MINISTER TARDIEU De bom van Tweede Duitse t v-programma In Oost-Nederland te zien 9- V,Odèrihtduin mëtiidhl" Loten ze mij maar haten, zo men mij maar vreest". Aangehaald door ClCtëltO »1 TACITUS „Ik heb gezegd, wat ik van de schuld van Chautemps vond, maar dat heeft met zijn partij en de radicaal-socialistische politiek niets Ie maken, en aangezien Chautemps zelf geen minister is, zie ik niet in, waarom hei- kabinet niet kan blijvenzoals het is", Gercf. Radio-J.V. ■ilart in september De Nederlandse Gereformeerde Jeugdraad is van plan op 20 september binnen het kader van hel Convent van Kerken met een eigen jeugduitzending te starten. De jeugdraad heeft beschik king gekregen over een kwartier zendtijd na de gereformeerde avonddienst om een aantal jon geren een gesprek te laten voe ren. Het ligt in de bedoeling dat dit oen soort radio-jeugdverenG ging wordt. De vragen uit luis teraarskringen zullen na een morgendienst van de Gerefor meerde Kerken worden beant woord, Men hoopt op deze ma nier ongeveer li uitzendingen per jaar te kunnen verzorgen, die uitgaan van de Gereformeer de Jeugdraad in samenwerking met de Deputaten voor Evangeli satie. Hot hoornconcert in Es (solist Adhé Pluvinagei en de 41ste symfonie van Mozart kunt u beluisteren in een concert, dat het Radio=kamerorkest onder leiding van Roelof Krol tus sen 7.55 en 8.50 geeft in het KRO- programma Daarna het vrolijke pro gramma „Boordje los" en om 10.05 uur opgewekte muziek door „Cas- OP VRIJDAGAVOND 9 FEBRUARI 1934 was in Frankrijk het kabinet Doumerque opgetreden en er was een hoop, er was een verwachting bij miljoenen, dat door het nationale prestige van de leider van het kabinet een werkelijk blijvende winst geboekt zou worden. Kenmerkend was in de dertiger jaren de hang naar een leidende persoonlijkheid, in de dictatoriaal geregeerde landen Hitler en Mus solini, in democratisch bestuurde landen Roosvevelt en Colijn, perso nen op wier kracht en inzicht gehoopt werd. In feite zou later alleen in Engeland zulk een sterke man de werkelijke uitkomst brengen: Churchill, onder wiens ijzeren leiding men de gevaarlijkste oorlog won, waarvoor het Britse Imperium zich ooit gesteld zag. POGING VAN DOUMERQUE Voor vier machtige taken zag Dou merque zich gesteld: herstel van het gezag, herstel van de eenheid, herstel van de financiën en herstel van de mi litaire veiligheid van Frankrijk. Nau welijks negen maanden merque gegeven het Dou- L deze poging tot algeheel herstel te volharden, maanden die het uiterste vergden van de Franse politici, maanden die in ge heel Europa het wereldgebeuren bij dagen telde, zoveel als cr in geschied de." SteedB duidelijker werd het dat ook Doumerque. ondanks zijn nationaal samengestelde kabinet, er niet in zou slagen de eenheid van zijn bewind (voorwaarde tot een definitief herstel van gezag') te handhavenen de finan ciën door middel van krachtige bezui niging te verbeteren. Eén van de tekenen dat ook binnen het Kabinet de eenheid van de erin sa menwerkende partijen ernstig bedreigd werd, vormde de rede die minister Tardieu op woensdag 18 juli 1934. als getuige gehoord in hol Staviskyproces, voor de rechter hield tegen de radi caal-socialistische oud-premier Camille Chautemps, een rede die het kabinet beraadslaagd Doumerque tot op zijn voegen deed schudden, en voor het eerst aan Frank rijk duidelijk maakte, dat ook du kabi net geen uitkomst scheen te brengen aan de door partijtwist verscheurde binnenlandse politiek van Frankrijk. en joviale, maar qua politicus scher pe, cynische en bijna harde Tardieu, met onder zich zowel de vredelievende Briand als de nationalistische Magipot. Tardieu verklaarde bij zijn optreden alle republikeinen van goeden wille te hebben willen verenigen, en hij werd, met uitzondering van de socialistische pers, alom door de journalisten wel willend welkom geheten, reeds om de energieke wijze waarop hij aan de ka- bir ANDRÉ TARDIEU De thans vrijwel vergeten politicus André Pierre Gabriel Amedée Tardieu werd in het begin der dertiger jaren gedoodverfd als de enige die in staat was een enigermate stabiel kabinet te formeren en werd derhalve voor Frank rijk gezien als de grote man van de toekomst. Geboren te Parijs op 22 september 1876. werd hij reeds in 1897 ambassade attaché te Berlijn en in 1899 secretaris van de tot 1902 aan het bewind blij vende minister-president Waldech-Roü- de Kamer, waar hij op vrijdag 8 november bi' de debatten de bekende woorden sprak: „Het komt er thans op aan samen te werken in plaats van "el kaar aan te vallen. Laten we samen werken: Frankrijk heeft dat nodig". Het was een late zege voor Clémen- ceau, die onder dit kabinet van zijn leerling, in de nacht van 23 op 24 no vember 1929, geheel gekleed op de so fa. na 36-unge doodstrijd, de laatste adem uitblies, Tardieu herdacht in de Franse Kamer deze Ghiirchill van de Eerste Wereldoorlog. Onder dit kabinet werd herhaaldelijk - - - de terugtrekking de Franse troepen uit het bezet te Rijnland, en onder dit kabinet vigl tevens de Tweede Haagse Conferentie. Te Den Haag, in de vergaderzaal van de Eerste Kamer, vertegenwoordigde Tardieu, met Briand, Loucheur en Che- ron, Frankrijk, op de conferentie die ook Snowden en Austen Chamberlain (Engeland I, Benesj (Tsjeoha-Slowa- kijei, Curtius (Duitsland) en Venizelos (Griekenland) door hun aanwezigheid beroemd hebben gemaakt, Daarjprak 1914 redacteur-buitenland v terwijl hij tevens leraar Ecole Supérieure de la n de Temps de rGuerre Ecole des Sciences Poliliques. In 1914 Poi gekozen tot Kamer- Tardieu op dinsdag 7 januari 1980 tot de Duitsers de verbeten woorden „Gig wilt, dat uw plechtige verbintenissen om het Youngplan uit te voeren, alleen voldoende zijn, om alle panden te doen vervallen, die wij vroeger in handen hadden" woorden die de Duitsers hem nimmer vergeven hebben, En in Scheveningen sprak Tardieu op vrij dagavond 11 januari in hotel De Witte Brug aan het journalistendiner de open- harige woorden; „De oopy welke de conferentie thans levert, is inderdaad zeer saai. Maar nog saaier voor de miljoenen lezers". Clémenceau was dopd. Briand oud, ziek, Herriot omstreden, Ditmaal verloor hij niet het politieke spel binnen de Kamer, maar leed hij zijn grote nederlaag op het front der landelijke verkiezingen. Jgjjn tegenstan der Herriot sloeg hem en ook Léon Blum behaalde winst. Nauwelijks was de uitlag van de verkiezingen bekend, of op vrijdag 6 mei 1932 werd de Franse president Paul Doumer op afschuwelijke wij ze door de Rus Gorgoulov bij een be zoek aan een tentoonstelling ver moord, De president van de Senaat, Albert Lebrun, werd op dinsdag 10 mei 1932 tot president van de Franse Re publiek gekozen. Aan hem schreef Tardieu op de avond van de presidentsverkiezingen: „Ik heb de eer V te verzoeken van de traditionele regel te willen afwijken, n.l. dat bij het begin van een nieuw presidentschap de afge treden ministers opnieuw in hun functie worden bevestigd, De wis seling der parlementaire meerder heid, gelijk deze uit de verkiezin gen is tevoorschijn gekomen, be rooft ons van dc vrijheid van ac tie, die een kabinet nodig heeft om de zware, door de omstandigheden geboden verantwoordelijkheid te dragen. Internationale onderhan delingen zijn aan de gang, welke dagelijks voor de toekomst beslis singen kunnen eisen. Wij verzoeken U daarom het definitief ontslag van het kabinet te aanvaarden." Maar daaraan voegde Tjrdieu de vol gende trotse woorden toe, die uniek zijn ip de Franse parlementaire geschiede nis, omdat zoveel politiek zelfbewust zijn van een aftredend kabinet weL ieder dankwoord moest afsnijden: „Ons ministerie. laat bij zijn af treden met trots een gezonde toe stand achter: een rustig en goed geordend Frankrijk, cep gewaar borgde veiligheid, een tegenover de wereldcrisis beschermde productie, een werkeloosheid welke twintig maal geringer is dan die bij onze naburen, een ongeschonden, solide valuta, een tijdig afgehandelde be groting, een mei 20 milliard ver minderde openbare schuld, en j;en - vredes,- en schadevergoedingspoli- tiek, welke door de partijen vrij wel eenstemmig gesteund is." Na een lange, moeizame kabinetsfor matie werd Tardieu Bfgelost door zijn zoveel mildere politieke tegenstander Eduard Herriot hd, ging hij tevens als reserveofficier naar het front. Maar in 1917 werd hij door Clé menceau, zijn grote -rleermeester en be schermheer geroe pen om als speciaal Commissaris van Frankrijk naar Amerika te reizen, teneinde voor Frankrijk de nood zakelijke oorlogs- benzine los te krij gen. Als rechter hand van Clémen ceau werkte hjj daarna te Versailles aan de opstelling van het vredesver drag, terwijl hij onder Clemenoeuu tevens optrad als minister voor de bevrijde Franse ge bieden. Waar het hem ging om een zo getrouw mogelijk toch had Frankrijk een leider nodig: de tijd van Tardieu scheen definitief gekomen! Maar geen leven is onzekerder dan het politieke en dat in Frankrijk! Midden februari 1930 werd Tardieu plot3 ten val ge bracht op het fi nanciële beleid van minister Chéron. Voor de kabinets formatie kwamen, behalve Tardieu, Clémentel, Steeg en Sarraul in aan merking, maar de opdracht werd op 20 februari 1930 verstrekt aan de radicaal-socialist Camille Chautemps, die reeds een dag later slaagde, maar zondér Tardieu! De wraak was zoel. reeds op dins- ti dag 25 februari "de werd het kabinet het Chautemps door Versailles, weigerde hij het parlement heengezonden OPPOSANT PUR SANG lijk lastig te maken, 'beter binnen de regering houden, Dat hebben de opeen volgende kabinetten Herriot, Boncour, Daladier, Sarraul en Chautemps onder vonden! Reeds in juni 1932 hgd Tardieu in de Kamer een nieuwe fractie van repu blikeinse centrumleden gevormd. 32 in. getal, die uit de groep linker republikei nen waren getreden, die volgens Tar dieu teveel met Briand erj Herriot ..ge heuld" hadden Zijn felle oppositie voerde hij met twee uitgangspunten die ons thans rea listischer toeklinken dan..zijD tijdgeno ten in het begin der dertiger jaren: 1. Frankrijk verliest zijn.positie tegen over Duitsland; 2. Frankrijk is ver zwakt door het verval der democratie. In februari ving hij in de Illustration een artikelenreeks aan over de nood zakelijke staatshé'rvormlng, waarin hij wees op de decadentie van het parle mentarisme en hel 'stroef lopen van de staatsmachine. Onomwonden ver klaarde hij daarin: „Bij het opder wor den der stelsels stompen hun deugden af en worden hun misbruiken geaccen tueerd," In oktober 1933 schreef hij een fel ar tikel in de Liberté onder de titel „Duitsland gaat vport", waarin hij de regering bezwoer geen verder toezeg- gingen aan Duitsland te doen en Hitier te houden aan het Verdrag van Ver sailles. ONDER DOUMERQUE Toen dan ook Doumerque onder wiens presidentschap Tardieu premier was ge weest tot de kabinetsformatie werd ge roepen, was het zijn meesterzet dat hij twee grote tegenstanders Tardieu en Herriot in zijn kabinet tot samenwer king wist te brengen. Een ieder wist wat hij aan Tardieu had, want op zondag 28 januari, na hel aftreden van hel kabinet Chautemps. had hij in zijn advies aan president Lebrun zich voor vier zaken verklaard: vqór een nationale unie, vóór spoedige afhandeling der begroting, vóór eên sterke man aan het hoofd der rege ring. vóór eventuele Kamerontbinding Sindsdien werkte Tardieu binnen het kabinet van Doumerque samen met kops'.ukken al- Hrrnri'. Barthou. Ché ron. Sarraut. Pétain. Piétri. Laval. Mar- quet en Flandin. De poging was gewaagd om Frank rijk een eensgezinde, en kon het zijn eontinue regering te geven! DE BOM Clémenceau GEEN LEIDING het aftreden van Clémenceau lange tijd het ministersambt, om de optre dende kabinetten vrij te kupnen be oordelen Eerst onder Raymond Poincaré trad hij weer geregeld op als munster, totdat op 2 november 1929 zijn tijd detinitief gekomen scheen. Het tiende kabinet Briand, dat op 29 juli 1929 was opgetreden, werd op de avond van de 22ste oktober 1929, na een conflict met de sooialistische lei der Léon Blum, plotseling in de Ka mer ten val gebracht. Hoewel Aristide Briand alsmede Paul Boncour en Steeg jenoemd werden als kebinetsformateui kregen achtereenvolgens, omdat Poin caré door ziekte verhinderd was, Da ladier en Clémentel de opdracht lol formatie, maar geen van beiden slaag den. Ondanks de felle tegenstand der socialisten kreeg Tardieu in de late avond van 31 oktober van president Doumerque de opdracht en ondanks de weigering van Barthou tot medewerking slaagde Tardieu reeds op zaterdag avond 2 november 1029. Naast hem tra den bekende figuren op als Briand (buitenlandse zaken), Flandin (handeli. Chéron (financiën), Loucheur tarbeidi en in de plaats van de aftredende Paui Painlevé de door zijn vestingbouw zo bekend geworden Maginot voor Oorlog En aldus trad een kabinet op onder de qua persoon innemende, hoffelijke iPmmB i Tardieu met zijn formatie gereed en kon voort- regeren, Maar zou hij de daad van Chautemps oqit hebben vergeven? Negen maanden kon Tardieu zijn ar beid voortzetten. Op donderdag 4 de cember viel hij in de Senaat in ver band met zijn economische politiek alsmede op enkele financiële schanda len, waaronder de bekende affaire Ous- tric. Na Barthou ..JMHWQPfmiipMPV derom gevraagd, maar had wederom wegens gezondheidsredenen bedankt' slaagde Steeg in de nacht van 12 op. 13 december. Het program van Tar dieu had hij bijna geheel overgenomen, maar..., Tardieu zelf was buiten de formatie gelaten, Met zeven stemmen meerderheid in de Kamer ving Steeg zijn arbeid aan, totdat Laval op 27 ja- ïuari 1931 bet beleid overnam. Nog eenmaal kreeg Tardieu de vol le kans. toen Laval op dinsdag 16 fe bruari 1932 in de Senaat was ten v3l gebracht, Na de mislukte poging tol kabinetsformatie van Paul Painlevé trad Tardieu opnieuw drie maanden op. Begin februari 1934 werd b>J Flam- marion een nieuw boek van Tardieu aangekondingd „l'Heure de la Décisi- on". waarvan de korte inhoud reeds was gepubliceerd in de Temps. Duide lijk weerklinkt zijn centrale aanval: Er is geen leiding in Frankrijk, niet van de president van de Republiek, die gevangen is door protocolaire plichten en door de machinatie van de kabinets formaties, niet van de ministers, die slaven zijn van de bureaucratie en van de parlementaire overheersing. Wat Tardieu wil 'is: grondwetsher. ziening, een einde aan de onteigenin gen van staatswege, dat Frankrijk zijn culturele taak weer gaat zien en dat men inziet dat de politiek der linkse regeringen, evenals in 1914 naar een oorlog voert. En dif aües schreef Tardieu niet al leen In de pers, maar uitte hij ook keer op keer in het parlement, waar bij de socialisten, zodra Tardieu het woord nam, soms zulk kabaal maak ten, dat hij nauwelijks aan 't woord kon komen. Natuurlijk weten velen deze 'scher pe oppositie aan dépit dal Tardieu door het parlement was heengezonden, maar velen zagen in dat zijn oppositie waar heid bevatte, terwijl dc huidige gene ratie zal ontdekken dat hij menige ge- daehte vertolkte die ook de Gaullisten met kracht hebben herhaald! Groot was de sensatie daarom, toen Tardieu, na reeds in begin juni als mi nister een uiterst kritische rede te heb ben gehouden, waardoor men zich af vroeg of een einde van het politieke bestand in 't zicht was, op woensdag morgen 18 juli voor de enquéte-eom- migsie van de zaak Stavisky een uren lange rede hield, waarbij hij niemand minder dan de radicaal-socialistische oud-premier Camille Chautemps ervan beschuldigde met de zwendelpraktijken van gtavisky zeer wel op de hoogte te zijn geweest: Het betreft thans niet meer een theoretiseren over de omvang van de politieke verantwoordelijkheid, er ig rechtstreekse concrete verant woordelijkheid." Deze rede sloeg in als een bom! Ze leek wel heel erg in strijd met de ra diorede die Doumerque een avond te voren had gehouden, waarin hij sprak over de financiën en het veiligheids vraagstuk, en een beroep had gedaan op de nationale eenheid, eindigende met de woorden" „Verhoor deze vveus. meer in uw belang dan in het mijne." Qe rechter besloot Tardieu met Chau temps te confronteren, hetgeen snel ge schiedde. maar zonder veel resultaat. Natuurlijk vroeg Chautemps bewijzen, maar Tardieu antwoordde cynisch: ,,Ik heb in 't geheel geen haast. Ik heb ook lang moeten wachten eer ik ge hoord werd De zaak begint pas!" Het antwoord van Chautemps luidde: „Was ik op de hoogte, dan ook de mi nisteries Tardieu en Lcval, die aan de kabinetten der radicalen vooraf gin gen," Chautemps sloot zijn antwoord met de nadrukkelijke opmerking: „Ik neem er acte van (lat een lid van de rege ring de verantwoordelijkheid op zich neemt van het verbreken van het po litieke. bestand." POLITIEKE CRISIS? 'pELEVISIEKIJKERS in oost- en zuid-Nederland krijgen hoe langer hoe meer keus in televisie programma's, terwijl wij, in het westen, nog uitsluitend zijn aan gewezen op onze vaderlandse uit zendingen. Wanneer straks het tweede Westduitse televisieprogramma wordt ingevoerd, zal ook dit langs de grens van ons land kunnen worden opgevangen, zij het dan ook met behulp van een zgn. „voorzetapparaat". omdat het via de IV-meterband gaat. Het mag dan wel een enorm spec taculair programma zijn. wil men zich in Nederland alleen voor die ontvangst de kosten van een omgebouwd ont vangtoestel getroosten. Wie in het westen woont en eens naar het zuiden afzakt, komt als het ware in een nieuwe televisiewereld te recht: daar wordt maar aan de knop gedraaid en men kan keus maken uit twee Belgische, een Duits en een Ne derlands programma. Maar troost u, de ontvangst is lang niet altijd zuiver. Op het ogenblik is men in West- Duitsland bezig, de zendtijd voor het tweede programma te bepalen en te "verdelen. Het is nu wel zeker, dat ook dit programma niet reclamevrij zal zijn: Integendeel, de reclame zal een goed deel van de exploitatiekosten op- Er wordt in West-Duitsland hard ge roepen om een tweede programma, omdat er gemiddeld 35 zenduren per week aan één programma worden be steed. Wel zijn er regionale zenders die afwisseling kunnen brengen, maai de avondprogramma's worden in het algemeen van de ene op de andere zender overgenomen en zo is er toch geen keus. Wilt u eens een inzicht hebben in de aard van de programma's, don kon het volgende u daarbij helpen. In percentages berekend wordt de zendtijd op deze wijze verdeeld: ac tuele uitzendingen en ontspanning evenveel, nl. 15. instructieve pro gramma's 14, jeugdprogramma's 14, sport 11, televisiespelen eveneens 11, filmprogramma's 6. kinderuitzendin gen Doordat in een lopend programma PU de ene en dan de andere zender aan bod komt. werkt de Duitse tele visie met zeer veel pauzes en aan kondigingen, Daarmee gaat liefst 6 pci, van de totale zendtijd verloren! West-Duitsland telt op het ogenblik bijna 1V% miljoen kij kers, tegen ruim zes maal zoveel radioluisteraars In Oost-Duitsland ziet het er wel heel anders uit. Daar bezit ten 286.000 inwoners een televi sietoestel en zij krijgen maar liefst 42 uren zendtijd per week. Alle programma's worden van Oost-Berljjn uit verzorgd en vor men dus één sluitende reeks. TIPS de bedoeling een politieke rel te ontke tenen! En men vroeg zich in de pers af welke Tardieu's bedoelingen waren. Opnieuw premier worden? Maar hij had geen meerderheid achter zich. Dan zou Barthou eerder in aanmerking ko men. Herriot uil het kabinet dringen? Maar dan zouden alle radicaal-socialis ten. en dus het kabinet aftreden. Zelf uittreden? Maar dan was hij zijn in vloed weer kwijt. Vooral de socialistische pers trad fél tegen Tardieu op, De socialistische Po pulaire beschuldigde Tardieii zelfs van politieke conspiratie tegen president Lebrun en vermoedde, dat Tardieu Doumerque weer president wilde doen worden, om onder hem opnieuw het pre mierschap in handen te krijgen. Op 22 juli eiste Léon Blum, bij de onthulling van een buste van Jean Jaurès.'nei aftreden van het gehele kabinet en nieuwe verkiezingen, opdat een een heidsfront kon gevormd worden tegen de fascist Tardieu! Aan de andere kant schreef de hef tige Léon Daudet op maandag 23 juli in de Aetion Franchise„Ik ga vér der dan Tardieu, oi uey.er ik /.ei voort wat hij begonnen heeft. Het is Camille Chautemps die door de algemene vei ligheidsdienst en Stavisky en de raads heer Prince heeft doen vermoorden, met medeplichtigheid van zijn zwager, dc oud-procureur - van de republiek. Pressaid voor zover laatstgenoemde betreft." Weer anderen weten Tardieu's aan val aan oude woede tegen Cqpniie Chau- temps en merkten op, dat Tardieu harder toegeslagen had dan hij betfoej- de, on dat het een misslag geweest was van Chautemps, dal deze politie ke munt sloeg uit de rede van Tar dieu, die zakelijk bedoeld was. WIJSHEID WINT Omstandigheden en een behoorlijke dosis politieke wijsheid veroorzaakten dat de woede snel bekoelde: het was vakantie. Herriot vertoefde ziek te Ge- nève, president Lebrun moést juist met enige ministers op reis naar Aurulac, voor de onthulling van een monument van zijn vermoorde voorgangerBou- mer, en de oude premier Doumerque vertoefde op zijn buiten te Tournefeuil- le en weigerde plots gestoord tv worden. Zijn vrouw liet aan de jour nalisten weten: „Mijn man heeft drin gend rust nodig, en gaat niet naar Pa rijs." Het kabinet kwam vrijdag 20 juli bij een onder Chéron. Barthou verweet Tardieu zijn verbreking van de gods vrede. maar aan de andere kant wa ren de ministers van oordeel, dat nog niets onherstelbaars was geschied: men wilde als coalitie nog bijeen blijven! Wal er dan gebeuren moest? Chéron besloot dat te gaan vragen aan Dou merque en vertrok de volgende zater dag daartoe naar Tourneféuille. En inmiddels verscheen in de pers een verklaring va-< Tardieu dat hij im mers niet de politicus, maar de mejjs Chautemps had aangevallen. En Doumerque wist te helen wot ge- heeld moest worden: hij sprak *ijn leedwezen uit over de aanval van Tar dieu. maar merkte ook op. dat Tar dieu zich verdedigd had tegen hen. die hem op onbehoorlijke wijze hadden wil len betrekken in de Sta visky-affaire Hij schonk Tardieu dus en blaam en rechtvaardiging Op donderdag 26 juli vertrok Doumer que weer naar zijp buiten, zowgl het ontslag van Tardieu als van Herriot weigerend. Allen heengaan of allen blijven, was zijn enige devies tijdens de kabinatszittiug geweest, en allen wa ren gebleven. Laval cn Sarraul hadden mee bemiddeld tussen de partijen gn het einde was geweest dat Tardieu en Herriot elkander de hand gereikt had- BESTAND HOUDEN Een ogenblik vroeg de Fi'iniC pers zich af wat Tardieu anders bedoeld Won hebben dan het verbreken van de poli tieke godsvrede: een politicus van zijn rang kon toch moeilijk aan één dei leiders van een coalitiepartij medewei king aan corruptie verwijlen, zondei sprak met Tardieu. met Herrio en met president Lebrun cn opende d middag om 5 uur de zitting van het kabinet. Met verhoogd gezag vertrok daarom Doumerque naar zijn bui ten om nog enige rust te genieten als premier van het woelige en onveilige Frankrijk.... Ook de politici winnen soms, als ze tijd winnen! uit het buitenland Voor iets goeds op de late avond kunt u om 10.10 uur overschakelen naar de Duitse zender 309 m. 971 kHz. Daar speelt dan het Keuls Omroep- symfonieorkesl, geleid door Dean Dixon, de Concertante Symfonie voor viool, cello, hobo, fagot en orkest van Haydn. Om 8 uur geeft het NIR-omroep- orkest onder leiding van Jef Vereist een opgewekt concert ten beste en verder hoort u in dit programma van Brussel Vlaams op 324 m aller lei amusementsmuziek. Programma voor morgen HILVERSUM I. 402 m. VARA 8.00 Nws. en postduivenber; 8.18 Gevar. progr; 9.46 Geestelijk Leven. caus. VPRO: 10.00 V. d. jeugd, IKOR: 10.30 Prot. Kerkd; 11.30 Vra- gepbeantw. VPRO. 11.4,1 Ber AVRO: 120" 13 35 Gram; ns.uu nws. en s.u.s. ib.öt ue toestand i.d. wereld, caus; 13,17 Meded. of gram: 13 20 Gevar. progr v.d sold. 14 00 Boekbespr: 14.20 Omroepork; 15.25 Voordr: 15 45 Volksliedjes: 16.05 Dansmuz: 16.30 Sporlravue VPRO: 17.00 Wat weet U er van. klankb; 17.15 Nedarl. sinds 1045, caus. VARA. 17 30 V.d jeugd; 17.50 Nws. sport- Uitsl. en sportjourn: 18.30 Lichte muz; 19.00 Reisbeachr met muz: 19.30 Cabaret; AVRO: 20.00 Nws: 20.05 Licbte muz; 20-40 Hoorsp: 21.25 Gram; 21.45 Journ: 22.00 Lichte muz: HILVERSUM II. 291 m. NCRV: 8 00 Nws. en weerber; 10.15 Orgelconc: 8 30 Morgen wijding; 9.15 Koorzang. KRO: 9.30 Nws; 9 45 Gram: 9.55 Hoogmis: 11.30 Holland Festival: Slrijkkwart: 11.55 Cram. 12.15 12.30 Sportspiegel; Friese liedjes van varen en zeilen De oude Romeinen zeiden: „Frisia non cantat": „Friesland zingt niet''. Maar in die tijd lagen de lands- en provinciegrenzen nog anders en met „Frisia" bedoelden zij Nederland. Dat Friesland wél zingt en zelfs een hele schat aan eigen charmante liedjes bezit, kunt u weer eens horen in het Friese streekprogramma dat de VARA op zaterdagmiddag 25 juli (volgend» week dus!) uitzendt. De watersport is Friesland eigen en een deel van de Friese liederenschat is dus ook aan varen en zeilen ge wijd. In het genoemde streekprogram- ma zal Jogchum de Haan geen on bekende in echt-Friese programma's, een aantal van deze „Lietsjes van faren en silen" presenteren. filharrn. ork; 16.00 Gram: Vespers. IKOR; 17.00 Gerer. Kerna; lö.uo Het geladen schip, causerieën; 16.30 De kerk a»n het werk. caus, 18.40 Bijbelver- telling. NCRV: -19.00 ws. uit de kerken: 19.05 Gewijde muz: 19.30 Het evangelie van Johannes, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Rep; 20.10 Promenade ork. en solist; 20.55 Gram; 21.20 U bent toch ook van de par tij?, caus; 21 30 Canzonetta ijg Programma voor maandag nlispel; 8-30 Gra 0.00 Gym; 3.10 Morgenwijding; ■dr: 12.00 Lichte r De VARA begint om 8.05 weer met de uitzending „Nederlandse artiesten op de plaat" en verder is er vrijwel de gehele avond allerlei lichte mu- 12.30 Meded. v. M.-.JHU-I1B.93 Voor ons platteland, s; 12.43 Orgelspel; 13,00 Nws; 13.15 Me- of gram; 13.80 Promenade ork; 13.55 rsber; 14 00 Gram; 14.15 V d vrouw; 5 Pianospel en zang: 15,15 Qntf voelen IJitz. v. d PaciMefisc tijd: Kringloop v. huren, Innen en prijzen, door H J Lapkhorsl, lid v. d. 2e kamer. 18.25 AmateufSProgr, 18.50 Gr aim 1900 Nws^°83?5^leu ber. v. New Ynrk;' 93.17—24.00 Gram. HILVERSUM II- 39S m. NCRV: 7 00 Nw 7.10 Gewijde mu/.; 7 10 Een wqord voor dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 V. d. z ken; 9.30 Gram; 0.40 V. d vrouw; 10 Theologische etherleergang: 11.00 Grai 11 20 Feuill; 11.40 Gram; 11.55 Metrop, 18.3i 17.1 Orgelspel; 18.30 Km weerber, 19 10 Mus krant; 19 55 Gram; 20,00 Idi Jeugdconc. 2J.J0 Progi 17.45 Regeringsuitz: Surinaamse voiks- onden door Dr. Jan van Wensen; 18 00 '■00 Nws. -jd 20,30 19,30 Radio Canada; 31.40 Me.sjes 22.15 Muziek- OrampiofoonplaipnproKramma nraadom reep: van 1H—zo uur. 1 Edvard Qrieg 1. Concert vopr piano an orkest lil a kl. t. »p. 16. Allegro mnlto moderato; Adagio; Allegro moderato o marcato; Adrian Aesch- baeher. piano; Philharmonisch Orkest van Berlijn o.l.v Leopold Ludwig: 2 Peer S.vmphon.e Orkes Deense Staats Ra'dj. II. Carl Nielsen „Masbarade Ouverture, na Magdak-..— :t 2e bedrijf. Dans van ijfi Symphonie Orkes Bamtierg IjoLrr béd rijf)'. scherzando. Yehudi Mei phonie Orkest van de Deense Sta. dio o.l.v. Mogens Wöldlké; III Jes lius 1 Nachtelijke tocht en Zon op 55. 2. De storm op 109, Syrr 9 Na het NTS-journaal krijgen we een programma van de NCRV, dat om 8.20 uur begint met een Disneyfilm over „onbezongen snoodaards" die niet zo erg slecht zijn, oqs om 9.05 uur een uurtje meeneemt naar Artis en om 10.05 uur wordt besloten door een ernstig woord van ds- C. M. de Vrie6. TELEVISIEPROGRAMMA'S. VARA: 17.00

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 15