CHRISTELIJK 1 In huidige ontwikkeling schuilen al gevaren Koningin Elizabeth leeft met de kerk mee Geestelijke verzorgers op passagiersschepen Provinciale Jeugdraad gaf jaarverslag uit Ontsnapt j langs Krakatau Congres over evolutie Eert woord voor vandaag Kanttekening Chr. iverkgevers over regeringsnota Het gaat om bewaren van evemvicht (Van onze sociaal-economi sche redactie) Het gaat er om het even wicht, dat na de overspan ning van de jaren 1955-1956 is bereikt, te bewaren. De gevaren, die in de huidige ontwikkeling van de econo mie reeds schuilen, worden in de regeringsnota duide lijk aangegeven, aldus schrijft mr, G. C. van Dam in De Werkgever, orgaan van het Verbond van Pro testants-Christelijke Werk gevers in Nederland. De economische situatie is se dert de vaststelling van het S.E.R.-advies al weer gewijzigd. De ramingen in het S.E.R.-ad- vies zijn tot op zekere hoogte achterhaald en er moet nu reeds op worden toegezien, dat niet opnieuw een toestand van eco nomische overspanning gaat op treden. Bij de huidige en te ver wachte autonome ontwikkeling van de bestedingen moeten de mogelijkheden tot doelbewuste verruiming daarvan wezenlijk beperkter worden geacht dan uit het S.E.R.-advies zou blij ken. Aldus vat De Werkgever het regeringsstandpunt samen. En om dezelfde reden is de re gering in haar nota op enkele belangrijke plaatsen afgeweken van het S.E.R.-advies. De Werkgever acht de verla ging van het percentage voor de huurverhoging van 25 tot 20 moeilijk te verdedigen, maar te gen de achtergrond van de ont wikkeling der economische situ atie acht men haar wel verstaan- De compensatie van de huur- en van de melkprijsverhoging wordt daarentegen aan de hoge kant ge acht. Er wordt waardering voor uitgesproken, dat de regering thans zelf de knoop heeft door gehakt, hoewel het georganiseerd bedrijfsleven over deze aangele genheid (in tegenstelling tot an dere dergelijke aangelegenheden) zijn oordeel niet heeft kunnen ge- Naar de mening van De Werk gever ontbreekt een voldoende duidelijk beeld van de overheids financiën, waardoor de voorge stelde voortzetting yan de tijde lijke belastingmaatregelen zou kunnen worden gedragen, Van een inkrimping van de overheidsuit gaven wordt niet gerept. Het ver dient aanbeveling, zo schrijft De Werkgever, deze voorstellen niet af te handelen zonder dat een duidelijker ineidhit in de over heidsfinanciën is verkregen. Vreemde reactie Een van de meest toonaange vende middenstandsbladen. De Christelijke Kruidenier, schrijft dat de reacties van de K.A.B. en het C.N.V. op de regeringsnota de redactie van het blad hebben verbaasd. Beide vakcentralen wil len eerst de gelegenheid hebben om via de vrijere loonvorming naar loonsverhoging te streven, aldus het blad. Pas daarna zouden dan de huurverhoging en de melk prijsverhoging moeten worden in gevoerd. Toch hebben beide vak centralen zich in de S.E.R, achter de huurverhoging geschaard, mits deze maar volledig werd gecom penseerd. De enige weg voor de regering om aan deze wens te voldoen, lijkt ons nu om de huurverhoging met de daarbij behorende loon- compensatie eerst in te voeren, aldus De Christelijke Kruidenier. In de bedrijfstakken, waar na het geven van de algemene loons verhoging nog meer „ruimte" is, kan deze dan voor verdere loons verhogingen worden benut. Zou eerst een strijd om „vrije" loons verhogingen ontbranden, dan vre zen we, aldus het blad, dat er voor de huureompensatie niet veel overblijft. Het lijkt dan ook weinig logisch om de in de rege ringsnota gestelde volgorde van algemene maatregel vóór be- drijfstaksgewijze maatregelen om te keren. Dat wekt een beetje de schijn, dat men ten aanzien van de huurverhoging met het hart niet wil, wat de mond heeft be- Een wijs woord wordt het ge noemd, wat mr. B, W. Biesheuvel als voorzitter op de jaarvergade ring van de C.B.T.B. te Gronin gen heeft gesproken. Hier ver klaarde mr. Biesheuvel, dat de K.A.B. en het C.N.V. grote zelfbe heersing aan de dag zullen moeten leggen bij het vaststellen van hun looneisen. Het welslagen van een principieel wenselijke zaak als de vrijere loonvorming zal. als het er op aankomt, voor deze organi saties zwaarder moeten wegen dan het eensgezind optrekken met het N.V.V.. Met deze woorden is de spijker precies op de kop geslagen, aldus De Christelijke Kruidenier. Joke Haanschoten Tenslotte vragen we nog aan dacht voor een prettige medede ling in De Gids, het orgaan van het C.N.V. De secretaris van het C.N.V.. de hr. H. R. Plomp, maakt melding van het succes, dat de juridische dienst van het C.N.V. heeft gehad bij zijn pleidooi voor schadevergoeding aan het gezin Haanschoten te Putten. Het ge zin Haanschoten moest in het be gin van dit jaar ter observatie enige weken in het Stads- en Aca demisch ziekenhuis te Utrecht, worden opgenomen wegens radio actieve besmetting van hun doch tertje Joke. Haanschoten, die lid is van de Christelijke Metaal Bedrijfsbond, stelde de zaak in handen van de juridische dienst van het C.N.V. Het overleg, dat gepleegd is met vertegenwoordigers van het de partement van onderwijs, kun sten en wetenschappen heeft tot een gunstig resultaat geleid, wat in niet geringe mate te danken is geweest aan minister Oals per soonlijk, die in deze zaak op zeer korte termijn een beslissing nam. De aantoonbare onmiddellijke schade is direct vergoed. Over de immateriële schade, die thans nog niet kan worden vastgesteld, zal nog nader overleg plaats vinden. ^0MÈÏ/é Iedere bisschop naar het paleis Graham preekte in de hofkapel Hoewel de koningen van Enge land, sinds Hendrik VIII in 1534 zich afscheidde van Rome, steeds het hoofd van de Engelse Kerk zijn geweest, hebben velen van hen zich nauwelijks om haar bekommerd. Eduard VII bood de geestelijken alleen maar een snor te dragen. George V weigerde eens het parlement te openen wegens een naar zijn in zicht te bekrompen verklaring er Eduard ,VIII kwam in botsing met de aartsbisschop van Can terbury. Koningin Elizabeth II ziet echter haar taak niet alleen maar louter ceremonieel. Zij bezoekt niet slechts iedere zondag de godsdienstoefeningen van de An glicaanse Kerk, maar interesseert zich ook zeer voor de ontwikkelingen binnen de zogenaamde Vrije Kerken waartoe de methodisten, baptisten en vrije-evangelischen behoren. Ook heeft zij in het verleden geld gegeven a. rooms-katholieke kerken en instelli gen. Dit blijkt uit een enkele dagen geleden gepubliceerd boek van D Laird over de Engelse Koningin. Sedert 1534 worden alle kerkelijke lei ders door de Engelse kroon benoemd Zelfs belangrijke kerkorderlijke wij zigingen moeten de goedkeuring van de kroon hebben. Elizabeth voert de titel „Hoofd van de kerk en verdedig ster van het geloof", en zij maakt ernst met de functie, niet alleen door tegenwoordig te zijn tijdens feestelij ke gelegenheden, maar ook door de dagelijkse gang van zaken met inte resse te volgen. Als er een nieuwe bisschop wordt ge kozen gaat hij na zijn inwijding, maar nog eer hij officieel zijn ambt aanvaardt, naar de Koningin om haar zijn hulde te brengen. Meestal gaat hij daarvoor naar het Buckingham Palace. De bisschop knielt in zijn ambtsgewaad voor de koningin neer en herhaalt woord voor woord een uitspraak die hem door de staatssecretaris var Binnenlandse Zaken wordt voorgele- Initiatief van de H.A.L.: Op passagiersschepen van de Holland Amerika Lijn zal voortaan een geeste lijk verzorger aanwezig zijn. Daartoe is kort geleden tot stand gekomen dc in terkerkelijke commissie voor de geeste lijke verzorging op passagiersschepen. De Hervormde emigratie commissie te Den Haag kreeg van de directie van de Holland-Amerika lijn het verzoek, aan boord van haar schepen kerkdiensten te willen organiseren, die een interkerkelijk karakter zouden dragen. Verscheidene passagiers, in het bij zonder Amerikaanse bleken het op prijs te stellen, dat aan boord van de sche pen van de H.A.L. protestantse kerk diensten zouden worden gehouden. De Hervormde emigratie commissie heeft daarop overleg gepleegd met ver tegenwoordigers van de Gereformeerde Kerken, de Evangelisch Lutherse Kerk. de Doopsgezinde Broederschap, de Re monstrantse Broederschap en de N. H. Kerk. Hieruit is de genoemde commissie voortgekomen. In de toekomst zal nu geregeld een predikant van een der genoemde kerk genootschappen de reis aan boord van passagiersschepen van de H VL, meemaken en daar als geestelijk ver zorger de dagsluitingen en de kerkdien sten op zondag leiden. Deze diensten zul len zowel in het Nederlands als in het Engels gehouden worden. Voor de Ne derlandse diensten wordt gebruik ge maakt van de liederenbundel „De Kerk zingt", voor de Engelse diensten van de bundel „Cantate Domino". Op 17 juni jl. is ds. J. Veen, voor malig scheepvaartpredikant vanwege de N.H. Kerk te Singapore, voor de eerste maal met een H.A.L.-schip naar Ameri ka vertrokken. Het volgende Internationaal Gerefor meerd Congres zal In augustus 1961 in Engeland worden gehouden. Het al gemene thema zal zijn: Het gezag van de bijbel voor onze tijd. Het pro gramma moet nog definitief worden vastgesteld. De conferentie zal ook een belangrijke bijdrage kunnen leve- zen. Daarin wordt uitgesproken dat de bisschop zijn ambt uit de handen van de koningin aanvaardt. De ceremonie duurt maar een paar mi nuten. Daarna spreekt de koningin met hem over zijn bisdom en de spe ciale problemen waarvoor hij staat. Zijn wijding dankt de bisschop aan de kerk, het recht om zijn functie te bekleden aan de koningin. Hoewel de Koningin hoofd van de staats kerk is, schenkt zij toch veel aan dacht aan de Vrije Kerken. Zij staat open voor alles wat de kerk in haar geheel aangaat en zij laat zich steeds op de hoogte houden van wat er in deze kerken gebeurt. Toen de bekende Amerikaanse evange list Billy Graham, die baptist is on langs weer eens een bezoek aan En geland bracht, werd hij op het Buckingham Palace uitgenodigd om de kerkdienst in de kapel te leiden. Ver volgens lunchte hij met de Koningin. Dit was reeds zijn tweede bezoek aan Met de Rooms-Katholieke Kerk onder houdt zij geen officiële betrekkingen en zij woont ook nimmer een rooms- katholieke eredienst bij, noch in het binnen-, noch in het buitenland. Als prinses bracht zij eens een bezoek aan de paus, maar toen ontving hij haar niet als hoofd van de kerk, maai staatshoofd van het Vaticaan. Liberale rabbijnen moeten elkaar vaker ontmoeten Rabbijn Jacob Soetendorp, geestelijk hoofd van de Progressieve Joodse Ge meenten in Nederland, heeft zondag op de elfde internationale conferentie van de Wereldunie voor Progressief Judaïs me in Londen verklaard, dat de libera le rabbijnen meer bijeen moeten komen om overleg met elkaar le plegen. Voorts zou er een tijdschrift moeten irden gesticht, waarin zij hun mening Rabbijn Soetendorp is lid van het be stuursorgaan van de Wereldunie. Hij werd er in opgenomen wegens zijn ver diensten voor het progressieve Judaïs- in Nederland. Fusie van kerken WILLEMSTAD, CURAQAO. 12 juli. Op een gecombineerde vergadering de kerkeraden van de Verenigde testantse Gemeente van Curagao e Protestante Gemeente van Emmastad is besloten een fusie aan te gaan on der de naam De Verenigde Protestantse Gemeente van Curagao. De Verenigde Protestante Gemeente kwam in 1825 tot stand uit een fusie tussen de Ned. Her vormde Kerk* (in 1635 op Curagao ge vestigd) en de Lutherse gemeente die van 1755 dateerde. De kerk te Emma stad werd om practische redenen ge sticht toen het oliebedrijf zich op Cu ragao vestigde. Spreiding van jeugdwerk over Zuid-Holland Enkele dagen geleden heeft de Provinciale Jeugdraad Zuid- Holland zijn jaarverslag gepu bliceerd, waaruit blijkt dat er in het afgelopen jaar 1958 een diep gaand beraad is geweest over de taak en de plaats van deze raad. Volgens een overzicht be staat er in slechts drie plaatsen' geen enkele vorm van jeugd werk. De raad heeft zich in zijn werk nood zakelijk bepaald tot het geven van ad viezen. Deze adviezen betroffen hoofd zakelijk subsidie-aanvragen die ge richt waren aan het Provinciaal Be stuur. Het wel heel summiere jaar verslag zegt niet wat er werd gead viseerd. In het afgelopen jaar heeft het contact met het Maatschappelijk Werk zich verdiept. De Jeugdraad werd erkend als een gelijkwaardig orgaan met een eigen werkgebied naast de Stichting voor Maatschappelijk Werk en de Cul turele Raad en er werd besloten over te gaan tot onderlinge uitwisseling adviseurs. De voorzitter gelijks bestuur, ds. G. het da- Veldhui- Rotterdam, werd adviseur bij het Maatschappelijk Werk. Aan de lijst van adviseurs van de Jeugdraad werd nog een naam toege voegd namens de jeugdsport. Hierme de werd een ernstige leemte enigs zins opgevuld, want geen enkele sport vereniging is officieel vertegenwoor digd in de Jeugdraad. De Raad wordt voornamelijk gevormd door afgevaardigden van de verschil lende prot.-christelijke, rooms-katho lieke en neutrale jeugdverenigingen die in het algemeen een vormend ka rakter dragen. !et verslag besluit met een uitvoerige statistiek over de spreiding van het jeugdwerk. Hieruit blijkt dat in Ber- kenwoude. Rietveld en Papekop geen enkele jeugdvereniging wordt gevon den en in Vlist (539 inwoners) Vierpol- der (913) en Ammerstol (1069) slechts een. In de laatste plaats is geen enke le confessionele vereniging. het'Vntérna-l Van de kleinere plaatsen met minder tionaal Verbond in Groot Brittannië dan 1000 inwoners telt bredere bekendheid te geven. I graaf de meeste jeug 75 „Nietwaar! Ik vind hem heel aardig erg graag." Inconsequent voegde zij eraan toe: „Het is uw schuld dat hij zich oud voelt!" „Onzin!" antwoordde Nicolson ruw. „Iedereen voelt zich oud met een kogel in zijn longen!" Hij schudde het hoofd. „Daar begin ik alweer. Dat spijt me ontzettend, het was mijn bedoeling niet u af te snauwen. Zullen we maar weer vrede sluiten, juf frouw Drachmann?" „Gudrun." Dit ene woord was tegelijk een ant woord en een vraag, en volkomen gespeend van ook maar de geringste koketterie. „Gudrun? Ik houd van die naam, en hij past bij je." 1 „Maar u beantwoordt het niet?" Haar gesluierde stem klonk nu ondeugend. „Ik heb gehoord hoe de kapitein u „johnny" noemde. „Mooi," zei ze peinzend. „In Denemarken zou het een naam zijn die we aan een heel klein jonge tje zouden geven. Maar ik geloof dat ik er toch wel 3^?WisUen zeker," zei Nicolson, niet bijzonder op zijn gemak. „Maar zie je „Ach ja, natuurlijk!" Hij wist dat zij hem nu uit lachte, en voelde zich nog minder op zijn gemak. „Johnny" in het bijzijn van de leden van uw be manning dat zou ondenkbaar zijn! Maar dan zou het natuurlijk „mijnheer Nicolson" blijven." voeg de zij er ernstig aan toe. „Of zoudt u „sir" beter vinden?" „Nee, asjeblieft niet!" begon Nicolson, maar hield toen plotseling op en stemde een ogenblik later van harte in met het nauwelijks hoorbare lachen van het meisje. „Noem me maar zoals je wilt. Waar schijnlijk zal ik je namen wel verdienen." Hij stond op, liep rA door ALISTAIR MAC LEAN f (vertaling Rob Limburg) afwachten, „Zeg eens heel eerlijk." Haar stem klonk heel zacht. „Hoeveel kans hebben we nog? „Geen enkele." „Dat is tenminste nog moest zij toegeven. „Hoelang nog?" „Morgenmiddag en dat is erg laat geschat De duikboot zal ongetwijfeld beginnen met een ploeg aan wal te zetten, of dat in ieder geval proberen. En dan zullen ze wel om hulp vragen maar naar alle waarschijnlijkheid zullen de vliegtuigen toch wel met het aanbreken eerlijk i i de dag komen aanzet- .Kunnen we dan helemaal niets doen?" onder brak Gudrun zijn overpeinzingen. „Ik ben bang van niet. Alleen dat is alles." „Maar .maar kunnen jullie er dan met heen varen en.... en wat doen?" „Ja, ik begrijp je wel. De hartsvangers tus< tanden; de duikboot veroveren en er triomfantelijk mee naar huis varen. Je hebt het verkeerde soort beeldromans gelezen, jongedame!" Voor zij nog wat had kunnen zeggen, pakte hij haar arm beet. „Een goedkope plagerij. Mijn excuses. Maar zij zou den niets liever zien dan dat we iets dergelijks de den." „Kunnen we er dan niet met de boot vandoor gaan, zonder dat ze er wat van merken?" „Mijn lieve kind, dat is het eerste geweest aan we hebben gedacht. Maar het zou een hopelo ze onderneming zijn. We zouden wel i r de voorkant van de kom, mwaï de mohammedaanse priester op wacht stond, sprak een ogenblik met hem en ging toen de heuvel af, waar Van Effen de wacht hield bij de enige nog bruikbare reddingboot. Hij bleef er een paar minu ten zitten, zich afvragend of het eigenlijk wel zm had de boot te bewaken, en keerde vervolgens weer naar boven terug. Gudrun Drachmann was nog wak ker en zat vlak bij de kleine Peter. Hij ging rus tig naast haar zitten. Het heeft geen zin de hele nacht op te blijven zitten," zei hij zacht. „Peter loopt hier geen gevaar. Waarom ga je ook niet wat slapen?" ^".Misschien zal de bemanning van de duikboot het alleen wel afkunnen en behoeven ze helemaal geen hulp te vragen. Hoeveel „We zullen ze aan stukken snijden." antwoord de Nicolson laconiek. „Hulp zullen ze in ieder ge val nodig hebben, maar krijgen doen ze die natuur lijk ook dadelijk. En dan is het gedaan met ons. En wanneer we niet allemaal het slachtoffer worden, van de beschieting en de bombardemen ten, zullen ze jou en Lena en juffrouw Plenderleith misschien wel gevangennemen, al hoop ik dat niet." „Ik hoop het ook met ik heb ze in Kota Baru leren kennen." Zij huiverde toen ze daaraan dacht. „En de kleine Peter?" „Ik weet het, Peter Eenvoudig een slachtoffer meer, en anders niet Het kwam er bitter urt. „Wie bekommert zich nou om een jochie van twee jaar?" Hij wel, dat wist hij, Hij was reeds meer gaan hou den van het kereltje dan hij ooit aan iemand zou hebben toegegeven, en wanneer Caroline nog had g kunnen ko- het niet ver brengen. Zij of de vliegtui gen zouden ons toch te pakken krijgen, zodra het licht is en dan zouden degenen die niet worden gedood, verdrinken als ratten. Gek, Van Effen voel de daar ook onzettend veel voor. Het zou een snelle methode zijn om zelfmoord te plegen," besloot hij bruusk. Zij dacht nog enkele ogenblikken na. „Dus Je ge looft dat het wel mogelijk zou zijn, hier onopge merkt vandaan te komen?" Nicolson glimlachte. „Wat ben je hardnekkig' Ja, mogelijk zou het inderdaad wel zijn. vooral wan neer we ergens anders op het eiland voor een af leidingsmanoeuvre zorgden. Waarom vraag je dat?" „De enige kans 20U zijn, dat we er in slaagden de duikboot in de waan te brengen dat we al weg waren. Zouden een paar van jullie de boot niet er gens anders heen kunnen brengen, bijvoorbeeld naar een van de eilandjes die we gisteravond hebben ge zien, terwijl de rest dan hun aandacht probeerde af te leiden?" Zij sprak nu snel en opgewonden. „Wan neer de duikboot zag dat jullie er vandoor waren gegaan, zou ze vertrekken en. ,,Eo regelrecht naai die eilandjes varen wat toch immers het meest voor de hand zou liggen om dan te ontdekken dat er daar maar een paar waren. Ze zouden die afmaken en dan weer hierheen komen om ook met de rest af te rekenen." (Wordt vervolgd Van de plaatsen tussen de 10.000 50.000 inwoners telt Gouda (42181) de meeste jeugdverenigingen, namelijk 32, Alphen a. d. Rijn (23159) komt met 28 verenigingen op de tweede plaats. De minste jeugdverenigingen worden gevonden in Hardinxveld-Gies- sendam (12287) en Alblasserdam (12145) namelijk 10. Deze verenigingen dra gen een overwegend confessioneel ka- Proces tegen een baptistenpredikant Spaanse verkrachting van godsdienstvrijheid In Madrid is een proces begonnen te gen José Nunez, een baptistenpredikant, 1957 gearresteerd werd omdat hij zonder vergunning een kapel in ge bruik had genomen, waarop de politie 1955 beslag had gelegd. Na het voorarrest werd de predikant e een groot bedrag aan geld moest storten voorlopig op vrije voeten gela ten. De officier van justitie eiste drie maanden gevangenisstraf, meer dan 200 gulden boete en veroordeelde de gedaag de tot de kosten van de rechtszaak. De uitspraak werd evenwel uitgesteld omdat de verdediger er op had gewe- dat het verbod van het ministerie binnenlandse zaken dat de kapel had gesloten, niet aan het gerechtshof werd voorgelegd. Dit dokument zal eerst nog getoond moeten worden eer de rech ter tot een uitspraak overgaat. I.G.V. organiseert: Het Internationaal Gereformeerd Ver bond gaat een belangrijke studieconfe rentie organiseren over hét thema schepping en evolutie". Deze conferen tie zal van 6 tot 10 september 1960 ge houden worden op het Zendingscentrum Baar - en wordt thans reeds voorbe- Speciale onderwerpen, die behandeld zullen worden zijn: het grondmotief de evolutionistische theorie: dp inter tatie van Genesis 1, 2 en 3; de cO quonties van het evolutionisme vooi ethiek en de menselijke vrijheid; evolutionisme van biologisch standpunt bezien; de doorwerking van het evolu tionisme in de theologie. Als sprekers zijn gevraagd en hebben voor het merendeel reeds toegezegd Pasteur Pierre Ch. Marcel (Frankrijk), prof. dr. N. H. Ridderbos (Nederland), Pasteur Pierre Courthial (Frankrijk), prof. dr. J. Lever (Nederland) en dr. Philip E. Hughes (Engeland). Dr. D. M Lloyd-Jones te Londen is gevraagd om de bijeenkomst voor te De conferentie zal een besloten karak ter dragen inzoverre zij alleen toegan kelijk zal zijn voor leden en voor perso nen die daartoe een speciale uitnodiging hebben ontvangen. Internationale cursus aan de V.U. De organisatie der internationale cursus van de stichting voor internatio nale samenwerking der Nedeilandse uni versiteiten en hogescholen. De cursus, die vandaag beginl, heeft als onderwerp „Religion and culture". Hierover wor den zestien colleges in het Engels ge geven. De rector-magnificus van "de V.U.. prof. Ir. G. C. Berkhouwer, zal de cursus vanavond openen in de re monstrantse kerk aan de Keizersgracht De Canadese Baptisten hebben beslo ten zich niet alsnog bij de Wereldraad van Kerken aan te sluiten. Een voorstel om de verhouding tot de Wereldraad „opnieuw in studie te nemen" werd op de vijfde algemene vergadering Baptisten federatie van Canada pen. Eén van de belangrijkste argumen ten tegen het lidmaatschap van de Raad was de beslist afwijzende houding van de Zuidelijke Baptisten in de Verenigde Staten tegenover de Wereldraad. De goe de verstandhouding met deze (grootste) kerk der Baptisten wilde men onder geen beding prijsgeven. Kunt u zich voorstellen dat iemand een groot gedicht maakf op de schoonheid en de volmaaktheid van de één of andere wet? Nee, geen hekeldicht, maar écht een loflied op de ge boden, waaraan u en ik onderworpen zijn? Och, misschien is liet mogelijk als het om een wet gaat, waarvan wij met z'n allen profiteren, zo écht in de sociale sfeer. Maar dan spreken wij liever van een voorziening dan van een wet. Als u nu de Bijbel leest, treft u daar Psalm 119 aan. Dat is de langste en bovendienéén doorlopende lofzang op de wet van God! We hebben het niet geteld, maar het zinnetje: leer mij Uw inzettingen" komt heel wat keren in deze psalm voor. Hoe dat kan? De man, die de auteur is van deze poëzie, weet diep in zijn hart, dat God de wet niet zomaargeeftmaar dat Hij daarmee het tijdelijke én het eeuwige belang van de mensen op het oog heeft. En dat de mensen hun eigen belangen in zeer ernstige mate schaden, als zij net doen, of die wet er niet is en in eigengereidheid en betweterij menen, dat zij boven die wet verheven zijn. Hoe die wet luidt? Christus gaf er later deze kernachtige formulering van: „Heb God lief boven allesi en uw naaste als uzelf". Hebt u er al eens aan gedachtdat in deze weinige woorden eigenlijk alles staat wat er over uw en; mijn manier van leven gezegd kan worden? BEGRIP GEVRAAGD glJZONDER scherp en naar onze mening terecht laat de Christe lijke Middenstandsbond het licht vallen op de sociale positie van de middenstander. De werknemers zul len meer hüur moeten gaan betalen, de melk, die ook in het gezin van de middenstander wordt gedronken, gaat aanmerkelijk in prijs omhoog, maar de werknemer krijgt deze extra kosten volledig in zijn loon gecom penseerd, de middenstander, die dik wijls met dezelfde inkomsten rond moet komen en bovendien nog uit zijn inkomen bedrijfsinvesteringen moet verrichten, hogere lonen moet gaan betalen en als gevolg van de prijsverhoging nog het risico loopt van dalende omzetten, krijgt van de extra gezinslasten niets in zijn inko men gecompenseerd. We ondersteunen dan ook gaarne het verzoek van de dat de uitkeringen krachtens de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen met hetzelfde bedrag verhoogd zul len worden als de kinderbijslagen van de werknemers. De middenstanders, die voor deze kinderbijslag in aanmerking komen, zijn verreweg de kleinste. Zij zullen geen personeel in dienst hebben en dus ook geen extra loonkosten krij gen uit hoofde van de te compense ren huurverhoging. Maar er zijn genoeg middenstanders, die niet boven een inkomen van 9000 uitkomen en die wel aan hun personeel de looncompensaties zullen moeten betalen. Wij denken hierbij vooral aan de loonintensieve ambach telijke middenstandsondernemingen, waartoe wij ook de slagerijen en de melkhandel rekenen. Behalve dat de ze middenstanders privé vooor ho gere ongecompenseerde uitgaven ko men te zitten, zullen zij als regel ook de hogere loonkosten niet mogen doorberekenen. Hier dreigt een ver zwaren van de lasten van het mid- denstandsbedrijf, die onrechtvaardig is en voor vele bedrijven ernstige moeilijkheden met zich zal brengen. Hoe zwaar men ook de bezwaren te gen de doorberekening van hogere lonen in de prijzen zal moeten laten wegen, anderzijds zal er begrip moe ten bestaan voor de moeilijke positie waarin de kleine middenstandsonder nemer komt te verkeren. De rege ring zal bij haar beleid hiermee re kening moeten houden. HUREN BEDRIJFSPANDEN FJE Christelijke Middenstandsbond heeft enkele aspecten van de regeringsnota aan de orde gesteld, die bijzondere aandacht verdienen. In de regeringsnota, zo wordt van de zijde van de C.M.B. opgemerkt, wordt in het geheel niet gesproken over een eventuele huurverhoging van de bedrijfspanden, een onder werp dat vanzelfsprekend voor de middenstand van groot belang is. Hoewel de C.M.B. dit gemis betreurt, wordt tegelijkertijd de gelegenheid aangegrepen, een voorstel te doen vóórdat de regering over deze mate rie een officieel standpunt formu leert. Dit voorstel heeft een aantrekkelijke kant. Betooogd wordt in de eerste plaats, dat huurverhoging van be drijfspanden een geheel andere kwes tie is dan huurverhoging van wonin gen. In het eerste geval spelen uit sluitend economische factoren en in het tweede zal vooral de sociale kant FISCALE VERLICHTING niet verwaarloosd mogen worden. De economische factoren, die de hu ren van bedrijfspanden bepalen, zijn bovendien moeilijk objectief vast te stellen. Hier zijn niet de bouwkosten de belangrijkste factor, maar ook de goodwill welke een pand geniet. De vrije huurvorming te doen beginnen bij de bedrijfspanden lijkt daarom een voorstel, dat overweging ver dient. Bij onenigheid tussen partijen zal beroep op de huuradviescommis sie en de kantonrechter uitkomst kunnen brengen. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat hier van een overmatig gebruik gemaakt zal worden, gezien de werkloosheid, waartoe de huuradviescommissies in het verleden over het algemeen ge doemd geweest zijn. Op deze wijze zou weer een stuk verantwoordelijk heid overgedragen kunnen worden aan het bedrijfsleven, waar deze ver antwoordelijkheid ook thuis hoort. "TEN zaak, die iedere Nederlander na aan het hart ligt en dus óok de middenstander, is het betalen van belasting. Geheel in overeenstemming met de hoge prioriteit, die deze zaak verdiende, heeft de regering de ver laging van de belastingen aangekon digd voor de ongehuwden. Maar hiervan uitgaande, is het niet onge rijmd zich de vraag te stellen, hop de zwaarte van de belastingdruk van de overige bevolkingsgroepen is ver geleken bij deze ongehuwden. En dan moet toch erkend worden, dat ook de gehuwden met de kleine inkomens naar verhouding voor een zware be lastingplicht staan, misschien zelfs in sommige gevallen naar verhouding voor een nog zwaardere belasting plicht dan de ongehuwden tot nog toe. Wat te zeggen vai met een inkomen v: belasting betaalt c die een vrouw en onderhouden heeft men van 4500 voor de plicht ge- een ongehuwde in 2340, die 172 :n een gehuwde, twee kinderen te en bij een inko- plaatst wordt 171 aan de belasting dienst af te dragen. Of er ook aanleiding is, iets aan de verlichting van de belastingdruk voor deze middengroepen te doen, zouden we niet graag ontkennen. De regering zal echter moeten beoordelen, of de staatsfinanciën dit toelaten. De verlichting van de subsidielast voor de rijks schatkist, dank zij huurverhoging en melkprijsverhoging, opent hier wellicht mogelijkheden. De middenstand, die toch steeds bij dergelijke algemene maatregelen in een ongunstige positie verkeert, zou via een geringe terugdraaiing van de belastingschroef bedacht kunnen worden. Het gaat hier overigens niet alleen om middenstanders in de zin van zelf standige ambachtslieden en detailhan delaren, maar om alle Nederlanders, die, qua inkomen, tot de midden groepen behoren. Ook hiervoor de aandacht te vragen, wanneer het gaat om een integrale herziening van on ze fiscale wetgeving, lijkt ons juist. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hengelo (wijkgem trum): R. A. Bitter te Zijpe. Beroepbaarstelling: J. Veen, laatstelijk koopvaardijpredikant te Singapore, thans wonende te Den Helder, J. Verfailleweg 144, stelt zich beroepbaar. Toegelaten tot de evangeliebediening: W. van Gemert, Dordrecht, W. Chr. Klummer, Rijswijk (Z.H.), J van 't Kruis, Nieuwveen, M. van der Leun, Sliedrecht, W. A. G. Meeuwse. Rotterdam. C. W. Op- pelaar, Rotterdam, P. Oskamp. Heemstede, mr C. P. Posthumus Meyjes, Rotterdam. Jac. Smit, Heemstede, J Verheul, Am sterdam, L. M. Verseput, Zonnemaire, E, F. Verbaas, Delft, Beroepbaar: H. W de Knijff, Amster dam, C van Herwaarden, Rotterdam. Benoemd tot vicaris té Delft, E. K. Ver baas, kand te Delft. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogvliet: W. van Wijk te Nederhorst den Berg; te Huizum: R. Strij ker te Emmeloord; te Knijpe: A de Boer, kand. te Naaiden; te Krimpen a d. IJssel- Krimpen a. d. Lek: H. Lijssen. kand. te Beverwijk; te Nigtevegt: H. Zuidema, kand, te Amsterdam, te Tholen-Poortvliet: F. H, Veenhuizen. kand te Huizen (N.H.); te Zaamslag: M. den Boer te Voorschoten; te Schermerhorn: C. A, Verhoog, kand. te Voorschoten. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt voor Armadale (Australia Free Ref. Church of Australia): A. Veldman te Rotterdam-Delfshaven. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Aalsmeer; T. Harder, kand. te Leeuwarden en W. J. van der Linden te Santpoort; te Bennekom: J. de Jong te Rotterdam en P. van Zonneveld te Bussum; te Ouderkerk a, d. Amstel: W. J. van der Linden te Santpoort en P. van Zonneveld, kand. te Bussum; te Doorn- spijk-Elburg. G. Blom te Meerkerk en P. van Zonneveld te Bussum; te Amsterdam- Noord: T. Harder, kand. te Leeuwarden en M, Rebel, kand. te Hilversum. Beroepen te Kórnhorn, te De Krim en te Wildervank: T. Harder, kand. te Leeu warden; te Doesburg; H P, Brandsma, kand. te Sneek: te Maassluis: P van Zon neveld, kand. te Bussum; te Steenwijk: J. de Jong. kand. te Rotterdam. Schorsing prof. Doekes men kunnen opmaken, dat prof. Doekes in 1945 als predikant van de gerefor meerde kerk van Rotterdarn-Feijenoord door de kerkeraad van Rotterdarn-Feij enoord geschorst zou zijn. Van de zijde van de gereformeerde kerk van Rotterdarn-Feijenoord verzoekt men ons echter mede te delen dat ds. Doekes niet door de kerkeraad maar door de classis Rotterdam is geschorst^ en dit op kerkrechterlijke gronden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2