CAVA SEUL Meerderheid achter regeringsnota Jlicume £riltsrf)c (üouranl Ryder zegt ook eigen tijd te kunnen verbeteren Veeblefs 1 TWEEDE DEBAT DAG BEWIJST: latum van huurverhoging vindt veen steun IKE: GEEN UITNODIGING VOOR CHROESJTSJEF Slapende Amerikaan rijdt het water in Brits kolonel brak vier records V' Brandt maakt zich zorgen 4jowl will Vechtpartij tussen twee broers en hoofdagenten 'Donderdag 16 juli 1959 bureaus: Directie, Redactie, Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0.10 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58930 Veertigste jaargang no. 11615 Directie: F. DIEMEB CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omatreken „Stantsastlcfi is gljebleoen triyn hert ia tegljenspoct" De schrik van Oss Zie pagina 9 Or B. DIEMEB O (Van onze parlementsredactie) )E LAATSTE SPREKER, de heer Beernink, heeft dit debat de „Tour de Quay" genoemd. In deze beeldspraak blijvend zou ik willen gen, dat het niet zeker is wie morgen in de gele trui zal vertrekken." i deze woorden besloot minister-president prof. dr. J. E. de Quay gis- »n de tweede dag van het grote Tweede-Kamerdebat over de sociaal- nomische nota van de regering. „Het Kabinet", aldus prof. De Quay, eft gedurende deze twee dagen veertien uur lang geluisterd naar rtien sprekers, die wij morgen in zeven uur hopen te beantwoorden." deze tweede debatdag kan de regering de conclusie trekken, dat er, loudens op het punt van de invoeringsdatum van huur- en melkprijs hoging, in de Kamer wel een meerderheid voor haar plannen te vinden Ook de V.V.D.-fraotie bleek zich namelijk in grote trekken met het eringsprogram te kunnen verenigen. De datum van invoering van ïr- en melkprijsverhoging vond de liberale woordvoerder mr. Van ruwen geen kwestie om messen over te gaan trekken. Bezwaar tegen anuari had hij niet, maar evenmin tegen 1 april. Die drie maanden s#den voor de V.V.D.-fractie niet zo'n gewichtige rol. I heer Van Leeuwen bezag het in de He toekomst te voeren sociaal-eeono- jhe beleid minder vanuit de sociale wel vanuit de economische en finan- i gezichtshoek. Het prettige aspect rdtjdeze regeringsnota vond hij, dat de dering een eigen koers blijkt te varen Ss-ie moed toont tot zelfstandige besluit- ning. De vraag is overigens of deze ;f- h koers de klippen van overbesteding inflatie wel voldoende zal weten te pijden. Op dit punt toonde de heer n Leeuwen zich niet geheel gerust. hroesj tsjef doet aanval op de 1 godsdienst r Russische premier Chroesjtsjef, op lek in Polen, is een reis door het I begonnen. Gisteren bezocht hij de Istriestad Katowice, waar hij op het Ion reeds een toespraak hield. De n_ lud van deze rede ging voor de ver- Esvers echter grotendeels verloren, t de Russische premier nogal stot- !e. Na afloop speelde een muziek- is tot grote verbazing der aanwezi- t« het „Stars en stripes forever". bevolking van Katowice is goed loliek en Chroesjtsjef heeft dan ook bezoek gebruik gemaakt öm is een aanval op de godsdienst Hij deed dit in een kolenmijn. Tegen de vrijere loonvorming liet hij in dit verband een waarschuwend woord horen en met klem drong hij erop aan, dat de minister van sociaile zaken zal wa ken tegen een verkeerd gebruik van de vrijere loonvorming. Dc liberale spreker voorts graag van de regering willen emen hoeveel ruimte er nog voor de vrijere loonvorming zal overblijven nadat de huurcompensafcies en de verhoogde kin derbijslagen zijn toegekend f 675 mil joen) en nadat de huurbijslag '57 in de lonen zal zijn verwerkt. Mr. Van Leeuwen zei in beginsel een voorstander te zijn van vrijere loonvor ming. Een verkeerd gebruik daarvan kan onder de huidige omstandigheden echter werken in de richting van een belonings inflatie, en tegen dit euvel staat de rege- en belangrijk deel machteloos Een teken van een hernieuwde overspan ning meende de heer Van Leeuwen ook het ongeduld om te komen tot uitvoering van allerlei grote werken- Zijns inziens zal men echter rekening dienen te houden met de beperkte mogelijkheden die voorhanden zijn. Men mag nu eenmaal niet anticiperen op middelen, die er niet zijn. Aan het slot van zijn rede sprak de heer Van Leeuwen de hoop uit, dat dit ka binet in zijn ambtsperiode de belasting druk zal kunnen verlichten. Hij wenste de regering de kracht toe om „de goede denk- de regeringsnota blijk te verwezen 1 ijken wil gevoelens niet te onderstrepen de priesters van uw kerk u na de i paradijs in de wolken beloven". Us de Russische premier. „Wij com- willen u op aarde gelukkig Ien. Zijt gij tevreden met uw lot in Srmoedelijk verwachtte Chroesjtsjef gebruikelijke, donderende „Ja!" Zijn reageerde echter op geen enkele Sroot rumoer is ontstaan om, dat ïokette randje nylon petticoat, lat net zichtbaar is onder de rok tan het schooluniform van de Veertienjarige Sonia Marsh, leer- inge van een school te Brighton Bhet Engelse graafschap Sussex, iss G. West, het hoofd van de tchool, nam het niet vorige week. lis Sonia nog één keer zo op Ichool durfde verschijnen, kon jij direct rechtsomkeert maken. tonia voerde een kleine hijsma- loeuvre uit, maar mamma Marsh Eilde op haar beurt daarvan weer ets weten. Zij diende een aan dacht in tegen het schoolhoofd jij het ministerie van oriderwijs tn stuurde haar dochter, met licht bare petticoatrand, terug naar school. En nu zit iedereen l j in spanning over de afloop. Huurbeleid Gisteren is in de Kamer vooral het door het kabinet aangekondigde huur- en volkshuisvestingsbeleid onder de loep ge nomen. Hierover spraken o.m. de heren Van Eibergen (a.r.), Bommer (soc.) en Schuitemaker (lib). De hger Van Eibergen bracht de regering enkele in zijn fractie levende wensen onder het oog. Een huur verhoging van 20 pot. had zijn instemming, maar hij betreurde het im hoge mate, dat de regering geen differentiatie in de huur verhoging heeft aangebracht. Nu vergroot zij het verschil tussen de gemeenteklassen, terwijl juist alles gedaan moet worden om dit verschil in te krimpen. Een andere wens van de a.r. spreker was, dat de re gering de onderhoudsplicht van de huis eigenaar goed zal regelen. De voor 1918 gebouwde woningen wilde hij geheel van de huurverhoging uitsluiten; voor <fe ver huurder moet dan echter de mogelijkheid worden opengesteld in beroep te gaan in die gevallen, waarin het achterwege blij ven van de huurverhoging een onrecht vaardigheid ten opzichte van de huise.ge- naar zou betekenen. Na de regering ge vraagd te hebben iets te doen in het be ling van een verlaging der bouwkosten en na zijn instemming te hebben betuigd met de opheffing der huurblokkering, be sloot de heer Van Eibergen mat zich aan te sluiten bij de dinsdag door zijn fractie genoot Hazenbosch uitgesproken wens, nl dat de invoering der huurverhoging zal worden uitgesteld tot 1 april 1960. vervolg op pagina 11) Op het vijftigste concours hip- pique te Hoofddorp raakte tij dens de keuring voor fokpaar- den een veulen zijn moeder kwijt. Maar moeilijkheden gaf het niet, want mamma bleek haar dreu mes goed in de gaten te houden: het duurde niet lang, of het veu len was weer veilig onder moeders hoede. Denemarken wordt lid der Zeven Het Deense parlement heeft met 86 stemmen voor en 6 communistische stem men tegen besloten zich bij de kleine vrij handelszone der Zeven aan te sluiten. De 73 conservatieven en liberalen onthielden ziah vam stemming, de eersten omdat zij geen pionnen willen worden in Engelands schaakspel, de laatsten omdat ze meer voeler voor toetreding tot de Euromarkt. Moeizaam gesprek in Gelieve DRESIDENT EISENHOWER heeft gisteren verklaard dat Rusland de A geallieerde rechten en verantwoordelijkheden in West-Berlijn duide lijk moet erkennen, voordat hij zal instemmen met een topconferentie. De Amerikaanse president merkte op dat de besprekingen in Genève slechts langzaam weer op gang zijn gekomen, maar hij verklaarde nadrukkelijk, te zullen blijven werken voor een overeenkomst met de Russen. Verder zei Eisenhower die sprak op zijn wekelijkse persconferentie: dit in i journa- 1. Amerika denkt er niet oi Duitsland te erkennen. Hij antwoord op de vraag van ee list, die aanstipte, dat de voormalig! Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Averall Harriman, de regering-Eisen- hower de een of andere vorm van er kenning heeft voorgesteld. 2. Op het ogenblik gelooft hij dat de na delen van het uitnodigen van premier Chroesjtsjef naar Amerika groter zijn dan de voordelen. Hij sluit een derge lijke uitnodiging in de toekomst echter niet uit. Inmiddels zijn de besprekingen in Genève ook gisteren moeizaam verlopen. Het punt, waar het nu om draaide was, of de Berlijnse kwestie afzonderlijk moest worden behandeld. Gromyko wilde de gehele problematiek in handen geven van de door hem voorgestelde gemengde Duitse commissie, die dan 18 maanden de tijd heeft voor het vinden van een lossing De westelijke ministers gingen hier niet op in Zij wensen eerst een oplossing de Berlijnse ori6is; een oplossing die garanties voor Rusland inhoudt Couve de Murville, de Franse minister, verweel Gromyko dan ook, dat hij de zaak node loos ingewikkeld maakt Het Wgsten wil de Duitse kwestie punt voor punt be handelen. Op deze manier, zei de Britse minister Selwyn Lloyd, kunnen we om standigheden scheppen, dat er vrije ver kiezingen in geheel Duitsland worden ge houden. Maar daar kunnen de Duitsers dan zelf over beslissen, repliceerde Gro myko. „De gemengde Duitse commissie moet alle problemen behandelen, om dat er een logisch verband tussen de vraagstukken bestaat". KONINGIN VERTROKKEN De Koningin en de oudste twee prin sessen zijn hedenmorgen tegen half ne gen met de regeringsdakota van de vliegbasis Soesterberg naar Italië ver trokken. dium van de conferentie het gesprek af te breken en spoedig een topconferentie te beginnen. Zo'n topconferentie, menen de Westduitsers, zou het gehele klimaat Kroonprinses Margrethe van De nemarken is in opleiding bij de luchtmacht vrouwenafdéling en zal weldra tot korporaal worden bevorderd. De Prinses neemt deel aan alle onderdelen van een zware training, die 's morgens om zes uur begint. Een groot deel van het programma is gewijd aan lichamelijke ontwikkeling. Links een vrolijke prinses Margrethe in Jacht op Purdy's moordenaar De Scotland Yard heeft het grootste vangnet 6inds jaren over Groot-Britannië gespannen om de dertigjarige Günter Er win Podola, een voormalig Oostber- lijner die vorig jaar uit Canada is gezet, te kunnen arresteren. Podola wordt ervan verdacht vorige week de rechercheur Purdy van de Londense politie te hebber, vermoord. Twee vrouwen meegesleurd In Zutphen reed gistermiddag een Amerikaan met zijn wagen tegen een ijzeren hek op de kademuur. De wa gen dook in het twaalf meter diepe water en sleurde twee vrouwen mee. De 47-jarige mevrouw Spee uit IJs- selmuiden overleed later ten gevolge van verwondingen. Mevrouw Hissink uit Zutphen, die in haar gezelschap was, kon door eni ge zwemmers op het droge worden ge bracht. Zij liep een shock op en werd aan het gezacht gewond. Ook de 69- jarige heer Meppelinck, uit Zutphen, die door de sportauto op de kade tegen de grond was geslingerd, werd gewond. De bestuurder van de auto, de 34- jarige J. D. Barrel! uit Ney York, tij delijk te Hamburg verblijvend, kreeg een shock. Hij kwam van Arnhem en was op weg naar Hamburg. Hij moet achter het stuur in slaap zijn geval len en werd pas wakker, toen zijn wa gen van de kade in het water viel. De auto. die ernstig werd bescha digd is later uit de haven weggehaald Evenals de gewonden is de Ameri kaan in het rooms-katholieke ziekenhuis te Zutphen opgenomen. S-bocht Een tweede ernstig verkeersongeval in Doetinchem, heeft aan twee personen het leven gekost. Omstreeks twaalf uur gistermiddag kwam een personenauto, bestuurd door Sabenatoestel in Hongarije tot landen gedwongen Hongaarse Mig-straaljagers hebben gis termiddag een DC-6 van de Belgische Luchtvaartmaatschappij Sabena, gedwon gen op Hongaars grondgebied te landen. Het toestel, dat 55 passagiers aan boord had, landde te Vesztrem, ten noorden van het meer van Balaton. Na de landing Werd het Sabena-toe&tel door Hongaren onderzocht. Vier uur later kreeg de commandant toeelemming, de reis via Wenen naaT Brussel voort te zetten. Een zegeman van de Sabena in Wenen verklaarde, dat het toestel van de normale route was afgeweken om minder gunstig weer te ontwijken. De Hongaarse straal jagers cirkelden dicht om de DC-6 heen cn maakten de piloot duidelijk dat hij diende te landen. ERHEUGD gooide de Britse ko lonel-vlieger Edgar Norman Ryder zijn. pet in de lucht, nadat hij gisteren een nieuw record had ge vestigd in de luchtrace tussen Lon den en Parijs Over het traject Pa- rijs-Londen deed kolonel Ryder 44 minuten en 37 seconden. Hij ver trok van de Are de Triomphe als duo-passagier op een motor naar de helihaven Issy en ging vancLaar over Parijs met een helikopter naar het vliegveld Villa Coublay, waar hij naar een gereedstaande straaljagër rende. De straaljager bracht hem naar Enge land waar weer een helikopter hem naar de oever van de Theems voerde In het spitsuur arriveerde Ryder in Marble Arch waar bleek dat hij de tot nu toe snelste tijd had gemaakt. Ryder verklaarde dat hij het hierbij niet zou laten maar nog een poging zou doen om zijn eigen record te breken. Overigens js gisteren vijf maal een record verbeterd Luitênant Barry Lynch van de verbindingstroepen deed over hel traject LondenParijs 57 minuten en drie seconden. Hij maakte gel motor, een helikopter. uik i Hunter-straa het laatste stu 'arijs naar de Are de Tnomphe wei een motor Ryder verbeterde de: spoedig daarna door over traject 47 minuten en 45 seconden 1 AAAROP het de beurt aa kapitein ter zi Hij maakte een tij 18 seconden Op de tan Foster Mar 46 minuten ging hij naar Issy. waar hij overstapte in een helikopter die hem naar Villa Coublay bracht Hier nam hij plaats in een straaljager van het type Scimitar, die hem naar de Britse heldhaven Wislev vloog. Met een helikopter ging Martin vervolgens naar een lichter op de Theems, want als echt marine-man wil de hij ook een gedeelte van de tocht per boot maken. Een raceboot bracht Martin naar de kust vanwaar hij op een motor naar Marble Arch reed. Zijn record hield echter niet lang stand, want luitenant Westlake van de verbindingstroepen (die overal voor goe de verbindingen had gezorgd) maakte de overtocht per motor, straaljager en he likopter en liet een tijd van 45 minuten en 53 seconden noteren. Dat was het sein voor kolonel Ryder cm het nog eens te proberen en deze keer maakte hij met 44 minuten en 37 seconden de snelste tijd. Ondanks dit record is Ryder van plan deze week nog 4_.o v-oor ht»en en weer te gaan. (Zie vervolg pagina 11). de 35-jarige mevrouw Pijnenburg, echt genote van een Doetinchemse zenuw arts, in de gevaarlijke S-bocht bij „De Slangenburg" in botsing met een auto bus van de Gelderse Tramweg Maat schappij, die uit de richting Doetinchem naderde. Door de schok werd mevrouw Pijnen burg half uit de auto geworpen; zij kwam onder het voertuig terecht. Zij overleed enkele ogenblikken later Haar tweejarig dochtertje werd even eens uit de auto geslingerd. Ook dit kind overleed kort na het ongeluk. Een zoontje van bijna één jaar, dat ook in de auto zat werd ernstig gewond en moest naar het St. Jozef ziekenhuis te Doetinchem worden overgebracht. De chauffeur van de autobus kreeg een shock. Beide voertuigen werden vrij ernstig beschadigd. Berlijnse kwestie Willy Brandt, de burgemeester van West-Berlijn, maakt zich zorgen over de plannen van het Westen, de Berlijnse kwestie te bevriezen. Voor de plenaire zitting van het zesde congres van de socialistische internationale in Hamburg, verklaarde Brandt: Neemt het Westen een verkeerde beslissing over de Ber lijnse kwestie, dan betekent dit een onherstelbare breuk in het vertrouwen: maakt de Sowjetunie een fout, dan zal dit een rampzalige kettingreactie tenge volge hebben. Hugh Gaitskell, leider van de Britse socialisten, hield een pleidooi voor gelei delijke hereniging van Duitsland. Alleen door het probleem van de Duitse een heid op te lossen kan de Berlijnse kw'es- ot klaarheid worden gebracht. Gaits- zei: „Wij zullen echter onze vrien- in West-Berlijn niet in de steek laten." De Labour-afgevaardigde leverde ver der kritiek op Frankrijk, dat grote delen n zijn strijdkrachten buiten de con- Dle van de NAVO houdt. Hij verweet t de Franse regering, dat zij toezicht 1 hebben op Amerikaanse kernwapens, voor noodgevallen worden opgesla- n in Frankrijk. „Als wij dit gaan doen, kunnen wij de NAVO wel overboord zet ten. De betrekkingen tussen Frankrijk en de rest van de NAVO zijn sterk ver slechterd." binnenveringbed schuimrubberbed POLITIE UIT GEBOUW GEZET (Van-ei verslaggevers) E\ HEEFT zich dinsdagavond in Vlaardingen een nogal wilde vechtpartij voorgedaan tussen twee hoofdagenten van politie en de ge broeders H. K. en L. K., waarbij een der agenten letsel opliep. De vecht partij ontstond nadat de agenten een overtreding van de Arbeidswet had den geconstateerd. Twee hoofdagenten van de afdeling bij zondere wetten reden in burgerkleding hun normale controledienst. Op hun ronde door de stad zagen zij aan de Oosthaven- kade in het kantoor van de firma gebr. K. licht .branden. Toen ze daar een kijkje ilden nemen, vonden zij de deur op slot. r werd niet open gedaan. De agenten begaven zich toen naar het havenhuisje bij de Julianabrug, belden vandaar het be wuste kantoor op en verzochten vr delijk toegelaten te worden. Dit werd gestaan. In het kantoor waren twee mensen het kantoorpersoneel aan het. werk. Er echter geen arbeidslijst voor dat tijd- aanwezig. Er was-dus sprake vai geoorloofd overwerk. Een van de agenten vroeg of hij vanuit het kantoor een directeuren mocht bellen, maar dat werd hem geweigerd. Voor de tweede maal trokken beide agenten naar het havenhuisje, waar zij de heer H. K opbeiden en verzochten het bedrijf te komen. Schelden zeer korte tijd verscheèn niet alleen de heer H. K., maar ook zijn broe mededirecteur, de heer L. K. Er were nogal onaangenaam gesprek gevoerd. De heren K. gebruikten grove woorden, sinueerden en traden beledigend tegen de agenten op. Tijdens deze scheldpartij gi lastte een der gebroeders de agenten he gebouw te verlaten. De agenten voldeden aan dit „bevel". Toen zij echter de trap afliepen werd een der agenten op zijn hoofd geslagen Ondertussen was ook de heer M. W. D. B. er bij gekomen. De heer B. was een der werknemers die het overwerk verricht ten. Hij had het laatste gedeelte van het „gesprek" bijgewoond. Buiten werd de schéldpartij voortgezet. Op een gegeven ogenblik nam de heei H. K. een dreigende houding aan en kwam op een der agenten af De agent verdedigde zich en weldra was er een vechtpartij aan de gang. Inmiddels was de heer L. K in zijn auto gestapt en stond op het punt weg te rijden. Terwijl de tweede agent voor de derde maal naar het havenhuisje was om assistentie te vragen, liep het gevecht zo hoog op, dat L. K. weer uit de auto stapte. En toen de vech tende agent H K. wilde arresteren we gens belediging en verzet tegen een amb- schoencreme - wrijfwas metaseul (voor allé mewrlen) tenaar in functie, mengde L. K. zich in de strijd en trachtte zijn broer te bevrij den. De agent die om assistentie had ge vraagd keerde terug, wierp zich op L. K. en poogde hem te overmeesteren en te Terugtrekken Terwijl het publiek van alle kanten be gon toe te stromen wisten de gebroeders K. zich in de fabriek terug te trekken. Zij barricadeerden de deur aan de binnen zijde en even later zag het publiek hen in gezelschap van W. D. B. vanaf de zol der op de'menigte neerkijken. Toen de assistentie was aangekomen, raadpleegde men eerst de waarnemend commissaris van politie, de heer J. W. F. Dorleyn. Deze gaf echter opdracht tot terugtrekken om grotere herrie te voor komen. Men zon dan met zeer veel pu bliek om zich heen de deur moeten ram- Woensdag heeft de politie een dieper- gaand onderzoek ingesteld. Men heeft de dag besteed aan het verhoren van de be trokkenen en rapporten opgemaakt. Droog De Bilt verwacht tot vrij dagavond: Droog weer met zonnige perioden en iets hogere temperaturen. Overwegend zwakke wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 17 juli: zon op 4.39, onder 20.52; naan op 18.06, onder 2.08; 20 juli voilé HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur EindJi La -Limt i'

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1