Jlicutue £ciJisrtjc ÜTuuraut Gromyko verlangt een zetel voor de Oostduitsers Huisvrouw heeft de sleutel tot het succes in handen GENEEFS GESPREK L AL GAUW VAST Bastille-dag in Parijs Westelijken zoeken weg uit de impasse Kapitein Roy Walker in 57 minuten naar Parijs Land holt achteruit en de bevolking lijdt gebrek Vannacht beslissing over staking staalindustrie Subsidies zijn niet nodig SEIZOEN OPRUIMING Weer warmer DINSDAG 14 JULI 1959 le-afdeltng Tel 81441 ADVERTENTIES: fo.20 per millimeter. Famileberlchten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58938 Directie: F. DIEMEB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stuntvasticfi is gbfblevra myn hert ia tcgijenspocr Dr B. DIEMER Veertigste jaargang no. 11613 1 Contouren DELTAPLAN zichtbaar Zie pagina 9 De Franse hoofdstad sluit vandaag lang, onstuimig „Ba6t)ille-weekeinde" af met parades, straatdansen, fakkeloptoch ten, vuurwerk en gevlag zoals men dit sedert de dagen van de bevrijding niet meer gezien heeft. De regering van Charles de Gaulle heeft alle registers opengetrokken om de 170ste viering van de Bastille, 14 juli 1889, tot de grootste te maken die men ooit gezien heeft. Afgelopen zaterdag begonnen de Parij- lenaars reeds met dansen op straat, vuur werk en andere feestelijkheden en de met daggen 'bedekte Champs Elyseee heeft gedreund van het feestrumoer. Vandaag zal er gedanst- worden op Montmartre, Pigalle, Montparnasse en St. Germain en dit zal tot in de morgenuren doorgaan. Het hoogtepunt van de dag zou de militaire parade zijn, afgenomen door de President. Ook Londen verwerpt Moskous Balkanplan Engeland heeft gisteren ook het Rus sische voorstel van 25 juni voor een kernwapenvrije zone in het gebied van de Balkan en de Adriatisohe Zee ver worpen. De V.S., Frankrijk en Italië had den dit al eerder gedaan. De Britse minister van staat voor bui tenlandse zaken Profumo verklaarde in het Lagerhuis dat Engeland al het mo gelijke doet om te komen tot een veel omvattend ontwapeningsplan, maar dat dit evenals elk voorstel voor een kern wapenvrije zone. ondenkbaar is zonder een passend controlestelsel. In dit licht achtte de Britse regering het onredelijk te verwachten dat ,.de vrije landen in de Balkan en het gebied van de Adria tisohe Zee, in afwachting van een alge meen akkoord en zonder een evenredige concessie van de zijde der Sowjetunie, van geschikte defensieve wapens zullen afzien." In Djakarta deden volgens Reuter maandag geruchten de ronde, dat er wrijving is ontstaan tussen de Indonesi sche luchtmacht en het leger, wegens de benoeming van de chef-staf van het le ger, luitenant-generaal Nasution, tot mi nister van verdediging. De luchtmacht zou grotere zeggenschap over de finan- T^EN ONVERWACHTE Russische poging, om opnieuw erkenning van Oost-Duitsland door het Westen te verkrijgen, heeft vandaag de onderhandelingen tussen de ministers der Grote Vier in Genève over de Berlijnse crisis geblokkeerd. De poging die werd gedaan door de Rus sische minister Gromyko, overviel de westelijke ministers en stuurde de procedure van de conferentie in de war. Minister Herter stelde gisteren voor, de geheime besprekingen onmid dellijk te hervatten. Gromyko wenste hieraan echter slechts deel te ne men wanneer ook Oost-Duitsland van de partij zou zijn. Tot dusver heb ben Oost- en West-Duitsland slechts als „adviseurs" deelgenomen aan de openbare besprekingen. De geheime onderhandelingen werdén gé*- voerd door de ministers der Grote Vier. Het eerste gevolg van deze Rus sische manoeuvre is dat de minis ters van Oost en West elkaar van daag niet hebben ontmoet, hoewei dit de dag is, waarop vooral Herter had gehoopt te kunnen beginnen met belangrijke geheime besprekin gen over een tijdelijke oplossing voor het probleem-Berlijn en over het effenen van 3e weg voor een topconferentie. In plaats hiervan heeft minister Herter vanmorgen een ontmoeting gehad met Setwyn Lloyd. zijn Britse collega, Couve de Murville. de Franse minister, en von Brentano. de minister van buitenlandse zaken der Westduitse bondsrepubliek. ZÜ zouden trachten, een methode te vinden om de conferentie weer in het goede spoor te brengen- Assistenten hebben meegedeeld, dat vermoedelijk een van de Moord in Londen Zeventienduizend politiebeambten maken jacht op de moordenaar van een Londens rechercheur, de 43-jarige Raymond Purdy, vader van drie kin deren. De onbekende moordenaar schoot Purdy door het hart in de vestibule van een huis. De politie van Londen waarschuwde de Londenaren gisteravond, dat de man bijzonder gevaarlijk is. Hij zal stellig weer schieten om aan arresta tie te ontsnappen. Krachtens de Britse wet heeft het doden van een politie man om aan arrestatie te ontkomen automatisch de doodstraf ten gevolge. Blériot-her denkingsr ace ÜOY WALKER 28 jaar oud, -*•*- roodharig en kapitein bij de Britse commando's is gisteren in 57 minuten en 48 seconden van de Londense city overgewipt naar hartje Parijs. Met die prestatie is de jonge kapitein voorlopig recordhou der in de Louis Blériot-herden- kingsrace over het Kanaal. Walker was de eerste deelnemer, die in Parijs arriveerde. Totaal zullen in elf dagen 181 min of meer bekende personen trachten de prijs van het Londense blad Daily Mail (5000 pond sterling) te ve overen. Roy Walker stapte bij Marble Arch i Helaas, het plan van commander William Boakes is niet doorge gaanHij wilde deelnemen aan de Bleriot-race en was van Marble Arch in Londen al ge start. op rolschaatsen. Op zijn rug droeg hij, behalve een tas en een paraplu, een bord met de woorden: „gevaar, voertuigen te voet". Jammer, de Britse admi raliteit weigerde hem een heli kopter ter beschikking te stellen Londen op zijn motorfiets, gebruikte volgens een boot. een helikopter en straaljager, en klom in Frankrijk op zijn motor. De motorrit door Parijs (Are de Triomphe) vond de Britse commando kapitein wel het moeilijkste gedeelte de tocht Achter de wagen van de reur Georges Houles, raasde hij elf n ten larug (het traject is 14.5 kilometer) door het Parijse verkeer. Bij zijn terugkeer in Londen dronk in Parijs alleen een glaasje wijn 'as voor de lunch weer in de Enige k hoofdstad zei Walker: „Ik hoor d: Fransen nog razen en tieren. Ik bleef maar achter die wagen hangen en hield mijn ogen gesloten." De Nederlandse ploeg, gevormd door vier journalisten, maakte de overtocht in 4 uur en 27 minuten. Het viertal arriveerde in Parijs met een zes tons vrachtwagen. Zij droegen bolhoeden en zaten rustig hun ver haal te typen De Nederlandse vlieginstructeur H. van Overvest had 5 uur, 14 minuten e 41 seconden nodig om in Londen te k men. Hij startte in Parijs met een auto. Zijn eenmotorige vliegtuig moest boven het Kanaal tegen een krachtige wind o tornen Drie uur bleef het in de lucht. De Britse zweefvlieger Alan Pigott nam er de tijd voor. Hij liet zijn zweef vliegtuig naar het Kanaal slepen en i-iveerde elf uur en 25 minuten na start met een vrachtwagen in Parijs. ministers aangewezen zal worden om beroep op Gromyko te doen en ei hem op aan te dringen, zijn eis te laten vallen dat Duitse afgevaardigden opge nomen worden in de geheime informele bijeenkomsten evenals op de formele zit tingen Amerikaanse autoriteiten hebben verklaard dat op dit punt het Westen geen compromis zal aanvaarden. Als Gromyko weigert en het Wes ten bljjft vasthouden aan een poli- tiek-van-geen-compromis, zal het voor de ministers uitermate moeilijk zijn een formule op te stellen voor een tijdelijke oplossing voor Berlijn. Noodwachtplicht ondanks diensttijd in Indonesië Door het instellen van een leeftijds grens (35 jaar) voor hen, die in Indone sië als soldaat hebben gediend, werd hel aantal noodwachtplichtigen al aanzien lijk verkleind. De minister-president en de minister van binnenlandse zaken zeg gen in een memorie van antwoord, dat door het stellen van de leeftijdsgrens het totale aantal beschikbare gewoon militair dienstplichtigen zonder mobilisatiebe stemming van ongeveer 78.200 terugvalt op 64 000. Van dit aantal hebben ongeveer 30.200 in Indonesië gediend. Worden ook zij buiten de noodwachtplicht gehouden, dan betekent dit een verlies van bijna de helft aan getrainde mankracht. Daar voor moeten buitengewoon dienstplichti gen worden ingeschakeld, die geen trai ning in teamverband achter de rug hebben. Een dergelijke maatregel zou de paraatheid van de B B. aanzienlijk vei- De ministers zeggen overigens, dat in gemeenten waarhet aantal gewoon mili tair dienstplichtigen daartoe de gelegen heid biedt, vrijstelling van Indonesië- strijders wordt bevorderd. Djakarta leeft op voorschot Maar sommigen weten zich kostelijk te verrijken Indonesië moet de hand ophouden bij het buitenland, hoewel het de arbeidskrachten en de natuurlijke hulpmiddelen bezit om door hard werken en onder verstandige leiding zijn eigen moeilijkheden op te lossen, aldus klaagt de oud-minister van financiën, dr. Sumitro. Het land is name lijk overgeleverd aan een corrupte kliek, die in overvloed wil leven terwijl het volk gebrek heeft. De prijs van rijst is in twee jaar meer dan verdubbeld, gedroogde vis werd an derhalf maal zo duur, klapperolie bijna suiker anderhalf, gedrukt katoen dan drie, sigaretten anderhalf maal. Op vele plaatsen heerst voedseltekort. En kele kleine rederijen verdienen schatten nu de K.PJW. verdwenen is en het ver voer is ontwricht. In 1958 daalde de rubberproduktie 7 pro cent, die van palmolie 8 pet, van vezel 18 pet, van suiker 7 pet van tin 11 pet, alleen die van bauxiet steeg en wel met 38 pet. De uitvoer van ondernemingsprodukten was in 1958 81 pet van die in 1956, van kleinlandbouwprodukten 77 pet, van bos- produkten 61 pet, van delfstoffen zonder olie 93 pet, die van olie daalde van 15,6 tot 13,3 miljoen metrieke ton. De invoer (79) Clown Grock overleden De wereldberoemde circusclown Grook is vandaag op 79-jarige leeftijd te Impe ria aan de Franse Rivièra overleden. Vol gens de behandelende geneesheren be- Grock, een Zwitser wiens eigenlijke naam Adriano Wettach was. woonde te Imperia sinds hij zich in 1955 uit het oircusleven terugtrok. Hij is later nog enkele malen voor liefdadige doeleinden opgetreden. Het laatst verscheen hij vo- rig jaar voor de Italiaanse televisie. daalde van 9086 min. in 1957 tot 5860 min roepiah in 1958, niettegenstaande de grote waardedaling van dit betaalmiddel. Terwijl de uitvoer daalt door lagere pro- duktie daalt de opbrengst door de keerde handelspolitiek. Allerlei soc transacties met het Sowjetblok hebben tengevolge, dat men niet de goedi in ruil terug ontvangt, die men het m nodig heeft. Men denke aan de suikerfa briek te Djokja, die vele miljoenen kostte en niet werken aan de Sowjetjeeps, v bij de onderdelen ontbraken, zodat de ene jeep moest slopen om de andere gaande te houden, aan de dure en voor de tropen geschikte schepen. Een gunstige uitzondering vormen de leverin gen van rijst en textiel. Bovendien ver kopen de communistische landen de van Indonesië ontvangen grondstoffen goed koop in het Westen om westerse deviezen te krijgen terwijl Indonesië opgescheept zit met roebels en dergelijk geld. Begin 1957 werd het begrotingstekort geraamd op 1,4 miljard roepiah, het werd 6 mil jard, voor 1958 was de raming 624 miljoen, het werd 12 miljard, voor 1959 rekent men nu op rp. 8 miljard, doch het begint nu al op 12 miljard te lijken. Eind 1956 beliepen de voorschotten van de bank Indoi aan de staat 7 miljard, eind 1957 15 mil jard, eind 1958 28 miljard. De openbare schuld steeg in 1958 van 25 tot 36 mil' de geldomloop van 19 tot 29 miljard, het bezit aan goud en deviezen nam toe van eind 1957 tot 3 juni van 1289 tot 1679 min. dank zij kredieten en giften uit het bui tenland. herstelbetalingen uit Japan en krasse inperking van de invoer. De waarde van de roepiah was dezer dagen gelijk aan die van 1 dollarcent of minder dan 4 Nederlandse centen. Katherine Dunham, die tijdens haar universitaire studies naar de Antil len ging om een proefschrift U schrijven over de danskunst en de nog op primitieve magie berustende godsdienstige gebruiken van de in woners, stelde daarna een gezel schap dansers en zangers samen. Op grond van haar kennis van de ne groïde folklore ontwierp zij choreo grafieën, die zij entte op de klas sieke ballettechniek. Met deze groep treedt Katherine Dunham, die hierboven ziet in de Braziliaanse Suite „Batucada", tot 19 juli op in K. en W. te Den Haag. Ike pleit voor onderhandeling Bereiken werknemers en werkgevers in de Amerikaanse staalindustrie vanavond geen overeenstemming, dan breekt in de loop van de komepde nacht de staking uit, waarvan de gevolgen in de gehele wereld merkbaar zullen zijn. President Eisenhower deed gisteren nog een laatste beroep op werk gevers en werknemers de staking te vermijden. De President verzocht vakbond en industrie te blijven streven naar regeling van de geschillen. Kort na de oproep van de President werd in New York bekendgemaakt, dat de vakvereniging van staalarbeiders bereid is de onderhandelingen met de werkgevers te hervatten. LTET GEHEIM van succes in zaken ligt voor vele artikelen bij de huisvrouw. Wie de huisvrouw kent, weet wat hij moet verkopen, hoe voor welke prijs. Op dit principe be rust het Instituut Agrarisch markt onderzoek. dat in Den Haag is opge richt. De ontknoping van dit raadsel is van zo grote waarde, dat het insti tuut in tegenstelling tot zoveel andere niet behoeft te bestaan van belasting gelden of subsidies. Het betaalt zich zelf. want vele reusachtige concerns, wier bestaan afhankelijk is van mil- 'oenen kleine huishoudens. offeren ?aarne iets minder dan één procent 'an hun reclamebudget om tijdig te weten te komen hoe de huismoeder over hun lot beschikt. De handel en de producenten dienen tijdig te weten of hun artikel gewild is. of het te duur is of te goedkoop, of de verpakking de verkoop bevordert, of de verpakte hoeveelheden de meest gewilde zijn. Zij moeten weten of een reclame campagne zich zelf betaalt, of slechts een tijdelijke stijging veroorzaakt ge volgd door een snelle terugval. Men moet weten of de afzet ten gevolge van handelingen van concurrenten gehal veerd zal worden, nog voordat men dit merken kan aan de leveranties aan de tussenhandel. Deze gegevens moeten snel worden verschaft, zij moeten overzich telijk zijn. Conclusies moeten kunnen worden getrokken met één oogopslag en niet opgediept uit rapporten, die veel te laat verschijnen om nog van waarde te van 15 procent vrijwilligers bij dit onder zoek ingeschakeld. De vragenlijsten zijn zo ingericht, dat men schatten van- ge gevens over koop- en verbruiksgewoonten stijgingen en dalingen, wensen en ver langens, storingen, voorkeur en afkeer enz. snel te weten kan komen. Voortdu rend worden steekproeven genomen, vast gesteld wordt dat het percentage fouten der huisvrouw zeer gering is. zodat men tot op 2 procent nauwkeurig zijn bereke ningen kan maken. Met zorg zijn de huisvrouwen, naar leeftijd, welstand, kindertal en plaats van vestiging geselecteerd, zodat zij een ge trouw beeld geven van de miljoenen huisvrouwen in Nederland. Geografisch ziet men daarbij in Nederland een merk waardig gewestelijk verschil, tussen het voor prijs en reclame gevoelige westen, het behoudende oosten en op kwaliteit "ettende zuiden. Met zorg worden de door elkaar krui sende invloeden ontrafeld van groepen, die op de centjes moeten letten, die van lekker eten houden en die voorraden inslaan. Maar kennis van de Nederlandfee huis houding is niet voldoende. Het instituut is ontstaan uit de agrarisch economische afdeling van Atwood Statistics Ltd. te Rotterdam en het werkt met het zg. Attwood Konzumentenpaneel, een we tenschappelijke steekproef uit de gehele bevolking. Deze organisatie ontvangt geregeld de inlichtingen van 15.000 huis vrouwen in het grootste deel var Euromarkt en de vrijhandelszone, e zebied zal verder worden uitgebreid. Op deze wijze zijn verbluffende resultaten bereikt ten aanzien van boter, margarine, vet, kaas, melk, vla, pap. yoghurt, kof fiemelk en aardappelen, afwasmiddelen, zeen. tandnasta, soepen, koffie, thee en buiten Nederland voor vis, eieren, brood, vlees, ijs, spaghetti, blikgroenten enz. In landen met commerciële televisie heeft Attwood een vernuftig systeem om van minuut tot minuut te controleren, hoeveel en welke mensen een reclame campagne volgen, hoe velen het program ma uit- of aandraaien, een en ander aan gevuld met gegevens over de gevolgen van de reclame op de verkoop, zodat men steeds nauwkeurig kan berekenen of een programma zich zelf betaalt. Het is een verbazingwekkend verse sel van deze tijd hoe men kan controle ren wat zich in miljoenen huiskamers keukens afspeelt; het zou bijna griezelig ?ijn ware het niet dat alles op vrijwil lige basis geschiedt en iedereen zich aan die controle kan onttrekken, als hij deze iet wenst. Dit particuliere en vrijwillige karakter ook het geheim tot het succes, want evenmin als men pottekijkers in huis -t, verlangt de handel geen gedwon gen controle. Zij moet er op kunnen re kenen, dat alle gegevens geheim blijven niet algemeen goed worden, maar wil gaarne een klein bedrag offeren om grote winst te maken en grote schade te voor- Lege busjes om een speelgoed schuurtje? Integendeel: aanbouw zijnde graansilo's en graandrooginstallaties van de lucht uit gezien. Temidden van al dit „blikwerk" het centraal magazijn van de directie N oordoostpolderw erken (Oos telijk Flevoland). (Foto K.LjM. Aerocarto) VERRASSENDE KOOPJES Vast tapijt 100 cm br. zuiver wol, nu 11.60-17.90 Smyrna karpetten 200 X 300 NU 196.- 158.50 230 x 320 NU 239.- 188.- COUPONS: VILTZEIL-LINOLEUM - LOPERS - VITRAGE GORDIJNSTOFFEN BULTHUIS "BOTERMARKT 23" Dodelijk ongeval in La Courtine Tijdens de manoeuvres bij La Courtine in Frankrijk is gisteren bij een ongeluk met een drietons vrachtwagen van het Nederlandse Leger de 20-jarige dienst plichtige soldaat L. de Leeuw uit Naar- den omgekomen. Hij behoorde tot het transportbataljon uit Stroe. (Van onze weerkundige medewerker) 1VTA HET verdrijven van de zeer warme lucht, hetgeen zaterdagmiddag in het noordoosten van ons land gepaard ging met hagelstormen en windhozen, bleef het zondag en ook gisteren belangrijk koeler. Er vielen enkele buien en van zomerweer was geen sprake, daar ook de temperatuur met 17 a IS graden C. te laag bleef. Vandaag zag het er al belangrijk gun stiger uit doordat een nieuw hogedruk- gebied zich van de Oceaan naar West- Europa uitbreidt en ook bij ons de barometer verder heeft doen stijgen. De buienactiviteit was vandaag al ver dwenen en het weer kreeg een zonniger karakter. De afnemende wind blijft ech ter lucht van de Noordzee aanvoeren, zodat een snelle stijging van de tempe ratuur niet is te verwachten, maar wel zal het geleidelijk weer warmer wor den met middagtemperaturen boven de 20 graden C. Uit deze ontwikkeling blijkt nog eens weer dat de zomer van 1959 beslist de goede kant uit wil en zich na iedere kleine inzinking weer snel weet te her stellen. Droog weer De Bilt verwacht tot woensdagavond Droog weer met zonnige pe rioden. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets ho gere. Matige tot zwakke ver anderlijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 15 juli: zon op 4.36, onder 20.54; maan op 15.44, onder 0.44. 20 juli

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1