Strandleven anders dan in Scheveningen Inhoud vogelei: 12 liter IRAK VIERT VERJAARDAG DER REVOLUTIE Haringprijzen zijn te weinig flexibel VAKBONDEN TREDEN UIT OVERLEG MET KLM OVER VLIEGEND PERSONEEL 5 DINSDAG 14 JULI 1959 Censuur I Aan de onverkwikkelijke narigheden in Nieuw-Guinea heeft het Vrije Volk alvast het etiket „koloniaal" gegeven. Dwaselijk en ten onrechte: In Neder- lands-Indië placht op ambtelijke cor respondentie geen censuur te bestaan De censuur in Indonesië begon pas. toen daar onder luide toejuichingen van het Vrije Volk en zijn vrienden Soekarno aan de macht uas gekomenOp Nieuw-Guinea schijnt het anders te zijn Alsof wij met dit gebiedsdeel geen ergei zorgen hadden, heeft men zich ginds de verkwikkelijk schandaal. Temidden van een stroom van deels juiste, deels ten dentieuze. deels volstrekt onware be richten staat het volgende vast: De advocaat-generaal bij het hof van jus titie. mr. W. C. van Beek, heeft een klacht ingediend over het feit. dat de brieven van bepaalde ambtenaren een- suursgewijze geopend zouden worden. De gouverneur, dr. Platteel, heeft toen op 12 juni aan de advocaat-generaal on vrijwillig oerlof verleend en hem voorts medegedeeld .dat hij voornemens was hem te ontslaan. Dit ontslagbesluit is inmiddels opgeschort, hangende het on derzoek door het hof van justitie. Hel komt ons voor, dat met het onderzoek 'T HELE JAAR „ON THE BEACH Zeke i indruk bestaat, dat daarbij beleid van de gouverneur zelf ste is betrokken. (Els. Weekblad) Censuur II Men kan niet zeggen, dat het Neder land op Nieuw-Guinea in alle opzichten meezit Nu de met dit gebiedsdeel samenhangende problemen internatio naal voor het ogenblik niet meer zo op de voorgrond verkeren, weet men daarginds de aandacht te trekken door een verschijnsel dat nare gedachten op wekt, namelijk ongeoorloofde censuur. Het Nederlandse gezag daarginds be vindt zich in een aangevochten positie. Onder dergelijke omstandigheden moet men niet doen blijken iets te verbergen <D e Censuur III Als dat op Nieuw- Uutnea censuur op de post is uitge oefend, dan wordt men wrevelig, maar men begrijpt het wel, want in elk kolo niaal gebied is dit gebeurd, altijd uit overwegingen van veiligheid. Maar als men dan hoort, dat een belangrijk pre dikant, het hoofd van de missie, de pre sident van het hof van justitie, onge veer alle journalisten en zelfs de ver tegenwoordigers van de Nederlandse Handelmaatschappij en de Nederlandse Nieuw-Gumea-petroleum maatschappij zo weinig vertrouwd worden, dat men hun brieven opent, dan kan men enkel tot de conclusie komen dat er iemand gek is geworden, of zijn al deze hoogge plaatste en achtenswaardige persi een gevaar voor de veiligheid? Zijn zij het misschien niet eens met het beleid van het bestuurZelfs als men gelooft dat hier een-al te ijverig ambtenaar op hol is geslagen, 2ullen de klachten over de postcensuur zeer ernstig onderzocht moeten worden. (Vr Nederla Gedenkboek voor graaf Willem Op 6 oktober van dit jaar zal het 400 jaar geleden zijn dat graaf Willem van Nassau, de vader van prins Willem van Oranje, op het slot Dillenburg in Duits land, overleed. Ter gelegenheid daarvan zal de Nederlandse historische vereni ging een gedenkboek over deze histori sche figuur uitgeven, waarin foto's, wa pens en genalogische tabellen zijn op genomen. Het boek wordt samengesteld door de heer J. C. Lissenberg, secretaris van de vereniging en mejuffrouw M. C. Hörter. bib lioth eca resse Papoea's sparen Bij de postspaarbank in Nederlands Nieuw-Guinea, die op 15 februari 1958 geopend werd, zijn thans 1782 inleggers van wie 591 Papoea's. Het inleggeld be draagt nu ruim een miljoen gulden. Australiëmet eigen vrijheden, verboden en gevaren (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart.) TTET AUSTRALISCHE STRANDLEVEN verschilt aanzienlijk van dat in Nederland. Niet slechts vanwege de seizoen-tegenstellingen, omdat, terwijl gij momenteel naar ik althans u toewens van de zomerse geniet en wij aan deze zijde van de evenaar officieel midden in de winter zitten, doch het Australische strandleven heeft niet veel andere overeen komsten, dan dat men eveneens in zee baadt en zwemt. Voor het overige: er zijn in Australië heel andere vrijheden, verboden en gevaren dan in Néderland. Om incig even terug te komen op de Australische winter, die ontvolkt hier de stranden allerminst. Er zijn vele week einden waarop het er behoorlijk druk ie en al mogen de badpakken niet nat wor den gemaakt, vele strandbezoeker6 koes teren zich dan in de milde zonneschijn Doch daarover wilde ik het nu hebben Wanneer het strandleven ii derland volgen6 de kalender zich ontplooien, zijn hier de stranden he minst bevolkt Kom daar eens om. neer het in Nederland eindigt en hier be gint. De ergste tijd is rond kerstmie er nieuwjaar, dan komt men eigenlijk water te kort. Vooral in de buurt van de grote steden, zoals Sydney en Melbourne, r haar grote strandplaatsen. Het leven de natuur is dan op z'n hoogtepunt. Vrijhedenmaar Over de vrijheden die hier aan 1 strand 'heersen, zult ge vermoedelijk u grotere voorstelling maken, dan ze werkelijkheid zijn. Toegegeven, er is niemand, zelfs gr politieman, die er aanstoot aan nee: indien ge in badpak rondwandelt door de straten die vlakbij het strand liggen. ..Waarom wél aan het strand en niet i er af zo heeft men zich afgevraagd. Neem die vrijheid echter nu ook wi niet al te royaal, want dan neemt de r litie of strandinspeeteur u wel onderhan- De Russische mannequin Marina Divleva heeft de mode van haar land getoond in New York. De modeshow trok nogal wat belang stelling. Het ging er „duur" toe: juffrouw Divleva sleepte achte loos een kostbare nertsmantel achter zich aan om een kunst zijden japon van Russische ma kel it te tonen. De robe was rood bruin van kleur en bevatte dunne gouden draadjes. De nertsmantel kostte 12000 gulden Uit voorhistorische tijden z(jn slechts betrekkelijk weinig vogel soorten bekend. Deze armoede aan voorhistorische restanten moet ge weten worden aan het feit, dat vogels broze en veelal holle beenderen hebben, waarvan zich moeilijk fos sielen vormen. Een ander beletsel is gelegen in de omstandigheid dat een belangrijk percentage vogels in bossen leeft, waardoor de resten snel vergaan en door andere dieren worden ver teerd. Daardoor zijn de omstandig heden voor de verstening van vogel skeletten wel uitermate ongunstig. Toch zijn vogeleieren gevonden, die indruk kunnen geven van de gc- lout alleei Indruk 1 de Aepyornis, dat ruim 12 liter kan bevatten en met 140 tot 150 kippe- eieren overeenkomt. En het is juist deze Aepyornis, waarin men het oerbeeld van de legendarische vogel Rock meent te kunnen herkennen. Toch Is deze Madagaskar-struis- vogel nog niet eens de grootste vogel die op dit ondermaanse heeft ge leefd. In Nieuw-Zeeland kwam eveneens nog in historische tijden verschillende fossiele de Moa voor, ook een vogel van struisvogelachtige allure, waarvan de grootste exemplaren een hoogte wcldige grote vogels die in i tijden hebben ge leefd. Het eiland Madagaskar is bi het voornaamste i veroude ongevei hebben bereikt. Dit dier is nog niet zo TOCH IS HET ZO! ten van de Aepyor nis, een reusachtige loopvogel die nog in historische tijden dit eiland heeft bevolkt. De inheemse bevol king heeft deze vogel echter uit- eei geroeid. In zjjn doen en laten geleek ge' dit dier veel op de struisvogel, doch ertrof de ons bekende soorten de loopvogels heeft in Zuid-Amerika nzicniijk in grootte, want zjjn geleefd. Zjjn totale hoogte moet weliswaar wat kleiner zijn geweest hoogte was ongeveer 2.5 eischaal van de Aepyornis bevindt dan die van de Moa, zich In het museum te Leidei heeft, in de lengte-as gemeten, i omtrek van bijna 80 cm. Wanneer we als u de vraag zouden stellen, of zicb bij Ph< uw keukengerei een pan bevindt van een 12 liter, kunt u daarop verontwaï digd antwoorden, dat het slechts i taak is een gezin te verzorgen, ma dat u niet het beheer over een gai keuken voert. We stelden deze vra overigens niet om van enige nieuv bouwd r daar staat dat hjj veel zwaarder ge- i en een kop had, zo groot e van een paard. Deze, als hacos aangeduide vogel, bezat een snavel met de scherpte van een beitel, waarmee hij z(jn tegenstanders gemakkelijk in stukken kon knippen. Nu we met deze griezel hebben kennis gemaakt, moeten we ook eens een blik slaan op de draken. Daarover een volgende keer. den. Er is vrijheid aan het strand om van zon en zee te genieten, doch vrijheid met beperkingen. Dus: met verboden. Die zijn er eigen lijk méér dan de vrijheden waarover ik vertellen kan. In het afgelopen seizoen zag ik een sensationeel verhaal in de krant: foto's er bij. Verbeeld je. daar was een dame, die zó op het strand bezig was van badpak te verwisselen, met behulp van een grote, speciale badcape. „Het was een nieuw Australische", zo werd de schandelijke dame nader aangeduid. De strandinspeeteur was er aan te pas gekomen: het zich aan strand verkleden is onder elke omstandigheid beslist ver boden. Daarvoor vindt men overal de speciale gebouwen aan het strand. Wat nog meer verboden is? De bikini bijvoorbeeld .om „iets" te noemen. Maar óók voet- en handbal; het gooien met zand of „elke handeling welke iemand kan hinderen", om de wettelijke om schrijving te nemen. En nog een andere term: „offensive behaviour", hetgeen wil zeggen: ..aansto telijke gedragingen", waaronder héél veel kan worden gerangschikt. Zoals teveel liefdebetoon door „stelletjes". Kortom, men moet zich aan de strand den van Australië behoorlijk gedragen, wil men niet 24 uur later voor een rech ter 6taan, zoals de hiervoor bedoelde da me. Want het zijn vooral de „nieuwelin gen" in dit land die onbekend als zij zijn met de voorschriften zich aan overtredingen schuldig maken en daar voor ook zonder pardon worden gestraft. Behalve de politiemannen tn uniform of burgerkleding, zijn er de speciale strand- En de gevaren „Wai bekende iemand in het vaderland. De i overal langs de Australische stranden haaien op zijn komst loeren. Het is érg met de haaien, doch ook weer niet zó erg als bedoelde man het zich voorstelde Je kunt met honderd procent veiligheid zwemmen en baden op die plaatsen, waar de strandwacht toezicht houdt. Er is een scherp toezicht, want inderdaad vormen Australische strand. Wist ge dat die knapen tot bijna op het strand kunnen komen, zodat zelfs de ..pootjebader" niet veilig voor hem is? Vandaar de zeer ernstige waarschuwing, ga nimmer in zee op plaatsen welke on bewaakt zijn. dat heeft reeds menigeen met de dood moeten bekopen. En wót Ook in de riviermondingen komen de haaien en natuurlijk ook in de baaien. Dezer dagen zag ik een drietal haaien op nog geen vijf meter afstand van de stei ger rondzwemmen. Daar zijn helaas vele onvoorzichtige Niet zo lang geleden gebeurde het dat Australiër.die iedere dag in een baai zwom en daartegen ook was ge waarschuwd. door een haai gegrepen werd en op afschuwelijke wijze gedood Hetzelfde gebeurde met een 12-jarig jongetje. Ieder seizoen herhalen zich deze trieste feiten: helaas in de meeste gevallen als gevolg van eigen onvoorzichtigheid. Zweminrichtingen in de rivermondin- gen zijn altijd met speciaal netwerk tegen haaien beschermd. Zo hier en daar langs de kust treft men giftige slangen in zee aan en ook wel giftige vissen, doch die gevaren zijn min der groot en ook zeldzaam Geheel anders staat het echter met de ..trek" naar zee. welke zeer groot is. mede als gevolg van het feit. dat juist in de inhammen tussen de bergen het strandleven wordt gevonden en uiteraard de zuiging daar groot kan zijn. Het zlin de befaamde .,lifesaver6". die ieder jaar vele duizenden Van een verdrinkingsdood weten te redden. Het is een organisatie willig hun tijd geven en als het m leven wagen om de miljoeni zoekers te beveiligen. Belangrijke wijziging in regering IRAK viert een week lang de eer ste verjaardag van de revolutie, waarbij de Hasjemietische monar chie van de troon werd gestoten er koning Feisal werd vermoord. Lan den uit oost en west zijn bij de feestelijkheden vertegenwoordigd. Hierbij is ook de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiger. Het enige Westeuropese land dat niet is uitgenodigd, is Frankrijk. Wegens de oorlog in Algerije staat dit land bij Irak op de zwarte lijst. Aan de vooravond van het feest heeft premier Kassem belangrijke veranderingen in zijn kabinet bekend gemaakt. Er zijn zeven nieuwe mi nisteries gevormd. Voor het eerst Vlottere behandeling grenswijzigingen De minister van binnenlandse zaken mr. E. H. Toxopeus heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp (tot wijziging van de Gemeentewet) ingediend, waarin ivordt voorgesteld de grenswijzigingspro cedure te versnellen. In de toelichting op het ontwerp wijst de bewindsman er op, dat de na 1945 tot stand gekomen swijzigingen gemiddeld 6H jaar aan •bereiding hebben gevergd, waarvan gemiddeld 4li jaar was gemoeid met de behandeling van het wijzigingsvoorstel door de provinciale- en de gemeentebe sturen. De minister wil nu, door bepaal de voorzieningen te treffen, in de toe komst voorkomen, dat, in het bijzonder in gevallen waarin een gemeentelijke her indeling urgent is, een voorstel tot grens wijziging jarenlang slepende wordt ge houden. in het nu ingediende wetsontwerp voorgestelde procedure stelt de duur van behandeling van een grenswijzigings- voorstel door provinciale en gemeente besturen op in totaal 16 maanden (nu gemiddeld 57 maanden). De uitwisseling van de meningen van de betrokken ge meenteraden over een grenswijzigings- voorstel zal komen te vervallen. Deze uitwisseling bracht een vertraging van gemiddeld 1 lVj jaar met zich mee. Daar ze meestal geen nieuwe gezichts punten opleverde en alleen aanleiding gaf tot felle wederzijdse kritiek, kan ze gevoeglijk worden gemist. Mocht er in ïn incidenteel geval wel behoefte be- aan. dan is daartoe gelegenheid. Volgens het ontwerp zal voortaan ieder- m het recht krijgen bezwaren in te enen tegen de grenswijziging. De hui dige regeling beperkte dit recht tot de inwoners en de ter plaatse gevestigde rechtspersonen. heeft een vrouw haar intrede als minister gedaan. Volgens waarnemers in Bagdad wil Kassem door de uitbreiding van zijn kabinet, kennelijk de machtige c munistische organisatie in zijn land de voet divarszetten. Het belangrijk ste gevolg van de wijzigingen schijnt de beperking van de macht van Ibra him Kubba te zijn. die als minister van economische zaken de eerste han delsbetrekkingen met Rusland heeft aangeknoopt. Antwoord van ministers: gebleken, dat opslag van de m de eerste eken van de teelt aangevoerde ge zouten haring technisch niet goed •gelijk is. is dit jaar de uit de markt genomen haring direct meelfabrieken verwezer nuttige bestemming als veevouder heeft gekregen. Het ging hier om 9782 kantjes. Dit hebben de ministers De Pous en Marijnen meegedeeld in woord op vragen van ir. C. J. Meel, lid van de Tweede Kamer de K.V.P. In de eerste weken van de haringteelt vooral wordt van rederszijde een onder linge regeling gehanteerd, op grond waarvan gezouten haring, die bepaalde prijzen niet haalt, uit de markt wordt genomen De reders motiveren deze regeling met een verwijzing naar de omstandig heid, dat deze eerste gezouten haring slechts zeer beperkt houdbaar is, terwijl de aanvoer niets steeds met zodanige gelmaat kan plaatsvinden als wenselijk is met het oog op de marktsituatie. De ervaring leert, dat een incidenteel groot aanbod doorgaans aanleiding geeft tot een scherpe prijsval. Deze heeft vaak niet tot gevolg, dat de op de afslag ge vraagde hoeveelheid groter wordt marktruiming plaatsvindt. Omschakeling In de laatste jaren is het publiek steeds meer de zg. groene haring (dat licht gezouten haring, die binnen enige etmalen na de vangst moet zijn gecon sumeerd) gaat vragen, als gevolg waar van de afzetmogelijkheden van het iets sterker gezouten produkt kleiner is ge worden. Hoewel door de producenten met de toegenomen vraag naar groene haring rekening wordt gehouden, kan om technische redenen niet wordei komen, dat ook jonge gezouten haring wordt aangevoerd, aangezien de vangst er- de aanvoer zich niet altijd tijdsperiode van enige etmalen kunnen afspelen. De ministers zijn van mening, dat het moet worden betreurd, dat uitstekend voedsel aan de consumptie wordt Egon F. Eriksson (61) overleden Op 61-jarige leeftijd is zaterdagavond in Wassenaar overleden de algemeen voorzitter van de RAI, de heer Egon F. Eriksson. De overledene, die in de ge hele wegtransportmiddelenbranche in binnen- en buitenland grote bekendheid genoot, was in het dagelijks leven direc teur van de afdeling wegtransportmidde- ran R. S. Stokvis en Zonen te Rot terdam, bij wie hij sinds 1921 in dienst was. Vandaag is zijn stoffelijk overschot ii\ stilte ter aarde besteld Het tweejarig dochtertje van de heer en mevrouw Oosterveld uit de Ruysdael- straat te Deventer raakte maandagmor gen bij het 6pelen in een rioolputje. Het kind was spoedig uit de put gehaald doch was reeds overleden. Reeds 33 dagen duurt de staking van Italiaanse zeelieden. Een honderdtal Italiaanse schepen ligt als gevolg daarvan werke loos in Italiaanse en buitenlandse havens. In het centrum van Triest is het tot relletjes gekomen, na dat de politie opdracht had ge kregen in de verschillende Itali aanse steden ongeregeldheden te voorkomen. Juwelendiefstal in Hilversum In de villa van de weduwe Pesters aan de Utrechtsestraatweg tc Hilversum is in het weekeinde een diefctal gepleegd, waarbij voor een bedrag van duizenden guldens aan sieraden is ontvreemd. De bewoonster was niet thuis. Men is de villa binnengedrongen door aan de achter zijde een ruit in te drukken. trokken. Zij hebben, gezien de bijzondere facetten van de marktsituatie in een primeurtijd, echter geen aanleiding ge vonden in de bestaande redersregeling in te grijpen. Wel is in het kader van het kartelbeleid een onderzoek gaande naar de vraag, of de regeling, zowel wat betreft het niveau van ,de prijzen als wat betreft de periode, waarvoor zij geldt, niet in strijd is met het alge- Overleg De consumentenprijzen vertonen naar het oordeel van de ministers in het al gemeen een te geringe flexibiliteit. Daar om zal gestreefd moeten worden naar een zodanige prijsvorming, dat verande ringen in de haringprijzen op de afsla gen m voldoende mate tot uitdrukking komen in de consumentenprijzen, die bij voortduring in geen redelijke verhou ding staan tot de afslagprijzen. Medio juni bleek bijv. bij een onderzoek, dat de haring voor 25 tot 35 cent werd kocht, terwijl de afslagprijzen 10 tot 13 cent bedroegen. Het overleg met de be trokkenen is reeds geopend, ten einde te bevorderen, dat in meerdere mate dan thans prijsverschillen in de diverse soor ten haring, alsmede een grote flexibili teit van deze prijzen zullen - De Engelse heer William Wal lace, een schaapherder, te Hen- field in Sussex, is op het ogen blik zijn herdershonden aan het oefenen voor het geven van de monstraties. De ster van dit prachtige team is Jed, helemaal rechts in de rij, die al twee jaar volkomen blind is, maar niette min zijn werk perfect uitvoert. De heer Wallace won 42 jaar geleden de eerste prijs in een wedstrijd voor herdershonden te Kelso. Hij is nu de enige man in het land, die het commando voert over acht herdershonden tegelijk Melkautomaten langs de weg Het Nederlands zuivelbureau neemt op het ogenblik proeven met het ver kopen van verpakte melk uit gekoelde automaten. Daartoe zijn vier van deze apparaten aangeschaft. Een ervan werd onlangs te Colmschate bij Deventer ge plaatst. Morgen worden op de markt .te Nijmegen en bij een tankstation aan de Orthenschestraat te 's-Hertogenbosch dergelijke automaten in werking ge steld. f18.000 verduisterd van Waterleiding De rijkspolitie te 's-Gravendeel heeft in arrest gesteld de 50-jarige J. van T. die ervan verdacht wordt een bedrag van 18 000 te hebben verduisterd ten nadele van het Kilwaterleidingbedrijf. De man is al meer dan 30 jaar boekhouder van de Kilwaterleiding. De rijkspolitie heeft ook een uitgebreid onderzoek nara even tuele andere fraudes ingesteld, want Van T. hield ook de boeken van parti culieren bij. (Van onze sociaal-economische redactie) JTE VAKBONDEN, betrokken bij de onderhandelingen over de ar beidsvoorwaarden voor het vliegend personeel van de K.L.M. hebben zich teruggetrokken uit dat overleg, nu de directie van de maatschappij de verenigingen van boordwerktuigkun digen, van pursers en hofmeesters en van stewardessen als volwaardige overleg- en contractpartners heeft er kend. De drie vakbonden, de Chr. bedrijfsgroepen-centrale, de Kath. bond van vervoerspersoneel en de Nederlandse bond van vervoersperso- neel. zijn niet ingegaan op de uitno diging van de K.L.M.-directie om deel te nemen aan het te vormen tripartite (drie-partijige) overleg. De vakbonden staan eenstemmig op het standpunt, dat het een te riskante zaak is om samen met verenigingen, die uitsluitend op het behartigen van groeps belangen uit zijn, met de directie te onderhandelen. Voorts hebben de korps- verenigingen steeds geweigerd zich bij de vakbeweging aan te sluiten. De drie vakbonden achten de moeilijk heden en de consequenties die uit het deelnemen aan het overleg zijn verbon den m de huidige omstandigheden te groot. In een commentaar op het K.L.M.- esH"t om de kornsverenigingen volledig te erkennen, kondigen de vakbonden aan. dat zij de handen vrij zullen houden voor acties ten behoeve van het grond personeel, nu wellicht maatregelen het vliegend personeel tot stand zullen komen zonder dat zij daarop invloed kunnen uitoefenen. De vakbonden zul len bij het beoordelen van de vraag of dergelijke acties voor het grondperso neel nodig zijn, niet in de eerste plaats letten op de beredeneerbaarheid van de r het vliegend personeel getroffen itregelen. De verdelende rechtvaar digheid. gezien in het licht van de po- itie van het grondpersoneel zal een be- angrijke rol spelen. De vakbonden blij- en normaal deelnemen aan het overleg 'oor de radiötelegrafisten, die wel tol ie bonden zijn toegetreden. De erkenning van de verenigingen van liegend personeel door de K.L.M.-direc- ie kan overigens worden gezien als het Echte muziek voor het geld gevolg van het advies dat zes hooglera ren, specialisten op het gebied van de arbeidsverhoudingen, vorig jaar op ver zoek van die verenigingen uitbrachten. Hierin werd gesteld, dat het redelijk zou zijn de korpsverenigingen te erkennen als volwaardige contractpartners. ADRES AAN KAMER Woningwethuizen worden te duur De Nationale woningraad te Amster dam. het Katholieke instituut voor volks huisvesting en het Verbond van christe lijke bouwverenigingen beide te Utrecht, hebben in een schrijven aan de leden van de Tweede Kamer hun gedachten neer gelegd over maatregelen als gevolg van een eventueel komende huurverhoging. De drie organisaties concluderen dat een evenredige reductie op de voorgeno men verlaging van de woningwetbijdra- gen dient te worden toegepast als over eenkomstig de voorstellen van de rege ring besloten mocht worden tot een huur verhoging van 20 procent. In de brief wordt ook gewezen op het gevaar dat voor nog grotere groepen van de bevol king de woningwetwoningen onbereikbaar worden als de maximum huurprijzen voor deze woningen niet worden voorgeschre ven. De suggestie wordt gedaan de wo ningwetwoningen slechts te verhuren aan gezinnen, wier inkomen beneden een nader te bepalen grens blijft. „De mede deling van de regering over de vraag of differentiatie van huurverhoging naar ge meenteklasse moet worden toegepast, doet aan het vraagstuk onvoldoende recht Gegeven de grote, niet objectief te moti veren verschillen in huurprijzen., verdient het vraagstuk van de differentiatie reeds thans een ernstig onderzoek", zo zeggen de drie organisaties in hun brief. Afspraak winkeliers in strijd met wet Vijftien winkeliers in een nieuwbouw wijk in Overschie hadden bij notariële akte een afspraak gemaakt over het aan tal winkels van een bepaalde branche, dat in die wijk gevestigd zou mogen zijn. Deze akte heeft een looptijd van vijftig bij de koop de bepaling wordt gemaakt dat er geen ander bedrijf, dan erin ge vestigd was, zal komen. Dc minister van economische zaken achtte deze afepraak in strijd met de wet op de economische mededinging en deze overeenkomst daar- n onverbindend. De winkeliers hebben deze kwestie nu voorgelegd aan het college van beroep voor het bedrijfisleven in Den Haag, dat nu zal moeten uitmaken of de winkelier» die afspraak wel mochten maken of dat de minister gelijk heeft Dit college heeft de zaak gisteren behandeld. Het zal op 24 augustus uitspraak doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5