JULES VERNE DE SLAG DER GULDEN SPOREN De prinses vermaakte zich ZATERDAG 18 JULI 195! in Antwerpen, toen daar een openlucht- UCT I CV/CM voorstelling werd nfcl tn gegeven van De Leeuw van Vlaan deren, en we prezen er ons ge- gelukkig om. Voor niets ter wereld hadden we dit willen missen. In de eerste plaats niet omdat het stuk werd gespeeld in een architectonisch zo ryke omgeving, op de Grote Markt, waar ge byna niet uitgekeken raakt op het renaissance-stadhuis en de vorstelijke gildehulzen. En in de tweede plaats niet omdat we door het spel weei werden geconfronteerd met de sublieme gaven van Hendrik Conscience de Grote Vlaming, die we altjjd hebben bewonderd en van wie we vee! hebben gelezen. Conscience is, voor ons, een groot man geweest. Een strijder uit het voorste gelid. Een vechter, die met ontembare moed en de tegenslagen negerend, langzaam maar vastberaden zyn doel heef' trachten te bereiken: de Vlaming zjjn zelfbewustzijn geven en hem doen geloven In een eigen taak, ln een eigen cultuur. De Vlaming is hem veel verplicht en de Vlaming weet dit. Daarom kan hy geen woord kwaad van Conscience horen. Hendrik Consciense leefde van 1812 tot 1883. Op 10 sep tember van dat jaar overleed hij te Brussel, het nageslacht een schat aan boeken nalatend. Voor ons is zijn belangrijkste werk: De Leeuw van Vlaanderen of de Slag der Gulden Sporen. We geloven.niet, dat het in onze tijd nog druk wordt gelezen. We geloven zelfs, dat het niet eens meer voorkomt op de boekenlijsten van middelbare scholen. Maar er is een tijd geweest, dat het werd verslonden, zelfs in ons land. Om dat het boeide door de kracht, die er uit spreekt. LR-bonoU# De Slag der Gulden Sporen wordt nog altijd door de Vlamin gen herdacht. Nog altijd zijn er elk jaar op 11 juli herdenkingssa menkomsten, concerten en toneel uitvoeringen. Nog altijd wordt de herinnering levendig gehouden aan de dag. waarop Vlaanderen werd gered van een opslorping door Frankrijk, en de macht van het stedelijk patriciaat werd gebroken. Goud Ge herinnert u de geschiedenis nog wel. De Guldensporenslag was het gevolg van de bloedige opstand van 18 mei 1302, bekend geble ven als de Brugse Metten. Phi lips IV de Schone stelde een mach tig leger samen, waarover zijn broer Robert graaf van Artois het bevel zou voeren. En dat leger rukte op naar Kortriik, waar het een in een burcht belegerd Frans garnizoen zou ontzetten. Op 11 juli viel de slag. Aan de ene kant een 2000 ridders met hun edelknapen, allen te paard en aan de voeten gouden sporen, aan de andere kant een 10 000 boeren en handswerkslieden, een handjevol vluchtelingen en bannelingen. Min achtend zagen de ridders op hun tegenstanders neer. De overwin ning was, dachten zij, aan hen. Want in die dagen gold, dat een ridder het makkelijk tegen tien man voetvolk zou kunnen opne men. Maar de Zeeuwse ridder Jan van Renesse had zijn bewa pende boeren en handswerklieden strategisch goed opgesteld. En bij een algemeen tegenoffensief dre ven de Vlamingen de Fransen de beken in. gemaakt van het Bourgondische rijk der Nederlanden, waaruit Bel gië en Nederland zijn voortgeko men. De slag betekende ook een keerpunt in de militaire geschiede nis. Het was de eerste grote veld slag, waarin de middeleeuwse rid- dercavalerie werd verslagen door voetvolk. Als ge het te pakken kunt krijgen, moet g.e De Leeuw van Vlaanderen eens lezen. Mis schien kunt ge daarvoor in uw va- cantie de tijd vinden. Een belang rijk stuk geschiedenis gaat dan voor u herleven. Staatsbosbeheer 60 jaar Slachting De slachting moet enorm ge weest zijn. Een duizend Franse ridders lieten het leven. Het slag veld was overdekt met de licha men van de elite van het konink rijk. De Vlamingen raapten van 500 tot 700 gouden sporen bij el kander. die zij een plaats gaven in de Onze Lieve VrouweAterk te Kortrijk. Bewijs van de overwin ning. Lang hebben de sporen het kerkgebouw niet ontsierd. Tachtig jaar .later kwamen de Fransen ze terughalen. Waar ze zijn gebleven zouden we u niet kunnen zeggen. Misschien in een volgende oorlog in andere handen overgegaan en in de smeltkroes gestopt. De Slag der Gulden Sporen heeft de wereld van toen een ander aan zien gegeven. Door de uitkomst werd later de stichting mogelijk Duur boek De New-Yorkse boekhandelaar John Fleming heeft in Londen 14.000 pond sterling betaald voor een eerste druk van de „Myrrour of the world", dat in 1481 werd gedrukt door William Caxton. „Myrrour of the world", geschre ven door Vincent de Beauvais, is een zeer kostbaar en zeldzaam boek. Het is n.l. naar men aanneemt het eerste geïllus treerde boek, dat in Engeland verscheen. W ittebroodsweken in schuilkelder Het Is toch wel een vreemde we reld, waarin we leven. Om na te g<aan hoe je je voelt ln een schuilkelder van gewapend beton en staal, wegende 21% ton en 3 meter onder de grond gebouwd, gaat een pasgehuwd stel er de wittebroodsweken ln doorbrengen. De namen mag u wel weten. Het zijn Meivin Mlninson, 28 ja: Maria Rodriquez, 27 jaar, en alles speelt zich af in Miami, Florida. Het idee is afkomstig van een aan tal schuilkelderbouwers, die heb ben toegezegd, dat het stel, als het veertien dagen ln de schuil kelder verblijft, op hun kosten nog' veertien dagen op Jamaica mag logeren. Intussen heeft het plan veel re acties opgeroepen. Allerlei comi- té's houden zich er mee bezig. Toen de jonggehuwden op het punt stonden de schuilkelder binnen te gaan, liepen er posters met bor den, waarop stond te lezen: „Man nen. d>e manen maken: maaKt vrede!" En een van de posters verkondigde luidkeels: ,,Deze proef moet het volk psychologisch op een oorlog voorbereiden". De heer Tom Kelly, die commissaris van politie in Miami is, was het daar niet mee eens. Hij zei: „Ze ven dagen lang worden er 24 uur per dag raketten gemaakt en dat is heus niet om Chinees Nieuw jaar te vieren. Ik ben het er vol komen mee eens, dat die proef wordt genomen". Nadat het echtpaar in de schuil kelder was verdwenen, werd hij verzegeld. Later heeft Mininson een telefoontje gevoerd met enke le vrienden. Hij vertelde: „De temperatuur in de Schuilkelder is op het ogenblik 89 graden. We dragen shorts, en ik geloof niet, dat we last van de warmte zullen krijgen. We zijn nog steeds en thousiast over ons verblijf. Het is een goede demonstratie om de be langstelling voor de burgerlijke verdediging te stimuleren". Op 21 juli, zo hebben we ge lezen, is het 60 jaar geleden, dat het Staatsbosbeheer als een zelfstandige dienst in het leven werd geroepen, en daar willen we graag de aandacht op vesti gen, want deze dienst verdient alle belangstelling. We zullen u niet vermoeien met te vertel len wat er in die zestig jaren allemaal is gebeurd. Wel wil len we vertéllen, dat het domeinbeheer zich thans uit strekt over 68.000 ha, waar van 40.000 ha zijn bebost. Geheel nieuw werk heeft het Staatsbos beheer verricht op het gebied van de landschapsverzorging. Hiermee is Nederland het bui tenland ver vooruit. Voor de grote ruil- en herverkavelingen en inpolderingen worden door de dienst speciale landschapsplan nen ontworpen, en ook de be plantingen langs de rijksauto snelwegen geschieden door zijn zorg. Aan de natuurbescherming en de recreatie schenkt Staats bosbeheer in toenemende mate aandacht. Het koopt en beheert o.m. natuurreservaten. Dit verhaal komt uit Londen, en we hebben het met veel ple zier gelezen. De hoofdpersoon is een Zoeloe-prinses, die een ste vig pak voor haar broek heeft gehad, omdat zij in de deftige Jermyn Street uit het raam van de ouderlijke woning kopjes water uitgoot op de voorbijgan gers. De zaak zit zo. Hare Konink lijke Hoogheid prinses Elizabeth Alexandra Agatha Dinizoeloe, zes jaar oud, verveelde zich. Ze keek uit het raam van de flat en zag een van de buren de bloemen in de vensterbank wa ter geven. Dit bracht H.K.H. op een idee. Ze tapte snel een teiltje water, nam een kopje en begon de bolhoeden van de voorbijlo pende Londenaren te begieten. VIJF UREN Dit alleraardigste spel zou vijf uren duren, zonder dat iemand kon ingrijpen. Want H.K.H. had het dienstmeisje de kamer uitgewerkt en de deur stevig op slot gedaan. Ze had dus vrij spel. Tegen lunchtijd had zich aan de overkant van de flat een vijftig tal mannen met natte dophoedjes verzameld, die met woedende blik ken naar de zesjarige prinses ke ken. De prinses intussen ging vro lijk door. Ook toen d: politie werd gewaarschuwd en twee agenten op de kamerdeur klopten en haar vriendelijk verzochten het water gooien te beëindigen. Niets hielp. De ene teil na de andere werd op de hoofden uitgestort. Eindelijk kreeg iemand een hel der idee. Hij wist, dat de moe der' van Elizabeth enz., prinses Alexandra Albertini Palmer Dini zoeloe met haar advocaten op de rechtbank zat. Zij werd terstond gewaarschuwd en per taxi kwam zij naar huis. Toen was het ge beurd. „Ik heb haar een flink pak voor Kaar broek gegeven", vertel de prinses Martha later aan de po litie. ^iLobWl'^- KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. bloem, 6. graveerstift, 12. smekend woord, 14. zij tak Donau, 16. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 18. scheikundig element (afk.), 19. gewicht, 21, boom, 22. term bij het boksen (afk.), 23. specerij, 26. bijzonder uitkomend. 29. munt in Eng. Indië, 30. gezamenlijk verteer, 32. gewoonterecht (Indonesië). 33. stoomschip (afk.), 34. na dato (afk.), 36. latwerk, 37. muzieknoot, 38. per ex presse (afk.), 39. gast, 41. model, 43. bijwoord, 44. eierschaal, 45. rund, 47. zijtak Douro, 49. leeg, 52. plaats in de oudheid, 54, na schrift (afk.), 55. soort café, 57. radio omroep (afk.), 58. rivier in Italië, 59. wedstrijdsport voortgekomen uit jioe-jitsoe, 61. duivel, 63. wat gesproken wordt, 65, meest verwijderd, 67. begaafd met genie, 69. banknoot (afk.). 70. van onderen (afk.), 71. vlakte maat, 73. jongensnaam, 74. bergplaats, 75. streek op de grens van N. Brab. en Limb., 77. telwoord, 79. soort van knaagdier, 80. voor zetsel. Verticaal: 2. afnemend getij, 3. overschot, 4. denkbeeld, 5. schei kundig element (afk.), 7. scheikundig element (afk.), 8. zijtak El be, 9. Eng. Ind. matroos op Europees schip, 10. bijwoord, 11. weefsel, 13. voorzetsel, 15. vissersvaartuig, 17. de fijnste vederen, 19. rivier in Duitsland, 20. harde plof, 22. welgevormd, 24. schei kundig element (afk.), 25. rijksgrond (afk.), 27. scheikundig ele ment (afk.), 28. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 31. gem. in Z.H., 35. ten dele. 37. soort sleutel, 39. eer, 40. meisjesnaam, 41. gevuld, 42, bedektbloeiende plant, 46. hoesttablet, 48. bluffer, 50. aantekening, 51. vreemde munt, 53. gesneden hengst, 55. tweede letter van het griekse alfabet, 56. viskuit (Z. Nederl.), 58. lang werpig stuk hout, 60. district (afk.), 61. dominee (afk. Lat.), 62. scheik. element (afk 64. water in N. Brab., 66. lof en eer. 68. gem. in Drente. 72. reeks, 75. familielid, 76. soort onderwijs (afk.), 77. lidwoord, 78. voegwoord. 7. ten, 8. on, 9. bedrag, 10. Og, 11. leed, 12 Armenië, 15. Don, 19. artis, 21. maand, 24. ba, 25. generatie, 26. privilege, 27. Ag, 29 Rg, 30. Tl, 32. ovaal, 34. eiber, 35. melis, 37. aan, 40, Rijn, 44 voldaan, 45. Paris. 47 Erato, 49. Salland, 51. Warder, 52. es, 53. me, 54. kameel. 56. Mr, 58. la. 60. Enna, 61. hal, OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL 13. Oder, 14. reden, 16. Eger, 17. no, 18. ia, 20. non, 21 md. 22. Em, 23. Olberg, 26, parade, 28. aster, 30. traag, 31, L.O., 33. tingeling, 35. mi, 36. eva, 38. Se, 39. VD., 40. ree, 41. aar, 42, ra'bbi, 43. zijl, 44. van, 45. pa, 46. Ie, 48. nis. 50. o.l., 51. wa termerk, 55. sa, 56. Maris, 57. egaal, 59. derrie, 62 etmaal, 64. An, 65. D.S., 66. tam. 68. o.e., 69. ra, 70. ante, 72. belet, 74. even, 76. Naarden, 77. Ierland Ta, 72. Be, 73 te, 75. v.a. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donder dag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschre ven. In de linkerbovenhoek ver melden: „Puzzeloplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,en twee van 2,50. Als nog zou leven Misschien doet het jullie wat kinderlijk aan, maar elke week weer maak ik met een zekere verwachting jullie enveloppen open. Want het blijft voor mij steeds weer een spannend element houden te zien, wat jullie gedachten zijn. Of die nu zijn uitgedrukt via de pen, de tekenstift of de cameralens. Maar goed, na deze ontboezeming trek ik mezelf terug om jullie aan het woord te laten, want ik heb een heleboel kopij, 'k Ben bang, dat niet alles, wat ik „gepland" heb erin gaat, doch 't is altijd te proberen. Het jaar 2000 dus deze week. Ik heb hier een stuk, waar grote aandacht aan Is besteed. Stuurde Piet Koster (21, meterijker en uit Middelharnis) tot nu toe meestal gedichten, nu dus een „artikel". Eerst een: Ouverture Geachte tijdgenoten, onze fantastische schrijve Jules Verne met zijn briljant denkbeelden voor de uerr. toekomst op het ogenblik nog ruime blik op de oneindig doorkabbelende mensenzee, waarvan de horizonnen bij het naderen steeds sneller schijnen te verdwijnen. Ik sprak over een ontstane zou leven, dan zouden we leemte, omdat Jules Verne be- papegaaien, die gevangen dravend gezwan de nauwe kooien ding de grote baas heel aardig, maar toch slechts ge brekkig kunnen napraten. Jules Verne is echter al vijf tig jaar dood en ons blijft de twijfelachtig gewichtige taak beschoren de ontstane fantasie- hand loze leemte op te vullen ma! een in extase uitgesproken ieder verstandig 1 zijn tijd wel eens last van heeft. Nee, fantasie is wat anders, namelijk een welover wogen en zeer nuchtere kijk op de dingen, zoals de meeste e t zie i de deze „definitie n Jules Verne wil ilk he! het kort hebben over: Grote, kleine of helemaal geen dingen in 2000 We stuiten al direkt op grote moeilijkheid, namelijk de druk relativiteit van het jaartal. On ze toekomstdromen voor het jaar 2000, kunnen onverwachts door een of andere noodlottige omstandigheid, die we nief den voorzien, verschoven den naar 50 of 100 jaar later. We zijn de laatste jaren vol doende vertrouwd gemaakt met de aldus redenc-mde tigdoenerij: in 1980 7 we Plato met onze kunstmanen, in 1985 lanceren we een televi- siestation op Plato, in 1990 lan- Maar ja, daar ben ik ook den we zelf op Plato en ln het een kleine eenling jaar 2000 (over 40 jaar dus) gaat de eerste ruimtetouring car naar Plato. Dit waanzinni ge ruimteschema wordt als logen hebben het er nu al erg want ze zien hun vastlopen. Ze vra- zich af: „Waar moeten al mensen blijven, waar halen al dat voedsel vandaan? had- Ik antwoord: „Niet op Mars, wor- niet van Venus!" Overigens nd ik het niet zó erg, dat de vol- Chinezen in 2000 zullen zeggen: „Wat staan de ogen van die Europeanen toch scheef!" En kennen ook geloof ik, dat de zwarte manen, meisjes van het jaar 2000 mooie tte tanden zullen hebben. Geen dingen i :n kleine dingen we zouden er kunnen vullen. de wereldoorlog in 1980 b.\ Deze pessimistische, m< nuchtere fantasie leert me geschiedenis, waarin politieke diplomatieke wrijvingen Grote dingen van hèt jaar 20 een krant mee Maar het is n voor mij", doch Daarom in 't kort nog iets „helemaal geen dingen". Hiermee wil ik aangeven de 'jp toekomst verwachting van de christen op aarde. Voor hem bestaat er eigenlijk geen jaar 2000, want hij weet, dat Kindervraag in 2000 Zo noemde Rina de Jong (13, „Vijf pilletjes", zegt de jool leerling lyceum, en uit Den gen prompt. j Haag) haar korte bijdrage, „Juist vijf pilletjes. Maai Ln een drukke straat, die on- vroeger kregen ze aardappelen,1 geveer 40 jaar geleden nog erg groenten en vlees", rustig was, spelen een paar jo- „Wat zijn aardappelen?" chies. Niet met een tol of een „Joh, ik heb geen tijd meer,' autoped. Ze zijn bezig met hun ik rrioet nog met mijn raketj vliegtuigen en maken ze start- weg, vertel ik je vanavond wel", klaar om in de lucht krijgertje „Best", zegt het jongetje. „H| te gaan spelen. Eén jochie ga even naar Amerika, daar kun blijft liever beneden. Als zijn je machtig spelen". „O.k., alsj pa naar buiten komt, zegt hij je maar weer over een uur te-I onverwachts: rug bent, anders wordt het h „Waarom hebben wij eigen- laat", lijk tandem en kiezen?" „Wat zijn aardappelen...."! „Tja", zegt de vader, „die ge- denkt de vader nog bruikten de mensen vroeger als stapt hij 1— ze aten. Ze kauwden er mee", weg „Maar bij eten heb je die kie zen toch niet nodig?" ,,'t Is moeilijk het pit te leg- l zijn raket en vliegt! RENA DE JONG.' Behelpen vecht :onomische, sociologi- de jaa.tste dingen geen dingen "-aagstuk- meer zullen zijn. Tenminste geen dingen van onze aarde. In eschatologische verwach ting kijkt hij naar het grote God met de sche en principiële ken (om het maar eens erg elementair uit te drukken) uit eindelijk uitlopen op tegen volk tegen volk. wereldmacht tegen held; brandende elementen, wereldmacht. Het is daarom struisvogelpolitiek om voor het jaar 2000 een modern Utopia te fantaseren met gelijke ver houdingen, gelijke struktuur en eensgezinde samenwerking aan de opbouw van de kuituur voor de gehele mensheid. Plan? In apocalyptische hun kering bidt de kerk dagelijks: Uw Koninkrijk kome, o Heer, want ze ziet steeds groter en duidelijker een ander getal Oppa' doemen: 666, het getal beest. Dan i het Het komt van het Oosten, het komt van het Westen, het komt van buiten en van binnen. In kleine dingen. Deze vertwijfeling vraagt de kerk: altijd door de Hoe lang nog? Dan.... We moeten dus met onze f tasie erg oppassen. Vooral w neer we het willen hebben worden massa met elkaar verward. Een supervliegtuig met anti zwaartekracht zal wellicht iets geweldigs genoemd worden. Een spelende radio, ingebouwd in een rol pepermunt als reklame, eveneens een staaltje van groot menselijk vernuft. Een beman de kunstmaan om de zon (kos ten plm. 5 miljard dollar) die veilig terugkeert, een fenomena le prestatie. Honger Maar wanneer er in het jaar 2000 nog steeds honderdduizenden mensen als ratten van de hon ger sterven, dan zal dit wellicht heel gewoon zijn. Te onopzien barend om er over te praten. Iets erg kleins. En wat heeft het jochie, dat met kromme armpjes en beentjes werd plotseling een atoomexplosie in schemerdonker van de De illustraties deze week nacht zijn twee cartoons van onze schrikken witte graven tot bijna vaste medewerkers wakker gebombardeerde cartoonisten verblind door het felle licht Cor den Duik en Quus. Hier de jongste gebroken het plaatje van Cor (nog steeds 19 en leerling van een kweek school). Hij zette er bij: HUWELIJKSREIS IN HET JAAR 2000.... Reklame of morgenavond naar keuze 'k Had twee onderwerpen: reklame en morgenavond (dit laat ste is een idee van een van jullie). Waarom alle twee niet eens Kun je zelf kiezen. Ligt het romantische, dan Siem Huisman (15 en uit Ha-, zerswoude) schreef kort, maat wel grappig: Een elektrisch scheerapparaa^ is tentoongesteld in een atomisch verlicht, verwarmd en afgekoeld oudheidkundig museum in het: jaar 2000! Als onderschrift kan' „elektrisch scheerapparaati (haarontdoemer) van zeer primi-l tieve mensen uit 1959". Commentaar van de bezoe-j kers: „Hoe kregen ze het voor: elkaar om zich, inplaats van atoomstofhydraulische-} SIEM HUISMAN ER UIT GELICHT Zynde een paar losse opmerkin gen over verschillende ontvangen brieven. Moet een beetje negatief zyn deze week en nee zeggen tegen verschillende inzenders. Zo tegen i Betsie van V. (Dordt) die on-1 danks baar elf jaar een toch niet sleoht versje stuurde. Maar 't was echt niet geschikt voor onze rubriek. „Zwerftochten" van A. van der L. (Ryswyk) bevatte een paar geestige opmerkingen, het geheel i was wat aan de té uitgewerkte kant. Ook een paar tekeningen gekregen. Als H. den H. (Numans- dorp) vooral wat die zeker gees tige „modeplaat" betreft iets „forser" had gewerkt, zou ik hem I vast hebben meegenomen, 't Was zo wat aan de ielige kant. Ook A. B. (Voorburg) moet ik dit te maken met die ge- verwachtingsvolle of misschien weldige kobaltbomproef boven de Sahara?Niets toch zeker! Het zijn kleine dingen gen. Hoe ziet u ze: Een van de vele problemen van het jaar 2000 zal het vraag stuk van het biologisch even wicht op aarde zijn. Onze socio- beetje beangstigende teler tellen: deed morgenavond" je beter: wel doe Reklame is van een heel ander karakter. Beschouwend: de in- grote din- vloed ervan, soms de ongeloofwaardigheid, je kunt zelf een ad vertentie gaan plegen of iets eigenlijk onbelangrijks reuze gaan aanprijzen. Ook mogelijkheden te over. Morgenavond of reklame zijn dus de onderwerpen, die over veertien dagen de aandacht vragen. Mag ik alles vóór de 27e juli binnen hebben met op de enveloppe de naam van onze rubriek? kinderlijk aan, ofschoon het idee wel goed was. Plaatje van S. de G. j (Rotterdam) houd ik nog even vast voor: „je kunt nooit weten", maar ik beloof niks. Gedicht van Jan Steenhuis (niet slecht!) be- Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Vrederustlaan 176, Den Haag. Middenspelcombinaties (V) Met de volgende verrassende en fraaie damzet blijven we nog even op het terrein der partijproblematiek. Al doet de stand aan een partij "denken, de slagwendingen grijpen zo precies in elkaar, dat men een dergelijke combinatie niet gauw in de partij zal tegenkomen. Niettemin kan het zoeken naar de afwikkeling ook voor partijspelers zijn nut hebben. Wit maakt dam door: Nieuwe opgaven De veertiendaagse probleemschotel is deze keer zeer luchtig samengesteld. De Leidse problemist Dubbeldeman demon streert een verdienstelijke maar een voudige 46/5 bewerking, terwijl Bouwman in coöperatie met zijn pas beginnende collega Pex No, 537 J. Dubbeldeman, Leiden. Oplossingen Zwart: 2 t/m 4, 6, 8 t/m 10, 12, 13. 15 t/m 19, 23. 25, 26 Wit: 28, 30 t/m 32, 35, 37 t/m 40, 42 t/m 45, 47 t/m 50 No. 528 (M. v. Dijk) Zwart: 1, 6, 8. 11/14, 18, 19, 23/25, 29, 30, Dam op 16 Wit: 27, 28, 32, 34, 35, 37, 40/43, 45, 47, 48, 50, Dam op 26 Opl.: 27—22. 48—13, 37—32, 40—34. 26—48, 5044, 45x23, 47—41, 48x23 (over 37, 13, 14, 24, 32, 11 en 12), 35x2. Bijzonder spec taculair van afwikkeling. No. 529 (M- v. Dijk) Zwart: 1. 6/9. 12, 14, 16. 18. 19. 23, 40 Wit: 17, 20, 21, 25, 27, 32/34, 36, 39, 45, 47 Opl.: 32—28, 45—40. 39—33, 27x38, 40—35, 36—31, 47—41, 35—30, 30—24, 25x3, 3x2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 8