eeuwige jeugd van Heidelberg" (1939 en 1948) en „De Sacramenten" (1948). Voorts verschenen in tal van tijdschriften en brochures artike len van zijn hand. Wie is de snelste op de schrijfmachine De wedstrijd om het nationale kampi oenschap in machineschrijven welke se dert 1951 jaarlijks ter gelegenheid van de Damesbeurs wordit gehouden, zal 26 sep tember in de rotonde de Houtrust plaats hebben. Er zal geen onderscheid worden gemaakt tussen elektrische en niet-elek- trische machines. Zij, die niet boven de 300 aanslagen per minuut uitkomen, hebben geen en kele kans. Indien het aantal foutieve aanslagen een half procent van het to tale aanslagen overschrijdt, is men al evenzeer kansloos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3